#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/06/2011 09:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα ανήκει στους ... ανθέλληνες (πλέον)





Όποιος αποδοκιμάζει Υπουργό είναι ΣΥΡΙΖΑ. Όποιος δεν ήταν με την «εθνοσωτήριο επανάσταση» του 1967 ήταν κομμουνιστής. Η Ελλάς βρισκόταν σε κίνδυνο. Όπως και τώρα. Στο τιμόνι της χώρας ένας Γιώργος Παπα-something. Καλή ώρα, αν και τώρα έχουμε δύο. Τη διαφορά την κάνει ο δημοκράτης Πάγκαλος…

Το… photo opportunity αναζητούσε ο Γιώργος Παπανδρέου, στη χθεσινή συνάντησή του με τον Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ στο Λουξεμβούργο. Η σκηνή με τον πρόεδρο του Eurogroup να ξεκαθαρίζει ότι «η Ελλάδα δεν θα βγει από το ευρώ, και δεν θα χρεοκοπήσει», έχοντας δίπλα του τον Πρωθυπουργό, ήταν αυτό που ήθελε το Μέγαρο Μαξίμου.

Η χειρονομία που κάνει ο Πρωθυπουργός στη φωτογραφία που κάνει το γύρο του κόσμου είναι εύγλωττη και διττής σημασίας. Είτε είναι ενθουσιασμένος με κάποια «μπαλκονάτη» (χωρίς ανόρθωση), είτε δείχνει του Ζαν πως θα μαζέψει τα λεφτά που θα του πετάξει. Το υπομειδίαμα του Γιούνκερ, είναι γεμάτο συμπάθεια προς τον υφιστάμενο του.



Τεχνική συνδρομή αλλά και μηχανισμούς παρακολούθησης, προβλέπονται στο Νέο Μνημόνιο: όταν ο Γιώργος μιλούσε γεμάτος περίσκεψη «για το μέρος της εθνικής κυριαρχίας που έχουμε χάσει» τον απασχολούσε και η εκχώρηση του υπολοίπου. Και τα κατάφερε: από το «η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες» του πατέρα,  φθάσαμε στο «η Ελλάδα ανήκει στους ανθέλληνες» του υιού. Μετά από αυτή τη μετάλλαξη το ΠΑΣΟΚ  θα γίνει πνεύμα, ανάμνηση παλιά, κίτρινο γράμμα στο συρτάρι. Αποκλείεται ο επίγονος, αν είναι σώφρων,  να χρησιμοποιήσει αυτό το όνομα για το κόμμα…



Εβδομάδα αυτογνωσίας , ερωτηματικών και συμπερασμάτων: ο Καρατζαφέρης θα φύγει από τη Βουλή, ο Πάγκαλος αναγνωρίζει πως λέει βλακείες, η Ντόρα αναρωτιέται πως μαζεύεται κόσμος χωρίς λεφτά, ο Εθνικός Κήπος  έχει πέτρες, στην Αργυρούπολη έχουν πολλά αβγά και γιαούρτια.





Το Μεσοπρόθεσμο θα ψηφιστεί ως ένα και μόνο άρθρο, αλλά όχι με τη διαδικασία του κατεπείγοντος, ξεκαθάρισε από την πλευρά του ο γραμματέας της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ Βασίλης Έξαρχος.

Η Ελλάς Εξαρχία, επαιτούσα, κυβερνώμενη χωρίς ούτε καν μια δημοκρατική επίφαση. Κι ύστερα λένε στους πολίτες ότι βάλλουν κατά της Δημοκρατίας. Βάλλουν κατά αυτής της δημοκρατίας, σύντροφοι.



Έχουν επιστρατευτεί και οι χαριτωμένοι της τηλεόρασης με το κουλ υφάκι, των βορείων προαστίων, οι υπάλληλοι των Γερμανών και άλλων «φιλελλήνων» για να θάψουν τις κινητοποιήσεις του λαού:

Ο Αριστοτέλης (στα Ηθικά Νικομάχεια) λυγερόκορμοι λεβέντες, αν τον έχετε ακουστά, χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει".

