#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/12/2013 13:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΔΑΚΕ καλεί τους βουλευτές να ρίξουν την κυβέρνηση

[caption id="attachment_237517" align="alignnone" width="600" caption="Ο κ. Κιουτσούκης"][/caption]

Η ΔΑΚΕ ιδιωτικού τομέα καλεί με ανακοίνωσή τους βουλευτές της ΝΔ να καταψηφίσουν τον προϋπολογισμό, να ρίξουν δηλαδή την κυβέρνηση!!!

Με μακροσκελή ανακοίνωσή της η συνδικαλιστική παράταξη της ΝΔ, που έχει τίτλο «το δημοσιονομικό πλεόνασμα δεν πρέπει να βασίζεται σε κοινωνικά συντρίμμια και οικονομικά ερείπια», αναφέρεται σε έναν προϋπολογισμό που για τέταρτη συνεχή χρονιά «είναι αποκλειστικό “απότοκο” των επαχθών δεσμεύσεων ακραίας και μονοδιάστατης λιτότητας που έχει αναλάβει η χώρα μας στο πλαίσιο των Δανειακών Συμβάσεων».

Αφού ασκήσει δριμεία κριτική στην κυβέρνηση και στην οικονομική πολιτική, η ΔΑΚΕ ζητάει δημόσια από τους βουλευτές να ρίξουν την κυβέρνηση, με την επισήμανση: «Σ’ αυτό το κοινωνικό ολοκαύτωμα κανείς δεν μπορεί και δεν δικαιούται να μένει απαθής, πολλών δε μάλλον εσείς που είστε οι εκπρόσωποι του ελληνικού λαού».

Πρόεδρος της ΔΑΚΕ ιδιωτικού τομέα είναι ο εργαζόμενος στον ΟΣΕ κ. Κιουτσούκης, ο οποίος είχε απομακρυνθεί στο παρελθόν από τη Νέα Δημοκρατία. Επέστρεψε και στην ομιλία του ανέφερε ότι επιστρέφει με τους όρους του!

Αυτοί είναι λοιπόν οι όροι που τίθενται από τους συνδικαλιστές του ιδιωτικό τομέα, που εργάζονται όμως στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, απολαμβάνοντας παχυλές αμοιβές, δυσανάλογες αυτών του δημόσιου τομέα.

Αυτοί είναι όμως και οι συνδικαλιστές που τα κόμματα, συμπεριλαμβανομένης της ΝΔ, υποθάλπουν ακόμη και σήμερα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Samios avatar
    Samios 06/12/2013 14:02:54

    Ενα μεγάλο εύγε σε φωνές που τιμουν την παράταξη.
    Η όποια προσπάθεια μείωσής τους με τις γνωστές ατάκες θα καταδικαστεί απο την βάση που δεν θέλει την πατρίδα μας στα χέρια των Ελληνόφωνων διεθνιστών αριστερών αλλα και δεξιών.

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ Samios 06/12/2013 22:46:12

      Λαϊκισμός , το παλιό γνωστό αγαπημένο εθνικό σπορ...

  2. Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
    Για τα Μπάζα Είμαστε. 06/12/2013 14:15:15

    Δεν ζητάει να πέσει η κυβέρνηση ,ζητάει να μην ψηφιστούν αυτά τα επαίσχυντα αντιλαϊκά μέτρα ,στο χέρι της κυβέρνησης είναι να τα πάρει πίσω ακούγοντας τον λαό της και προασπίζοντας το συμφέρον του !
    Δεν μπορεί συμφέρον του λαού να είναι άδικα και συνεχόμενα νέα μέτρα !

    • Κλεον avatar
      Κλεον @ Για τα Μπάζα Είμαστε. 06/12/2013 16:45:27

      Το ευχάριστο είναι, ότι μπορεί να υπάρχουν και ΜΗ λέρες-εργατοπατέρες

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Για τα Μπάζα Είμαστε. 06/12/2013 17:06:56

      Ποια είναι τα μέτρα; Αφού τα νομοσχέδια προς ψήφιση δεν έχουν την έγκριση της τρόικας. Μητσοτακικά κόλπα μου βρωμάνε.

  3. Μάρξανδρος avatar
    Μάρξανδρος 06/12/2013 14:21:23

    Όταν διώχνανε από την ΝΔ (2011) τον ταξιτζή Λυμπερόπουλο γιατί έβριζε τον ΓΑΠ και τα ΠΑΣΟΚΟλαμόγια του ΙΚΑ, αυτομάτως επιλέγανε τους Κιουτσούκιδες.

