#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/11/2011 17:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Γερμανία να αποζημιώσει τις χώρες του Νότου



«Η Γερμανία είναι η πραγματικά κερδισμένη από τη νομισματική ένωση» τιτλοφορείται άρθρο των Financial Times που βάλλουν, ασυνήθιστα, κατά της μεγαλύτερης οικονομικής δύναμης της ευρωζώνης και τονίζουν ότι «η Γερμανία αντλεί πολλά οφέλη από τη νομισματική ένωση, γι' αυτό θα πρέπει να πληρώσει περισσότερα για να τη σώσει».  Το άρθρο παραθέτει μια σειρά από επιλογές που ουσιαστικά επέβαλε το Βερολίνο στη διάρκεια της ευρωπαϊκής κρίσης.

Όπως, όμως, χαρακτηριστικά τονίζει «τα τρικ αυτά απέτυχαν ολοσχερώς και η ήπειρος πλησιάζει στο χείλος της αβύσσου». Μάλιστα, ο συντάκτης καλεί το Βερολίνο «να αποφασίσει πόσα θα πληρώσει για να σώσει την Ευρώπη».

Το άρθρο υποστηρίζει ότι οι γερμανικές εξαγωγές γνώρισαν ιλιγγιώδη άνοδο χάη στο κοινό νόμισμα, άνοδο που αγγίζει το 18%, ενώ, όπως αναφέρεται, εάν η Γερμανία δεν ήταν στο ευρώ η αύξηση αυτή δεν θα άγγιζε ούτε το 10%.

«Αντί να καταδικάζουν τους νωθρούς νότιους (Ευρωπαίους), οι Γερμανοί θα έπρεπε να μοιραστούν τα λάφυρα τους... «, καταλήγουν οι Financial Times.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. k avatar
    k 25/11/2011 18:11:38

    ΕΓΩ ΤΗ ΜΠΥΡΑ ΘΕΛΩ. ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΤΗΝ ΚΟΥΚΛΑ.

    • gat avatar
      gat @ k 25/11/2011 18:41:56

      Ε βέβαια, την ξανθιά που στο ποτήρι να την πιείς.

    • manos avatar
      manos @ k 25/11/2011 19:38:03

      Αμα πιείς όλη την μπύρα, και πιείς και κάμποσες ακόμα, θα κρατήσεις και την ξανθιά. :-)

      • juliet avatar
        juliet @ manos 25/11/2011 19:54:33

        ......με τίποτε.:)

  2. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 25/11/2011 18:12:28

    Το σχόλιο των Financial Times απεικονίζει μια πικρή αλήθεια. Το όφελος της Γερμανίας απεδειχθη τεράστιο με το κοινό νόμισμα να στηρίζει την απίστευτη αύξηση των εξαγωγών της στις χώρες του Ευρωπαικού Νότου. Τώρα είναι η στιγμή που πρέπει να δείξει πόσο πιστεύει στην αλληλεγγύη. Δυστυχώς, η συμπεριφορά της δεν υποστηρίζει κάι τέτοιο.

  3. ektoras avatar
    ektoras 25/11/2011 18:25:03

    Θα προσθεσω και τις απαιτησεις του κατοχικου Δανειου. Κι ας αντιμετωπιζεται χλευαστικα απο καποιο αλλο αρθρο. Οταν βρισκεσε σε στενοτητα το πρωτο πραγμα που κάνεις ειναι να μαζεψεις τα δανεικα που εχεις δώσει, ποσο μαλλον οταν σου τα χουν παρει με το "ετσι θέλω" και ποτε δεν εχουν τολμησει να σου πουν οτι δεν σου τα χρωστανε. Το κατοχικο δανειο εχει αρχισει να θυμίζει την υποθεση με τον ορυκτο πλούτο, όπου απο το "Η Ελλαδα δεν εχει πετρέλαιο" εχουμε φθασει στις άμεσες γεωτρήσεις...

  4. ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ..ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ avatar
    ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ..ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ 25/11/2011 18:52:14

    Βεβαιως να αποζημιωσει τους Ελληνες η Γερμανια.Γιατι τους ανανγκασε να αγοραζουν αυτοκινητα μηχανες,τηλεορασεις,δηλαδη τα παντα..Ενω η Γερμανια δεν αγοραζε ουτε Ελληνικα αεροπλανα,ουτε αυτοκινητα και γιαυτο χρεωκοπησε η χωρα.Εκτος αυτου Ανανγκαστηκαν οι καυμενοι στο Ελλανισταν να δανειζονται με το ζορι και πολλοι οπως στο δημοσιο να εχουν επιπεδο ζωης Γερμανιας.Φοβερα σωβινιστικο δηλαδη.Γερμανοποιηθηκε μεχρι και ο Κιτσος..
    Τωρα ομως θα αποζημιωσουν τους Ελληνες ωστε να ξαναρχισουν να χρησιμοποιουν Ελληνικα μεταφορικα μεσα,οπως Ελληνικα γαιδουρακια και οχι μεταλλα Γερμανικα. που μολυνουν και το περιβαλλον.ΑΕΡΑ ΡΕ ΣΑΜΑΡΑ!Μην υπογραφετε να ησυχασουν ολοι εντος και εκτος..ΟΧΙ στους Ευρωπαιους.

