#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2011 11:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Βουλή "πληρώνει" το διαζύγιο της Μιλένας Αποστολάκη



Μπορεί να ακούγεται απίθανο να συμβεί αλλά δυστυχώς για το κύρος της Χώρας μας συνέβη κι αυτό.

Όλα ξεκίνησαν με την απορριπτική απόφαση των βουλευτών να αφαιρεθεί η βουλευτική ασυλία της υφυπουργού Γεωργικής Ανάπτυξης και βουλευτού του ΠΑΣΟΚ Μιλένας Αποστολάκη, στην προσπάθεια τους να την προστατεύσουν από μια μήνυση που κατέθεσε εναντίον της ο πρώην σύζυγός της εισαγωγέας αυτοκινήτων, Συγγελίδης.

Έτσι, ο πρώην σύζυγός της, ο κ. Συγγελίδης, προσέφυγε στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο και εκείνο εξέδωσε απόφαση με την οποία καταδικάζει τη Βουλή, επιβάλλοντας πρόστιμο 12.000 ευρώ για την απόφασή της και 7.000 ευρώ για τα δικαστικά έξοδα!

Σίγουρα πρόκειται για μια ιστορική απόφαση που επιβεβαιώνει την κατάχρηση της Βουλευτικής Ασυλίας και σε θέματα που δεν έχουν καμία σχέση με τις Πολιτικές Ενέργειες των Βουλευτών.

Οι Έλληνες Βουλευτές αρνήθηκαν να αφαιρέσουν τη Βουλευτική Ασυλία από την Μιλένα Αποστολάκη, προκειμένου να δικαστεί γιατί αθέτησε τη συμφωνία να βλέπει ο πρώην σύζυγός της τα παιδιά του μετά από το χωρισμό τους, με αποτέλεσμα εκείνος να στραφεί στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια και να δικαιωθεί!

Αλλά να πληρώσει η Βουλή το διαζύγιο της Μιλένας Αποστολάκη, αυτό υπερβαίνει κάθε πρόκληση…

(δείτε και το greekmoney.gr)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2011 11:12:50

    χαχαχααααα ενα ματσουκι στον Πεταλωτη να μας κανει δηλωσεις...!!! χαχαααα
    και η Ελληνικη Βουλη θα καταφυγει στη Χαγη για την επιλυση της διαφορας
    Γκουτσι-Σιτροεν, για να γλιτωσει τον Ελληνα φορολογουμενο απ τα 19.000 Ευρα.

    Ποσα σιτροεν και τζιπ εχει πουλησει ο Συγγελιδης σε στρατο-αστυνομια-ΕΚΑΒ ειπαμε ??? επι Σημιτη παντα !! ποσα???

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2011 11:27:01

      Luis Vitton ή Hermes ιδού ή α-πορία.
      Τέτοιοι που είμαστε ας πληρώνουμε και τα κερατιάτικα του κάθε Συγγελίδη. Ο πρόεδρος της Βουλής έχει άποψη για το θέμα ή έχει μπλέξει με τα της πισίνας του και δεν έχει χρόνο για τέτοια.

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/03/2011 01:28:11

        Ο Πρόεδρος δεν μπορεί να κάνει κάτι εν προκειμένω, δεν αποφασίζει ο ίδιος για το αν θα αρθεί η ασυλία ορισμένου βουλευτή. Οι βουλευτές που αρνήθηκαν την άρση είναι οι υεπύθυνοι.

  2. an.vorinos avatar
    an.vorinos 18/03/2011 11:21:56

    Η ενασχοληση με τη πολιτικη οδηγε σε διαζυγια.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ an.vorinos 18/03/2011 11:24:18

      και σε προικες και σε εργολαβιες αλλα και σε εργολαβικες διατροφες!!!

      ΠΠ

  3. sawas avatar
    sawas 18/03/2011 11:23:38

    Όχι η Βουλή!!!! ΕΣΥ και ΕΓΩ πληρώνουμε τις όποιες ανομίες της......

