#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2011 15:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΔΕΗ θα ... "σκάσει" πριν από την Ελλάδα



Ενώ τις Ελληνικές Τράπεζες τις καλύπτει κουτσά στραβά η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ), εταιρίες και ΔΕΚΟ, όπως η ΔΕΗ δεν τις καλύπτει κανείς.

Το energypress και όχι μόνο λέει για αδυναμία εξυπηρέτησης χρέους από ΔΕΗ αρχές 2012 και αναφέρεται σε αυτό σαν δικαιολογία για την αιτούμενη αύξηση. Μια ΔΕΚΟ σε ηλεκτρισμό που ζητάει αύξηση για να μην φαλιρίσει, έχει ήδη φαλιρίσει και δεν το ξέρει. Το Δημόσιο θα έχει να διαλέξει, άμυνα, ΔΕΗ, κλπ… ΔΕN φτάνουν τα χαράτσια…  Σε φαινομενικά άσχετη είδηση, κάποια Silchester Investments έχει σωρεύσει το 14% της ΔΕΗ.  Αυτό μου θυμίζει την σώρευση OTE από την Μαρφίν για την τράμπα στην Deutsche Telecom. Παρκάρισμα λέγεται.

Για μένα η είδηση είναι ότι η ΔΕΗ μπορεί και να σκάσει πριν την …Ελλάδα, και της ετοιμάζουν ήδη γαμπρό.

 

 A.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 13/12/2011 15:49:24

    Εγω ακομα τοσα χρονια δεν καταλαβα πως μπορεις να φαλιρισεις οταν εισαι μονοπωλιο.
    Ας ειναι καλα το μπατσοκ.

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Enzo 13/12/2011 16:28:02

      Όταν η φιλοσοφία της επιχείρησης είναι ότι τα κέρδη τα μοιραζόμαστε στη μισθοδοσία εμείς που είμαστε μέσα, και δεν υπάρχει βρεγμένη σανίδα από τον μέτοχο - κράτος αυτά γίνονται.

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/12/2011 16:04:51

    Δεν παει να σκασει ! Ενα οχημα ΠΑΣΟΚΙΚΗΣ εξυπηρετησης ηταν και παραμενει .Τυχαιο που ο καθε Προεδρος της ΓΣΕΕ ηταν και μελος του ΔΣ αυτης καθως και στο ΔΣ της Εθνικης Τραπεζας ,οπως στο ΔΣ του ΟΤΕ αλλο μεγαλοστελεχος τη ΠΑΣΚΕ μελος της διοικησης της ΓΣΕΕ !Ξερουν πολυ καλα τι θεσεις εισοδηματος κτυπανε οι μεγαλοσυνδικαλισταδες της ΠΑΣΚΕ-ΓΣΕΕ !

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 13/12/2011 16:17:58

    Δεν υπάρχει στην Ευρώπη, εταιρεία παραγωγής ρεύματος τόσο πίσω, τεχνολογικά και οργανωτικά, όσο η ΔΕΗ.

  4. chris avatar
    chris 13/12/2011 16:45:08

    >>>Δεν υπάρχει στην Ευρώπη, εταιρεία παραγωγής ρεύματος τόσο πίσω, τεχνολογικά και οργανωτικά, όσο η ΔΕΗ.<<<

    Ακόμα κι αν είναι έτσι το ηλεκτρικό ρεύμα στην Ελλάδα έχει σήμερα μία από τις χαμηλότερες τιμές σε όλη την ΕΕ από τις περισσότερες χώρες της Ευρώπης.

    Αναλυτικότερα, η Ελλάδα κατατάσσεται ως η πέμπτη φθηνότερη ανάμεσα στις 27 χώρες τις ΕΕ όσον αφορά την τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος, βάσει στοιχείων για το δεύτερο 6μηνο του 2010. Μάλιστα, η χώρα μας διατήρησε χαμηλή τη θέση της στην εν λόγω κατάταξη, μολονότι κατά τη διετία 2009-2010 σημειώθηκε η Τρίτη μεγαλύτερη αύξηση στην τιμή του οικιακού ρεύματος πανευρωπαϊκά (17%).


    Εκτιμάται, ωστόσο, ότι τόσο η απελευθέρωση της αγοράς, όπου κύριο κριτήριο θα είναι η επίτευξη κέρδους για τους παρόχους ηλεκτρισμού από κάθε κατηγορία κατανάλωσης, όσο και η επιβάρυνση της τιμής του λιγνίτη με το κόστος της αγοράς δικαιωμάτων εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα από το 2013, αναμένεται να επιβαρύνουν σημαντικά την τιμή της κιλοβατώρας στην Ελλάδα.

