#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/08/2010 20:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Δικαιοσύνη είναι ανεξάρτητη: Ελεύθερος ο Μαντέλης



Μόλις προχθές θέσαμε το ερώτημα: Μπορούν αυτή η Βουλή κι αυτά τα κόμματα να κάνουν την κάθαρση ;

Και σήμερα πήραμε μια απάντηση:

Ελεύθερος ύστερα από διαφωνία ανακρίτριας και εισαγγελέα ως προς το θέμα της προφυλάκισης ή μη αφέθηκε μετά την πολύωρη απολογία του ο πρώην υπουργός Τάσος Μαντέλης, κατηγορούμενος στην υπόθεση της Siemens.

Ο κ. Μαντέλης ξεκίνησε την απολογία του στις 10.30 το πρωί ενώπιον της εφέτη ειδικής ανακρίτριας Μαρίας Νικολακέα για την κατηγορία της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομη δραστηριότητα. Μετά το πέρας της απολογίας του η ανακρίτρια είχε τη γνώμη ότι ο κατηγορούμενος πρέπει να αφεθεί ελεύθερος με την επιβολή χρηματικής εγγύησης 200.000 ευρώ και απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα ενώ ο αρμόδιος εισαγγελέας εφετών είχε την άποψη ότι ο κ. Μαντέλης πρέπει να προφυλακιστεί.

Η κατηγορία σε βάρος του κ. Μαντέλη αφορά δύο εμβάσματα συνολικού ποσού 450.000 μάρκων που κατατέθηκαν το 1998 και το 2000 σε λογαριασμό ελβετικής τράπεζας στο όνομα «Α. Ρόκος» τον οποίο είχε ανοίξει ο κουμπάρος και συγκατηγορούμενός του Γιώργος Τσουγκράνης.

Σύμφωνα με το κατηγορητήριο ο κ. Μαντέλης είχε απαιτήσει από την Siemens τα χρήματα ως δώρο για να εγκρίνει σύμβαση της εταιρείας για την ψηφιοποίηση του ΟΤΕ. Ο ίδιος παρέδωσε στην ανακρίτρια απολογητικό υπόμνημα 58 σελίδων και αρνείται την κατηγορία υποστηρίζοντας ότι τα εμβάσματα αποτελούσαν προεκλογική χορηγία. Μεταξύ άλλων στο υπόμνημά του ο κ. Μαντέλης υποστηρίζει ότι η δίωξή του είναι αντισυνταγματική καθώς βάση του νόμου περί ευθύνης υπουργών αρμόδια για τον ποινικό χαρακτηρισμό μιας πράξης υπουργού είναι η Βουλή. Τονίζει ότι για το αδίκημα της δωροδοκίας έχει εξαλειφθεί το αξιόποινο και επομένως αναφέρει ότι συμπαρασύρεται με αυτό και το αδίκημα της νομιμοποίησης εσόδων.

Τις επόμενες ημέρες αναμένεται το Συμβούλιο Εφετών να άρει την διαφωνία ανακρίτριας και εισαγγελέα με βούλευμά του που θα κρίνει και το αν ο κ. Μαντέλης θα παραμείνει ελεύθερος ή αν θα κριθεί προσωρινά κρατούμενος

Αποχωρώντας από το Εφετείο ο πρώην υπουργός, συνοδευόμενος από το συνήγορό του κ. Γιάννη Ηρειώτη, δήλωσε στους δημοσιογράφους ότι τα επίμαχα χρηματικά ποσά ήταν προεκλογική χορηγία και πρόσθεσε: «απο κανένα στοιχείο της δικογραφίας δεν προκύπτει να έχω κάνει αξιόποινη πράξη. Ανέλαβα το πολιτικό κόστος και δεν μετανιώνω που είπα την αλήθεια»

Μαντέλης + ΠΑΣΟΚ = Διαπλοκή + Διαφθορά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 30/08/2010 20:11:46

    Χαχαχαχαχα..
    προεκλογική χορηγία..........

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 30/08/2010 20:31:23

    Και κλάμα.
    Πολύ κλάμα...

  3. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 30/08/2010 20:33:17

    Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ :
    "(ΚΑΙ ΝΑ) ΤΑ ΠΗΡΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ"!!!...

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΜΑΝΙΑ 30/08/2010 22:09:38

      Τα περί παραγραφής δεν ισχύουν αν πάνε με το επιχείρημα που κατ' εξαίρεσιν γίνεται δεκτό στην Αγγλία ότι ειδικοί λόγοι δύνανται να επιτρέψουν τη δίωξη και μετά τη συμπλήρωση της παραγραφής.

      1) Έχουμε παραγραφή συντομότατη
      2) Το αδίκημα το διέπραξαν άτομα που ήταν στην εξουσία, ήλεγχαν τον κρατικό μηχανισμό και μπορούσαν να συσκοτίσουν καθώς και να παραλύσουν τις έρευνες.

      Ειδικά το δεύτερο το θεωρώ σοβαρή αιτιολογία και θα πρέπει να κριθεί από το δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο Στρασβούργο. Είναι λογικό κάποιος να παραπέμπεται δικαστικά όταν εν τοις πράγμασι είναι δυνατή η δίωξή του και όταν έχει φύγει από την εξουσία.

      Αντιπαρέρχομαι το επιχείρημα της αντισυνταγματικότητας του νόμου περί ευθύνης υπουργών.

