20/09/2008 02:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα αναγνωρίζει τα «κοσσοβάρικα» διαβατήρια;

 

________________________________________ 

Το πρακτορείο Τανγιούγκ μεταδίδει, επικαλούμενο τα αλβανόφωνα μέσα μαζικής ενημέρωσης από την Πρίστινα, ότι η κυβέρνηση της Ελλάδας αποφάσισε να αναγνωρίσει τα λεγόμενα διαβατήρια του Κοσσόβου. Αυτό το ανακοίνωσε, χθες την Παρασκευή, ο επικεφαλής του Γραφείου Συνδέσμου της Ελλάδας στην Πρίστινα Δημήτριος Μοσχόπουλος ύστερα από συνάντηση με τον Χασίμ Θάτσι.

Αυτή η είδηση περί της αναγνώρισης των λεγόμενων διαβατηρίων προκάλεσε ανησυχία στο σερβικό κοινό το οποίο την Ελλάδα, μαζί με τη Ρωσία, αισθάνεται ως παραδοσιακό του φίλο.

Από την Ιερά Μητρόπολη Ράσκας και Πριζρένης και Κοσσόβου και Μετοχίων

http://www.eparhija-prizren.com/defaultG.asp

Στη φωτο, κ. Μοσχόπουλος, επικεφαλής της ελληνικής αποστολής στην Πρίστινα, με τον Χασίμ Θάτσι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aionios avatar
    aionios 20/09/2008 03:22:58

    ότι θέλει η Κοντολίζα.
    έμμεση αναγνώριση του Κοσσόβου θέλει?
    συνάντηση με τον Μιλόσοσκι?
    σχέδιο Άναν?
    πλάτη για την αντιπυραυλική ασπίδα?
    πώς την ανεχόμαστε αυτήν την πουλημένη επιτέλους?
    και στην siemens πρώτη.

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 20/09/2008 09:23:28

    Οι ιδιοι οι συνοροφυλακες πρεπει να απαντησουν με πραξεις στην ενδοτικοτητα της Ντορας!

    Να δουμε ποιος αξιωματικος θα τολμησει να κανει ΕΔΕ ...

  3. Africa avatar
    Africa 20/09/2008 09:47:21

    Ολα στο βωμο της συνεργασιας Ντορας-Γιωργακη! θα το δουμε το σεναριο αυτο συντομα!! Ολα για πουλημα στην Ελλαδα... Α ρε Καραμανλη, σε ψηφισαμε και περιμεναμε καποια πραγματα απο σενα...τουλαχιστον λιγο αξιοπρεπεια... δεν εμαθες τιποτα απο το φιλο σου το Πουτιν? μονο υπογραφες για αγωγους...

  4. okanenas avatar
    okanenas 20/09/2008 10:51:12

    Το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο που διέπει τη χορήγηση θεώρησης για διέλευση, είσοδο και παραμονή αλλοδαπών στην Ελλάδα διακρίνεται σε δύο βασικές κατηγορίες: θεώρηση βραχείας και θεώρηση μακράς διαμονής.
    Η θεώρηση χορηγείται με επικόλληση -ομοιόμορφου για όλες τις χώρες Σένγκεν(Schengen)- αυτοκόλλητου εντύπου σε εν ισχύι διαβατήριο, ταξιδιωτικό έγγραφο ή οιοδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο αναγνωρισμένο από τη χώρα μας.


    Η θεώρηση αυτή επιτρέπει στον αλλοδαπό που επιθυμεί να εισέλθει στον χώρο Schengen για τουρισμό, συμμετοχή σε συνέδρια ή σε άλλες εκδηλώσεις, επίσκεψη συγγενών, εμπορικές συναλλαγές, ιατρικούς λόγους, πολιτιστικούς ή αθλητικούς λόγους κ.ο.κ. Επισημαίνεται ότι η Θεώρηση C δεν χορηγείται για μεταναστευτικό σκοπό ή για παραμονή μακράς διάρκειας σε κάποιο Κράτος-Μέλος Schengen

  5. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 10:54:42

    Οπως πρώτη-πρώτη η κυρία Ντόρα έτρεξε να καταδικάσει τούς Ρώσους και να υποστηρίξει τήν ΄αντιπυραυλική ασπίδα΄του ΝΑΤΟ στην Πολωνία,έτσι τώρα θέτει τά θεμέλια γιά την αναγνώριση τού πρώτου εθνοφυλετικά ΄κεκαθαρμένου΄κράτους -οπερέτα τής περιοχής μας.

