14/10/2009 05:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Δανία του Νότου δεν κτίζεται μόνο με επικοινωνιακά τρυκ



Αν η Δανία του νότου χτίζεται μόνο με επικοινωνιακά τρικ και εντυπωσιακές δεσμεύσεις και ανακοινώσεις που κάνουν «γκελ» στον κόσμο, ε τότε η Ελλάδα έχει ήδη μεταμορφωθεί.

Ούτε μια εβδομάδα δεν πέρασε από την ορκωμοσία της νέας κυβέρνησης και μια ομοβροντία ανακοινώσεων από τον Γ. Παπανδρέου και τους υπουργούς του έχουν ταράξει την κοινωνία.

Ξαφνικά, εκεί που είχαμε καλομάθει με τον Καραμανλή, δεν προλαβαίνουμε την κυβέρνηση. Οι ειδήσεις διαδέχονται η μία την άλλη, ανατροπές παντού λες και ξαφνικά να ζούμε σε μια άλλη χώρα.

Επικοινωνία, το πρώτο μάθημα του πρωθυπουργού και των κορυφαίων στελεχών της κυβέρνησης.

Επι της ουσίας, όμως, τι γίνεται; Ας κάνουμε έναν απολογισμό της κυβέρνησης των 7 ημερών:

Τα εύκολα:

1.  Ο Γ. Παπανδρέου δεν... προλαβαίνετε. Από την Κωνσταντινούπολη πάει στο Γαλάτσι, κάνει ξαφνικές επισκέψεις στους υπουργούς του, συναντάται με κορυφαία στελέχη, καθιερώνει άτυπα υπουργικά συμβούλια. Τέτοια εντυπωσιακή κινητικότητα είχαμε χρόνια να δούμε και μακάρι να συνεχιστεί.

2. Όλοι οι υπουργοί, μόλις ανέλαβαν τα νέα τους χαρτοφυλάκια έπεσαν με τα μούτρα στη δουλειά. Αποδόμησαν πλήρως τα 5.5 χρόνια της “γαλάζιας” διακυβέρνησης, ανέτρεψαν τα πάντα, έκαναν ανακοινώσεις για σαρωτικές αλλαγές. Από ανατροπή του ασφαλιστικού μέχρι μεταμόρφωση της Αθήνας σε Βαρκελώνη. Από κατάργηση των χωροταξικών, των ημιυπαίθριων, των πράσινων τελών μέχρι περικοπές στα κρατικά αυτοκίνητα, επαναξιολόγηση των κολεγίων, μαχαίρι στις δαπάνες στην υγεία, νέο διαγωνισμό για τις άγονες αεροπορικές γραμμές. Ο κατάλογος μακρύς, οι εφημερίδες και τα κανάλια δεν προλαβαίνουν να γράφουν για τα όσα υπόσχονται ότι θα κάνουν οι υπουργοί σε Παιδεία, Υγεία., Δικαιοσύνη, Δημόσια Τάξη κ.λπ.

3. Φυσικά κανείς δεν είναι τόσο κακεντρεχής ώστε να μη δώσει περίοδο χάριτος σε μια νέα κυβέρνηση. Ούτε φυσικά να μη χειροκροτήσει ανακοινώσεις όπως περιστολή των δαπανών για κρατικοδίαιτα στελέχη, κρατικά αυτοκίνητα, προμήθειες χωρίς λόγο. Όλα αυτά είναι όμορφα, ο κόσμος μένει με ανοικτό το στόμα για το... νοικοκύρεμα που κάνει ο Γ. Παπανδρέου. Σα να βλέπουμε τον πρωθυπουργό στην πολύ γνωστή φωτογραφία από παλαιότερο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ που είχε πάρει τη σκούπα και καθάριζε το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Είναι, όμως, τα πάντα επικοινωνία και ωραίες εξαγγελίες; Πότε επιτέλους θα “σπάσουν τα αυγά” αφού χωρίς αυτό ομελέτα δεν γίνεται όπως όλοι ομολογούν;

