#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2012 18:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΔΗΜΑΡ δεν θέλει να καταργηθεί ο νόμος Ραγκούση για τους μετανάστες!

Που συμφωνούν και που διαφωνούν οι κυβερνητικοί εταίροι



Το αργότερο μέχρι το βράδυ θα δοθεί στη δημοσιότητα η προγραμματική συμφωνία των τριών κομμάτων, δηλαδή τα σημεία στα οποία συμφώνησαν προκειμένου να στηριχθεί η κυβέρνηση υπό τον Α. Σαμαρά. Θα είναι ουσιαστικά και το περιεχόμενο των προγραμματικών δηλώσεων του νέου πρωθυπουργού κατά τη διάρκεια της διαδικασίας για την παροχή ψήφου εμπιστοσύνης.

Ωστόσο, εκτός από τις συγκλίσεις, φαίνεται να υπάρχουν και ορισμένες αποκλίσεις και «αγκάθια» που μπορεί να προκαλέσουν τριγμούς στο κυβερνητικό σχήμα και μάλιστα πολύ σύντομα.

Τα βασικά σημεία της συμφωνίας των τριών πολιτικών αρχηγών φαίνεται ότι είναι:

1. Nα σταματήσουν οι περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, να καταργηθεί το «χαράτσι» στα ακίνητα και να υπάρξει άμεση αλλαγή της φορολογίας ακινήτων με έναν ενιαίο φόρο που όμως δε θα βαρύνει τα φτωχά νοικοκυριά.

2. Yιοθέτηση μέτρων που θα βοηθούν τους δανειολήπτες με τεράστια χρέη στα οποία δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν.

Άλλα βασικά σημεία της συμφωνίας είναι:

- Να ανακουφιστούν τα χαμηλότερα εισοδηματικά στρώματα

-  Να δοθεί έμφαση στην ανάπτυξη με άμεσες ενέργειεw

- Να προχωρήσουν άμεσα οι αποκρατικοποιήσεις

- Να προωθηθούν οι διαρθρωτικές αλλαγές στη δημόσια διοίκηση

- Να τονωθεί άμεσα η αγορά με ρευστότητα

- Να εφαρμοστούν άμεσα μέτρα για να στηριχθούν οι άνεργοι

- Να αυξηθεί η απασχόληση μέσω της επανεκκίνησης μεγάλων έργων υποδομής

- Να αξιοποιηθούν τα κονδύλια του ΕΣΠΑ και άλλων ευρωπαϊκών πηγών

Ίσως, όμως, τα προβλήματα είναι σοβαρότερα από τις συγκλίσεις.

Για παράδειγμα, υπήρξε διαφωνία στο θέμα της λαθρομετανάστευσης με τον Φ. Κουβέλη να βάζει βέτο σε πολλές από τις προτάσεις της ΝΔ. Ένα θέμα που καίει την Ελλάδα και που ζητείται άμεσα λύση, αν πάει στις ελληνικές καλένδες τότε ζήτω που καήκαμε.

Το ερώτημα είναι καίριο λοιπόν: Τι θα κάνει η ΝΔ με το νόμο περί ιθαγένειας του κ. Ραγκούση;

Πρόβλημα υπάρχει και με τη φορολογία των επιχειρήσεων. Προεκλογική δέσμευση της ΝΔ ήταν η μείωση της φορολογίας, αντιθέτως ο Φ. Κουβέλης θέτει θέμα αύξησης των φόρων.

Τρίτο θέμα είναι αυτό του εκλογικού νόμου με τη ΔΗΜΑΡ να ζητά απλή αναλογική αλλά τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ να αντιδρούν.

Τι θα γίνει όμως αν σε ένα μήνα ο ΣΥΡΙΖΑ φέρει σχέδιο νόμου για καθιέρωση της απλής αναλογικής; Τι θα κάνει ο κ. Κουβέλης; θα τα σπάσει με την κυβέρνηση;

Ερωτήματα που χρήζουν άμεσων απαντήσεων γιατί αλλιώς ο βίος της κυβέρνησης δε θα είναι μακρύς.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Spirit avatar
    Spirit 20/06/2012 18:21:41

    Καλά ναι, στο καλό και να μας γράφετε.

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 20/06/2012 18:23:11

    Ο κ. Κουβέλης πρεπει να κατανοήσει ότι ΔΕΝ ΑΥΞΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ οικονομίας σε βαθιά ύφεση.

    • peripeton avatar
      peripeton @ Νίκος Αργεάδης 20/06/2012 19:22:22

      Εκτός κι εάν κάποιοι έχουν θησαυρίσει τα τελευταία χρόνια. Οι εφοπλιστές που δεν πληρώνουν φόρους και οι τραπεζίτες που βγάζουν εκατομμύρια και πληρώνουν λιγότερους φόρους από εμένα κι εσένα, δεν πρέπει να πληρώσουν περισσότερο;;;

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/06/2012 18:23:18

    Σώωωπα καλέ! Περίμενε κανείς ότι με το ΔΗ.ΑΡΙ στην κυβέρνηση υπήρχε έστω και η παραμικρή πιθανότητα να καταργηθεί;

  4. Lichnee avatar
    Lichnee 20/06/2012 18:23:54

    Εκεί αποσκοπούσε και το h*p://www.antinews.gr/2012/06/20/167283/ ;
    Να πάει ο Κουβέλης να ζήσει με τα Όρκ..........να μην πω καμιά χειρότερη κουβέντα!

  5. man8os avatar
    man8os 20/06/2012 18:25:16

    Με την ψηφο των ΑΝΕΛ και της ΧΑ μπορει να καταργηθει και πρεπει να καταργηθει

  6. tpe avatar
    tpe 20/06/2012 18:28:48

    Δεν είναι αυτά μόνο.
    Θα περιμένω το κείμενο της συμφωνίας, αλλά σε κάθε περίπτωση υπάρχει μία πολύ καλή κι απλή λύση:
    ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ. Για να τελειώσει μια και καλή το θέμα. Κι ο Κουβέλης ας λέει μετά ότι θέλει, ενώ κι ο ΑΣ δεν θα εξαρτάται από τους ΑΝΕΛ και τη ΧΑ.

    • Γραικός avatar
      Γραικός @ tpe 20/06/2012 19:05:50

      Σωστός!!!

    • Γιαννης Κ. avatar
      Γιαννης Κ. @ tpe 21/06/2012 01:36:45

      Δημοψηφίσματα που αφορούν στα δημοσιονομικά ή σε ατομικά/ανθρώπινα δικαιώματα δεν επιτρέπονται για ευνόητους λόγους (και δεν χρειάζεται να τους αναφέρω, φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ - θα ανοίξει ο ασκός του αιόλου και θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε)

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Γιαννης Κ. 21/06/2012 03:06:44

        Από κανένα «ανθρώπινο δικαίωμα» ή «ατομικό δικαίωμα» δεν προκύπτει ότι είμαστε υποχρεωμένοι, ως χώρα, να τους δεχόμαστε στην επικράτειά μας - πόσο μάλλον να τους δίνουμε και υπηκοότητα από πάνω! Αδίκως επιδιώκεις λοιπόν να δημιουργήσεις σύγχυση. Οι δε όντως δικαιούμενοι ασύλου (δηλαδή, χωρίς τα μαϊμού-άσυλα που βγάζουν οι συριζαίοι δικηγόροι) δεν είναι ούτε το ένα τις χιλίοις όσων μας φορτώθηκαν στην καμπούρα.

