#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2011 07:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΔΕΗ αδυνατεί να απορροφήσει το ρεύμα των φωτοβολταϊκών !!!



Με τα τόσα δις ευρώ που κυκλοφορούν γύρω μας φαίνεται ότι έχουμε χάσει τη μπάλα και μερικά εκατομμύρια μας φαίνονται λίγα.

Από την άλλη, στα πόσα εκατομμύρια ευρώ υπολογίζεται ένα σκάνδαλο για το οποίο πρέπει να παρέμβει η δικαιοσύνη και να πληρώσει και η κυβέρνηση;

Ο λόγος για τα φωτοβολταϊκά για τους αγρότες όπου η κυβέρνηση παραμύθιασε χιλιάδες κόσμου λέγοντάς τους ουσιαστικά ότι καλύτερα είναι να αφήσουν τα βαμβάκια και να φυτέψουν… πάνελ. Μπαράζ δημοσιευμάτων από το υπουργείο Περιβάλλοντος, τη ΔΕΗ, εταιρείες φωτοβολταϊκών, λίγο ήθελε ο κακομοίρης ο αγρότης να τσιμπήσει;

Περίμενε λοιπόν ότι αντί να πουλάει ραδίκια καλύτερα είναι να πουλάει ρεύμα, να έχει κέρδος από τη ΔΕΗ να μην πληρώνει και λογαριασμούς.

Ετρεξαν χιλιάδες αγρότες λοιπόν να υποβάλουν αιτήσεις αφού μάζεψαν χαρτούρα και υποσχέσεις για σίγουρο κέρδος. Όμως, για κάθε αίτηση διάφοροι παρατρεχάμενοι, μαζί και το κράτος με τα παράβολά του, απαιτούνταν έως και 5.000 ευρώ. Αλλά χαλάλι έλεγαν οι αγρότες, μόλις φυτέψουμε φωτοβολταϊκά θα βγάλουμε χρήμα με ουρά.

Ηρθε λοιπόν τις προηγούμενες ημέρες η ΔΕΗ για να προσγειώσει μερικούς αιθεροβάμονες που πίστεψαν στο κράτος και τα πράσινα άλογα.

Αδυνατεί, λέει η επιχείρηση να απορροφήσει το ρεύμα που θα παρήγαγαν οι αγρότες οι οποίοι θα έστηναν φωτοβολταϊκά. Σε 16 νομούς η ΔΕΗ λέει ότι έχει κορεσθεί το δίκτυο και δε χρειάζονται άλλο ρεύμα. Οπότε, στον αέρα οι αγρότες που έκαναν τις αιτήσεις. Η ζημιά εκτιμάται για τις τσέπες των ταλαίπωρων σε 9 ολόκληρα εκατομμύρια ευρώ ή κοντά 3 δις δραχμούλες.

Κάπου εκεί ξεκίνησε και το ξεκατίνιασμα μεταξύ Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας και ΔΕΗ. Η Επιχείρηση λέει ότι φταίει η ΡΑΕ γιατί δεν ενημέρωσε για το ποιες περιοχές ήταν πρόσφορες για επενδύσεις. Η ΡΑΕ αμφισβητεί τα στοιχεία της ΔΕΗ για τον κορεσμό των δικτύων και στη μέση οι αγρότες που τους απορρίφθηκαν οι αιτήσεις αλλά πλήρωσαν αδρά για να τις καταθέσουν.

Και το ερώτημα επανέρχεται; Ποιος θα πληρώσει γι’ αυτό το σκάνδαλο; Η κυβέρνηση και η κ. Μπιρμπίλη ειδικά έχουν να πουν κάτι επ’ αυτού;

Ή θα το περάσουν στο ντούκου και οι επιτήδειοι θα συνεχίσουν να πίνουν στην υγεία των κορόιδων αγροτών;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 24/01/2011 07:40:26

    Την ΠΑΣΕΓΕΣ που ανέλβε να κάνει τις αιτήσεις των αγροτών μέσω Αγροτικών Συνεταιρισμών αντί 50 € και αρχικό κόστος 1500€ για την εταιρία συμβούλων δεν το υπολογίζεις; Η πρέπει να απαλαγεί η κ. Μπατζελή που έδωσε προτεραιότητα σε καπνοπαραγωγούς που σταμάτησαν τις καλλιέργιες ως εναλλακτικό εισόδημα; Κρίνεται σκόπιμο να μπούν στο στόχαστρο και κάποιες ΕΑΣ που έκαναν διαφήμιση για την προσέλευση των αγροτών. Ας μη επιρίπτουμε όλες τις ευθύνες στο ΥΠΕΚΑ αλλά πολύ μεγάλη ευθύνη έχει και το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων. Ίσως την μεγαλύτερη γιατί άκουσε εισήγηση της ΠΑΣΕΓΕΣ που εξασφάλισε και χρηματοδότηση από ΑΤΕ