 Τα δύσκολα τώρα:

1.  Ποιες είναι οι ανακοινώσεις που έκανε η κυβέρνησης για την οικονομία; Μόνο αυτές που χαϊδεύουν αυτιά, όπως αυξήσεις στις συντάξεις του ΟΓΑ. Που θα βρεθούν τα λεφτά ουδείς μπορεί να μας το εξηγήσει. Από το χώρο αυτό γράφαμε ότι το δημοσιονομικό έλλειμμα είναι 12% δηλαδή 30 δισ. ευρώ χρέη. Η Κομισιόν πιέζει αφόρητα για μέτρα, έστω κι αν προτίθεται να δώσει παράταση. Ακόμη και ο πρωτοετής φοιτητής της ΑΣΟΕΕ μπορεί να κάνει έναν υπολογισμό και να πει τρεις το λάδι, τρεις το ξύδι. Πώς λοιπόν σκοπεύουν να φέρουν στα ίσα μια οικονομία που δεν είναι απλά στο χείλος του γκρεμού αλλά έχει πέσει και μέσα σ' αυτόν; Σιγή ασυρμάτου από την πλατεία Συντάγματος.

2. Για το ασφαλιστικό, το άλλο καυτό θέμα λέχθηκε αυτό που όλοι ήθελαν να ακούσουν. Κατάργηση των αντιασφαλιστικών ρυθμίσεων της Πετραλιά. Μέχρι εδώ όλα καλά. Δεν μας είπε , όμως, ο Α. Λοβέρδος πώς θα καταφέρει να φέρει στα ίσα ένα ασφαλιστικό σύστημα που καταρρέει, όχι μόνο λόγω έλλειψης χρημάτων αλλά και εξαιτίας της γήρανσης του πληθυσμού; Πώς θα πληρωθούν οι συντάξεις; Θα συνεχίσουμε να δανειζόμαστε αφειδώς απλά και μόνο για... να βγάζουμε το μήνα;

3. Η πρώτη κρίση, αυτή στο λιμάνι του Πειραιά ανέδειξε τις πρώτες αδυναμίες της κυβέρνησης, πιθανόν και την υπουργού, Λ. Κατσέλη. Το ναυάγιο στις διαπραγματεύσεις με τους απεργούς δείχνει έλλειψη σχεδίου. Δεν ήξεραν δηλαδή τι θα κάνουν στον συγκεκριμένο τομέα μόλις αναλάβουν την εξουσία. Ακόμη και ο ρόλος του “σκύλου του σπιτιού” που ανατέθηκε στον Θ. Πάγκαλο και οι γκρίνιες κατά της κ. Κατσέλη δείχνουν ένα πράγμα: Τι θα γίνει σε ένα δύο χρόνια όταν θα έχει φθαρεί φυσιολογικά η κυβέρνηση και δεν θα υπάρχει ανοχή του κόσμου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dr.thess avatar
    dr.thess 14/10/2009 08:37:31

    οπως θα ελεγε και ο αειμνηστος Μενιος κουτσογιωργας: " ακόμα δε το χωνεψατε αριστερούληδες οτι εχασε το συνεταιράκι σας η δεξιά"

  2. paris avatar
    paris 14/10/2009 08:54:35

    ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ(ΠΑΣΟΚ)...ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ Ο ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ???
    ΑΚΟΥΩ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ...ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΤΑ ΝΕΑ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΜΕ 1600 ΚΥΒΙΚΑ...
    ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ?
    ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΛΑΙΚΙΣΤΙΚΑ.....
    ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ?
    ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ??
    ΘΑ ΠΑΤΕ ΚΟΝΤΡΑ ΣΆΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΑΝ ΣΤΗΡΙΞΑΝ?
    ΛΑΜΠΡΑΚΗΔΕΣ,ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ, ΚΛΠ..?
    ΘΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΑΞΗ ΣΤΟΝ ΧΩΤΟ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ?
    ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ?
    ΣΤΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ?
    ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΑΚΤΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΚΟΤΕΧΝΙΕΣ?
    ΘΑ ΚΑΘΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΣΚΑΜΝΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ?
    Θ'ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ?
    ΘΑ ΕΠΑΝΑΕΞΕΤΑΣΕΤΕ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥ?
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ

    • tiramola avatar
      tiramola @ paris 14/10/2009 09:24:37

      @paris...
      Τόσον καιρό αγαπητέ αποθεώναται τον ΚΚ ενώ υπήρχαν όλες αυτές οι "εκκρεμότητες" ?
      Καλά κάνετε πάντως και τα θέλετε όλα εδώ και τώρα.
      Έτσι πρέπει να απαιτούν οι πολίτες.
      Κάντε όμως και την αυτοκριτική σας...

  3. tiramola avatar
    tiramola 14/10/2009 09:08:51

    Το πίστευα και το είχα γράψει πολλές φορές ότι η πραγματική πολιτική και η εφαρμογή της στην πράξη προς όφελος της χώρας και των πολιτών της με τον ερχομό του Παπανδρέου θα αντικαθιστούσε την αδράνεια και την επικοινωνία των τελευταίων 5,5 χρόνων.
    Παρατηρώ ότι ενώ τόσον καιρό περιμέναμε να ακούσουμε κανένα "χρησμό" του ηθοποιού πρωθυπουργού για να τον ερμηνεύσουμε , τώρα τα θέλουμε εδώ και τώρα όλα...
    Ας είναι...
    Αυτός ο οποίος λοιδωρήθηκε όσο κανείς άλλος που υπονομεύτηκε ακόμα και από το ίδιο του το κόμμα , έχει πιάσει δουλειά και δεν τον προλαβαίνουμε...

    • ataktos avatar
      ataktos @ tiramola 14/10/2009 10:17:04

      Βάνε φρένο με ABS τώρα είναι ώρα για υβριδικά μιας συγκεκριμένης εταιρίας (όχι αρτσι μπούρτζι….)

      • maquis avatar
        maquis @ ataktos 14/10/2009 10:46:58

        Σωστά. Αφου λοιπον οι ανεγκεφαλοι καρεκλοκενταυροι παλι τα βαζουν με... τα κυβικα και οριζουν 1400cc σαν οριο, να εκποιηθουν ολα τα θηριωδη Lexus 400h κλπ, αρχιζοντας απο αυτο του ΓΑΠ. Σημειωστε οτι υβριδικο 1800cc "καιει" λιγοτερο απο τα 1400 (αλλα κοστιζει 60% παραπανω). Ε[ισης diesel που ειναι οικονομικης καταναλωσης δεν ειδα. Και για να μην ξεχνιομαστε: ο μακαριτης Αθ. Κανελλοπουλος σαν υπουργος ('70) ειχε αποφασισει μεγιστο "κυβισμο" 2000cc.Δεν καλουνε κανεναν Καβαθα, Ιαβερη, Σταθακη κλπ να τους πουν 2-3 πραγματα;

        • maquis avatar
          maquis @ maquis 14/10/2009 11:02:16

          Εννοειται οτι κατι 3500cc και 6500cc (ναι, κατι ΒMW, AMG κλπ) να φορολογηθουν αγριως.Αλλωστε οι εχοντες τα εχουν ή εταιρικα ή με leasing. Tωρα αν καποιοι (πολλοι) κουφιοκεφαλακηδες με μισθους υπαλληλου θέλουν Χ3 και Μ350 (ναι, ναι) ας το ξανασκεφτουν.

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ tiramola 14/10/2009 10:19:55

      Εκτός απο δουλειά, κάνει και αρκετή "γυμναστική" θα έλεγα. Δέν ξέρω άν την Ηλεία, την Ακρόπολη, τα ολυμπιακά ακίνητα, και τις καθημερινές εμφανίσεις γεμάτες συμβολισμούς και λίγη ουσία τις θεωρείς δουλειά.

