#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2013 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Γενοκτονία των Ποντίων και η εξωτερική μας πολιτική

[caption id="attachment_216306" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: Neomagazine"][/caption]

Η Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού αποτελεί ένα, αδιαμφισβήτητο, ιστορικό γεγονός.

Και ήταν αποτέλεσμα ενός σχεδίου που εξυφάνθηκε και εκτελέστηκε από το Κεμαλικό καθεστώς.

Συστηματικά και οργανωμένα. Δεν ...συνέβη απλώς. Δεν ήταν ...ατύχημα ή παράπλευρη απώλεια. Επιδιώχθηκε  μεθοδικά.

Από την άποψη αυτή αποτελεί έγκλημα κατά της ανθρωπότητος.

Και μάλιστα έγκλημα στυγερό, που αποτελεί όνειδος.

Ως τέτοιο, έπρεπε η καταδίκη του να είναι οικουμενική, χωρίς δεύτερες σκέψεις ή άλλες σκοπιμότητες.

Όμως, ακόμα και η  Βουλή των Ελλήνων μόλις το 1994 δεήθηκε να αναγνωρίσει τη Γενοκτονία των Ποντίων.

Είναι γιατί αυτό το φοβικό και δειλό,  σύγχρονο ελληνικό κράτος, φοβάται και τη σκιά του. Να μην...ενοχληθούν οι γείτονες.

Η Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού πρέπει να αποτελέσει και να αναδειχθεί σε συστατικό στοιχείο της Εξωτερικής μας πολιτικής.

Να τίθεται πάντα και παντού και με κάθε ευκαιρία.

Και να τίθεται με τρόπο επιτακτικό.

Είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε.

«Μα θα ενοχληθούν οι ..γείτονες», θα αντιτάξουν κάποιοι ...ειδήμονες του γλυκού νερού.

Για αυτόν ακριβώς το λόγο πρέπει να τίθεται διαρκώς.

Γιατί φέρνει την Τουρκία αντιμέτωπη με το πρόσφατο παρελθόν της που επιμελώς επιχειρεί να το φιλοτεχνήσει για να το ξεχάσει.

Αυτό, λοιπόν, που θέλει να ξεχάσει η Τουρκία πρέπει να της το θυμίζουμε εμείς.

Είναι η ελαχίστη υποχρέωση που έχουμε προς τη μνήμη των εκτελεσθέτων....

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. occultist avatar
    occultist 19/05/2013 13:07:28

    @Κώστας Ροδινός,
    ΕΥΓΕ, !!!!+10.000

  2. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 19/05/2013 13:08:56

    Ακριβώς φίλε μου, επειδή «υπήρξε ένα αδιαμφισβήτητο γεγονός που εξυφάνθηκε και εκτελέστηκε συστηματικά και οργανωμένα και αποτελεί έγκλημα κατά της Ανθρωπότητας» όπως αναφέρεις στο εξαιρετικό άρθρο σου, θα πω το πιο απλό και το πιο αυτονόητο. Εμείς οι Έλληνες έχουμε ιερό χρέος να διατηρούμε άσβεστη αυτήν την ιστορική μνήμη. Γενοκτονία, Ξεριζωμός, Προσφυγιά είναι κύρια συστατικά της σύγχρονης Ιστορίας μας. Και λαοί που ξεχνούν την Ιστορία τους, είναι καταδικασμένοι να την ξαναζήσουν!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Aφροδίτη 19/05/2013 16:00:26

      Γειά σου Αφροδίτη!

  3. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 19/05/2013 13:14:54

    http://www.youtube.com/watch?v=9835AnLaEiM

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/05/2013 13:17:52

    Παρά το ότι δεν είμαι πολιτικός φίλος τού Αντώνη Σαμαρά, οφείλω να του αναγνωρίσω ότι σε αντίθεση με τον Τζέφρι και τον Καραμανλή Τζούνιορ, ο Σαμαράς ΔΕΝ κατέθεσε στεφάνι στο μαυσωλείο τού γενοκτόνου Κεμάλ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Στέργιος 20/05/2013 00:08:22

      Δεν εχει γινει επισημη επισκεψη Σαμαρα στην Τουρκια.Το μαυσωλειο ειναι το αντιστοιχο του Αγνωστου στρατιωτη και η καταθεση στεφανιου εκει ειναι μερος του πρωτοκολλου.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ψυχραιμια 20/05/2013 00:38:58

        Άν είναι έτσι όπως λες, τότε μάλλον δεν είναι καθόλου τυχαίο που οι επισκέψεις του Σαμάρα στην Τουρκία ΔΕΝ είχαν χαρακτήρα «επίσημης επίσκεψης» - και είναι ακόμα περισσότερο προς τιμήν του!

