#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/12/2013 15:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα δεν έχει να φοβάται τίποτα από την Τουρκία



Κάθε φορά που συμβαίνει κάτι στην Τουρκία, στην Αθήνα κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα. Η Ελλάδα ζει μονίμως με έναν αδιέξοδο φόβο για το τι θα κάνουν οι Τούρκοι. Έχουν ανάπτυξη στην Τουρκία, φοβόμαστε ότι θα μας «σαρώσουν». Βουλιάζει η Τουρκία, τρέμουμε μήπως υπάρξει κανένα θερμό επεισόδιο στο Αιγαίο. Αν όσοι χειρίζονται χρόνια τώρα την εξωτερική πολιτικής της Ελλάδας πιστεύουν ότι με τον τρόπο αυτό πάει μπροστά η χώρα ας συνεχίσουν έτσι.

Τέσσερα - πέντε χρόνια τώρα στη γειτονική χώρα επικρατεί επενδυτικός οργασμός, ο ρυθμός ανάπτυξης είχε φτάσει και στο 8%, οι αμυντικές δαπάνες αυξήθηκαν, ο Σουλτάνος Ταγίπ κάνει ότι γουστάρει στο εσωτερικό και το εξωτερικό. Την ίδια στιγμή, όμως, όλοι οι αναλυτές εκτιμούν ότι το τουρκικό θαύμα στην οικονομία δεν είναι παρά μια φούσκα που θα σκάσει με πάταγο.

Διότι η έκρηξη κάθε οικονομίας πρέπει να βασίζεται στην προσέλκυση κεφαλαίων από το εξωτερικό και στην εσωτερική κατανάλωση. Τίποτε από αυτά δεν έχουμε δει. Αντίθετα τα στοιχεία λένε ότι περίπου 24 εκατ. Τούρκοι, το 1/3 της χώρας δηλαδή είναι φτωχοί ή άποροι. Επίσης, πάνω από 6,3 εκατ. πολίτες λαμβάνουν βοήθεια. Βεβαίως υπάρχουν θετικά στοιχεία όπως ότι ο προϋπολογισμός που διατίθεται για την κοινωνική πρόνοια αυξήθηκε σε 19,5 εκατομμύρια λίρες το 2012 από 1,3 εκατομμύρια λίρες το 2002. Επίσης, το ποσοστό της φτώχειας μειώθηκε σε 18,08 % το 2009, από 26,96% το 2002. Όσοι ζουν με λιγότερο από 1 δολάριο την ημέρα ανήλθαν σε 0,01% το 2005.

Το υπουργείο ανέφερε ότι μια σοβαρή βελτίωση είχε συμβεί στη ζωή των ανθρώπων που ζουν με λιγότερο από 4,3 δολάρια την ημέρα. Αυτοί οι δαπάνες μόνο 4,3 δολάρια την ημέρα ήταν 30,30% το 2002, ενώ το ποσοστό αυτό ήταν 2,79% το 2011.

Το ποσοστό των ατόμων που ζουν σε 2,15 δολάρια την ημέρα μειώθηκε 0,14% το 2011 από 3,04% το 2002. Παρ’ όλα αυτά το χάσμα μεταξύ πλούσιων και φτωχών είναι μεγάλο. Η Κωνσταντινούπολη μπορεί να σφύζει από ζωή και πλούτο και να μοιάζει με μια δυτική μεγαλούπολη αλλά το μεγαλύτερο μέρος της χώρας βιώνει καταστάσεις του… 19ου αιώνα.

Το Ερντογάν τον κατηγορούν ότι έχει στηρίξει το θαύμα του σε έναν κατασκευαστικό οργασμό δίνοντας δουλειές σε συγγενείς και φίλους κι ότι η διαπλοκή και η διαφθορά έχουν χτυπήσει «κόκκινο». Ήταν, λοιπόν, θέμα χρόνου να σκάσουν τα σκάνδαλα, με τη βοήθεια φυσικά του εξωτερικού παράγοντα. Δηλαδή των Αμερικανών οι οποίοι δεν διατηρούν πλέον τις καλύτερες σχέσεις με τον Τ. Ερντογάν. Παρήλθαν οι εποχές όπου ο Σουλτάνος Ταγίπ έμπαινε στο Λευκό Οίκο λες και ήταν στο σπίτι του.

Οι εξελίξεις στη Συρία, η κόντρα Τουρκίας – Ισραήλ και η αλλαγή των γεωστρατηγικών επιλογών των ΗΠΑ, μετά την προσέγγιση με το Ιράν, αλλάζουν τα δεδομένα. Φαίνεται ότι η Ουάσιγκτον δεν επιθυμεί πλέον έναν Ερντογάν ο οποίος τελευταία έμοιαζε να είναι ανεξέλεγκτος, κατ’ ουσία ένας μικρό δικτακτορίσκος. Ιδιαίτερα μετά από αυτά που συνέβησαν στην πλατεία Ταξίμ.