  5. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 25/11/2011 19:01:27

    Χλευαστικά σχόλια από ποιον; Κάνας ναζί θα ήταν προφανώς! Έχουμε ξεχάσει τις μας έκαναν οι Γερμανοί;

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 25/11/2011 19:13:15

    Τολμήστε και πείτε αυτά που γράφει το άρθρο ως σχόλιο σε άρθρο του "Βήματος" και θα δείτε δεκάδες σημάδια αποδοκιμασίας. Το "Βήμα" έχει γίνει η σφηγκοφωλιά του κατοχικού λαδέμπορα. Τον Μαλλούχο που γράφει εκεί και είναι επικριτικός για τη Γερμανία τον έχουν θάψει, τον βρίζουν πεζοδρομιακά.

    • marilou avatar
      marilou @ ΒΙΣ 25/11/2011 20:22:54

      πεσ ταααααααααααααα

  7. juliet avatar
    juliet 25/11/2011 19:46:21

    Φάκτορα ,αυτό που έχω γράψει πιο κάτω ειναι η΄μετάφραση της ειδοποίηση για αιτήσεις αποζημιώσεων από τους Γερμανούς στους κατοίκους της Ρουμανίας.Αν θες το βγάζεις .
    Διπλωματική Αποστολη της Ελβετίας
    Ειδικό Τμήμα
    Βουκουρέστι 30 Ιουνίου 1948
    ...............................προς Χ.Μ
    κλπ...
    Σας γνωστοποοιείται ότι ,οι Ελληνες υπήκοοι της Ρουμανίας ,οι οποίοι σύμφωνα με το άρθρο 24 της Συνθήκης Ειρήνης με τη Ρουμανία ,έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν αίτηση αποζημίωσης λόγω πολέμου,στην περίπτωση που επιθυμούν να κάνουν χρήση του παραπάνω δικαιώματός τους,πρέπει να παρουσιάσουν τις αιτήσεις τους στις αρμόδιες ρουμανικές αρχές το αργότερο εως τις 15 Σεπτεμβρίου 1948.
    Εκείνοι όμως ,που επιθυμώντας να υποβάλλουν παρόμοιες αιτήσεις ,θα προτιμούσαν αυτές να επιδοθούν στις ανω αναφερόμενες ρουμανικές αρχές μέσω του Ειδικού Τμήματος της Διπλωματικής Αποστολής της Ελβετίας ,υποχρεούνται να τις υποβ΄λλουν ή αποστείλουν στην έδρα του Τμήματος ,στην οδό Dionisie Lupu nr.36 A. Bucuresti,το αργότερο έως τις 31 Ιουλίου 1948,σε δύο αντίτυπα, στη ρουμανική γλώσσα.
    Οι αιτήσεις που υποβλήθηκαν στο Ειδικό Τμήμα της Διπλωματικής Αποστολής της Ελβετίας το έτος 1946,επειδή έγιναν πριν την υπογραφή της Συνθήκης Ειρήνης ,δεν ισχύουν και συνεπώς δεν θα ληφθούν υπόψη,όλα τα συνημμένα δικαιολογητικά των παραπάνω αιτήσεων όμως ,μπορούν να παραληφθούν από το Ειδικό Τμήμα.
    Σε ότι αφορά στη μορφή των αιτήσεων ,που έπεται να υποβληθούν μέσω Ειδικού Τμήματος ,θα χρειαστεί οι αιτήσεις να μην είναι απευθυνόμενες προς το Τμήμα η προς κάποια Αρχή.Αυτές πρέπει να φέρουν μόνο τον τίτλο''Αίτηση αποζημίωσης λόγω πολέμου''ενώ στο κειμενό τους να περιλαμβάνουν :το επώνυμο,το όνομα,τη διεύθυνση και την υπηκοότητα του αιτούντα.
    Παρακαλώ σα δίδεται το κείμενο ειδοποίησης που περιλαμβάνει τις αναγκαίες εξηγήσεις,σε ότι αφορά στις κατηγορίες των προσώπων που έχουν δικαίωμα στις αποζημιώσεις λόγω πολέμου.
    Βεβαίως ούτε η Διπλωματική Αποστολή της Ελβετίας και ούτε η Ελληνική Κυβέρνηση φέρουν καμία ευθύνη ούτε σε ότι αφορά στην εκτίμηση των αξιώσεων του αιτούντα και ούτε σχετικά με το περιεχόμενο της αίτησης ,για το οποίο ο αιτών είναι προσωπικά υπεύθυνος.
    Για την επίδοση των αιτήσεων προς τις Ρουμανικές αρχές,το Ειδικό Τμήμα θα λάβει το νόμιμο τέλος επίδοσης το οποίο είναι ύψους 10 ελβετικών φράγκων δηλ.350 λέι.
    Διπλωματική αποστολή της Ελβετίας
    Ειδικό τμημα
    ...................................................................................................
    Οι αποζημιώσεις δόθηκαν .Οι Ελληνες ήλθαν πολιτικοί πρόσφυγες στην Ελλάδα .Οι ''κλέφτες'' Ρουμάνοι έδωσαν τα χρήματα στην ''έντιμη'' Ελληνική αντιπροσωπία και όπως καταλαβαίνετε από τότε ήτανε εθνικό σπορ η παρακράτηση υπερ των διαχειριστών.
    Τα χρήματα εδόθησαν σε λίρες Αγγλίας ή δολλάρια Αμερικής ένεκα πληρωθικών χρηματων στην Ελλάδα τότε .Ο πατέρας μου έπρεπε να του δώσουν 1000 χρυσές λίρες ή 3000 δολλάρια Αμερικής.Αυτά μάλλον γύρω στο 1950.Αποτέλεσμα το 1963 ,είχε πεθάνει και ειδοποιήσανε για ένα ποσό απ΄ότι έλεγε η μάνα γύρω στις 10.000.Σύνολο που πήρε ήτανε 65.000 .Από το 1950 μέχρι το 1963 ποιός εκμεταλευότανε εκείνα τα χρήματα;και να σκεφτείται ότι ήτανε αρκετοι οι πρόσφυγες της Ρουμανίας.
    Και εσείς μιλάτε για διεκδίκηση αποζημειώσεων .Κάποιοι δωροδοκήθηκαν για να μην διεκδικήσουν .΄Και η Βουλγαρία πήρε αποζημιώσεις.
    Τότε οι άνθρωποι φοβισμένοι ότι τους έλεγαν πίστευαν,δεν υπήρχε η ενημέρωση,δεν υπήρχε τρόπος να συνεννοηθούν