    Αυτό να βλέπουν οι ακραιφνείς και ανόητοι δογματικοί των ιδιωτικοποιήσεων έστω κι αν αυτό κάνει ακόμα πιο δυσμενή τη θέση των χαμηλών εισοδημάτων και τα οδηγεί σε μεγαλύτερη εξαθλίωση.

  5. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 13/12/2011 16:51:19

    Και μέχρι να σκάσει και να γίνει κουφάρι για να βγουν τα assets φτηνά στο σφυρί, οι μανδαρίνοι συνδικαλισυές θα παρασιτούν και θα ροκανίζουν κρατώντας μας ομήρους. Αυτή η οιονεί χρεοκοπημένη ΔΕΗ δεν έδωσε πριν 1 χρόνο χαμηλότοκο πενταετές δάνειο 500 χιλ. στην ΓΕΝΟΠ;

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Professor Moriarty 13/12/2011 17:17:14

      Ναι, τους βλέπω να συνωστίζονται για να αγοράσουν τα assets!!
      Όσο βρέθηκαν και για τα άλλα που πουλάμε...
      Δεν καταλαβαίνετε ότι κανείς δεν βάζει ούτε ευρώ στην Ελλάδα με αυτό τον κρατικό μηχανισμό, ο οποίος δεν αλλάζει με τίποτα...

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Νίκος 13/12/2011 19:13:35

        Αν μου έλεγες για τον ΟΣΕ, ίσως συμφωνούσα... Αλλά εδώ δεν νομίζω ότι θα τους χαλούσε να έπαιρναν μερικά υδροηλεκτρικά της ΔΕΗ. Εξ άλλου είναι παλιά πρόταση της τριμερούς ("τρόικας") η πώληση του 40% από τα 3000 MW των υδροηλεκτρικών. Τα οποία δεν θεωρούνται ΑΠΕ με την παρούσα νομοθεσία και έτσι δεν δικαιούται τις προσαυξήσεις η ΔΕΗ. Ίσως στα κίνητρα για να αγοράσουν να συμπεριληφθεί και ο επαναπροσδιορισμός των υδροηλεκτρικών σαν ΑΠΕ. (Κάτι θυμάμαι ότι είχε γράψει και ο Αρχαίος γι αυτό). Οι καιροί απαιτούν να είμαστε καχύποπτοι.

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/12/2011 17:27:20

    Δε μπορώ πλέον να ξεχωρίσω τους πράκτορες, τους κομπλεξικούς και τους άσχετους ή αφελείς μεταξύ τους! Αν κάτι που χτίστηκε με τον ιδρώτα του λαού (ΔΕΚΟ) και που έχει υπό την κυριότητά του τεράστια κοιτάσματα πρώης ύλης και αποτελεί την μεγαλύτερη επιχείρηση στα Βαλκάνια (ΔΕΗ) θέλω να το πουλήσω χωρίς αντιδράσεις από τον πραγματικό ιδιοκτήτη που πληρώνει το φθηνότερο ρεύμα στην Ευρώπη, τι κάνω;

    Το απαξιώνω, το συκοφαντώ, ακριβαίνω το ρεύμα, το αφήνω ανοργάνωτο ώστε να μην έχει καμιά συμπάθεια ο λαός πλέον στην ιδιοκτησία του (βλ. ΟΤΕ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ, ΟΣΕ, ΕΛΤΑ, κλπ.). Τότε θα το ξεπουλήσω και θα ακούσω και μπράβο, ενώ έπρεπε να πάω μέσω 100 φορές ισόβια για κατάχρηση δημόσιας περιουσίας, κακομεταχείρισή της, είσπραξη μίζας και εξαπάτηση του λαού. Τέτοιος λαός όμως μάλλον την τραβάει την εξαπάτησή του. Ξυπνάτε! Τέτοια προπαγάνδα επί τόσα χρόνια που μας οδήγησε στην εξαθλίωση και ακόμη μασάτε. Κρίμα...

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Γεώργιος Τ. 13/12/2011 17:38:25

      Ναι ράγισε η καρδιά μας όταν ξεφορτωθήκαμε την Ολυμπιακή και χάσαμε την ευτυχία να πληρώνουμε κερατιάτικα...Από τότε δεν έχω ξαναπετάξει.

