#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/11/2011 19:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Γερμανία επιμένει, ο Σαμαράς λέει "όχι"



Απαραίτητη για την εκταμίευση περαιτέρω οικονομικής βοήθειας προς την Ελλάδα θεωρεί η Γερμανία τη γραπτή συναίνεση της Νέας Δημοκρατίας για την εφαρμογή των συμφωνιών της 26ης Οκτωβρίου, σύμφωνα με το γερμανικό πρακτορείο ειδήσεων DPA.

Σε δηλώσεις του στο πρακτορείο ο κ. Σόιμπλε καθιστά σαφές ότι όσο δεν υπάρχουν αυτές οι γραπτές εγγυήσεις, δεν θα υπάρξει εκταμίευση της επόμενης δόσης. Προβάλλοντας το παράδειγμα της Ιρλανδίας και της Πορτογαλίας, όπου υπήρξαν ανάλογες γραπτές δεσμεύσεις τόσο της κυβέρνησης όσο και της αντιπολίτευσης, ο Γερμανός ΥΠΟΙΚ επιμένει ότι αυτή η απαίτηση δεν συνιστά κάτι το «αναξιοπρεπές».

Η Deutsche Welle υποστηρίζει ότι η αντίδραση του κ. Σόιμπλε αφορά την επιμονή του αρχηγού της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνη Σαμαρά, να μη δεσμευτεί γραπτώς για την εφαρμογή των αποφάσεων της συνόδου κορυφής του περασμένου Οκτωβρίου επιβεβαιώνει τις προχθεσινές δηλώσεις του υφυπουργού του Γιόργκ Ασμουσεν για την αναγκαιότητα γραπτής δέσμευσης των κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση Παπαδήμου.

Πάντως, στη συνάντηση που είχε σήμερα ο κ. Σαμαράς με τους επικεφαλής της τρόικας άφησε με σαφήνεια να εννοηθεί ότι οι μέχρι στιγμής ενέργειές του είναι αρκετές και δεν σκοπεύει να βάλει επιπλέον υπογραφή

Στην συνάντηση που διήρκεσε περισσότερο από μία ώρα συμμετείχαν ο υπουργός Εξωτερικών και αντιπρόεδρος της ΝΔ Σταύρος Δήμας και τα μέλη του οικονομικού επιτελείου του κόμματος κ. Μουρμούρας, Σταϊκούρας, Μηταράκης και Λαζαρίδης.

Συζητήθηκαν όλες οι εξελίξεις στην Ελλάδα και στην Ευρώπη και τα ανοικτά ζητήματα της ελληνικής οικονομίας κυρίως τα σχετικά με τις εγγυήσεις για την εκταμίευση της έκτης δόσης και η πορεία για την εφαρμογή των αποφάσεων της 26ης Οκτωβρίου.

Ο κ. Σαμαράς επανέλαβε στους εκπροσώπους της Τρόικας ότι έχει κάνει πέντε ενέργειες που συνιστούν πλήρη και θεσμική έκφραση και δέσμευση της ΝΔ ότι θα εφαρμόσει την ευρωπαϊκή συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου:

Πρώτον, ότι έχει τοποθετηθεί δημοσίως από το βήμα της ελληνικής βουλής.

Δεύτερον, ότι έστειλε επιστολή στο Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα όπου αναλύει τις θέσεις του μετά τις τελευταίες εξελίξεις και την ανάληψη της πρωθυπουργίας από τον κ. Λουκά Παπαδήμο και επαναλαμβάνει τις δεσμεύσεις του. Η επιστολή απευθύνεται και στους ηγέτες των κομμάτων άρα και προς την κ. Μέρκελ και τον κ. Σαρκοζί.

Τρίτον, ότι δεσμεύτηκε για την συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου στην σύσκεψη με το νέο πρωθυπουργό υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Τέταρτον, ότι δέσμευση συνιστά και η ψήφος εμπιστοσύνης που έδωσε στην κυβέρνηση Παπαδήμου.

Πέμπτον, ότι στην ίδια κατεύθυνση λειτουργεί και η κατ΄ αρχήν έγκριση του προϋπολογισμού του 2012.

Στο πλαίσιο αυτό κατέστησε σαφές ότι οι ενέργειες αυτές είναι αρκετές και δεν σκοπεύει να βάλει επιπλέον υπογραφή. Φεύγοντας πάντως ο κ. Τόμσεν όταν ρωτήθηκε για το αν θα ζητηθούν από τον κ. Σαμαρά επιπλέον έγγραφες δεσμεύσεις απάντησε: "κανένα σχόλιο".

Στην συνάντηση συζητήθηκαν τα πρώτα βήματα στις διαπραγματεύσεις μεταξύ της ελληνικής κυβέρνησης και των τραπεζιτών για το πρόγραμμα PSI και οι όροι που θέτουν οι ομολογιούχοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. takis avatar
    takis 19/11/2011 18:04:52

    Mη μασάς Φαήλο, να μιλάς και να τους πονάς! http://shar.es/ofQnk

  2. michael avatar
    michael 19/11/2011 18:42:15

    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΝ Η ΕΥΡΩΠΗ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΟΔΟΥΛΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.
    ΤΑΚΟΥΣ ΣΑΜΑΡΑ, ΑΝ ΕΠΙΜΕΙΝΟΥΝ ΡΙΞΕ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.
    ΑΦΟΥ ΘΕΤΟΥΝ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ ΘΕΣΕ ΚΑΙ ΕΣΥ:

    ΠΑΡΕ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ.
    ΑΜΕΣΑ.
    ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ.
    ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΚΑΘΕ ΕΛΠΙΔΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ.

    ΤΙ ΦΟΒΑΣΑΙ; ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΩΡΑ;

    ΑΚΟΥΣ ΣΑΜΑΡΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΣΟ ΑΥΤΟΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ.
    ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΜΥΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΘΕΣΗ.

  3. Enzo avatar
    Enzo 19/11/2011 19:28:25

    Θέλουν να προσκηνυσει και ο Σαμαρας .

  4. Y. avatar
    Y. 19/11/2011 19:31:48

    Καμιά απολύτως υπογραφή. Ή είσαι αξιοπρεπής, ή δεν είσαι. Η αξιοπρέπεια δεν μπαίνει σε διαπραγμάτευση

  5. ΑΙΟΛΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΟΣ 19/11/2011 19:39:48

    ΑΝΤΩΝΗ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΑΝΩ .ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/11/2011 19:39:56

    Ο Dr Strangelove αποκαλύπτει ότι ο ναζισμός δεν ήταν ένα απλό σύμπτωμα στην πολιτική ζωή της Γερμανίας, δεν ήταν το εφεύρημα ενός παρανοϊκού λαοπλάνου, αλλά είναι κάτι βαθιά ριζωμένο μέσα στη γερμανική νοοτροπία και ιδιοσυγκρασία. Και καταλαβαίνω τώρα πλέον ότι και ο Α΄ Παγκόσμιος Πόλεμος είχε ως διακύβευμα την ελευθερία, όχι μόνο ο Β΄. Τυχόν νίκη της Γερμανίας στον Α΄Παγκόσμιο Πόλεμο θα σήμαινε την υποδούλωση της Ευρώπης.
    Οι Γερμανοί μπορούν να είναι σίγουροι ότι όταν ο κυκλώνας φτάσει στο σπίτι τους, δεν θα τους λυπηθεί κανείς, μα κανείς απολύτως...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΒΙΣ 20/11/2011 01:56:32

      την τελευταία φορα παντως καποιοι τους 'λυπηθηκαν' και μπηκαν στη μέση γιατι αλλιως οι Ρωσσοι δεν θα ειχαν αφησει πέτρα-πανω σε πέτρα..