Γι’ αυτό και άρχισαν να βγαίνουν στο φως οι περιπτώσεις διαφθοράς, με τη βοήθεια και της… CIA.

Είναι θέμα χρόνου, λένε ορισμένοι να καταρρεύσει η κυβέρνηση Ερντογάν υπό το βάρος των σκανδάλων και της διαφθοράς. Μια κατάρρευση που πιθανότατα θα επιταχύνει και το σπάσιμο της οικονομικής φούσκας.

Έχει η Ελλάδα να φοβάται τίποτε; Πρέπει να περιμένει αύξηση της έντασης στο Αιγαίο προκειμένου να ξεφύγει ο Ερντογάν από τη δύσκολη θέση στην οποία βρίσκεται; Πιθανότατα. Ένα θερμό επεισόδιο θα μπορούσε να συσπειρώσει τους Τούρκους, από την άλλη, ωστόσο, θα τους απομόνωνε σε διεθνές επίπεδο. Καλώς η κακώς η Ελλάδα είναι χώρα της ΕΕ και μια επιθετική ενέργεια της Άγκυρας θα σημάνει πρόκληση σε βάρος και της Ευρώπης.

Η Αθήνα πρέπει να παρακολουθεί τις εξελίξεις με προσοχή, οφείλει να είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις και τις μονομερείς ενέργειες που θα θελήσει να κάνει η Άγκυρα. Δεν πρέπει, όμως, να ζει με το φόβο μιας Τουρκίας που κάποτε μπορεί να «ξεφύγει».

Η Ελλάδα έχει ως βασικό όπλο την ανακήρυξη της ΑΟΖ, μια ευρωπαϊκή υπόθεση που κανείς δεν μπορεί να της στερήσει, αντίθετα πρέπει να την στηρίξουν όλοι. Έχει μαζί της το διεθνές δίκαιο αλλά αν χρειαστεί, ακόμη και στην κρίση που περνά, μπορεί να υπερασπιστεί τα σύνορά της.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NEMESIS avatar
    NEMESIS 26/12/2013 16:21:36

    Το μονο που μπορει να σαρωσει η τουρκια ειναι καμια αυλη απο τα φυλλα του φθινωπορου. Ακόμα και το 74 που ξερουμε ολοι τι εγινε δειχτηκε το πως η τουρκια μπορει να νικησει. Και επειδη μας τα εχει πολυ καιρο πρηξει η τουρκια και οι εγχωριοι κουμπαροι της καιρος ειναι να χραξουμε την πολιτκη εκεινη που θα θεωρει την απεναντι ακτη ενδοχωρα των νησιων μας και την ανατολικη θρακη ζωτικο μας χωρο.
    Και για οσους φοβουνται ή εξανιστανται λογω προοδευτιμου: εχει και για σας ρολο βρε κουτα. Στα ΤΕΝΞ

  2. tpe avatar
    tpe 26/12/2013 16:48:54

    Εμένα τώρα γιατί μου θυμίζει 2008 και κυβέρνηση Κώστα Καραμανλή;

  3. George avatar
    George 26/12/2013 17:23:54

    Οι Έλληνες πρέπει με αξιοπρέπεια και μεθοδικότητα να αναδιοργανώσουμε τη χώρα, ώστε να ανταποκρίνεται στις υψηλές γεωπολιτικές απαιτήσεις της περιοχής.

    Η Τουρκία μπορεί μεν να παρουσιάζεται ως φούσκα, ωστόσο έχει στρατηγικούς τομείς στην οικονομία της που θα της δίνουν οικονομική δύναμη για πολλές δεκαετίες. Μόνο από την αυτοκινητοβιομηχανία της έχει εξαγωγές 20 δισ δολάρια τον χρόνο, ενώ είναι η μεγαλύτερη παραγωγός τηλεοράσεων και ηλεκτρικών ειδών στην Ευρώπη. Επίσης εξάγει καμιά 10δις δολάρια προϊόντα κλωστοϋφαντουργίας. Τα δε ναυπηγεία της έχουν την 4η θέση στον κόσμο σε παραγγελίες πλοίων (μετά την Κίνα, Νότια Κορέα και Ιαπωνία). Δεν έχω αναφέρει δε τη στρατιωτική βιομηχανία (όπλα, αεροπλάνα), τον τουρισμό, την Turkish airlines που ανταγωνίζεται παγκόσμιες εταιρείες κλπ.

    Αυτά πρέπει να τα γνωρίζουμε ώστε να ξέρουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε.