  5. Λύκος avatar
    Λύκος 19/05/2013 13:37:38

    Δυστυχώς ή εξ' ανάγκης, Βενιζέλος και μετέπειτα Μεταξάς επιδίωξαν την ελληνοτουρκική ειρήνη βάζοντας στο περιθώριο τέτοιες συζητήσεις. Και οι δύο μίλησαν εγκάρδια για τον γενοκτόνο και εθνικιστή Κεμάλ (ο πρώτος τον πρότεινε και για νόμπελ ειρήνης!). Παρόμοια στάση τήρησαν και οι μεταπολεμικές κυβερνήσεις και η χούντα. Κάτι ανάλογο ζήσαμε και με το Μακεδονικό ζήτημα, το βάλαμε στην άκρη κοιτώντας μόνο τα του οίκου μας. Ποτέ δεν είναι αργά, η αναγνώριση της Αρμενικής και της Ασσυριακής γενοκτονίας προχωρεί και είναι θέμα αξιοπρέπειας να πράξουμε αναλόγως στη μνήμη 353,000 ψυχών (που ωστόσο αν προσθέσουμε και τους λοιπούς Μικρασιάτες φτάνουν τους 750.000-900.000 γι'αυτό και ορθά λέγεται και ελληνική γενοκτονία συνολικά).

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 19/05/2013 14:58:00

    Πολύ σοβαρό σημείο και είσαι από τους λίγους που το παρατήρησες.

    • B.Q avatar
      B.Q @ Γεώργιος Τ. 19/05/2013 16:24:26

      ΟΛΟΙ το παρατηρήσαμε.

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 19/05/2013 14:58:25

    Αμήν!

  8. Zugzwang avatar
    Zugzwang 19/05/2013 15:00:02

    Οι γενοκτονιες εις βαρος Ελληνων δεν αναγνωριζονται απο το νομοσχεδιο Ρουπακιωτη. Το νομοσχεδιο αναγνωριζει μονον οσες γενοκτονιες εχουν αναγνωρισθει αμετακλητα απο ελληνικα η διεθνη δικαστηρια. Η αναγνωριση της Βουλης των Ελληνων h tou OHE δεν μετραει για το νομοσχεδιο και, αν δεν κανω λαθος, οι γενοκτονιες εις βαρος Ελληνων δεν εχουν αναγνωρισθει απο ελληνικα η διεθνη δικαστηρια.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Zugzwang 19/05/2013 16:01:58

      Το νομοσχέδιο Ρουπακιώτη το έξακε θρύψαλλα ο Φαήλος με το χθεσινό του άρθρο.
      Οσοι, επιμένουν στην ψήφισή του, μάλλον εξυπηρετούν αλλότριους σκοπούς.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 19/05/2013 16:02:46

        "έκανε"... άτιμε δαίμων.

      • Aφροδίτη avatar
        Aφροδίτη @ Κώστας Ροδινός 19/05/2013 18:33:24

        Η κυβέρνηση που το φέρνει στη βουλή, είναι του Κουβέλη ή του Σαμαρά; Δεν ξέρω, αλλά τόσες θυσίες στο βωμό της διατήρησης της κυβερνητικής συνοχής, "φωνάζουν" πλέον, πως κάτι δεν πάει καλά!

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 19/05/2013 15:21:35

    Κάθε φορά που ανοίγουμε την τηλεόραση να παρακολουθήσουμε τούρκικα σκουπίδια , ας θυμόμαστε τουλάχιστον τη σύγχρονη ιστορία ,( γιατί αν πάμε πίσω στο παρελθόν , θα ... ζαλιστούμε ), την αρχή των δεινών του Ελληνισμού στις 19 Μαΐου, την κορύφωσή τους με τη Μικρασιατική Καταστροφή το 1922 και τον επίλογο (;) με τα γεγονότα του 1955..... Μπράβο σας, κ. Ροδινέ !!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Diamond Angel 19/05/2013 16:03:50

      Μα η Αγκυρα συνεχίζει να ...εμπλουτίζει διαρκώς τις διεκδικήσεις της και "...ημείς άδωμεν.."

  10. B.Q avatar
    B.Q 19/05/2013 16:26:36

    +++++++++ ''«Μα θα ενοχληθούν οι ..γείτονες», θα αντιτάξουν κάποιοι …ειδήμονες του γλυκού νερού. Για αυτόν ακριβώς το λόγο πρέπει να τίθεται διαρκώς.''
    Για να μην ξεχάσει κανείς.

  11. αργατεία avatar
    αργατεία 19/05/2013 16:29:58

    πέρα από την τεράστια ηθικά διάσταση του ζητήματος της αναγνώρισης υπάρχει και η σοβαρότατη πολιτική διάσταση, πάνω σε αυτή την διεκδίκηση της αναγνώρισης μπορεί να στηριχθεί ένα νέο διευσδυτικό αφήγημα για την εξωτερική μας πολιτική έναντι του επεκτατικού εξ ανατολών φράνκεστάιν....αν δεν ξεριζωθούν τα ιδεολογικά καρκινώματα του νεοτουρκισμού δεν θα ησυχάσει η ανατολική μεσόγειος εύκολα...