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ΒΙΣ 20/11/2011 15:15:56

      Μα πώς θα μπορούσε ποτέ η μαζική συμμετοχή ενός λαού στην ορθολογικά οργανωμένη εξολόθρευση ολόκληρων φυλών να είναι απλό σύμπτωμα; Τον Χίτλερ τον ψήφισαν ξέροντας ποιος είναι. Στην εισβολή στη Σοβιετική Ένωση και στις ακόλουθες μαζικές σφαγές εκατομμυρίων συμμετείχαν 4 εκατομμύρια στρατιώτες τους. Γενοκτονία είχαν κάνει στη ναμίμπια πριν ακόμη από τον Α Παγκόσμιο. Στον Α Παγκόσμιο σκεφτόντουσαν για μαζική εξολόθρευση των Σέρβων σε θαλάμους αερίων. Οι Γερμανοί είναι ρατσιστές από την αρχαιότητα, όταν είχαν δίκαιο με βάση την 'αξία του αίματος'. Ακόμη και οι ιστορικοί τους συναρτούν την αξία των εθνών και των επιτευγμάτων τους με τη βιολογία τους. Δεν έπαψαν ποτέ να είναι πολεμοχαρείς, όπως ήταν από την αρχαιότητα, όταν διέλυσαν τη Δυτική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία και βύθισαν τη μισή Ευρώπη στο σκοτάδι. Χρειάστηκαν αιώνες στην Εκκλησία για να τους μάθει να γράφουν και να σχεδιάζουν ανθρώπινες μορφές.
      Πάντα τους πόρωνε η αύξηση της δύναμης και η χωρίς όρια πραγματοποίηση των επιθυμιών, βλ. και Νίτσε, Φρόυντ.
      Ποτέ δε μετανόησαν για το ναζισμό, απλά είπαν 'it wasn't me' και τους δόθηκε το μεγαλύτερο συγχωροχάρτι που θα μπορούσε ποτέ να δοθεί στην ιστορία.

  7. Ευάγγελος Νιάνιος avatar
    Ευάγγελος Νιάνιος 19/11/2011 19:47:56

    Αντί σχολίου
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
    Τι κακό θα μου κάνεις / Οταν σαν βγαίνω απ' τ' αυγό /Ξέρω να μιλώ;
    Μιλούσε ένα πουλί /Και ξέρναγαν οι ηλίθιοι
    Δεν είμαι εσού /Είμαι τ' ουρανού /Ελεγε το πουλί στον ξένο,
    Πετώ και όταν κάθομαι /Πέταξα πάνω σε άλογο /Πού δεν σταματά.
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΡΑΝΤΑΡΗΣ 25 -1- 1939

  8. ikaros avatar
    ikaros 19/11/2011 19:50:11

    Θεωρώ πως πρόκειται (ως ένα βαθμό) για ένα παιχνίδι εντυπώσεων και από τις δύο πλευρές. Ο κ. Σόιμπλε γνωρίζει πως με την επιμονή του ανεβάζει τις μετοχές του κ. Σαμαρά και για αυτό κάνει τις δηλώσεις αυτές. Ο φόβος της ανόδου της Αριστεράς από εδώ και πέρα θα βρίσκεται στον μεγεθυντικό φακό των Πρεσβειών και των αντίστοιχων κυβερνήσεων. Είναι καλύτερα ένας "αντιδραστικός" Σαμαράς παρά από έναν "αντιδραστικό" και ενωτικό στο χώρο της Αριστεράς Τσίπρα. Με λίγα λόγια η δόση την τελευταία στιγμή θα δοθεί και το γνωρίζουν όλοι.

    • agitatoras avatar
      agitatoras @ ikaros 19/11/2011 19:59:46

      ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ. ΟΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΕΣΕΙ, ΑΠΛΑ Η ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ..ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ :Δεύτερον, ότι έστειλε επιστολή στο Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα όπου αναλύει τις θέσεις του μετά τις τελευταίες εξελίξεις και την ανάληψη της πρωθυπουργίας από τον κ. Λουκά Παπαδήμο και επαναλαμβάνει τις δεσμεύσεις του. Η επιστολή απευθύνεται και στους ηγέτες των κομμάτων άρα και προς την κ. Μέρκελ και τον κ. Σαρκοζί.

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ ikaros 19/11/2011 20:59:10

      Προχωρημένη άποψη και ενδιαφέρουσα.

      Είδομεν...

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ikaros 19/11/2011 22:10:50

      Συγκρίνουμε Σαμαρά με Τσίπρα? Που είναι ο Αλαβάνος και ο Κουβέλης; Είναι ενωτικός ο Τσίπρας στο χώρο της αριστεράς; Δηλαδή το ΠΑΣΟΚ διαλύθηκε?

      • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
        Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ Ένας Τυχαίος 19/11/2011 23:03:19

        Το πασόκ σε πολλές περιφέρειες και σε δημοσκοπήσεις (που φυσικά δεν έχουν δει το φως της δημοσιότητας για ευνόητους λόγους) είναι 3ο ή ακόμα και 4ο κόμμα τη στιγμή αυτή.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ikaros 20/11/2011 09:10:54

      Αυτη η εξήγηση δεν στέκει. Ο Σόιμπλε θέλει να έχει Υποχωρητικούς συνομιλητές στην αυριανή κυβέρνηση. Η "εμμονή" Σαμαρά δεν του αρέσει. Η 6η δόση έχει αποφασισθεί να δοθεί επειδή η ΕΕ δεν αντέχει μια κατάρρευση της Ελλάδας λόγω φόβου για ντόμινο. Επίσης θέλει να του κόψει τον τσαμπουκά για να μην ενωθεί αύριο με τους ομολόγους του σε Ισπανία Πορτογαλία Ιρλανδία και πιέζουν για ευρωομόλογο

  9. Nick63 avatar
    Nick63 19/11/2011 20:02:07

    Τι σκ... ισονομία υπάρχει στην Ε.Ε.;
    Δεν έχει κανένα κράτος λόγο παρά μόνο η Γερμανία;
    Ας παραιτηθούν τουλάχιστον όλοι οι διακοσμητικοί "αξιωματούχοι"της Ε.Ε.
    κι' ας δώσουν τα κλειδιά στη Μέρκελ, να τελειώνουμε.