  7. Παντελης Κρ. avatar
    Παντελης Κρ. 20/06/2012 18:36:10

    Επισης το βετο Κουβελη για Βοριδη εχει και αυτο τη σημασια του . Ο Βοριδης βοηθησε πολυ τη ΝΔ , εκλογικα, και ειχε και ενα σημαντικο εργο σαν υπουργος. Και αξιοκρατικα να το παρουμε ειναι καλυτερος απο πολλους που πανε για υπουργοι. Πολλες απαιτησεις εχει το 5%.

    • man8os avatar
      man8os @ Παντελης Κρ. 20/06/2012 19:14:43

      Εχετε δικιο οτι ειναι πολυ κριμα για τον κυριο Βοριδη ο οποιος αξιζει να παρει θεση υπουργου.

    • crimson avatar
      crimson @ Παντελης Κρ. 21/06/2012 01:07:22

      Ναι πολυ καλός ο Βοριδης. Να σου θυμίσω ότι αυτός αύξησε τα διόδια..

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ crimson 21/06/2012 22:14:16

        Ήταν συμβατική υποχρέωση. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να κάνει αλλοιώς.

  8. yiannis avatar
    yiannis 20/06/2012 18:36:53

    Nόμος Ραγκούση περί ιθαγένειας και Νόμος Καστανίδη (που έχει φτιάξει ένα μαλθακό κράτος δικαίου, αφήνει εκτός φυλακής τους εγκληματίες και κυρίως κλέφτες μέχρι το εφετείο και με τη μέθοδο των αναστολών αφήνονται όλοι ελεύθεροι) πρέπει να καταργηθούν άμεσα. Επίσης το μέτρο με τις προσωρινές άδειες των κρατουμένων που δίνονται σε αλλοδαπούς εγκληματίες και δεν επιστρέφουν ποτέ πρέπει να σταματήσει. Κατά συνέπεια είναι κρίσιμες οι θέσεις των Δικαιοσύνης, Εσωτερικών και Προστασίας του Πολίτη. Αν δεν αντιμετωπιστούν αυτά τα ζητήματα η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ θα κάνει πάρτυ στις επόμενες εκλογές. Ας έχουν γνώση οι φύλακες.

  9. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 20/06/2012 18:40:22

    Ίσως εδώ να είναι το ζουμί και όχι στα πρόσωπα που έχουμε επικεντρώσει.
    Κατά τη γνώμη μου η κατάργηση του νόμου Ραγκούση δεν είναι το μείζον.
    Το μείζον είναι : το μέτωπο με τις χώρες πρώτης εισόδου για κατάργηση του Δουβλίνο ΙΙ. Σε αυτό συμφωνεί και ο Τσίπρας. Άρα υπάρχει πεδίο για δράσεις.
    Επίσης με όπλο τη νομιμότητα μπορεί να υπερνικηθεί η στενομυαλιά Κουβέλη:
    - αυστηροποίηση ποινών για διακινητές.
    - αυστηροποίηση και κυνηγητό όσων διαθέτουν διαμερίσματα σε παράνομους.
    - χτύπημα του παρεμπορίου. Συλλήψεις και απελάσεις όσων κάθονται πάνω από τις κουβέρτες.
    Ας γίνουν αυτά και άλλα και μετά ο νόμος Ραγκούση θα είναι ένα πουκάμισο αδειανό.

    Ο μπαρμπα Φώτης να αράξει στα κυβικά του. Η μεσαία τάξη δεν αντέχει φοροεπιδρομή. Δικηγόρος είναι, δεν μιλάει με συναδέλφους του; Αποκομμένος από την πραγματική ζωή είναι;
    Και να κόψει τον μικρομεγαλισμό Ναι δεν είναι κυβέρνηση ΝΔ, αλλά η προγραμματική σύγκλειση δεν συνεπάγεται αποδοχή όλου του πακέτου του Κουβέλη.

  10. Χρηστος avatar
    Χρηστος 20/06/2012 18:40:59

    "- Να τονωθεί άμεσα η αγορά με ρευστότητα"

    Καλή η ιδέα... αλλά πως ακριβώς θα το καταφέρουνε αυτό;
    Μέσω ποιου μηχανισμού;

  11. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/06/2012 18:44:36

    Μήπως τελικά η Χρυσή Αυγή είναι το alter ego του ΣΥΡΙΖΑ, συριζαίε με την μπλε προβιά;

  12. Παντελης Κρ. avatar
    Παντελης Κρ. 20/06/2012 18:45:48

    "Ο πρωτος νομος της νεας βουλης θα ειναι η καταργηση του νομου ραγκουση , ο οποιος κανει την Ελλαδα μαγνητη λαθρομεταναστων"
    Λογια του Σαμαρα, οχι της ΧΑ.

    • Free Mind avatar
      Free Mind @ Παντελης Κρ. 20/06/2012 19:16:11

      Last year....

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Free Mind 20/06/2012 23:53:42

        εσύ τον ψήφισες, για να μπορέσει να εφαρμόσει το πρόγραμμά του? και πόσοι άλλοι? το 30%? next year!

  13. man8os avatar
    man8os 20/06/2012 18:46:34

    σε ποιους αναφερεσαι, αν επιτρεπεται?

  14. elli avatar
    elli 20/06/2012 18:46:53

    Ούτε βήμα πίσω να μην κάνει ο Σαμαράς σ'αυτό το θέμα !!!! Το ζήτημα των λαθροεισβολέων καίει την ελληνική κοινωνία, κι αυτό ήταν ένα ζήτημα που κράτησε και πολλούς απ'το να ψηφήσουν ΣΥΡΙΖΑ.
    Το συγκεκριμένο θέμα συμπαρασύρει και τους τομείς της εγκληματικότητας αλλά και της εθνικής ασφάλειας! Αν ο Σαμαράς κάνει πίσω σ΄αυτό, στις επόμενες εκλογές ο κόσμος δεν θα έχει κανένα λόγο να μην ψηφήσει ΣΥΡΙΖΑ!
    Ο Κουβέλης ν'αφήσει τα παιχνιδάκια (και τα κρυφογελάκια με το Βενιζέλο) γιατί τα ξέρουμε και τα περιμέναμε.

  15. theo1611 avatar
    theo1611 20/06/2012 18:48:01

    Φορολογικό, μεταναστευτικό είναι δύο από τα πλέον κρίσιμα ζητήματα που έχει να αντιμετωπίσει η νέα κυβέρνηση.

    Αντί να χαίρεστε που έχετε και τη ΔΗΜΑΡ να μεταφέρει στους προβληματισμούς και τη φωνή του ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση προκειμένου να δρομολογηθούν οι καλύτερες συμβιβαστικές λύσεις μέσα στην κοινωνία, αντιδράτε με το χαρακτηριστικό "Του χαρίσανε ένα γάϊδαρο και τον κοίταζε στα δόντια!!!".

    Εύχομαι να πετύχει ο Σαμαράς ανάβοντας και μία λαμπάδα στο τέλος στον Φώτη Κουβέλη.

