Η Δούρου σήκωσε το πρώτο αντάρτικο
18/09/2014 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Δούρου σήκωσε το πρώτο αντάρτικο

Η Περιφερειάρχης σήκωσε το πρώτο αντάρτικο. Δεν συμφωνεί λέει με την αξιολόγηση και συντάσσεται με το μέτωπο των δημάρχων οι οποίοι αρνούνται τον έλεγχο νομιμότητας υπαλλήλων.

Δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο για τη Δούρου, δεν πιστεύουμε ότι άνθρωποι που ουσιαστικά δεν έχουν ιδέα από την κοινωνία και την εργασία θα μπορούν και να διοικήσουν σωστά. Πόσω μάλλον όταν αυτοαποκαλούνται «αριστεροί».

Μαθαίνουμε λοιπόν ότι η Περιφερειάρχης σήκωσε το πρώτο αντάρτικο. Δεν συμφωνεί λέει με την αξιολόγηση και συντάσσεται με το μέτωπο των δημάρχων οι οποίοι αρνούνται τον έλεγχο νομιμότητας υπαλλήλων.

Απευθυνόμενη με επιστολή της στους εργαζόμενους της Περιφέρειας πριν από δύο εβδομάδες ανέφερε «η Περιφέρεια της Αττικής ξεκινά μια νέα πορεία... Σε αυτή την πορεία, από την οποία κανείς δεν περισσεύει, συνοδοιπόροι και συμπαραστάτες είσαστε εσείς, οι εργαζόμενοι της Περιφέρειας. Ο απαραίτητος συνδετικός κρίκος της Περιφέρειας με την κοινωνία και τους πολίτες. Μακριά από στείρες λογικές δήθεν αξιολογήσεων, που στοχεύουν στις απολύσεις χιλιάδων εργαζομένων στο πλαίσιο της εφαρμογής των μνημονιακών πολιτικών, απαξιώνοντας έτσι τη λειτουργία του δημόσιου τομέα γενικά και της Τοπικής Αυτοδιοίκησης ειδικότερα, η νέα Περιφερειακή Αρχή πιστεύει και εμπιστεύεται τους εργαζόμενους της Περιφέρειας Αττικής».

Και καλά, να πούμε ότι η αξιολόγηση έχει γίνει πρόχειρα και δεν είναι και η… καλύτερη στιγμή της κυβέρνησης. Άλλωστε, ο Μητσοτάκης την ανέλαβε, ποιος περιμένει κάτι καλύτερο;

Όμως, να μη δέχεσαι τον έλεγχο νομιμότητας που το είδε αυτό η Δούρου; Να μην επιτρέπεις στους ελεγκτές δημόσιας διοίκησης να πάρουν στοιχεία για τους εργαζόμενους σε ποιο… αριστερό βιβλίο το γράφει; Θα αρνηθεί δηλαδή η Περιφερειάρχης να αποστείλει στοιχεία για τι μισθούς παίρνουν, που εργάζονται οι υπάλληλοι και πόσο; Αυτά είναι ανήκουστα πράγματα και μόνο σε μπανανίες συμβαίνουν. Από πού κι ως που η κ. Δούρου θα παραβεί το νόμο; Θυμάται στον πολιτικό της όρκο ότι πρέπει να προστατεύει το Σύνταγμα και τους νόμους; Ή μήπως η… λαϊκή εξουσία που επικαλέστηκε είναι πάνω από όλους;

Φαίνεται ότι η πολιτική Δούρου στην Περιφέρεια θα είναι ο μπούσουλας και για τη διακυβέρνηση Τσίπρα, όταν έρθει στην εξουσία. Πολιτική που θα χαϊδεύει τα αυτιά των εργαζόμενων, ακόμη και των τεμπέληδων της εύφορης δημόσιας διοίκησης που ζουν σε βάρος των υπολοίπων. Η Δούρου και ο ΣΥΡΙΖΑ επιχειρούν να ξαναστήσουν στον ευρύτερο δημόσιο τομέα το πασοκικό συνδικαλιστικό κράτος όπου κουμάντο έκανε μια δράκα εργαζομένων που τα έκανε πλακάκια με την εξουσία και ζούσαν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostis avatar
    kostis 18/09/2014 10:22:42

    Συνεπεστατη με την θεωρια και τις πρακτικες της αριστερας.. Τι περιμενατε δηλαδη? Ας ανοιξουν κανενα σκονισμενο κιταπι απο τα παλια και θα μαθουν πολλα.. Θα μας χρειασθουν στο μελλον..