  10. teos avatar
    teos 19/11/2011 20:07:42

    Σαμαρά κράτα γερά, η Ρωσία μόλις υπόγραψε την Ευρασιατική οικονομική ένωση με Καζακτζάν και Λευκορωσία, τώρα ξέρουμε γιατί επεσε σε μια νύχτα ο Καραμανλής που είχε καλές σχέσεις με τους Ρώσους και ήρθε ο Αμερικανόδουλος ΓΑΠ. Εάν μας βγάλουν από την Ευρωπαική ένωση υπάρχει και τρίτος δρόμος.
    Η παγίδα που σου εχουν στήσει είναι διπλή: να υπογράψεις ένα μνημόνιο όπου κάποιο από το πιο αντιλαικά μέτρα που περίεχει προορίζονται για κακοστημένο θέατρο. Το ανοιγμα των ταξί χωρίς κριτήρια και οι εφεδρεία δεν χρειάζονται. Υπάρχουν μόνο και μόνο στο μνημόνιο για μας παραστήσουν ότι ο Καρατζαφύρερ με τον αθλιο Βορίδη και καλά τα μπόκαρε άδειαζοντας φήφους από την ΝΔ και αφήνοντας το Λάος και το Πασόκ να είναι και πάλι ρυθμιστές μετα τις εκλογές.

    • Γιούρι avatar
      Γιούρι @ teos 19/11/2011 20:37:00

      Το Τατζικιστάν ξέχασες...Έχεις όραμα πάντως, δίπλα-δίπλα με το Καζακστάν. Σαμαρά να δω πώς θα ξεμπλέξεις με τέτοιους φωστήρες ψηφοφόρους!

    • GGL avatar
      GGL @ teos 19/11/2011 23:16:54

      Mε τη Ρωσία? Α τώρα δέσαμε. Για την ώρα πάντως η Μεγάλη Ρωσία δεν μας χορηγεί πετρέλαιο γιατί μας θεωρεί αναξιόπιστους και κακοπληρωτές. Απορώ γιατί πολλοί έλληνες δείχνουν κλίση προς τη Ρωσία σε αυτούς που εξόντωσαν τον ελληνισμό της Κριμαίας, της Αμπχαζίας και σε κάθε σημείο της Σ.Ένωσης όπου υπήρχε ελληνισμός, με διώξεις, εκτελέσεις και εξορίες στα βάθη της Ρωσίας. Τα χέρια της Ρωσίας είναι βαμμένα με ελληνικό αίμα. Και παρουσιάζονται υποτίθεται ως εκφραστές της λαικής πατριωτικής δεξιάς. Άγνοια ή βλακεία??

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ GGL 20/11/2011 01:31:30

        Οι εκτοπίσεις των Ελλήνων της Κριμαίας και του Πόντου έγιναν από το κομμουνιστικό καθεστώς (Λένιν και Στάλιν), το οποίο εμφορούνταν από μια ιδεολογία ξενη προς τις αξίες και παραδόσεις του ρωσικού λαού και κουβαλημένη εξ Εσπερίας. Οι ίδιοι οι Ρώσοι ήταν εξίσου υπόδουλοι στο καθεστώς αυτό και το πλήρωσαν με αίμα.

        Επομένως, είμαι υποχρεωμένος να σου επιστρέψω το ερώτημα με το οποίο κλείνεις το σχόλιό σου: Τί από τα δύο ισχύει στην περίπτωσή σου;

      • ιστορικος avatar
        ιστορικος @ GGL 20/11/2011 10:05:39

        τουλαχιστον ,μαθε ιστορια.το 1919 η ελλαδα μετα απο πιεσεις των συμμαχων εστειλε ,εκστρατευτικο σωμα στρατου.εναντια στην νεαρη τοτε Σοβιετικη ενωση.Ξεσηκωθηκε και ολος ο ελληνικος πληθυσμος.Μετα την ηττα,οι περισσοτεροι απο αυτον τον πληθυσμο,γυρισαν στην ελλαδα,στους υπολοιπους εγιναν μετακινησεις ,σε αλλες περιοχες.

  11. papaki avatar
    papaki 19/11/2011 20:11:41

    Σημασία έχει μόνο το αν θα ψηφίσει αυτά τα κατάπτυστα που θα φέρουν στη βουλή. Τί να το κάνουμε αν δεν υπογράψει μέν, όταν έρθει η ώρα τα ψηφίσει, το κανει δε? Μου φαίνεται κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας με τον καιρό. Το δούλεμα πάει σύννεφο. Κ. Σαμαρά, μια ελπίδα είχαμε και φαίνεται να μας την πήρες και αυτή για να εξασφαλίσεις τις ψήφους των γερόντων που καίγονται για τις συντάξεις τους.

  12. Morelo avatar
    Morelo 19/11/2011 20:11:46

    Μα ρε παιδιά η ουσία της υπόθεσης είναι η υπογραφή;
    Ο κ.Σαμαράς συμφωνεί με την δανειακή που συμφωνήθηκε στις 27 Οκτώβρη,αρα συμφωνεί στο να μεταφερθουν τα Ελληνικά ομόλογα στο Αγγλικό δίκαιο;
    Προφανώς ναι.

    Οπότε είτε υπογράψει είτε όχι,τι αλλάζει;
    Εμένα όλα αυτα περι επικοινωνιακών τρίκ μου κάνουν. Και καλά αντιστασιακή στάση αλλα επι της ουσία υποστηρίζω όσα μου επιβάλλετε.

    • papaki avatar
      papaki @ Morelo 19/11/2011 20:20:22

      Ετσι όπως το λες είναι. Παίζει ένα σενάριο μόνο να τα φέρουν όλα πακέτο για ψήφιση στη βουλή και να πει όχι. Ποιός ξέρει πως σκέφτεται. Οι μέρες θα το δείξουν. Εγώ περίμένω να δω αν και δεν ελπίζω και σε πολλά πια. Καλύτερα να υπέγραφε ό,τι ήταν να μην έχουμε και αγωνία, αν πραγματικά σκοπεύει να το ψηφίσει όταν πάει στη βουλή πάντως.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/11/2011 20:16:26

    Η υπογραφή δεσμεύει και μετά τις εκλογές...

    • sawas avatar
      sawas @ ΕΥΑ 20/11/2011 00:25:30

      ...μόνο τον υπογράφων.......όχι τον λαό!!!! ;-)

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ sawas 20/11/2011 11:42:58

        ....αν υπογράφει...
        ΥΓ: Φαντάζεσαι να βγει δημοσκόπηση που να θέλει να υπογράψει ο Σαμαράς;

  14. Τασος avatar
    Τασος 19/11/2011 20:19:16

    ΔΕΝ λεει και οχι και στην δανειακη συμβαση...

  15. O Saligaras avatar
    O Saligaras 19/11/2011 20:27:25

    Κάτι εχουν στο μυαλό τους!
    Κάτι που δεν είχαν υπολογίσει επιμελώς απο την αρχή.
    Σίγουρα κάτι χειρότερο θα επακολουθήσει και η άρνηση
    του Σαμαρά όχι μόνο θα είναι το χρυσό κλειδί για εμας,
    αλλά στη συνέχεια θα κουνήσει δραματικά την Ευρώπη.
    (συμπτωματικώς θα διαλύσει και το Πασοκ..)

  16. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 19/11/2011 20:29:43

    ΑΝΤΩΝΗ ΕΤΣΙ ΓΕΡΑ ....!!!!! ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΑ ΣΠΑΣ

  17. Orestios avatar
    Orestios 19/11/2011 20:36:03

    Οι Γερμανοί και οι εδώ προσκυνητές τους έχουν σκυλιάσει.