    Οι καιροί ου μενετοί!!!

  16. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 20/06/2012 18:48:09

    Νατα...Αρχισαμε...Θα ειναι ΜΕΓΑΛΗ ΗΤΤΑ εαν η Ν.Δ. και ο κ. Σαμαρας υποχωρησει απο αυτο το θεμα.Η Ν.Δ. εκανε σημαια της την εσωτερικη ταξη και ασφαλεια και το θεμα -επιτελους- επιλυσης του θεματος με τους λαθρομεταναστες.Εαν κανουν ΤΩΡΑ πισω , βλεπω την Ν.Δ. να εχει πολυ σοβαρο προβλημα πανω σε θεματα εθνικα και μεταναστευτικης πολιτικης.
    Δεν ειναι δυνατον να επιβληθει τετοιος περιορισμος οσο αναφορα την κυβερνητικη συνεργασια.Ας αποτελει το θεμα της λαθρομεταναστευσης ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ για την Ν.Δ.
    ΠΡΕΠΕΙ αυτος ο νομος να καταργηθει , και ΠΡΕΠΕΙ να υπαρξουνε πολυ πιο αυστηρες ποινες.Εαν λοιπον ξαναλεω , η Ν.Δ. χασει σε αυτο το θεμα και κανει πισω , τοτε κατ' εμε εχασε και ολο το φασμα της πολιτικης αλλαγης που θα επελθει -πλην- της οικονομικης πολιτικης.

    • crimson avatar
      crimson @ Μπροστα και Δεξια 21/06/2012 01:22:16

      Είσαι σωστός φιλε μου. Πρέπει να υιοθετησουμε μεταναστευτικες πολιτικές άλλων χωρών. Στην Αυστραλία για παράδειγμα πρέπει να είσαι πολυ καλός γνωστης Αγγλικών για να πάρεις βιζα.. Ακούστε και το καλύτερο.. Για να βγάλεις βίζα για την Σιγκαπούρη πρέπει να έχεις μηνιατικο απο την προηγούμενη δουλεια σου ποσο λέτε εσείς;;;..περίπου 3000 ευρω Χαχαχαχαχα...δεν κάνω πλάκα.. Οι άνθρωποι δεν θέλουν ξυπολυτους στην χώρα τους αλλα άτομα που μπορούν να προσφέρουν στην οικονομία της χώρας...

      Πείτε μου εσείς έναν 30χρονο ηλεκτρολόγο μηχανικό με 5ετη εταιρία στην κατασκευή υποσταθμων και σας βγάζω το καπέλο.. Μόνο έτσι μπορείς να πάρεις βίζα.. Με εμπειρία.. Χεστηκαν για τα μάστερ....

  17. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 20/06/2012 18:55:12

    Υπάρχει τρόπος να αλλάξει ο νόμος με απλή πρόταση νόμου εκ μέρους των βουλευτών. Η κυβέρνηση δεν θα έχει άμεση εμπλοκή. Υπάρχει απαραίτητη πλεοψηφία για να αλλάξει. Είναι θέμα τακτικής. Ούτε θα ρίσκαρε η ΔΗΜΑΡ να ρίξει την κυβέρνηση γι' αυτό το θέμα, με την οικονομία σε σημείο μηδέν. Θα καταστρεφόταν πολιτικά. Όλα θέλουν τακτική και σωστό timing.

    • tpe avatar
      tpe @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/06/2012 19:06:15

      Ο Κουβέλης δεν είναι χθεσινός, αλλά σε κάθε περίπτωση σου βγάζω το καπέλο. Εξαιρετικός ελιγμός!

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/06/2012 19:10:12

      Δεν γίνεται.
      NΔ= 129
      ΑΝΕΛ=20

      Το άθροισμα 149. Δεν γίνεται πολιτικά να συμπαραταχθεί η ΝΔ με την ΧΑ και να χρησιμοποιήσει τις ψήφους της. Αν μιλάμε ρεαλιστικά.
      Το ρεαλιστικό σχέδιο είναι μέτρα δια της πλαγίας οδού και δια της οδού της υπάρχουσαν νομιμότητας όπως αυτή καθορίζεται από το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο: χτύπημα παρεμπορίου, αυστηροποίηση ποινών για διακινητές κλπ. Μάλιστα η ΝΔ μπορεί να το παίξει έξυπνα: Ok σου δίνω την μη κατάργηση του Νόμου και παίρνω πολιτικό κόστος, άσε με να κυνηγήσω τους παράνομους με το υπάρχον πλαίσιο που είναι υπεραρκετό.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Κώστας ΜΠ 21/06/2012 22:22:17

        Γιατί, θα δυσκολευόταν ο ΣΥΡΙΖΑ να ζητήσει τις ψήφους ακροαριστερών, οπαδών της Αναρχίας (ως συστήματος) και της βίας (ως πρακτικής);
        Και, με ποιό δικαίωμα, θα καταδικάζει η ψήφος της ΧΑ ως μιαρό ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ; Δεν εκπροσωπούν Έλληνες Πολίτες;
        Η λέπρα είναι φωλιασμένη στο μυαλό σας. Και δεν σας αδικώ, γιατι σας (μας) το πλένουν επί μισόν αιώνα!

  18. Lichnee avatar
    Lichnee 20/06/2012 18:55:29

    Εσείς αισθάνεστε άνετα κύριε;
    Μήπως ο ΤΣΥΡΙΖΑ σας εκφράζει καλύτερα;

    • Free Mind avatar
      Free Mind @ Lichnee 20/06/2012 19:21:39

      Μπααα...

      Μετά την 6η Μαίου με εκφράζει ξανά η ΝΔ...

      Μάλλον εσύ έχεις πλήρως αποξενωθεί μετά το Νοέμβριο του 2011...

  19. theo1611 avatar
    theo1611 20/06/2012 19:00:23

    Συνεχίζοντας από προηγούμενη παρέμβαση να σας πω ότι το αγαπημένο μου τραγούδι των Rolling Stones είναι το "You don't always get what you want", που βέβαια έχει και συνέχεια "but sometimes you get what you need".

    Αν δεν το καταλάβετε έγκαιρα στην παραδοσιακή ΝΔ, θα βρεθείτε σύντομα στα εκλογικά ποσοστά του ΠΑΣΟΚ και παρακάτω με απόλυτη ευθύνη σας (και όχι του Αντώνη Σαμαρά)

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ theo1611 20/06/2012 19:01:34

      Διόρθωση σημαντική:
      You can't

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ theo1611 20/06/2012 19:08:53

      Εγώ το πρώτο πράγμα που θα έκανα ως πρωθυπουργός είναι ότι θα διέλυα τη ΝΔ!.. Σσσσσ....

  20. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 20/06/2012 19:02:31

    Αγαπητέ Freemind,
    Αν αναφέρεσαι σε αυτούς που αντιδρούν στον νόμο Ραγκούση "για ιδεολογικούς λόγους", έχεις απόλυτο δίκαιο ..
    Φυσικά υπάρχουν (υπάρχουμε) και μεις που ΔΕΝ θα λέγαμε ΟΧΙ σε αλλαγές "τεχνικού χαρακτήρα" που θα λύνανε "τεχνικά προβλήματα" του νόμου.
    Αν μερικοί εδώ μέσα νομίζουν ότι ο Σαμαράς θα κυβερνήσει σαν "καθαρός απόγονος της πιο αντιδραστικής δεξιάς", είναι βαθειά νυχτωμένοι ...