    Η Ελλάδα πρέπει επομένως να κινηθεί έξυπνα ώστε να μην την πειράξει ποτέ οποιοσδήποτε "γίγαντας" της περιοχής. Παραδείγματα μικρών χωρών που το έχουν καταφέρει αυτό έχουμε και είναι στην περιοχή μας.

    • George avatar
      George @ George 27/12/2013 06:48:30

      Το έχει το όνομα! Συμφωνώ και επαυξάνω. Θα πρόσθετα τα πανεπιστήμια της και τα ερευνητικά της κέντρα. Στην Τουρκία κάνουν σημαντική έρευνα για το internet of things στην Ελλάδα κάνουμε για VDSL2. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την συγκεκριμένη προσπάθεια (ίσα, ίσα) δείχνει και την χαοτική διαφορά με την γείτονα χώρα. Κεντρικό σημείο στην Τουρκία είναι η νεοθωμανική Κωσταντινούπολη-διεθνές κοσμοπολίτικο κέντρο- η οποία κέρδισε το παιχνίδι από την Αγκυρα -οπισθοδρομικό και κρατικοδίαιτο- διοικητικό κεμαλικό κέντρο. Γύρω από την Πόλη περιστρέφεται η υπόλοιπη Τουρκία και γοργά γοργά τα νότια Βαλκάνια που απέτυχαν να ενσωματωθούν στην Ευρώπη. Το να γίνει η Ελλάδα αντίβαρο στην περιοχή προυποθέτει πολλά, μεταξύ των οποίων μια στοιχειώδη φιλελευθεροποίηση. Δεν δείχνει πιθανό. Αντίθετα πιθανή μοιάζει η ΒορειοΑφρικανοποίηση της. Αλλάζω το nick σε George Ν για να μην υπάρχει σύγχυση.

      • George avatar
        George @ George 27/12/2013 14:18:12

        "Στοιχειώδης φιλελευθεροποίηση". Τόσο αυτονόητο...
        Αλλάζω κι εγώ σε GeorgeK!

  4. krait avatar
    krait 26/12/2013 17:33:35

    το 96 δεν ανηκαμε στην ΕΕ?απο ποτε οι τουρκοι νιαζωντε για την εξωτερικη τους εικονα?και ποτε ΕΝΑΣ συμαχος μας σταθηκε διπλα μας οταν ειχαμε αναγκη?ετσι οπως ειναι τα πραγματα γυρω μας ο μονος που εχει μπεσα για <>ειναι ο εβραιος.Οτι σου πει αυτο ειναι....αλλα βαρδα μη τον κοροιδεψεις.Αλλα εμεις τοσα χρονια κοιμομαστε

    • remal-gioysoyf avatar
      remal-gioysoyf @ krait 26/12/2013 19:54:54

      συμφωνω μονο με τον εβραιο μπορουμε να ησυχασουμε. το ζητημα ειναι οτι μπορει να μας γελασει αυτος

  5. nikos87 avatar
    nikos87 26/12/2013 17:44:08

    Γιατί πότε φοβόμασταν την Τουρκία? Κάποτε είχε πεί ένας Τούρκος υπαξιωματικός: Εγω δεν είμαι Τούρκος αλλά είμαι Τάταρος. Τους Έλληνες υπήκοους που είναι ανθέλληνες φοβόμασταν πάντα. Τους Εφιάλτες.

  6. yiannos avatar
    yiannos 26/12/2013 20:17:48

    Η Ελλάδα δεν είναι σε θέση να αντιμετωπίσει τουρκική στρατιωτική επίθεση στην Θράκη, στην Κύπρο ή στο Νότιο Αιγαίο.

    Τα υπόλοιπα είναι παραμύθια.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 26/12/2013 20:27:05

    μερικές φορές η τάση ορισμένων να αρνούνται να δουν πέρα από τη μύτη τους είναι το λιγότερο αστεία.Ντου όποτε θέλει κάνει στον Έβρο και τα νησιά η Τουρκία.οι ίδιοι οι αξιωματικοί μας το λένε ότι ο στρατός μας δεν έχει καμία ελπίδα απέναντι στον Τουρκικό σε περίπτωση σύρραξης.Συνεχίστε να ελπίζετε στην πτώση της Τουρκίας.Στο τέλος θα ξυπνήσετε απότομα.