    Να τα πληρώσει από την τσέπη της !!!!!!

    Δεν αντέχεται άλλο ο βιασμός της λογικής.

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/03/2011 11:26:12

    Nα πληρώσει η κα. Αποστολάκη.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 18/03/2011 11:30:04

      Πράγματι, έχεις χιούμορ!
      Εδώ χρεώνουνε τον κρατικό προϋπολογισμό με τους καφέδες που πίνουνε στο VIP του Ελ. Βενιζέλος οι ματαιόδοξοι τσίπηδες. Και τα θύματα ζητωκραυγάζουν και τους ψηφίζουν.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/03/2011 11:39:50

        δεν πληρωνουν και διοδια !! οι Δεν Πληρωνω της Βουλης !!

        ΠΠ

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2011 11:53:39

          Θυμάσαι το περίφημο: Το ΠΑΣΟΚ δεν είναι Κόμμα. Είναι Κίνημα! Κίνημα Δεν Πληρώνω -Τα Τσεπώνω.
          Αν και η συμπεριφορά αυτή είναι...πολυχρωματική και πολυκομματική.

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/03/2011 19:07:19

            Βρε λες;
            Τότε τώρα καταλαβαίνω τις λυσσαλέες αντιδράσεις του κ Ρέππα εναντίον του κινήματος δεν πληρώνω.
            Είχε το ΠΑΣΟΚ την ...πατρότητα.

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Ιθαγενής 18/03/2011 19:37:59

            Πρόκειται για καθαρή παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων! Να παρέμβει η πάραυτα ΑΕΠΙ! (χαχαχαχα)

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Κώστας Ροδινός 18/03/2011 13:03:36

      νομίζω κ. Ροδινέ, ότι αν είμαστε σοβαροί θα πρέπει οι πολίτες να ασκήσουν όλα τα ένδικα μέσα ενάντια σε αυτήν την απόφαση.
      Και είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν πολίτες από όλα τα κόμματα να το πράξουν!!

      • katerina voreadis avatar
        katerina voreadis @ Κωσταντινος Π. 19/03/2011 08:51:04

        πολύ σωστά τα λέτε κ.Κ.Π.....αν έιμαστε σοβαροί.....
        είμαστε όμως? έχω σοβαρές αμφιβολίες περί αυτού.....

    • Bloody_Ofelia avatar
      Bloody_Ofelia @ Κώστας Ροδινός 18/03/2011 16:42:55

      οι 299 να πληρώσουν, που την διέσωσαν.

  5. Kronos avatar
    Kronos 18/03/2011 11:28:00

    ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗΣ ΚΑΤΑΠΤΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΕΙΝΟΚΡΑΤΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΚΤΡΕΦΕΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΤΑ ΧΑΜΟΥΡΑ!! ΙΔΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ "ΕΡΓΑ" ΣΟΥ ΛΑΕ ΜΟΥ!!

  6. man8os avatar
    man8os 18/03/2011 11:39:43

    Η ΝΔ ψηφισε υπερ της ασυλιας?
    Οσο για την Μιλενα και ολους του υπολοιπους δεν υπαρχουν λογια.
    ΠΑΣΟΚΟΚΑΦΡΟΙ.

    • Theo avatar
      Theo @ man8os 18/03/2011 12:58:39

      ναι, ψήφισε υπέρ!!!

  7. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 18/03/2011 11:53:17

    Ούτε η Μαρία Αντουανέτα να ήτανε...

  8. kiki avatar
    kiki 18/03/2011 11:56:13

    Χαλαλι βρε παιδια, για το Μιλενα, μαζι τα φαγαμε μαζι να τα πληρωσουμε.
    αυτην την εξαιρετικη κυρια, εκπροσωπο του λαου στο κυνοβουλιο,
    που απο οπου εχει περασει εχει αφησει εργο, που παραγει πολιτικη, που εκπροσωπει επισης επαξια το γυναικειο φυλο ,
    ποιος εκτος απο εμας την πληρωνει τωρα.