  18. nikos17 avatar
    nikos17 19/11/2011 20:46:48

    γιατι όταν γραφουμε για τιμωρια των υπευθυνων δεν τα δημοσιεύετε? 40 χρονια δεξιοι ειμαστε, αριστερότερα δεν προκειται να παει η ψηφος μας!!!!!!!!!!!

  19. ageliki avatar
    ageliki 19/11/2011 21:01:30

    terma proedre as to katalavoun pws then masame .Polles oi pagides tous [fisika esi gnorizis kalytera] .OXI kai alla OXI perimenoume pleon apo sena.Kati mou lei oti kai to pasok kapoio vromiko paixnidi paizi .Oso gia sinentefxi Stayropoulou?????????????????????

  20. Nikolaos avatar
    Nikolaos 19/11/2011 21:06:28

    Ο κ. Σαμαρά σωστά κάνει που δεν δέχεται τις αιτούμενες υπογραφές. Δεν έχει να χάσει τίποτα. Ούτε αυτός, ούτε η χώρα μας. Αν έχουν σκοπό να δώσουν τη δόση θα το κάνουν. Είτε με υπογραφή, είτε χωρίς υπογραφή. Αν έχουν αποφασίσει να μη την δώσουν, δεν θα την δώσουν είτε υπογράψει είτε όχι. Οι εκλογές είναι πάντα διέξοδος. Η πλέον ορθή. Ας σημειώσουμε εδώ και τη σχετική δήλωση του υπουργού επικρατείας κ. Σταυρόπουλου, πρώην δικαστή, πρώην συμβούλου του κ. Παπανδρέου και νυν πολιτικού (υπουργού επικρατείας της ΝΕΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ) . " Το Σύνταγμα δεν προβλέπει κυβερνήσεις ειδικού σκοπού", δήλωσε. Θα πρέπει να του επισημανθεί αρμοδίως ότι τώρα ασκεί πολιτική και όχι δικαστική εξουσία. Κι' αυτό, γιατί θα πρέπει να γίνει κατανοητό από τον κ. υπουργό ότι ο σκοπός και η χρονική διάρκεια της Κυβέρνησης αυτής αποτελεί μη αντικείμενη στο Σύνταγμα πολιτική δέσμευση των πολιτικών αρχηγών και περιλαμβάνεται στις σχετικές ανακοινώσεις της π.τ.δ. Στα δημοκρατικά Συντάγματα, ως γνωστό, δεν ρυθμίζονται ειδικότερα οι πολιτικές δεσμεύσεις. Τέλος, δεδομένου ότι η πιοπάνω δήλωση του υπουργού επικρατείας έγινε με αφορμή τις “αιτούμενες” υπογραφές από τον κ. Σαμαρά, θα πρέπει να του επισημανθεί ακόμη ότι στο Σύνταγμα δεν προβλέπονται εγγυητικές υπογραφές από αρχηγούς ελληνικών κομμάτων προς τα όργανα διεθνών οργανισμών. Αυτό, όμως δεν τον εμπόδισε να προτρέψει, έμμεσα αλλά σαφώς, τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευση να αποδεχθεί τις “αιτούμενες” υπογραφές. Η προτροπή αυτή από το συγκεκριμένο υπουργό αποτελεί ίσως και μείζον πολιτικό ζήτημα. Στη χώρα μας η ιστορική παράδοση πρώην δικαστικών που έγιναν πολιτικοί είναι θλιβερή.

  21. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 19/11/2011 21:55:40

    αντωνη σαμαρα μην υπογραψεις τιποτα απο αυτα που θελουν τροικα και ντοπιοι δοσιλογοι.
    γυρισε τους την πλατη και μην τηρησεις την υπογραφη που εβαλε ο γαπ.
    υπογραφη μπορει να βαλει ο ελληνικος λαος , μονο μετα απο εκλογες και ειδικα τωρα που ξερει την αληθεια.
    δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.
    η κοινωνια και οι ελληνες πιστευουν οτι εισαι πατριωτης.
    βγες τωρα απο το καδρο των δοσιλογων.

  22. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 19/11/2011 22:04:58

    Ασχετο, αλλά αν παρουμε την 6η δόση, χωρις να δώσουμε την τελευταια γραμμη άμυνας(ομολογα στο εθνικο μας δικαιο) πότε είναι η επόμενη δόση;

  23. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 19/11/2011 22:14:25

    Ανεξάρτητα αν η υπογραφή είναι για τυπικούς λόγους,έχει τη σημασία της.Ο Σαμαράς βλέπει πως οι εξελίξεις στην Ευρώπη θα είναι ραγδαίες,το αμέσως προσεχές διάστημα,και δεν θέλει να δεσμευτεί και γραπτώς.Το βρίσκω λογικό.Οι συνθήκες μεταβάλλονται γρήγορα.Εξάλλου,ποιος εγγυάται σε ποια κατάσταση θα είναι η ΕΕ σε μερικούς μήνες;Απ'ότι φαίνεται,η σοβαρή κρίση στην ΕΕ είναι προ των πυλών.Και κάτι τελευταίο.Ανυπολόγιστη ζημιά με απρόβλεπτες συνέπειες προκάλεσαν ο καταστροφικός παπανδρεϊσμός και ο ανεκδιήγητος πασοκισμός στη χώρα....Ποιος ξέρει τι υπέγραψαν,μυστικά στο παρασκήνιο,για τη χώρα και όλους μας....Κανείς δεν γνωρίζει....

  24. TAKHS avatar
    TAKHS 19/11/2011 22:34:05

    Αρχηγε κρατα γερα απο καλαματα ειμαστε.
    Εκει που αρχισε το 21 και το φωτια και τσεκουρι στους προσκυνημενους
    Δε σκυβουμε ποτε.

  25. Απορία avatar
    Απορία 19/11/2011 23:00:58

    Μήπως πλέον πρέπει να περάσουμε στην αντεπίθεση;

    Έχουν φαγωθεί οι εταίροι μας για "γραπτή συναίνεση".
    ΟΚ φίλοι "εταίροι" υπογράφουμε εμείς "γραπτή συναίνεση" όχι όμως για την έκτη δόση αλλά για ένα συνολικό πακέτο διάσωσης της χώρας.

    Εν ολίγοις θέλετε συναίνεση;
    Ε, υπογράψτε και εσείς, αλλά με βαριές οικονομικές ρήτρες, χρονοδιάγραμμα πορείας της οικονομίας μας.
    Ότι π.χ. μέχρι το 2015 θα βρισκόμαστε σε αυτή την οικονομική θέση και φυσικά ότι θα υπάρχει μέχρι τότε το ευρώ

    Το κάνετε αυτό;
    Ναι, συναινούμε.
    Όχι, ψάξτε αλλού για κορόιδα.

    Ε, όχι και για μια δόση να ξεβρακωθούμε. Και ποιος στο κάτω-κάτω της γραφής μας εγγυάται ότι δεν θα το διαλύσετε εσείς του χρόνου το ευρώ από μόνοι σας;

    Ο Σαμαράς να εμμείνει στο ΟΧΙ.
    Κάποιος πρέπει να δείξει επιτέλους στους εταίρους ότι δεν είμαστε εταίρες.