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/12/2011 17:28:28

    Δε μπορώ πλέον να ξεχωρίσω τους πράκτ0ρες, τους κ0μπλεξικούς και τους άσχετους ή αφελείς μεταξύ τους! Αν κάτι που χτίστηκε με τον ιδρώτα του λαού (ΔΕΚΟ) και που έχει υπό την κυριότητά του τεράστια κοιτάσματα πρώτης ύλης και αποτελεί την μεγαλύτερη επιχείρηση στα Βαλκάνια (ΔΕΗ) θέλω να το πουλήσω χωρίς αντιδράσεις από τον πραγματικό ιδιοκτήτη που πληρώνει το φθηνότερο ρεύμα στην Ευρώπη, τι κάνω;

    Το απαξιώνω, το συκοφαντώ, ακριβαίνω το ρεύμα, το αφήνω ανοργάνωτο ώστε να μην έχει καμιά συμπάθεια ο λαός πλέον στην ιδιοκτησία του (βλ. ΟΤΕ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ, ΟΣΕ, ΕΛΤΑ, κλπ.). Τότε θα το ξεπουλήσω και θα ακούσω και μπράβο, ενώ έπρεπε να πάω μέσα 100 φορές ισόβια για κατάχρηση δημόσιας περιουσίας, κακομεταχείρισή της, είσπραξη μίζας και εξαπάτηση του λαού. Τέτοιος λαός όμως μάλλον την τραβάει την εξαπάτησή του. Ξυπνάτε! Τέτοια προπαγάνδα επί τόσα χρόνια που μας οδήγησε στην εξαθλίωση και ακόμη μασάτε. Κρίμα...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/12/2011 22:00:13

    Η ΔΕΗ, με όλα της τα κουσούρια, με συνδικαλιστές, με κομματικά, με ρεμούλες στις προμήθειες, με με με με, μας έφερε έως το 2008-2009 με το φθηνότερο ρεύμα στην ΕΕ και εντός προδιαγραφών -- πως την λένε την Γιαπωνέζικη πόλη που ενδιαφέρει μόνο Γερμανούς εξαγωγείς και οικολογόυς πράσινους;

    Με δικά μας λεφτά, με υψηλή πιστοληπτική ικανότητα, με τροφοδοσία ελληνικής βιομηχανίας, με ηλεκτροδότηση των πιο απόμερων οικισμών,

    ΜΗΝ συγκρίνετε Ολυμπιακή με ΔΕΗ. Την Ουλμπιακή προσπάθησαν να την διαλύσουν και τα κατάφεραν Την ΔΕΗ προσπάθησαν αλλά άργησαν και ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΚΟΜΑ, επικαλούμενοι κανόνες της ΕΕ φτιαγμένους υπέρ των Βορείων και των εξαγωγών τους.

    Το ρεκβιεμ ξεκίνησε όταν επί ΝΔ μπλόκαραν, δήθεν οι συνδικαλιστές, τον Αθανασόπουλο.

    Από την ημέρα που ανέλαβε ο ΓΑΠ μέχρι σήμερα η χοντρική τιμή τυο ρεύματος πήγε από 30-35 ευρω την μεγαβατώρα σε πάνω από 100. Την ίδια περίοδο δεν ανέβηκε τίποτα αλλά βάλαμε δύο πράσινους ΑΣΧΕΤΟΥΣ έναν στην ΔΕΗ και έναν να τον ρυθμίζει στην ΡΑΕ. Aλλά στην χώρα που ακόμα προσκυνά την Ζημενς, η απιστία σαν έννοια έχει πάψει να υφίσταται.

    Εγώ που δεν έχω καμία αγάπη ούτε για τους δήθεν συνδικαλιστές, ούτε για τους ΄δήθεν επιχειρηματίες, "κλαίω" για την ΔΕΗ. Οι Τράπεζες έχουν πρόβλημα και ίσως αφελλεηνιστούν. Η ΔΕΗ δεν είχε λόγο παρα μόνο τα γιουσουφάκια που κυβερνούν. Και κάποιος έχει μαζέψει το 14% στην Νεα Υόρκη, και η αντίδραση είναι "ε και;"

    Εδώ είστε, εδώ είμαι, σημειώστε πώς θα είναι η ηλεκτροδότηση το 2014.

    Scripta manent.