  12. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 19/05/2013 16:40:35

    Στίχοι: Χρήστος Αντωνιάδης
    Μουσική: Κώστας Σιαμίδης
    Πρώτη εκτέλεση: Αχιλλέας Βασιλειάδης & Γιάννης Κουρτίδης ( Ντουέτο )


    Την πατρίδαμ' έχασα,
    άκλαψα και πόνεσα.
    Λύουμαι κι'αρόθυμο, όι-όι
    ν' ανασπάλω κι' επορώ.

    Μίαν κι' άλλο ΄σην ζωή μ'
    σο πεγάδι μ' σην αυλή μ'.
    Νέροπον ας έπινα, όι-όι
    και τ' ομμάτα μ' έπλυνα.

    Τά ταφία μ' έχασα
    ντ' έθαψα κι' ενέσπαλα.
    Τ' εμετέρτς αναστορώ, όι-όι
    και ΄ς σο ψυόπο μ' κουβαλώ.

    Εκκλησίας έρημα,
    μοναστήρα ακάντηλα,
    πόρτας και παράθυρα, όι-όι
    επέμναν ακρόνυχτα.

    http://www.youtube.com/watch?v=9835AnLaEiM

  13. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 19/05/2013 17:05:53

    Προσυπογράφω, κ. Ροδινέ!

    Πάντα στις καρδιές μας θα είναι η αλησμόνητη πατρίδα μας, η πατρίδα των παππούδων μας και δικιά μας.
    Αυτό θα μάθουμε και στα παιδιά μας, η φλόγα δεν θα σβήσει ΠΟΤΕ!

  14. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/05/2013 17:11:01

    Δείτε τον ανεπανάληπτο Νεοκλή Σαρρή για να καταλάβετε.
    h*p://www.livemedia.gr/video/2400

  15. Aris. A avatar
    Aris. A 19/05/2013 18:27:38

    Στην Κύπρο ανακαλύπτονται ομαδικοί τάφοι των αγνοούμενων του 74 που σφαγιάσθηκαν από τον Τουρκικο στρατό.

    Καθαρές περιπτώσεις εγκλημάτων πολέμου.

    Ακουσε ποτέ κανείς Ελληνα πολιτικό να ζητά την διελεύκανση αυτών των περιπτώσεων.

    Οσες οικογένειες είναι τυχερές ταυτοποιείται με το τεστ DNA κανένα κοκαλάκι του ανθρώπου τους που χάθηκε και λαμβάνει τέλος το μαρτυριο της αμφιβολίας.

    Οι υπόλοιπες ζουν με το μαράζι.

    Και το ελληνικό κράτος στο όνομα του οποίου χάθηκαν οι άνθρωποι σφυρίζει αδιάφορα.

    Ουτε τους νεκρούς ήρωες δεν είμαστε σε θέση να τιμήσουμε και να αποκαταστήσουμε.

    Κώστα αφού ξέρεις ποιοι είναι στα κρίσιμα πόστα.

    Τι διαφορετικό περιμένεις από αυτούς.

  16. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 19/05/2013 18:52:53

    Το ΚΚΕ απο που κι ως που , τιμα και τη γενοκτονια των Ποντιων? Αφου ηταν παντα σταθερος αγαπημενος των νεο-Τουρκων και του Κεμαλ. Αφου πανηγυριζαν την ηττα του Ελληνικου Στρατου στο Μικρασιατικο μετωπο... τι να πει κανεις... προς το παρον τιποτα...

    • Λύκος avatar
      Λύκος @ Μικρασιάτης 19/05/2013 19:17:47

      Παρ'όλο που έχεις δίκιο ως προς τη στάση του ΚΚΕ απέναντι στους Ποντίους δεν πρέπει να εμποδίζεται από κανέναν η κατάθεση στεφάνων διότι το ίδιο επιχείρημα αντιτάσσουν και κομμουνιστές για τη χρυσή αυγή ως κόμμα συγγενικής ιδεολογίας με τους νεότουρκους του Κεμάλ.
      Δεν μπορεί ο καθένας να το παίζει θεματοφύλακας και να ορίζει ή να επιβάλει δικαιώματα δραστηριοποίησης.

      Δυστυχώς ότι συνέβη σήμερα στο Αγρίνιο επιβεβαιώνει την θεωρία των δύο άκρων όπου οι ακροαριστεροί-κομμουνιστές συναγωνίζονται τελικά σε φασισμό τους δε.
      Φυσικά η συνεννοημένη και μεταξύ τους "συμφωνία" για μη τίμηση από κόμματα για τους Ποντίους μαρτυρά την ανάγκη τους για μια έξυπνη "απόκρυψη του μνημοσύνου" με πρόφαση την μη οικειοποίηση του γεγονότος από τα κόμματα. (κάτι σαν το συνωστισμό στη Σμύρνη).
      Μεγάλοι υποκριτές, ύπουλοι και φαρισαίοι.

