#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2012 22:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Διαμαντοπούλου θέλει Παπαδήμο για πάντα



Εδώ και μερικούς μήνες η κ. Αννα Διαμαντοπούλου δεν ασχολείται με το υπουργείο της και ποταπά θέματα όπως το αν έχουν οι μαθητές αίθουσες να κάνουν μάθημα ή αν έχουν πως θα τις ζεστάνουν για να μην παγώσουν, ή ακόμα αν έχουν βιβλία να διαβάσουν, και ασχολείται μόνο με την υψηλή πολιτική.

Η ομιλία της σε εκδήλωση που έγινε την Κυριακή το μεσημέρι της Επιτροπής Πρωτοβουλίας "Για την Ελλάδα, τώρα", στην οποία συμμετέχουν επιστήμονες και πνευματικοί άνθρωποι της χώρας, με προεδρεύοντα τον καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών Νίκο Αλιβιζάτο (τι σχέση έχει με το ΠΑΣΟΚ;), το επιβεβαιώνει.

Μας πληροφορεί λοιπόν η κ. Διαμαντοπούλου ότι: «όπως και αν εξελιχθούν τα πράγματα, η επόμενη κυβέρνηση, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, πρέπει να είναι κυβέρνηση προγραμματικής συμφωνίας και με πρωθυπουργό τύπου Παπαδήμου». Μας λέει επίσης ότι «εκλογές σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα, θα ήταν μία πρόσκαιρη νίκη του λαϊκισμού και οι επιπτώσεις θα είναι καταστροφικές».

Επεσήμανε επίσης ότι το σημαντικό είναι η ψήφιση της νέας δανειακή σύμβασης των 139 δισεκατομμυρίων, ξεκαθαρίζοντας ότι είναι επιτακτική η ανάγκη για τη διαμόρφωση των όρων και των χρονοδιαγραμμάτων που θα προβλέπονται. Κάλεσε δε όλες τις πολιτικές δυνάμεις να βοηθήσουν στην κοινή προσπάθεια και καταθέσουν τις προτάσεις τους για τη διαμόρφωση των όρων, αφού, όπως είπε, «η επόμενη ημέρα απαιτεί χρονοδιάγραμμα και δεν είναι ημέρα της επαναδιαπραγμάτευσης».

Δηλαδή για να καταλάβουμε καλά η κ. Διαμαντοπούλου λέει ότι αν ο λαός ψηφίσει στις εκλογές που έρχονται σύντομα τη Νέα Δημοκρατία π.χ. και τιμωρήσει τους άθλιους που μας έβαλαν στο Μνημόνιο, θα έχει νικήσει ο λαϊκισμός.

Αν ο κόσμος στείλει στο σπίτι τους την κ. Διαμαντοπούλου και τους υπόλοιπους που ψήφιζαν τα Μνημόνια και τώρα τα αποκηρύσσουν θα έχει επικρατήσει ο πρόσκαιρος λαϊκισμός;

Και δεν ήταν λαϊκισμός το 2009 όταν ψήφιζε τον κ. Παπανδρέου με 11 μονάδες διαφορά επειδή έλεγε ότι υπάρχουν λεφτά;

Και, τέλος, η κ. Διαμαντοπούλου γιατί δεν προτείνει ξεκάθαρα να έχουμε ισόβιο πρωθυπουργό τον κ. Παπαδήμο (κι αυτήν υπουργό βεβαίως) ώστε ούτε εκλογές να κάνουμε ούτε τη ζαχαρένια μας να χαλάμε; Να έχουμε μια δικτατορία του κ. Παπαδήμου ή... τύπου Παπαδήμου όπως λέει και η ίδια.

Για να επανέλθουμε στην αρχή, καλά θα κάνει η κ. Υπουργός να λύσει τα καυτά προβλήματα της Παιδείας και να αφήσει τον κόσμο να αποφασίσει για το τι θέλει. Εκτός κι αν πιστεύει ότι αυτή είναι το κράτος (L' etat c' est moi ).