  9. Christos Apostolidis avatar
    Christos Apostolidis 13/12/2011 22:02:20

    Δε λέω ρε παιδιά.. να πουληθεί, να απολυθούν όλοι οι διορισμένοι πρασινομπλεκοκκινοι υπαλληλοι και να την δώσουμε σε έναν ικανό ιδιώτη να την εκσυγχρονίσει, να την εξυγιάνει και να την βάλει όπου θέλει....

    Δεν κοιτάω κάν την χρηματιστηριακή της αξία γιατί το θεωρώ ανόητο, δεν μπορώ εκ των πραγμάτων να αποτιμήσω τις παραγωγικές μονάδες και το εγκατεστημένο δίκτυο κλπ κλπ κλπ, όλα αυτά δηλάδή που δεκαετίες ολόκληρες πλήρωνε συντηρούσε και μεγάλωνε ο Έλληνας πολίτης....

    Αφού όμως ο μοναδικός στόχος της ιδιωτικοποίησης της ΔΕΗ είναι η απομείωση του δημόσιου χρέους, κάτι που όλοι μας θέλουμε μπας και γλιτώσουμε μια ώρα νωρίτερα, ας αποτιμήσουμε την πραγματική περιουσία της ΔΕΗ που είναι τα καύσιμά της....

    Από τα επίσημα στοιχεία που ο καθένας μπορεί να δεί στην σελίδα της ΔΕΗ:

    "Αποθέματα και Ποιότητα
    Αποθέματα - Ποιότητα λιγνίτη

    Τα συνολικά βεβαιωμένα γεωλογικά αποθέματα λιγνίτη στη χώρα ανέρχονται σε περίπου 5 δις. τόνους. Τα κοιτάσματα αυτά παρουσιάζουν αξιοσημείωτη γεωγραφική εξάπλωση στον ελληνικό χώρο.

    Με τα σημερινά τεχνικο-οικονομικά δεδομένα τα κοιτάσματα που είναι κατάλληλα για ενεργειακή εκμετάλλευση, ανέρχονται σε περίπου 3,2 δις τόνους και ισοδυναμούν με 450 εκ. τόνους πετρελαίου.

    Τα κυριότερα εκμεταλλεύσιμα κοιτάσματα λιγνίτη βρίσκονται στις περιοχές Πτολεμαϊδας, Αμυνταίου και Φλώρινας με υπολογισμένο απόθεμα 1,8 δις τόνους, στην περιοχή της Δράμας με απόθεμα 900 εκ. τόνους και στην περιοχή Ελασσόνας με 169 εκ. τόνους. Επίσης στην Πελοπόννησο, περιοχή Μεγαλόπολης, υπάρχει λιγνιτικό κοίτασμα με απόθεμα περίπου 223 εκ. τόνους.

    Με βάση τα συνολικά εκμεταλλεύσιμα αποθέματα λιγνίτη της χώρας και τον προγραμματιζόμενο ρυθμό κατανάλωσης στο μέλλον, υπολογίζεται ότι τα αποθέματα αυτά επαρκούν για περισσότερο από 45 χρόνια. Μέχρι σήμερα οι εξορυχθείσες ποσότητες λιγνίτη φτάνουν περίπου στο 29% των συνολικών αποθεμάτων. Εκτός από λιγνίτη η Ελλάδα διαθέτει και ένα μεγάλο κοίτασμα Τύρφης στην περιοχή των Φιλίππων (Ανατολική Μακεδονία). Τα εκμεταλλεύσιμα αποθέματα στο κοίτασμα αυτό εκτιμώνται σε 4 δις κυβικά μέτρα και ισοδυναμούν περίπου με 125 εκατ. τόνους πετρελαίου.

    Γενικά η ποιότητα των ελληνικών λιγνιτών είναι χαμηλή. Η θερμογόνος δύναμη κυμαίνεται από 975 - 1380 kcal/kg στις περιοχές Μεγαλόπολης, Αμυνταίου και Δράμας, από 1261 - 1615 kcal/kg στην περιοχή Πτολεμαϊδας και 1927 -2257 στις περιοχές Φλώρινας και Ελασσόνας. Σημαντικό συγκριτικό πλεονέκτημα των λιγνιτών της χώρας μας είναι η χαμηλή περιεκτικότητα σε καύσιμο θείο."