  8. βισάλτης avatar
    βισάλτης 25/11/2011 19:58:08

    Aυτά συμβαίνουν όταν ηττημένες χώρες που έχουν αιματοκυλίσει την ευρώπη τους χαρίστηκαν τα χρέη τους ενώ των κατεστραμμένων ακόμα και με εμφύλιο πόλεμο νικητών όχι, που μάλιστα σύρθηκαν με την δόλια πολιτική των μεγάλων δυνάμεων να δουλεψουν σαν να είνα είλωτες για την ανοικοδόμηση των δύθεν μεταμελημένων πλην εγκληματών αιματοβαμένων ηττημένων.
    Κοντολογίς ενώ ο σημίτης κουνούσε το 2000 χρεόγραφο του 1830 που η πτωχή πλην τιμία ελλάς εξοφλόύσε ακόμα, οι γερμανοί αφού κλαφτηκαν μετραπολεμικά στους αμερικάνους πέτυχαν να τους χαριστούν τα χρέη τους σε ποσοστό 70% και μάλιστα να εξοφλούν τα υπόλοιπα με τους όρους που έθεταν αυτοί -και μακάρι να πετυχαίναμε και εμείς σήμερα..
    Τώρα οι γερμανοί -εταίροι και καλά- μας κουνάν το δάκτυλο γιατί ξέρουν ότι η ξεπουλημένη ηγεσία μας εκβιάζεται από τις εταιρείες της (όπου και να πατούν οι γερμανοί σαπίλα και διαφθορά σπέρνουν),και δεν θα τολμήσουν να σηκώσουν κεφάλι και να απαιτήσουν αυτά που στην θέση μας οι γερμανοί θα είχαν κάνει σημαία εδώ και 70 χρόνια και δεν θα μας άφηναν σε χλωρό κλαρί…Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους και άν νομίζει ο χοντρο φραντζ γκρουντρουργκουρμπεργκερ ότι θα τον ανεχόμαστε για πολύ να καπνίζει το πούρο του και να μας βρίζει επειδή εξαγοράζει κάτι ξεπουπουλιασμένες κότες(δειλοί διεφθαρμένοι πολιτικάντηδες) απατάται οικτρά…Με την πρώτη ελληνική κυβέρνηση οι γερμανοί θα "απορούν"..

  9. Nik avatar
    Nik 25/11/2011 20:05:52

    Μην βιάζεστε κοπέλλια! Μέχρι πρότινος η FT και άλλα μεγάλα ΜΜΕ της Δύσης μας είχαν στην μπούκα ως διεφθαρμένους και τεμπέληδες, και ας λένε οι στατιστικές τους ότι δουλεύουμε περισσότερο, αμοιβόμαστε λιγότερο και έχουμε λιγότερες διακοπές από αυτούς.

    Τώρα που το αγγούρι πλησιάζει τα χωρικά τους ύδατα ξύπνησαν και κατάλαβαν τα προφανή.

    Νικ

  10. marilou avatar
    marilou 25/11/2011 20:24:39

    συγνωμη σ αυτην την φωτο δεν ειναι η ΜΕΡΚΕΛ?η εγω την βλεπω παντου πλεον?

  11. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 25/11/2011 21:22:46

    Η σχετική ανάλυση είναι σωστή. Το θέμα, όμως, είναι καλά δεν το ήξεραν οι άλλοι ότι έτσι το ευρώ θα λειτουργήσει;! Αυτό ήταν δεδομένο. Όπως δεδομένο ήταν και το γεγονός πως νομισματική ένωση δε μπορεί να υπάρξει χωρίς δημοσιονομική ένωση. Δημοσιονομική δε ένωση δε μπορεί να ασκηθεί χωρίς κοινή οικονομική, αμυντική και εξωτερική πολιτική.
    Κι αν αυτά είναι γνωστά ακόμη και σε πρωτοετή φοιτητή, γιατί προχώρησαν στην υιοθέτηση του ευρώ; Μήπως τελικά δε πρόκειται για απλή τεχνική κρίση του ευρώ;
    Αναφορικά με τη σημερινή κατάσταση της χώρας, η ευθύνη ανήκει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στις ημέτερες πολιτικές ηγεσίες. Η αναζήτηση έξωθεν ευθυνών λειτουργεί ως άφεση αμαρτιών των υπό εθνικό κατηγορητήριο υπευθύνων του συνόλου του πολιτικού φάσματος.
    Βέβαια η ευρύτερη αριστερά αναπαραγάγει το κόμπλεξ της «ξενοκρατίας». Δυστυχώς και από το χώρο της Δεξιάς. Βολεύει. Βολεύει και εμάς τους πολίτες ή όπως, προς χειραγώγηση μας αποκαλούν, «τον λαό». Γνωρίζουν οι ηγεσίες πως «δεν βολεύει τον βολεμένο λαό η ευθύνη των πράξεων του». Το ΄πε κι Καβάφης: και τώρα τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους; Κι αφού φρόντισε ο ΑΓΠ να εκπορνεύσει και να εκφυλίσει ένα ολόκληρο έθνος, μας καλούν τώρα να απολογηθούμε δηλ. να τιμωρηθούμε. Στην εποχή του μεταμοντερνισμού και του κυνισμού, όπου η ηθική θεωρείται ανοησία, πρέπει να τιμωρηθεί ο απλός πολίτης που κατάφερε να βολευτεί, να μικροπαρανομήσει υπό την ανοχή της μεγαλοπαρανομούσης εξουσίας. Έκαναν τους πολίτες, «τον λαό» συνένοχους. Τους βόλεψαν και τους αχρήστευσαν ηθικά και επαγγελματικά. Η πρόταση αυτή συνοψίζει το έργο του Πασόκ και του ΑΓΠ. Βόλεψε και αχρήστευσε ηθικά και επαγγελματικά τον Έλληνα, την Ελλάδα. Κι αν θέλετε και εικαστική προσέγγιση, κοιτάξτε το βλέμμα του ΑΓΠ. Ματιά λάγνη στη σάρκα του Έθνους.
    Να λοιπόν, γιατί φτάσαμε εδώ. Δεν φταίνε οι άλλοι! Τα Κράτη δεν έχουν ούτε φίλους ούτε εχθρούς. Έχουν συμφέροντα. Οι ηγεσίες φταίνε πάντα! Ακριβώς, όπως στον κόσμο της επιχειρηματικής δράσης. Δεν φταίει ο …απέναντι.
    Αναφορικά δε με τα παγκοσμίως δρώμενα. Το πείραμα της νεοφιλελεύθερης οικονομικής πολιτικής πραγματοποιήθηκε αρχές της δεκαετίας του 1980 στη Νέα Ζηλανδία. Τα αποτελέσματα μελετήθηκαν τέλη του –80 στα πανεπιστήμια. Μετά το πόλεμο του Κόλπου το 1991 ο Τζ. Μπους πατήρ μίλησε για τη Νέα Τάξη Πραγμάτων. Εννοούσε την οικονομική παγκοσμιοποίηση, δηλαδή την κυριαρχία των ΗΠΑ. Αυτό σε συνδυασμό με την κατάρρευση του Ανατολικού μπλοκ. Γνωστή ήταν πλέον και η αλλαγή ισορροπιών στην Ευρώπη με την ένωση της Γερμανίας.
    Γνωστά λοιπόν τα σήμερον τεκταινόμενα ήδη προ 25 - 20 ετών.
    Τι έκαναν επομένως οι πολιτικές ηγεσίες της χώρας μας για να θωρακίσουν την κοινωνική και παραγωγική ευρωστία της; Τίποτα! Η δεκαετία του 1990 ήταν κρίσιμη. Κι αντί να ληφθούν τα δέοντα μέτρα, η χώρα έζησε την κραιπάλη της Μιμής, της Μυκόνου, των απογευματινών μπουζουκιών, του life style, των απαίδευτων ΤΕΙ σε κάθε γωνιά για να δουλεύουν τα μπαράκια.
    Την κραιπάλη του εθνικού αυνανισμού με εσώρουχα Perla, των πακέτων και των επιδοτήσεων της ΕΕ που καίγονταν στο ουίσκι, στα ακριβά ταξίδια του χαμηλόμισθου δημόσιου υπάλληλου, στις αυθαίρετες βίλες των «επιχειρηματιών», στις κάλτσες των 40.000 δρχ. του Παπαντωνίου, στο γάμο του Τσοχατζόπουλου. Η Ελλάδα έζησε την κραιπάλη της ανικανότητας, της ηθικής ασυδοσίας ηγεσίας και λαού. Ναι και του λαού. Το έγκλημα έγινε εν ονόματι του λαού και τη συμμετοχή του, για να εκπορευθεί ο λαός, να νοιώσει ένοχος και συνένοχος. Να τιμωρηθεί και να ταπεινωθεί. Για να του πουν είσαι ανίκανος να ζεις σε Δημοκρατία. Να υποταχτεί στην εξουσία των ειδημόνων.
    Και οι πνευματικοί άνδρες της χώρας; Τι έκαναν αυτοί; Αυτοί αγόραζαν Φεράρι στον εραστή τους. Αναμασούσαν το Μεγαλειώδες Παρελθόν του Έθνους, ανίκανοι να του δώσουν Μέλλον. Αυταρέσκονταν στα βαριά ζεϊμπέκικα για να γευτούν τον ερωτισμό του λαού ή μαγείρευαν αστακό με θέα το ηλιοβασίλεμα, καθώς το βραδινό αεράκι κυμάτιζε το μεταξένιο Dolce & Cabana στη σάρκα της έφηβης ρωσίδας.
    Η Ελλάδα έζησε το έγκλημα!
    Ποιος θα δικάσει;

