20/10/2008 13:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΕΡΤ (του Ρουσόπουλου) και η Πεμπτουσία (του Εφραίμ)

Με σημερινή του ερώτηση προς τον υπουργό Επικρατείας οι βουλευτές Μ. Καρχιμάκης και Μ. Μπόλαρης του ΠΑΣΟΚ ζητά να πληροφορηθεί πόσες και ποιες καταχωρήσεις έχουν γίνει από τον Μάρτιο του 2004 μέχρι και σήμερα από την ΕΡΤ και την ΕΡΤ3 στο περιοδικό  «Πεμπτουσία» και ποια είναι η σχέση αυτού του περιοδικού με την Ιερά Μονή Βατοπεδίου;

Μέχρι ο κ. Ρουσόπουλος να τους απαντήσει (αν προλάβει) μπορούν να πάρουν τις απαντήσεις τους από το εξής δημοσιεύματά μας: Πρώτον Η Πεμπτουσία του Εφραίμ και των φίλων του και δεύτερον Η Πεμπτουσία πνευματικών πατέρων και υιών. Μπορούν επίσης να διαβάσουν το roides.wordpress.com που έγραφε κι αυτό για τις κρατικές διαφημίσεις στην «Πεμπτουσία».  Έχουμε και λέμε λοιπόν:


-ΝΕΤ (Ρουσόπουλος)
-ΕΤ1 (Ρουσόπουλος)
-ΕΤ3 (Ρουσόπουλος)
-Δελτίο ειδήσεων της ΕΤ3 (Ρουσόπουλος)
-Δελτίο καιρού της ΕΤ3 (Ρουσόπουλος)

Συνεχίζουμε:
-ΟΜΙΛΟΣ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΠΑΠΙΣΤΑΣ
-ΑΝΘΕΜΙΑΣ ( Εταιρία Διαχείρισης Ακινήτων του Ομίλου Πάπιστα. Είναι η εταιρία που το Βατοπέδι πούλησε τα ακίνητα που του παραχωρήθηκαν, -σαν ανταλλαγή για τη Βιστωνίδα- στην Μίκρα.


Και το κλου της υπόθεσης:

- ΝΕΜΕΣΙΣ (κυρία Λιάνα Κανέλη)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 20/10/2008 14:21:26

    ... καλημέρα φίλτατε Φάκτορα...
    ... ενδιαφέροντα τα όσα μεταφέρεις από τη φιλτάτη "Νανά", αλλά ...
    ... θα είχε τρομερό ενδιαφέρον να μας πληροφορούσες αν "η Νανά δημιούργησε τις Ερωτήσεις ή οι Ερωτήσεις τη Νανά";
    ... έρρωσο ...

  2. touvoula avatar
    touvoula 20/10/2008 14:50:25

    Μήπως κύριε Καρχιμάκη γνωρίζετε το όνομα ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΑΛΛΗΣ;
    Μήπως κύριε Καρχιμάκη γνωρίζετε το όνομα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΛΑΣΣΑΚΗΣ;
    Μήπως κύριε Καρχιμάκη ξέρετε τη σχέση ανάμεσα στις προμήθειες του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης μεταξύ 1999-2004 και τη μονή Τοπλού;
    Μήπως έχετε κάποια σχέση με το Mega - Έθνος – Πρώτο Θέμα-Ημερησία και το λοιπό συγκρότημα Μπόμπολα, μέτοχο στην «βρετανική» εταιρία που ανέλαβε την αξιοποίηση;;;;;
    Δεν ξέρετε τίποτε λοιπόν από μεσολαβήσεις, ερωτήσεις στη βουλή, πιέσεις κλπ για την επένδυση των Κυπρίων (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΓΓΛΕΖΟΙ) ΣΤΗ ΜΟΝΗ ΤΟΠΛΟΥ.
    TΙΠΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΤΣΙ;
    ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΑΣ ΝΑ ΦΙΜΩΣΑΝ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ BLOGS ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ.
    Περιμένουμε ΑΚΟΜΗ την απάντησή σας, κύριε !