      Να αφήσουν ήσυχο τον Ισπανό που τον σέρνουν απο δώ κι απο κεί. Το λιμάνι να κοιτάξουν, εκεί φαίνεται ήδη η αμηχανία, η ατολμία, η έλλειψη σχεδίου, η θολή κατεύθυνση, η αποφυγή λήψης τολμηρών αποφάσεων...

  4. eleftheros avatar
    eleftheros 14/10/2009 10:11:06

    Κυβέρνηση Εικονικής Πραγματικότητας μου μυρίζει.
    Όταν αρχίσει να πεινάει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ο λαός θα σταματήσει και η εικονική πραγματικότητα.
    Τότε να δείς γέλια (και κλάματα)!
    θα γεμίσει η χώρα κοψοχέρηδες.

    • anetos avatar
      anetos @ eleftheros 14/10/2009 11:38:12

      ενώ με την προηγούμενη είχαμε πραγματικής πραγματικότητας ...?

  5. eleftheros avatar
    eleftheros 14/10/2009 10:56:31

    ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ.
    Πρόκειται πραγματικά για κυβέρνηση παιδικής χαράς.
    Τα πρώτα τους βήματα δείχνουν ότι δεν έχουν επίγνωση του τί σημαίνει να είσαι Υπουργός ή Πρωθυπουργός.
    Φοβάμαι ότι δεν καταλαβαίνουν ότι κάνουν παιγνίδια επί χάρτου με τις δουλειές και τις ζωές χιλιάδων οικογενειών.
    Από που να ξεκινήσεις, από την Ξενογιαννακοπούλου με τις αστείες εγκυκλίους που αφήνουν ανεξέλεγκτες τις υπηρεσίες του υπουργείου Υγείας ή από τη Λούκα που ρεζιλεύεται από τους πράσινους λιμενεργάτες που εισπράττουν 600 ευρώ μεροκάματο από τον κρατικό ΟΛΠ;
    Για το Χρυσοχοϊδη που παραγγέλνει πρώτα τις κάμερες του Mega πριν στείλει τους αστυνομικούς στα Εξάρχεια ή την ανέραστη Διαμαντοπούλου που καταργεί το δωρεάν φροντιστήριο;
    Εάν αρχίσουμε να μιλάμε για το Δρούτσα και το παρασκήνιο που στήνει στο Κυπριακό ή τον δανεισμό 14 δισ. ευρώ σε μία εβδομάδα από τον φωστήρα της φακής τον Παπακωνσταντίνου ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΠΟΣΟ ΑΝΩΡΙΜΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΤΣΙΚΩΘΗΚΑΜΕ ΠΑΛΙ.
    Την ψήφο, την υπογραφή και την "άλλη" πρέπει να προσέχεις πολύ που τη βάζεις.
    Δυστυχώς, είναι αργά για δάκρυα.

    • dr.thess avatar
      dr.thess @ eleftheros 14/10/2009 11:09:22

      κοψε το χερι σου και ξαναψηφισε το κεφτεδακι τον στυλιανιδη...με την κιμπαρα τη γυναικα του που δε της αρεσε το ξενοδοχειο και χρεωσε το υπ.εξωτερικων

      • SKAIs avatar
        SKAIs @ dr.thess 14/10/2009 11:14:24

        Σου χαρίζω τον Γερουλάνο των βορείων προαστείων με σπουδές στο Αμερική με τα λεφτά του μπαμπά.
        Ε ρε πώς αλλάζουν οι αριστεροί καιροί!!!!!