      Επί της ουσίας δε νομίζω ότι θα τον προφυλακίσουν γιατί δε σηκώνουν την ξεφτίλα και μάλιστα προεκλογικά. Η διαφωνία ανακριτή εισαγγελέα ήταν πλασματική για να φύγει η ευθύνη από πάνω τους.

  4. theod avatar
    theod 30/08/2010 20:34:23

    Συγχαρητήρια για την αδέκαστη ελληνική δικαιοσύνη: η πράσινη χορηγία (κοινώς λάδωμα) διαφέρει ως προς την πιθανή και μη αποδεδειγμένη ευθύνη του Αγγέλου για το Βατοπαίδι. Οι πασόκοι έχουν ειδική ασυλία - μπράβο ΓΑΠ.

    • o aneksartitos avatar
      o aneksartitos @ theod 30/08/2010 20:36:22

      Σωστός

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ o aneksartitos 30/08/2010 22:22:35

        EXEIΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΚΛΑΙΓΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ.
        ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΧΝΟΣ ΝΤΡΟΠΗΣ...ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΚΟΣ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΚΩΣ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΚΡΕΜΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΞΕΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΠΙΣΩ ΕΧΕΙ Η ΑΧΛΑΔΑ ΤΗΝ ΟΥΡΑ

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ theod 31/08/2010 11:56:18

      H αναπόφευκτη σύγκριση ανάμεσα στον τρόπο αντιμετώπισης (απο ΜΜΕ και νομικούς κύκλους)των Αγγέλου-Μαντέλη, είναι ενδεικτική της συνενοχής.

      Με την εμπλοκή Σημίτη, γιατί δεν ασχολείται κανείς;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ theod 01/09/2010 02:02:30

      Εισαγγελείς και ανακριτές που έχουν τα κότσια να προφυλακίσουν πρώην υπουργό είναι μειοψηφία. Οι πλειοψηφία των δικαστικών λειτουργών φοβούνται την καταστροφή της καριέρας τους ακόμα και τη ζωή τους

  5. Group of States against Corruption avatar
    Group of States against Corruption 30/08/2010 20:35:36

    Group of States against Corruption publishes report on Greece

    Press Release

    Strasbourg, 7 July 2010 – The Council of Europe’s Group of States against Corruption (GRECO) today published its Third Round Evaluation Report on Greece, in which it criticises its criminal legislation as being excessively complex and finds that the transparency of the funding of political parties and election campaigns needs to be improved.

    The report focuses on two distinct themes: criminalisation of corruption and transparency of party funding, and addresses 27 recommendations to Greece. GRECO will assess the implementation of these recommendations in 2012.

    Regarding the criminalisation of corruption (link to the report), GRECO concludes that Greek criminal legislation covers all offences of corruption and trading in influence criminalised by the Council of Europe Criminal Convention on Corruption and its Additional Protocol. However, the consistency and effectiveness of their application are affected by the complexity of the legal framework.

    GRECO finds a number of shortcomings in the provisions on bribery of domestic, foreign and international judges, arbitrators, jurors and members of public assemblies, as well as procedural obstacles to an effective fight against corruption. GRECO recommends, for example, abolishing the special shorter limitation period for prosecuting corruption offences committed by members and former members of government and removing the possibility to postpone or suspend prosecution of ‘political acts’ and ‘offences through which international relations of the State may be disturbed’.

    Concerning transparency of party funding (link to the report), GRECO acknowledges that Greece has a fairly comprehensive framework on the funding of political parties. However, it concludes that more transparency in this area is needed, in particular by ensuring a more accurate recording of financial activities during election campaigns. GRECO recommends abolishing the possibility of using anonymous coupons for donations, introducing a requirement that all donations above a certain value are made by bank transfer and ensuring that information on the financing of political parties and election campaigns be published in a timely manner.

    Above all, GRECO criticises the inefficient and opaque supervision of the funding of political parties and election campaigns, which may have contributed to the general mistrust in the system of political financing. As a matter of priority, GRECO recommends improving the supervision in this field, by strengthening the independence of the Control Committee responsible for this task, ensuring more substantial and ongoing monitoring, and reinforcing control over the financing of local and regional elections.

    Additional information on GRECO evaluation rounds and reports

    ***
    The Group of States against Corruption (GRECO) is a monitoring body established by the Council of Europe in order to improve the capacity of countries to prevent and combat corruption. It includes all the Council of Europe member states – with the exception of San Marino – and the United States of America.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/08/2010 20:39:39

    Ισχύει ο νόμος περί ασυλίας υπουργών. Δυστυχώς.

    • theod avatar
      theod @ Strange Attractor 30/08/2010 20:46:07

      Ευτυχώς δεν ισχύει η παραγραφή για το ξέπλυμα του μαύρου χρήματος. Ας ερωτηθούν και οι υπόλοιποι Βολευτές αν έλαβαν ομοίως προεκλογική χορηγία ή μόνον όσοι χειρίστηκαν θέματα προμηθειών από τη συγκκριμένη εταρεία.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 30/08/2010 21:21:45

      Η αποδοχή προϊόντων εγκλήματος τι έγινε; Η διακίνηση μαύρου χρήματος; Δεν τα καλύπτει αυτά ο νόμος περί ευθύνης ο της ντροπής.