  3. rs avatar
    rs 20/10/2008 14:51:51

    @anonymous 2:32,
    Εδώ φίλε το σκόρ είναι 10-0, μας έχουν πάρει και τα ...σώβρακα, βρισκόμαστε στο 85' και ακόμη συζητάμε άν... χάσαμε;
    Το τί είναι ο μοναχισμός, η θρησκία, το κράτος , η πατρίδα μας και ο...απίθανος Τατούλης, είναι θεμελιώδη μεν ερωτήματα αλλά η συζήτησή τους προϋποθέτει ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας και πιέσεως.
    Ήτοι χαλαρή ατμόσφαιρα, κρασάκι, δειλινό κατά προτίμηση και εκατό καντάρια..ωχαδελφισμού.
    Εδώ πρόκειται για χοντρό αλισβερίσι με μπάζα εκατομμυρίων και ...υμείς άδειτε;

  4. stzimas avatar
    stzimas 20/10/2008 15:17:40

    Πτώχευσε η πράσινη Altec αλλά τσιμουδιά στα κανάλια και τα blogs! Δεκάδες χιλιάδες ιδιώτες και επιχειρήσεις έχασαν τα λεφτά τους αλλά νεκροταφείο στις τηλεοράσεις.
    Το "ρεπορτάζ" των τηλε-ηθοποιών του Μπομπολο-Mega, του Κυριακο-Αντένα και του Κοντομηνάλφα μπορεί να ξέρουν τί χρώμα βρακί φοράει ο Αλογοσκούφης αλλά δεν πήραν χαμπάρι τί έκανε ο σύντροφός του και μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του πασόκ κ. Αθανασούλης.
    Είδες ενημέρωση;
    Στο δικό μου χωριό το λένε ξεφτίλα.

  5. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/10/2008 15:22:49

    H πεμπτουσία του Ρουσόπουλου.

    Ευκολο και απλο μου ακουγεται.

    ΠΠ

  6. p;io avatar
    p;io 20/10/2008 15:25:47

    Ανοίγει πάλι η ψαλίδα υπέρ του ΠΑΣΟΚ
    19/10/2008

    Προβάδισμα 1,9% δίνει στο ΠΑΣΟΚ νέα δημοσκόπηση της εταιρείας Alco για λογαριασμό της εφημερίδας Πρώτο Θέμα. Το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει ποσοστό 29,1% έναντι 27,2% της ΝΔ. Το ΚΚΕ φτάνει το 7,8%, ο ΣΥΝ 8,7%, ο ΛΑΟΣ 4,1% και οι Οικολόγοι 1,6%.



    Από την ίδια δημοσκόπηση προκύπτει ότι το 61,4% των ερωτηθέντων πιστεύει πως τελικά δεν θα αποκαλυφθεί η αλήθεια στην υπόθεση της Μονής Βατοπαιδίου, ενώ το 59,1% θεωρεί πως η κυβέρνηση προσπαθούσε να χειραγωγήσει τη δικαιοσύνη στην ίδια υπόθεση. Παράλληλα, το 71,9% των ερωτηθέντων απαντά ότι αφού ο πρωθυπουργός δεν απομάκρυνε υπουργούς που εμπλέκονται στην υπόθεση της Μονής Βατοπαιδίου έχει πλέον ευθύνη ο ίδιος.

  7. po avatar
    po 20/10/2008 15:26:48

    Φευγουν νυχτα σαν τον Λουδοβικο.
    πιαστε τους πριν την κοπανησουν!!
    Λλείστε τα σύνορα τώρα!!

    Πληροφορια: Σε στρατόπαιδο κοντα στην Ραφήνα υπάρχει έτοιμο ελικόπτερο 24ωρου ετοιμότητας για να αναχωρήσει ο νέος Τριανταφυλλίδης νύχτα για Παρίσι?
    Ο Σαρκοζί του έχει έτοιμο διαμέρισμα στα Ηλίσσια... τον περιμέναι και ο αδελφός Ζαχόπουλος που είναι εκεί μέσω Σουηδίας! Παιδία..πάει για...έξω ο Λουλοβίκος
    Πιάστε τον πριν... την κοπανήσει νύχτα!!