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/11/2011 23:12:44

    τους τελευταίους δύο μήνες ΜΟΝΟ όρους βάζει ο Σόϊμπλε. Ή κάτι θέλει να μας πει, ή μας δουλεύει. Μην μασάς Αντώνη, ψηλά το κεφάλι.

  27. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 19/11/2011 23:15:32

    Με αφορμή τον εκβιασμό που του κάνουν για να υπογράψει, ο πρόεδρος έχει την ευκαιρία να απεμπλακεί απ' αυτόν το γελοίο θίασο-κυβέρνηση Παπαδήμου-και να βγει από το μνημονιακό κάδρο.
    Ταυτόχρονα τα γνωστά νεοφιλελεύθερα σταγονίδια θα αρνηθούν να υπακούσουν στον αρχηγό τους διατηρώντας το μνημονιακό τους προφίλ και την προσήλωσή τους στην γνωστή θυγατέρα με αποτέλεσμα να θέσουν μόνοι τους εαυτόν εκτός κόμματος.
    Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια.
    Ζητάω πολλά Πρόεδρε;

    • GAETANO avatar
      GAETANO @ ΓΙΑΝΝΑ 20/11/2011 01:45:20

      Ζητάς τα σωστά .

  28. Θέμις avatar
    Θέμις 19/11/2011 23:45:46

    Χαίρομαι που λέει όχι, έστω κι αν η υπογραφή έχει μόνο συμβολικό χαρακτήρα, που δεν νομίζω, γιατί αν ήταν μόνο συμβολική, δεν θα είχαν λυσσάξει τόσο πολύ οι Γερμανοί.
    Αλλά αν ψηφίσει το προϋπολογισμό του 2012, τι να την κάνω την αντίσταση της λαϊκής δεξιάς; Θα μείνουμε με την εθνική αξιοπρέπεια (λέμε τώρα), αλλά η ατομική του καθενός μας θα έχει παέι περίπατο.

  29. kp8 avatar
    kp8 19/11/2011 23:53:21

    Κάλύτερα, να μην μας τη δώσουν. Να πτωχεύσουμε τώρα όσο ακόμα οι δεσμεύσεις μας διέπονται από το ελληνικό δίκαιο κι ας πάρουνε δραχμές όποτε και εάν έχουμε. Ετσι που τά ΄κανε κι ο Σαμαράς με τα πίσω-μπρος, τους άνοιξε την όρεξη κι από κεί που ζητούσαν τις υπογραφές για τη συμφωνία της 27ης, τώρα τις θέλουνε για την 6η δόση. Δεν μπορείς Αντώνη να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Και δόση να μη χάσεις και την "αναπόφευκτη" συμφωνία να έχεις και να επαναδιαπραγματευτείς τα αδιαπραγμάτευτα όταν θα έχουμε βάλει το κεφάλι μας στον τορβά και θα χρωστάμε ευρώ βρεξει-χιονίσει. Μετά το "ναι", ξαναγύρνα και να παραμείνεις αυτή τη φορά στο όχι, γιατί τελικά η "αναπόφευκτη" θα μας οδηγήσει στο αναπόφευκτο.

  30. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/11/2011 00:35:44

    Κύριε Σαμαρά, βαστάτε γερά !!!
    Κι εμείς μαζί σας, όσο αντιστέκεστε και δείχνετε τέτοιο σθένος.
    Αναγκάστε επιτέλους να προκυρηχτούν άμεσα εκλογές, επιστρέψτε την χώρα στη δραχμή για να στρώσουμε όλοι μας και να ξεκινήσουμε καθαροί από την αρχή, συνεργαστείτε με Ρωσία και Κίνα για επενδύσεις και κυρίως : ετοιμάστε ειδικά δικαστήρια για την παραδειγματική σκληρή τιμωρία όσων μας έφεραν ως εδώ και όσων ακόμη και σήμερα συνεχίζουν.
    Ετσι οι Ελληνες θα δούμε ότι υπάρχουν ακόμη δίκαιοι και ισχυροί πολιτικοί.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δημήτρης 20/11/2011 01:07:09

      Αντώνη Σαμαρά. Έλληνα. Χριστιανέ. Μείνε ασάλευτος στις αιώνιες αξίες μας. Όσοι ζωντανοί θα ακολουθήσουν περήφανα όσο στερημένοι και αν είναι. Ο Έλληνας δεν αντέχει ζυγό.

      ΥΓ: Όπως τα λες Δημήτρη. Χρειαζόμαστε άμεσα απεγκλωβισμό από τις λυκοσυμμαχίες που έχουμε μπλέξει. Υπάρχει λύση οικονομικά και εθνικά. Ο Πούτιν έδινε χρήμα και φύλαξη συνόρων από ανατολή μεριά και ο ΓΑΠ μίλαγε για οικολογία...

  31. a.p. avatar
    a.p. 20/11/2011 01:02:14

    Προεδρε, η Ιστορια γραφει με χρυσα γραμματα μονο αυτους που ξερουν να αντιστεκονται ,μονο αυτους που τολμουν να πουν οταν απαιτειται ΟΧΙ, τους αλλους απλως τους προσπερνα . Εσυ θα αποφασισεις....

  32. ΜΠ avatar
    ΜΠ 20/11/2011 01:10:31

    Το φωνάζουμε εδώ και ΠΟΛΥ καιρό, από αυτό το βήμα: ο Α.Σ δέχεται επίθεση για να υπογράψει τη θανατική μας καταδίκη ως Έθνος κυρίαρχο με απίστευτες παρακαταθήκες σε Εθνικό πλούτο. Το ότι ακόμη – για πόσο δεν ξέρουμε, θα είναι εώς τις Εκλογές; – δεν υπογράφει αυτό που ζητούν όλοι οι εταίροι – λέμε τώρα – και τα παπαγαλάκια, σηκώνοντας κορώνες και τρομοκρατώντας για τη μη πληρωμή μισθών και συντάξεων, λέει πολλά για τη θέση που πρεσβεύει: ΔΕΝ ΞΕΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ούτε ο ίδιος, ούτε η παράταξη, ούτε οι Έλληνες και φυσικά η Ελλάδα.
    Οι “εταίροι” έχουν δοκιμάσει τα πάντα: απειλές για την 6η δόση, τρομοκρατία για έξοδο από την Ε.Ε και το Ευρώ, και μόλις χθες δήλωσε η Μέρκελ πώς θα “τιμωρεί” τα άτακτα δημοσιονομικώς, κράτη.
    Το 90% των ομολόγων μας είναι στο Ελληνικό Δίκαιο. Αυτή τη στιγμή τους χορεύουμε τσάμικο και καλαματιανό, κυρίως, Αντώνη σέρνεις το χορό!! Εάν τυχόν υπογράψουμε τη συμφωνία της ντροπής, ξεχνάμε μια για πάντα ακόμη και την Ελληνική σημαία. Στην Ακρόπολη θα υψώσουν οι εταίροι τη σημαία της Ε.Ε και όλος ο Εθνικός πλούτος, μαζί και ο ιδιωτικός (σπίτια, εξοχικά, οικόπεδα, αγροτεμάχια, βιομηχανικά κτήρια, κ.λ.π), θα περάσουν μέσα σε μια νύχτα στα ξένα χέρια που είναι μαχαίρια (κατά το λαϊκό άσμα).
    Όσο για τη Δημοκρατία και το Σύνταγμα, η Μέρκελ δήλωσε ότι εώς το 2014 θα τα έχει αλλάξει ΌΛΑ !!!!!!!!!