Άρα για να συνοψίσουμε: Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος και  όποιος θυμώνει και αποδοκιμάζει  είναι ΣΥΡΙΖΑ. Άρα ο Αριστοτέλης ήταν ΣΥΡΙΖΑ…



Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dacord avatar
    dacord 04/06/2011 09:23:53

    Άρα ο Αριστοτέλης ήταν ΣΥΡΙΖΑ
    ==
    Χα! Μονο που τους .."ανοιξες την ορεξη " τωρα των γυφτοπασοκων και δεν αποκλειεται να βρουν κατι .."δικο τους" να ταιριαζει με κατι του Αριστοτελη ,οποτε ολοι μαζι να γθαγιζουν:
    Ο Αριστελης ηταν πασοκ..
    Δεν τοχουν σε τιποτε οι γυφτοπασοκοι λεμε..

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/06/2011 09:44:08

    Ο Αριστοτέλης ήταν ΣΥΡΙΖΑ, ο Θεόφραστος ΑΝΤΑΡΣΥΑ και ο ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ μέλος των Συνιστωσών. Η μεγάλη Δημοκρατική Παράταξη, όπως είναι ιστορικά αποδεδειγμένο, είχε μέλη τον Σόλωνα, τον Κλεισθένη, τον Αριστείδη και τον Περικλή. Η επάρατος δεξιά είχε μέλη τον Κύλωνα, τον Πεισίστρατο, τον Εφιάλτη (των Θερομυπλών), το Δημάρατο, τον Ιππία, τον Κλέωνα και αναφέρεται ότι οι Αθηναίοι στρατηγοί που κατέσφαξαν του Μηλίους ήταν απόστρατοι βασιλόφρονες, μέλη της ΝΔ. Επίσης οι Τριάκοντα Τύρρανοι συνεδρίαζαν σε τοποθεσία που τώρα βρίκσονταν τα κεντρικά της ΝΔ στη Ρηγίλλης, ενώ ο Θρασύβουλος που τους ανέτρεψε ήταν μέλος του ΠΑΚ.

  3. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 04/06/2011 09:51:18

    Πριν απο λίγο στο πρωινό της ΝΕΤ ο Χυτήρης ερωτώμενος για τους αγανακτισμένους και τους προπηλακισμούς των πολιτικών απάντησε : Αυτός είναι λανθασμένος τρόπος αντιμετώπισης και ο σωστός τρόπος είναι να αντιμετωπίζουμε θετικά τις εξελίξεις.
    Δηλαδή σου μειώνουν το μισθό , τη σύνταξη , σου αυξάνουν τους φόρους , σε καταπιέζουν , σου λένε ψέματα , σε προβοκάρουν , σε ξεφτιλίζουν , σου διαλύουν τη ζωή μην αντιδράς μην κατεβαίνεις στις πλατείες δες το θετικά.
    Οι άνθρωποι είναι εκτός τόπου και χρόνου.

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 04/06/2011 09:56:44

    Πλησιάζω τα 60 και συνέχεια βλέπω τις ίδιες σκατόφατσες να με κυβερνούν παπούς, Μπαμπάς ( Ανδρέας) και Γιωργάκης . Απο τα 10 εκατομμύρια Ελλήνων δεν υπάρχουν άλλοι Έλληνες να κυβερνήσουν αυτό τον τόπο !!!!!!!!

  5. romios avatar
    romios 04/06/2011 09:59:54

    Το εύλογο θα ήταν η κυβέρνηση που ενοχλείται από κάποιες συμπεριφορές να κατηγορεί την αξιωματική αντιπολίτευση, δηλ. την υποψήφια κυβέρνηση, ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ. Το ότι σήμερα πίσω από κάθε δυναμική αντίδραση βλέπουμε όλοι (πλέον...) ΣΥΡΙΖΑ νομίζω ότι δεν περιποιεί τιμή για τη ΝΔ...

  6. Κρητικός avatar
    Κρητικός 04/06/2011 10:00:51

    Κα για να μην ξεχνιομαστε:

    «η Ελλάς αναπνέει με δύο πνεύμονες, τον μεν αγγλικόν, τον δε αμερικανικόν, και δι' αυτό δεν ημπορεί να πάθει ασφυξίαν λόγω του Κυπριακού»
    Ταδε εφη το 1950 ο ιδρυτής της δυναστειας παπανδρεου ,γιατι το ξεπουλημα παει πολυ μακρια.Το σχεδιο Αναν δεν αποριφτηκε τυχαια απο τον εγγονο.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Κρητικός 04/06/2011 11:25:46

      αποριφτηκε ????????
      το προπαγανδιζε θες να πεις μαλλον.