  6. popolaros avatar
    popolaros 20/09/2008 11:43:42

    Η ντορίτσα κάνει το παιχνίδι της εδώ και πολλά χρόνια.
    Ο άλλος ο ράθυμος μπούλης, τι ρόλο βαράει τελικά ;

    Νομίζει ότι εάν το παίζει δίπορτο, θα την βγάλει καθαρή.

    Ουστ κοπρόσκυλα...

  7. dalida avatar
    dalida 20/09/2008 11:43:58

    ante kai prothipourgos

  8. Horatio avatar
    Horatio 20/09/2008 12:14:34

    Είμαι αντίθετος στην αναγνώριση τού Κοσόβου από την Ελλάδα, για λόγους αρχής. Δεν μπορούμε να αναγνωρίσουμε χώρα που δεν είναι αναγνωρισμένη από τον ΟΗΕ.

    Αλλά ΧΕΣΤΗΚΑ για τα αισθήματα των Σέρβων "αδερφών" μας... Δεν ξεχνώ ότι πρώτοι από όλους έσπευσαν να αναγνωρίσουν την Ψευδο-μακεδονία των Σκοπίων.

  9. dalida avatar
    dalida 20/09/2008 13:07:04

    min tin psaxnis... auta peri serbon orthodoxon aderfon einai mono gia laiki katanalosi, alla mias kai milame gia adelfotita, i ellada as poume, ti akribos ekane otan bombardisan kai dialisan tin yugoslavia ?

    oso gia tin anagnorisi tou kosovou, den einai thema arxeis alla thema tis KYPROU !!!
    (kai sto prosexos melon thema tis THRAKIS!!!)

  10. Basil avatar
    Basil 20/09/2008 13:35:03

    Δεν είναι θέμα ορδοδόξων αδελφών. Είναι απλά ότι τα γεωπολιτικά συμφέροντα Σερβίας-Ελλάδας συμβαδίζουν. Τουλάχιστον, δεν έχουμε έλθει σε ένοπλη σύγκρουση εδώ και αιώνες. Αυτό δεν ισχύει με τους υπόλοιπους γείτονες.

  11. aionios avatar
    aionios 20/09/2008 14:00:27

    horatio έτσι είναι όπως τα λες.
    όχι μόνο αναγνώρισαν τα Σκόπια αλλά και δημιούργησαν το πρόβλημα στις αρχές του προηγούμενου αιώνα.
    Και δεν βλέπω κανένα κοινό γεωπολιτικό συμφέρον.

  12. ntinos avatar
    ntinos 20/09/2008 18:06:45

    Όλα καλά, αλλά μόνο σε σχέση με το Κόσοβο τη θυμόσαστε την Κύπρο και τη Θράκη. Κατά τα άλλα
    πανηγυρίζετε για τις "ειρηνευτικές εκστρατείες" του Πούτιν. Για τους μικρότερους να θυμίσω ότι και οι Τούρκοι "ειρηνευτικό σώμα" τον έλεγαν τον στρατό εισβολής στην Κύπρο και πήγαν για να σώσουν τους Τουρκοκύπριους από τις επιθέσεις των Ελληνοκυπρίων. Σας θυμίζει τίποτε;

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 19:04:32

    Eκστράτευσε ο Πούτιν στην Γεωργία ??
    Η μήπως το ανδρείκελο ο Σαακασβίλι έθεσε σε κίνδυνο την χώρα του μέ τούς τυχοδιωκτισμούς του??
    Kαι υπάρχει και μιά άλλη σημαντική διαφορά μέ τίς δικαιολογίες πού χρησιμοποίησαν οι Τούρκοι.
    Πώς τώρα οι Γεωργιανοί ΄καθάρισαν΄εν ψυχρώ 2000 Οσετους και έδιωξαν άλλους 30-40000.
    Δεν θυμάμαι να είχε συμβεί κάτι τέτοιο στην Κύπρο ακόμα και όταν ο προδότης ο Σαμψών είχε κάνει το πραξικόπημα κατά τού Μακαρίου.

  14. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 20/09/2008 20:25:27

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΕΙΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΥΡΚΟΚΥΠΡΙΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

  15. ntinos avatar
    ntinos 20/09/2008 20:31:20

    Εσύ δεν το θυμάσαι, οι Τούρκοι αυτό λέγαν, όπως τώρα το λένε οι Ρώσοι. Επίσης λέγαν "το ανδρείκελο ο Σαμψών έθεσε σε κίνδυνο την χώρα του μέ τούς τυχοδιωκτισμούς του" ή κάτι τέτοιο. Κάθε χώρα με την προπαγάνδα της. Εσύ λες ότι η προπαγάνδα των Ρώσων ή των Ελλήνων είναι "πιο αληθινή" από των Τούρκων, αλλά αυτό είναι απλώς η γνώμη σου.