  8. γατάκι avatar
    γατάκι 26/12/2013 20:38:54

    "...Έχει η Ελλάδα να φοβάται τίποτε; ...... Καλώς η κακώς η Ελλάδα είναι χώρα της ΕΕ και μια επιθετική ενέργεια της Άγκυρας θα σημάνει πρόκληση σε βάρος και της Ευρώπης. ........Δεν πρέπει, όμως, να ζει με το φόβο μιας Τουρκίας που κάποτε μπορεί να «ξεφύγει»............Έχει μαζί της το διεθνές δίκαιο αλλά αν χρειαστεί, ακόμη και στην κρίση που περνά, μπορεί να υπερασπιστεί τα σύνορά της"

    και μετά ξύπνησα.... α καλααα

  9. aris avatar
    aris 26/12/2013 20:54:22

    "Η Ελλάδα δεν έχει να φοβάται τίποτα από την Τουρκία."
    Aυτή είναι η αλήθεια, αλλα οι πολιτικοί και οι στρατιωτικοί και απο τις δύο πλευρές θα χάσουν την κουτάλα των εξοπλισμών αν Ελλάδα και Τουρκία αποκαταστήσουν σχέσεις καλύτερες απο Ελλάδα-Ιταλία. Γι αυτο τους συμφέρει να καλλιεργούν το φόβο στο όνομα του "πατριωτισμού", αντί να κάνουν ό,τι και με τους Ιταλούς για να λήξει άπαξ δια παντός το θέμα. Μην ξεχνάμε άλλωστε οτι οι Ιταλοί μας πολέμησαν και μας κατέκτησαν μόλις πριν 73 χρόνια το 1940 μαζί με τους συμμάχους τους Γερμανούς, ενώ οι Τούρκοι επι 560 χρόνια!!!δεν μας κατέκτησαν ποτέ μετά το 1453!!! Και δεν είναι δα χειρότεροι άνθρωποι απο τους Ιταλούς. Φτωχότεροι ναι, αλλά και πιο φιλόξενοι.

    • Νίκη avatar
      Νίκη @ aris 27/12/2013 01:33:48

      Εχεις απολυτο δικιο.Οπως τα λες ειναι ακριβως.Και εγω το ιδιο αναρωτιέμαι,πότε ειχε θεμα η Ελλαδα με την Τουρκια μετα το 1453;
      Τα Σεπτεμβριανα,ο Αττιλας ,η προσπάθεια εκτουρκισμου της Θρακης,οι συνεχείς παραβιάσεις στο Αιγαίο,η άρνηση επαναλειτουργίας της Θεολογικής σχολης της Χάλκης,η εκστρατεία μετατροπής της Αγίας Σοφίας σε Τζαμί,ο τουρκικός νόμος που δεν επιτρέπει σε Ελληνες πολιτες να κληρονομήσουν τις περιουσίες συγγενών τους στην Ιμβρο και την Τενεδο,οι προκλητικές δηλώσεις Τουρκων Πολιτικών απέναντι στην Ελλαδα ειναι στη...φαντασία!! Στρατιωτικων και Πολιτικών και απο τις 2 πλευρές !! που καλλιεργούν το φόβο και το φανατισμό στο ονομα του Πατριωτισμού.

      Αλλωστε είπαμε,οι Τουρκοι ειναι φτωχός πλην τίμιος λαος,φιλόξενος και πανω απο ολα γενναιόδωρος,γιατι μην ξεχνάτε μας κατέκτησε μονάχα 1 φορα και αυτη το 1453,οποτε γιατι να δημιουργούμε προβληματα εκει που δεν υπαρχουν;;

      ΥΓ:Ο "Σουλειμάν"σε υπερβολικές δόσεις κανει το μυαλο σουρωτηρι.

      • MCA avatar
        MCA @ Νίκη 27/12/2013 12:19:59

        ++++

  10. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/12/2013 21:55:36

    "... μια επιθετική ενέργεια της Άγκυρας θα σημάνει πρόκληση σε βάρος και της Ευρώπης...."

    Η ευρώπη δεν θα κουνήσει το δάκτυλό της για την ελλάδα, πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε ΒΑΘΙΑ. πρέπει να έχουμε "νύχια να ξυστούμε " μόνοι μας.

    Το βαθύτερο ζήτημα είναι ότι η ελλάδα δεν έχει ελίτ της προκοπής. Τα συμφέροντα της Ελλαδικής ελίτ εξυπηρετούνται -πλέον- από ξένο δανεισμό εις βάρος των ελλήνων και της κοινωνίας (το ευφημίζουν διάσωση της πατρίδας). Να μην έχετε αμφιβολία πως δεν θα δίσταζαν να αλλάξουν και λαό, αν ήταν να συνεχίσουν την μάσα, (και) αυτ΄'η την έννοια έχει ηα πολτική του μπάστε σκύλοι αλλέστε με τους λαθρομετανάστες. . Οι εξαιρέσεις, δυστυχώς, επιβεβαιώνουν τον κανονα. Οι μετριότητες και υπομετριότητες (Π. Κονδυλης) που συναπαρτίζουν το πολιτικό προσωπικό (οικογενιακής καριερας) είναι για τα μπάζα. Δεν μπορούν να λύσουν στοιχειώδη ζητήματα καθημερινά, θα αντιμετωπίσουν στρατηγικής υφής προβλήματα ; μη με κάνετε και καγχάζω...

