17/12/2009 01:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΓΣΕΕ και η συναινετική σούπα του ΠΑΣΟΚ



Δε ξέρω αν το αντιληφθήκατε, αλλά η πρώτη σημαντική ανακοίνωση της ΓΣΕΕ, στη μετα-ΠΑΣΟΚ εποχή…βγήκε χθες και αφορά στην απεργία που έχει προκηρύξει η συνδικαλιστική παράταξη ΠΑΜΕ (ΚΚΕ: Τριτοβάθμια οργάνωση απεργοσπαστών η ΓΣΕΕ)

Σύμφωνα με την ανακοίνωση δεν καλύπτονται όσοι απεργήσουν και δεν ανήκουν στα σωματεία που έχουν προκηρύξει την απεργία.

Τι εννοεί δεν καλύπτονται; Αν δηλαδή απεργήσει κάποιος εργαζόμενος και …απολυθεί για αυτό το λόγο, η ΓΣΕΕ δε θα τον καλύψει; Δε θα τον υπερασπιστεί;

Πόσα διαπιστευτήρια πρέπει να δώσουν ακόμα στη νέα σοσιαλιστική κυβέρνηση οι «μελλοντικοί» υπουργοί;

Από την άλλη…όταν οι εργαζόμενοι στο λιμάνι πριν από ένα μήνα κήρυξαν απεργία…για ποιο λόγο οι συνδικαλιστές της ΓΣΕΕ έτρεξαν να τους συμπαρασταθούν στο δίκαιο αγώνα τους;

Πολλά ερωτήματα με μία απάντηση:

Σε τούτη τη δύσκολη συγκυρία για το ΠΑΣΟΚ, όχι μόνο εξαιτίας των αντικειμενικών οικονομικών συνθηκών, αλλά και λόγω των εσωκομματικών υποκειμενικών αντιφάσεων, η ΓΣΕΕ, έρχεται να βάλει πλάτες στο κόμμα, να γίνει ο κλητήρας της κυβέρνησης.

Την ίδια ώρα που η κυβέρνηση ετοιμάζεται να αλλάξει την προεκλογική της ατζέντα με συνταγή..Ιρλανδίας, το μόνο που έχει να κάνει είναι να καταγγείλει την απεργία που διοργανώνει μια (περισσότερο μαζική με κινηματικούς όρους) οργάνωση.

Σε κάθε περίπτωση το ΠΑΣΟΚ επιβεβαιώνει πως «κοινωνικά» εκφράζει τη συντήρηση, μέσα από την κοινωνική ειρήνη που διαμορφώνει (και εν πολλοίς επιβάλλει) ελέγχοντας τόσο τα κεντρικά όργανα των εργαζομένων, όσο και διατηρώντας τις καλύτερες των σχέσεων με τους επιχειρηματίες. Αυτούς κυρίως  που συνιστούν λεγόμενο σύστημα διαπλοκής.  Λυπάμαι σύντροφοι..γιατί οι πρωτοπόρες μειοψηφίες δε κάνουν τίποτε άλλο από το να χαλάνε τη συναινετική αυτή σούπα.

 

Kai για να θυμηθούμε τον Ουμπέρτο Εκο:

1. Δημοκρατία δεν σημαίνει πως η πλειοψηφία έχει το δίκιο. Σημαίνει πως έχει το δικαίωμα να κυβερνάει.

2. Δημοκρατία δεν σημαίνει ότι η μειοψηφία έχει άδικο. Σημαίνει πως, ενώ σέβεται την κυβερνητική πλειοψηφία, υψώνει δυνατά τη φωνή της κάθε φορά που νομίζει ότι η πλειοψηφία έχει άδικο (ή ακόμη χειρότερα όταν αντιτίθεται στους νόμους, την ηθική και τις αρχές της δημοκρατίας), και οφείλει να το πράττει δυναμικά, γιατί αυτή είναι η εντολή των πολιτών. Όταν η πλειοψηφία υποστηρίζει ότι έχει δίκιο και η μειοψηφία δεν αντιδράει, τότε η δημοκρατία βρίσκεται σε κίνδυνο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 17/12/2009 01:49:55

    "Κύριε απαυτέ μου, πότε θα γίνω βουλευτάκος?" φαίνεται να τον ρωτά. "Για χάρη σας θα διαλύσω την ΓΣΕΕ, γιατί σας λατρεύω" συνέχισε ενώ σάλια έτρεχαν από τις γωνίες του στόματός του. Καποιοι απορούσαν με το μέγεθος και την επιδεξιότητα στις κινήσεις της γλώσσας καθώς ακουγόταν τα σλούρπ.