    Eκστράτευσε ο Πούτιν στην Γεωργία ??
    Προφανώς αστειεύεσθε.

  16. ntinos avatar
    ntinos 20/09/2008 20:33:33

    κυρ ΝΙΚΟ σε παραπέμπω στο Post 14. Αν φοβόμαστε αυτό που λες, ας κάνουμε κράτει και στα εύγε προς Ρωσία μεριά... Αυτό λέω.

  17. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 20:41:57

    Το θυμάμαι πολύ καλά,τι έλεγαν οι Τούρκοι.
    Μονον πού δεν καταλαβαίνω την συσχέτιση.
    Οσο για τον Πούτιν απάντησε στην ευκαιρία που τού έδοσε ο Σαακασβίλι καθαρόαιμο τσιράκι τών Αμερικανών.
    Στην περίπτωση τής Γεωργίας μιλάμε γιά αποδεδειγμένη επίθεση με χιλιάδες νεκρούς και ξεσπιτωμένους,ενώ στην περίπτωση τής Κύπρου μιλάμε γιά ενορχηστρωμένη επίθεση τών Τούρκων υπό την προστασία τού Κισσινγκερ.
    Και ειλικρινά δεν κατανοώ πώς θάπρεπε να απαντήσει η Ρωσία στό ανδρείκελο....
    Αλλως τε έφτασαν ακόμα και οι Δυτικοί να τά ΄μασάνε΄γιά την αντίδραση τών Ρώσων γιατί γνώριζαν πώς ο Σαακασβίλι ΄αυτονομήθηκε΄και κινήθηκε πρώτος.
    Και δεν μιλάω γιά προπαγάνδα τών Ρωσων αλλά γιά γεγονότα.
    Οπως δεν μιλάω γιά ΄προπαγάνδα΄τών Ελλήνων αλλά για γεγονότα ,όπως οι δυό εισβολές τών σφαγέων τού Αττίλα.
    Σαν πολύ εξίσωση πέφτει:Ακου κάθε λαός και η προπαγάνδα του......

  18. Basil avatar
    Basil 20/09/2008 23:48:02

    @ aionios
    Το πρόβλημα-όπως το βλέπω-είναι η αμερικανική διεισδυση στη βαλκανική ενδοχώρα. Μαζί με τους αμερικανούς επιστρέφουν και οι Τούρκοι. Αυτό είναι αντίθετο προς τα συμφέροντα της Ελλάδας. Το γεγονός αυτό είναι που γεννά κοινά γεωπολιτικά συμφέροντα με την Σερβία.

    Αυτά τα πράγματα δεν σχετίζονται με ηθική ή λόγους αρχής όπως λες. Είναι ένα πράγμα η γεωπολιτική και διαφορετικό αν κλέβεις τον πελάτη στο ζύγι, η αν απατάς την γυναίκα σου.

  19. ntinos avatar
    ntinos 21/09/2008 00:37:45

    H συσχέτιση είναι ότι και οι δύο εισέβαλαν σε μια ανεξάρτητη ξένη χώρα για να "προστατέψουν" μια "απειλούμενη" μειονότητα. Η το δέχεσαι αυτό ή όχι. Αν το δεχτείς όμως για τον ένα θα πρέπει να το δεχτείς για όλους. Οι Κοσοβάροι δηλαδή μη αποδεδειγμένα σφάζονταν και ξεσπιτώνονταν από τους παρακρατικούς του Μιλόσεβιτς, ενώ στην περίπτωση της Γεωργίας "μιλάμε γιά αποδεδειγμένη επίθεση με χιλιάδες νεκρούς και ξεσπιτωμένους;" Τελικά πλάκα έχει να κατηγορεί κανένας όλους τους άλλους ότι εφαρμόζουν δύο μέτρα και σταθμά και αυτός να είναι ακόμα χειρότερος.