    • remal-yousouf avatar
      remal-yousouf @ Νίκος Αργεάδης 28/12/2013 09:13:32

      ποιος πολιτικος μας εβαλε στην ΕΟΚ για να προστατευθουμε απο την Τουρκια; Ποιος ....ποιος μου διαφευγει

  11. parsifal avatar
    parsifal 26/12/2013 23:51:47

    Ψυχραιμία χρειάζεται. Ούτε η Τουρκία είναι απο αμεση κατάρρευση, ούτε η Ελλάδα αδυνατεί να αντιμετωπίσει επίθεση σε Ν. Αιγαίο κλπ οπως γράφει κάποιος παραπάνω. Η Τουρκία εχει προβλήματα, σοβαρά προβλήματα, η συνέχεια ομως του Τουρκικού κράτους είναι εντυπωσιακή και ως εκ τούτου πάγιες βλέψεις, στρατηγικές και διεκδικήσεις υφίστανται και υποστηρίζονται.
    Απόδειξη το στημένο σκηνικό με δηλώσεις περί S- 300 ως "πρόβλημα που πρέπει να ρυθμισθεί" και λίγες ημέρες μετά "καταγγελίες" για εγκλωβισμό αεροσκαφών τους απο συστοιχίες Patriot της Σκύρου (στα 200 + χλμ !) ... Με λίγα λόγια, η Ελλάδα ανατρέπει το ισοζύγιο ισχύος στο Αιγαίο, επιθετιkή διάταξη των Ελλήνων, βοηθάτε Σύμμαχοι για "μέτρα εμπιστοσύνης" και απόσυρση των ενοχλητικών ΑΑ πυραύλων... Και αυτά εν μέσω κρίσεως στην Αγκυρα.
    Οπότε επαγρύπνηση, χαλινό στον κ. Βενιζέλο και τις επικίνδυνες διπλωματικές του πρωτοβουλίες και συνέχιση επισήμανση των "κόκκινων γραμμών".

  12. Panos avatar
    Panos 27/12/2013 00:05:47

    Ο στρατός μας πάντα μπορούσε και μπορεί να αντιμετωπίσει κάθε είδους πρόκληση, έαν και εφόσον δεν υπάρχουν πολιτική ηγεσία που τον πουλάει...

  13. Panos avatar
    Panos 27/12/2013 00:06:29

    διορθ. υπάρχει

  14. kai kala avatar
    kai kala 27/12/2013 01:46:31

    Εγώ δε γνωρίζω τι στρατιωτικές δυνάμεις έχει η Τ ουρκία αλλά επειδή έχω πάει φαντάρος γνωρίζω τα δικά μας χάλια.
    Αν είναι σε χειρότερη κατάσταση πάω πάσο