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ange-ta avatar
    ange-ta 22/01/2012 22:24:27

    http://ange-ta.blogspot.com/2012/01/blog-post_22.html

  2. Καλαεσυξεχασεςνωρίς avatar
    Καλαεσυξεχασεςνωρίς 22/01/2012 22:32:06

    Στην παγκόσμια κρίση του 2008και 2009 η κ Διαμαντοπούλου δεν είδε τίποτα; Δεν κατάλαβε τίποτα; Δεν ήταν λαίκισμός τότε να ζητά μέρα νύχτα εκλογές,να βάζει φρένο σε οποιαδήποτε μεταρύθμηση; Δεν ήταν λαϊκισμός τότε να υπόσχεσαι αυξήσεις! Βάλτε κάποια κασέτα από τις εκλογές του 2009.Να δούμε τι έλεγε.Θρασύτατη! Αδίστακτη!Μιλάει αυτή και το ΠΑΣΟΚ για λαϊκισμό;Δεν πάμε καλά!
    Παραφράζοντας το γνωστό: Δεν μας ......

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Καλαεσυξεχασεςνωρίς 23/01/2012 04:23:49

      εχει το θρασος και μιλαει αυτη που διελυσε τα παντα στα ελληνικα πανεπιστημια.
      Ας ερθει στο πανεπιστημιο Αθηνων να δει αν υπαρχει θερμανση στα αμφιθεατρα.
      Στην Ιατρικη Αθηνων, στο Γουδη, τα αμφιθεατρα διδασκαλιας φοιτητων ΔΕΝ εχουν θερμανση.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/01/2012 22:33:19

    Είναι παρανοϊκό αυτό που ζούμε...κι αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό το να μην κουνιέται φύλλο...

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ ΕΥΑ 23/01/2012 01:43:04

      "κι αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό το να μην κουνιέται φύλλο…"

      Είναι εντελώς φυσιολογικό. Πριν ξεσπάσει η καταιγίδα δεν κουνιέται φύλλο.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Πεπόνης 23/01/2012 14:43:18

        Ε τότε, θα προτιμούσα κυκλώνα..!

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/01/2012 22:33:23

    Η προοπτική των εκλογών τους πανικοβάλει.
    Κάνουν οτι μπορούν για να τις αποφύγουν.

  5. βορειος avatar
    βορειος 22/01/2012 22:37:41

    Το πεπρωμενο φυγειν αδυνατον κυρια μου, ας προσεχατε πως αντιμετωπιζατε τον Ελληνικο Λαο, δεν το ξερατε οτι τιποτα δεν κρατα αιωνια και οτι παντα- οσο και αν προσπαθειτε να το μετεθεσετε-παντα ερχεται στο τελος ο λογαριασμος?

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ βορειος 23/01/2012 00:30:17

      Άλλο ρητό ταιριάζει ίσως καλύτερα:
      "Μωραίνει κύριος όν βούλεται απολέσαι"