  2. πασχος πασχου avatar
    πασχος πασχου 17/12/2009 02:24:33

    Η ανακοινωση της ΓΣΕΕ βγηκε την επομενη ημέρα της συναντησης των πολιτικών αρχηγών στη οποια το ΚΚΕ, οπως επακριβως γρφει η σημερινή ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, εβαλε ζητημα για το καθεστώς των αμοιβών των «εργατοπατέρων». Ειναι τυχαίο αραγε;
    Και μαλλον αληθευει οτι απο τον Περισσο εκαναν προταση και για ονομαστικοποιηση των μετοχών. Θα γελάσουν και οι πετρες έτσι και κανει καμια πλακα ο Γ.Παπανδρεου και παιξει μπαλα σε τετοια γηπεδα!
    Σε κάθε περιπτωση Παναγοπουλος και Παπασπυρος είναι πλεον καμμενα χαρτια! Προβλεπω οτι πολυ συντομα θα μεθοδευθει και η αποχωρησή τους απο τα ποστα τους!

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ πασχος πασχου 17/12/2009 02:39:50

      Πάσχο φίλτατε,

      φυσικά θα μεθοδευθεί η αποχώρησή τους ώστε στις επόμενες Εκλογές να είναι υποψήφιοι...

  3. Marianthe avatar
    Marianthe 17/12/2009 06:29:49

    Πολύ καλή, τίμια τοποθέτηση. Μπράβο στο antinews!

  4. anthropos avatar
    anthropos 17/12/2009 07:04:05

    Πάντα εξαιρετικά παραστατικός, Ορέστιε!

  5. anthropos avatar
    anthropos 17/12/2009 07:07:26

    Ώστε ο αγώνας τους να … δικαιωθεί!

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 17/12/2009 07:54:25

    Κατ΄αρχάς ξεκαθαρίζω ότι ΔΕΝ είμαι κυβερνητικός.Η προκηρυχθείσα απεργία, δεν είναι απεργία ολόκληρης της ΓΣΕΕ,αλλά του ΠΑΜΕ και ορισμένων πρωτοβάθμιων Σωματείων.Αυτά τα Σωματεία έστειλαν εξώδικα στον εργοδότη τους,με τη νόμιμη διαδικασία,και κατά συνέπεια οι εργαζόμενοι σ΄αυτά έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην απεργία.Τα υπόλοιπα σωματεία και ομοσπονδίες δεν έχουν δικαίωμα να απεργήσουν και η ΓΣΕΕ δεν είναι υποχρεωμένη να τα καλύψει.Είναι βέβαια δεδομένο ότι ο κος Παναγόπουλος δεν έχει καμμιά τέτοια πρόθεση κάλυψης.Τώρα,για το αν το ΠΑΜΕ μπορεί να καλύψει όλους τους εργαζόμενους που θα απεργήσουν,δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά.Δεν τους ενδιαφέρει και τόσο πολύ.Αυτοί,μόνο για τη συμμετοχή νοιάζονται.

  7. koukouvaopsomo avatar
    koukouvaopsomo 17/12/2009 08:18:05

    Κάθε εποχή και οι χαφιέδες της!!!

  8. alejandro avatar
    alejandro 17/12/2009 09:34:59

    Μα δεν ειναι κατι καινουργιο. Ειναι δυνατον οι βολεμενοι του Πασοκ απο το 81 και μετα να μην κανουν κουμαντα? Τα πραγματα ειναι απλα: Οταν ολα τα σωματεια, και οταν λεμε ολα εννουμε ολα, ελεγχονται σε ποσοστο 70-80 τις εκατο απο Πασοκους, τι ψαχνετε να βρειτε? Δηλαδη ειναι τυχαιο οτι το κομματικο κρατος κυβερνα την χωρα? Οταν ΟΛΑ τα σωματεια (συγκοινωνιες, επικοινωνιες, εμποριο, ενημερωση, δεη,οτε, ευδαπ και ολα τα αλλα) ανηκουν στο Πασοκ ειναι δυνατον να δαγκωσουν το χερι που τους ταιζει? Η κινηση ΜΑΤ του Πασοκ ηταν αυτη ακριβως. Να προσλαβει χιλιαδες πλεμπες και αργομισθους σε μονιμα ποστα, ετσι ωστε να ελεγχει πληρως ολο τον κρατικο μηχανισμο.Ολα τα αλλα ειναι ψηλα γραμματα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ alejandro 17/12/2009 11:09:54