  15. Αβαδδών avatar
    Αβαδδών 27/12/2013 03:31:52

    Τι άλλο θα ακούσουμε!! Η Ελλάδα δεν μπορεί να αντιμετωπίσει στρατιωτικά την Τουρκία???? Άλλο πάλι και τούτο!!!! Η Ελλάδα κύριοι είναι σιδερόφρακτη! Η Ελλάδα είναι η δεύτερη αρματική δύναμη στην Ευρώπη μετά την Ρωσία με περισσότερα βαριά άρματα μάχης (main battle tanks) από Αγγλία και Γαλλία μαζί! Έχουμε λιγότερα άρματα από την Τουρκία αλλά (για όποιον σκαμπάζει ελάχιστα από στρατό και όπλα) αυτό αντισταθμίζεται από τα 2 τάγματα Απάτσι που αποτελούν το πιο σύγχρονο αντιαρματικό όπλο στον κόσμο. Βέβαια χρειαζόμαστε 3 τάγματα για την τέλεια άμυνα. Ένα ακόμα τάγμα να είχαμε θα παίρναμε την Πόλη (που λέει ο λόγος).
    Η Ελλάδα έχει 13 φρεγάτες και τεχνολογική υπεροπλία στα υποβρύχια σε σχέση με την Τουρκία. Η Ελλάδα διαθέτει μια αδιαπέραστη αντιαεροπορική ομπρέλα με Πάτριοτ και S-300 ενώ η Τουρκία δεν έχει τίποτα από τα δύο ούτε καν Πάτριοτ. Το Ελληνικό πυροβολικό προμηθεύτηκε το πιο σύγχρονο αυτοκινούμενο πυροβόλο στον πλανήτη το Γερμανικό PzH 2000 το οποίο διαθέτουν μόνο 4 χώρες στον κόσμο και το οποίο απλά είναι κλάσεις και τάξεις μεγέθους ανώτερο από το Αμερικάνικο M109 που υπηρετεί στις τάξεις του Τουρκικού αλλά και του Ελληνικού Στρατού.
    Όσον αφορά στην αεροπορία προς το παρόν σημειώσατε Χ. Αλλά εάν οι αερομαχίες λάβουν χώρα στον Ελληνικό εναέριο χώρο δηλ πάνω από το πλέγμα των Ελληνικών νησιών περιττό να σας ενημερώσω ότι δεν θα μείνει Τουρκικό ρουθούνι.
    Ο Έβρος είναι απλά ΑΔΙΑΠΕΡΑΣΤΟΣ. Με τα μισά Ελληνικά άρματα στην περιοχή και ένα δαιδαλώδες σύστημα ναρκοπεδίων και αντιαρματικών τάφρων των οποίων η ζεύξη είναι αδύνατη, ούτε ο.. Κινέζικος στρατός δεν θα τολμούσε επίθεση πόσο μάλλον οι άμπαλοι οι Τούρκοι.
    Όλα αυτά σε συνδυασμό με την παραδοχή (από την Σύγχρονη Στρατιωτική Θεωρία) ότι προκειμένου εν έτει 2013 ο επιτιθέμενος να υπερκεράσει την αμυντική διάταξη του ισάξιου τεχνολογικά αμυνομένου απαιτείται αναλογια 3:1 γίνεται αντιληπτό ότι Τουρκική στρατιωτική απειλή απλά δεν υφίσταται.
    Δηλαδή είναι αδιανόητο θεωρητικά και πρακτικά να λυγίσει η αμυντική διάταξη του ΕΣ από τον Τούρκικο.
    Ίσως να αντιμετωπίζαμε ένα προβληματάκι προς Κύπρο μεριά και αυτό λόγω Κρίσης και μόνο.

    Πι Ες: Χρόνια Πολλά με Υγεία, Αγάπη και Ευτυχία, Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Αβαδδών 27/12/2013 08:48:25

      Το σοβαρότερο πρόβλημα που αντιμετωπισουμε θα είναι η πολιτική ελίτ που μπορεί και να ακυρώσει τα όποια κέρδη στο πεδιο της μάχης. Αυτούς φοβάμαι, ειδικά αυτούς που με προσχημα την ειρήνη (που όλοι θέλουμε αλλά μας την αρνούνται, έξωθεν και ένδοθεν) θα μας αφοπλίσουν γιατί οι δικές τους μπίζνες θα έχουν διακοπεί.
      Η δε Κύπρος πέφτει μακρυά...

      • Panos avatar
        Panos @ Νίκος Αργεάδης 27/12/2013 11:33:26

        Ακριβώς!

    • George avatar
      George @ Αβαδδών 27/12/2013 09:53:35

      Για την ώρα υπάρχει ισορροπία. Προοπτικά όμως τανκς με 105 και παρωχημένα ηλεκτρονικά δεν θα έχουν τύχη κόντρα σε εκατοντάδες Altay. Στο πυροβολικό υπάρχει ήδη μεγάλο χάσμα, με την άλλη πλευρά να μπορεί να ρίξει 10 km μακρύτερα. 25 σύγχρονα πυροβόλα δεν κάνουν τίποτα κόντρα σε εκατοντάδες. Για τα μεταφορικά ελικόπτερα ας μην μιλήσουμε. Τα 2/3 των apache χωρίς εκσυγχρονισμό απλά δεν θα υποστηρίζονται. Στις φρεγάτες υπάρχει ήδη ανισορροπία, όπως και στα υποβρύχια και στα ανθυποβρυχιακά. Στην αεροπορία υπάρχει ήδη αδυναμία που θα γίνει χαοτική σε λίγα χρόνια. Η ΠΑ έχει χάσει 2 συνέχειες την δικτυοκεντρική και την stealth -Η ΤΑ καμμία- Μετατρέπεται η ΠΑ γοργά σε μια παρωχημένη αεροπορική δύναμη. Αν βάλετε στην ζυγαριά μία cutting edge πολεμική βιομηχανία από την μία μεριά και την ΕΑΣ από την άλλη αλλά το κυριώτερο μια ανθούσα οικονομία και μια δίπλα σε ελεύθερη πτώση τα προγνωστικά δεν είναι καλά. Τέλος και για μένα το πιό σημαντικό είναι οι ενδείξεις ότι η Ελλάδα έχει ρίξει λευκή πετσέτα. Δείχνει να μην έχει τις ηθικές δυνάμεις. Το να μην συντηρείς σωστά τα όπλα σου για να δίνεις εφάπαξ δείχνει ξεπεσμό και παραίτηση. Αναστρέψιμο? Η Ελλάδα το 1909 τα κατάφερε. Ποιός ξέρει...