    • man8os avatar
      man8os @ np_complete_problems 20/06/2012 19:13:58

      Εγω πιστευω στην προοδευτικη δεξια, αυτην θελω να εκπροσωπισει ο Σαμαρας

      • Free Mind avatar
        Free Mind @ man8os 20/06/2012 19:30:01

        Τι πάει να πει προοδευτική δεξιά...???

        Νέος πολιτικός όρος..???

        Ο Σαμαράς αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να εκφράσει μόνο το κόμμα του. πολύ απλά γιατί δεν κυβερνάει αυτοδύναμος!!!

        Επιβάλεται να εκφράσει τουλάχιστον τους μισούς Έλληνες που αντιπροσωπεύει η κυβέρνησή του.

        Αυτό πρέπει να γίνει αντιληπτό και κατανοητό από όλους αυτούς που νομίζουν ότι κυβερνάει μόνη της η ΝΔ και μπορεί να κάνει ότι θέλει...

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ np_complete_problems 20/06/2012 19:18:09

      Εγώ πάλι είμαι δεξιός από τα γεννοφάσκια και δεν είμαι καθόλου νυχτωμένος.Άλλοι,θολοκουλτουριάρηδες του "μεσαίου χώρου" είναι νυχτωμένοι.
      Είναι απλά τα πράγματα...

  21. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 20/06/2012 19:05:35

    Δεν είναι απαραίτητο να αποτελεί μέρος της προγραμματικής συμφωνίας των κομμάτων του κυβερνητικού συνασπισμού η κατάργηση του νόμου Ραγκούση. Ούτε δεσμεύει αυτή κανένα από τα τρία κόμματα να μη φέρει τοκαθένα ξεχωριστά στη Βουλή κάποια δική του ωομοθετική πρωτοβουλία.
    Εν προκειμένω το Νόμο Ραγκούση μπορεί να καταργήσει από κοινού άνετα το κοινοβουλευτικό άθροισμα ΝΔ ΑΝΕΛ ΧΑ και γιατί όχι και ΚΚΕ. Αρκεί να μην έχουμε πολιτικάντικους μαξιμαλισμούς από τους γνωστούς λάτρεις της συνομωσιολογίας.

  22. Nikitas avatar
    Nikitas 20/06/2012 19:06:31

    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο έπρεπε ντε και καλά να μπει η ΔΗΜΑΡ στην κυβέρνηση. Για να αρχίζει να βάζει βέτο και να αλλάζει βασικές δεσμεύσεις του Σαμαρά; Αφού και χωρίς την ΔΗΜΑΡ, η κυβέρνηση έχει μεγάλη πλειοψηφία στη Βουλή.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Nikitas 21/06/2012 00:01:04

      Μεγαλύτερη διαπραγματευτική δυνατότητα γενικώς (μέσα και έξω).

  23. roadrunner avatar
    roadrunner 20/06/2012 19:18:16

    "Το ερώτημα είναι καίριο λοιπόν: Τι θα κάνει η ΝΔ με το νόμο περί ιθαγένειας του κ. Ραγκούση;"

    Εάν δεν τηρηθεί η προεκλογική δέσμευση, θα μας πάρουν με τις πέτρες,
    όσοι πείστηκαν ( χρησιμοποιώντας ακριβώς το επιχείρημα κατάργησης του νόμου Ραγκούση) να ψηφίσουν ΝΔ!!

  24. knight rider avatar
    knight rider 20/06/2012 19:36:05

    Αν δεν λάβει άμεσα μέτρα (κατάργηση ν. Ραγκούση - Απελάσεις λαθρο - αστυνόμευση) σε 3 μήνες η Χρυσή Αυγή θα φτάσει 20%!

  25. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 20/06/2012 19:40:59

    Τυχὸν ἐγκατάληψις τῆς δεσμεύσεως Σαμαρᾶ γιὰ κατάργησι τοῦ (ἀντισυνταγματικοῦ μάλιστα) λαθρονόμου Ραγκούση, θὰ ἀμαυρώσῃ ὁλόκληρι τὴν κυβέρνησι. Ἀλλὰ ἀφοῦ τὸ ὑπουργεῖο Ἐσωτερικῶν λέγεται ὅτι θὰ δοθῇ στὸν Ἀντώνη Μανιτάκη (ΔΗΜΑΡ). Ὁ συγκεκριμένος ἔχει ὑπάρξει μὲ τὴν ὑπογραφή του ὑποστηρικτὴς τοῦ Σχεδίου Ἀνάν, τῆς ἐθνομηδενίστριας Θάλειας Δραγώνα καὶ τοῦ Ἀντώνη Βασιλάκη.

  26. Lichnee avatar
    Lichnee 20/06/2012 19:44:33

    Α,μαλιστα,Ντοράκι........
    Φτου,λερώθηκα.......

  27. Θ.Δ avatar
    Θ.Δ 20/06/2012 19:48:44

    Ειναι πραγματικα να τρελαινεσαι!Η Ελλαδα να ειναι στο χειλος της καταστροφης και να η σωτηρια της να εξαρταται απο τους....λαθρομεταναστες!
    Τελικα βρεθηκε ποιος κυβερνα αυτον τον τοπο!
    Οι λαθρομεταναστες!
    Αποτελουν ανωτερη καστα και αρχουσα ταξη σε αυτην την χωρα!

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Θ.Δ 20/06/2012 19:58:25

      Βολεύουν κάποιους -γνωστούς και μη εξαιρεταίους- για να
      α) έχουν τζάμπα εργατικά χέρια ώστε να μην εξαρτώνται από τους "τέμπέληδες¨Έλληνες που -άκουσον,άκουσον- ζητούν μισθό για να δουλεύουν.
      β) "ψαρεύουν" οι γνωστοί-άγνωστοι "ντιντίδες" και ο νοών νοείτω .
      γ) βρίσκει η αριστερά πεδίο δόξης λαμπρόν για να υποστηρίξει τους αδυνάτους από τους φασίστες.
      και -κυριότερα- δ) να τους εκμεταλλευθούν πολιτικά ώστε μέσω αθρόων ελληνοποιήσεων να έχουν μια αστείρευτη δεξαμενή ψήφων.
      Ειδικά το τελευταίο ο Σημίτης το εφάρμοσε με απόλυτη επιτυχία στις χώρες της τέως Σοβιετικής ένωσης με γνωστά αποτελέσματα.Ακόμα δεν έχουν ενσωματωθεί εδώ στη Θράκη όλοι αυτοί οι "ομογενείς".(Και ούτε πρόκειται από ότι φαίνεται)...

  28. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/06/2012 19:50:29

    Αυτά για αλλαγές «τεχνικού χαρακτήρα» και «τεχνικά προβλήματα» και λοιπούς φερετζέδες, να πας να τα πουλήσεις αλλού. Ο νόμος είναι λάθος εκ θεμελίων, το πρόβλημα δεν είναι στα επιμέρους αρθράκια.