  2. Sporades avatar
    Sporades 24/01/2011 09:09:38

    Τα 200 MW Φ/Β της ΔΕΗ χωράνε; (όπου χώρος εννοείται ο ηλεκτρικός)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Sporades 24/01/2011 12:21:42

      Τυπες - Δε Χωρας Πουθενα ! ασε τα 3.000 στρεμματα καθρευτες....
      ασε τα Δανεια και τα ενεχειρα-εγγυησεις που θα δεσμευσει η ΔΕΗ ( 51%) μαζι με τη συμβαση του ΔΕΣΜΗΕ για να το χρηματοδοτησει...
      καταληγουμε στο οτι θα πληρωσουμε αυξησεις υπερ ΑΠΕ εκ νεου, συν το οτι η ΔΕΗ ειναι δικη μας.. δικο μας ενεργητικο θα βαλουν σε εγγυηση !!

      ΠΠ

  3. apo exoteriko avatar
    apo exoteriko 24/01/2011 09:34:21

    Αυτά τα οικολογικά έχουνε απίστευτο γέλιο. Βυθίζεται το πλοίο και ασχολούμαστε με τον αν είναι καθαρό το χαλί στο κατάστρωμα. χαχαχα. Οι Γερμανοί θα χεστούν στο Γέλιο με την Βλακεία μας. Έχουμε την ευλογία να έχουμε τόσο λιγνίτη. Είμαστε μόνο 10.000.000 και χωρίς βιομηχανία [άλλα δεν μολύνουμε όσο οι Γερμανοι οι Γάλλοι οι Κινέζοι κλπ] αλλά παρόλααυτά θα τους πληρώσουμε να πάρουμε φωτοβολταικά. Έγκλημα. Σαν να βυθίζεται το πλοίο και ο καπετάνιος να πηγαίνει στα βαθιά για να δουν τα ψάρια όταν θα βυθίζονται.
    χαχαχα

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ apo exoteriko 24/01/2011 14:10:27

      Οι Γερμανοί ήδη γελάνε... Μας έχουν στις ορδές των ηλιθίων
      h++p://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/09/blog-post_29.html

  4. usound avatar
    usound 24/01/2011 10:05:50

    Στη χώρα του πράσινου ήλιου η παραμύθα πάει σύννεφο. Φλόμωσαν στο πίτσι-πίτσι τον κοσμάκη με το νέο Ελντοράντο των φωτοβολταϊκών, πίστεψε ο βλάχος πως αντί να σαλαγάει τα πρόβατα θα κονομάει κιλοβατώρες, σαλτάρισε κι η θειά μου η Κοντύλω (που τρία βρακιά φορεί κι ώσπου να βγάλει το’να τ’ άλλα τα κατουρεί), πήρε σβάρνα τις αιτήσεις, τις μελέτες και τα παράβολα,απέκτησε ύφος μαντάμ-Σουσού κι ονειρευόταν τις ελιές μαργαριτάρια και τα ραδίκια χάντρες. Δοξάστηκαν οι πλαγιές, τα κορφοβούνια, η στάνη του μπάρμπα-Βαγγέλη και του Κώτσου το αμπέλι. Τού δε Κίτσου η μάνα κάθονταν στην άκρη στο ποτάμι και φανταζόταν τη ΔΕΗ στο παρά ‘κει καλάμι.
    Άνοιξαν τα πουγκιά τους οι μπαμπόγριες, σφάξανε τα μαξιλάρια-θυρίδες οι γκιόσες, κρέμασαν τα μπρίκια τους οι καφετζήδες και βουρ στον πατσά, τον ηλιακό. Πέντε χηνάρια ο καθείς για μια φλέβα χρυσού. Τζάμπα πράμα, μ ένα τάλληρο θα ‘χετε τον Σόρος να σας κάνει τεμενάδες και τον Μπόμπολα ποδόλουτρο.
    Κι άξαφνα "μπάμ ηκούσθη στον αέρα ,πλην τα βόλια πήγαν πέρα και το ζώον το καημένον ετινάχθη τρομαγμένον". Δεν επαρκεί το δίχτυ της ΔΕΗ για όλους!! Τα εγχώρια πασίγνωστα λαμόγια ρούφηξαν όλη σχεδόν την χωρητικότητα, καταθέτοντας πρώτα τις αιτήσεις , κι ο Μπάρμπα- Θύμιος έμεινε με το κοτέτσι, τις κότες να τον κακαρίζουν και τον κόκκορα να τον μουτζώνει ,στηριζόμενος στο ένα πόδι.
    Αχ Μπιρμπίλω μου καλή,
    Που’ σουν πράσινη πολύ
    Μας τα τσούρνεψες τα φράγκα
    Μείναμε με την παράγκα.