      • George N avatar
        George N @ George 27/12/2013 10:56:52

        George N το πιό πάνω

      • Αβαδδών avatar
        Αβαδδών @ George 27/12/2013 16:41:24

        Ανάποδα τα είπες. Το βεληνεκές του Ελληνικού Πυροβολικού ξεπερνά κατά 10 χλμ το αντίστοιχο των απέναντι. Ο ΕΣ διαθέτει 418 αυτοκινούμενα πυροβόλα M109 των 155 mm, 25 PzH 2000 επίσης των 155 mm και 145 M110 των 203 mm δηλ 588 αυτοκινούμενα σύνολο. Συν μια πληθώρα (700+) ρυμουλκούμενων πυροβόλων. Στην αεροπορία όντως είναι πιθανόν το ισοζύγιο να ανατραπεί και να καταστεί αρνητικό για την Ελλάδα αν και όταν οι γείτονες αποκτήσουν το F-35.

        • George Ν avatar
          George Ν @ Αβαδδών 28/12/2013 16:08:53

          Φοβάμαι ότι τα Firtina έχουν 52αρι σωλήνα, τα δικά Μ-109 39άρι. Με τακτικές shoot & scoot και αναγνώριση βολής τα πρώτα δευτερόλεπτα, uav από πάνω, βολές αντιπυροβολικού κτλ δύσκολα θα έχουν τύχη τα δικά μας. Είχε παιχτεί το ίδιο σκηνικό αλλά ανάποδα παλιά, όταν εμείς πήραμε τα Μ109 και οι γείτονες είχαν μείνει με τα Μ-44 με 23άρι σωλήνα. Κάνανε το σωστό, upgrade δλδ και ισορρόπησαν. Αν υπήρχε σοβαρότητα θα τρέχαμε τώρα τοπικά ένα πρόγραμμα ομογενοποιησης των διαφόρων εκδόσεων Μ109 με 52 σωλήνα. Εδώ όμως κάνουμε upgrade σε υποβρύχια 25 ετών που στοιχίζουν πιο πολύ από καινούργια (Ωκεανός), δεν παραλαμβάνονται και κανείς δεν πάει μέσα για εσχάτη....

  16. Κελευστής avatar
    Κελευστής 27/12/2013 07:18:41

    O από πάνω τα είπε όλα. Οι τούρκοι δεν τολμάνε να εμφανιστούν στα ρύζια έβρου μετά από αυτό που πάθανε το '96. Όσοι ξέρουν λεπτομέρεις καταλαβαίνουν. 1 μήνα κάνανε να ξεκολλήσουν τα παπάκια τους απ'τις λάσπες. Και στο βουνό απέναντι σε όλο το πλάτος της κορυφογραμμής στις θέσεις μάχες ανά 100 μέτρα χειριστές αντιαρματικών να τους έχουν λοκαρισμένους με τα Μilan και τα TOW. Δε ξέρω τι γίνεται στα νησιά, στον έβρο πάντως τουρκική αρβύλα δε μπορεί να πατήσει. Και λόγω μορφολογίας του εδάφους και λόγο πλεονεκτικής θέσης της ελλάδας (βουνά εμείς,ποταμός στη μέση, πεδιάδα οι τούρκοι).

    • ΕΒΡΑΙΟΣ avatar
      ΕΒΡΑΙΟΣ @ Κελευστής 27/12/2013 17:54:42

      ΤΑ ΑΡΜΑΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΞΥΠΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ
      !!!

  17. anettos avatar
    anettos 27/12/2013 09:36:40

    Εγώ πάντως με αρχηγό τον Αβραμό στις ένοπλες δυνάμεις και τον Χοντρο-βαγγελη το ΥΠΕΞ δεν φοβάμαι τίποτα …

  18. η Dimi avatar
    η Dimi 27/12/2013 10:11:49

    «Θεώρησε ότι οι στρατιώτες σου είναι παιδιά δικά σου, και αυτοί θα σ’ ακολουθήσουν μέχρι τις βαθύτερες κοιλάδες.

    Φρόντισε τους στρατιώτες σου όπως τους δικούς σου αγαπημένους γιούς,
    και αυτοί θα σου συμπαρασταθούν, ακόμη και μέχρι θανάτου!»

    ~Σαν Τζου: «Η Τέχνη του Πολέμου»

  19. MCA avatar
    MCA 27/12/2013 11:49:38

    Ο Έρντογαν καβάλησε το καλάμι, άπλωσε τα πόδια έξω από το πάπλωμα εντός και εκτός της χώρας του. Υπερεκτίμησε τις δυνατότητες της Τουρκίας στην διεθνή σκηνή. Ταυτόχρονα την είδε σουλτάνος μέσα στην χώρα του, πράγμα μη ανεκτό από κομμάτι της ελίτ αλλά και των μέσων στρωμάτων .