      Δεν είναι μόνο θέμα χρηματοδότησης ενός κόμματος ή της εκστρατείας ενός πολιτευτή. Δεν υπάρχουν άλλοι νόμοι; Σε τέτοια πολυνομία σαν την δική μας, μείναμε από νόμο;

      Αλλά τόλμησε κανείς να μηνύσει την Ζήμενς; Οχι.
      Ε, τι περιμένεις τότε;

      Θραξ Αναρμόδιος

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 30/08/2010 21:10:52

    Τι είναι αυτά ρε γμτ μου;
    Είναι δυνατόν;
    Αφού μόνος του ο άνθρωπος είπε πως πήρε 450 εκατομμύρια. Μόνος του.
    Δεν καταλαβαίνει η ανακρίτρια ότι βρίσκεται σε ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΗ δυσαρμονία με το κοινό αίσθημα περί δικαίου;
    Μα δεν θα μάθουμε ποτέ την αλήθεια έτσι.
    Ούτε ψήγμα.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 30/08/2010 21:14:05

      Ε, να μην το πω τώρα;
      ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΚΛΗΡΩΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.
      ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΛΗΡΩΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ με δικαιοδοσία εισαγγελέα.

      Αυτό χρειαζόμαστε.

      (ο τα 'χω πάρει χοντρά) Θραξ Αναρμόδιος

      ΥΓ. Τζάμπα φαντάρος πήγα 2,5 χρόνια, τζάμπα και οι φόροι που πληρώνω "λειτουργοί" μου. Που να ελπίσω ο έρμος τώρα; Που;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 30/08/2010 21:38:34

        Αν δεν πήγαινες φαντάρος, μπορεί να είχες γίνει και υπουργός. Έχασες 2.5 χρόνια αφισοκόλλησης.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 30/08/2010 21:16:39

      Αντε πάτε τώρα να ψηφίσετε τα κόμματα που ψήφισαν τον νόμο περί ευθύνης υπουργών. Ε, τι να πω, βρε παιδιά; Και με τι καρδιά θα το κάνετε, δεν ξέρω. Και να υπερασπίζεστε και μετά τον κοινοβουλευτισμό εδώ και την μη-αποχή από τις εκλογές.

      Τίποτε δεν πρόκειται να μάθουμε ποτέ.
      Τίποτε.

      Αντί να τους πάρουμε όλους με τις πέτρες.
      Ε, πια!

      Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 30/08/2010 21:17:06

      χιλιάδες, εντάξει.

  8. Hase avatar
    Hase 30/08/2010 21:16:52

    Ακουσα στο μεγαλο καναλι οτι ο κ. Μαντελης για την δευτετη "χορηγια" των 250000 Ε δεν θυμαται απο που προηλθαν. Και ειπε μαλιστα.αν τα χρηματα αυτα ειναι απο την Ζημενς, ειναι και αυτα προεκλογικη χορηγια.
    Ε φιλοι μου δεν καταλαβαινω. Καποιος μου δινει 250000Ε και δεν ξερω ποιος ειναι;;; Στραγαλια μου εβαλε ρε γαμωτο στον λογαριασμο μου;;; Και δεν θυμαμαι;;. 250 χιλιαρικακια του εβαλε καποιος αλλα μαλλον του βαζανε και αλλοι γιαυτο δεν θυμαται ο πρωην υπουργος. Και τι σοι υπουργο εκανε ο Σημιτης με τοσο ασθενη μνημη. Δηλαδη ο ανθρωπος παει να μας τρελανει. Πρεπει να χωθει σε μια ωραια φυλακη και ωσπου να θυμηθει, αλλα και να αιτιολογισει γιατι σεμενα, τον πασιγνωστο Hase κανενας αγνωστος πουστης δεν μουβαλε καμια πεντακοσαρια Ε στον λογαριασμο μου.

  9. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 30/08/2010 21:33:29

    άντε να το χωνέψεις τώρα αυτό....

    τί έγινε που τα πήρα; γιατί τα πήρα ,μέν , αλλά ήταν χορηγία , αλλά και εσείς δεν με πιάσατε στην ώρα σας και τώρα σας βγάζω και γλώσσα .....

    ψωριάρηδες που θέλετε και δικαιοσύνη....άντε κάτσετε στην τρύπα σας και μην ονειρεύεστε τέτοια απικίνδυνα πράγματα...παλιοψωριάρηδες....καλά έκανα και τα πήρτα και τά 'φαγα όπως κάναν και όλοι οι άλλοι οι "συνάδερφοι"....σάμπως κι ο ΄Ακης τα ίδια δεν ξεφούρνησε τις προάλλες;....παραγραφήκανε λέει όλα ...ήταν "περσυνά ξινά σταφύλια".....

    Δυστυχώς στην διαφθορά και στην βρωμιά ,μετά τους πολιτικούς μας ακολουθούν οι δικαστικοί μας....πατερίτσες του ίδιου συστήματος είναι και οι δύο ......

    Πού είναι η δικαιοσύνη να απαλύνει το λαϊκό αίσθημα της αδικίας και της οργής;;;;;;;;;;

    Πού είναι η δικαιοσύνη ,το "κάστρο" της δημοκρατίας να διαφυλάξει έστω και την έσχατη στιγμή την ίδια την δική της αξιοπρέπεια;;;;;;;;


    'Οταν θα σκάσει ο κοσμάκης τελικά και θα πάρει το νόμο στα χέρια του θα είναι αργά για όλους.......

    Αλλά σύμφωνα με τις δικές τους έρευνες και στατιστικές αυτό αργεί ακόμη....

    οπότε ....με τις υγείες μας....

