#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2010 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Βάσω Παπανδρέου και το συμπονετικό ΠΑΣΟΚ

Συνέντευξη στο Βήμα έδωσε χθες  η κα Βάσω Παπανδρέου, όπου μεταξύ άλλων παραδέχεται ότι «στο θέμα της δικαιοσύνης των μέτρων είναι αλήθεια ότι πάσχουμε» και τονίζει ότι υποδέχθηκε την Τρίτη το απόγευμα στη Βουλή τον επικεφαλής του ΔΝΤ  Ντομινίκ Στρος-Καν με «τσαμπουκά». Του υπέβαλε, μάλιστα, δικαιωματικά ως πρόεδρος της Επιτροπής, τρεις ερωτήσεις, με κυριότερη το πώς μπορεί να υπάρξει ανάπτυξη την ώρα που μειώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις. Και προτού προλάβει ο κ. Στρος-Καν να απαντήσει, του κάνει «στο καπάκι» και νέα ερώτηση: «Δεν ξέρατε ότι με τον λογαριασμό που μας κάνατε, δεν βγαίνει; Και αν υπάρξει επιμήκυνση του δανείου, αυτή από μόνη της αρκεί;».

Η κυρία Παπανδρέου δεν έμεινε ικανοποιημένη από τις απαντήσεις που πήρε. «Ο κ. Στρος Καν απάντησε με πολιτικό τρόπο. Δεν μας είπε πώς, με αυτό το σκληρό πρόγραμμα λιτότητας που μας επιβλήθηκε, θα υπάρξει έξοδος από την κρίση. Το μόνο που σημείωσε ήταν ότι χρειάζεται ανάπτυξη».



Για αυτό έφυγε εσπευσμένα από τη χώρα ο Στρος. Τον στρίμωξαν άγρια στην Επιτροπή. Τώρα, πόσο διαφέρουν οι διαπιστώσεις της κ. Παπανδρέου με αυτές τις ΝΔ ερευνάται. Μήπως είναι λαϊκίστρια η Βάσω;



Στην συνέχεια προχωρά ένα ακόαμ βήμα στην αντιστασιακή της πολιτική λέγοντας  για τα αισθήματα που επικρατούν αυτήν την περίοδο, παραμονές συζήτησης του προϋπολογισμού στη Βουλή, στους βουλευτές του Κινήματος: «Οι βουλευτές στηρίζουν μεν την κυβέρνηση, αλλά δεν είναι και τόσο ευτυχείς με τόσα που συμβαίνουν γύρω τους».

Αν δεν συμφωνούν να φύγουν, όπως οι Δημαράς, Σακοράφα, Οικονόμου. Τα υπόλοιπα είναι λόγια να χρυσώσουμε το χάπι. Το διαφωνώ και στηρίζω αυτές τις δύσκολες και κρίσιμες εποχές, δεν έχει πέραση.Και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ δεν γίνεται. Και μιας και ειπώθηκε η λέξη τσαμπουκάς εκεί χρειάζεται στα δύσκολα και όχι για να ψαρώνουμε τη Μαριλίζα, τον Σαχινίδη και τη Λούκα.

Και συνεχίζει: «Υπάρχει καθυστέρηση, πώς να το κάνουμε; Υπάρχει καθυστέρηση σε ορισμένους τομείς που δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να υπάρξει. Και ομιλώ για τους τομείς και της ανάπτυξης και της γραφειοκρατίας».



Τα «ζώα μου αργά» δηλαδή η Κυβέρνηση. Διέπεται από αναποτελεσματική βραδύτητα. Στο κίνημα είναι όλοι λάτρεις του Μίλος Κούντερα («η βραδύτητα») καθώς και της σκηνοθετικής ματιάς του Θ. Αγγελόπουλου.



Η κ. Παπανδρέου αναφέρεται και στην έλλειψη συντονισμού. Στον συντονισμό λέγεται ότι εντοπίζει το πρόβλημα, αφού διατυπώνει αντιρρήσεις για το μοντέλο διακυβέρνησης, ακόμη και για τη δομή του κυβερνητικού σχήματος, με την επισήμανση ότι δεν υπάρχει εμφανές κέντρο λήψης αποφάσεων. Και τέλος αποποιείται το ρόλο της αντάρτισσας.