    Ακόμα και εάν φύγει αυτός και το κόμμα του από την εξουσία, τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει προς το θετικό στις σχέσεις μεταξύ μας. Είναι η νοοτροπία τους τέτοια, ανεξαρτήτως πολιτικής τοποθέτησης.

  20. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 27/12/2013 14:13:28

    Μιας και αρχίσαμε και τα γνωμικά,
    Η στρατηγική λέει να μισείς τον εχθρό σου, αλλά η τακτική λέει να τον παίρνεις στα σοβαρά ( Μάο)
    Η ισχύς δεν είναι μόνο αυτή που έχεις αλλά κυρίως αυτή που νομίζει ο αντίπαλος ότι έχεις. (άγνωστος)
    και ένα για τους απέναντι:
    Ο πόλεμος αρχίζει όταν θέλεις, αλλά δεν τελειώνει όταν θέλεις.

  21. Apatsi avatar
    Apatsi 27/12/2013 20:08:16

    Ο αντίπαλος είναι στα μέτρα μας για πολλούς λόγους που δεν μπορούν να αναλυθούν σε ένα site.
    Αυτά όμως που θα κρίνουν μια σύγκρουση μεταξύ μας θα είναι
    1. Ποιός θα ξεκινήσει πρώτος, άρα ποιός θα καταστείλει-καταστρέψει εκείνα τα κέντρα που οργανώνουν και κατευθύνουν τον αγώνα,
    2. Και σε περίπτωση που έχουμε αποφασίσει πως εμείς δεν θα τον ξεκινήσουμε, κρισιμότατο είναι ΕΑΝ οι πολιτικοί μας πιό πρίν, έχουν φτιάξει-σταθεροποιήσει όλες εκείνες τις συμμαχίες με άλλες τεχνολογικά προηγμένες χώρες, οι οποίες θα δώσουν την υπερπολύτιμη πληροφορία περί επικείμενης επίθεσης της Τουρκίας στην Ελλάδα.
    Αν βάλουμε μόνο αριθμούς κάτω, δεν υπάρχει περίπτωση ασφαλούς συμπεράσματος. Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλος σε μιά σύγκρουση που είναι αδύνατο να τους βάλεις όλους στη ζυγαριά. Χαρακτηριστικά αναφέρω δύο παραδείγματα.
    α. Αυτοί που πραγματικά αντιδρούν και πολεμάνε σε μιά σύγκρουση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, είναι το 5% των ενόπλων τμημάτων.
    β. Όταν βλέπεις ξαφνικά να έρχεται ένα COMAO, ποιοί θα ΤΥΧΕΙ εκείνη τη στιγμή να δώσουν εντολές, ποιοί είναι σε μεγίστη ετοιμότητα και πόσοι από τους καλλίτερους που έχουμε.
    Ερωτήματα αναπάντητα από όλους μας. Η απάντηση εκείνη τη στιγμή.
    Κατά τα άλλα,
    εκπαίδευση-συντήριση-αναβάθμηση,
    εκπαίδευση-συντήριση-αναβάθμηση,
    εκπαίδευση-συντήριση-αναβάθμηση.

  22. Nik avatar
    Nik 28/12/2013 15:29:07

    Το θέμα φέρνει στην μνήμη τον οργίλο Τζουμάκα στην TV να μας νουθετεί λέγοντας ότι στην Κύπρο υπέστημεν στρατιωτική και διπλωματική ήττα το 1974 και για αυτό ήταν επιβεβλημένη η αποδοχή του σχεδίου Αννάν. Με τέτοιο πολιτικό προσωπικό δεν χρειάζονται στρατιωτικά μέσα οι Τούρκοι για να μας κατατροπώσουν.

    Οσο για την οικονομική εξέλιξη, αυτή έχει στηθεί με μέτρα που δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε εμείς, ούτε άλλη χώρα της ΕΕ λόγω κοινοτικών κανονισμών που απαγορεύουν την επιδότηση εξαγωγών και τους χαλαρούς περιβαλλοντικούς όρους. Η κοστολόγηση των προϊόντων τους αγγίζει τα όρια του Dumping σε μερικούς τομείς. Ετσι κάνω και εγώ ανάπτυξη.

  23. ηλιας avatar
    ηλιας 22/01/2014 13:25:50

    Η Ελλάδα είναι ετοιμη για πολεμο και λετε οτι θελετε, κρυβει άσσους στο μανικι της, ξερει τη γινεται κρύβει καλες αμυνες, αλλα αν δεν εχεις πολιτικους με .........α! Τιπεριμενεις απο τους μασωνους!ειμασται ετοιμη!!