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ xrhxa65 30/08/2010 21:35:29

      ποιός και πότε θα καταργήσει αυτόν το νόμο έκτρωμα περί ευθύνης υπουργών;;;;;;

      ακούει κανείς;;;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ xrhxa65 30/08/2010 23:56:31

        Κανονικά για τους πολιτικούς και τους υψηλόβαθμους δημόσιους λειτουργούς πρέπει να ισχύσει το τεκμήριο της ενοχής ώστε να διαφυλλάσεται πάση θυσία η ακεραιότητα του δημόσιου συμφέροντος.
        Από τη στιγμή που μπαίνουν και υπηρετούν στο δημόσιο βίο θα πρέπει να ξυπνάνε και να κοιμούνται με το φόβο μη τυχόν και ΠΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ με τους λάθος ανθρώπους...όχι να λάβουν χρήματα εκ μέρους τρίτων...ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

        Γιατί να χω το άγχος εγώ κι εσύ για το αν θα βγάλουμε άλλη μια χρονιά πληρώνοντας ένα κάρο λεφτά για να καλοπερνάνε αυτοί οι κύριοι Η ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΣΩΝΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΑΣ ΝΤΕΜΕΚ "ΜΑΓΚΑΣ" ΔΙΠΛΩΜΑΤΗΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ;;;
        Ή για ουρές αποζημιώσεων που διεκδικούν και παίρνουν ιδιώτες που υπέγραψαν συμβάσεις με το δημόσιο κι όταν για κάποιο λόγο το δημόσιο υπαναχωρήσει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ;;;

        Ζημίωσες το δημόσιο κύριε;;Έκλεψες τους φόρους του πολίτη;;
        Δήμευση και ποινή φυλάκισης ανάλογα με το βάρος του αδικήματος.
        Απαγόρευση επιστροφής στο δημόσιο αξίωμα εφ'όρου ζωής.
        Κοινωνική υπηρεσία σε ιδρύματα, γηροκομεία, και ορφανοτροφεία.
        Διαπόμπευση.

        ...και μετά ξύπνησα...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ xrhxa65 31/08/2010 10:20:54

        tsilivithras says:
        30/08/2010 at 23:56

        "Κανονικά για τους πολιτικούς και τους υψηλόβαθμους δημόσιους λειτουργούς πρέπει να ισχύσει το τεκμήριο της ενοχής ώστε να διαφυλλάσεται πάση θυσία η ακεραιότητα του δημόσιου συμφέροντος.
        Από τη στιγμή που μπαίνουν και υπηρετούν στο δημόσιο βίο θα πρέπει να ξυπνάνε και να κοιμούνται με το φόβο μη τυχόν και ΠΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ με τους λάθος ανθρώπους…όχι να λάβουν χρήματα εκ μέρους τρίτων…ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!"

        Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο.
        ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.
        Ενοχος εκ προοιμίου, όχι το αντίθετο.

        Και κανονικά έπρεπε να ψάχνουμε με το φανάρι να βρούμε κάποιον να τον κάνουμε άρχοντα και να μη θέλει κανένας. Κι εδώ όλοι τους "σκοτώνονται" για να μας υπηρετήσουν. Για την μαρμίτα.

        Οσο "δεν τους κοιτάμε", τόσο βάζουν το χέρι στο μέλι, και κάνουν και τον ανήξερο. Ωραία δημοκρατία.

        Κι από δικαιοσύνη; Τι να σου πω!

        Θραξ Αναρμόδιος

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 30/08/2010 21:56:55

    Μήπως κάποιος από τη ΝΔ θα έπρεπε να ανέβει από στα κεραμίδια; Είναι δυνατόν; Ποιος νόμος βάζει στον Αγγέλου 400.000€ και στον Μαντέλη 200.000€. Ωραία δικαιοσύνη.. καταπράσινη...

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 30/08/2010 22:24:48

      ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!!!!!

  11. tsilivithras avatar
    tsilivithras 30/08/2010 22:02:29

    Κάτσε τώρα μλκ Έλληνα και ρούφα το μπαλάκι σου.
    Κάτσε και κοίτα τους κλέφτες να σε κοροιδεύουν κατάμουτρα ενώ ετοιμάζεσαι για άλλη μια φορά να κάνεις το σκ@ό σου παξιμάδι. Και σε πουλάνε και τρελίτσα από πάνω.
    Φόρο και στρίμωγμα εσύ;
    «Χορηγία» εγώ (σου λέει)… Όχι για μένα. Για το κόμμα. Εεε βέβαια…Αν σε έπιανε εσένα ο δικαστής με τα λεφτά στα χέρια κι έλεγες «δεν είναι για μένα είναι για έναν άλλο κλέφτη» άραγε θα σε άφηνε ελεύθερο;;
    Έχεις εσύ βλάκα έλληνα κανένα νόμο που να σε καθιστά ανίκανο να υποστείς δικαστική ποινή;;; Έχεις κανένα νόμο περί μη ευθύνης σου για τις πράξεις σου ή για συμμετοχή σε εγκληματικές πράξεις τρίτων;;; Ε;;; Έχεις ;;;; Μήπως είσαι κι εσύ Πολίτης Περιορισμένης Ευθύνης και δεν το ξέρεις;;; Εεε;;;
    Σου φαίνονται αστεία όλα αυτά;;

    Κάτσε και ρούφα το μπαλάκι σου τώρα.