  20. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/09/2008 01:01:29

    Aυτό γιά τούς Κοσοβάρους πού σφάζονταν απο τούς παρακρατικούς τού Μιλόσεβιτς θάθελα να μάς το αποδείξετε.
    Μονον ο Θάτσι και ο Χαραντινάϊ τό έχουν πεί έως τώρα.
    Γιατί αυτό πού αποδείχτηκε ,ακόμα και απο την Ντελ Ποντε όταν έπαψε να ειναι δικαστής στην Χάγη,είναιότι έγινε κανονική εθνοκάθαρση εναντίον τών Σέρβων τού Κοσσόβου,οι δέ Κοσσοβάροι δεν άφησαν ούτε γιά δείγμα Σέρβικο μνημείο,ακόμα και απο αυτά πού θεωρήθηκαν απο την Ουνέσκο ως ΄Παγκόσμια Πολιτισμική Κληρονομιά΄.
    Οσο γιά την Γεωργία εκτός απο τά πιό άθλια αμερικανικα Μ.Μ.Ε και τον ίδιο τον Σαακασβίλι,κανείς άλλος δεν τόλμησε να μιλήσει γιά επίθεση τής Ρωσίας στην Γεωργία.
    Ακόμα και οι Δυτικοί μίλησαν γιά ΄δυσανάλογη αντίδραση τής Ρωσίας΄...
    Φυσικά και υπήρξε αποδεδειγμένη επίθεση τής Γεωργίας στην Οσετία...Αυτό κοντεύει να το αποδεχτεί και ο Μπούς.
    Πλάκα έχει η παραποίηση τών γεγονότων τελικά απο μερικούς πού βολεύονται στά ΄ναί μέν αλλά΄.
    Εκτός εάν έχουν κάποια σχέση με τούς Κοσσοβάρους και δεν μάς το λένε καθαρά.

  21. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/09/2008 01:12:10

    Και αληθεια πότε εισέβαλαν οι Σερβοι σε μιά ανεξάρτητη Χώρα??
    Αφού το Κοσσοβο δηλαδή αυτό το κρατίδιο τών φασιστών τού U.C.K.και τών εμπόρων τής ηρωίνης ανεξαρτοποιήθηκε προσφάτως απο την Σερβία.

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/09/2008 01:21:47

    Σε λίγες μέρες είναι πιθανόν το μακεδονικό να έλθει ενώπιον του Συμβουλίου Ασαφαλείας του ΟΗΕ εάν δε βρεθεί λύση ή απορριφθεί το πακέτο Νίμιτς από την Ελλάδα.
    Ως γνωστόν ή άγνωστον στον ΟΗΕ η Ελλάδα δεν έχει δικάιωμα βέτο όπως στο ΝΑΤΟ.
    Βέτο εκεί έχουν οι εξής 5 : ΗΠΑ,Αγγλία,Γαλλία,Ρωσία,Κϊνα.
    Εξ αυτών η ΜΟΝΗ χώρα που μπορεί να βάλει βέτο για να μην ονομάσει ο ΟΗΕ τα Σκόπια Δημοκρατία της Μακεδονίας είναι η Γαλλία.Ο πολυαγαπημένος Πούτιν ,φάρμακο για πάσα νόσον των αριστεροδεξιών αντιιμπεριαλιστών αποκλείεται καθώς αναγνωρίζει τα Σκόπια ως Μακεδονία από το 1991 και βασικά οι κομμουνιστές προκατοχοί του δημιούργησαν το πρόβλημα από το 1924 το οποιο εκμεταλλεύονται τώρα οι Αμερικανοί.
    Γιαυτό πριν από κάθε απόφαση (πέρυσι πριν το βέτο,χθες πριν τη συνάντηση με το Μιλόσοσκι) η Μπακογιάννη πάει στο Παρίσι για να μαθει το ΒΑΘΜΟ ΣΤΗΡΙΞΗΣ.
    Η Γαλλία είναι από τις πρώτες χώρες που αναγνώρισε το Κόσοβο και θέλει όχι αναγνωριση από την Ελλάδα αλλά μια πιο ελαστική στάση.

  23. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/09/2008 01:33:03

    Βρέ τούς ΄αριστεροδεξιούς΄ τι τραβάνε...
    Ε τότε να ομολογήσουν πώς η Ρωσία εισέβαλε αναίτια στην Γεωργία γιά να μην κουβαλάνε την ρετσινιά.
    Αλλως τε είναι γνωστό πώς όλα τά δεινά τά έφεραν οι κομμουνιστές και κυρίως οι Ρωσοι στην ανθρωπότητα.
    Αμ πώς....