  9. an.vorinos avatar
    an.vorinos 18/03/2011 12:12:27

    ομοιος ομοιω αει πελαζει και η κοπρια στα λαχανα .χαχαχα ΒΟυλευτικη ασυλια γιατι ρε γαμωτο??????

  10. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 18/03/2011 12:24:09

    Ο πρωην ειναι αυτος που νοικιαζει στο ΣΔΟΕ το κτηριο στη χαμοστερνας????

  11. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 18/03/2011 12:28:07

    @ Κώστας Ροδινός: "να πληρώσει η κα Αποστολάκη".
    Όχι, κ. Ροδινέ. Να πληρώσουν οι βουλευτές που ψήφισαν κατά της άρσης της ασυλίας της....!!!!!!!!!!!!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ηφαιστίωνας 18/03/2011 17:36:33

      Mια πρόταση έκανα και πέσατε να με .....φάτε!

  12. liotsos avatar
    liotsos 18/03/2011 12:46:31

    Καλα ρε παιδια ειναι δυνατο να μιλατε ετσι για την αγωνιστρια-συντροφισσα Μιλενα?
    Τι αξια εχουν 19.000 ευρω μπροστα στην τιμη που μας κανει να πληρωσουμε τον λογαριασμο της?
    Εγω λεω να δωσουμε κατι παραπανω για φιλοδωρημα.

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 18/03/2011 12:56:54

    Εννοείτε ότι θα το πληρώσει ο Έλληνας φορολογούμενος, όπως όλα τα άλλα.

  14. αντιλαικος avatar
    αντιλαικος 18/03/2011 13:06:50

    νομίζω ότι σωστότερος τίτλος θα ήταν " ο ελληνικός λαός πληρώνει το διαζύγιο της Μιλένας Αποστολάκη

  15. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 18/03/2011 13:26:49

    Να της σταλεί ο λογαριασμός.
    Αλλιώς να παραιτηθεί από τη βουλευτική ασυλία και να πάει στο δικαστήριο.
    Να μη πληρώνουμε και τα ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ.

  16. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 18/03/2011 13:47:45

    Εχουμε πληρώσει κι άλλα κερατιάτικα στο παρελθόν.
    Το ούτως καλούμενο κωλόσπιτο της Μιμής

  17. Aίθρα avatar
    Aίθρα 18/03/2011 14:12:43

    Γιατί η Βουλή; Δεν καταλαβαίνω πώς προκύπτει... Εμείς, όλοι εμείς τα πληρώνουμε (για την ακρίβεια, σκέφτομαι πως ίσως να τα έχουμε ήδη πληρώσει, καθώς η απόφαση του ΕΔΔΑ δεν είναι και τόσο πρόσφατη).

  18. ΜΕΔΕΩΝ avatar
    ΜΕΔΕΩΝ 18/03/2011 14:21:31

    Φτασαμε στην λογικη ο ελλην φορολογουμενος και ειδικα ο μη εχων ελλην φορολογουμενος να πληρωνει τα καπριτσια του καθε πολιτικου προσωπου.Η κ.Αποστολακη βεβαια μπορει να μην διαθετει ενα τετοιο ποσο γιατι η γυναικα εχει αναγκες και λογικο το βλεπω.Αληθεια ξερετε ποσο κανει μια τσαντουλα της HERMES H LOUIS VUTTON?Ισα με το 30% της αποζημιωσης.Α ρε ελληνα σε φτυνουν και εσυ νομιζεις οτι ψυχαλιζει!