    Ο άνθρωπος που ομολόγησε λέει ότι δεν προκύπτει από πουθενά αξιόποινη πράξη!!!
    Η προστυχιά και η αλαζονεία σε όλο τους το μεγαλείο.
    Και όλα αυτά του τα έδωσες εσύ μλκ Έλληνα…και συνεχίζεις να του τα δίνεις όσο δεν διαμαρτύρεσαι ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΙΣ για την προστυχιά και τον εκφυλισμό της κοινωνίας, των ηθών ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ που έχουν διασπείρει τα κόμματα εδώ και 30 χρόνια στον τόπο.
    Εσύ που κατάγεσαι από προγόνους Ήρωες (τρομάρα σου) έκανες τους ξένους να σε κοροιδεύουν δημόσια για την διεφθαρμένη και ανήθικη κοινωνία που έφτιαξες.
    Έκανες όλους τους ανεπάγγελτους και «μικρούς» της κοινωνίας να ασχοληθούν με την πολιτική για να βγάλουν πάνω σου όλο το απωθημένο του Μαμωνά και της αναξιοκρατίας.
    Και τώρα σου δείχνουν το μεσαίο δάχτυλο…

    Και αύριο μεθαύριο θα τους έχει σαλόνι καμιά μεγάλη κυριακάτικη εφημερίδα και θα μιλάνε για την πίστη τους στην παράταξη…

    Ποιοι;;; Αυτοί που δεν τους έκοψες τα χέρια όταν σε κλέβανε γιατί σε ΕΝΟΙΑΖΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ ΑΝΗΚΑΝ.

    Ξέρω τι σκέφτεσαι…ότι εμείς είμαστε πολιτισμένοι, δεν κόβουμε χέρια…
    Ναι…ενίοτε κουβαλάμε και ένα βαζάκι βαζελίνη μαζί μας γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα ρθει και μην μας πουν και αφιλόξενους…!!!

    Ξέρω ξέρω…θα ρθει ο Σαμαράς και θα λύσει όλα τα προβλήματά μας…και κανένας ποτέ δεν θα ξανακλέψει από τον πολίτη…και θα καταργηθεί ο νόμος περί ευθύνης…και θα τρομάξει ο πολιτικός-λαμόγιο και δεν θα ξανασχοληθεί με το δημόσιο…και θα δημευτούν περιουσίες…και θα μπουν φυλακή οι απατεώνες…και η κοκκινοσκουφίτσα κανονικά νταούλιασε τον κακό λύκο στις φάπες αλλά εκείνος είχε καλύτερο PR και το παραμύθι λέει την δικιά του εκδοχή…!!!

    ζζζζζζζζζζζ……………………

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ tsilivithras 30/08/2010 22:27:25

      ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ...ΦΩΝΗ ΒΟΟΝΤΩΣ ΕΝ ΤΗ ΕΡΗΜΩ.
      ΑΡΑΓΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ; Η ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ;
      ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;;;

      • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
        ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/08/2010 23:07:05

        Η εκκλησιαστική εξουσία της Ελλάδας απεβίωσε τον Ιανουάριο του 2008. Η νέα αρχή, αυτοχαρακτηρίστηκε επαρχιακή Μητρόπολη Αθηνών. Μην ελπίζεις λοιπόν. Πνευματική ηγεσία πέρα από την εκκλησιαστική είναι ο Φοίβος, ο Καρβέλας, η Ναταλία Γερμανού, και η Τάμτα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/08/2010 23:28:03

        Η Τάμτα έχει και ωραία πόδια συν τοις άλλοις. Γεωργιανή φυλή.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/08/2010 23:30:05

        Τετοια καταπτωση δεν την περιμενα, δεν την ειχα φανταστει
        Το μελλον φαινεται δυσοιωνο και οι λεξεις φτωχες να το περιγραψουν

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/08/2010 23:43:58

        @ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ

        Άνθρωπε του θεού πλάκα κάνεις;;;
        Που ζούσες τα τελευταία 20 χρόνια;;;
        Τι περίμενες δλδ από ένα πολιτικό σύστημα που βάζει πλάτες στους λειτουργούς του για να κάνουν ότι γουστάρουν και τους παρέχει και νομική προστασία;;
        Το μέλλον;;;Ποιο μέλλον;;;

        Το μέλλον είναι αυτός ο κύριος μετά από λίγο καιρό φιλοξενούμενος σε εκπομπή κρατικού καναλιού ή σε σαλόνι κυριακάτικης εφημερίδας να μιλάει για την πίστη του στην παράταξη και πόσο τον αδίκησε το "σύστημα"!!!!!....ενώ τα παιδιά του θα σπουδάζουν σε κανένα χαρβαρντ ή θα καβαντζώνονται σε καμμιά γερμανική εταιρία...!!!!!

        Μέλλον λέει...
        Το μέλλον φίλε μου είναι η Τζούλια υποψήφια βουλευτίνα!!!

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/08/2010 23:56:21

        Αν φτασουμε στη Τζουλια χρεωκοπησουμε δεν χρεωκοπησουμε το ιδιο κανει
        Μην μου πειτε ομως οτι περυσι τετοιες μερες ειχατε παρει μυρουδια τις μαιμουδιες του ΓΑΠ;

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 31/08/2010 10:17:41

        @tsilivithras : "Το μέλλον φίλε μου είναι η Τζούλια υποψήφια βουλευτίνα!!!"

        Είμαι φανατικός αναγνώστης σου πλέον. Περιγράφεις το κατρακύλισμα και τις διαψεύσεις μας με τον καλύτερο τρόπο.

