#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/04/2008 17:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΔΕΗ ενέκρινε τη συμφωνία με την Χαλυβουργική

Τελικά η συμφωνία ΔΕΗ - Χαλυβουργικής εγκρίθηκε και προβλέπει τη δημιουργία μικτής εταιρείας με 49% συμμετοχή της πρώτης και 51% της δεύτερης, που θα κατασκευάσει και θα εκμεταλλεύεται δύο μονάδες ηλεκτροπαραγωγής με φυσικό αέριο συνολικής ισχύος 880 Μεγαβάτ. Και βέβαια το θέμα προβάλλεται δεόντως από τον ΕΤ, επειδή ως γνωστόν η Χαλυβουργική ανήκει στο αντίπαλο σκέλος της οικογένειας Αγγελοπούλου. Επειδή φοβούμαι ότι σύντομα οι συνάδελφοι της εφημερίδας θα κατεβαίνουν στο Θριάσιο πεδίο με πλακάτ για να διαδηλώνουν εναντίον της ρύπανσης, προτείνω  μια καλύτερη λύση. Όπως πληροφορούμαι η ΔΕΗ θα παρακρατά 50 ευρώ το μήνα από τους μισθούς των εργαζομένων που συμμετείχαν στην απεργία για το Ασφαλιστικό και το συνολικό ποσόν υπολογίζεται σε 17 εκατομμύρια ευρώ. Αν λοιπόν το πληρώσει η κας Αγγελοπούλου από την τσέπη της (σιγά το ποσό), θα έχει αυτομάτως την πλήρη στήριξη των εργαζομένων στα αιτήματά της. Και ούτε καταλήψεις ξενοδοχείων, ούτε τίποτα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. guandanamo avatar
    guandanamo 04/04/2008 17:35:01

    Ποιός κρατάει τώρα την Αγγελοπούλου να μην κάνει ... φόνο!

  2. ΙΑΚΩΒΟΣ avatar
    ΙΑΚΩΒΟΣ 04/04/2008 19:17:22

    Εμένα ξερετε μου ηλθε πολυ το ρευμα και τωρα κάθομαι στο κρύο και στο σκοτάδι και πολυ στεναχωριέμαι που η Αγγελοπούλου εκνευρίστηκ崨 Τελειώνω γρήγορα να μη χαλάω ρεύμα.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/04/2008 20:38:24

    Θα αλλάξω όνομα κα θα αποκαλούμαι «φλύαρο κολλημένο μαγνητόφωνο».

    (1) Όλοι οι βιομήχανοι γκρινιάζουν για ανεπάρκεια ρεύματος και κοντόφθαλμη πολιτική στο θέμα της ηλεκτροπαραγωγής. Και εγώ ο ταπεινός υπηρέτης συμφωνώ.
    (2) Μπορεί να αντιπαθούμε τους βιομήχανους αλλά έστω και κρατικοδίαιτοι (δεν είναι όλοι τέτοιοι) η χώρα χρειάζεται κάτι πέρα από «τσιπουράδικα» και «μάντρες με πλακάκια και υλικά οικοδομών». Χωρίς ενέργεια δεν υπάρχει βιομηχανία (εκτός ίσως από την βιομηχανία γυναικείων εσωρούχων...).
    (3) Το κράτος δίνει κίνητρα για παραγωγή ενέργειας.
    (4) Θερμική μονάδα ΚΟΝΤΑ σε τελικό χρήστη που χρησιμοποιεί θερμότητα έχει πρόσθετα πραγματικά οφέλη (αφού χρησιμοποιείς το υποπροϊόν της ηλεκτροπαραγωγής που είναι θερμότητα).
    (5) Το φοβάμαι το αέριο: η ιστορία στην Αμερική έδειξε ότι καμμιά φορά τελειώνει ΠΡΙΝ λήξει το συμβόλαιο αγοράς του.
    (6) Το φοβάμαι επίσης γιατί αυτός που ελέγχει την στρόφιγγα ενίοτε την κλείνει αν διαφωνεί πολύ μαζί σου για κάτι.

    Η μονάδα της φωτογραφίας μάλλον καίει στερεά καύσιμα. Στο Θριάσιο πεδίο θα ήταν καταστροφικό (αν ακούσετε ότι η μονάδα είναι σχεδιασμένη για δύο ειδών καύσιμα, τότε είναι να ανησυχείτε.