    • juliet avatar
      juliet @ Μανιάτης 25/11/2011 21:53:17

      Αυτό το ερώτημα θα πάρει ποτέ απάντηση.ΠΟΙΟΣ;

  12. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 25/11/2011 22:53:14

    Nα κάνω μία χαζή ερώτηση αυτά τα κοστούμια που φοράει από πότε τα έχει πριν η μετά την επανένωση των Γερμανίων:

  13. ektoras avatar
    ektoras 26/11/2011 20:54:02

    Δεν είναι Ναζί, είναι ένας ακόμα από εκείνους στην Ελληνική κοινωνία που δεν πιστεύουν στις δυνατότητες της χωράς. Δυστυχώς αυτές οι αγκυλώσεις μας έχουν στερήσει από την Εθνική αυτοπεποίθηση. Το άγχος του τι θα πουν Αγγλοι,Γαλλοι, Γερμανοι, Αμερικανοι έχουν ευνουχίσει τις πραγματικές δυνατότητες αυτού του κράτους. Έχουμε φτάσει από την καταστροφική υπερτίμηση των δυνατοτήτων μας του 1921-22 στην εξ ίσου εγκληματική εθνική κατάθλιψη, αυτοτιμωρία και την ολοκληρωτική απαξίωση των δυνατοτήτων μας.
    Δυστυχώς, αυτή η κατάσταση είναι πολύ πιο επικίνδυνη από έναν Ναζί…