Ας πούμε ότι το πρόβλημα της  Κυβέρνησης είναι ο συντονισμός. Έχει συμβεί και στις καλύτερες κυβερνήσεις.

Αλλά όταν μιλά η πολύπειρη Β. Παπανδρέου για ανυπαρξία εμφανούς κέντρου λήψης αποφάσεων, να καταλάβω ότι αυτές λαμβάνονται σε αφανή εξωθεσμικά κέντρα;
Μετά το προεδρικό, το εκσυγχρονιστικό, το πατριωτικό, το σοσιαλιστικό, το αυλικό, το συντροφικό, το εξαδελφικό, το κεντρώο, το βενιζελικό, το χρηματιστηριακό,  το αριστερίζων και το νεοφιλελεύθερο, έρχεται και το …συμπονετικό ΠΑΣΟΚ για να μας αποτελειώσει.


Το οποίο καλό και αγαθό και συμπονετικό ΠΑΣΟΚ πρέπει να αποφασίσει, με ποιους θα πάει και ποιους θα αφήσει.

Εκτός και αν όλη η κριτική στοχεύει στην υπουργοποίησή της, οπότε μας είναι παγερά αδιάφορη.Οι αντιπαλότητες των προσώπων για μια θέση στον επερχόμενο ανασχηματισμό αφορούν μόνο το εσωτερικό των υψηλών κλιμακίων στο κυβερνών κόμμα και κανέναν άλλον.

«Βελούδινα αντάρτικα» δεν υπάρχουν.



Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thessalonikios avatar
    thessalonikios 13/12/2010 13:14:07

    Η κυρία έχει μάλλον το ρόλο του καλού στο κόμμα, για να υπαρχει το γνωστ'ο ο καλός και ο κακός. Όπως και να έχει, όταν μία χώρα επιτρέψει στους λύκους να μπούν μέσα, τίποτα πια δεν τη γλυτώνει. Οι τρ'άπεζες που κευβερνάνε ξέρουν καλά το παιχνίδι http://taxalia.blogspot.com/2010/12/blog-post_7166.html

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/12/2010 13:15:51

    O καλός Γερμανός και ο κακός Γερμανός

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 13/12/2010 16:00:41

      το κοπέλι όλο χαρά γεμάτο

  3. Orestios avatar
    Orestios 13/12/2010 13:16:14

    Τα σκίζει τα καλσόν η Βασούλα.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/12/2010 13:20:05

    Ολοι αυτοι δεν ειναι αυτοφωτοι !! επερναν φως απο τον ΑΓΠ και πουλουσαν πονηρια και λαικισμο ! Τωρα στα δυσκολα δεν ασχολειται κανεις μαζι τους !
    Να παρουν το φως του ΓΑΠ ?? χαχαχαα το τσακμακι??

    Τσαμπα λογια. ΠΛΑΝΕΤ κ αγιος ο Θεος.

    ΠΠ

  5. SERT avatar
    SERT 13/12/2010 13:23:02

    ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΤΕΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ
    Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟΣ Ο ΒΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ.....
    -ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΟ ΓΑΠ....ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΑΞΗ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.....ΠΡΟΧΤΕΣ ''ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΟΥΓΚΛΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ''
    -ΘΥΜΑΣΤΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ;;;;;ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ
    -ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΟΣΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΟΥΝΤΑΝ ΑΝ ΠΑΙΡΝΑΝ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ;

    ΑΠΟΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑΕΙΣΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΤΗΝΟΣ;ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΞΗ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
    ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ,ΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΥΣ ΝΕΟΤΑΞΙΚΟΥΣ ΠΟΛΙΚΑΝΤΗΔΕΣ......

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ SERT 14/12/2010 00:13:57

      ΠΕΣ' ΤΑ!!!!! ΦΩΝΑΞΕ ΤΑ!!
      Ετσι ακριβως φιλε....
      Δες κι εδω τα σχολια μου και θα καταλαβεις..
      http://www.antinews.gr/?p=75697

  6. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 13/12/2010 13:39:48

    Σιγά τους τσαμπουκάδες ρε τζάπα μάγκες (μάγκισα)

    Όλοι όσοι παραβρέθηκαν στη βουλή, αναγνώρισαν τον επικυρίαρχι και δήλωσαν υποτέλεια. Και της αντιμνημονιακής ΝΔ.