    Υ.Γ.Ποσα αυτοκινητα CITROEN επι Σημιτη πηρε το ελληνικο κρατος;Ξερει κανεις;

  19. loretta avatar
    loretta 18/03/2011 14:35:45

    ....ειναι απαραδεκτο ...σαυτη την χωρα μια ζωη πληρωνουμε τα απολυτα τιποτα της πολιτικης!!

    ....ελπιζω η ψηφοφοροι της αποστολακη να την μαυρισουν!!

  20. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 18/03/2011 14:36:51

    Μήπως θα πρεπε να καταργηθεί η βουλευτική ασυλία?
    Και πολλά άλλα προνόμια που έχουνε!

  21. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 18/03/2011 15:13:03

    Οι πολίτες να κάνουν στάση πληρωμών παντού, μέχρι οι ένοχοι πολιτικοί και άλλοι εμπλεκόμενοι καταδικαστούν, να δημευτούν οι περιουσίες τους, να επιβληθούν χρηματικά πρόστιμα, να δημοσιευτούν σε όλο τον κόσμο οι ενέργειες αυτές και τα αποτελέσματά τους, να ζητήσουμε αποζημίωση για συκοφάντιση του Ελληνικού λαού και τους λόγους αυτής της συκοφάντισης, άμεση άρση βουλευτικής ασυλίας, μη αναγνώριση χρέους, αντίδραση σ'όλα, αφού δεν φεύγουν με το καλό, θα φύγουν με τό άγριο. Να εξαφανίσουν την Ελλάδα και τους Έλληνες, αυτό θέλουν, πάντα κάναμε αυτό που έπρεπε, ας το κάνουμε άλλη μια φορά.

  22. σκαθάρι avatar
    σκαθάρι 18/03/2011 15:51:54

    Θα σας πω κάτι κυρίες και κύριοι τη Μιλένα Αποστολάκη, τον Άρη Σπηλιοτόπουλο με το διαμέρισμα με πισίνα στη Καρνεάδου και της καταθέσεις στη τράπεζα ενω μπήκε "ξεβράκωτος στη πολιτική" και πολλούς άλλους σε όλα τα κόμματα τους ψηφίζει ο Ελληνικός Λαός και στη Β Αθηνών που εκλέγονται και ηοι δύο παραπάνω υπάρχουν πολλές επιλογές αλλά...αυτοί ψηφίζονται όπως και εργατοπατέρες σαν τον Πρωτόπαππα άξιοι της μοίρας μας λοιπόν...

    • Σοφία avatar
      Σοφία @ σκαθάρι 19/03/2011 10:21:45

      Δίκιο έχεις, ευθυνόμαστε για το που δίνουμε ψήφο.

  23. sirmar avatar
    sirmar 18/03/2011 17:08:40

    Μπράβο λίζα συμφωνώ στάσι πληρωμών Και όλα στη φόρα οχι μόνο δια τους 300
    όλο το δημόσιο και τα λαμόγια τους ΜΜΕ

  24. ΙΑΚΩΒΟΣ avatar
    ΙΑΚΩΒΟΣ 18/03/2011 18:15:26

    είναι ενας καλός λόγος να παραιτηθεί από ολες της τις θέσεις.

  25. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 18/03/2011 18:22:05

    Πρέπει όλοι να το συνειδητοποιήσουμε αργά ή γρήγορα, οτι αυτό πρέπει να γίνει

  26. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 18/03/2011 23:33:06

    Να κρατηθούν όλα τα έξοδα από την βουλευτική της αποζημίωση. Εσύ Γιωργάκη που είσαι σούπερ αυστηρός και δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου,θα υποχρεώσεις την κυρία σε παραίτηση και στη καταβολή των εξόδων; Τι ζητάω τώρα θα μου πείς.Καλλιγραφία από της μυλωνούς τον κώλο;

  27. SZAE avatar
    SZAE 19/03/2011 01:59:23

    Αυτούς επιλέξαμε, αυτους ψηφισαμε, αυτους εχουμε.
    Παμε στοιχημα οτι και παλι οι ιδιοι θα καταλάβουν τα ιδια βουλευτικα εδρανα;
    Οι πολιτικοι μας ειναι και ο καθρεφτης μας.