    Κάνουμε μια απλή σούμα και έχουμε:
    3,2 δις τόνους λιγνίτη που ισοδυναμούν με 450 εκ. τόνους πετρελαίου + 4 δις κυβικά μέτρα τύρφης που ισοδυναμούν περίπου με 125 εκατ. τόνους πετρελαίου μας κάνει 575 εκ τόνους πετρελαίου.. με 195 κιλά το βαρέλι έχουμε κάτι λιγότερο από 3 δις βαρέλια!!!!!

    Με 80$ το βαρελι μιλάμε για 235 δις $ ή περίπου 170 δις ευρω ενώ με την πιο λογική εκτίμηση των 110$ το βαρέλι, δεδομένου ότι τα κοιτάσματα αυτά, πάλι κατ'εκτίμηση της ίδιας της ΔΕΗ αρκούν για χρήση (σημ. με σημερινή τεχνολογία) για τα επόμενα 45 χρόνια, έχουμε καύσιμα αξίας 230-240 δις ευρώ!!!!

    Οπότε χαρίζουμε την ΔΕΗ και πουλάμε με διεθνή διαγωνισμό το σύνολο των ΓΝΩΣΤΩΝ κοιτασμάτων ορυκτών καυσίμων πλύν αερίου και πετρελαίου και ουσιαστικά ρίχνουμε το χρέος στο 1/3-1/4 και απαιτούμε αυστηρά δημοσιονομικά μέτρα στους τεμπέληδες γερμανούς που μας έχουν πρίξει τα συκώτια...... αν φανούμε προνοητικοί και επενδύσουμε τα μισά από αυτά τα χρήματα στον ενεργειακό μας τομέα, γινόμαστε ο μεγαλύτερος ενεργειακός κόμβος σε παγκόσμια κλίμακα μετά τις χώρες του Περσικού και άνετα διπλασιάζουμε το μέσο εισόδημα των πολιτών και ίσως 3πλασιάζουμε το ΑΕΠ μας!!

  10. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/12/2011 22:33:17

    Δεν κατάλαβα! Και γιατί να πουλήσω τα κοιτάσματά ΜΟΥ και να μη ζητήσω τα χρέη που μου οφείλει η Γερμανία από τον Β ΠΠ; Το υπέδαφος και οι πρώτες ύλες που βρίσκονται στο έδαφος και τη θάλασσα δεν πωλούνται μαζικά ως κοίτασμα. Εκμεταλλεύονται σωστά για να έχει έσοδα το Κράτος και να μη ζητάει αίμα για φόρους!

  11. βουλα ορφανοπουλου avatar
    βουλα ορφανοπουλου 13/12/2011 23:17:21

    Με τις υδροηλεκτρικες μοναδες τι γινεται ? Μηπως αποκτησουν δικαιωματα και στην εκμεταλευση του υδατινου πλουτου της χωρας? Πασχουν απο ελλειψη νερου οι Γερμανοι. Και πως θα το μεταφερουν με φορτηγα βυτια? Θα πλουτιζουν οι ελληνικες μεταφορικες εταιριες? Γι αυτο απελευθερωσαν τις μεταφορες. Ειδατε να αλλαξει τιποτε στον μεταφορικο κλαδο? Ωφεληθηκε σε τιποτε ο πολιτης μειωθηκαν τα κοστη λογω ανταγωνιστικοτας? Θα βαλουν δικες τους μεταφορικες και δεν θα αφηνουν ουτε ευρω εδω. Φαινεται οτι αρχιζει και δενει το παζλ της συνομωσιας . Θανασης Στυλιας

  12. mpad avatar
    mpad 14/12/2011 00:22:32

    εγω δουλευω στα ορυχεια της πτο..δας και λεω οτι δεν γνωριζεται την αληθεια για τη δεη.οταν θα χαθει τοτε θα βγουν ολα στην επιφανεια αλλα θα ειναι αργα.18 χρ. δουλεια μηχ.τεχ-της1700euroμεσα στο ορυχειο χειμονα-καλοκαιρι εξω......ΡΕΤΙΡΕ.

  13. ανεργος avatar
    ανεργος 14/12/2011 00:54:45

    Με Τσάμπα πρώτη ύλη (λιγνίτη ) και με το δημόσιο να μην πληρώνει ;όλοι στο κόλπο Ακόμα και η Ρ.Α.Ε. έχει καταγγελίες για ν.π. που δεν πλήρωναν την ΔΕΗ και το υπερτιμολογουσαν στον ιδιώτη .ετσι δεν πάμε πουθενά