23/06/2011 17:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Βάσω άρχισε τις τρικλοποδιές στον Βενιζέλο

Και οι βουλευτές ξέρουν ότι δεν (τους) βγαίνει το πρόγραμμα

Από… ηλεκτροπληξία (που θα έλεγε και ο Παντελής Οικονόμου) κινδυνεύει η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ. Οι βουλευτές κουράστηκαν από τα μπρος – πίσω, αλλά και από την αδυναμία του Βενιζέλου να δεσμευτεί για αλλαγές σε ένα πρόγραμμα που έτσι κι αλλιώς δεν βγαίνει και τους επιβαρύνει στη συνείδηση του πολίτη.

Άλλωστε και μετά την υπουργοποίηση Βενιζέλου υπάρχουν δυσαρεστημένοι βουλευτές (Βάσω, Μακρυπίδης), αλλά και ορισμένοι έμπειροι που ξέρουν ότι οι χορευτικές καντρίλιες του νέου υπουργού Οικονομικών αποσκοπούν στο να κρυφτεί το πρόβλημα για 2 – 3 μήνες και να ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο.

Έτσι η Βάσω Παπανδρέου έβαλε τρικλοποδιά στον Βενιζέλο ζητώντας του στο ΚΤΕ Οικονομικών του ΠΑΣΟΚ να μην ασκήσει το «προνόμιο», που (κατά παράβαση του Κανονισμού της Βουλής) απέκτησε ο Παπακωνσταντίνου, να κυρώνει συμφωνίες με τους δανειστές μόνο με την υπογραφή του, αλλά να περνά τις δανειακές συμβάσεις από τη Βουλή. «Δεν ξέρω που πάμε», είπε και πρόσθεσε ότι δεν γίνεται να εφαρμοστεί με επιτυχία κανένα πρόγραμμα όταν πρέπει να πληρώνουμε 23 δις ευρώ τόκους τον χρόνο.

Την επιτυχία του μεσοπρόθεσμου αμφισβήτησαν και ο Α. Μακρυπίδης και η Τ. Αντωνίου. Ο πρώτος προειδοποίησε ότι δεν εισπραχθούν 5 δις από αποκρατικοποιήσεις έως το τέλος του 2011, άρα θα χρειαστούν νέα πρόσθετα μέτρα που θα είναι η «ταφόπλακα». Και η Αντωνίου αναρωτήθηκε «ποιος θα δώσει 6 δις για αποκρατικοποιήσεις μέσα σε 6 μήνες;». Και ο Ν. Σαλαγιάννης γκρίνιαζε ότι «δεν γίνεται τρεις μέρες πριν, να μην ξέρουμε τα μέτρα που θα ψηφίσουμε», ενώ ο Γ. Αμοιρίδης είχε απορία «μήπως το πακέτο είναι ελαττωματικό».

Ο Ανδρουλάκης «τα πήρε» με την Μιλένα Αποστολάκη, η οποία αντέδρασε όταν ζήτησε να κλείσουν οι «παρασιτικοί οργανισμοί» με τα στελέχη των 6.000 ευρώ. «Υπάρχουν και άνθρωποι που παίρνουν 800 ευρώ» του είπε η Μιλένα για να της απαντήσει ο Μίμης: «εσείς τους διορίσατε». Η Σ. Γιαννακά εκτίμησε ότι «πάλι ζητάμε από το 40% των Ελλήνων να πληρώσουν».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 23/06/2011 18:04:08

    Να τους βοηθησουμε να καταψηφισουν, η να τους κανουμε συνενοχους. Να ζητησουμε ψηφοφορια με 180 η να τους προειδοποιησει ο Προεδρος οτι θα ερθουν μετα εξεταστικες

  2. co avatar
    co 23/06/2011 18:13:36

    o ποιος;;; χα χα χα ; μα και ο προεδρος ενας απλος δανειστης ειναι ο ανθρωπος!

    • man8os avatar
      man8os @ co 23/06/2011 18:21:17

      Δεν μιλαω για τον κυριο Παπουλια, ο Σαμαρας πρεπει να τους πει η δεν το ψηφιζετε η αμα βγω να πατε σε αλλη χωρα.

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 23/06/2011 18:23:18

    ΤΟ ΕΑΝ ΘΑ ΤΟ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ???ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΕΡΟΥΚΕΣ ,ΚΑΠΕΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΦΟΡΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ!!!.ΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΟΦΑΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣ ΤΟ ΨΗΦΙΣΟΥΝ.

  4. κωστής avatar
    κωστής 23/06/2011 18:26:05

    ρε παιδιά!! καταλάβετέ το επί τέλους!!! το ΠΑΣΟΚ είναι μανούλες στο να ρίχνουν στάχτη στα μάτια της κοινωνίας!!!!!