  33. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 20/11/2011 01:18:56

    Ο Αντώνης Σαμαράς δεν πρέπει να δώσει γραπτή εγγύηση με τίποτα, και για λόγους που δεν αφορούν μόνο την εθνική αξιοπρέπεια αλλά περιλαμβάνουν και τα περιθώρια πολιτικής ευελιξίας που θα έχει αργότερα. Η υπογραφή σε γενικότερα κείμενα καλής διάθεσης και εθνικής συνεννόησης δεν βλάπτει, οι προσωπικές εγγυήσεις όμως πρέπει να αποτελέσουν κόκκινη γραμμή. Την 6η δόση δεν μπορούν να την αρνηθούν σε κυβέρνηση Παπαδήμου. Εξάλλου γι’ αυτό ο κ. Παπαδήμος βρίσκεται εκεί που βρίσκεται, για να βοηθήσει με το κύρος και το ειδικό βάρος που υποτίθεται διαθέτει προκειμένου να ξεπεραστούν τέτοιες τεχνικές δυσκολίες. Ο Σαμαράς έχει κάνει αρκετά βήματα καλής θέλησης, έχει δείξει ότι βάζει την πατρίδα πάνω από όλα με κόστος προσωπικό, στο θέμα όμως των εγγυήσεων πρέπει να μείνει ΒΡΑΧΟΣ.

  34. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/11/2011 02:47:14

    Η μόνη ελπίδα για την χώρα μας περνάει από την απόρριψη των εγγυήσεων που θέλουν να αποσπάσουν οι Γερμανοί και οι συν αυτοίς. Άν τα εκχωρήσουμε και υπαχθούμε και στο Αγγλικό δίκαιο, φοβάμαι ότι μετά θα μας λιώσουν ανενόχλητοι και δεν θα μπορούμε να κάνουμε και τίποτα. Στο βαθμό που ο Σαμαράς αντιστέκεται, η ελπίδα μένει ζωντανή.

    Όσο κι αν αισθάνομαι αμήχανα με την μεταβατική κυβέρνηση Παπαδήμου, γεγονός είναι ότι η τωρινή συγκυρία (με την κλιμάκωση των πιέσεων παρά την ψήφο εμπιστοσύνης) αποκαλύπτει και στον τελευταίο Έλληνα ότι οι τροϊκανοί
    δεν θα πάψουν να εκβιάζουν μέχρι να πάρουν όλα όσα θέλουν (δηλαδή: την χώρα μας στο πιάτο), άν δεν βρεθεί κάποιος να τους πει ένα ΟΧΙ. Θα δυσκολευτούν επομένως τα γνωστά παπαγαλάκια να φορτώσουν στον Σαμαρά την οποιαδήποτε αρνητική εξέλιξη, άν πολύ σύντομα χρειαστεί να πει αυτό το ΟΧΙ. Επομένως, μην διστάσετε να το πείτε κύριε Σαμαρά, άν αυτό επιτάσσει το καθήκον προς την πατρίδα. Κι εμείς, οι απλοί δεξιοί (και μαζί μας και όσοι αριστεροί έχουν μάτια και βλέπουν), στο βαθμό που μπορούμε, θα σας στηρίξουμε.

  35. ektoras avatar
    ektoras 20/11/2011 02:52:12

    Ολοκληρη αυτη η ιστορια ειναι παιδικος εκβιασμος που δεν αντεχει στο απλουστατο επιχειρημα:

    Αν δεν ηθελαν να μας δωσουν τα λεφτα απλα δεν θα τα εδιναν απο την αρχη...χωρις να ζητησουν καμια υπογραφη. Απο κει και περα δυστυχως θα μας τα δωσουν για να "τηρηθει" αυτο το εκτροματικο μνημονιακο προγραμμα ειτε υπογραψουμε ολοι ειτε δεν υπογραψει κανενας...

  36. lornion avatar
    lornion 20/11/2011 02:56:38

    O φίλος του Κώστα Κ.... από το Αργοστόλι σε προτρέπει και σε δυναμώνει να μην ενδώσεις και να μη υπογράψεις δήλωση υποτέλειας στους γερμανούς.Εμαθαν να εκβιάζουν κι'αυτό δεν είναι πολιτική και δεν πρέπει να είναι και πολιτική της ΕΕ.

  37. Περικλής Ματζάρης avatar
    Περικλής Ματζάρης 20/11/2011 03:53:25

    Υπάρχει λύση. Υπογράφει το κείμενο ο Σαμαράς, παίρνει και μια σφραγίδα από ένα ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής και το στέλνει! 'Ε ρε γλέντια και δεν θα μπορούν να πουν και τίποτα (άν το καταλάβουν)!

  38. Άπολις avatar
    Άπολις 20/11/2011 04:16:17

    Δυστυχώς αρκετοί (ακομα & εδώ μέσα καποιοι) το εισπράτουν όλο αυτό ως παιχνίδι εντυπώσεων, με προσυμφωνημένο αποτέλεσμα.
    Ευτυχώς, αυτό δεν ισχύει.. Το αποδεικνύει η επιμονή των καθεστωτικών ΜΜΕ για αλλαγή στασης του Σαμαρα.
    Οι "εταίροι" μας προσπαθούν απλα να τον εξευτελίσουν.
    Ελπιζω οτι ο πρόεδρος δεν θα εκβιαστεί...
    Έχει αντιληφθεί την μπλόφα τους & θα τους ξεγυμνώσει

  39. κώστας avatar
    κώστας 20/11/2011 04:40:33

    Το επιχείρημα Σόιμπλε "προβάλλοντας το παράδειγμα της Ιρλανδίας και της Πορτογαλίας, όπου υπήρξαν ανάλογες γραπτές δεσμεύσεις τόσο της κυβέρνησης όσο και της αντιπολίτευσης" έρχεται σε αντίθεση με τη ρήση ότι η Ελλάδα είναι ειδική περίπτωση που ακούγεται και πάλι από γερμανικές φωνές. Πρώτα ας ξεμπερδέψουν τα μπούτια τους, μετά ας αρχίσουν να σκέφτονται τι θα γίνει αν βγουν για δανεισμό και δεν αγοράζει κανένας τα ομόλογά τους λόγω του ΧΑΜΗΛΟΥ τους επιτοκίου (άρα μικρό κέρδος για τους αγοραστές) και ύστερα θα βρουν την πολυτέλεια να παίζουν παιγνιδάκια εξουσίας. Αλλά θα ξαναχάσουν διότι δεν το χωράει το μυαλό τους ότι όσος συστημικός κίνδυνος είναι η Ελλάδα για την ευρωζώνη άλλο τόσος είναι και οι ίδιοι.