        Θραξ Αναρμόδιος

  12. antiochos avatar
    antiochos 30/08/2010 23:22:13

    Δεν μπορω ουτε να γελασω πλεον με το προσοδοφορο καλαμπουρι που λεγεται "δημοκρατια".

  13. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2010 00:26:04

    Επιβράβευση της "χορηγίας".
    Ωραίο παράδειγμα δείχνει ο έτερος πυλώνας του παρόντος πολιτεύματος.

  14. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 31/08/2010 00:36:39

    Σιγά μην πάει φυλακή γιατι τι παραπάνω έκανε από πολλούς άλλους που είναι τώρα υπουργοί, λέγεται ότι κρατάει πολλούς και μάλιστα πολύ μα πάρα πολύ ψηλά

  15. aurora3363 avatar
    aurora3363 31/08/2010 00:45:26

    φανταστητε την Ελλαδα χωρις ΠΑΣΟΚ!... πιστευω οτι δεν θα ειχαμε ολοκληρωσει τον δρομο προς την δημοκρατια αλλα θα ειχαμε διανυσει τουλαχιστον τον μισο. ΓΙΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ (για να φυγει το χολερικον)ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΨΗΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ..ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΗΣΤΕΙ, ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΔΕΞΙΟΥΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ.Οσον αφορα τους απογοητευμενους απο το σημερινο δικομματικο τοπιο ας ψηφησουν αλλο μικρο κομμα βρε αδελφε!!(δεν εννοω εξαπτερυγα)

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ aurora3363 31/08/2010 10:23:26

      Αυτές οι εκλογές ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. (Αν θέλει η ΝΔ να γίνει κυβέρνηση γίνεται σε 2 βδομάδες...)

      Αυτές οι εκλογές είναι για να ΠΑΚΤΩΣΟΥΝ τα κόμματα τους ψηφοφόρους τους. Και να χουν "επιχειρήματα" στα κανάλια για τροφή των ΑΝΙΔΕΩΝ που πληρώνουν τον λογαριασμό.

      Θραξ Αναρμόδιος

  16. neotera avatar
    neotera 31/08/2010 07:53:51

    Ο Μαντέλης διέκοψε την αποστολή του στις πρώην σοβιετικές χώρες ως εμπειρογνώμων παγκοσμιοποιητής made in USA μόνο και μόνο για να τιμήσει την ελληνική δικαιοσύνη, αλλά και για την τιμή του Pasok ρε γαμώτο ! Στο Πάνθεον δηλαδή των εκσυγχρονιστάδων είναι ένας μικρός Ρόντος. Μην ξεχνάμε...

  17. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2010 09:10:50

    Το καλύτερο είναι πως ανάλαβε το πολιτικό κόστος?
    χαχαχαχαχαχαχα

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/08/2010 09:15:00

    Το ονομα της ανακριτριας??

    Ξεφτυλα εν μεσω ξεφτυλας στις ζςες και τις τσεπες του λαου. Αλλα δε μιλαει και κανενας Σκαρπελης... Τσουκρατος , Γεωργιου κλπ κλπ

    Ο Τσουκρατος ουτε εγγυηση. Ρε Πανο Καμμενε, του εκανες την αγωγη και στο ΠΑΣΟΚ να επιστρεψουν την κρατηκη χορηγια ???

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/08/2010 09:17:32

      Βεβαια αν απνε ολι αυτοι οι αλητες φυλακη ειναι ικανοι να κανουν κυβερνηση απο μεσα... και μαλλον φοβαται ο ΓΑΠ και ο Παγκαλος.

      ρε Καστανιδη, που παραιτηθηκες τοτε.. και τωρα δικαζεις, τι εχεις να δηλωσεις?? Μηπως πρεπει να ξαναπαραιτηθεις??

      ΠΠ

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/08/2010 09:22:36

    Δηλαδη ο Μαντελης, δε θα επιστρεψει τις μιζες ?? Εαν δεν τις επιστρεψει και ολοι οι ατυχοι λοπιτες πληρωνουμε τα σπασμενα καθε μηνα ποικιλοτροπως, λεω να κανουμε σταση πληρωμων απο ΔΕΗ μεχρι νερο και ΦΠΑ. Αντισταση.
    Δεν ειναι δυνατον να μην επιστραφουν τα μαυρα στο κρατος !!!!

    Ελευθερος και ωραιος ο Νταβας του Σημιτη..? ελεος με το υφος του "γαμαω".

    ΠΠ

  20. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 31/08/2010 09:37:39

    Ο τέως υπουργός κ. Ανδριανόπουλος,δήλωσε ότι τά λεφτά πήγαν γιά επιδόματα
    τών μισθωτών,δηλ.γιά τό δημόσιο χρέος φταίνε οι μισθωτοί.

    Οκ. Μαντέλης παραδέχθηκε παραλαβή μίζας,δηλώνοντας ότι δέν μπορεί κανείς
    νά τού κάνει τίποτα.

    Οι μισθωτοί καί συνταξιούχοι πρέπει νά παραμείνουν στούς καναπέδες μέχρι
    νά πεθάνουν από τήν πείνα?

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ΣΠΥΡΟΣ 31/08/2010 10:26:45

      Ακριβώς. Διακομματική σύμπνοια στο ποιος είναι ο μλκας της υπόθεσης.

      Πλήρης ταύτιση απόψεων.