  2. Seagull avatar
    Seagull 18/09/2014 11:07:59

    Τους αδικείτε κατάφορα γιατί και από κοινωνία έχουν ιδέα και από εργασία, τόσες χιλιάδες εργατοώρες έχουν καταναλώσει οι άνθρωποι στις κάθε λογής καφετέριες και στα κομματιά θρανία διαλογιζόμενοι, δεν είναι δουλειά αυτό? Πάντως θα είχαμε μείνει άφωνοι αν συμφωνούσαν στο να ελεγχθούν όλοι οι υπάλληλοι δήμων και περιφερειών ότι τα δικαολογητικά τους είναι επαρκή και αληθινά καθώς επίσης και να δέχονταν τουλάχιστον ένα μίνιμουμ αξιολόγησης.... Παλαιοκομματισμός τους κερατά, ήρθε η ώρα να βολέψουμε και τα δικά μας παιδιά που ξεροστάλιαζαν τόσα χρόνια!! Η συνέχεια στην μπανανία θα είναι συναρπαστική.

  3. blackunder avatar
    blackunder 18/09/2014 12:04:29

    O Ψινάκης δείχνει το τρόπο. Αν θες, ελέγχεις. Επίσης, αν είσαι "χορτατος" δεν ορμάς στο μέλι, αλλά δεν παραλαμβάνεις και ό,τι σου αφήνει ο κάθε, πιθανόν κατεργάρης, προκάτοχος. Όσοι βιαστήκατε να τον χαρακτηρίσετε γελοίο, δείτε τώρα τι απαντά με πράξεις στην πολιτική σας ορθότητα. Φάτε "επανάσταση" και τσάμπα μαγκιά της Δούρου...

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 18/09/2014 13:22:09

    48ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών “Πάντα ψηλότερα ν’ ανεβαίνουμε πάντα μακρύτερα να κοιτάζουμε” http://48dim-athin.att.sch.gr/page3/page275/styled-118/ Ιωάννης Καποδίστριας http://bit.ly/1r3kbKx (φωτό: Διακόνημα)

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 18/09/2014 16:44:07

    πρώτο, δεύτερο, στη νιοστή “αντάρτικο” με χρήμα δημόσιο, ΔΕΝ λογίζεται, “αντάρτικο γιαλαντζί ”, ονοματίζεται. Η ανεπαρκέστατη κυρία περιφερειάρχης, τη χρονιά την έχει ήδη χάσει πριν καν η θητεία της αρχίσει. Προφανώς, αγνοεί το Αξίωμα που κάνει τη διαφορά στη ζωή και στη τσέπη των πολιτών: Καλύτερες Υπηρεσίες = Χαμηλότερα Κόστη http://bit.ly/1BPZgzm Υπάρχουν άλογα κούρσας και άλογα μαναβικής. Γι αυτό η αδρανής, ετερόφωτη κυρία, μάταια μάχεται τις αξιολογήσεις. Οι οποίες ,των φορολογουμένων θα άρουν κάθε αμφιβολία, για τη κατηγορία την οποία αδρά και χωρίς αντίκρισμα πληρώνουν. Τα ξενέρωτα της επιστολής μόνη της τα σκέφτηκε; αν όχι, ΠΟΙΟΣ είναι άραγε ο συντάκτης-εμπνευστής;

  6. foros1 avatar
    foros1 18/09/2014 17:58:45

    άλλο πράγμα ο έλεγχος νομιμότητας και άλλο η αξιολόγηση. ο πρώτος βασίζεται σε απολύτως διακριτά στοιχεία και κανείς "λογικός" δεν τον αμφισβητεί. η δεύτερη όμως είναι ένα μόρφωμα που βασίζεται σε ένα αυθαίρετο ποσοστό σύγκρισης, το περίφημο 15% ακριβώς!!!

  7. Tassos avatar
    Tassos 19/09/2014 09:27:32

    Αν είχες επικοινωνιακό επιτελείο της προκοπής θα τους είχες κάνει τελατίνη. Θα επικοινωνούσες στον κόσμο ότι "να ποιά είναι η αριστερά, καλύβει τους τεμπέληδες που μας χρεωκόπησαν". Οπως είναι να τρελλαίνεσαι με το ότι μειώθηκε η ανεργία 1,5 % και αντί να πιάσεις να ξεβρακώσεις τον Ρομπόλη της ΓΣΕΕ και του ΣΥΡΙΖΑ που μιλούσε για 33% τρομοκρατώντας την κοινωνία, κάθονται και τον ακούν, αντί να τον πουν "α πάγαινε ρε σκιτζή"

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 19/09/2014 09:30:48

    Υπομονη .Αγαλια αγαλια γινεται η αγουριδα μελι.Σε λιγο ο τουπες της ψευτομαγκιας Δουρου θα καταρρευσει μαζι με το μακιγιαζ της θολοαριστεριστικης κουλτουρας .

  9. Giorgis avatar
    Giorgis 19/09/2014 11:11:53

    Γιατί δεν αρχίζει να μαζεύει και φόρους, να φτιάξει στρατό. Δηλαδή που τελειώνουν οι καινούργιες δυνάμεις που αποφάσισε ότι έχει η Δούρου; Φυσικά και ο κάθε δήμαρχος που έκανε το δικό του, πχ ο Έβερτ όταν έφτιαχνε πειρατικό σταθμό το καλοπληρώσαμε

  10. Μαρία avatar