  4. Tassos avatar
    Tassos 06/12/2013 14:34:11

    Και λίγο φυσιογνωμιστής να είσαι καταλαβαίνεις που έχεις μπλέξει. Εν πάσει περιπτώσει αυτοί οι άνθρωποι δεν εκπροσωπούν κανένα, ούτε ένα 10% δεν πατάει στις εκλογές.

  5. Hawk avatar
    Hawk 06/12/2013 14:34:45

    Ωραία μας τα λέτε, όποιος δηλαδή δεν αντέχει πλέον το σχοινί στον λαιμό του που σφίγγει διαρκώς και περισσότερο, θέλει την πτώση της κυβέρνησης, δηλαδή η κυβέρνηση έχει λόγο ύπαρξης μόνο τότε και εφόσον εφαρμόζει μέτρα πνιγμού της κοινωνίας. Θαυμάσια αλλά δεν θέλουμε να πεθάνουμε.

  6. ΒT avatar
    ΒT 06/12/2013 14:40:06

    -Όταν ο ιδιωτικός τομέας εκπροσωπείται συνδικαλιστικά από υψηλόμισθο εργαζόμενο του ΟΣΕ που ανήκει στον ευρύτερο δημόσιο τομέα τότε...
    - Όταν οι συνδικαλιστικοί εκπρόσωποι εντάσσονται σε κόμματα με τους όρους τους και όχι με βάση τις αρχές των κομμάτων, που πρέπει να αποτελούν τους μοναδικούς όρους τότε...
    - Όταν οι Βουλευτές χρησιμοποιούν για τα ψηφαλάκια τους συνδικαλιστές τότε...
    - Όταν διστάζουμε να πούμε την αλήθεια για τους βολεμένους του συστήματος, διαχρονικά, τότε...
    - Όταν ο ΟΣΕ μας έχει βαρύνει με ελλείμματα δις. ευρώ, αλλά ακόμη δεν τον έχουμε ιδιωτικοποιήσει, γιατί αρνούνται να γίνει ακόμη και οι φιλελεύθεροι (;) συνδικαλιστές του τότε...
    - Όταν κατηγορούμε τον Φωτόπουλο αλλά "εκτρέφουμε" δικούς μας Φωτόπουλους τότε...
    - Όταν τα κόμματα καθοδηγούνται από βολεμένους συνδικαλιστές αντί να είναι αυτά που θα χαράσσουν τη γραμμή, τότε...
    - Όταν παίρνουμε μία απόφαση για την απομάκρυνση από το κόμμα τέτοιων ανθρώπων, αλλά αυτή αλλάζει σύντομα, τότε είμαστε άξιοι των ενεργειών μας...

  7. Eva avatar
    Eva 06/12/2013 14:51:18

    Για να δούμε λοιπόν ποιοί θα ανταποκριθούν στο κάλεσμα.

  8. CHRIS avatar
    CHRIS 06/12/2013 15:22:53

    O Κιουτσούκης είχε διαγράφει από τη ΝΔ για να επιστρέψει μετά από κάποιους μήνες.

    • someone avatar
      someone @ CHRIS 06/12/2013 16:33:28

      οσους διαγραφει ο αντωνης μετα τους παιρνει παλι πισω ντορα λυμπεροπουλος κ,λ,π

  9. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 06/12/2013 15:39:42

    Ο "ιδιωτικός τομέας" στα νοτιο-Νότια Βαλκάνια και λοιπές μεσανατολικές χώρες:
    ΔΕΗ = Δεν Έχει Ηλεκτρισμό
    ΟΤΕ = Ούτε Τηλέφωνο Έχει
    ΕΟΤ = Έχει Όμως Τουρισμό
    και τώρα:
    ΟΣΕ = Όλοι Συνεταιρικά Εφάγαμεν
    "Μπορεί ποτέ καννίβαλος να εκπροσωπήσει τάχα, όλους τους φίλους τους καλούς που έχει στη στομάχα;"