      ΘΑ

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΣΠΥΡΟΣ 31/08/2010 10:55:25

      Φίλε Σπύρο αν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι είχαν έναν τέτοιο ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ να τους λεει "ιγκ-μιγκ-μα-μου-σου-του" ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ;;;;;

      Πόση ώρα θα χάριζε ένας έλληνας στον υπάλληλό του που φέρθηκε όπως αυτός ο Ευκαιριακός ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΣΤΙΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ;;;;;

      Εδώ όμως θα του ζητήσουμε συγνώμη, θα του δώσουμε βήμα να εξηγήσει τις θέσεις του και πιθανότατα στο μέλλον να του πληρώσουμε και καμμιά αποζημίωση για ηθικές βλάβες ή για το παιδί του που το κοροιδεύουν οι φίλοι του και δεν το παίζουνε.

      ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!!!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ!!!!ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ!!!

  21. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 31/08/2010 09:38:15

    παρακαμπτω το θεμα περι δικαοσυνης και εγγυησεων και θετω το εξης ερωτημα.....ποσο εχει αλλοιωθει το αισθητικο κριτηριο του κοσμου για να εχει ψηφισει αυτη τη φατσα?

  22. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 31/08/2010 09:43:20

    καποιοι εδω μεσα προσπαθουν να "παρουν ρεβανς" μεσω του μαντελη για βατοπαιδι και αγγελου....ΔΝΤ ρε για 100 χρονια και βλεπουμε

  23. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/08/2010 10:01:41

    Η αγγλοσαξονικού στυλ τυπολατρία, σε αγαστή συνεργασία με τους "νόμους" της (τριακονταετούς πλέον) ατιμωρησίας που το ΠΑΣΟΚ έκανε κυρίαρχη αξία σ' αυτή τη χώρα...

    Καλά το είχε γράψει ο Βάρναλης:
    "Κι εσύ Νόμε, των άνομων ασπίδα
    σαν τη μαϊμού από κλώνο σ' άλλον πήδα
    κι απ' την κορφή με την ουρά κρεμάσου
    να μη βλέπει ο Λαός τα πισινά σου"...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Αυριανιστής 31/08/2010 11:01:12

      Αυριανιστής

      δεν ξέρω σε ποια τυπολατρία αναφέρεσαι φίλε αλλά στο αμέρικα οι εισαγγελείς μαζεύουν στοιχεία για τα τομάρια που κλέβουν δημόσιο χρήμα και περιμένουν...και όταν είναι όλα "δεμένα" σε μια υπόθεση παίρνουν μαζί τους καμμιά δεκαριά ένστολους και 2-3 κάμερες για να κάνουν όση φασαρία περισσότερο και ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΡΠΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΝΟΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΓΚΟΜΕΝΑΣ ΤΟΥ 4 Η ΩΡΑ ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ!!!!

      Ξέρεις πως λέγεται αυτό καλέ μου φίλε;;;

      ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ!!!!!Η απόλυτη ξεφτίλα...όχι ήρεμα κι ωραία αλλά άγρια κι απότομα κι εκεί που νομίζεις ότι κρύβεσαι.

      Ξεχάσαμε αυτά που δίδαξε αυτός ο τόπος πριν χιλιάδες χρόνια και έχουμε δημόσια διοίκηση χειρότερη κι από την Μαφία.

  24. vlammenoi avatar
    vlammenoi 31/08/2010 11:36:50

    Τι περιμένετε από μια δικαιοσύνη, της οποίας οι αντιπρόσωποι πριν από έναν μήνα βγαίναν στα κανάλια και κλαιγόντουσαν μην τους βάλουν στο ΙΚΑ.Ήρθε η ώρα τώρα να αναλάβουν τις ευθύνες τους.Είναι καλό που θα συνεδριάσει το συμβούλιο εφετών για να μην πέφτει το βάρος σε δύο άτομα.Εάν δεν τον βάλουν μέσα να βγεί ο λαός στους δρόμους.Οι "συνδικαλιστές" να κυρήξουν απεργία.Μην ασχολούμαστε μόνο με την τσέπη μας.Το θέμα Μαντέλη θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την πορεία της χώρας.Ή θα δώσουν ελπίδα στον λαό ή την χαριστική βολή.

    ΥΓ.Έχει δυο μήνες που ο Χριστοφοράκος ζητάει να καταθέσει.Και σε αυτό οι εισαγγελείς δεν χρειάζονται την έγκριση της ψευτοεξεταστικής ή της κυβέρνησης.Γιατι δεν πάνε κανα ταξιδάκι στο Μόναχο;

    www.vlammenoi.blogspot.com

  25. spiros avatar
    spiros 31/08/2010 11:37:11

    Προσέξατε πόσο τυφλή είναι η δικαιοσύνη; Το Λαμόγιο έξω και ο κολητός του Καραμανλή εξόντωση. Κύρια Καλού πόσο τυφλή από μίσος είσαι!!!!!!!!!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ spiros 31/08/2010 18:54:22

      πόσο τυφλή γενικώς, αφού νομίζει ότι οι επίγειες εξουσίες διαρκούν αιώνια!

  26. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 31/08/2010 11:38:31

    Το μεγαλυτερο πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι ούτε το χρέος ούτε η κρίση. Το μεγαλύτερο πρόβλημα μας είναι ότι δεν υπάρχει σε αυτό εδώ τον τόπο ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. Άμα δούλευε η δικαιοσύνη ούτε λαμογιές θα γινόντουσαν, ούτε προσλήψεις από τα παράθυρα, ούτε διαφθορά τόσο μεγάλη θα είχαμε και θα είμασταν ένα σοβαρό κράτος. Άρα μήπως η επανάσταση και η κάθαρση πρέπει να ξεκινήσει από εκεί; Γιατί χωρίς δικαιοσύνη τίποτα δεν θα γίνει.