  6. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2012 22:39:37

    Μαρτυρία αυτόπτη:
    Σκέφτηκα να πάω, να ακούσω τι στο διάβολο μπορεί να πει ακόμα το εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ, αυτό που από την «ισχυρή Ελλάδα» μας οδήγησαν στον Τιτανικό.
    Έφτασα στις 12 και πέντε άντε και δέκα. Μια με δύο αυτοκινητιές μπάτσων είχε φράξει την είσοδο, με την αιτιολογία ότι η αίθουσα ήταν γεμάτη. Δηλαδή, ήρθαν από τις 11 και κλείστηκαν μέσα μην τυχόν και φτάσει, κανένα ξωτικό και τους ξινίσει τον τραχανά! (Πρώτη σημειολογία.)
    Το είδαμε και αυτό: Μπάτσοι να προστατεύουν «Συγκέντρωση Πολιτών» Ρε αυτοί οι πολίτες, αρχίζουν να μου ξυπνούν την λέξη «πωλητές» στο μυαλό μου. Δεν έχω βρει βέβαια τι πουλάνε εκτός από μούρη. Αλλά πού θα μου πάει θα το μάθω και αυτό. (Δεύτερη σημειολογία.)
    Σε μια γωνία ήταν μια κοπέλα, ελαφρών βαρών (ήταν δεν ήταν 50 κιλά) και διαμαρτύρονταν κόσμια και για κάποιους όχι κόσμια. Έπεσε επάνω της ο Κουναλάκης, κόσμια, στο στιλ, άσε μας να ακούσουμε αφού το θέλουμε. Έπεσε πάνω της και ένας κύριος που άρχισε να αφρίζει, να την φωνάζει μωρή και να ετοιμάζεται να την αρπάξει από τα μαλλιά. Αυτόν το κύριο τον γνωρίζω από άλλες συναντήσεις, είχε πάντα ένα γλυκό προφίλ, και θα έσχιζε τα ρούχα του για την ισότητα των γυναικών. Τώρα που κάποια του έβγαλε γλώσσα έγινε «μωρή»
    Σε λίγο κατέφτασαν και τα ΜΑΤ, όπου οι κύριοι πολίτες απέτισαν από τα ΜΑΤ να την απομακρύνουν. 10 με 20 ματατζήδες με πλήρη εξοπλισμό, ήτοι ασπίδες και δοχεία με χημικά έτοιμα για χρήση, παρέλαβαν ελαφρά το κορίτσι, α’ λα μπρατσέτα, χωρίς σπρώξιμο και φωνές, σε αντίθεση με τον «σοσιαλιστή πολίτη» που την έσπρωχνε άγρια και πέταγε αφρούς και σάλια. (Τρίτη σημειολογία.)

    Εγώ πλακώθηκα με κάποιον στην είσοδο, ο οποίος μου δήλωσε ότι είναι πανεπιστημιακός (χι χι, το κατάντησαν βρισιά) και του απάντησα σίγουρα τέταρτης κατηγορίας, αν κρίνω από το λεξιλόγιο και την συμπεριφορά σου. (Τέταρτη σημειολογία.)
    Υπήρξε και μια κυρία – αρτι εξελθούσα από κομμωτήριο και μακιγιαρισμένη στην πένα, η οποία τράβαγε τα ρούχα της με την παρουσία του ΠΑΜΕ. Δεν χρειάζεται να σας πω ότι δεν υπήρχε ΠΑΜΕ ούτε για δείγμα, γιατί τότε θα είχε κοκκινίσει ο χώρος. 10 ξέμπαρκα άτομα ήμασταν που διαμαρτυρόμασταν, χωρίς πέτρες και ξύλα.
    Λέγεται, ότι ο Παπαδήμος διαφωνεί με το ΔΝΤ και την Τρόϊκα αναφορικά με το επιτόκιο. Οι πρώτοι ζητάνε μέγιστο 2%, ο Παπαδήμος ζητάει τουλάχιστον 5%. Γι αυτό και οι πιο πάνω φωταδιστές ζητάνε υποστήριξη του Παπαδήμου. Τα σχόλια δικά σας

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ anonymous 23/01/2012 01:50:06

      Έχουν λαλήσει εντελώς τα σαπάκια. Μήπως οσφραίνονται τις λατέρνες;

  7. k avatar
    k 22/01/2012 22:47:05

    ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΥΠΟΥΡΓΟΣ. ΜΗ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ.

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ k 23/01/2012 04:10:50

      η κυρα-Αννα δεν θα εκλεγει βουλευτης στην Α' Αθηνων.
      Ο κοσμος θα το κανονισει και αυτο.
      Στην Α' Αθηνων, το Πασοκ με τα ποσοστα που κυκλοφορουν, τα αισιοδοξα γυρω στο 17%, βγαζει ΔΥΟ βουλευτες!
      Τουτεστιν, Σκανδαλιδης, Φωφη, και απο εκει το χαος.