  24. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/09/2008 01:40:37

    Αδιαφορώ πλήρως για τους Γεωργιανούς και τους λοιπούς Καυκασίους.Από πιτα που δεν τρως μη σε νοιάζει κι αν καεί.
    Από το 1974 δεν υπάρχει μεγάλη δύναμη πιο φιλική προς την Ελλάδα από τη Γαλλία.Βέβαια δεν είναι μαγάλη στην παργματικότητα αλλά μεσαία.
    Από το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα.
    Η Ρωσία παίζει σε διπλό ταμπλό στα δικά μας θέματα όπως και η Αμερική.

  25. miaouth avatar
    miaouth 21/09/2008 01:41:28

    Οι ίδιοι "διπλωματικοί μας εγκέφαλοι" που έστελναν από τη χώρα μας μισθοφόρους στη Βοσνία το 1993 για να σφάξουν κάψουν και πλιατσικολογήσουν, τώρα "πιέζουν" για να αναγνωρισθεί η ανεξαρτησία του Κοσόβου.
    Καταπολέμησαν τότε τη διεθνοπολιτικά νόμιμη ανεξαρτησία της Βοσνίας - Ερζεγοβίνης (οι ομόσπονδες χώρες - μέλη Ομοσπονδιών έχουν δικαίωμα απόσχισης). Τώρα θέλουν να εγκρίνουμε την παράνομη αλλαγή συνόρων με ανεξαρτησία του Κοσόβου (που ποτέ δεν ήταν ομόσπονδη χώρα - μέλος της Γιουγκοσλαβίας, αλλά πάντα αυτόνομη επαρχία της Σερβίας).
    Και στις 2 περιστάσεις πράττουν αδίκως. Γιατί; Ακολουθούν τον εκάστοτε "ισχυρό"; Ελπίζουν τώρα σε ανταλλάγματα εκ μέρους των ΗΠΑ για το "μακεδονικό"; Άλλο; Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει πολιτική αρχών αλλά μπακάλικοι υπολογισμοί. Και ασυγχώρητη αφέλεια.
    Πάντως, το ψέμα και το άδικο έχουν κοντά ποδάρια. Μακροπρόθεσμα γίνονται μπούμεραγκ.

  26. Horatio avatar
    Horatio 21/09/2008 01:43:15

    @ dalida: Έχεις απόλυτο δίκιο. Η επίσημη Ελλάδα ήταν συνυπεύθυνη ως χώρα τού ΝΑΤΟ για τις επιδρομές κατά της Νέας Γιουγκοσλαβίας. Η διαφορά έγκειται στο ότι μόνο στην Ελλάδα από όλες τις χώρες-μέλη τού ΝΑΤΟ, το λαϊκό αίσθημα ήταν φιλοσερβικό, παρά αντισερβικό. Εξ ου και η φιλολογία περί "αδελφοσύνης".

    Τώρα τα περί κοινής θρησκείας τα ακούω βερεσέ... αν και οι σχέσεις μας τώρα είναι άψογες, μεγάλος και παραδοσιακός εχθρός μας υπήρξαν οι ομόδοξοι Βούλγαροι.

    @ aionios: Πες τα! Όλοι ξεχνούν τη σερβική προπαγάνδα στη σημερινή ελληνική Μακεδονία κατά τον Α' Βαλκανικό Πόλεμο. Οι Σέρβοι ήθελαν να εκσερβίσουν το ντόπιο σλαβόφωνο στοιχείο, προκειμένου να "κατεβάσουν" τη Σερβία στο Αιγαίο. Αν δεν τους σταματούσε η Βουλγαρία, θα ήθελα να έβλεπα πόσο σύμμαχοι θα ήμασταν κατά τον Β' Βαλκανικό Πόλεμο.

    @ ntinos: Έχεις απόλυτο δίκιο και εσύ. Πρέπει να αρνηθούμε τις αναγνωρίσεις Κοσόβου, Ν. Οσσετίας, Αμπχαζίας, Ναγκόρνο Καραμπάχ, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή θέλουμε να αποτρέψουμε την αναγνώριση της "Τουρκικής Δημοκρατίας Βόρειας Κύπρου" από άλλες χώρες. Είναι θέμα αρχής: Αναγνωρίζουμε μια χώρα μόνο αν την έχουν αναγνωρίσει τα Ηνωμένα Έθνη.

    @ Σπύρος: Κόσοβο, Οσσετία, Κύπρος, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εμείς όμως οφείλουμε να μείνουμε πιστοί στην αρχή που προανέφερα, αλλιώς ανοίγουμε τον ασκό τού Αιόλου τής σχετικολογίας - κοινώς, θα καταλήξουμε να παίζουμε την κολοκυθιά.