  27. vassilis avatar
    vassilis 31/08/2010 12:01:10

    Η δικαιοσυνη δεν μπορει να κανει διακρισεις.Πιστη στο ρολο της δεν ξεπεφτει και αντιμετωπιζει ολα τα λαμογια ,ανεξαρτητου πολιτικης παραταξης, με τον ιδιο ζηλο.Να συγχαρουμε την Ελληνικη δικαιοσυνη για την ιση αντιμετωπιση ολων οσων εκλεψαν τον Ελληνικο λαο.Αυτο θα πει ισονομια.

  28. face avatar
    face 31/08/2010 12:20:05

    1. Ean den ginei pragmatognomosuni dimosiou den mporei na apodixtei zimia. Oti leme ews twra einai ston aera.

    2. Exei kathisei kanenas na anarwtithei giati den exei ews twra pragmatignomosuni. MIpws den mporei na apodeixtei zimia dimosiou?

    3. Ean den apodeixtei zimia dimosiou, simainei oti sxedon oles oi katigories peftoun sto keno olwn twn katigoroumenwn. DIladi ti tha pei kapoios oti ladwses ton upourgo na parei mia douleia pou itan epofelis gia to dimosio?????

    4. Mauro xrima einai mia pantelos gelia katigoria i opoia den stekei. Tin exoume efeurei emeis. Mauro xrima apo pou kai pws? Poulouse narkotika i Siemens i itan etairia pou diakinouse gunaikes stin mauri agora

    Auta kai alla.....

  29. ΗΛΙΑΣ 30 avatar
    ΗΛΙΑΣ 30 31/08/2010 12:20:08

    ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ ΨΑΧΝΕΤΕ. ΕΔΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΡΝΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΒΡΕΟΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΣΤΑΘΕΙ. ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ.

  30. Στέργιος avatar
    Στέργιος 31/08/2010 14:04:01

    Λέει ο λαός, "τον λύκο βλέπεις, τον τορό (=χνάρι) γυρεύεις;"

    Η ελληνική δικαιοσύνη δεν βλέπει το οφθαλμοφανές: ένα μη δικαιολογημένο ποσό κατατέθηκε από τη Ζίμενς στον λογαριασμό τού Μαντέλη.

    Από τη στιγμή που στο δελτίο κατάθεσης ο υπάλληλος τής Ζίμενς δεν είχε σημειώσει: "μίζα εκ μέρους τής Ζίμενς για το ΠΑΣΟΚ", για την ελληνική δικαιοσύνη δεν υπάρχει θέμα δωροδοκίας.

  31. ευτυχια avatar
    ευτυχια 31/08/2010 18:47:05

    Μόλις προχθές κάναμε έρανο για έναν κακομοίρη που τον πιάσανε με ανεκτέλεστη απόφαση για χρέος στο ΙΚΑ 1500 ευρώ και τον στέλνανε στα Διαβατά. Αυτός είχε 3 ευρώ στην τσέπη όταν συνελήφθη!

  32. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 31/08/2010 19:23:32

    Τι γίνεται ρε μάγκες λίγο αέρα να ανασάνουμε.ΝΑΜΟΥΝΥΧΤΑ ΣΤΟ ΓΙΑΛΟ ΝΑΝΑΨΩ ΛΥΧΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΝΑΜΟΥΝΙΚΟΛΑΚΑΙΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΛΑΧΑΝΑ. 1996-2004 ΠΑΓΚΟΣΜΟΙΟΠΟΙΗΣΗ ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΕΚΣΥΓΧΟΝΙΣΜΟΣ.

  33. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 31/08/2010 22:12:12

    Ο Αγγέλου για κάτι που κατηγορείται αλλά δεν έχει αποδειχθεί ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ με 400.00,Ευρώ και μετά από έφεση 300.000,00Ευρώ, ο ΜΑΝΤΕΛΗΣ έχοντας παραδεχθεί
    Δ Ω Ρ Ο Δ Ο Κ Ι Α Ε λ ε ύ θ ε ρ ο ς με 200.000,00 Ευρώ.
    Και μετά μου λέτε ότι η δικαιοσύνη είναι τυφλή.Παραμύθια..
    Η σαπίλα που διακατέχει την κοινωνία μας έχει προσβάλει σε υπέρτατο βαθμό και την υποτιθέμενη ανεξάρτητη και αντικειμενική δικαιοσύνη. ΑΙΣΧΟΣ!!!!

    • face avatar
      face @ Γιώργος Γκ. 01/09/2010 11:12:43

      Pros George G:

      FIle George,

      ean den ginei mia pragmatognwmosuni na doume pws kai ean zimiwthike o ote dne bgainei akri (kai prosopika aporo giati den tin exoun kanei-einai polu upopto).

      O mantelis nai men ta pire ws xorigeia opws isxurizetai alla apo tin alli zimia dimosiou den exei apodeixthei. Ara i dorodokia ws adikima paragrafetai se 10 xronia.

      Ola auta elavan xwra to 1998.

      Ston aggelou omws ola auta diaframatizontai meta to 2004. Den exei paragrafei tipota kai einai ola open ews apodiksews.