  28. Σοφία avatar
    Σοφία 19/03/2011 10:19:25

    Το να πληρώσει η βουλή, σημαίνει ότι θα πληρώσουμε εμείς και αυτό το νταβατζιλίκι. Γιατί τι νομίζετε, ότι θα κάνουν έρανο να πληρώσουν με δικά τους έξοδα; θα το βάλουν στα κονδύλια της βουλής για να πληρωθεί από τους ψηφοφόρους - φορολογουμένους!
    Σκασιλάρα της, της σοσιαλήστριας πλήν τίμιας (χα..χα) Μιλένας. Τα κορόϊδα πληρώνουν κι αυτή θα συνεχίσει ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ως ΟΠΛΟ εναντίον του συζύγου της.
    Τα ευρωπαϊκά δικαστήρια θα ανακαλύψουν πώς εφαρμόζεται η "δικαιοσύνη" στην Ελλάδα. Δηλ. ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ
    Όσο η απόφαση θα είναι χρηματική ποινή, τα βολευτάκια θα μετακυλείουν το λογαριασμό στους πολίτες και θα συνεχίζουν το βιολί τους ακάθεκτοι. Μόνο αν υπάρξει και άλλου είδους ποινή μπορεί να γίνει κάτι. Δηλ. αν η Αποστολάκη δεν γίνεται δεκτή σε ξένες χώρες, ή αν βγει έξω και συλληφθεί, (ή δεν ξέρω τι άλλο που να έχει πραγματικό αντίκτυπο πάνω της)
    Και μην μου πείτε ότι αν γίνει κάτι τέτοιο θα διασυρθούμε, γιατί θα σας πω ότι έχουμε διασυρθεί αρκετά μόνο και μόνο από το γεγονός ότι ψηφίζουμε όλα αυτά τα εμπαθή, ασυνείδητα και τυχοδιωκτικά κνώδαλα και τους επιτρέπουμε να διαχειρίζονται τις τύχες μας και το μέλλον των δικών μας παιδιών.

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ Σοφία 21/03/2011 01:23:58

      Το ΕΔΔΑ δεν μπορεί να επιβάλει τέτοιου τύπου ποινές. Μόνο να καταδικάσει το κράτος (και όχι τη Βουλή, όπως λανθασμένα αναφέρθηκε) σε αποζημίωση, όπως έγινε εδώ. Την αποζημίωση, επαναλαμβάνω, πληρώνει το ΚΡΑΤΟΣ, δηλαδή ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ, και όχι η Βουλή, να το καταλάβουμε αυτό. Συνεπώς, θα πληρώσουμε (ή πληρώσαμε ήδη) λόγω του ότι οι βουλευτές μας δεν ήραν, όπως ώφειλαν, την ασυλία. Και δεν είναι τόσο πρόβλημα της κας Αποστολάκη αλλά αυτών που αρνήθηκαν να άρουν την ασυλία της. Θα μπορούσε δηλαδή να κάνει ότι νομίζει με το παιδί και οι βουλευτές να είχαν άρει την ασυλία. Να προσέχουμε ποιος ευθύνεται κυρίως εδώ.

  29. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 19/03/2011 11:32:06

    ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ, ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ...ΤΟΥΦΕΣ- ΤΟΥΦΕΣ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ;;;!!!

  30. giannis avatar
    giannis 19/03/2011 14:12:27

    ό,τι θυμάται χαίρεται ο καθένας εδώ μέσα. Σας διαφεύγει τελείως ότι για την μη άρση της ασυλίας της μανταμίτσας ευθύνεται η ΒΟΥΛΗ κι όχι μόνο η μανταμίτσα.... αντί λοιπόν να σχολιάζετε τα χάλια αυτού του τύπου κοινοβουλευτισμού και αυτής της πολιτικής κουλτούρας που έχουμε ως κράτος, ασχολείστε με τα εισαγόμενα σιτροέν επί Σημίτη, και το κίνημα δεν πληρώνω....