    • ΑΒ avatar
      ΑΒ @ κωστής 23/06/2011 22:19:14

      Ας μην είχαν όλα το κωλοκάναλα κρατικά και μη και τις περισσότερες κωλοφυλάδες σε τέτοιο εξοργιστικό βαθμό με το μέρος τους και θα σου έλεγα εγώ τι θα ήταν όλοι τους.
      Αν γινόντουσαν όλα αυτά υπό τις ίδιες συνθήκες και ήταν κυβέρνηση η ΝΔ, από τις αντιδράσεις και μόνο των παραπάνω μέσων παραπληροφόρησης, χωρίς απεργίες, πορείες, διαμαρτυρίες κλπ (ΜΑΤ, μπαχαλάκηδες) κάθε 10 ημέρες εδώ και δύο χρόνια που μας κυβερνούν οι άχρηστοι (μη πω τίποτα χειρότερο) θα έπεφτε η κυβέρνηση, ακόμη και αν προλάβαιναν να γινόντουσαν εκλογές σε αυτό το διάστημα και να ξανάβγαινε η ΝΔ πάλι κυβέρνηση.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ κωστής 24/06/2011 04:37:34

      last year, αλλά μην τους το πείτε,καλά το πάνε......

  5. Orestios avatar
    Orestios 23/06/2011 18:33:24

    Η Βάσω στηρίζει την κυβέρνηση οπότε είναι συνυπεύθυνη για την προδοσία.

  6. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 23/06/2011 18:55:17

    ΑΛΛΟ Η ΓΚΡΙΝΙΑ (ΤΣΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ... ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ) ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΨΗΦΟΣ ΚΑΙ Η ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ. ΕΚΕΙ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ "ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ"!!!!
    ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΞΑΝ ΕΦΥΓΑΝ. ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ!!!

  7. BlueSky avatar
    BlueSky 23/06/2011 19:42:53

    Ο ΥΠΟΙΚ ζητούσε ψήφιση από 180 βουλευτές για το μεσοπρόθεσμο.
    Να μη το ξεχνάμε! Το μέγκα τι θα πει σήμερα;
    ''Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτησες''.

  8. juliet avatar
    juliet 23/06/2011 20:37:50

    Αηδόνης πριν απο λίγο απάντησε στο Τσίπρα ,είναι περήφανος και θα ψηφίσει το μεσοπρόθεσμο για να σώσει τα παιδιά του.Α,τι κανει η ρημάδα η καρέκλα ...έχει σκεφτεί πως θα κυκλοφορεί ,εκτός αν το έχουνε αποφασίσει να φύγουνε όλοι μαζί.
    Ενα είναι σίγουρο οτι δεν θα πρέπει να τους εμπιστευόμαστε .....ο στόχος είναι άλλος ,να ξεκουμπιστούν και να μπορέσουμε έστω και με αίμα να σηκωθούμε ,να μπορέσουμε ν' ανασάνουμε χωρίς την σκιά του φόβου και του ξεπουλήματος.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ juliet 24/06/2011 02:07:12

      Σιγά τον φωστήρα...
      Ένας ακόμα κινδυνολόγος λαϊκιστής είναι, που παραμυθιάζει τον κόσμο με τρομερά ψευτοδιλλήματα και ασκώντας ψυχολογική τρομοκρατία.

  9. βασίλης avatar
    βασίλης 23/06/2011 20:44:09

    Οι δοσίλογοι (Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ) και οι Κότες (Βουλευτίνες του ΠΑΣΟΚ)
    οι μέν πρώτοι δεν φοράνε παντελόνια αλλά φούστα και με ξυρισμένα πόδια
    οι δε κυρίες εχουν πετάξει και το ΣΡΤΙΓΚ και περιμένουν έτοιμες να κάνουν
    οτι πει ο Γ.Α.Π ΔΕΝ ΝΤΕΠΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ
    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
    Οσον αφορά τον κ Γ.Α.Π ετοιμάζει και άλλο κυνοβουλευτικό πραξικόπημα
    αφερόντας την ΔΕΗ-ΝΕΡΑ-ΚΛΠ για τα οποία λένε οτι ορισμένοι βουλευτές
    δεν θα τα ψηφίσουν, και αυτό για να περάσει το μεσοπρόθεσμο και τα οικονομικά μέτρα για να κρατηθεί οχι μόνον στην εξουσία αλλά και να εκτελέσει τα συμβόλαια με τους ημετέρους του, ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ Κ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΕ ΕΙΣΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/06/2011 00:28:40

    Επειδή κάποιοι ανησυχούσαν για τον κύριο Βενιζέλο ....αν και φωνάζαμε ορισμένοι: που είχε πετύχει για να πετύχει και τώρα; ...τα μεγάλα τηλεοπτικά παράθυρα εξαιρούνται.