      Αυτο βασικα τρεμει η κυρα-Αννα!

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 22/01/2012 22:59:31

    Αχ! Δεν υπάρχει !!!!! Ζούμε το θέατρο του παραλόγου !!!! Πολιτικός κανιβαλισμός !!!!

  9. jim avatar
    jim 22/01/2012 22:59:49

    H λαομίσητη κυρία δεν βγαίνει.
    Τρέχει και δεν φτάνει!
    .... αγαπούλα ... ξεπούλα ... τώρα μπας και βγεις

    αλλά ... δεν ξανα-κλειδώνει ....

  10. nostos avatar
    nostos 22/01/2012 23:02:53

    Να τολμήσω μια πρόβλεψη ; Δεν θα ξαναγίνουν εκλογές στην Ελλάδα , τουλάχιστο στο άμεσα προβλέψιμο μέλλον . Κατά τα αλλα φιλοι μου Goodnight and Goodluck.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ nostos 22/01/2012 23:38:37

      Μην παίξεις τζόκερ, τζάμπα λεφτά.

  11. usound avatar
    usound 22/01/2012 23:11:32

    Είπε "ανεξαρτήτου αποτελέσματος"; Ω, τί μόρφωσις!

    • ange-ta avatar
      ange-ta @ usound 23/01/2012 15:24:44

      και είναι και υπουργός παιδείας η "κυρία"
      Τώρα θα μου πείτε και ο Γιώργος υπουργός παιδείας ήταν.

  12. Agriemenos avatar
    Agriemenos 22/01/2012 23:14:38

    Καλησπέρα! Για τον καθηγητή Αλιβιζάτο το μόνο που ξέρω είναι ότι 1ον είναι εξαιρετικός καθηγητής της Νομικής και 2ον είχε ακουστεί ότι προτάθηκε από τον ΓΑΠ να μπεί σε εκλόγιμη θέση στο ψηφοδέλτιο επικρατείας του ΠΑΣΟΚ (για ποιό λόγο και γιατί δεν έγινε δεν ξέρω). Για τη Διαμαντοπούλου δεν έχω να πω κάτι, γιατί θα λέμε πάλι τα ίδια (τα γνωστά δηλαδή). Είναι κατανοητή -τουλάχιστον σ' εμένα- η προσπάθεια του ΠΑΣΟΚ να παρατείνει τη θητεία της συγκυβέρνησης ή και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για επαναδημιουργία της για μετά τις εκλογές (όποτε γίνουν). Το θέμα είναι εμείς θα το επιτρέψουμε?

    • Agriemenos avatar
      Agriemenos @ Agriemenos 22/01/2012 23:15:46

      στο ψηφοδέλτιο επικρατείας του ΠΑΣΟΚ το 2007 (παρέλειψα να αναφέρω)

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Agriemenos 23/01/2012 08:47:41

      Ο Αλιβιζάτος είναι ένας πασόκος με συμπάθειες τα τελευταία χρόνια στα ΜΜΕ του Αλαφούζου. Ο τρόπος που προσεγγίζει τα πράγματα από την αρχή της οικονομικής κρίσης είναι μνημονιακός και γενικά είναι ομοιδεάτης του "εκσυγχρονισμού" τύπου Σημίτη. Ήταν και δικηγόρος του δημοσίου στη δικαστική διαμάχη για την αποζημίωση του τέως βασιλιά την οποία έχασε

  13. Orestios avatar
    Orestios 22/01/2012 23:28:05

    Ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η αριστερά στην Ελλάδα είναι η Αννούλα??????
    Τέτοια κατάντια πια???

    • Dimitris avatar
      Dimitris @ Orestios 23/01/2012 10:34:59

      Αριστερά η Διαμαντοπούλου?
      Τι πίνεις και δεν μας δίνεις?

  14. sawas avatar
    sawas 22/01/2012 23:31:27

    θέλει η Άννα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει.