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ giannis 21/03/2011 01:31:51

      +1 giannis, ακριβώς έτσι είναι.

  31. Κυριάκος avatar
    Κυριάκος 19/03/2011 19:26:41

    Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ :
    ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΣ Μ.......ΕΣ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΤΟΥΣ

  32. Κotsos avatar
    Κotsos 24/03/2011 08:05:13

    Είναι απλό... Αγγελία χρειάζεται...
    Ζητείται χορηγός - διαζυγίου για Κα Βουλευτή !!!!
    Ετσι όταν θα της ξανάρθει να μην εφαρμόσει δικαστική απόφαση να ξέρουμε ποιός θα πληρώσει!!!
    Εμείς πάντως ΟΧI ..... Το παιδί δεν το κάναμε μαζί!!!
    Οσο για το άλλο μεγάλο δίλλημα της Κυρίας προτείνω HERMES, διότι πήξαμε πιά απο LOUIS VUTTON... ασε που κυκλοφορούν και μαιμούδες... Δεν είναι σωστό για μια εκπρόσωπο της Ελληνικής κοινωνίας και του πολιτισμού μας ...με τόσο μεγάλη συνεισφορά στο εξοπλισμό της ΕΛΛΑΣ και όχι μόνο...

  33. Κotsos and Kotsos avatar
    Κotsos and Kotsos 24/03/2011 08:43:45

    Σχετικά με την απόφαση του Ευρωδικαστηρίου (όπου η δικαιοσύνη φαίνεται να λειτουργεί ακόμα...) μερικές λεπτομέρειες που δεν έγιναν γνωστές... ακόμα !!!

    Παράλληλα θεωρεί στοιχείο άνισης μεταχείρισης το γεγονός ότι, ενώ ο κ. Συγγελίδης εμποδίζεται να κινηθεί ποινικά εναντίον της βουλευτού, πρώην συζύγου, εκείνη διατηρεί το δικαίωμα αυτό!
    Οι αποφάσεις του Ευρωδικαστηρίου συνδέουν ευθέως τη βουλευτική ασυλία με την άσκηση των καθηκόντων κάποιου στο πλαίσιο των κοινοβουλευτικών αρμοδιοτήτων του. Το σκεπτικό είναι ότι έτσι προστατεύεται η ελευθερία έκφρασης των βουλευτών και κατοχυρώνεται η ανεξαρτησία της πολιτικής δράσης τους. Οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα ΔΕΝ ΥΠΑΓΕΤΑΙ σε αυτό το πλαίσιο προστασίας και πρέπει αυτόματα να γίνεται άρση της ασυλίας των εμπλεκόμενων πολιτικών προσώπων.
    Ποιο είναι λοιπόν το τελικό αποτέλεσμα;
    Η Μιλένα Αποστολάκη το παίζει τζάμπα μάγκας και καταπατά με το έτσι θέλω τους νόμους (ξέροντας πως δεν θα πληρώσει η ίδια), ένας πολίτης αδικείται κατάφωρα και δεν μπορεί να απευθυνθεί πουθενά έτσι ώστε να βρει το δίκιο του, και όλοι εμείς πληρώνουμε 19.000 ευρώ για χάρη της Μιλένας και των συναδελφων της που την "προστάτευσαν".
    Και παρόλα αυτά, η οικογενειακή αυτή υπόθεση δεν έφτασε σε καμία αίθουσα ελληνικού δικαστηρίου για να εκδικαστεί. Η κυρία Αποστολάκη μπορεί με την ησυχία της και χωρίς κανένα απολύτως κόστος να συνεχίσει να κάνει του κεφαλιού της... αμ πώς!!!