    Οσον αφορά το να κάθεσαι στο σκοτάδι Ιάκωβε, φοβάμαι ότι καταναλώνεις απειροελάχιστα σε σχέση με την υψικάμινο...

  4. ΙΑΚΩΒΟΣ avatar
    ΙΑΚΩΒΟΣ 04/04/2008 22:51:58

    και πληρώνω σημαντικά σε σχέση με την Υψικάμινο.Τι θα κάnουμε για αυτό;

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/04/2008 23:40:31

    Τόσο στην Ελλάδα όσο και στον περισσότερο κόσμο, οι ΣΤΑΘΕΡΑ μεγάλοι καταναλωτές τυγχάνουν χαμηλότερης τιμής ανά kWh από τους μικρούς ή περιστασιακούς.

    Μπορείς να το ερμηνεύσεις "λαϊκίστικα" ότι εμείς ο λαός επιδοτεί τους βιομήχανους (και μπορεί και να συμβαίνει) αν και η "σωστή" δικαιολογία είναι ότι ο σταθερός χρήστης 350MW εξυπηρετείται από base power (ισχύς βάσης;;) ενώ όλες οι τοστιέρες που ανάβουν μαζί το πρωί (100.000 τοστιερες * 1000W = 100MW) θέλουν στιγμιαία αύξηση παραγωγής κατά 100MW που είναι πανάκριβη "ισχύς αιχμής" και πού απαιτεί να αδειάσουμε καμμιά λίμνη, εισαγωγή από την Αλβανία ή την Γαλλία ή εάν είμαστε πολύ ωραίοι, ενεργοποίηση μίας τουρμπίνας αερίου (να που χρειάζεται αέριο κ. Κοπελούζο) για να καλύψει τα τοστ.

    Το συμπέρασμα είναι μην τρως τοστ το πρωί (ή όπως λέει η ΔΕΗ «μην ανάβεις ενεργοβόρες συσκευές σε ώρες αιχμής»). Οι ηλεκτροβόρες βιομηχανίες κλείνουν το καλοκαίρι σε ώρες, μέρες ή εβδομάδες αιχμής.

    Εάν η στιγμιαία κατανάλωση υπερβεί την δυνατότητα παραγωγής του συστήματος έχουμε μπραουνάουτ και τελικά μπλακάουτ. (Στο μπραουνάουτ πέφτουν τα βολτ και χαλάει το ψυγείο...

    Τι ήθελες να ρωτάς προβοκατόρικες ερωτήσεις νυχτιάτικα;

  6. Από τήν Διασπορά avatar
    Από τήν Διασπορά 05/04/2008 00:11:25

    Αφού υπογράφτικε ας ευχιθούμε να γίνει κάτι σωστό.Δέν ανέφεραν τι είδους θερμοηλεκτρικό εργοστάσιο θά γίνει. Δηλ αντί για λιγνίτι, κάρβουνο, πετρέλαιο θά καίει μόνο φυσικό αέριο?
    Ανέφεραν καθόλου για cogeneration plant δηλ να λειτουργεί με φυσικο αεριο σε αεριοστροβιλους και παραλλιλα να εκμεταλευοντε τα ζεστα καυσαερια παραγοντας καλης πιοτιτας ατμο ο οποιος θα λειτουργει παραλληλα ατμοστροβιλλο ετσι ανεβαζοντας την αποδοση της εγκαταστασις? Πρωτη και πιο σπουδαια παραμετρος ειναι να υπαρχει ...φυσικο αεριου υψιλης πιέσεως. Προτα να αγορασομε το γαιδαρο και μετα το σαμαρι. Η
    μολινση απο το φισικο αεριο εινε λιγοτερη οποσδιποτε σε συγκριση με τον λιγνιτη. Επισεις μια που εχοθμε αποτηεματα λιγνιτη και το μιαλομας εινε κολιμενο στο λιγνιτη γιατι να μην τον καιμε οσο το δυνατον πιο καθαρα. Λυση υπάρχει λεγεται fluidized bed boilers ειναι συνδιασμος ανθρακα(λιγνιτης) φυσικο αεριο και ασβεστοπετρες. Google to pio pano kai θα δειται ποσ ειναι. Where there is a will there is a way for all. Kali ygeia se olous._

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/04/2008 01:21:57

    Εκτός από τον Ιάκωβο έχουμε και τον/την Διασπορά ως προβοκάτορα (μάλλον «τον» Διασπορά -- αμφιβάλλω εάν άτομα γένους θηλυκού γνωρίζουν τέτοιες λέξεις).