  27. Kerensky avatar
    Kerensky 21/09/2008 01:45:36

    Φίλε Σπύρο, τι σχέση έχει η σημερινή αυτοκρατορική Ρωσία με τους κομμουνιστές της Σοβιετικής Ένωσης;

  28. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/09/2008 02:38:07

    Αγαπητέ Kerensky ο Προλεταριακός Διεθνισμός τής Σ.Ενωσης ,επί τής ουσίας, μήπως εξυπηρετούσε τίς επιδιώξεις τής τότε Σ.Ενωσης στό να διευρύνει τίς σφαίρες επιρροής της??
    Eπίσης η αντίληψη πού επι καιρό επικρατούσε στην Σοβιετία(sic)περί τού ΄Σοσιαλισμού σε μιά μόνη Χώρα΄μήπως δέν είχε τόν ανάλογο στόχο τής απορροφήσεως τών διαφόρων τύπου αποθεμάτων από τίς Χώρες επιρροής της??
    Τό ότι η διπολικότητα στον κόσμο ήταν καλύτερη απο τήν σημερινή Αμερικανικη Μονοκρατορία δέν σημαίνει πώς το καθεστώς τής Σ.Ενωσης αποτελούσε υπόδειγμα σοσιαλιστικού Κράτους.
    Νομίζω πώς η όπερα τού Μούσορσκυ ΄Μπαρίς Γκοντουνώφ΄περιγράφει πολύ καλά τήν Ρωσικη ψυχή και αντίληψη μέσα στούς αιώνες..
    Καλύτερα θάταν να ρωτούσες ποιά σχέση έχει η σημερινή Ρωσία μέ την Ρωσία τού φαιδρού Γέλτσιν.
    Η Ρωσία είτε Αυτοκρατορική είτε Κομμουνιστική ,σάν ισχυρή δύναμη, τά συμφέροντά της προσπαθούσε πάντα νά υπηρετήσει,ευλόγως.
    Προσωπικά πάντα έβλεπα μέ συμπάθεια τον Ρωσικο πολιτισμό σε σχέση με τον ΄πολιτισμό΄τών Τεξανών γελαδάρηδων,αλλά ουδέποτε πείστηκα γιά το κομμουνιστικό καθεστώς τής Σ.Ενωσης...
    Βέβαια μέ τίς αντιδράσεις που παρατηρώ και τήν συχνά άκριτη φιλοαμερικανική αντίληψη καθώς και τήν αποχαύνωση πού επικρατεί γύρο μας ίσως αρχίσω να αναθεωρώ τίς απόψεις μου..!!!!!!!!
    Θεωρώ την Ρωσία αναπόσπαστο μέρος τής Ευρώπης πάντως και ως εκ τούτου παρακολουθώ με ενδιαφέρον τό ότι ισχυροποιείται πάλι.
    Ισως αυτό οδηγήσει σέ έναν κόσμο πολυπολικό και ξεφύγουμε απο τό σημερινό Imperium τής Αμερικής.

  29. Serios avatar
    Serios 21/09/2008 11:59:29

    Μην μπερδεύετε τα πράγματα. Οι αμαρτίες του παρελθόντως δεν έχουν πλέον σχέση με το παρόν, πλεόν οι σχέσεις μας με την Σερβία ειναι πολύ καλές, ο σερβικός λαός ειναι πιθανόν και ο μόνος που έχει αισθηματα συμπάθειας, αλλά ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, σημασία δεν έχει τι έκανε και τι αναγνώρισε ο Μιλοσεβιτς (στο νετ οι Σερβοι μας βοηθανε πολυ με τους σκοπιανους αλλά πέρα απο αυτό)αλλά οτι η Ελλάδα απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ να αναγνωρίσει το Κόσοβο!

  30. Serios avatar
    Serios 21/09/2008 11:59:45

    *παρελθόντος

  31. aionios avatar
    aionios 21/09/2008 13:08:19

    @Serios
    μακάρι να ταν έτσι τα πράγματα.
    οι Σέρβοι μας αγάπησαν σε εποχές αδυναμίας τους.
    δεν τους είχαμε ανάγκη, μας είχανε.
    εμείς αποδείξαμε πόσο αφελής λαός είμαστε με το να βλέπουμε συναισθηματικά τις σχέσεις μας με τα άλλα κράτη.
    την εποχή όμως που οι Σέρβοι ήτανε σε πόλεμο και τόννοι ανθρωπιστικής βοήθειας έφθαναν στην Σερβία από την Ελλάδα εκείνοι αναγνώρισαν τα Σκόπια σαν Μακεδονία και μάλιστα ο Μιλουτίνοβιτς αν δεν κάνω λάθος ο ΥΠΕΞ του Μιλόσεβιτς είχε πεί ότι οι Έλληνες είναι ξαδέρφια αλλά οι Σκοπιανοί αδέρφια κάτι τέτοιο.