    το άλλο λαχείο που μας κλήρωσε μετά την ψήφιση του 4009 δεν το μάθατε.
    Να σας το πω

    Η Άννα με τον έτερο Κωστα ΠΑΥΣΑΝΕ τον πρύτανη και ΟΛΑ τα μέλη ΔΕΠ της ΑΣΚΤ. Έτσι, επειδή έλυσαν το πρόβλημα με τα βιβλία ανέλαβαν τα προβλήματα των πανεπιστήμιων

    Αποτέλεσμα μηδέν εις το πηλίκιον!!!

    Η ΠΑΥΣΗ παύθηκε ξανά με νέα διαπιστωτική/ανακλητική πράξη και η γκάφα (σκριπτα μαμεμ) αγγίζει και τους 2 με την προχειρότητα που πλέον τους χαρακτηρίζει.
    Για την Αννα δεν λυπάμαι (παχύδερμο) αλλά ο Κώστας…….ας πρόσεχε!!!

    Η συνέχεια στο "εσος"

    http://tinyurl.com/77twx27

  15. TopGunZ avatar
    TopGunZ 22/01/2012 23:41:00

    Τι μου το θυμίσατε με το κρύο στις αίθουσες, δίναμε 5 ώρες μάθημα στο Πολυτεχνείο τις προάλλες και όλοι βγήκαμε με ρίγος. Τετάρτη έδωσα πρωί και χθες μου έπεσε ο πυρετός (ήμουν ήδη αρπαγμένος για να μην βγει κανάς έξυπνος και αρχίσει τα "εμείς στο χωριό μου δεν ξέρω 'γω τι", το κρύο το έχω φάει μια χαρά στο πετσί μου).

  16. Απορία avatar
    Απορία 23/01/2012 00:12:32

    Δεν μπορεί μια χώρα, για πάνω από τετράμηνο, να μην έχει δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση.

    Ιδίως όταν αυτή τελεί επί δύο χρόνια σε καθεστώς επικείμενης χρεωκοπίας, όταν το 20% του πληθυσμού της είναι λαθρομετανάστες, όταν η πραγματική ανεργία είναι στο 30% και όταν ο υπ'αριθμόν ένα εχθρός της, η Τουρκία, βρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση των τελευταίων δύο αιώνων.

    Εαν δεν γίνουν εκλογές το αργότερο μέχρι τέλος Απριλίου είναι απίθανο εαν η χώρα βγάλει ακέραιη το 2012. Ο κίνδυνος διαλύσεως του κράτους είναι πλέον μεγάλος και ορατός.

  17. siakkas avatar
    siakkas 23/01/2012 00:31:02

    Την πενηντάρα και βάλε θεία ΔΕΝ την θέλουμε ΕΜΕΙΣ!!
    Πολλά σχολεία έκλεισε, Πολλά βιβλία έδωσε, Πολλά cd έκανε ο άντρας της
    Τα τεκνά κάνουν αποχή απο τις θείες να τις πείτε!
    ΣΤΟ 6% ΑΠΟΔΟΧΉ ΕΧΕΙ το τσίρκο στην κοινωνία, ΚΑΙ ΣΤΙς ΠΛΆΤΕΣ του Σαμαρά κάνουν δηλώσεις ακόμη τα απολιθώματα του βούρκου που κατάντησαν την Ελλάδα.
    Άντε Σαμαρά!! η υπομονή έχει και τα όριά της, Τράβα μπροστά!

  18. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 23/01/2012 00:36:33

    Η Αννούλα μου φαίνεται ψηλιάζεται ότι τα ψηφαλάκια της θα είναι από ολιγοστά έως μηδαμινά και ίσως τότε να χαιρετίσει το βουλευτικό 10 χίλιαρο, οπότε θα δεχόταν παραμονή της (όσο περισσότερο τόσο καλύτερα) ακόμα και με πρωθυπουργία του ΡΑΣΠΟΥΤΙΝ.