  17. Αντιαριστερός avatar
    Αντιαριστερός 19/05/2013 19:15:38

    Δείτε:http://greekvoices.blogspot.gr/2012/09/blog-post_7365.html
    Ψηφίζουν οι μικρασιάτες αριστερά κόμματα;

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Αντιαριστερός 19/05/2013 21:40:45

      Ψήφιζαν μαζικά "Κόμμα Φιλελευθέρων"...Ελευθέριο Βενιζέλο!...μετά
      τον πόλεμο διεσπάρησαν...νέες συνθήκες,νέοι ψήφοι..!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Αντιαριστερός 20/05/2013 02:56:58

      Καλα, πλακα μας κανεις αντι-αριστερε? Επειδη ασχολουμαι και με πολιτιστικους Μικρασιατικους συλλογους, ουτε 1 στους 5 ΔΕΝ ψηφιζει Αριστερα κομματα. Λες και δεν ξερουμε οτι η Ελληνικη ''Αριστερα'' ηταν διαχρονικα με τους σφαγεις του ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ...

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ Μικρασιάτης 07/06/2013 21:57:52

        ΓΙΑ ΠΕΡΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ
        ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ
        ΟΥΤΕ 1 ΣΤΟΥΣ 10 ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ
        ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ
        "ΜΙΚΡΗ ΜΟΣΧΑ" ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΟΥ ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΥ
        ΤΥΧΑΙΟ;;;;

  18. roadrunner avatar
    roadrunner 19/05/2013 21:32:18

    Πολύ χαίρομαι γι’ αυτό το άρθρο κ. Ροδινέ. Αν μου επιτρέπετε θα προσθέσω, ότι και στην εσωτερική πολιτική ( και ειδικότερα στην εκπαιδευτική πολιτική), θα πρέπει η Ποντιακή Γενοκτονία να έχει σημαίνοντα ρόλο.

    Όμως, οι παρατηρήσεις που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια, δεν είναι ιδιαίτερα αισιόδοξες. Παράδειγμα: επί κυβέρνησης Καραμανλή (για παλιότερα δεν θυμάμαι), είχαν πέσει στην αντίληψή μου, εκδηλώσεις για την Ποντιακή Γενοκτονία, μέσα στα σχολεία, με αφορμή την 19η Μαΐου. Σχεδόν αυτόματα με την αλλαγή της κυβέρνησης το 2009 (ΠΑΣΟΚ), και έκτοτε δεν υπήρξε η δυνατότητα να γίνουν εκδηλώσεις μέσα στα σχολειά, γιατί το Υπουργείο Παιδείας φρόντιζε, να τελειώνει πρόωρα το σχολικό έτος, έτσι ώστε, η 19η Μαΐου να πέφτει σε εξετάσεις. Θα ρωτήσω λοιπόν: είναι τυχαίο ότι από το 2010 η σχολική χρονιά λήγει νωρίτερα, ώστε η 19η Μαΐου να πέφτει οριακά μέσα σε εξετάσεις ή σφυρίζουν λήξη πρόωρα μόνο και μόνο, για να «πνίξουν» στα σχολεία, την ημέρα μνήμης της Ποντιακής Γενοκτονίας ;

    Από την κυβέρνηση Σαμαρά, περιμένουμε οπωσδήποτε, και κατ' ελάχιστον, να επαναφέρει και να καθιερώσει αυτές τις εκδηλώσεις μέσα στα σχολεία.