    • ekal avatar
      ekal @ usound 24/01/2011 16:39:06

      Αγαπητοί μου αστοί, πατρίκιοι και βαρόνοι,

      μη στεναχωριέστε για εμάς του αγράμματους και τεμπέληδες αγρότες. Το να κάνει κάποιος μία αίτηση και να πληρώσει 600-3000 ευρώ δε σημαίνει ούτε ότι έβγαλε τις υπάρχουσες καλλιέργειες του, ούτε ότι πούλησε τα γίδια και τα πρόβατα και μετακόμισε στο Κολωνάκι. Θεωρώ ότι όσοι κάναμε αιτήσεις αναλογιστήκαμε το ρίσκο της συνεργασία με ένα κράτος που βρίσκεται ένα βήμα πριν τη στάστη πληρωμών.

      Οπότε καλύτερα θα έλεγα παλέψτε να πάρετε το εφάπαξ σας για να συνεχίσετε να γράφετε τα ποιηματάκια σας και αφήστε εμάς τους αγρότες να βρούμε την άκρη μόνοι μας.

  5. spiros avatar
    spiros 24/01/2011 10:33:24

    Την ΠΑΣΕΓΕΣ την έχασες. Είναι ουσιαστική η συμβολή της στην εξαπάτηση των γεωργών . Προώθησε το μέτρο μέσω των ΕΑΣ με αμοιβή 50 €. Ανέθεσε σε συγκεκριμένες εταιρείες συμβούλων την κατάθεση των εγγράαφων στην ΔΕΗ . Η ΔΕΗ θα επιστρέψει όσα εισέπραξε ως παράβολο. Οι Σύμβουλοι;
    Είναι ένα καλά οργανωμένο ΕΓΚΛΗΜΑ .

  6. NIKOS avatar
    NIKOS 24/01/2011 11:07:00

    ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΘΑ ΤΑ ΒΑΨΟΥΜΕ ΠΡΑΣΙΝΑ?

  7. Δεξιός avatar
    Δεξιός 24/01/2011 11:52:34

    Κάποτε ο Σκανδιναυολάγνος GAP μίλησε για τη Δανία ως πρότυπο (να κάνουμε την Ελλάδα, Δανία) (αφού πριν είχε μιλήσει για το Σουηδικό μοντέλο). Η Δανία (με μεγάλη παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές - κυρίως ανεμογεννήτριες) όταν έχει περίσσευμα ενέργειας (κοινώς όταν φυσσάει πολύ) πουλάει το επιπλέον στη Νορβηγία σχεδόν τσάμπα, όταν πέσει ο αέρας και έχει έλλειψη ενέργειας αγοράζει από τη Νορβηγία πανάκριβα. Άρα καλή η πράσινη ενέργεια, αλλά με μέτρο και σχεδιασμό εκ των προτέρων (για την Ελλάδα αυτά είναι ανήκουστα)....
    Σχετικά με τα δικά μας: έχουμε για μια ακόμα φορά εμπαιγμό των παραγωγικών τάξεων της χώρας με στόχους: (α) την εξάλειψη της πρωτογεννούς παραγωγής προς δόξα των εισαγωγών και των μεταλλαγμένων τροφίμων, (β) την μεταβίβαση ρευστού και γης στα χέρια ημετέρων.
    Απλά τα πράγματα....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Δεξιός 24/01/2011 14:12:59

      Η Δανία έχει το ακριβότερο ρεύμα στην ΕΕ, είναι εκτός προαδιαγραφών Κυότο, και μείωσε το CO2 μόνο όταν έκανε εισαγωγές πυρηνικού και υδροηλεκτρικού από στις Σκανδιναβίες. Ειδικά η Δανία είναι παράδειγμα ενεγειακής αποτυχίας. Αλλά εξάγει ανεμογεννήτριες, δανέζικη φέτα και βασίλισσες.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/01/2011 11:57:55

    Και στο ωδείο να πάει ο γάδαρος, δεν γίνεται τενόρος.

  9. TopGunZ avatar
    TopGunZ 24/01/2011 12:05:54

    Νέο χρηματιστήριο. Η εμμονή για άκοπο πλουτισμό έχει εμποτιστεί πλέον στο πετσί και τα γονίδια του νεοέλληνα.