  7. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 13/12/2010 14:07:45

    Τελικά φαίνεται ότι ύφος "έχω πιει δεκα τρίφυλλα"της Βάσως δεν έμεινε μόνο στο εξωτερικό αλλά προχώρησε και στο εσωτερικό του κεφαλιού.
    Και η πλάκα είναι ότι νομίζει ότι την πίνουμε όλοι και έχουμε και την ίδια αντίληψη.

  8. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 13/12/2010 14:44:22

    Ευγενικη χορηγια Ηνιοχου στον Ναο της Αιωνιου Εθνικης Ληθης.

    Μηπως θυμαται κανεις την εκλογικη πλατφορμα του Μπους με την οποια
    εξελεγη το 2000?

    Τι ειπατε ασε ρε φιλε, εμεις δεν θυμομαστε τι φαγαμε χθες, εχεις την απαιτηση
    να θυμομαστε τις μαλ@#$%*& του Μπους?

    COMPASSIONATE CAPITALISM = ΣΥΜΠΟΝΕΤΙΚΟΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ

    οπου συμφωνα με τον Μπους στερειτο την απαραιτητη συμπονοια που
    δικαιουτο, και για αυτο φροντισε να του δωσει αφθονη σε Ιρακ/Αφγανισταν,
    τα ανθρωπινα δικαιωματα επασχαν και αυτα, και τα θεραπευσε με το Γκουαναναμο, τις αεροαποστολες, και την καταργηση των "αναχρονιστικων
    προνοιων" για τα ατομικα δικαιωματα και ελευθεριες με συγχρονες.

    Επειδη ομως εκτος απο την πνευματικη ευμαρεια, υπαρχει και η υλικη και
    ετυγχανε φιλανθρωπο μελος του κλαμπ των πετρελαιαδων, διακηρυσσε οτι
    το πετρελαιο στα 15$ το βαρελι ειναι πολυ ακριβο για τον μεσο Αμερικανο
    και καταστροφικο για την οικονομια, και θα κανει τα αδυνατα-δυνατα να
    μειωσει την τιμη του, - την οποια οντως μειωσε στα 150$.

    Τωρα τι σχεση εχει η ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΝΕΤΙΚΟ
    ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΠΟΥΣ απολυτως καμια, απλως τυχαινει ως
    βαρβαροι να μην εκτιματε ορθα τον παναγαθο σοσιαλισμο, και αυτη η
    αχαριστια ισως μελλοντικα σας οδηγησει στον "κοινωνικο φιλελευθερισμο"
    οπου οι ακριβως ιδιοι κροκοδειλοι που σας κατασπαρασσουν και σημερα,
    θα κανουν ακριβως το ιδιο αυτη την φορα μπορει με δακρυα στα ματια, αν
    τους εχει απομεινει κανενα απο αυτα που χυνουν στο τειχος της Ιερουσαλημ.