  10. guest avatar
    guest 06/12/2013 15:59:49

    Σα δε ντρέπονται λέω γω. Οι αχάριστοι

  11. Ροβεσπιέρος avatar
    Ροβεσπιέρος 06/12/2013 16:27:44

    Το γνωστό άσμα της Δημητρούλας της Γαλάνη, θυμήθηκα με την «γαλάζια» επιστολή που έστειλε η ΔΑΚΕ στους βουλευτές της ΝΔ, δύο 24ωρα πριν την ψηφοφορία για τον προϋπολογισμό, ζητώντας τους να καταψηφίσουν, δηλαδή να ρίξουν την κυβέρνηση !
    Ούτε από την Κουμουνδούρου να έφευγε η επιστολή… Αφού μέσα περιέχει διάφορα επικολυρικά, τύπου Νίκου Κούρκουλου, όπως το γνωστό «όχι άλλο κάρβουνο», λέει στους βουλευτές: «…Σ’ αυτό το κοινωνικό ολοκαύτωμα κανείς δεν μπορεί και δεν δικαιούται να μένει απαθής, πολλών δε μάλλον εσείς που είστε οι εκπρόσωποι του ελληνικού λαού… Η κοινωνία δεν αντέχει, η συνοχή της καταρρέει… η φωνή της είναι πλέον κραυγή απόγνωσης που επιβάλλεται να εισακουστεί… Το «λάθος» που όλοι ομολογούν αλλά κανείς δεν διορθώνει τείνει πια να γίνει ολέθριο…»
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ορισμένοι από τους συντάκτες της επιστολής δεν έχουν πάει ακόμη να κάνουν παρέα με τον Φωτόπουλο και τον Μπαλασόπουλο στην …γειτονιά του ΣΥΡΙΖΑ;

  12. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 06/12/2013 16:32:53

    "...η ΔΑΚΕ ζητάει δημόσια από τους βουλευτές να ρίξουν την κυβέρνηση, με την επισήμανση: «Σ’ αυτό το κοινωνικό ολοκαύτωμα κανείς δεν μπορεί και δεν δικαιούται να μένει απαθής, πολλών δε μάλλον εσείς που είστε οι εκπρόσωποι του ελληνικού λαού»..."

    Δεν νομίζω ότι οι συνδικαλιστές καλούν τους βουλευτές να "ρίξουν την κυβέρνηση". Διάβασα (εν τάχει αλλά επιμελώς) την ανακοίνωση και εκτός από αυτά που λέμε όλοι και θέλουμε ν' αλλάξουν, δεν γράφει κάτι άλλο, ούτε μπροστά ούτε πίσω από τις λέξεις.
    Εγώ κρίνω ότι πιο πολύ παροτρύνουν αρκετά έντονα -σχεδόν υπαγορεύουν και καλά κάνουν- τους βουλευτές της ΝΔ να πιέσουν έστω και την τελευταία στιγμή για όποιες αλλαγές βελτίωσης μπορούν να γίνουν. Τίποτε παραπάνω τίποτε παρακάτω.
    Ποιος λέει ότι για να μην "μένεις απαθής" σημαίνει να "ρίξεις την κυβέρνηση"?

    Μην βλέπετε παντού εχθρούς, εσείς δεν ζείτε μέσα στον γυάλινο πύργο..

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ Θόδωρος 17.06.2014 06/12/2013 18:34:49

      Τώρα είδα ότι ο γραμματέας της ΔΑΚΕ διαγράφηκε.. Εκτός κι αν κάνω λάθος!..
      Ρε παιδί μου, αυτή η παράταξη να μην μπορεί να δράσει ...συγκλητικά! (-ώς). Αυτογκολ συνέχεια.

      Που 'σαι, αθάνατε Λαλιώτη, με τα ωραία σου! Μαέστρο!

      • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
        Θόδωρος 17.06.2014 @ Θόδωρος 17.06.2014 06/12/2013 19:07:37

        ...όχι γραμματέας, προέδρος της ΔΑΚΕ...

  13. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 06/12/2013 17:23:32

    Μερικές φορές σκέφτομαι ότι τα θέλει ο κώλος της κυβέρνησης κάτι τέτοια.

    Τι σκατά θα γίνει με τον φόρο στα καύσιμα;

    Κάθε μέρα κάποιος πεθαίνει από την σόμπα, το τζάκι, το μαγκάλι.
    Πάλι θα καταστρέφουν τα δάση
    Πάλι θα υπάρχει νέφος στην Αθήνα
    Πάλι τα έσοδα θα είναι λίγα

    Τι σκατά θα γίνει; Θα συνεχίσει πολύ αυτό;

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Γιώργος Αχαιός 06/12/2013 18:58:15

      Έχει δώσει βέβαια επίδομα αλλά δεν είναι φαινεται αρκετό.
      Επίσης οι τιμές της ΔΕΗ είναι εξωπραγματικές. Ένας μισθός το μήνα πάει για την ΔΕΗ.

  14. Μαύρο Χαβιάρι avatar
    Μαύρο Χαβιάρι 06/12/2013 18:22:57

    Εντάξει, λέει τις ίδιες αοριστολογίες και αερολογίες με τον Αλέξη. Και γω ξέρω να πατάω ένα "μονοδιάστατη λιτότητα", ένα "κοινωνικά συντρίμμια" και να μου λέτε "μπράβο, καλά τα λες". Δυστυχώς ο έλληνας δεν έμαθε τίποτε, με το ίδιο παπατζηλίκι την πατάει εδώ και τριάντα χρόνια, σαν τρίχρονο πιτσιρίκι. Αντί να ψάχνει και να απαιτεί από τα δημόσια πρόσωπα να του λένε συγκεκριμένες προτάσεις για διέξοδο, είναι έτοιμος να χειροκροτήσει κάθε μιμητή του Αντρέα που θα του υποσχεθεί ότι θα βρει τα λεφτά από την φορολόγηση "των άλλων", ότι "θα φτιάξει το κράτος", ότι θα τερματίσει τη λιτότητα άνευ χρημάτων κι ότι θα πιάσει τον Πάπα από τα μπαλάκια του με το φτιάξει ανεμογεννήτριες, αγροτουρισμό και υδρομασάζ.
    Αι σιχτήρ καθυστερημένοι...

  15. George avatar
    George 06/12/2013 18:25:49

    " Πρόεδρος της ΔΑΚΕ ιδιωτικού τομέα είναι ο εργαζόμενος στον ΟΣΕ κ. Κιουτσούκης "!!
    Για γέλια και για κλάματα είμαστε.

  16. factorx avatar
    factorx 06/12/2013 19:00:12

    Διεγράφη από τη ΝΔ ο πρόεδρος της ΔΑΚΕ ιδιωτ. τομέα Ν. Κιουτσούκης

  17. βασίλης avatar
    βασίλης 07/12/2013 02:51:20

    'Οποιος διαφωνεί στον Καιάδα δυστυχώς .....οι δεξιοί δεν είναι οι αφιλότιμοι πασόκοι, τα παιδιά της ΔΑΚΕ το δίκιο το ξέρουν..... έρμαια ασυδοσίας δε θα
    γίνουν ποτέ . Δεξιά δεν ψήφιζαν τα πλουσιόπαιδα... ψήφιζαν αυτοί που πίστευαν στην δικαιοσύνη (που χάθηκε στα πράσινα χρόνια).... και οι άνθρωποι που δεν ψήφιζαν με γνώμονα πότε θα κυβερνήσουν ....διαγράψτε ....

  18. Nic avatar
    Nic 08/12/2013 12:10:28

    Ε.Βενιζέλος χθές στη βουλή: "Xωρίς ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση δεν υπάρχει"

    Γιαυτό φωνάζει ο Κιουτσούκης. Γιατί απλά κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ.
    Δεν νομίζω να υπάρχουν αμφιβολίες περί τούτου;
    Και για κάποιους που θα μου την πέσουν σίγουρα, προκαταβολικά τους πληροφορώ ότι επί ημερών Πασοκοκρατίας 1981-1989 πήγα για "υπηρεσιακές ανάγκες" μια βολτίτσα διαρκείας 4,5 χρόνων στον Έβρο γιατί είμουν ΔΑΚΕ και ΝΔ φυσικά, ενώ είχα ήδη υπηρετήσει εκτός τόπου μόνιμης κατοικίας 3 χρόνια μέχρι τότε, και ενώ υπήρχαν Πασόκοι-Πασκίτες που δεν είχαν κάνει ούτε μέρα μακρυά από τα σπίτια τους. Αυτά για κάποιους που τα ξέχασαν όλα από την "ζάλη της μέθης της εξουσίας" όπως είπε χθες ο συγκυβερνήτης τους Ευάγγελος Βενιζέλος.

  19. vassilis avatar
    vassilis 10/12/2013 08:23:59

    Ο εργατοπατερας ποτε δεν χανει,αφου στηριξει οσους μας εφεραν εδω , οταν το καραβι βουλιαξει ,πηδαει και εναγκαλιζεται με τους νεους διαχειριστες της εξουσιας!