  32. aksiokraths avatar
    aksiokraths 21/09/2008 14:12:48

    Κι εις ανώτερα!

    Ντορούλα; Για 300000 (πως λέμε... Σ300!): ποιάς καταγωγής ο Μέγας Αλέξανδρος;

    ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! Μακεδόνας από την Πέλλα Μακεδονίας! Μπρρρρρρρρρρρρρρρράβο κορίτσι μας με τα γκόλφ σου στους Βόλους! Όντος, *όχι* Έλληνας, αλλά Μακεδόνας!!!!

    Τώρα, το Ντορόπαιδο Κουμουτσάκος καμιά δήλωση; Ή μήπως έχει καμιά δήλωση για τον θείο σου τον Βασιλάκη που παριστάνει τον διαπραγματευτή και δε μιλάει ούτε στοιχειώδη Αγγλικά (τα ΠΑΚΕΤΑ όμως, τα ξέρει όμως έ;;).

    ΥΓ. Αλήθεια Ντορίτα, πόσα παιδάκια ακόμα θα χώσεις στο ΥΠΕΞ φέτος ως 'μακροχρόνια άνεργα';; ...

  33. ntinos avatar
    ntinos 21/09/2008 16:39:58

    22. Σπύρος. Αποδείξεις; Σίγουρα περισσότερες από αυτές των Ρώσων στην Οσετία. Άπειρες, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από δω:

    http://www.srbija.gov.rs/kosovo-metohija/?id=8946
    http://www.arhiva.serbia.sr.gov.yu/news/2001-06/13/23911.html

    http://www.familylinks.icrc.org/mis_kos.nsf/bottin
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1426024.stm
    http://www.haverford.edu/relg/sells/kosovo/Graves_Kandic.htm
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1400831.stm
    http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9E0CE2D71538F934A35754C0A9679C8B63
    http://www.iwpr.net/?p=bcr&s=f&o=250167&apc_state=henibcr200206

  34. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/09/2008 20:05:20

    Ξέχασες να βάλεις και μερικές ακόμα απο ΄ανεξάρτητες΄ Μ.Κ.Ο.

  35. ntinos avatar
    ntinos 21/09/2008 20:48:16

    Αρα όχι απληροφόρητος, απλά κακόπιστος.

  36. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/09/2008 21:17:30

    Α,μέ το ζόρι δηλαδή θα θεωρήσω θύματα τούς ΄καημένους΄τούς Κοσσοβάρους και τον βαρβαρικό στρατό τους τον U.C.K.
    Αναμένω και άρθρα τού Human Right Watch,πού ανακάλυψε επιθετική πολιτική τών Ρώσων στην Γεωργία.
    Προφανώς ο Πούτιν τάχε μιλημένα με τον Σαακασβίλι φαίνεται.
    Υ.Γ.
    Κακόπιστος???
    Μπάαα.
    Αντιθέτως καλόπιστος.
    Πάντα ελπίζω στόν άνθρωπο.
    Σκέψου πώς φαντάζομαι οτι ακόμα και οι Δημητράδες αυτής τής γής θα έρθουν στά ίσια τους και θα ζητήσουν συγνώμη γιά το κακό πού έχουν κάνει στην ανθρωπότητα.

  37. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/09/2008 22:04:30

    Κυρ Ntino βλέπω πώς γουστάρεις και Ουράνιο Τοξο και μάς το διαφημίζεις ΄αθώα-αθώα΄.
    Ασε αδελφέ που ασχολήθηκα σοβαρά μαζί σου και σού απαντούσα.
    Αυτά να τά λές στούς οπαδούς τού Νακρατζά και στο bulgamark.