  9. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 13/12/2010 15:53:11

    Μικρέ Οδυσσέα, άριστα έκανες που ασχολήθηκες μαζί της. Είμαι σίγουρη, ότι το έκανες για το καλό της, άλλωστε είσαι αρκούντως ιπποτικός με τις κυρίες της πολιτικής!
    Η Βασούλα λοιπόν, πορεύτηκε και καταξιώθηκε στην πολιτική με συγκεκριμένο προφίλ, αυτό του Ιανού! Όταν βρίσκεται σε κυβερνητική θέση γίνεται η αδιαμφισβήτητη σιδηρά κυρία, που δε σηκώνει ούτε μύγα στο σπαθί της. Όταν όμως, είναι απλή βουλευτής του κυβερνώντος κόμματος, μαλακώνει και μετατρέπεται σε μια φιλολαϊκή μεν, αλλά και ορθολογίστρια δε, κυρία.
    Στη δεύτερη λοιπόν εκδοχή, συγκρούεται μέσα της η συμπόνια για τον πάσχοντα συνάνθρωπο από τους αντιλαϊκούς κυβερνητικούς χειρισμούς, με τον ορθολογισμό του «κάτσε φρόνημα και άσε τις μαγκιές, τώρα»! Και όλως τυχαίως υπερισχύει πάντα ο δεύτερος.
    Ίσως να μην έχει καταλάβει, ότι κάποιοι κλείνουν θέσεις από τώρα, στα ελικόπτερα των γραμμών Παλαιοκώστα & CIA! Γι αυτό καλά κάνεις και την προειδοποιείς, για να αποφασίσει "εδώ και τώρα", με ποιούς θα πάει και ποιούς θα αφήσει.
    Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με δύο βάρκες, που η μια τραβάει για Χίο κι άλλη για Μυτιλήνη, αλλά με το δίλλημα ή παίρνουμε νυχτερινή πτήση για το εξωτερικό, ή μένουμε Ελλάδα. Και ο καιρός γαρ εγγύς!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 13/12/2010 23:04:06

      Δεν προειδοποιώ κανέναν Αφροδίτη. Δεν είμαι εις θέσιν εξάλλου. Απλά το στυλ διαφωνώ και πειθαρχώ δεν παίζει σήμερα κατά τη γνώμη μου.
      Όσο για το ιπποτικός, φαντάζομαι αναφέρεσαι στο ότι αντί για αντάρτισσα προτιμά το Καρυάτις...θυμίζοντας μας ένα σκίτσο των Τάιμς από το μακρινί 1989. Εσκεμμένα το πέρασα στο ντούκου, ομολογώ...

  10. vassilis avatar
    vassilis 13/12/2010 16:06:37

    Συμφωνα με πληροφοριες ο κ.Στρος Καν δηλωσε οτι εχει υποβαλλει την παραιτηση του μετα απο το αγριο στριμωγμα που υπεστη απο τους υπηρετες του Ελληνικου λαου.Το ιδιο σκεφτεται να κανει και ο Ευρωπαιος επιτροπος Ολι Ρεν αναγνωριζοντας το δικαιο των Ελληνων υπηρετων και ποσο τους αδικησε, ως αυτοτιμωρια σκεφτεται να σταματησει οριστικα το ποδοσφαιρο.Ειναι σειρα του Ελληνικου λαου να υποκλιθει στα ιερα ''τερατα''της Ελληνικης πολιτικης και να τιμησει αυτους τους αδιαφανεις ηρωες.

  11. nasos avatar
    nasos 13/12/2010 17:36:23

    το λεγόμενο Κοινωνικό ΠΑΣΟΚ καθώς επίσης και το λεγόμενο Πατριωτικό ΠΑΣΟΚ είναι δυό επικοιωνιακά σκιάχτρα που κραδαίνει το ίδιο το ΠΑΣΟΚ προκειμένου να κρατάει μαντρωμένους τους αφελείς
    το έχουμε ξαναδεί άπειρες φορές αυτό το έργο με τους δήθεν κοινωνικά ευαίσθητους και τους δήθεν Πατριώτες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ,που απ'την βγαίνουν και οδύρονται στα κανάλια και την επομένη υπερψηφίζουν τις κυβερνητικές επιλογές

  12. kiki avatar
    kiki 13/12/2010 22:28:25

    Θα ψηφισει, ναι.
    Εχει ψηφισει, την τροπολογια που καταλυει το Συνταγμα, και δινει απεριοριστες αρμοδιοτητες στον ΠΑΠ, ναι.
    την κρατουν και υποτασεται, ναι.
    Με τι την κρατουν, με σκανδαλα? ισως.Το παρελθον μεγαλο, δεν ειναι μικρη, και εχει κανει πολλα.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 13/12/2010 23:05:44

      ??????
      Πάντως δηλώνει παρούσα και υπουργοποιήσιμη. Δεν κρύβεται σαν μερικούς μερικούς

    • Orestios avatar
      Orestios @ kiki 14/12/2010 00:16:38

      Μα πού τα βρίσκει, πού τα βρίσκει η Βασούλα.
      Στο καζίνο παίζει?
      Αναρωτιόταν η μακαρίτισσα Μαλβίνα.