  7. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 04/06/2011 10:03:30

    5 λεξεις που ακουσα και μεταφερω.
    δουλεμα-απογοητευση-αγανακτηση-θυμος-οργη...
    η κοινωνια προχωραει.οποιος δεν ακουει,τοσο χειροτερο.
    καλα θα ειναι ο γαπ,η κυβερνηση,οι προθυμοι,λαμογια,επιχειρηματιες,δημοσιογραφοι,πολιτικοι να ανοιξουν τα αυτια τους στο ''βουητο'' που ερχεται,γιατι οταν το δουνε θα ειναι αργα,αν δεν ειναι ηδη αργα...

  8. kiki avatar
    kiki 04/06/2011 10:04:55

    Και εγω ειμαι 61 και αποφασισα οτι στα 62 μου δεν θα εχω αυτους μπροστα μου.αποφαση ειναι αδελφια, μια και εξω, τωρα ειναι η ευκαιρια μας να διωξουμε τους οχι και πολυ καλα κατεχοντες την ελληνικη ελληνοφωνους.
    Ελληνοφωνα μοιρακια υποτελεις των κατοχικων τραπεζικων δυναμεων, των ευρωπαικων λαμογιων, και του Δολοφονικου Νεκροθαφτικου Τοκογλυφικου , οργανισμου.
    ΟΥΣΤ.

  9. redteam avatar
    redteam 04/06/2011 10:12:23

    Μέτωπο Αλληλεγγύης και Ανατροπής

    Αυτή η κυβέρνηση, αυτός ο πρωθυπουργός γράφει …ιστορία!

    Αποδέχεται αδιαμαρτύρητα, όχι μόνο τις καταστροφικές για τον ελληνικό λαό, απαιτήσεις των δανειστών και της Τρόικας που στοχεύουν στο ξερίζωμα κάθε λαϊκής κατάκτησης και κάθε προοδευτικής μεταρρύθμισης του 20 ου αιώνα αλλά αποδέχεται επίσης και την τοποθέτηση επιτρόπων στα υπουργεία ομολογώντας απέναντί τους την υποτέλεια και την ανικανότητά του. Ανήκουστες καταστάσεις ελέγχου που δεν συμβαίνουν ούτε στα κατακτημένα και στρατοκρατούμενα από τους αμερικάνους και το ΝΑΤΟ, Ιράκ και Αφγανιστάν!
    Όμως αυτό δεν είναι αρκετό για τον πρωθυπουργό. Όπως και με την απαίτηση για το ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας 50 δις έτσι και τώρα, βγαίνει μπροστά για να καλύψει τις ανήκουστες απαιτήσεις της Τρόικας δηλώνοντας χωρίς ντροπή, χωρίς αξιοπρέπεια πως ο ίδιος ζήτησε την επιτροπεία!
    Δεν υπάρχει προηγούμενο τέτοιας «δημοκρατικής» κυβέρνησης. Αυτοί που κατηγορούν τον λαό και τις εκδηλώσεις του σαν κίνδυνο για την δημοκρατία, αυτοί καταλύουν κάθε έννοια λαϊκής κυριαρχίας και δημοκρατίας αδιαφορώντας προκλητικά ακόμη και για τα προσχήματα.
    Αδιαφορώντας για την κραυγή της απόγνωσης μα και της διαρκώς αυξανόμενης οργής της ελληνικής κοινωνίας. Οδηγώντας τον λαό και την χώρα στα πιο επικίνδυνα μονοπάτια.
    Προϋπόθεση για την αλλαγή πορείας η άμεση εκδίωξή τους από την εξουσία! Όλοι και όλες στο Σύνταγμα και στις άλλες πλατείες της χώρας την Κυριακή 5 Ιούνη για δημοκρατία, για να φύγουν κυβέρνηση, Τρόικα και χρέος!

  10. 23η Απριλίου avatar
    23η Απριλίου 04/06/2011 10:26:17

    ΠΑΣΟΚ=ΙΣΛΑΜΟΦΑΣΙΣΜΟΣ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/06/2011 10:28:08

    Όλι Ρεν.
    «Παραμένουμε ανοιχτοί στην προσφορά περαιτέρω βοήθειας, αν χρειαστεί, σε τομείς όπως η φορολογία και οι ιδιωτικοποιήσεις».