  38. ntinos avatar
    ntinos 22/09/2008 00:12:19

    grow up

  39. Σπύρος avatar
    Σπύρος 22/09/2008 00:24:41

    Ασε αδελφέ,που κάνεις και συστάσεις περί ενηλικίωσης.Παριστάνετε δήθεν τούς ΄ωριμους αναλυτές΄πού γνωρίζουν όλες τίς παραμέτρους τών θεμάτων και μετά αρχίζει η διαφήμιση τών Δημητράδων....
    Μετά είδα το ΄αθώο΄σχόλιό σου σέ άλλο θέμα περί τών δικαιωμάτων τού Ουράνιου Τόξου.
    Οπότε κατάλαβα,πώς και τόση προσπάθεια να δικαιολογήσεις ακόμα και τον Σαακασβίλι.
    Σήμερα υπάρχει άρθρο τού Ευσταθιάδη στο Βήμα γιά τον γιαλαντζή τυπάκο τής Γεωργίας σχετικά μέ τό πώς τον βλέπουν οι Ευρωπαίοι και προχτές στην ΄Ε΄άρθρο τής Ερσης Βάτου γιά την γνώμη τού Διεθνούς Ινστιτούτου Στρατηγικών Μελετών τού Λονδίνου(IISS),πού μόνον φιλορωσικό δεν χαρακτηρίζεται...
    Οπότε εσύ grow up και σταμάτα να διαφημίζεις τον Σαακασβίλι και το Ουράνιο Τόξο εδώ.
    http://www.antinews.gr/?p=3528#comments

  40. aionios avatar
    aionios 22/09/2008 04:05:50

    αν το Κόσοβο ήταν ανέκαθεν Σερβικό τότε και η Μακεδονία ήταν και είναι Σλαβική.

  41. ntinos avatar
    ntinos 22/09/2008 09:27:26

    Σπύρος: Μάθε πρώτα να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και μετά μιλάμε. Σου παρέθεσα site της σερβικής κυβέρνησης. Αλλά φαντάζομαι για σένα σωστός σέρβος είναι μόνο Μιλόσεβιτς και Κάρτατζιτς, οι υπόλοιποι είναι προδότες και πεμπτοφαλαγγίτες. Τέτοιοι πατριώτες σα και σας κάνουν τις χώρες τους μισές.

  42. Σπύρος avatar
    Σπύρος 22/09/2008 12:59:59

    Aυτό κατάλαβες??
    Το site τής Σερβικής Κυβέρνησης τής σημερινής δεν μού λέει απολύτως τίποτα.
    Οι άνθρωποι είναι στην γωνία και προσπαθούν να διασώσουν ότι μπορούν μετά απο τούς βομβαρδισμούς, τήν απόσχιση τού Μαυροβουνίου και την αυτονομία τού Κοσσόβου.
    Αλλά γιά το Ουρανιο Τόξο,που διαφημίζεις, και την Οσετία δεν είδα απάντηση.

  43. Serios avatar
    Serios 22/09/2008 16:07:27

    http://strategy-geopolitics.blogspot.com/2008/09/blog-post_22.html

    Αναγνώριση των νέων διαβατηρίων του Κοσόβου από την Ελλάδα

    Ένα βήμα πριν την αναγνώριση της ανεξαρτησίας του Κοσόβου βρίσκεται η ελληνική κυβέρνηση, εγκαταλείποντας προηγούμενες θέσεις και παρά το ανοιχτό μέτωπο στη Κύπρο. Η ανακοίνωση έγινε από τον επικεφαλής του Γραφείου Συνδέσμου στην Πρίστινα Δ. Μοσχόπουλο, μετά από συνάντηση με τον Κοσοβάρο πρωθυπουργό Χ. Θάτσι, μια μόλις ημέρα μετά την δήλωσή του ότι το Κόσοβο "θα αναγνωρίσει την ΠΓΔΜ με την συνταγματική της ονομασία". Ο X. Θάτσι ανέφερε ότι μετά την εξέλιξη αυτή οι Κοσοβάροι θα μπορούν να μεταβαίνουν στην Ελλάδα, όποτε το επιθυμούν, και πρόσθεσε: «Η Ελλάδα δεν έχει αναγνωρίσει ακόμη την ανεξαρτησία του Κοσόβου, όμως υποστηρίζει το σχέδιο του Marti Ahtisari για την επίλυση του προβλήματος του καθεστώτος του Κοσόβου».

    -> Kαλά κρασιά παιδιά, άντε να βάλουμε και μία ταφόπλακα οριστικά και αμετάκλητα σε ότι σήμερα ονομάζετε Ελλάδα, να τελειώνουμε, να δω ακόμα πόσο πιο χαμηλά τα πέσει το Μητσοτακέικο που άλλωστε ΚΥΒΕΡΝΑ πραγματικά την χώρα!