  10. zackii avatar
    zackii 24/01/2011 13:16:11

    Αυτά θα τα μάθουμε από τα.... δημοκρατικά ΜΜΕ όταν ο ΓΑΠ επιτελέσει το έργο του και τα αφεντικά του πάρουν την απόφαση να τον στείλουν..ταξίδι μακρινό.
    Τώρα όσο αφορά τους βουλευτές του που θα μείνουν εδώ...ας πρόσεχαν. Η επιθυμία γιά -πρόσκαιρη έστω- εξουσία πληρώνεται.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/01/2011 14:06:04

    Έσοδα υπέρ ΑΠΕ από ΕΡΤ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και δικαιώματα

    -Με την παράγραφο 14 του άρθρου 12προβλέπεται ότι "ποσοστό επί του ανταποδοτικού τέλους (εισφοράς) υπέρ της ΕΡΤ Α.Ε. που προβλέπεται στις διατάξεις του άρθρου 14 του ν. 1730/1987, το ύψος του οποίου καθορίζεται με κοινή απόφαση των υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής καθώς και Πολιτισμού και Τουρισμού αποτελεί πόρο του ειδικού λογαριασμού που διαχειρίζεται ο ΔΕΣΜΗΕ κατά το άρθρο 40 του ν. 2773/1999, στον οποίο και αποδίδεται".
    Πρόκειται για ειδικό λογαριασμό μέσω του οποίου πληρώνονται οι παραγωγοί ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές και τον οποίο θέλει με αυτόν τον τρόπο να ενισχύσει η κα Μπιρμπίλη, προκειμένου να αποφευχθούν και οι μεγάλες αυξήσεις στο τέλος υπέρ των ΑΠΕ που επίσης εισπράττεται μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ.

    Και με το ίδιο σχέδιο νόμου, με βάση το άρθρο 7 συγκεκριμένα, προστίθεται διάταξη στο νόμο 3468/2006 σύμφωνα με την οποία "τα έσοδα από τις δημοπρατήσεις των αδιάθετων δικαιωμάτων εκπομπών αερίου θερμοκηπίου ...προστίθενται στα έσοδα από το ειδικό τέλος ΑΠΕ".
    Το κίνητρο γα κατοίκους

    -Με το άρθρο 7 και σε τροποποίηση του ν.3468/2006 ορίζεται ότι "ποσό μέχρι ποσοστού 1% επί της προ ΦΠΑ τιμής πώλησης της ηλεκτρικής ενέργειας από ΑΠΕ αποδίδεται στους κατόχους άδειας προμήθειας (σ.σ. η ΔΕΗ και οι "ιδιωτικές" ΔΕΗ) που προμηθεύουν ηλεκτρική ενέργεια τους οικιακούς καταναλωτές του Ο.Τ.Α. πρώτου βαθμού στον οποίο είναι εγκατεστημένοι οι σταθμοί ΑΠΕ, με σκοπό να πιστωθούν έως και κατά το συνολικό ποσό οι λογαριασμοί κατανάλωσης των οικιακών καταναλωτών".

    ΠΠ

  12. Πυθία avatar
    Πυθία 24/01/2011 21:29:05

    Αφού δεν μπορούν να απορροφήσουν το ρεύμα των φωτοβολταϊκών, να καταργήσουν το τέλος ΑΠΕ από τους λογαριασμούς τους. Γιατί αυτό σημαίνει πως από ανικανότητα δική τους πληρώνουν για το λιγνίτη. Ας πληρώνει τα πρόστιμα ο Αθανασόπουλος που αποδείχτηκε ανεπαρκής αν και έπαιρνε τεράστιο μισθό.

  13. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 04/02/2011 20:10:38

    Καταστρέφουν μοναδικά γραφικά και παραδοσιακά τοπία γεμίζοντας τον κόσμο με γυαλιά.Στο αμφιθεατρικό χωριό μου, την Απιδιά Λακωνίας, βρίσκεται σε εξέλιξη η εγκατάσταση από ξένους επενδυτές περίπου 8000 πάνελ στον μικρό παραγωγικό κάμπο μας και σε απόσταση 200μ - 800 μ περίπου από τα σπίτια μας.Βρισκόμαστε στο Στε και ίσως είναι η πρώτη υπόθεση άναρχης υπερσυγκέντρωσης φωτοβολταϊκών που θα εκδικαστεί.Ο Θεός και η δικαιοσύνη να βάλουν το χέρι τους, γιατί ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΚΟΡΟΙΔΙΙΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!