    Άλλωστε, ο Σαμαράς (κι αυτόν θα τον στείλεις στην Χρυσή Αυγή;) γιατί έχει διακηρύξει περίφραστα: «Πρώτη απόφαση της κυβέρνησής μας θα είναι να καταργήσουμε το νόμο Ραγκούση. Και θα το κάνουμε. » Κατάλαβες;

    Επομένως, τους αφορισμούς περί δήθεν «αντιδραστικής δεξιάς» τους ακούμε βερεσέ. Η εποχή των φοβικών δεξιούληδων, που φοβόνταν μην τυχόν τους επικρίνετε εσείς οι «προοδευτικοί», τελείωσε!

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ ΚΜ 20/06/2012 20:00:57

      +1000
      Με κάλυψες απόλυτα.

  29. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/06/2012 20:06:10

    Ο νόμος Ραγκούση πρέπει να καταργηθεί χθες και ας λένε τα Κουβελοειδή ότι θέλουν. Το 6% δεν μπορεί να περάσει οτιδήποτε θέλει στο 30%. Αμοιβαίες υποχωρήσεις ναι. Προσχώρηση στις θέσεις Κουβέλη όχι.

  30. Δεξιοστροφος avatar
    Δεξιοστροφος 20/06/2012 20:10:43

    Ο νομος Ραγκουση μπορει να καταργηθει στην βουλη με πλειοψηφια που θα πλησιασει τους 200 βουλευτες. Ειδικα αν ζητηθει ονομαστικη ψηφοφορια. Οσο για τον μπαρμπα Φωτη ουτως η αλλως τον βλεπω συντομα να την κανει με ελαφρα πηδηματακια αλα....Καρατζαφερη.

  31. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/06/2012 20:11:53

    Δηλαδή μόνο η aristera επιτρέπεται να είναι προοδευτική™, ε; Οι άλλοι προφανώς είμαστε μιάσματα ε; Καλά λέω εγώ ότι είσαι μπλε προβιά!

    Και, αν υποστηρίζεις την ΝΔ, όπως λες, τότε προς τί τόση φαγούρα μην τυχόν δεν καπελώσει το 7% (ΔηΑρι) το 30% (ΝΔ);

    Τέλος πάντων, ουσία είναι ότι (μια και λες ότι ο Σαμαράς δεν πρέπει να εκφράζει μόνο το κόμμα του), στο συγκεκριμένο ζήτημα, με την κατάργηση του νόμου Ραγκούση θα εξέφραζε το 90% των Ελλήνων.

  32. peripeton avatar
    peripeton 20/06/2012 20:22:22

    Αν οι πραγματικές αιτίες της λαθρομετανάστευσης δεν αντιμετωπιστούν, τότε ό,τι και να κάνουμε, ό,τι τείχη και να φτιάξουμε, οι εξαθλιωμένοι και απελπισμένοι αυτοί άνθρωποι θα ψάχνουν να βρουν στον ήλιο μοίρα και διέξοδο από την φτώχεια τους. Όπως χιλιάδες ελληνόπουλα πηγαίνουν σε άλλες χώρες πλέον παράνομα, έτσι κι αυτοί οι άνθρωποι προσπαθώντας ν επιβιώσουν θα συνεχίσουν να μπαίνουν παράνομα στην Ευρώπη.

    Όποιoς δεν το καταλαβαίνει αυτό μάλλον ζει σε άλλο χωροχρόνο με άλλη λογική

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ peripeton 20/06/2012 21:53:49

      ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΗΣ ΤΟΥΣ "ΔΥΣΤΥΧΟΥΣ" ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΞΕΝΙΣΗΣ! ΑΣΕ ΜΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΕ ΜΟΥ (ΑΝ ΕΙΣΑΙ).

      ΑΥΤΟΙ ΟΙ "ΔΥΣΤΥΧΟΙ" ΕΧΟΥΝ ΛΗΣΤΕΨΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ!! ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΟΙ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΆΘΡΟ ΕΞΩ!!!

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ peripeton 21/06/2012 22:26:42

      20 χρόνια πριν που ΔΕΝ έμπαινε όποιος ήθελε, ζούσαμε εμεις καλά κι αυτοί καλύτερα;
      Ο άνθρωπος, με τον χρόνο, προσαρμόζεται, καλύτερα από όλα, στην κακομοιριά του...

  33. man8os avatar
    man8os 20/06/2012 20:35:02

    Εμεις οι δεξιοι ειμαστε οι προοδευτικοι, να το καταλαβουν ολοι και να το λενε. Οι αριστεροι θελουν τη συντηριση του παλιου.

    Του κρατικου διεφθαρμενου συντεχνιασμου

  34. Lichnee avatar
    Lichnee 20/06/2012 20:37:49

    "Όπως χιλιάδες ελληνόπουλα πηγαίνουν σε άλλες χώρες πλέον παράνομα".......Τι λέτε;ΤΙ ΛΕΤΕ;;;;;;
    Ποιος πήγε παράνομα;Έλεος!!!!!!!Αυτές τις ...... σας λένε στα αυτόνομα στέκια;Έλεος....Απλά έλεος!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Lichnee 20/06/2012 22:15:07

      Μα δεν έχεις δει τα ελληνόπουλα που περνούν τα σύνορα με τα πόδια και με μία σακούλα στο χέρι, χωρίς διαβατήριο, και πάνε στη Βουλγαρία, στη Ρουμανία, μετά στη Γερμανία; Απορώ με σένα, χιλιάδες είναι, αφού στο λέει το Περίπτερο (της πλατείας Βάθη;).
      Τελικά, δεν παίζονται οι άνθρωποι, δεν υπάρχει: Αριστερά και κοινή λογική δεν πάνε μαζί.

  35. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 20/06/2012 20:42:56

    Ακόμα και αν πληρώνουν λιγότερους, αναλογικά φόρους, δημιουργούν χιλιάδες, αναντικατάστατες θέσεις εργασίας. Και αυτό δεν αντικαθίσταται με αριστερίζοντα ευχολόγια με τα οποία μας "έπνιγαν" τόσα χρόνια.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Νίκος Αργεάδης 21/06/2012 03:01:06

      Ναι, δημιουργούν χιλιάδες, αναντικατάστατες θέσεις εργασίας ΣΤΙΣ ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ, όπου ο μέσος μισθός είναι 50 ευρώ. Άσε μας μωρέ Νίκο... Χωρίς εθνικοποίηση των μέσων παραγωγής του, ο πλούτος που παράγεται στην Ελλάδα θα ταξιδεύει από το Μονακό στις Μπαχάμες και από τα Νησιά Κέημαν στο Λιχτενστάιν. Κι αυτά σ'τα λέω εγώ που ψήφιζα Μητσοτάκη το 1990 και ήμουν υπέρ των αποκρατικοποιήσεων.