    Ρε Ρεν, νομιζεις οτι θα περασουν αερα πατερα ολα οσα εχεις στο μυαλο σου?
    Νομιζεις οτι με τον εκβιασμο αυτη και της καθε Δοσης, εμεις θα λεμε..." βαλε κ αλλο πιο βαθεια!"???

    Να δω ποιοι κατσικόμαγκες θα υπογραψουν το Νομοσχεδιο-Χοντρικη!
    Να δω τους ορους της Νεας Δανειακης...!

    Ταρανδε, λεγε οτι θελεις ν ακουσεις..., αλλα θα θυμωσουμε οσο και οταν πρεπει αλλα και με οποιον πρεπει!!!

    "Ο καθένας μπορεί να θυμώσει-αυτό είναι εύκολο.
    Αλλά το να θυμώσει κανείς με το σωστό άτομο,στο σωστό βαθμό και στη σωστή στιγμή, για τη σωστή αιτία και με το σωστό τρόπο-αυτό δεν είναι εύκολο."
    ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

    ΠΠ

  12. Ρεαλιστής avatar
    Ρεαλιστής 04/06/2011 10:49:41

    Να μην ξεχνάμε επίσης, ότι ο παπανδρέου 1,5 χρόνια πριν , τότε που δεν έβρισκε πουθενά τα λεφτά, ζητούσε ευρωπαική διακυβέρνηση . Πόσο πιο ευχαριστημένος θα μπορούσε τώρα να είναι, αφού επισήμως είναι υπάλληλος και εκτελεστικό όργανο μιας τέτοιας διακυβέρνησης? Όσο για τα πάτρια εδάφη , ξεκάθαρα μας δείχνει ότι δεν σκέφτεται όπως εμείς οι υπόλοιποι - τουλάχιστον με ελληνικό όνομα και επίθετο - Έλληνες και το χειρότερο δεν συμμερίζεται και την άποψή μας.

  13. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 04/06/2011 11:04:02

    Μικρέ Οδυσσέα, καλημέρα
    Τέλειο άρθρο, ακριβώς όπως ταιριάζει στο μπάχαλο που ζούμε.
    Το χιούμορ είναι απόδειξη υγείας και ίσως ο μόνος τρόπος να ανταπεξέλθουμε, μπράβο, μπράβο...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Ναυσικά... 04/06/2011 13:43:08

      Καλημέρα Ναυσικά. Σε ευχαριστώ πολύ. Τρόπος άμυνας είναι τελικά και το χιούμορ

  14. τάσος avatar
    τάσος 04/06/2011 11:09:16

    όλα τα λεφτά.

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/06/2011 12:55:09

    ΚΙ ΑΝ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ;;

  16. Redim avatar
    Redim 04/06/2011 16:13:59

    Μέχρι τώρα για να είσαι υποψήφιος στο ΠΑΣΟΚ ή και σε οποιοδήποτε άλλο κόμμα έπρεπε να έχεις (ή να λες ότι έχεις) αντιδικτακτορική δράση.
    Τα κόμματα του μέλλοντος θα απαιτούν να τους αποδείξεις ότι ποτέ δεν ήσουν ούτε καν μέλος του ΠΑΣΟΚ. Δεν συζητάμε για υποψήφιος ή βουλευτής ή υπουργός.

  17. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 04/06/2011 16:23:45

    Ο Παπανδρέου θυμίζει τα χρόνια που παίζαμε μπάλα στίς αλάνες. Οταν οι συμπαίκτες μας ήταν μεγαλύτεροι, όταν η μπάλα ερχόταν στα πόδια μας ,τους την δίναμε και έφευγε κάθε άγχος από πάνω μας. Τώρα βέβαια θα μας πούνε κάποιοι ΠΑΣΤΟΚΟΙ΄΄ Αφού ο άνθρωπος είναι παγκοσμιο-ποιητής τι θέλεις να κάνει;

  18. Κώστας avatar
    Κώστας 05/06/2011 14:59:45

    Ο Χυτήρης είναι μια σκατόγρια που δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή του.