  19. Ιωάννης Σ. Λάμπρου avatar
    Ιωάννης Σ. Λάμπρου 19/05/2013 21:54:33

    Η Γενοκτονία του Ελληνισμού της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας είναι μια και μοναδική και αφορά όλους τους Έλληνες της οθωμανικής επικράτειας ( Θράκη, Πόντος και ευρύτερη Μικρά Ασία-Καππαδοκία και όπου αλλού έζησαν Έλληνες). Το ελλαδικό κράτος συμπεριφερόμενο ψηφοθηρικά και καιροσκοπικά αρχικά αναγνώρισε το 1994 την γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου και το 1998 την Γενοκτονία των Ελλήνων της Μικράς Ασίας ωσάν να μην αποτελούν επεισόδια της ίδιας γενοκτονικής πολιτικής των Τούρκων ( Νεότουρκων και Κεμαλιστών ). Τεμαχισμός της γενοκτονικής πολιτικής των Τούρκων δεν αναδεικνύει τον επιτελικό, κεντρικό σχεδιασμό και τον ενιαίο χαρακτήρα της Γενοκτονίας του Ελληνισμού, η οποία έλαβε χώρα ταυτόχρονα με την Γενοκτονία Αρμενίων και Ασσυρίων, αρχαία γηγενή έθνη και τα τρία, όχι μειονότητες όπως κάποιοι ημιμαθείς επαναλαμβάνουν. Αφού αναγνωρίζουμε την αποτελεσματικότητα των Αρμενίων αλλά και των Εβραίων, οι οποίοι κάνουν λόγο για Γενοκτονία των Αρμενίων και Εβραίων γενικά ως έθνη και όχι τμηματικά ανά περιοχή - γιατί δεν υιοθετούμε την δική τους πετυχημένη στρατηγική;
    Οι γείτονες δεν ενοχλούνται ποσώς όταν το έγκλημα της Γενοκτονίας περιορίζεται γεωγραφικά σε μια συγκεκριμένη περιοχή διότι πιο εύκολα μπορούν να ισχυριστούν ότι ''ειδικές συνθήκες'' της συγκεκριμένης περιοχής ευθύνονται για κάποια ''έκτροπα'' - κατ' αυτούς - και να περάσουν την εικόνα μεμονωμένων σφαγών. Οι Έλληνες του Πόντου δεν έπεσαν θύματα της τουρκικής γενοκτονικής πολιτικής γιατί κατοικούσαν στον Πόντο αλλά γιατί ήταν Έλληνες και Χριστιανοί όπως οι Έλληνες της Θράκης και της ευρύτερης Μικράς Ασίας. Δεν υπήρξε Γενοκτονία των Ποντίων όπως δεν υπήρξε Γενοκτονία των Θρακών και των Μικρασιατών αλλά Γενοκτονία των Ελλήνων αυτών των περιοχών. Η εθνική καταγωγή και η χριστιανική πίστη αποτελούσαν τους λόγους των δεινών των προγόνων μας, όχι η περιοχή που κατοικούσαν...
    Η φιλοδοξία ορισμένων πολιτευτών και η θέληση κάποιων εκπροσώπων του Ποντιακού Ελληνισμού να γίνουν τοπάρχες αυτού έχουν ως αποτέλεσμα να μην γίνεται μνεία στη μια ενιαία Γενοκτονία των Ελλήνων της Ανατολής / της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας αλλά να τεμαχίζεται η ιστορική μνήμη, να περιορίζεται το μέγεθος του εγκλήματος προσφέροντας - άθελα τους - υπηρεσίες στη γείτονα Τουρκία. Στην προσπάθεια του να είναι καλοί Πόντιοι αποτυγχάνουν ως Έλληνες...
    Οι απολίτιστοι δολοφόνοι των προγόνων μας δεν έκαναν διάκριση μεταξύ Ελλήνων της Θράκης, του Πόντου, της Ιωνίας και της Καππαδοκίας. Γιατί κάνουμε εμείς;

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Ιωάννης Σ. Λάμπρου 19/05/2013 23:27:24

      Κατά τη γνώμη σας, θα έπρεπε να προσθέσουμε και τους αγνοούμενους Κυπρίους των κατεχόμενων,
      στη συνολική Γενοκτονία των Ελλήνων από τους Τούρκους, που αναφέρατε ;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ιωάννης Σ. Λάμπρου 19/05/2013 23:35:06

      κ. Λάμπρου, συμφωνώ μαζί σας. Νομίζω αυτή έπρεπε να είναι η εθνική μας προσέγγιση.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Ιωάννης Σ. Λάμπρου 19/05/2013 23:51:27

      Θα πρεπει να πιεσουν ολοι, ωστε αν τυχον προωθηθει το νομοσχεδιο Ρουπακιωτη, να περιλαμβανει την αναγνωριση που εγινε απο την Βουλη της γενοκτονιας κατα των Ελληνων και να μην περιμενουμε ν'αναγνωρισθει αυτη απο ελληνικο η διεθνες δικαστηριο. Θα ειναι τραγικο και συγχρονως γελοιο ν'αναγνωριζουμε αλλες γενοκτονιες και να μην αναγνωριζουμε γενοκτονιες που εγιναν εις βαρος του λαου μας.

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ Ιωάννης Σ. Λάμπρου 20/05/2013 01:15:50