  40. Nίκος avatar
    Nίκος 20/11/2011 05:27:44

    Που'σαι Σοιμπλε,δεν πας καλυτερα να.....φιλιθεις??

  41. Mara avatar
    Mara 20/11/2011 08:56:51

    Yπογραφή σε αυτό το εκβιαστικό τελεσίγραφο, εκτός της απίστευτης προσωπικής ταπείνωσης για τον ίδιο τον Σαμαρά, αυτόματα είναι και απώλεια αυτοδυναμίας στις εκλογές.
    Τον ρίχνουν μιά και έξω... στον "λάκκο" των μνημονιακών.
    Έτσι πετυχαίνουν τον κύριο στόχο τους που είναι η επιμήκυνση του χρόνου παραμονής στην εξουσία της κυβέρνησης Παπαδήμου ή εκλογές που θα είναι αδύνατη η αυτοδυναμία. Ότι και άν προκύψει από τα δύο, αυτοί.... θα είναι ΚΑΛΛΥΜΕΝΟΙ.
    Το χειρότερο... δε όλων, στην δυσκολότερη περίοδο της μεταπολεμικής περιόδου, να έχουμε απόλυτο ρυθμιστή των πολιτικών εξελίξεων, τον γαλατά-σανοπώλη-πλανόδιο σαντουϊτσά-μποντυμπιλντερά-μάνατζερ μοντέλων.....
    Τον βοθρατζή της νέας τάξης....

    Κοινώς... τελειώσαμε.....

  42. hristoz avatar
    hristoz 20/11/2011 09:42:58

    Η παρέμβαση τόσο άμεσα στα εσωτερικά μίας χώρας, είναι εξοργιστική. Σε καμία περίπτωση δεν έχει κανένας δικαίωμα να απαιτεί κάτι τέτοιο. Αυτο που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι ενλω η φυσιολογική αντίδραση του συνόλου του πολιτικού αλλά και δημοσιογραφικού κόσμου θα ήταν η καταδίκη τέτοιων δηλώσεων, προσπαθούμε αν την διακιολογήσουμε. Αν θεωρήσουμε ότι είμαστε ένα ανεξάρτητο κράτος, η υπογραφή του πρωθυπουργού είναι πάντα αρκετή. Όσον αφορά την τρομοκράτηση του λαού μέσα από απειλές για την δόση ή για το πρόγραμμα στήριξης κάποια στιγμή πρέπει να πάψουμε να παπαγαλίζουμε τις 'ανοησίες' κάποιων.

  43. Παύλος avatar
    Παύλος 20/11/2011 11:29:11

    Δυστυχώς απο ο,τι διαβάζω στο κείμενο οι υπογραφές έπεσαν. Και μάλιστα οι επιστολές με την υπογραφή Σαμαρα εστάλησαν σε όλο το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα. Γιατί έπρεπε να το μάθουν οι εκπρόσωποι της Τρόικα πρώτοι; Εμείς ποτέ θα το μαθαιναμε; Το τελευταίο οχυρό έπεσε...

  44. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/11/2011 11:40:38

    Για τις επιστολές το ξέρουμε εδώ και μέρες, καμία σχέση με την υπογραφή που ζητάνε.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ TopGunZ 20/11/2011 12:09:23

      Γιατί, οι επιστολές αυτές σε όλο το ΕΛΚ δεν είχαν υπογραφές; Και ποιο ακριβώς ηταν το περιεχόμενο τους; Γιατί δεν το μάθαμε; Μην παίζουμε με τις λέξεις. Οι υπογραφές δυστυχώς έπεσαν και δεν μας είπε κανείς τίποτα.

  45. ΚΩΣ avatar
    ΚΩΣ 20/11/2011 11:54:14

    ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΕΝΝΟΗΘΕΙ Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΜΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ (ΟΤΑΝ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΔΕΣ), ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΑΠΕΔΕΙΧΘΗ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΤΣΑΔΕΣ . (ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΥΤΟΙ ΠΗΡΑΝ ΤΙΣ ΠΑΧΥΛΟΤΕΡΕΣ ΜΙΖΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ "ΒΛΕΠΟΥΝ" ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΕΔΩ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ
    ΤΑ GREEK STATISTICS ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΥΠΑΓΟΡΕΥΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΟΥΝ.) ΓΙ' ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΣΑΤΣΑΔΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΤΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΕΟΥ PSI . Θα μπορούσε πχ. να υπογράψει στό χαρτί και να βγει στη βουλή και να δηλώσει επίσημα οτι η υπογραφή αυτή ισχύει μόνο και μόνο για να πάρουμε την 6η δόση μέχρι πχ. τις 15 Δεκεμβρίου, αλλοιώς παύει να ισχύει...

  46. odysseas40 avatar
    odysseas40 20/11/2011 14:00:30

    Ολες οι υπογραφες ειναι ακυρες ! Γιατι γινονται υπο καθεστος εκβιασμου. Το θεμα ειναι οτι για να το πεις αυτο πρεπει να εχεις στρατο, οικονομικη αυταρκεια και δυνατους συμαχους. Εμεις τι εχουμε απο αυτα τα τρια ?

  47. apostolis-kastoria avatar
    apostolis-kastoria 20/11/2011 16:32:00

    "Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα" . Κατάφεραν οι ξένοι ¨προστάτες μας" με τα ντόπια εξαπτέρυγά τους να εξαρτήσουν την καταβολή της έκτης δόσης από την υπογραφή του Σαμαρά , την οποία ειρήσθω εν παρόδω την έχουν πάρει παντειοτρόπως . Και με την δήλωση που βγήκε μετά την σύσκεψη των αρχηγών των τριών κομμάτων , από την Προεδρία της Δημοκρατίας και από τη ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση Παπαδήμου και από την ψήφιση του προϋπολογισμού και από χίλιες δυό προφορικές δηλώσεις του Σαμαρά μέχρι σήμερα . Τι θέλουν να πετύχουν δηλαδή με μία ακόμη γραπτή δήλωση του Σαμαρά ? Να επιβεβαιώσουν την απόλυτη κυριαρχία τους και να έχουν εγγράφως και την υποταγή και του τελευταίου ακόμη αντιστεκόμενου , έστω και τύποις πλέον , Έλληνα πολιτικού αρχηγού . Έχουμε γεμίσει από οσφυοκάμπτες πολιτικούς , δημοσιογράφους , ψευτοδιανοούμενους και λοιπούς ¨δήθεν επαίοντες¨ που είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμοι να ¨σκύψουν¨ και να αυτοπαρουσιαστούν και ως οι ¨σωτήρες¨ του έθνους και του λαού . Ας παραμείνει τουλάχιστον ένας όρθιος που θα πρεσβεύει σ΄ αυτήν την καταταλαιπωρημένη έννοια της εθνικής αξιοπρέπειας και υπερηφάνειας . Μην κάνεις πίσω Πρόεδρε . Στο κάτω κάτω της γραφής αν σε πιέσουν τόσο πολύ , δεν ξέρω τι ακριβώς ζημιά θα τους προκαλούσε μια προσωρινή έστω παραίτησή σου από το αξίωμα του αρχηγού της ΝΔ ? Τον Φεβρουάριο πάλι επανέρχεσαι . Θα το εκτιμήσει ο λαός περισσότερο απ΄ ότι φαντάζεσαι .