      • herbie avatar
        herbie @ dr.thess 14/10/2009 11:18:40

        φαινεται οτι εσυ γνωρίζεις τί σημαίνει να είσαι υπουργός.πές μας και μάς να μαθαίνουμε

  6. elerosso avatar
    elerosso 14/10/2009 11:02:06

    Δηλαδή δεν είναι ρεαλιστικό να ξεκινήσεις από τα απλά, τα μικρά, τα αυτονόητα, τα μικρά θέματα της καθημερινότητας; Αστυνόμευση, περιστολή των δαπανών του δημοσίου εκεί που είναι σχετικά πιο ανώδυνες και αφορούν αποκλειστικά την κατασπατάληση χρημάτων από το ίδιο το υπουργείο Εσωτερικών;
    Αλήθεια ποια η πρακτική χρησιμότητα να μετακινούνται με κρατικά αυτοκίνητα (πλέον του οδηγού) χιλιάδες ανώτερα στελέχη υπουργείων, εκατοντάδες στρατιωτικοί (συν/χες, ταξίαρχοι, υποστράτηγοι μη και κατωτέρων βαθμίδων), διοικητές και πρόεδροι Νοσοκομείων. Δεν έχουν δικά τους μέσα; Δεν υπάρχουν μέσα μαζικής μεταφοράς; Εγώ και εσείς γιατί πάμε στη δουλειά μας με δικά μας μέσα ή Μ.Μ.Μ.; Δουλεύουμε λιγότερο; Υποφέρουμε από την κίνηση λιγότερο;
    Αν τα αυτονόητα βαφτίζονται λαϊκίστικα, τότε νομίζω πως ελλείπει η κοινή λογική.

  7. Lavazza avatar
    Lavazza 14/10/2009 11:06:53

    Εγώ πάντως είμαι περίεργος να δώ πόσοι μη Πασόκοι από αυτούς που θα στείλουν λαμπρά βιογραφικά για θέσεις γενικών γραμματέων υπουργείων κτλ. θα προσληφθούν...

  8. Lavazza avatar
    Lavazza 14/10/2009 11:09:11

    Υ.Γ:

    Στη Γερμανία των 1.210 Ευρώ κατώτερου μισθού το πετρέλαιο θέρμανσης θα διατεθεί προς 53 cent το λίτρο.

    http://www.bild.de/BILD/ratgeber/geld-karriere/2009/10/14/billiges-heizoel/jetzt-tank-vollmachen.html

    Εδώ στην Ελλάδα των 400-700 πόσο θα διατεθεί φέτος;;;

    • maquis avatar
      maquis @ Lavazza 14/10/2009 11:31:31

      Ειπαν για 51-53 ευρω απο αυριο.

      • maquis avatar
        maquis @ maquis 14/10/2009 11:32:05

        Λεπτα!!!!!!!!

  9. aristos avatar
    aristos 14/10/2009 11:36:15

    Ο Κος Πρωθυπουργος, ως "αμερικανοτραφης" λειτουργει-δουλευει & σκεφτεται με τις αμερικανικες και οχι μονο πρακτικες "project management'. Αυτο δεν ειναι και τοσο κακο. Το κακο ειναι ειναι οτι αυτα που κανει δεν τα εχει σχεδιασει-μετρησει-υπολογισει η δεν γνωριζει πως να τα κανει.
    Exει λοιπον καταρτησει μια λιστα θεματων (tasks) στο μπλοκακι του & καθημερινα σβηνει ενα-ενα τα θεματα (done), θεωροντας πως υλοποιηθηκαν.
    Για παραδειγμα, ειχε πει προεκλογικα θα φερω τον Ασεμπιγιο και τον εφερε, ετσι εσβησε την εκκρεμοτητα (done), ειχε πει διαφανεια στις προκυρηξεις των γενικων γραμματεων ολα στο διαδικτυο (done) κλπ.
    Με αυτον τον τροπο λοιπον ολα DONE, ολα καλως καμωμενα.
    Του διαφευγει ομως οτι ενα προγραμμα (project) συμφωνα με τις βασικες αρχες του project management (βλεπε wikipidia
    http://en.wikipedia.org/wiki/SMART_(project_management)
    θα πρεπει να ειναι :
    S Specific Significant, Stretching, Simple
    M Measurable Meaningful, Motivational, Manageable
    A Attainable Appropriate, Achievable, Agreed, Assignable, Actionable, Action-oriented
    R Relevant Realistic, Results/Results-focused/Results-oriented, Resourced
    T Time-bound Time framed, Timed, Time-based, Timeboxed, Timely, Time-Specific, Timetabled, Trackable, Tangible