      ψιλά γράμματα, το αν θα ψηλώσουν αργότερα παίζεται

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 17/12/2009 10:11:49

    Με τέτοια μέτρα και όχι απεργία αλλά μια ανακοίνωση δεν έχει βγεί ανακοίνωση...

    Τέτοιο ξεπούλημα δεν ξανα έχει γίνει! Τέτοιο κατέβασμα παντελονιών από συνδικαλιστικό όργανο δεν ξανα έχει υπάρξει.

    Αν ήταν η κακιά δεξιά εκεί να δεις τι απεργίες τι πύρινους λόγους για τους εργαζομένους, τώρα μούγκα στην στρούγκα, αυτά σας αξίζουν σοσιαλισταράδες μου φάτε τους στην μάπα.

  10. anthropos avatar
    anthropos 17/12/2009 13:22:39

    Δείτε κι αυτό από olympia.gr:

    παΣΟΚ και Δέος (απόσπασμα)
    Δημοσιεύθηκε από olympiada στο Δεκεμβρίου 17, 2009
    «Η ομιλία του Πρωθυπουργού ήταν η απάντηση
    στη δημοσιονομική τρομοκρατία που προσπαθούν
    να μας επιβάλουν αναλυτές, δημοσιογράφοι, αγορές
    και όλοι αυτοί που θέλουν να ασκήσει άλλη πολιτική
    από αυτή που υποσχέθηκε προεκλογικά»
    «Τα μέτρα αυτά μας εισάγουν σε ένα διάλογο»
    «Δεν τους κάλεσα με δική μου ευθύνη»
    (για το ΠΑΜΕ)
    «Οι εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ και τον ιδιωτικό τομέα
    που θα θελήσουν να απεργήσουν αύριο ,
    δεν θα προστατευτούν από
    καμία συνδικαλιστική ομπρέλα»
    Αυτά έχει πει την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ
    ο Πρόεδρος της ΓΣΕΕ Γιάννης Παναγόπουλος.
    Ναι !
    Σωστά διαβάζετε !
    Ο Πρόεδρος της ΓΣΕΕ !
    Το απόλυτο ΔΕΚΑΝΙΚΙ του Geoffrey.

    Πόση υπομονή να κάνουμε πια ;
    Πόσα να ανεχτούμε από το πιο συστημικό σύστημα
    που γνώρισε ποτέ η σύγχρονη ελληνική ιστορία,
    το σύστημα ΠΑΣΟΚ ;
    Αναγούλα και αίσχος
    κύριε Παναγουλοπουλειότατε !!! …

  11. trochalos avatar
    trochalos 19/12/2009 23:03:12

    Οι κύριοι της ΓΣΕΕ που ανήκουν στο ΠΑΣΟΚ το μόνο που τους μένει είναι να κάνουν χαρακήρι.Είναι ντροπή τους που μια ζωή μάχονται εναντίον του ΚΚΕ και όλων των εργαζομένων που δεν ανήκουν στην σοσιαλιστική αλητεία τους,που έχουν πωλήσει τα πάντα για μία θεσούλα στην κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ,χωρίς τσίπα και ντροπή εξακολουθουν να κάνουν μ...βλακείες να ξεπουλούν το εργατικό κίνημα και να τους καλύπτουν οι βαρωνίες των ΜΜΕ
    ¨Οσο για τον κ.Παναγόπουλο αυτος απαλλάσεται γιά λόγους βλακίας διότι ένας σοβαρός πρόεδρος δεν θα έλεγε αυτές τις @@ριές.
    Α ρε Τζέφρεϊ μεγάλε ηγέτη,τι μπουμπούκια σε υπηρετούν και θες να κάτσεις και μία 4τια στο γκοβέρνο. Σωθήκαμε!!!!!!