  36. man8os avatar
    man8os 20/06/2012 20:43:18

    149+18 προσθεση ξερεις

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ man8os 21/06/2012 00:54:28

      Πρόσθεση ξέρω Μάνθο.
      Αλλά και συ ξέρεις από πολιτική.
      Και η αλήθεια είναι πως η ΧΑ είναι ο λεπρός της παρέας. Όχι λόγω των ιδεών της στο μεταναστευτικό. Αλλά λόγω της συνολικής παρουσίας της. Κόμμα τρελών, θαμώνων γυμναστηρίων, τραμπούκων, δυσφημιστών ιδεών ( το καλύτερο άλλοθι της λαθρολάγνας αριστεράς) , γραφικών , ημιπαρανοικών, λούμπεν και γενικά μπορώ να γράφω για ώρες. Μένω στο "πολιτικά λεπροί" . Ας πρόσεχαν. Μόνοι τους χρωματίσθηκαν. Η Κεντροδεξιά δεν θα δώσει ευκαιρίες στον ΣΥΡΙΖΑ να θολώσει το τοπίο. Όπως απαιτούμε από τον ΣΥΡΙΖΑ να απομονώσει τις αντιδημοκρατικές συνιστώσες , έτσι δεν μπορούμε για μαι πρόσκαιρη "νίκη"( κατάργηση νόμου) να στιγματιστούμε για χρόνια. Γιατί πολύ απλά ανάλογο νόμο θα φέρει ο ΣΥΡΙΖΑ όταν θα έχει κερδίσει εκλογές με τη ΝΔ στιγματισμένη πως συνεργάσθηκε με τους -κατά Σαμαρά, το ξέχασες; - Ναζί.
      Να κινείστε στο πλαίσιο του ρεαλισμού και να μην ξεχνάτε. Το γόρδιο δεσμό του Μεταναστευτικού η ΝΔ πρέπει να τον λύσει μς πολυποίκιλες δράσεις χωρίς να σπαταλά δυνάμεις και κύρος για ένα κακό νόμο που καθορίζει την ιθαγένεια για τα παιδιά των νομιμοποιηθέντων μεταναστών.

  37. sos avatar
    sos 20/06/2012 20:54:47

    “Όπως χιλιάδες ελληνόπουλα πηγαίνουν σε άλλες χώρες πλέον παράνομα”

    Ναι βέβαια. Πού το είδες αυτό; Πες μας και ότι ψηφίζεις Νέα Δημοκρατία!

    Όλοι οι Έλληνες πάνε στην ΕΕ ή εκτός ΕΕ με βίζα και μένουν στις χώρες εκεί αν βρούνε δουλειά και αν τους θέλουν.

    Το Μπαγλαντές και το Πακιστάν, χώρες που ΔΕΝ έχουν πόλεμο είναι μαζί πάνω από 300 εκατομμύρια φανατικός μουσουλμανικός πληθυσμός. Για πες μας την αιτία που γεννά τη λαθρομετανάστευσή τους. Μάλλον δε θα τη βρεις παρά στο ότι η κάθε Φατμέ εκεί γεννάει πάνω από 15 παιδιά. Άρα σύμφωνα με τη λογική σου αν καταπολεμήσουμε την υπεργεννητικότητα, καθαρίσαμε. Τι θα΄λεγες να τους στείλουμε 5-6 δισεκατομμύρια προφυλακτικά;

  38. sos avatar
    sos 20/06/2012 20:59:39

    Επίσης, σύμφωνα με το δικό σου χωροχρόνο και λογική, αυτοί οι άνθρωποι γιατί έρχονται στη φτωχή και χρεοκοπημένη Ελλάδα και δεν πάνε στην πλούσια Γερμανία. (πληροφορία: ναι η Γερμανία δεν έχει τείχη).

    Ελπίζω να μην είσαι κανένας από τη Συγγρού που προσπαθεί να μας κάνει το άσπρο μαύρο γιατί τότε είστε απλά τραγικοί.

  39. Iωάννης33 avatar
    Iωάννης33 20/06/2012 20:59:53

    Πρέπει να έχει την μεγαλύτερη δυνατή απήχηση στον λαό.
    Και ξέραμε οτι αυτό το θέμα θα είναι αγκάθι.Πρέπει να επιμείνουμε και τυχόν άρνηση της Δημάρ θα έχει την καταδίκη των ψηφοφόρων

    • Nikitas avatar
      Nikitas @ Iωάννης33 21/06/2012 11:34:00

      Δηλαδή για να έχει απήχηση στο 6% του λαού (ποσοστό ΔΗΜΑΡ), η ΝΔ υποχωρεί σε μία από τις βασικότερες δεσμεύσεις της περί λαθρομετανάστευσης για την οποία την ψήφισε το 30% του λαού.

      Αν το κάνει αυτό δε θα χάσει την απήχησή της σε αυτό το 30% του λαού;

  40. sos avatar
    sos 20/06/2012 21:01:27

    Η ΝΔ έχει θέσει καμιά κόκκινη γραμμή;
    Λες και πήρε το 5% κάνει...

  41. elli avatar
    elli 20/06/2012 21:02:08

    Και μετά θα έρθουν και τα ανώτερα συμφέροντα και θα πουν ότι καταπατώνται τα δικαιώματα της τάδε ισλαμικής μειονότητας στην α' περιοχή της Ελλάδας και πρέπει να τους σώσουμε από τους βάρβαρους και ρατσιστές Έλληνες και γι'αυτό θα επέμβουν τα "πολιτισμένα κράτη" για να ανεξαρτητοποιηθεί η α΄περιοχή της Ελλάδας που θα κατοικείται από ισλαμοεισβολείς.
    Και αυτό δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας . (Βλέπε Γιουγκοσλαβία η οποία διαμελίστηκε). Όταν οι "άνωθεν δυνάμεις ' για διάφορα συμφέροντα ήθελαν να διαλύσουν ένα κράτος , βασίζονταν κατά κύριο λόγο στις θρησκευτικές ή φυλετικές διαφορές των κατοίκων. Υπάρχουν άπειρα ιστορικά παραδείγματα.
    Γι'αυτό διώξτε τους πριν το θέμα εγκληματικότητας και δημόσιας τάξης γίνει θέμα εθνικής ασφάλειας, γιατί τότε θα είναι αργά!!!

  42. anonymous avatar
    anonymous 20/06/2012 21:03:02

    Ο Μανιτάκης την περίοδο του νόμου ραγκούση είχε βγει μαζί με τον Αλιβιζάτο και το Χριστόπουλο της Παντείου στην εκπομπή ανιχνεύσεις και υποστήριζαν το λαθρονόμο. Η εκπομπή πρέπει να υπάρχει στο ίντερνετ, συνήθως τις βάζουν το vimeo

  43. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/06/2012 21:07:14

    Κώστα ΜΠ, κατά τη γνώμη μου, και με δεδομένη την αναγκαιότητα κατάργησης του λαθρονόμου, τυχόν υπερψήφιση από ΧΑ δεν θα αποτελούσε πρόβλημα. Ο κόσμος, στην τελική, θα θυμάται ότι ο Σαμαράς ξήλωσε το έκτρωμα Ραγκούση, τα άλλα δεν θα τον απασχολήσουν.

    Ακόμα όμως και αν έχεις δίκιο που φυσάς και το γιαούρτι, μπορούν ν πχ να προσθέσουν στον νέο νόμο κάτι που να ενοχλεί την ΧΑ, ούτως ώστε αυτή να απόσχει από την ψηφοφορία και η κατάργηση του λαθρονόμου να προκύψει μόνο με ψήφους ΝΔ και ΑΝΕΛ.

    Μια ακόμα καθαρότερη λύση θα ήταν ένα δημοψήφισμα (έστω και συμβουλευτικού χαρακτήρα), όπου μετά τα σταλινικά ποσοστά, κανένας δεν θα μπορούσε να πει τίποτα όταν η κατάργηση του λαθρονόμου ερχόταν στη βουλή.