    με λιγα λογια θα πρεπει να εχει αναλυθει-κοστολογηθει-εξετασθει και καθορισθειεπακριβως ο σκοπος και το χρονοδιαγραμμα υλοποιησης του.
    Τι εχει γινει απ ολα αυτα, ΤΙΠΟΤΑ!!!
    Αν αυτου τι γινεται "show business" , επικοινωνιακα τρυκ και απλη διαγραφη (done) .
    Μονο που σε λιγο θα ακουγονται πραγματικα done-done αλλα θα ειναι απο τα καμπανακια που θα χτυπανε σε ολα και για ολα τα θεματα.

    DONE

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/10/2009 11:38:52

    Βλέπω τη φωτογραφία με τον Μεσσία από τη Μιννεσότα, τον Καταλανό και τους σοφούς των διαφόρων επιτροπών...

    Όταν φωνάζω για το αθηνοκεντρικό κράτος, για αυτά φωνάζω.

    Σε όλη την Ελλάδα, θέματα όπως η ανάπλαση της παραλίας μιας πόλης είναι τοπικά θέματα, αρμοδιότητας του κάθε δημάρχου.

    Όταν μιλάμε για την παραλία τής Αθήνας, όμως, τότε επιστρατεύεται ολόκληρος πρωθυπουργός, ολόκληρο υπουργικό συμβούλιο, και μετακαλούνται (με το αζημίωτο πάντα) ξένοι αρχιτέκτονες για να προσδώσουμε κι έναν αέρα Μαντάμ Σουσούς στον αττικό Βύθουλα.

    Δεν λέω ότι επειδή έγινε η βόλτα Παπανδρέου στο Φάληρο, θα γίνει και έργο. Ούτε λέω ότι η Αθήνα, με τα 5-6 εκατομμύρια κατοίκων δεν αξίζει προσοχής και κονδυλίων.

    Απλώς επισημαίνω ότι άλλο Αθήνα και άλλο Ελλάδα, και ότι η εκάστοτε κυβέρνηση φροντίζει την πρωτεύουσα με τρόπο σκανδαλώδη, πάντα σε βάρος τής ισονομίας και ισοπολιτείας που υποτίθεται ότι χαρακτηρίζει το κράτος μας.

    • BLACK avatar
      BLACK @ Στέργιος 14/10/2009 19:21:45

      ρε φίλε είναι η παραλία της πόλης των μισών ελλήνων. θα ήταν σαν να υπήρχε σχέδιο για τις παραλίες όλων των υπόλοιπων ελληνικών πόλεων και ακόμη παραπάνω. δεν λέω, καλή η παραλία της ηγουμενίτσας, να τη χαίρονται οι 10.000 κάτοικοι της. εδώ όμως μιλάμε για την κατεστραμένη ποιότητα ζωής των μισών ελλήνων, και πως να βελτιωθεί λίγο. ελλάδα είναι και η αθήνα, και από πολλές απόψεις ξεχασμένη ελλάδα. έλληνες πολίτες είμαστε κι εμείς, έλεος με αυτό τον αντεστραμένο και κομπλεξικό ρατσισμό της επαρχίας προς την πρωτεύουσα.