      αγαπητέ κ.Λάμπρου έχετε απόλυτο δίκιο υπό τις σημερινές συνθήκες. Όταν όμως μια ομάδα Ποντίων είχε αρχίσει τον αγώνα για την ενημέρωση του πληθυσμού και την αναγνώριση της γενοκτονίας πριν από περίπου 30 χρόνια, δεν είχαμε δίπλα μας τους ούτε Θρακιώτες ούτες τους υπόλοιπους μικρασιάτες Έλληνες, ούτε τους βαλκάνιους Έλληνες, είμασταν ΜΟΝΟΙ μας, δυστυχώς και φάγαμε πολύ λάσπη από κάποιοιυς κύκλους (μας είπαν εθνικιστές, ακραίους, τουρκοφάγους και άλλα γελοία), δεν πειράζει., αποδεικνύεται ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων ήταν και παραμένει μαζί μας σε αυτές τις ανθρωπιστικές ιδέες και τους αγώνες, έπρεπε απλώς να τους ταρακουνήσουμε και να τους βγάλουμε από την λήθαργο στον οποίο τους έριξε η νεοελληνική κομματική φιλοκεμαλική σαβούρα... (πριν μερικούς μήνες άκουσα τον Αλέκο Παπαδόπουλο να μιλά στην εκπομπή του παπαχελά και ανενδοίαστα, μάλλον λόγω άγνοιας, να υποστηρίζει ότι ο μουσταφά κεμάλ ήταν μεγάλος εκσυγχρονιστής,χααχα, είναι τόσο μεγάλη η αμάθεια και ο ξεπεσμός των ελληνικών πολιτικών και επιστημονικών ελίτ που σχεδόν ενσωματώθηκαν πλήρως στο κυρίαρχο τουρκικό αφήγημα για την ιστορία, καλά που δεν είπαν και τρομοκράτη τον Κολοκοτρώνη οι εν Ελλάδι κεμαλικοί....)
      παρόλα αυτά χαίρομαι διότι ο αγώνας των Ποντίων ευαισθητοποίησε και κινητοποίησε τα ανακλαστικά και των υπολοίπων προσφυγικών ομάδων αλλά και του Ελλαδικού ελληνισμού και σήμερα μπορούμε να μιλάμε για την ΜΙΑ γενοκτονία του ελληνικού πληθυσμού (μην ξεχνούμε ότι εξισλαμισμοί επίσης έγιναν και στον βαλκανικό χώρο όπως και μαζικές δολοφονίες, δηλαδή η γενοκτονία πρέπει να αναφέρεται σε ένα διαρκές έγκλημα του αρχαίου, γηγενούς Ελληνικού έθνους στα βαλκάνια και στην μικρά ασία, όπου δηλαδή κυριάρχησαν οι οθωμανοί....)
      αλλά, για να το πάμε ακόμα παραπέρα, θα πρέπει πλέον να μιλάμε για την γενοκτονία των χριστιανικών πληθυσμών (Έλληνες, Αρμένιοι, Ασσύριοι). Και για να επαναλάβω μια τελευταία πρόταση του Μιχάλη Χαραλαμπίδη, ο οποίος σημειωτέον υπήρξε ο εμπνευστής και ο ηγέτης της όλης προσπάθειας μαζί μια μια χούφτα ανθρώπων μεταξύ των οποίων και ο Δάσκαλος Νεοκλής Σαρρής πριν από 30 χρόνια, πρέπει να επιδιώξουμε πλέον την καθιέρωση μιας πανευρωπαϊκής ημέρας μνήμης των θυμάτων του οθωμανικού νεοτουρκισμού και του κεμαλισμού (Έλληνες, Αρμένιοι, Ασσύριοι, Κουρδοι, Γεωργιανοί, Λαζοί, Χριστιανού, Αλεβίτες αλλά και Σουνίτες μουσουλμάνοι.....) Έτσι θα βάλουμε ταφόπλακα οριστικά στο κεμαλικό και νεο-οθωμανικό θηρίο (πολιτικό ισλάμ, όχι το ισλάμ ως θρησκεία...) που θαρρεί πως στον 21ο αιώνα νομιμοποιείται να διεκδικεί τον ρόλο του ηγέτη της ανατολικής μεσογείου....το κεμαλοοθωμανικό σφαγείο πρέπει διεθνώς να γίνεται κατανοητό ως σφαγείο και όχι ως μοντέλο συνύπαρξης των λαών όπως επιχειρεί προσωρινά και για δικούς της λόγους να προβάλει η αγγλοσαξωνική προπαγάνδα και οι συνοδοιπόροι της εν Ελλάδι και αλλού.....και αυτά σας τα λέω εγώ, ένας νέος άνθρωπος ο παππούς του οποίου "γεύτηκε" από πρώτο χέρι τους διωγμούς και τις σφαγές στον Δυτικό Πόντο, στην Αμισό και στην Πάφρα...
      τέλος πάντων, το ρεύμα για την αναγνώριση πρέπει να μεγαλώσει, το μέτωπο να διευρυνθεί μέχρι την τελική νίκη των ανθρωπιστικών ιδεών και της Δημοκρατίας! η κεμαλοοθωμανική χολέρα πρέπει να πάει οριστικά στα σκουπίδια, δεν θα επιτρέψουμε αυτό τον ανατολίτικο φασισμό να βάψει ξανά τις θάλασσες και την γή μας με αίμα....

      • αργατεία avatar
        αργατεία @ αργατεία 20/05/2013 01:18:37

        και βέβαια αυτή η στρατηγική περιλαμβάνει και τους Κυπρίους....