    Διασπορά, δεν έχουμε τέτοια εργαλέια του εξαπωδώ στην Ελλάδα (1) διότι δεν έχουμε ούτε ασβεστόλιθο ούτε δολομίτη (2) μας αρέσουν τα οξείδια του αζώτου, ιδίως στο λεκανοπέδιο, και αρνούμεθα καύσεις σε 1500F προς τούτο (3) Οι συνήθεις προμηθευτές της ΔΕΗ αρνούνται να προμηθεύσουν τέτοια πράγματα και οι άλλοι δεν δίνουν προμήθειες (και μην γράψει κανείς της ΔΕΗ για αυτό, γιατί δεν θα αντέξω...), (4) μας αρέσει η μυρωδιά και η γεύση το διοξειδίου του θείου γιατί μας θυμίζει την Σαντορίνη (5) ο archaeopteryx δεν γνωρίζει τίποτε για pneumatic coal feeding systems και αρνείται να μάθει. (6) τα άτιμα εκπέμπουν το ίδιο CO2 όπως τα συμβατικά.

    Καλή η ερώτηση ωστόσο. Εάν ο factorx ρωτήσει σε ανάρτησή του «γιατί δεν έχουμε σύγχρονες τεχνολογίες καύσης κάρβουνου στην ΔΕΗ» ή «γιατί δεν έχουμε σύγχρονες τεχνολογίες πυρόλυσης σκουπιδιών στον Δήμο», θα απαντήσω. (Η απάντηση είναι περίπου η ίδια με το «γιατί αργήσαμε να έχουμε σύγχρονα ψηφιακά τηλέφωνα στην Ελλάδα»)

  8. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 07/04/2008 12:16:03

    archaeopteryx-les ke edo na ishi to sinthima " I m..ine p..."

  9. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 07/04/2008 12:56:40

    Archaeopteryx-τυχαίως den είσαι .ενημερώνω όλους ότι τα υλικά aoustenit-martenzyt (όπως τα έχω σωστά διδαχτεί ) εδώ και χρόνια(15 –ετια) παράγονται στο εργοστάσιο ιδιοκτησίας κ. Αθενς (στο Αμέρικα) .
    Και κάτι που δεν κατάλαβα και δεν πρόκειται να λάβω ΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
    όταν ανέλαβε ο Αθενς (η πως αλλιώς) το ΣΑΕ ήταν έλληνας η ……,
    ποιο κ…τον στήριξε και προώθησε
    και με ποιο αντάλλαγμα .
    Μη μου πεις ότι
    δεν znam .

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/04/2008 17:46:06

    Συνραξιούχε με κουφαίνεις... Ο archaeopteryx δεν ξέρει τίποτα για αουστενιτικούς μαρτνσίτες ή για την σειρά 400 στους ανοξείδωτους. Που τα θυμήθηκες? Τα αρχαία κιτάπια μου λένε για εφαρμογές σε πτερύγια τουρμπινών και ρουλεμάν μεταξύ άλλων. Στρατηγικές εφαρμογές. Παντελώς άχρηστο σε πως τα'παμε τα φλουϊντάϊζντ δεν ξέρω τί, διότι όλοι οι ανοξείδωτοι δεν αντέχουν θειάφι και άλατα νερού. Αντιθέτως χρωμιο-μολυβδαινούχα κάτι κάνουν (και το τιτάνιο καλό αλλά πιός αντέχοι τα λεφτά...

    Για τον Αθενς δεν ξέρω τίποτα. Διαδίκτυο έχεις, ότι ξέρεις ξέρω. Αποφεύγω τους απανταχού Ελληνες. Θα ήθελα να έχει υπάρξει (στα χρόνια μου) μόνο ο Μποστ.

    Σύνθημα, znam και από που κρατά ο Αθενς δεν έχω ιδέα (και δεν είμαι εγώ ο Αθενς) Ότι άλλο θες, στην διάθεσή σου.

    Αν είσαι ακόμα στη γραμμή --ΑΚΟΥΕΙ Ο ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ?? -- γιατί έβαλε η ΔΕΗ εκείνη τη μάπα στη Φλώρινα? Μήπως είναι Deutschland Deutschland uber alles?