    Λοιπόν:

    Γιατί δεν καταργούν το αφορολόγητο;
    Αφού για την εισφορά μετράει όλο το δηλωθέν εισόδημα (πχ 25,000*2%=500 €) και ένα τμήμα του μάλιστα δύο φορές (8,000 έως 12,000 = +400 € επιπλέον).
    Κάποιος δηλαδή που δήλωσε 25,000 θα πληρώσει απλά 900 € επιπλέον ...κεφαλικό φόρο.
    Αλλά επειδή είναι ανίκανοι θα δώσουμε και 60 € επιπλέον φόρο για το πετρέλαιο.
    Και λίγο παραπάνω ΦΠΑ έως το 23% επειδή θέλω να πίνω νερό ή αναψυκτικό.... οι κύριοι απλά τα χρεώνουν στα Υπουργεία τους...
    Και ένα 10% στα τέλη κυκλοφορίας για το ΙΧ δεκαετίας των 1400 κ.ε. ....οι κύριοι έχουν Υπηρεσιακά ΙΧ ...
    Επειδή όμως είμαι ...υψηλόμισθος Δ Υπάλληλος των 1,400 € μετά από 23 χρόνια με τα πτυχία καθαρά συνολικά θα δώσω ένα επιπλέον 3% για την ανεργία και 1% για το Ταμείο Πρόνοιας που συν διαχειριζόταν οι συνδικαλισταράδες της ΑΔΕΔΥ (672 € επιπλέον δηλαδή μείον)

    Επειδή δεν θα φτάσουν όλα αυτά θα πουλήσουμε και ότι έχουμε γιατί δεν γίνεται πχ να είναι τόσο φτηνό το κυβικό στην ΕΥΔΑΠ και να δίνω 0,50 το μπουκαλάκι ...αλλά δεν ανησυχώ έχω σοσιαΛΗΣΤΕΣ και Δημοκρατία 30 ετών πλέον κατά ΠΑΓΚΑΛΟΥ ρήση

    Βάζω στοίχημα δε ότι στην ...6η δόση ο Γιωργάκης θα ξανά παραιτηθεί αλλά δεν θα κάνει δεκτή την παραίτηση ο Παπανδρέου που θα ανασχηματίσει την κυβέρνηση για να πάρει νέα μέτρα ο επόμενος μαθητευόμενος μάγος του ΥΠΟΙΟ γιατί τα μέτρα σας κύριε Βενιζέλο και κύριε Παπανδρέου είναι ΛΑΘΟΣ:

    «Τα μέτρα λιτότητας που λαμβάνουν κάποιες χώρες, όπως η Ελλάδα και η Ισπανία, προκειμένου να αντιμετωπίσουν το μεγάλο δημόσιο χρέος τους, όχι μόνο απειλούν την απασχόληση στο δημόσιο τομέα και τις κοινωνικές δαπάνες, αλλά καθιστούν και την οικονομική τους ανάκαμψη αβέβαιη».

    Μην ανησυχείτε δεν το λέει ούτε η πλατεία ούτε εγώ ούτε ο Σαμαράς ....η ετήσια έκθεση του ΟΗΕ το λέει... που να ξέρουν οι χαζοί εσείς έχετε δύο προϋπολογισμούς γεμάτους επιτυχίες...

    Ααα κοίτα βρε παιδί μου και τι λέει και για την ...."αναθεώρηση":

    ...δεν διστάζει να τα βάλει με τους περιβόητους όρους (conditions) που το ΔΝΤ και οι υπόλοιποι διεθνείς οργανισμοί επιβάλλουν, προκειμένου να χορηγήσουν βοήθεια σε χώρες που αντιμετωπίζουν δυσκολίες, τονίζοντας ότι «η αναθεώρηση τόσο της φύσης των όρων όσο και των βασικών τους στόχων είναι απαραίτητη» & «είναι πρωταρχικό για τις κυβερνήσεις να λαμβάνουν υπόψη τους τις πιθανές κοινωνικές επιπτώσεις που μπορεί να έχουν οι οικονομικές πολιτικές που εφαρμόζουν. Και πιο συγκεκριμένα στην υγεία, τη διατροφή και την εκπαίδευση, ώστε η ανάπτυξη να μη μετατρέπεται μακροπρόθεσμα σε τιμωρία».

    Αλλά δεν ανησυχώ εσείς ξέρετε καλύτερα, μαζί με την κα Μπακογιάννη τον Καρατζαφέρη και τον ....Χαράλαμπο του ΣΚΑΙ.

    Συνεχίστε, γιατί μόνο έτσι θα σας ξεφορτωθούμε μια ώρα αρχύτερα όλους όσους μας σώσατε με το Μνημόνιο και μας σώζετε με το Μεσοπρόθεσμο ...μόνο να του αλλάξετε όνομα ...βραχυπρόθεσμο να το αποκαλείται γιατί αφενός το φθινόπωρο θα πάρετε νέα μέτρα και αφετέρου οι πλατείες θα σας διώξουν οριστικά και αμετάκλητα.

    ΥΓ

    όσο για την κα Βάσω ή τον κύριο Μακρυπίδη και λοιπούς αγαπητέ Φάκτορα πες τους ....μπούρδες: ή το καταψηφίζουν το μεσοπρόθεσμο ή είναι συνένοχοι.

    Ας συνειδητοποιήσουν όλοι ότι τα ανοιγμένα δάχτυλα της πλατείας δεν είναι χαιρετισμοί ούτε ...συναίνεση.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ο Ιθαγενής 24/06/2011 15:29:03

      Ιθαγενή καλημέρα,
      τα σέβη μου!

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar