14/04/2012 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Β’ Αθηνών περιπλέκει το γρίφο των εκλογών

Αποτελεί παραδοσιακά το βαρόμετρο των εθνικών εκλογών και όλοι οι δημοσκόποι αλλά και τα επιτελεία των κομμάτων τη μελετούν διεξοδικά, προκειμένου να φτάσουν σε πρόβλεψη με μικρό ρίσκο για το εκλογικό αποτέλεσμα σε ολόκληρη τη χώρα. Ενδεικτικά, στη Β’ Αθηνών, στη μεγαλύτερη περιφέρεια της χώρας (που λόγω μεγέθους αλλά κυρίως λόγω σύνθεσης, καθώς περιλαμβάνει όλα τα κοινωνικά στρώματα και εισοδήματα, οι αναλυτές δίνουν μεγάλη βαρύτητα), το 2009 το ΠΑΣΟΚ είχε 40,20% όταν πανελλαδικά συγκέντρωσε 43,92% και η Νέα Δημοκρατία 26,65%, όταν πανελλαδικά συγκέντρωσε 33,47%.

Λίγες εβδομάδες πριν από τις εκλογές η ανάλυση της Β’ Αθηνών, σύμφωνα με όλες τις δημοσκοπήσεις, τόσο αυτές που έχουν δημοσιευθεί όσο και αυτές που έχουν έρθει μόνο σε γνώση υποψηφίων και κομματικών επιτελείων, δεν ξεκαθαρίζει την εκλογική εικόνα, αλλά παραπέμπει σε μεγάλη ρευστότητα.

Πέρα από το καθαρό προβάδισμα της Νέας Δημοκρατίας έναντι του ΠΑΣΟΚ και των υψηλών ποσοστών του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ, άλλες βεβαιότητες δεν προκύπτουν. Από τις δημοσιευμένες αλλά και τις εμπιστευτικές μετρήσεις προκύπτουν χαμηλά ποσοστά για Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ, υψηλά ποσοστά για ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ και Ανεξάρτητους Έλληνες, ενώ πιο χαμηλά βρίσκονται η Δημοκρατική Αριστερά και η Χρυσή Αυγή.

Η Ν.Δ. κινείται ανάμεσα στο 15% και το 17%, το ΠΑΣΟΚ ανάμεσα στο 9% και το 11%. Τα δύο μεγάλα κόμματα παρουσιάζουν πολύ χαμηλές συσπειρώσεις, ενώ και η δεξαμενή των αναποφάσιστων (και γενικότερα της απροσδιόριστης ψήφου) στη Β’ Αθηνών κυμαίνεται από 28% ως 30%, ποσοστό εξαιρετικά υψηλό για τα χρονικά δεδομένα της περιόδου, δηλαδή λιγότερο από ένα μήνα πριν από την εκλογική αναμέτρηση. Η Νέα Δημοκρατία αναμένεται να εκλέξει 12 με 15 βουλευτές (με βάση το αρνητικό αλλά και το θετικό σενάριο), ενώ το 2009 είχε εκλέξει 11 βουλευτές. Αντιστοίχως το ΠΑΣΟΚ αναμένεται να εκλέξει 6 με 8 βουλευτές, ενώ το 2009 είχε εκλέξει 20 βουλευτές.

 

Με βάση τις τελευταίες δημοσιευμένες αλλά και εμπιστευτικές μετρήσεις, η μάχη των υποψηφίων θα είναι σκληρή και θα κριθεί την τελευταία ημέρα. Οι μετρήσεις περιλαμβάνουν (αυτό ισχύει για τη Νέα Δημοκρατία) ονόματα που ακόμα επισήμως δεν έχουν ανακοινωθεί, αλλά θεωρείται βέβαιο ότι θα είναι υποψήφιοι.

 

Ξεχωρίζουν Μεϊμαράκης, Χατζηδάκης

 

Στη Νέα Δημοκρατία, όλες οι πληροφορίες συγκλίνουν στο ότι για την πρώτη και δεύτερη θέση έχει ξεχωρίσει το δίδυμο του Β. Μεϊμαράκη και του Κ. Χατζηδάκη, ενώ ακολουθεί μία ομάδα στελεχών που εμφανίζονται σήμερα σε εκλόγιμες θέσεις.

Την ομάδα αυτή αποτελούν (τα ποσοστά τους είναι πολύ κοντά και η σειρά με την οποία γράφονται τα ονόματα δεν αφορά σειρά κατάταξης στις μετρήσεις) ο Αρης Σπηλιωτόπουλος, ο Αργύρης Ντινόπουλος, ο Πάνος Παναγιωτόπουλος, ο  Αδωνις Γεωργιάδης, ο Κυριάκος Μητσοτάκης, η Κατερίνα Παπακώστα, η Αννα Καραμανλή, ο Γιάννης Παπαθανασίου, ο Λευτέρης Ζαγορίτης και ο Βύρων Πολύδωρας.

Σε απόσταση αναπνοής ακολουθούν ο Γεράσιμος Γιακουμάτος, ο Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, ο Μάνος Αντώναρος, o Νίκος Κωστόπουλος και ο Θανάσης Γιαννόπουλος.

Σημειώνεται πάντως ότι τώρα μπαίνουν στη μάχη ονόματα όπως του ηθοποιού Ρένου Χαραλαμπίδη και του Απόστολου Ανδρεουλάκου.

 

Πρώτος και με διαφορά ο Λοβέρδος

 

Στο ΠΑΣΟΚ επικεφαλής σε όλες τις μετρήσεις και με σημαντική διαφορά εμφανίζεται ο Ανδρέας Λοβέρδος ο οποίος είχε έρθει πρώτος σε σταυρούς και το 2009. Από εκεί και μετά ακολουθεί μία ομάδα στελεχών οι οποίοι παλεύουν για την εκλογή τους. Με την ίδια υποσημείωση (ότι δηλαδή η σειρά που γράφονται δεν αφορά τη σειρά κατάταξης αφού οι μεταξύ τους διαφορές είναι πολύ μικρές) την ομάδα αυτή αποτελούν ο Π. Ευθυμίου, ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, ο Μίμης Ανδρουλάκης, ο Γιάννης Ραγκούσης, ο Γ. Κουτρουμάνης, η Αννα Νταλάρα, ο Απόστολος Κακλαμάνης, ο Τηλέμαχος Χυτήρης και η Αθηνά Δρέττα.

Σε απόσταση αναπνοής ακολουθούν ο Δημήτρης Ρέππας (για τον οποίο θα πρέπει να σημειωθεί ότι μόλις προχθές ανακοινώθηκε ότι θα μεταβεί από την Αρκαδία στη Β’ Αθηνών) ο Χρήστος Πρωτόπαπας, ο Γιάννης Βούρος, η Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου και η Μιλένα Αποστολάκη.

Από τον Τύπο της Κυριακής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 14/04/2012 10:44:11

    Βλέπετε τις διαθέσεις του κόσμου. Αν και πιστεύω πως πολλά θα αλλάξουν μέχρι το τέλος. Όσοι θα ψηφίσουν τον Αντώνη Σαμαρά, ας τον βοηθήσουν με την ψήφο τους να αλλάξει και το κόμμα. Για να μην έχουν μετά παράπονα...

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ tak 14/04/2012 19:57:39

      Στην Β΄Αθηνών ψηφίζει το μισό εκλογικό σώμα όλης της χώρας.Γι'αυτό είναι τόσο κρίσιμη περιφέρεια.
      Παράπονα μετά την απομάκρυνση απο την κάλπη,δεν είναι επιτρεπτά

  2. juliet avatar
    juliet 14/04/2012 11:00:17

    tak
    Καλημέρα,χρόνια πολλά !
    Εδω θα μείνω ,αλλοστε σε εξοχή μένω .Το καλοκαίρι έχουμε και σύκα αν σε φέρει ο δρόμος στην Αθήνα!Εσύ είσαι στην επαρχία ,αλλιώς είναι αλλά...πάντα είμαι ευχαριστημένη μ΄αυτά που έχω .Την Ηπειρο την λατρεύω έχω περάσει αξέχαστα,σου έχω ξαναπεί έμενα στη Γεωργική σχολή .Η προισταμένη Πατρών ήτανε οικογενειακή φίλη και μ΄έπαιρνε μαζί της ,μικρή βέβαια εγώ τότε.

    • tak avatar
      tak @ juliet 14/04/2012 11:07:10

      Αχ, ωραία! Και φέτος θα κάνει πολλά σύκα! Πώς το ξέρεις Χότζα μου, είπε ο συνομιλητής του... Επειδή μου αρέσουν, είπε ο Χότζας! Κι εμένα juliet μου αρέσουν, οπότε φύλαξε ένα κλαδί για μένα!

      • juliet avatar
        juliet @ tak 14/04/2012 11:21:17

        χαχαχα,πολλά κλαδιά.Ξέρεις τι έπαθα κάποτε με τα κλαδιά.Ρώτησε ο δάσκαλος ποιός θα μου φέρει βεργούλες;Εγώ πρόθυμη ,κύριε ,έχουμε μουριά και θα σας φέρω .Πάω τη βέργα ,έλα που ήμουνα η πρώτη που την εγκαινίασε.Λέω τι γίνεται ,πονούσε .Σπάω στο διάλειμμα τη βέργα.Μου λέει ο δάσκαλος ,Γιούλια, θα φέρει άλλη;Κύριε ,αυτή που σας έφερα ήτανε γιατί τη κόψαμε τη μουριά ,δεν την έχουμε πια.Βάζει τα γέλια ο δάσκαλος και μου λέει ..μουσίτσα .

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ tak 14/04/2012 11:24:16

        Α .. θα σας μαλώσω! Σύκα Κύμης ....με ονομασία προέλευσης!

        Καλή Ανάσταση , υγεία σε εσάς και τις οικογένειές σας!

        • juliet avatar
          juliet @ Φελίζα 14/04/2012 11:35:07

          tak,
          μη την ακούς και στα Βριλήσσια τα σύκα είναι μέλι...χιχιχι.
          Φελίζα ,είσαι απαράδεκτη ....πολλές ευχές και σε σένα και στην οικογένειά σου με αγάπη.

          • tak avatar
            tak @ juliet 14/04/2012 18:37:19

            Αχ γλυκιά μου juliet ξέρεις να δελεάζεις! Μη τάζεις πάντως παιχνίδι σε παιδί και στον tak σύκα!

        • tak avatar
          tak @ Φελίζα 14/04/2012 18:35:23

          Χρόνια πολλά Φελίζα και Καλή Ανάσταση! Να σκεφτείς πόσο ... πίσω είμαστε. Οι πρόγονοί μας είχαν τα σύκα βασικό είδος διατροφής κι εμείς αναμνηστικά! Που και που κλέβουμε κανένα από τη συκιά του γείτονα, της οποίας βγαίνουν τα κλωνάρια στο δρόμο...

          • juliet avatar
            juliet @ tak 14/04/2012 18:42:52

            Δηλ.αν σε είχα γείτονα θα έκλεβες σύκα;

          • tak avatar
            tak @ juliet 14/04/2012 18:57:16

            Και όχι μόνο...

          • juliet avatar
            juliet @ tak 14/04/2012 19:09:37

            μμμμμμμμμμ......πιπέρι.

  3. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 14/04/2012 11:13:05

    Μήπως είναι καιρός να ασχοληθούμε ως κοινωνία και ως έθνος με σοβαρά θέματα και να περιφρονήσουμε τους πρωταγωνιστές του θλιβερού θιάσου;

    Μ. Αποστολκη....Μ. Βαρβιτσώτης...Θεέ, γιατί μας εγκατέλειψες;!

  4. juliet avatar
    juliet 14/04/2012 12:32:15

    Μανιάτη ,
    ο Θεός δεν μας εγκατέλειψε ,εμείς τον εγκαταλείψαμε .Δεν μοίραζε λεφτά ,δεν έδινε αξιώματα ...Ο Θεός μας εδώρισε μυαλό ,χέρια και ψυχή για να δημιουργήσουμε και εμείς τα περιφρονήσαμε.
    Το πασοκ έδωσε χρήμα ,δόξα ...πισίνες και πήρε το μυαλό ,τα χέρια τ΄αχρήστευσε ,και εκπόρνευσε και την ψυχή .
    Οσο για τους μνηστήρες της Β΄Αθηνών ,ελπίζω κάποιους να τους απελευθερώσουμε από τα βουλευτικά καθήκοντα για να μπορούν να ασχολούνται πιο πολύ με τις ......ανταύγειες π.χ.
    Καλές γιορτές και καλή Ανάσταση!

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/04/2012 13:33:40

    Μόνο οι σχολιαστές του anti παραπονιούνται για συγκεκριμένους μνηστήρες; γιατί απ' ό,τι βλέπω, η λαϊκή ετυμηγορία θα στείλει στη Βουλή ξανά τα ίδια πρόσωπα...και μετά θα φταίει ο Σαμαράς;

  6. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 14/04/2012 18:57:28

    Όσο περνάει από το χέρι μας. Σε όποιους μας ακούνε. Όποιους επηρεάζουμε. Είναι αδίρητη ανάγκη: μαύρο δαγκωτό σε Αρη Σπηλιωτόπουλο, Χατζηδάκη, Κ. Μητσοτάκη(ο"ναι κάνω ανταύγιες" έτερος βουλευτής-γόνος δεν αξίζει ούτε το όνομά του να αναγράφεται). Και αν όλα τα υπόλοιπα ξεχνιούνται, η συνωμοσία με το non paper που έστησαν πίσω από κλειστές πόρτες με βουλευτές του καταρρέοντος Πασόκ τον 11/2011 για υποστήριξη κυβέρνησης εκ των δύο κομμάτων , αυτή η πεμπτοφαλαγγίτικη στάση και η ύπουλη πολιτική στάση πρέπει να τιμωρηθούν.
    Αν ξαναστείλουν αυτά τα αθύρματα της Διαπλοκής στη Βουλή οι ΝΔκράτες , να μην παραπονιούνται μετά...

    • thanasis avatar
      thanasis @ Κώστας ΜΠ 15/04/2012 13:05:26

      Μαύρο στους ντιντήδες και τους ανθρώπους της ΔΡΑΚΑΙΝΑΣ μέσα στη ΝΔ!ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ!!!

  7. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 14/04/2012 19:55:17

    Αν το καλύτερο σενάριο για την ΝΔ είναι να φτάσει τα επίπεδα του ΄09,τότε κάτι δεν πάει καλά με τον μπερδεμένο ψηφοφόρο.Η τακτική του "όλοι ίδιοι είναι" μοάζει να αποδίδει.Το έιχατε σωστά επισημάνει.Τώρα χρειάζεται ένα τελευταίο 100άρι απο όλους μας για να αναδείξουμε τα αυτονόητα.Αυτονόητα όμως που ακόμη και οι άνθρωποι του περιβάλλοντος μας δεν καταλαβαίνουν.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/04/2012 22:42:40

    Σωστά..και μην ξεχνάτε στην Αττική και τον Δημήτρη..το γνωστό συναινετικό αγόρι..