  48. spiros avatar
    spiros 20/11/2011 17:17:18

    Υπογραφή δεν πρέπει να μπεί ακόμη και αν χρειαστεί να πτωχεύσουμε......... Πάντα υπάρχει δρόμος ανάστασης ανάτασης κίνησης. Η ανάσταση έγινε από τον ΧΡΙΣΤΟ και είναι στο πετσί μας. Δίνει ΕΛΠΙΔΑ.

  49. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 20/11/2011 17:19:56

    Έχουν ξεσαλώσει οι Γερμανοί και με την τρελλή τους απαίτηση για τάχα υπγραφή(=ψυχολογικό εργαλείο καθυπόταξης αυτού-του τελευταίου-που ζητά αναδιαπραγμάτευση των όρων του αποτυχημένου Μνημονίου), συνεπικουρούμενοι από παπαγάλους(π.χ Κώνστας, τον άκουσα το μεσημέρι στον Real και ντάπηκα για λογαριασμό του), δείχνουν πόσο στενόμυαλοι και υστερόβουλοι είναι.
    Η απαίτηση υπογραφής, νέας, περιττής, υπό την απειλή μη κατάθεσης συμφωνημένων χρημάτων είναι άσκηση βίας. Είναι απειλή χρήσης βίας.
    Την οποία καταδικάζει ο ΟΗΕ. Μήπως αν τραβήξει το πράγμα στα άκρα να καταγγελεθεί η γερμανική κυβέρνηση σε αυτό το παγκόσμιο Forum, όπου θα έχουμε κάποιους που θα μας στηρίξουν; Όταν τα Ηνωμένα Έθνη απεκδύονται του "δικαιώματος" επέμβασης σε ζήτημα που ανήκει στην εσωτερική δικαιοδοσία, με ποιό δικαίωμα ζητά από έναν αρχηγό κόμματος της αντιπολίτευσης να υπογράψει χαρτί υπό την απειλή άσκησης βίας(=μη καταβολή δόσης δανείου που όταν συνήφθη δεν προέβλεπε ως όρο παρόμοια υπογραφή);

    "Όλα τα Μέλη στις διεθνείς τους σχέσεις θα απέχουν από την απειλή ή τη χρήση βίας, που εκδηλώνεται εναντίον της εδαφικής ακεραιότητας ή της πολιτικής ανεξαρτησίας οποιουδήποτε κράτους είτε με οποιαδήποτε άλλη ενέργεια ασυμβίβαστη προς τους Σκοπούς των Ηνωμένων Εθνών...
    ...Καμιά διάταξη αυτού του Χάρτη δε θα δίνει στα Ηνωμένα Έθνη το δικαίωμα να επεμβαίνουν σε ζητήματα που ανήκουν ουσιαστικά στην εσωτερική δικαιοδοσία οποιουδήποτε κράτους και δε θα αναγκάζει τα Μέλη να υποβάλλουν τέτοια θέματα για ρύθμιση σύμφωνα με τους όρους αυτού του Χάρτη"
    http://www.unric.org/el/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemid=10

  50. Kape avatar
    Kape 20/11/2011 20:12:00

    Θάθελα
    έναν ΣΑΜΑΡΑ να λέει και να κάνει αυτά που λέει και κάνει ο ΤΣΙΠΡΑΣ!!!
    (Για σκεφτείτε το λίγο πριν με χλευάσετε....)

  51. nikolaos papavasilioy avatar
    nikolaos papavasilioy 20/11/2011 23:51:02

    Εχω καιρο να γραψω ,ομως για μενα το θεμα ειναι να μπει ενας φραγμος στον κατηφωρο .Τελικα δεν ειναι μονο οικονομικο το προβλημα μας ,αλλα και ηθικο ,και μην πω και υπαρξιακο ...αρα υπογραφη δεν μπαινει για κανεναν λογο γιατι δεν ειναι του Σαμαρα (αυτη)αλλα της ΕΛΛΑΔΟΣ .Ο Ελληνας εχει χασει τον προσανατολισμο του ...πρεπει να βγει ο Σαμαρας και να μιλησει στον Ελληνικο λαο ...μπορουμε και φτωχοι ,δεν μπορουμε ομως χωρις κουτελο ...Δωσε οραμα στον Ελληνικο λαο πες γιατι δεν πρεπει να βαλεις την υπογραφη σου ,και τοτε να δεις ποσοι θα σε ακολουθησουν

  52. ΘΜ avatar
    ΘΜ 20/11/2011 23:59:57

    Ο Σαμαράς πρέπει να κάνει μια επιθετική κίνηση: να αυτοπροσκαλεστεί να πάει στη Γερμανία να τους εξηγήσει τι γίνεται. Το θέμα να λυθεί με διαπραγμάτευση, όχι συννενοήσεις μέσω media

  53. Μαριος Γ Λαππας avatar
    Μαριος Γ Λαππας 21/11/2011 14:36:44

    ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΕΡΩΤΗΣΗ [για την γραπτη δεσμευση ]
    Ποσο ευκολη επιλογη είναι η μετακινηση ενός καπετανιου σε αλλο καραβι,όταν ζητωντας του ,οι ιδιοκτητες του καραβιου ,γραπτη δεσμευση ,ότι δεν θα κυβερνησει άλλο καραβι;
    Μ Γ Λ

  54. βισάλτης avatar
    βισάλτης 21/11/2011 19:23:32

    Αντώνιε οι τυφλοί υπηρέτες ξένων συμφερόντων αναρριχημένοι στην κρατική εξουσία θέλουν να δημιουργήσουν τετελεσμένα με υπονομευτικές ενέργειες -πολλές φορές σκέτες προβοκάτσιες όπως ο παπακωνσταντίνου με την ηλεκτροδότηση των νησιών -αλλά και δεσμεύσεις τύπου υπογραφών ώστε να περάσουν στον λαό την εικόνα της συννενοχής και συνευθύνης.. Αυτοί θα κάνουν τα πάντα για να διασύρουν την χώρα οδηγώντας ακόμα και σε εθνικές περιπέτειες προκειμένου να σε εκθέσουν ώστε να στο χτυπάνε ότι...κ.σαμαρά αυτά όταν γινόταν συμμετείχαν και υπουργοί από το κομμα σας και μάλιστα πάρτε στα πρακτικά της βουλής -ξανά- το έγγραφο με την υπογραφή σας που σας ζήτησε ο σόιμπλε με τον σαρκοζί.....τί γράφει;..Αντώνιος Σαμαράς ....και με την υπογραφή σας ανάψατε το πράσινο φως κλπ.κλπ.
    Στην ανάγκη πες ότι είσαι άρρωστος και η πλήρης ανάρρωση θα πάρει κάποιες εβδομάδες ,και ότι στο διάστημα αυτό θα μπορεί να δεσμεύσει το κόμμα ο νέος αντιπρόεδρος -από ράτσα και αυτός -τον οποίο πολύ εκτιμάς και αγαπάς....Ο κυριάκος μητσοτάκης..!!!.
    Αγάπη να υπάρχει αντώνιε..