        • αργατεία avatar
          αργατεία @ αργατεία 20/05/2013 01:27:34

          και βέβαια, όσον και αν ακούγεται παράξενο σε μερικούς φίλους με "δεξιές" ας πούμε καταβολές και αφηγήσεις της ιστορίας, ο αγώνας αυτός για την αναγνώριση της γενοκτονίας είναι ένας μεγάλος αντιαποικιακός αγώνας. Μην ξεχνούμε ότι οι Έλληνες βρέθηκαν μεταξύ δύο μεγάλων ιμπεριαλισμών, του βορειοευρωπαϊκού και του οθωμανικού και στραπατσαρίστηκαν στην κυριολεξία, παρά και τα κάποια κουτσά οφέλη... η "εκσυγχρονιστική" αφήγηση της νεοελληνικής ιστορίας αυτό το παραβλέπει....
          Ό,τι έκαναν οι βορειοευρωπαίοι στους γηγενείς λαούς της αμερικής (βόρειας και νότιας) (τους κατέσφαξαν, τους υποδούλωσαν, τους εκχριστιάνισαν κλπ κλπ) έκανα και οι οθωμανοι στους Έλληνες και στους υπόλοιπους γηγενείς πληθυσμούς της περιοχής μας....ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΜΑΣ!

          • αργατεία avatar
            αργατεία @ αργατεία 20/05/2013 01:37:04

            για να μην σας κουράζω πρέπει με αφετηρία και την υπόθεση της γενοκτονίας να αναπτύξουμε ένα μεγάλο μέτωπο εντός και εκτός Ελλάδας κατά του οθωμανισμού και των παραφυάδων του...να υπενθυμίσω ότι εξισλαμισμοί έγιναν και στον βουλγαρικό, αλβανικό, σερβικό πληθυσμό εδώ στα βαλκάνια...και αυτούς πρέπει να τους δούμε στα πλαίσια μιας ευρύτερης στρατηγικής η οποία θα αποτελεί κυμματοθραύστη στον νεοτουρκικό σημερινό επεκτατισμό....αν με καταλαβαίνετε ....

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ αργατεία 21/05/2013 17:00:46

            @Μικρασιατης
            @Αργατεια
            @I.Σ.Λαμπρου
            Απο το κειμενο που δημοσιευθηκε σημερα στον Τυπο, φαινεται καθαρα οτι η γενοκτονια των Ελληνων του Ποντου και της Ιωνιας δεν αναγνωριζεται απο το "αντιρατσιστικο" νομοσχεδιο. Το νομοσχεδιο προβλεπει διωξη μονο για τους αρνητες των γενοκτονιων που εχουν αναγνωρισθει ως τετοιες απο ελληνικα η διεθνη δικαστηρια. Η γενοκτονια των Ελληνων εχει αναγνωρισθει μονο απο την Βουλη και αυτο δεν αρκει.
            Τι περιμενουν για να διαμαρτυρηθουν οι συλλογοι των Ελληνων του Ποντου και της Ιωνιας;

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ Ιωάννης Σ. Λάμπρου 20/05/2013 20:59:02

      http://www.amazon.com/Genocide-Ottoman-Greeks-State-Sponsored-Extermination/dp/0892416157

  20. Ιωάννης Σ. Λάμπρου avatar
    Ιωάννης Σ. Λάμπρου 19/05/2013 22:08:58

    Τελευταία φράση: Γιατί το κάνουμε εμείς;

  21. ~Mara~ avatar
    ~Mara~ 19/05/2013 22:31:06

    Θλιβερή επέτειος σήμερα.
    Είναι όμως το ίδιο θλιβερό να ευχόμαστε το αυτονόητο....

  22. rally monkey avatar
    rally monkey 19/05/2013 22:35:33

    κ. Ροδινέ - Μια φωνή μεσα στο Κοινοβουλιο υπάρχει ;
    ας ξεκινήσουμε απο εκεί

  23. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 19/05/2013 22:43:51

    Συγχαρητήρια κ.Κ.Ροδινέ!
    Σέ καιρούς βαθειᾶς ἀμνημοσύνης,μᾶς θυμίζεις τό ἱερό χρέος μας γιά διατήρηση τῆς ἱστορικῆς μας μνήμης καί τιμῆς πρός τούς προγόνους μας καί τίς θυσίες τους.

  24. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 20/05/2013 00:55:39

    Εξαιρετικο αρθρο οπως ολα οσα περιεχουν τραυματισμενες αληθειες...

    ΕΥΓΕ !

  25. Ιωάννης Σ. Λάμπρου avatar
    Ιωάννης Σ. Λάμπρου 20/05/2013 08:10:56

    Συμφωνώ απόλυτα. Πολύ εύστοχη παρατήρηση.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ιωάννης Σ. Λάμπρου 21/05/2013 23:16:41

      Γελοιο μπορει να ειναι αλλα η Ελλαδα δεν μπορει να φυλακισει ενα Τουρκο επειδη αρνειται τη γενοκτονια.
      Οταν δεν μπορεις να δωσεις ασυλο σε ενα εχθρο της Τουρκιας οπως ο Οτσαλαν γιατι φοβασαι την κριση κατα μειζονα λογο δεν μπορεις να φυλακιζεις Τουρκους για διαφωνιες επι ιστορικων θεματων.
      Καθως ομως θα τιμωρουνται οσοι αμφισβητουν τη γενοκτονια των ......μουσουλμανων της Βοσνιας που εχει αναγνωρισθει απο διεθνη δικαστηρια το νομοσχεδιο αυτο ειναι κωμικοτραγικο.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ ψυχραιμια 21/05/2013 23:40:55