  11. george avatar
    george 14/10/2009 11:42:27

    Η μέχρι σήμερα διακυβέρνηση ΓΑΠ διακρίνεται για τα συγκεκριμένα μέτρα, αλλά την έλλειψη συγκεκριμένου σχεδίου. Καλό το μέτρο για τα κρατικά αυτοκίνητα από πρώτη ματιά, αλλά η κυβέρνηση δεν παίρνει μέτρα μόνο με την πρώτη ματιά. Πόσα είναι τα αυτοκίνητα, πόσο κοστίζουν σήμερα, τι (συγκεκριμένα) θα κερδίσουμε από αυτό, πως θα γίνει. Βασικοί κανόνες διοίκησης. Πρέπει τα μέτρα να εντάσσονται σε ένα ευρύτερο σχέδιο στρατηγικής και δράσης, κάτι που μέχρι σήμερα δεν φαίνεται να υπάρχει. Επίσης βλέπω μεγάλο άγχος να κρατήσουν το momentum της ανατρεπτικής διακυβέρνησης και των άμεσων μέτρων. Προσωπικά θα προτιμούσα τις πρώτες μέρες να εξηγήσουν το συνολικό σχέδιο και ας μην πάρουν βιαστικά κανένα μέτρο, παρά να έχουμε καταιγίδα μέτρων χωρίς σχέδιο αναφοράς.
    Πάντως η κυβέρνηση ΓΑΠ δεν έχει μεγάλη περίοδο χάριτος. Και τούτο για δύο λόγους. Πρώτον γιατί τα προβλήματα είναι μεγάλα και η χώρα περνάει περίοδο μεγάλης κρίσης και δεύτερον γιατί προέκυψαν από πρόωρες εκλογές (τις οποίες και οι ίδιοι ήθελαν) και άρα πρέπει άμεσα να αποδείξουν ότι είναι έτοιμοι.

  12. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 14/10/2009 12:12:57

    Πολύ επικοινωνία με πολλά happenings και ενσωματωμένους δημοσιογράφους. Το θέμα είναι αν υπάρχουν πίσω από τα φώτα της δημοσιότητας τεχνοκράτες που δουλεύουν για την προετοιμασία και την υλοποίηση μέτρων. Διότι άλλο οι εξαγγελίες και άλλο η υλοποίηση. Και από εξαγγελίες καλά πηγαίναμε πάντα.
    Ο νέος δανεισμός, η κατάσταση στον ΟΛΠ και η επίθεση φιλίας στην Τουρκία είναι πολύ ανησυχητικά για το μέλλον. Εκκρεμεί και αυτό το ραντεβού με την Επιτροπή που είναι και το πιο σημαντικό. Κατά τα λοιπά ήδη έχει μπει σε εφαρμογή το σχέδιο καμμένης γης. Φυσικά όλοι και όλα κρίνονται. Αλήθεια η ΝΔ έχει πάρει χαμπάρι ότι είναι αξιωματική αντιπολίτευση;

  13. qwert avatar
    qwert 14/10/2009 12:16:57

    ΔΝΤ, ΔΝΤ, ΔΝΤ!

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/10/2009 12:57:59

    Στο παρελθόν, έχω αναφερθεί στο χαρακτηριστικό των χαζοαμερικάνων, μετά τις εκλογές, να μην πολυασχολούνται με πολιτικά (εκτός όταν πάνε να τους μπούνε στην τσέπη με σοσιαλιστικές παροχές). Ούτε ορκισμένος οπαδός του ΓΑΠ είμαι, ούτε ορκισμένος εχθρός του, ούτε "μισώ" την Ντόρα, ούτε λατρεύω τον Σαμαρά. Αξιολογώ αυτά που βλέπω κατά περίπτωση, προσπαθώ να τα φιλτράρω από κοινό νου, αναζητώ τα αίτα και όχι την αφορμή, και τις λύσεις και όχι τις ασπιρίνες. Δέχομαι ότι παντού υπάρχουν συμβιβασμοί και ατέλειες, και πιστέυω ακράδαντα στον κανόνα 80-20, δηλαδή το 80% του αποτελέσματος με το 20% της προσπάθειας.