  19. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/01/2012 00:49:28

    Η «ευασφάλεια» της Αννας!
    h__p://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12305&subid=2&pubid=138174

    Μια νέα λέξη εφηύρε η πρώην επίτροπος Αννα Διαμαντοπούλου προκειμένου να δείξει πως το ΠΑΣΟΚ δεν αποσυνδέει την αγορά εργασίας από την ασφάλεια. Λέει χαρακτηριστικά: «Δεν μπορούμε να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα της αγοράς εργασίας με παλαιομοδίτικες δήθεν αριστερές προσεγγίσεις. Οι θέσεις του ΠΑΣΟΚ πρέπει να είναι καθαρές. Είμαστε υπέρ της ευελιξίας στην αγορά εργασίας, αλλά με ταυτόχρονη ασφάλεια για τον εργαζόμενο! Να εισάγουμε μια νέα λέξη: ευασφάλεια (ευελιξία και ασφάλεια), για να δείξουμε το αναπόσπαστο των δύο εννοιών». Αν μη τι άλλο, προβληματίζονται...

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ ΝΙΚΟΛΑΣ 23/01/2012 01:54:37

      Ευασφάλεια εσείς; Κλωτσομπουνίδια εμείς!

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Πεπόνης 23/01/2012 12:00:54

        η ακριβώς αντίθετη έννοια από αυτή της ευασφάλειας και καθόλου chic. Προσέχετε αγαπητέ Πεπόνη, τέτοιες έννοιες είναι εκτός της ευπαιδείας...

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 23/01/2012 16:32:20

          Είναι όμως μετρ στην ευμα(κ)ακίαν η γυναίκα....

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΕΥΑ 24/01/2012 00:41:32

            Ω! Ως ΕΥΑ, γνωρίζεις ορθώς ποια λέξη με ευ να αποδώσεις στην καρυάτιδα της αποδόμησης.. υποκλίνομαι...

        • Πεπόνης avatar
          Πεπόνης @ ΝΙΚΟΛΑΣ 24/01/2012 02:52:08

          Εντάξει, το αλλάζω σε "ευκλωτσομπουνίδια"

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 23/01/2012 10:32:45

      Ευασφάλεια? Και γιατί δεν το είπε ασφαλιξία? Φέρνει και σε ασφυξία, αυτήν που παθαίνουν τα εγκεφαλικά σου κύτταρα σκεφτόμενος ότι είναι και Υπουργός Παιδείας!

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ TopGunZ 23/01/2012 12:20:22

        Φανερή η σύμπραξη της συμφοράς..

        Η Άννα βλάπτει τα εγκεφαλικά κύτταρα...
        Ο Βενιζέλος καταστρέφει τους ραχιαίους μύς με τα βάρη που μας ρίχνει...
        Ο Πάγκαλος εν τέλει φράζει τα λιποκύτταρα με τη σαβούρα που μας πλυμμηρίζει και καταστρέφει το μεταβολισμό μας εν καιρώ κρίσεως και αναγκαστικής διαίτης

        Με αυτό το καθεστώς δεν υπάρχει σωτηρία..

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 23/01/2012 11:59:18

      Τί να πώ αγαπητοί συμφορουμίτες, μπροστά σε τέτοια γλωσσοπλαστική ικανότητα μένω άφωνος..

  20. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 23/01/2012 01:18:17

    Μέχρι να δώσει βιβλία στα σχολεία, θάπρεπε να μην εμφανίζεται πουθενά!
    Θα μας δώσει και μαθήματα δημοκρατίας , πότε ας πούμε της αρέσει της Άννας να κάνουμε εκλογές ... μην της χαλάσουμε και τα προγράμματα ...
    Ασπρομάντηλο ....