        Τούρους, ίσως, δεν μπορείς.
        Έλληνες πολίτες όμως, που είναι (ή νιώθουν) Μουσουλμάνοι (ή απλά αλλόθρησκοι),
        δεν θα μπορούσες να τους αποτρέψεις,
        από την παραχάραξη της ιστορίας του Πόντου, με σχετική πρόβλεψη στο ν/σ ;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ roadrunner 22/05/2013 02:49:47

          Ο νόμος ισχύει για όλους στην επικράτεια,ημεδαπούς και αλλοδαπούς.Εάν προβλέψεις άλλη ισχύ νόμου για κάποιους και άλλη για κάποιους άλλους γίνεσαι ακόμη περισσότερο καραγκιόζης απο ότι είσαι τώρα.

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ ψυχραιμια 21/05/2013 23:59:38

        Υπαρχουν "Ελληνες" που δεν αναγνωριζουν την γενοκτονια των Ελληνων του Ποντου και της Ιωνιας. Ειναι δε θερμοι υποστηρικτες του νομοσχεδιου και βιαζονται μαλιστα για την προωθηση του.
        Πρεπει οι συλλογοι των Ελληνων του Ποντου και της Ιωνιας να διαμαρτυρηθουν επειγοντως για την εξαιρεση της γενοκτονιας μας. Ειναι αδιανοητο να διωκονται στην Ελλαδα οι αρνητες ξενων γενοκτονιων και να μην διωκονται (στην Ελλαδα) "Ελληνες" και ξενοι αρνητες της δικης μας γενοκτονιας.

  26. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 20/05/2013 10:08:07

    Κώστα, καλημέρα και καλή εβδομάδα.
    Δυστυχώς, οι πολιτικοί εδω είχαν μπουκωμένο το στόμα από την μάσα και δεν μπορούσαν να "μιλήσουν" για πολυτέλειες τέτοιες, άσε που είναι "ευγενείς" και δεν θέλουν να "στεναχωρήσουν" τους γείτονες. Επί πλέον, που να βρεθούν χρήματα για τέτοιες "πολυτέλειες".

  27. Ηλίας avatar
    Ηλίας 20/05/2013 11:39:10

    Κ. Ροδινέ.
    Μιλάτε για "σίγουρη γενοκτονία" και πράγματι από τα Ελληνικά ιστορικά βιβλία το ίδιο συμπέρασμα βγάζω και εγώ. Αλλά αν δεν κάνω λάθος, εκτός Ελλάδας, πουθενά στον κόσμο, ούτε από κράτη, ούτε από διεθνείς οργανισμούς έχει αναγνωριστεί σαν τέτοια. Εγώ λοιπόν ο καχύποπτος γιατί να πιστέψω τα Ελληνικά βιβλία και όχι όλα τα άλλα.
    Η λογική ότι κανένας άλλος πλην των Ελλήνων δεν είναι αντικειμενικός δεν με πείθει.
    Θα ήθελα την απάντησή σας.

    • Ιωάννης Σ. Λάμπρου avatar
      Ιωάννης Σ. Λάμπρου @ Ηλίας 20/05/2013 18:08:01

      http://www.notevenmyname.com/9.html

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Ιωάννης Σ. Λάμπρου 21/05/2013 10:30:20

        Δηλαδή τι παραπάνω από την διαφύλαξη της εσωτερικής της ασφάλειας σε καιρό πολέμου έκανε η Τουρκία ??
        Ή να το θέσω αλλιώς, ποια κυβέρνηση θα έκανε κάτι διαφορετικό και δεν θα ήταν κατηγορούμενη από το λαό της για προδοσία ??

        • αργατεία avatar
          αργατεία @ Ηλίας 22/05/2013 05:04:35

          Ηλία τα ίδια με εσένα λένε και οι ναζί για τους Εβραίους αν με εννοείς.....υπάρχει και το δίκαιο του πολέμου ξέρεις....

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ηλίας 20/05/2013 19:32:41

      Κάνεις λάθος. Η Σουηδία την έχει αναγνωρίσεi (11/032010), και μάλιστα από κοινού με την Γενοκτονία των Αρμενίων και Ασσυρίων. Για το γεγονός ότι δεν είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένη φταίει σε μεγάλο βαθμό το γεγονός ότι η ελληνική εξωτερική πολιτική δεν προώθησε μέχρι τώρα το θέμα όσο θα έπρεπε. (Ορισμένες κυβερνήσεις, φοβόνταν την κατσάδα από την Τουρκία.) Αυτό, μπορεί (και πρέπει) να διορθωθεί.

  28. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 20/05/2013 18:48:49

    Τυχαίο ότι 19 Μαϊου είναι τα γενέθλια του προ-Χίτλερ, πατερούλη των Τούρκων Κεμάλ?