    Δεν θεωρώ ότι ο ΓΑΠ θα λύσει το πρόβλημα του φτηνού ή επιδοτούμενου πετρελαίου θέρμανσης (είμαι κατά των πάσης φύσεως επιδοτήσεων). Δεν με ξενίζει ο δανεισμός, δεν ενυπωσιάζομαι από το ΧΑ, δεν με ενοχλεί το ντύσιμο της Μπιρμπίλη, συμφωνώ με την επίθεση φιλίας στην Τουρκία, καλη τύχη στην Λούκα και τον ΟΛΠ, με την ΕΕ το ΔΝΤ περιττεύει, Αλμούνια τον λένε, και όποια κριτική ακούω είναιο κουτουρού συμπτώματα πνευματικής εμμηνόπαυσης, τουλάχιστον για την ώρα. Όχι ότι όλα θα πάνε ρολόϊ, αλλά κριτική από την πρώτη ώρα αποδυναμώνει την κριτική όταν χρειαστεί.

    Ο Ισπανός σωτήρας ούτε εμένα με συγκινεί. Το ζητούμενο από τον οποιοδήποτε πολεοδόμο, αρχιτέκτονα, διακοσμητή, είναι να μην είναι καραμπινάτος εκπρόσωπος τεχνικής εταιρίας, εργολάβου, ή εμπόρου υφασμάτων. Με λύπη παρατηρώ ότι οι δικοί μας...

  15. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 14/10/2009 14:42:42

    Κάνε σε παρακαλώ τα δυο χρόνια εξάμηνο. Όχι γιατί θέλω να γλωσσοφάω τον Παπανδρέου ή από χαιρεκακία, γιατί έχει κι αυτός ένα όραμα, έστω κι αν αυτό είναι από νάιλον. Μια σελίδα για ούφο που παρακολουθώ, γράφει ότι στο κοσμικό πεδίο που μπήκε η υδρόγειος, ο χρόνος έχει κοντήνει. Η ώρα δεν διαρκεί πλέον 60 λεπτά, αλλά γύρω στα 40. Τα πράγματα τρέχουνε πολύ γρήγορα πια.
    Εάν δεν πέσει γρήγορα χρήμα στην αγορά και κύρια στην κατανάλωση ειδών πρώτης ανάγκης, πάμε για ασυμμάζευτες καταστάσεις. Ο Μαρξ αναφέρει στην 18η Μπριμέρ όσο αφορά την απόκτηση της κυβερνητικής αρχής από τον Λουδοβίκο Βοναπάρτη, ότι αυτός απόκτησε την νύφη αφού αυτή προηγουμένως είχε γίνει πόρνη. Στην περίπτωση του ΓΑΠ το αποκτηθέν δεν είναι πόρνη, αλλά με δεκαετίες νταβατζοκρατίας είναι ...

  16. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/10/2009 15:40:32

    Καλες ολες αυτες οι εξαγγελιες αλλα θα πρεπει να εισαι μωροπιστος για να μην τις δεις με σκεπτικισμο.Οταν ενα κομμα προεκλογικα εδωσε ρεσιταλ λαικισμου -θυμιζω την επαναδιαπραγματευση του λιμανιου που ξεσηκωσε τους λιμενεργατες και τωρα βαρανε ολοι προσοχη στην COSCO-δεν μπορω να πιστεψω οτι ξαφνικα το κομμα αυτο αλλαξε.Ολα αυτα που κανει ειναι μερος ενος πολιτικου μαρκετινκ.Και οπως εγραψα πριν λιγες μερες, ειναι λαθος σε περιοδο κρισης να αλλαζεις την δομη της κυβερνησης και να χανεται πολυτιμος χρονος στην αναζητηση των αρμοδιοτητων.Οσο για τους διαφορους εξωραισμους της πολης αλλα και της Ελλαδας γενικοτερα εχω να πω οτι οταν καιγεται το σπιτι σου δεν κοιτας να ποτισεις τα λουλουδια αλλα να σβησεις τη φωτια.Ο Κος Παπανδρεου το εχει καταλαβει αυτο ή θα συνεχισει τις βολτες με τον Ασεμπιγιο ενω ενας στους δεκα Ελληνες ειναι ανεργος;