  21. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 23/01/2012 09:19:45

    Στην αναφερόμενη σύναξη, αν δεν κάνω λάθος, ήταν και εκείνο το παιδί της ΝΔ με το ύφος του αγίου Ονουφρίου. Για το Χατζηδάκη μιλάω ντε.... Κάνω λάθος; Τον είδα στη τηλεόραση... μαζί με την Αννούλα... Κάτι ανάλογα είπε και αυτός.... Για αυτόν όμως, καμιά κουβέντα;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αρματιστής 23/01/2012 12:27:02

      Από... λωλός πρόβατος τί να περιμένουμε;

  22. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 23/01/2012 10:20:03

    H εν λόγω "κυρία" (ζητάω συγγνώμη από τις αληθινές κυρίες για την χρησιμοποίηση της λέξης) είναι άκρως επικίνδυνη κι ανεπαρκής. Ούτε για υπάλληλο σε ψλικατζίδικο δεν θα την έβαλα. Αλλά και πάλι ζητάω συγγνώμη από τους υπαλλήλους των ψιλικατζίδικων που είναι απείρως ικανότεροι από την Αννούλα.

    ΥΣ: Ξέχασε να δακρύσει όταν έλεγε αυτά τα "θεόπνευστα" λόγια. Ένας τσοπάνης στο χωριό του πεθερού μου στα Τρίκαλα είναι πιο μορφωμένος από δαύτη!

  23. faulos avatar
    faulos 23/01/2012 12:46:49

    Να μας πει και ποσα τμήματα ή ιδρύματα κλείνουν γιατι τις τελευταίες μέρες ακούγονται πολλά παράξενα και θάθελα να πιστεύω πως είναι ραδιο αρβύλα

  24. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 23/01/2012 15:15:10

    ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΑ ΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΗ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΗ ΛΑΙΚΗ ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ. ΤΟΥΣ ΕΥΣΕΒΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΘΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ

  25. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 23/01/2012 16:21:52

    Μπορεί να μας πει αν υπολογίζει (και αυτή και οι υπόλοιποι ΠΑΣΟΚοι) τίποτα άλλο εκτός απο τα προσωπικά τους συμφέροντα; Και τι είναι αυτό;

    Υπολογίζει ας πούμε την κοινωνία προτείνοντας να μην εκφραστεί; Τι προτείνει να συνεχίσει να πιέζει τόσο κόσμο που έτσι και αλλιώς είναι στα όριά του; Επειδή δεν τους συμφέρει κομματικά να κάνουν εκλογές.

    Υπολογίζει την οικονομία; Ποια μέτρα μπορούν να παρθούν και πώς θα εφαρμοστούν και πώς θα έχουν αποτέλεσμα χωρίς να τα εγκρίνει με εκλογές ο κόσμος;

  26. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 23/01/2012 22:17:14

    ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΑΣΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.
    1. σενάριο : Προσπάθεια αναβολής των εκλογών ώστε να προλάβουν ν΄ανασυνταχθούν (έτσι νομίζουν), ψηφίζοντας νέο αρχηγό, γι΄αυτό οι δηλώσεις Διαμαντοπούλου ότι: «εκλογές σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα, θα ήταν μία πρόσκαιρη νίκη του λαϊκισμού και οι επιπτώσεις θα είναι καταστροφικές».

    2. Σενάριο: Αν δεν προλάβουν να διαλέξουν αρχηγό και έρθουν οι εκλογές νωρίτερα, πρέπει να βρεθεί ένας διαθέσιμος (να καεί) , κάποιος πιο αποστασιοποιημένος από τις τελευταίες ημέρες και τα ¨αξιοθαύμαστα¨έργα του ΠΑΣΟΚ, να είναι ένας τύπος όπως Σημίτης ή Προβόπουλος, γι΄αυτό και οι άλλες δηλώσεις Διαμαντοπούλου : «όπως και αν εξελιχθούν τα πράγματα, η επόμενη κυβέρνηση, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, πρέπει να είναι κυβέρνηση προγραμματικής συμφωνίας και με πρωθυπουργό τύπου Παπαδήμου». Επίσης στη μάχη ρίχνεται και το άλλο ¨βαρύ πυροβολικό¨, ο Μάνος του Ταύρου, της δράσης , του πασόκ, θα σας γελάσω δεν ξέρω ακριβώς, ο οποίος κάνει δηλώσεις για τα δύο αυτά εναλλακτικά πρόσωπα.