  44. Θ.Δ avatar
    Θ.Δ 20/06/2012 21:55:44

    Το να βαζεις τον συμφερον ξενων υπηκοοων πανω απο το συμφερον των Ελληνων πολιτων τι ειναι τελικα?
    Εθνικη προδοσια η ευλαβης τηρηση των κανονων του σοσιαλισμου*?
    *(κατα τον οποιο δεν υπαρχει εθνικη συνειδηση παρα μονο ταξικη)
    Γιατι η ΔΗΜΑΡ με αυτες τις ενεργειες κανει σιγουρα καποιο απο τα δυο!
    Μπορει καποιος να μας απαντησει?

  45. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/06/2012 22:11:49

    Να προσέξει η ΝΔ. Ο Νόμος Ραγκούση πρέπει να καταργηθεί και, τουλάχιστον, ας επανέλθουμε στον προηγούμενο νόμο Παυλόπουλο, που ήταν μεν ελαστικός-μεσαιοχωρίτικος, αλλά τον είχε υπερψηφίσει το Πασόκ.
    Για θέματα όπως το παραεμπόριο, αλλά και η ενοικίαση ακινήτων σε λάθρο, δεν νομίζω να υπάρχει αντίρρηση εκ μέρους της ΔημΑρ (θα ήταν άκομψο), όσο και αν κάποιοι εκεί μέσα θα τρώγονται μέσα τους, διότι ο αριστερισμός είναι σκουλήκι και χούι, και βγαίνει αφού πρώτα βγει η ψυχή...
    Επίσης, μία αυστηροποίηση των διαδικασιών για νομιμότητα, προς την κατεύθυνση "μπήκες παράνομα, παράνομος θα μείνεις", δεν νομίζω να συναντήσει μεγάλες αντιδράσεις.
    Σε κάθε περίπτωση, φαίνεται εδώ η αντιπατριωτική στάση του Καμμένου: Σε μία κυβέρνηση ΝΔ-Πασόκ-ΑνΕλ, η Δεξιά θα υπερίσχυε κατά κράτος και δεν θα χρειαζόμασταν να παρακαλάμε τη Ρεπουσοαριστερά...

  46. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/06/2012 22:53:48

    Ξεχνάτε οι περισσότεροι ότι ο Νόμος Ραγκούση έχει κριθεί αντισυνταγματικός. Επομένως μπορεί να καταργηθεί με αυτήν τη δικαιολογία και ο Κουβέλης δεν μπορεί να πεί τίποτα. Ας διαπραγματευτούν τα χρόνια που χρειάζεται να πάρεις ιθαγένεια. Ας κάνουμε τα 10 που λέει η ΝΔ 9. Δεν πειράζει. Ταυτόχρονα να αυστηροποιήσουμε τις ποινές για τους λαθροβίους και όσους νοικιάζουν σ' αυτούς και ας προχωρήσουμε σε μαζικές απελάσεις των λαθρομεταναστών όπως προβλέπει και ο ισχύων νόμος και μετά ας πει ότι θέλει ο Κουβέλης.

    Κοιτάξτε, ας λένε ότι θέλουν ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ. Αν δηλαδή στην πορεία πάρει μια απόφαση η κυβέρνηση απλώς να εφαρμόσει το νόμο δηλαδή να διώξει τους λαθρομετανάστες, τί θα κάνει η ΔΗΜΑΡ θα ρίξει την κυβέρνηση; Σιγά ...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/06/2012 23:18:17

      Ο νόμος Ραγκούση μπορεί ουσιαστικά να καταστεί ανενεργός αν θεσπιστεί η αδυναμία νομιμοποίησης ανθρώπου που έχει μπει παράνομα στη χώρα χωρίς να δικαιούται άσυλο πολιτικού πρόσφυγα. Δηλαδή, η εφαρμογή του καναδικού δικαίου, "άπαξ παράνομος, διά παντός παράνομος", με την εξαίρεση, φυσικά, των προσφύγων. Επομένως, ο νόμος Ραγκούση αχρηστεύεται και σταματάει η αέναη φάμπρικα των νομιμοποιήσεων.

  47. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 20/06/2012 23:25:35

    Θα περιμένω να μάθω για έναν προς έναν τους 18 τομείς άμεσης παρέμβασης, ΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕ.

    Οπως εδώ μαθαίνουμε για ένα σημείο, έτσι να μάθουμε για τα υπόλοιπα.

  48. κυβερνηση αστικων κομματων ΜΟΝΟ avatar
    κυβερνηση αστικων κομματων ΜΟΝΟ 20/06/2012 23:52:13

    ΣΤΟ ΚΑΛΟ

    νούμερο ένα πρόβλημα η λαθρομετανάστευση

    να καταργηθεί χτές ο νόμος ραγκούση

    εκτός και αν θέλουμε να δούμε μεθαύριο την ΧΑ αξιωματική αντιπολίτευση...

    τι ναι αυτά..κοινή λογική ρεεε

    δεν τον ψηφίσε ο κόσμος για να κάνει χαβαλέ με τον κουβέλη σε σοβαρά θέματ

  49. κυβερνηση αστικων κομματων ΜΟΝΟ avatar
    κυβερνηση αστικων κομματων ΜΟΝΟ 20/06/2012 23:53:03

    στο καλό

    να καταργηθεί χθες

    η λαθρομετανάστευση είναι το νο1 πρόβλημα μαζί με το οικονομικό

    • κυβερνηση αστικων κομματων ΜΟΝΟ avatar
      κυβερνηση αστικων κομματων ΜΟΝΟ @ κυβερνηση αστικων κομματων ΜΟΝΟ 20/06/2012 23:54:19

      τι έγινε έκο έχουμε :P

      σαμαρά μην κάνεις πίσω

  50. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 21/06/2012 08:50:03

    Δλδ, αγαπητέ Στέργιο, η σοβιετοποίηση είναι η λύση; Σκέφτηκες πως θα μπορούσε η εισαγωγή επενδυτικών-παραγωγικών και φορολογικών κινήτρων, όπως κάνει η Αμερική πχ, να συνδέονταν -νομοθετικά- με την ίδρυση θέσεων εργασίας για Έλληνες και όχι για Φιλιππινέζους
    ή όλα έιναι μηδενιστικού αθροίσματος; Α! συγγνώμη, ξέχασα, θέλουμε να γίνουμε ΟΛΟΙ δημόσιοι υπάλληλοι...

  51. Ηλίας avatar
    Ηλίας 21/06/2012 09:15:10

    Ο Βορίδης είχε σημαντικό έργο σαν υπουργός ??
    Για θύμισε μου. Η αύξηση των διοδίων ή η κατάργηση με τροπολογίες κάθε θετικού μέτρου της απελευθέρωσης των ταξί κλπ. Μόλις έγινε υπουργός ο πρώτος που πανηγύριζε ήταν ο Λυμπερόπουλος.