  8. t avatar
    t 20/10/2008 15:30:59

    Ντουμπάι μπορεί να αντιμετωπίσει προβλήματα αναχρηματοδότησης του χρέους
    $ 20 δισ.
    Όλα αυτά, ενώ ο κ. Βγενόπουλος (MIG) έχει προαναγγείλει νέα θηριώδη αύξηση κεφαλαίου, κατά 5 δισ. ευρώ, για να προχωρήσει σε εξαγορές μεγάλων τραπεζών. Στην αύξηση αυτή, οι εμίρηδες θα πρέπει να τοποθετήσουν σχεδόν 1 δισ. ευρώ για να διατηρήσουν τη σημερινή τους συμμετοχή, που πλησιάζει στο 20%.

  9. touvoula avatar
    touvoula 20/10/2008 15:51:40

    Τώρα που συζητάμε για «σκάνδαλα», γιατί οι καναλάρχες «εξαφάνισαν» από τα μαγαζιά τους τον Άκη, το Σημίτη, τη Βασούλα, το Λαλιώτη, το Χριστοδουλάκη, το Βερελή, τον Πάχτα, τον Παπαντωνίου και δεκάδες άλλα πράσινα μπουμπούκια;
    Οι καναλο-εκβαστές ΔΕΝ ΡΙΣΚΑΡΟΥΝ ΑΛΛΟ. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΘΥΜΑΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, μπας και μας πουλήσουν νέες ελπίδες και όνειρα.
    Αλλοίμονο όμως, κανείς δεν μπορεί να ξεχάσει 20 χρόνια κλεψιάς και παρακμής για ολόκληρες γενιές.

  10. rs avatar
    rs 20/10/2008 16:25:59

    @touvoula,
    το θέμα δεν είναι ποιός είναι χειρότερος απο τον άλλο αλλά πως θα φύγουν και οι δύο. Το οτι οι προηγούμενοι ήταν αυτοί που ήταν δεν είναι άλλοθι για το ξεσάλωμα των τωρινών!!
    Άϊ σιχτίρ πιά!! Οι λέξεις έχουν χάσει πλέον το νόημά τους ή καλύτερα έχουν αναστραφεί τελείως.
    Τί πάει να πεί, "κάθαρση", "το μαχαίρι στο κόκκαλο", "όσο ψηλά κι' άν βρίσκονται", "θα τιμωρηθούν" και άλλες ιστορίες με ...ινδιάνους και φαλακρές αρκούδες.
    Εδώ έφτασε ο Λιάπης (ναί αυτός της SIEMENS) να μιλάει για την ανάγκη να "ξεκαθαρισθεί πλήρως η ιστορία του Βατοπεδίου" και δεν τον γιαούρτωσαν.
    Μας δουλεύουν κιόλας.
    Θα το ξαναπώ για χιλιοστή φορά. Το πρόβλημα είναι τα δύο κόμματα που χρηματοδοτούν τον μηχανισμό τους με "μαύρο" πολιτικό χρήμα. Δεν είναι θέμα προσώπων (ή μόνο προσώπων).
    Άντε και έφυγε ή "μετακόμισε" ο Ρουσόπουλος. Και τί έγινε; Τα ξεχνάμε όλα;Τί πιστεύετε ότι η ΝΔ δεν έχει..."Τσουκάτο";

  11. Πέτρος Δ. avatar
    Πέτρος Δ. 20/10/2008 16:26:01

    stavrosX1
    Η Νανά υπάρχει και σχολιάζει στο μπλογκ του Ροϊδη από πολύ καιρό πριν το συγκεκριμένο σχόλιο. Μην είσαι καχύποπτος
    Αναγνώστης Ροιδη και Factor-x.

  12. nas avatar
    nas 20/10/2008 17:27:46

    Χοχοχο... έτσι, ε, μπλε παπαγαλάκια; τώρα που οι νταβατζήδες δεν παίζουν το έργο "ο καταλληλότερος καλόγηρος", σας φταίει "Το “ρεπορτάζ” των τηλε-ηθοποιών του Μπομπολο-Mega, του Κυριακο-Αντένα και του Κοντομηνάλφα μπορεί να ξέρουν τί χρώμα βρακί φοράει ο Αλογοσκούφης αλλά δεν πήραν χαμπάρι τί έκανε ο σύντροφός του και μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΠΑΣΟΚ κ. Αθανασούλης"; Καλά, από πότε θυμάστε τον Αθανασούλη ως Κεντρικάριο; και υποδύεστε τους αριστερούς, τάχα μου, που δεν θέλετε ούτε τους δεξιούς, ούτε τους ΠΑΣΟΚους; και ποιούς θέλετε βρέ; τους... Ζαχαρένιους του '89; ορίστε μας κυβέρνησαν κι αυτοί...και τι καταλάβατε; κλέφτες είναι και απατεώνες μεγαλύτερης ολκής...
    Και επειδή κάποιοι αναφέρονται συνέχεια στον Κοσκωτά και στο Χρηματιστήριο μήπως ο/η σχολιαστής Δ. Π. με τις οικονομικές γνώσεις που δείχνει να διαθέτει μπορεί να μας κάνει μια αποτίμηση μεταξύ Κοσκωτά και Χρηματιστήριου από τη μια μεριά και Ομόλογων και Βατοπεδίου από την άλλη, σχετικά με τα ποσά που «παίχτηκαν» στην πιάτσα και τις πιθανολογούμενες μίζες που μπορεί να πήραν όσοι τα χειρίστηκαν κάτω απ’ το τραπέζι; Έτσι για να δούμε ποιοι ήταν κλέφτες και ποιοι λήσταρχοι…

  13. miaouth avatar
    miaouth 20/10/2008 17:37:15

    Σήμερα κάποιες από τις κατασκευαστικές εταιρίες, “πάγωσαν” τις ενέργειες για έκδοση νέων οικοδομικών αδειών σε κάποια από τα ανταλλαγέντα οικόπεδα (βλέπε και ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΚΙΝΗΤΑ). Σημάδι ότι μεθοδεύεται “ανασύνταξη” - οικονομική και νομική. θα "προκάνουν" ή θα γίνει το μπάχαλο;

    @ nas (17), @ Γαλάζια παπαγαλάκια. ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ (αντιγράφω από άλλο topic):
    Μια απορία:
    Το 1999 - 2000, με την παγκόσμια κατάρρευση των techno-μετοχών, το ΧΑΑ έπεσε πολύ, όπως και όλα τα χρηματιστήρια του κόσμου, αλλά με πολύ πιό αργούς ρυθμούς από την τωρινή πτώση.
    Τότε έγινε (μόνο στη χώρα μας και στις ΗΠΑ, πουθενά αλλού), πολιτικός - δικαστικός χαμός. Τώρα το περνάμε στην ψύχρα. Γιατί; Πιθανές απαντήσεις:
    1. Τότε είχε προηγηθεί το φούσκωμα της φούσκας. Τώρα όχι. Αλήθεια; Τα ακίνητα δεν είναι φούσκα; Η ΕΤΕ 45 euro πέρισυ δεν ήταν φούσκα; Και πάμπολλα άλλα.
    2. Τότε είχαν μπεί πολλοί μικροεπενδυτές, τώρα όχι. Εν μέρει σωστό. Αλλά τα συνταξιοδοτικά ταμεία δεν είναι τώρα μέσα με τα μπούνια, πολύ περισσότερο από το 1999; Δικά μας χρήματα δεν είναι αυτά;
    3. Τοτε έγινε κρατική παρέμβαση (αγορές για να επιβραδυνθεί η πτώση), τώρα όχι. Αλήθεια; Τα ταμεία πώς αγόρασαν ΚΑΙ ΠΟΤΕ (μήπως πέρισυ, ψηλά και μετά το τέλος της ανόδου); Μήπως η απόφαση πάρθηκε με γενική συνέλευση των ασφαλισμένων;
    4. Τότε ήταν αντιπολίτευση η ΝΔ, τώρα είναι το ΠΑΣΟΚ. Άν όμως ισχύει, το συμπέρασμα είναι ότι οι ΝΔ είναι “πονηροί” (ή κουτοπόνηροι) και οι ΠΑΣΟΚΟΙ “βλάκες” (με το νεοελληνικό νόημα των λέξεων).
    Οι γνωρίζοντες καλύτερα τα οικονομικά και πολιτικά πράγματα, καλούνται να ερμηνεύσουν το αξιοπερίεργο φαινόμενο.

  14. nas avatar
    nas 20/10/2008 18:07:48

    @miaouth: Εγώ επιμένω σε μιά ανάλυση με πιό απτά στοιχεία: δηλαδή τόσα εκατομμύρια ή δισεκατομμύρια ευρώ ήταν ο "τζίρος" της μίζας του Κοσκωτά, τόσο του Βατοπεδίου. Τόσο ήταν οι μίζες και τα μαύρα του Χρηματιστήριου, τόσο των ομολόγων. Για να δούμε ποιός έκλεψε και πόσα... και μετά εδώ είμαστε να ξελογαριαστούμε...

  15. Kwtsos avatar
    Kwtsos 20/10/2008 18:26:35

    Aλλες διαφορές:

    1. τότε το ΧΑΑ έπεσε 75% (από 6200 στις 1500), τώρα έπεσε πολύ λιγότερο (και σίγουρα λιγότερο από όσο πέσανε τα ξένα την ίδια περίοδο)
    2. τότε ο πρωθυπουργός έλεγε (στη Δεθ) ότι "ο δείκτης θα φτάσει τις 7500 μονάδες" και ήτανε ο ηθικός αυτουργός του μπασίματος των μικρομεσαίων. Επίσης, η τότε κυβέρνηση έδωσε πράσινο φως στα "χρηματιστήριο-δάνεια" για να διευκολύνει το μπάσιμο. Τώρα τίποτα.
    3. τότε η παγκόσμια κρίση των μετοχων τεχνολογίας έγινε 1-2 χρονια αργότερα (2000/01) και δεν είχε σχέση με τη βουτιά, τώρα είναι η αιτια της πτώσης λόγω του (4):
    4. τότε είχε τα λεφτά του μέσα ο κοσμάκης και ανέβαινε ο δείκτης λόγω του κοσμάκη. Τώρα, τα λεφτά στο ΧΑΑ τα χώνουν μεγάλοι ξένοι οίκοι και το ΧΑΑ απέκτησε μεγαλύτερο correlation με τα ξένα χρηματιστήρια. Τα αμιγώς ελληνικά κεφαλαια είναι πολύ λιγότερα σε ποσοστό.

  16. γιπτος avatar
    γιπτος 20/10/2008 19:19:03

    - ΝΕΜΕΣΙΣ (κυρία Λιάνα Κανέλη) Άντε μπρε δικό μας παιδί είναι κι αυτό. Σε φτωχό κόμμα πήγε, εμάς βοηθάει, ας ζήσει κι αυτό το καψερό, τζάμπα φωνάζει και καπνίζει στα κανάλια απ' το ξημέρωμα?

  17. Jiovani avatar
    Jiovani 20/10/2008 20:15:04

    Όσο λοιπόν ο Καρχιμάκης θα βγαίνει και θα κάνει αντιπολίτευση με τον τρόπο που αυτός αντιλαμβάνεται (καταγγελίες), θα βγαίνουν κάποιοι να του κάνουν ... αντιπολίτευση, χωρίς να αντιλαμβάνονται το γελοίο του πράγματος.
    Είναι φανερό ότι ο Καρχιμάκης βρίσκεται προ του ασυνήθιστου διλλήματος είτε να πάψει να κάνει την αντιπολίτευση που νομίζει, ή θα πρέπει να κάνει αντιπολίτευση στην αντιπολίτευση, αλλιώς κάποιοι εδώ θα του βάζουνε ... κακό βαθμό!
    Και είναι και μονότονοι, τα ίδια και τα ίδια...