    3. Σενάριο: Νεκρανάσταση του ΓΑΠ. (χλωμό).

    Όπως και νάχουν τα παραπάνω σενάρια, όποιο και να επικρατήσει, επειδή η ήττα θα είναι παταγώδης, φροντίζουν για το μέλλον! Πως; Μα με το να μην πάει η δυσαρέσκεια του ΠΑΣΟΚ, στη ΝΔ, αλλά σ΄έναν προσωρινό προθάλαμο αναμονής (κόμμα Κουβέλη). Πως λέμε μου κρατάς τα παιδιά γι΄απόψε, γιατί έχω ένα ραντεβού. Αύριο θάρθω να τα πάρω!

    Αυτά ως προς τα σενάρια.
    Ως προς τους υποψηφίους βουλευτές τώρα:

    Οι μετανοώντες, παραπλανηθέντες, ¨φτωχοί πλην τίμιοι ¨ , που θα ¨συγκινήσουν¨ το εκλογικό σώμα.

    Σχέδια δικαιούνται να καταστρώνουν, αλλά δεν μπορούν να υποτιμούν την νοημοσύνη μας.
    Δηλαδή κ. Διαμαντοπούλου, η ετυμηγορία του λαού θα αναδείξει τώρα τους λαϊκιστές και δεν τους ανέδειξε όταν σας επέλεξε ως 1ο κόμμα στις εκλογές του 2009, με το σύνθημα ¨λεφτά υπάρχουν¨; Και πότε με το καλό πιστεύετε ότι αυτός ό έρμος ο λαός θα μπορέσει να εκφράσει την βούλησή του; Πείτε μας μια ημερομηνία που να βολεύει στα προγράμματά σας…
    Επίσης κ. Διαμαντοπούλου, πως προεξοφλείτε το αποτέλεσμα των εκλογών και λέτε ¨ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ¨ ; Δηλαδή αν κερδίσει τις εκλογές με αυτοδυναμία ο Αντώνης Σαμαράς, θα έχουμε μια κυβέρνηση τύπου Παπαδήμου;
    Γι΄αυτό προβάλλετε από τώρα Προβόπουλο ή Σημίτη;

    Αυτά που ξεστομίζετε στο δημόσιο λόγο σας, προσέξτε τα λίγο, γιατί ο κόσμος πλέον ξύπνησε και δεν τρώει το χόρτο που πάτε να τον ταΐσετε.

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Απλή σκέψη 24/01/2012 00:12:30

      συμπληρώνω:
      Δυστυχώς για σας μπήκατε ήδη στο περιθώριο της ιστορίας, αυτή ήταν η προσφορά σας στη χώρα, την μετράμε καθημερινά με αμέτρητες πληγές και πλέον αυτός ο λαός δεν θα σας επιτρέψει ν΄ασελγήσετε άλλο πάνω του!

  27. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 23/01/2012 22:44:23

    Κι όμως αυτά τα αραχνιασμένα, αρωματισμένα στο βούρκο των στάβλων πλαστικά ανθρωπάκια σε κυβερνούν, ταπεινωμένε, υπνωτισμένε στο νανούρισμα των ασμάτων των Εθνικών σου ποιητών, Πολίτη.

    Κι εσύ έτσι αφελής ή και αδύναμος, παραδομένος στο μελτέμι, θα ζωγραφίζεις τους λευκούς, μα άυλους στην ιστορία, πέτρινους τοίχους με λεξούλες που θάχουν δασεία και ψιλή, οξεία και περισπωμένη.
    Ναι, θάναι τούτο το παιδικό σου παιγνίδι στο ραγισμένο πλατύσκαλο της Πατρίδας σου.