  52. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/06/2012 10:03:02

    Για ένα κράτος-μέλος της ΕΕ, θεωρείς εφικτή τη νομοθετική σύνδεση των επενδυτικών κινήτρων με συγκεκριμένη εθνικότητα/υπηκοότητα όσων θα καταλάβουν τις θέσεις εργασίας; Δε νομίζω.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Αυριανιστής 21/06/2012 22:10:40

      Βεβαίως! Του προνομίου να απολαμβάνουν όλοι οι πολίτες της ΕΕ (και μόνον).
      Αλλά, έλα που οι απλές λύσεις έχουν πολυδαίδαλους εχθρούς και, εν προκειμένω, ιδεοληπτικοί αριστεροί και πονηροί επιχειρηματίες (ναι, είναι πολιτική δύναμη το χρήμα) θα συσπειρωθούν εναντίον τους...

  53. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 21/06/2012 10:07:22

    Γιάννης Μπέζος στην εκπομπή του Πρετεντέρη: "Επιτέλους ας κατανοήσουμε ότι η μετανάστευση δεν είναι δικαίωμα, είναι επιλογή..."

    • Γιαννης Κ. avatar
      Γιαννης Κ. @ Γιώργος msn 21/06/2012 11:54:43

      Ωραία είναι όλα αυτά, αν όμως υπάρξει προηγούμενo, μετά θα μας ζητάνε διάφορα δημοψηφίσματα στη Θράκη και αλλού ...

      • Γιώργος msn avatar
        Γιώργος msn @ Γιαννης Κ. 21/06/2012 12:09:22

        Αν διεξαγόταν δημοψήφισμα για την ανθρώπινη αξία των μεταναστών και τα αντίστοιχα δικαιώματά τους, έστω και αν εισήλθαν παράνομα, θα είχες δίκιο.
        Είναι σαφές πως επειδή είσαι παράνομος δεν είσαι και αντικείμενο!
        Γκουαντάναμο θα στήσουμε στην Ελλάδα;
        Φυσικά και όχι.
        Όσοι εισήλθαν νομίμως (όχι έκλεψαν χαρτιά ή νομιμοποιήθηκαν παράνομα) θα απολαμβάνουν πλήρη δικαιώματα σαν πολίτες τρίτων χωρών και μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδας, ενώ όσοι εμπράκτως αισθάνονται έλληνες, ας αποκτούν και ιθαγένεια.
        Τιμή για την Ελλάδα είναι αυτό...
        Το πως θα αποδίδεται η ιθαγένεια, πόσοι μετανάστες αναλογικά μπορούν να ζουν σε κάθε επικράτεια, δεν άπτονται ζητημάτων νομικής φύσεως, αλλά καθαρά πολιτικής.
        Αν διαφωνούν οι τρεις τους, ας γίνει δημοψήφισμα.
        Υπάρχει η μεταναστευτική πολιτική, υπάρχουν και τα δικαιώματα του ανθρώπου.
        Το ποιος θα είναι ο μεταναστευτικός νόμος -λαμβάνοντας υπόψη και την ιδιαιτερότητα της ελληνικής περίπτωσης-, είναι ζήτημα που αφορά τους πολίτες και την πολιτική τους αντιπροσώπευση, που αν δεν συγκλίνει ας απευθυνθούν άμεσα στη πρωτογενή πηγή των εξουσιών τους.
        Η Θράκη φίλε Γιάννη δεν κολλάει πουθενά εν προκειμένω...

      • Ανώνυμος avatar
        Ανώνυμος @ Γιαννης Κ. 19/07/2012 10:17:00

        Συγγνώμη, αλλά δεν στέκει αυτό που γράφετε. Δημοψήφισμα για τον θέλουν οι Έλληνες πολίτες να εφαρμοσθεί στην χώρα των η αρχή του εδάφους (jus solis). Έχουν κάθε δικαίωμα σ' αυτό οι Έλληνες.

        Τι σχέση μπορεί να έχει, όμως, αυτό με τα " διάφορα δημοψηφίσματα στη Θράκη και αλλού"; Ποια δημοψηφίσματα και ποιον λόγο;

  54. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/06/2012 10:08:12

    Αγαπητέ Νίκο, η σοβιετοποίηση επέρχεται με το σύστημα που υποστηρίζεις εσύ! Με την "απελευθέρωση" των επαγγελμάτων, όλοι οι πρώην ελεύθεροι επαγγελματίες θα γίνουν κακοπληρωμένοι υπάλληλοι εταιρειών, ενώ τα υπερκέρδη θα μπαίνουν στις τζέπες διάφορων μεγαλοκαπιταλιστών. Εγώ υπερασπίζομαι ένα μοντέλο οικονομικής ανάπτυξης με εθνική κυριαρχία. Θέλω μια χώρα με κρατικές εταιρείες-φάρους όπως η SNCF (ο "ΟΣΕ") στη Γαλλία πριν την υπονομεύσει ο Σαρκοζύ, ή όπως η STATOIL (η "ΔΕΠ") της Νορβηγίας. Εσύ ονειρεύεσαι μια οικονομία όπου οι Έλληνες ναύτες/ αγρότες, χωρίς ιδιωτική περιουσία ή ιδιωτική επιχείρηση, θα συναγωνίζονται στον μισθό τους Φιλιππινέζους/ Αλβανούς, ενώ τα αφεντικά τους θα δηλώνουν αυτό που είπε ο εφοπλιστής Ρέστης: "Θέλετε να με φορολογήσετε; Βρείτε με πρώτα!".

  55. α.α avatar
    α.α 21/06/2012 10:30:15

    Προσθέτω , επαναφορά της (δραστικής) δικαστικής απέλασης καταδίκων αλλοδαπών για πλημ/τα που καταργήθηκε πρόσφατα (άρθρο 23 Ν. 4055/2012) και με ψήφους της ΝΔ

  56. alex avatar
    alex 21/06/2012 11:00:31

    Συγγνώμη κιόλας που ενοχλώ!!!! Αυτή δεν ήταν και η θέση του Σύριζα?

  57. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 21/06/2012 11:02:00

    Σαμαρά , ψήφισα ΝΔ ίσως για τελευταία φορά.
    Αν δεν κάνεις πράξη την δέσμευση για απέλαση των λαθρομεταναστών και μάζεμα των κουκουλοφόρων από εδώ και εξής θα ψηφίζω χρυσή αυγη.
    Τελευταία ευκαιρία έχετε

  58. Νίκος avatar
    Νίκος 22/06/2012 18:39:09

    Η ΔΗΜ.ΑΡ, θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα στο κυβερνών σχήμα. Η ψήφος του ελληνικού λαού στις αριστερές δυνάμεις είναι ΕΓΚΛΗΜΑ για την Ελλάδα. Τώρα ίσως καταλαβαίνουν κάποιοι αφελείς πόσο καλά θα ήταν εάν ψήφιζαν την Χρυσή Αυγή. Προεκλογικά όταν λεγόταν, ψηφίστε Χρυσή Αυγή και δεν θα το μετανιώσετε, ψηφίστε χρυσή αυγή για να ξεβρωμίσει η Ελλάδα, δώστε δύναμη στην Χρυσή Αυγή για να μπορεί να βάλει φρένο στην μετανάστευση του τόπου, επιρεάστικαν απο διάφορα λόγια. ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΑ ΛΟΥΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.

  59. ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 22/06/2012 19:43:26

    ΕΑΝ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΑΡ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΔΥΝΑΤΗ ΛΟΓΩ ΧΡΕΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ''ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ'' ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ!