#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2011 12:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Βάσω Παπανδρέου έσωσε πάλι τον .... παπανδρεϊσμό



Αφού διαπίστωσε όλες τις καταστροφικές συνέπειες του μνημονίου και της κυβερνητικής πρακτικής και αφού μας είπε ότι  "η χώρα καταρρέει" , η Βάσω Παπανδρέου επικαλούμενη νεφελώδεις λόγους δήθεν σωτηρίας της χώρας δήλωσε για μια ακόμα φορά ότι θα ψηφίσει "ναί".

"Ψήφισα επί της αρχής το νομοσχέδιο και είχα αποφασίσει να μην ψηφίσω το 37 ως μία συμβολική κίνηση ..είχα συνάντηση με τον πρωθυπουργό που με διαβεβαίωσε ότι ακόμη και αν ένα άρθρο δεν ψηφιστεί δεν θα δοθεί η έκτη δόση.... Δεν μπορώ να αναλάβω αυτή την ευθύνη ψηφίζω και έχω συνειδησιακό πρόβλημα, όπως πάρα πολλοί...μετά πρέπει να αναληφθούν οπωσδήποτε πολιτικές πρωτοβουλίες" είπε μεταξύ άλλων.

Το "πολιτικές πρωτοβουλίες" σημαίνει "εκλογές". Να υποθέσουμε ότι έθεσε όρο στον ΓΑΠ την άμεση προσφυγή στις κάλπες (όπως γράφαμε χθες) προκειμένου να μην καταψηφίσει και ότι ο πρωθυπουργός θα τηρήσει την ενδεχόμενη συμφωνία;

Αυτήν την ώρα συναντάται με τον πρωθυπουργό και η κ. Κατσέλη που έχει δηλώσει πως θα καταψηφίσει το άρθρο 37

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Bohemian avatar
    Bohemian 20/10/2011 12:58:52

    Δεν μας είπε Βάσω αν θα εκταμιευθεί η δόση αν δεν ψηφιστεί παράγραφος άρθρου ή εδάφιο του. Γελοιότητες πάλι.

  2. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 20/10/2011 12:59:28

    Και μόνο με αυτή την δήλωση της καταλαβαίνει κανείς ότι όλοι τους εκεί μέσα είναι άσχετοι και δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται. Ραντεβού την Κυριακή το βράδυ ή μάλλον τα ξημερώματα Δευτέρας. Εκεί θα είναι τα ωραία...

    • manos avatar
      manos @ H pena tis orghs 20/10/2011 13:23:44

      επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.
      Πιστεύω ότι καταλαβαίνουν πολύ καλά τι κάνουν και που μας πάνε.
      Απλά τώρα, καθένας από αυτούς προσπαθεί να διασφαλίσει τα εγγόνια του στην μελλοντική κοινωνία.
      Ξέροντας που πάει ο πλανήτης, δεν θέλουν με τίποτα να ανήκουν στο 99,9% της παγκόσμιας σκλαβιάς.
      Στο χέρι μας είναι πιά, και στο χέρι της αντιπολίτευσης με πρώτο τον Σαμαρά. Ελπίζω να μην το βάλει κάτω και να αντιμετωπίσει την στιγμή έτσι που πρέπει.

  3. thanos avatar
    thanos 20/10/2011 13:03:25

    Κοίτα βασούλα συνειδησιακό πρόβλημα δεν μας πείθεις ότι έχεις ... απλά σε λίγο καιρό πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς μήπως έχεις νομικό πρόβλημα με δύσκολες και νεφελώδεις κατηγορίες...

  4. thanos avatar
    thanos 20/10/2011 13:08:33

    Είστε πολύ λίγοι δυστυχώς όλοι εκει στο Πασόκ.Είστε η μεγαλύτερη ντροπή που πέρασε ποτέ απο αυτόν τον τόπο.

  5. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 20/10/2011 13:12:45

    Είμαστε πραγματικά αφελείς αν πιστεύουμε ότι οι Βολευτές του Πασόκ θα μπορούσαν ποτέ να διαφωνήσουν ή να καταψηφίσουν αυτό που τους επιβάλει το συμφέρον τους δηλ. τη συνέχιση της μάσας και της κουτάλας. Όσο για τον λαό ουδόλως τους ενδιαφέρει. Κακαρίζουν για να τους ακούσουν οι ψηφοφόροι τους αλλά μετά το κάνουν το αυγουλάκι δώρο στον ΓΑΠ.

  6. κωστής avatar
    κωστής 20/10/2011 13:14:16

    παιδιά το 'χω γράψει ουκ ολίγες φορές και θα το ξαναγράψω, μήπως και γίνει κτήμα όσων περισσοτέρων γίνεται.
    το ΠΑΣΟΚ δεν είναι ένα οποιοδήποτε κόμμα. Είναι βιομηχανία εξουσίας. Ακόμα κι αυτοί που διεγράφησαν ή παραιτήθησαν από τη βιομηχανία αυτή, θα κάνουν το παν για να μην πέσει το ΠΑΣΟΚ.
    Επί πλέον ουδείς εκ των βολευτών αυτού του ελεεινού μορφώματος που λέγεται ΠΑΣΟΚ δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσουν να πέσει. Για αυτό όλοι θα ψηφίσουν και θα ξαναψηφίσουν και θα ξαναψηφίσουν...
    Ας σταματήσουν λοιπόν τα ΜΜΕ και όλοι μας να ασχολούμαστε με το εάν θα ψηφίσει ο τάδει ή ο δείνα.

  7. AUD avatar
    AUD 20/10/2011 13:15:45

    ρε άντε στο διάβολο.... και συγνώμη για το 'ρε'

  8. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 20/10/2011 13:16:50

    Κυρίες και κύριοι (που λέει ο λόγος...) βολευταί, τέτοιο είναι το επίπεδό σας. Κάτι περισσότερο δεν περιμέναμε από σας.
    Ευτυχώς που υπάρχουν οι απλοί συμπολίτες μας που σώζουν την αξιοπρέπεια και την τιμή των Ελλήνων.
    Το δικό μας λάθος είναι ότι για πολλά χρόνια ασχοληθήκαμε με όλους αυτούς τους κυρίους (λέμε τώρα...) και τις κυρίες (λέμε τώρα...), προσπαθώντας να ερμηνεύσουμε ( ! ) τι εννοεί ο κάθε κηπουρός ή καμαριέρα ή οικιακή βοηθός των εκάστοτε "μεγάλων ηγετών".
    Ας προσέχαμε...

  9. nic avatar
    nic 20/10/2011 13:21:04

    Και εμείς συνηδισιακό πρόβλημα έχουμε που σας ψηφίσαμε. Δεν είχα καμιά αμφιβολια πως θα έλεγες μια μ@λ@κι@ και ψηφιζες σαν καλό κορίτσι.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/10/2011 13:29:12

    O Ντελόρ είναι αυτός αριστερά;

  11. berbantis avatar
    berbantis 20/10/2011 13:30:04

    αγαπητή Βάθω.....

    πόθα μηδενικά από πίθω......έχει το δωράκι του mind the gap???

  12. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 20/10/2011 13:32:25

    -Δεν μπορώ να αναλάβω αυτή την ευθύνη ψηφίζω και έχω συνειδησιακό πρόβλημα, όπως πάρα πολλοί..μετά πρέπει να αναληφθούν οπωσδήποτε πολιτικές πρωτοβουλίες”

    - Κυρά Βάσω, αφού ψηφίζεις όσα ψηφίζεις, έρχεσαι και μας πουλάς ¨συνειδησιακό πρόβλημα¨....
    Δεν δικαιούσαι ν΄αναλάβεις τίποτα , όπως ¨ πολιτικές πρωτοβουλίες¨ , η θέση σου είναι , να περάσεις από την ¨λάντζα¨που είσαι σήμερα, στην ¨πυρά¨μαζί με τους υπόλοιπους δικούς σου!
    Καληνύχτα Βάσω, καλυνήχτα ΠΑΣΟΚ, θα σας θυμόμαστε πάντα με αηδία!!!

  13. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/10/2011 13:35:16

    Προσοχή: ἡ 6η δόση κινδυνεύει καὶ ἀπὸ τὴν γκρίνια τῶν βουλευτῶν, ὄχι μόνο ἀπὸ τὴν καταψήφιση. Οἱ δανειστὲς εἶναι πολὺ εὔθικτοι.

    • κωστής avatar
      κωστής @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/10/2011 13:44:55

      σιγά που δεν θα τη δώσουν την 6η δόση!!! μην τρελλαθούμε κιόλας!!!!

  14. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ avatar
    ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ 20/10/2011 13:36:09

    ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΦΕΣΩΣΟΥΜΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ.

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/10/2011 13:36:10

    Το κείμενο αυτό της Βάσως θα πρέπει να χαρακτηριστεί ως μνημείο πολιτικής σκέψης και λόγου της μνημονιακής Ελλάδας.

  16. Απαισιόδοξος avatar
    Απαισιόδοξος 20/10/2011 13:41:40

    Δεν έχετε καταλάβει κάτι: δεν συμφέρει τη χώρα να καταψηφιστεί η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ από το ίδιο το ΠΑΣΟΚ, διότι τότε το ΠΑΣΟΚ θα μπορέσει να "εξαγνιστεί" και να μετεξελιχθεί. Τη χώρα τη συμφέρει το ΠΑΣΟΚ να οδεύσει συντεταγμένο προς την ολοκληρωτική του καταστροφή! Αν δεν εμπεδώσει η ελληνική κοινωνία ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΥΠΑΙΤΙΟΣ για τα επερχόμενα δεινά, ελωχεύει ο κίνδυνος να συμπαρασύρει το ΠΑΣΟΚ στην ανυπαρξία όλο το πολιτικό σκηνικό μαζί του, διευκολύνοντας, έτσι, εξωθεσμικές λύσεις, τις οποίες πολλοί εγχώριοι διαπλεκόμενοι επιθυμούν διακαώς... Ας μην ευχόμαστε λοιπόν να "ξυπνήσουν" οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ αλλά να ευχόμαστε να ξυπνήσιε ο ελληνικός λαός...

    • κωστής avatar
      κωστής @ Απαισιόδοξος 20/10/2011 13:46:04

      μ' αρέσει το σκεπτικό σου. οτιδήποτε για να πάει στο διάολο (εκεί που θέλει σύμφωνα με τα δικά της λεγόμενα κι η Ντόρα) αυτή η 30ετής γάγγραινα.

  17. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 20/10/2011 13:42:40

    Η λύση σε όσους έχουν πρόβλημα με την συνείδησή τους είναι μία και είναι made in Japan.

    • tpe avatar
      tpe @ Balafara Hunter 20/10/2011 16:19:21

      Απαιτεί κάτι που δεν έχουν: Συνείδηση...

  18. Πανος avatar
    Πανος 20/10/2011 13:46:45

    Κάτι ξέρεις, κάτι ξέρεις .....

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Πανος 20/10/2011 14:32:45

      Ειδική ποικιλία.
      Κατάλευκη!

  19. δημητρης avatar
    δημητρης 20/10/2011 13:48:38

    Ειναι δυνατον η γκομενα του πατερα του να του χαλασει τη δουλεια;
    Πως εγινε η Βασουλα επιτροπος στις Βρυξελλες;. Ορθια η ξαπλωμενη;
    Εξ αλλου εχουν πολλα κοινα μυστικα οι δυο τους.

  20. GreekInLux avatar
    GreekInLux 20/10/2011 13:55:54

    Αυτός ο τραγέλαφος δεν σας έχει κουράσει εδώ και τόσο καιρό; Πόσες φορές δεν είδαμε ξανά και ξανά το ίδιο έργο τελευταία, Κορώνες και λαρυγγισμοί και στο τέλος μία από τα ίδια από τους ίδιους! Για ποια εκβιαστικά διλλήματα από πλευράς ηγεσίας ΠΑΣΟΚ προς ΚΟ μιλάμε αφού στο τέλος το ίδιο πράγμα γίνεται… και κατηγορούν ορισμένοι άλλους και άλλους για μη σοβαρότητα και λαϊκισμό! Λες και το παιχνιδάκι που παίζεται μεταξύ τους είναι κάτι που δικαιολογείται… τολμούν να μιλούν και για θεσμούς τα καραγκιοζάκια! Αλλά τι να σε νοιάξει Βάσω μου, η υστεροφημία μιας και είσαι και σε ηλικία απόσυρσης;… αφού η συνταξάρα είναι εξασφαλισμένη δε παν οι άλλοι να δέρνονται και να φωνάζουν απέξω…

  21. giakobo avatar
    giakobo 20/10/2011 13:57:57

    Δεν θα υπαρχουν γουνακια αυτη την φορα

  22. φωνη avatar
    φωνη 20/10/2011 14:03:39

    Ψηφίζουν σήμερα την ταφόπλακά μας. Είπε ότι είναι τελευταία φορά που ψηφίζει κατά αυτόν τον τρόπο. Θα είναι η τελευταία φορά που ψηφίζει γενικά και αυτοί και οι υπόλοιποι ΠΑΣΟΚΟΙ. Αφού διάλεξαν η τελευταία τους ψήφος να είναι η χαριστική βολή στο λαό, αφού διάλεξαν να αποχωρήσουν προσυπογράφοντας την ταφόπλακά μας...τι να τους πω είναι άξιοι. Νομίζω δε θα υπάρξει άλλη σημαντικότερη ψήφος γιαυτούς από αυτήν. Μετά τη σύνοδο οι εξελίξεις θα τους υπερβούν.Αυτή είναι η τελευταία ευκαιρία ή το τελευταίο τεστ που τους κάνει η ιστορία.Πρέπει να είναι όλοι τους περήφανοι για τη στάση που κρατήσανε στα πράγματα. Μπράβο τους!
    Οι δικαιολογίες της 6 δόσης δεν είναι άξιες σχολιασμού. Είναι μόνο ενδεικτικές της ξεφτίλας τους. Η αναφορά στο συνειδησιακό αδιέξοδο είναι μόνο ενδεικτικό της υποκρισίας τους. Με τη δήθεν διαφωνία της και την στροφή της τελευταία στιγμή, πιστεύω ότι με πονηρό τρόπο τελικά το ΠΑΣΟΚ εξασφαλίζει ότι δε θα υπάρξουν διαρροές από άλλους βουλευτές.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ φωνη 20/10/2011 15:43:35

      Και όχι μόνον αυτό. Αλλά αν τους ακούς στη Βουλή, το πιστεύουν ότι είναι και σωτήρες της πατρίδας. Τέτοια πόρωση εναντίον των Ελλήνων
      και της χώρας δεν έχω ξαναδεί.

      Εξαιρετικός ως κοινοβ.εκπρόσωπος της ΝΔ ο Μ.Κεφαλογιάννης, στην
      παρέμβασή του για τις ευθύνες δημιουργίας του χρέους. Απέδειξε με νούμερα ότι εκατονταπλάσιες είναι οι ευθύνες του πασοκ για την κατακόρυφη αύξηση του χρέους.

      Δεν μπορώ να μην εξάρω την ομιλία της Λ.Κανέλλη -έξω από τα συνηθισμένα κομμουνιστικά πλαίσια. Απευθύνθηκε στους βουλευτές του Πασοκ, λέγοντας αυτά που σκεφτόμαστε κι εμείς. "Πώς είναι δυνατόν να ψηφίσετε το αθλιότατο, κατάπτυστο.....νομοσχέδιο και να κοιτάτε τον ήλιο; " ρωτώντας τους ρητορικά επίσης πώς μπορούν να μην είναι ελεύθεροι και να χρειάζονται διμοιρίες αστυνομικών για να κυκλοφορήσουν στους δρόμους.

  23. GreekInLux avatar
    GreekInLux 20/10/2011 14:15:19

    ΕΕΕΕιιιι!!! Βάσωωω!!! Το ψυχαροιστολόγιον μόλις έβαλε τίτλο ότι η Τρόικα έδωσε το πράσινο φώς για την εκταμίευση στα μέσα Νοέμβρη… Μπράβο βρέ! Είδες; Εσένα περίμεναν!

  24. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 20/10/2011 14:18:08

    Χαχαχαχα! Οι άνθρωποι ανευ (εθνικής) συνειδήσεως να επικαλούνται την ...συνείδησή τους!!! Διαβολικό, έ; Είναι σαν ο διάβολος να επικαλείται την ...καλωσύνη.

  25. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 20/10/2011 14:32:07

    Βαρέθηκα την 'επανάσταση ' του κ...... ,των βολευτών του χειρότερου εκτρώματος που πέρασε ποτέ από τη χώρα. Τα πράγματα είναι πολύ απλά: Πάρα πολλά τα λεφτά που αμείβονται πάρα πολύ ανίκανοι , χυδαίοι , παράσιτα που ζουν εις βάρος όλων μας . Γι'αυτό και η πρώην γκόμενα του πατέρα , σκληρή και κυνική ,μας δουλεύει λέγοντας εντελώς συνειδητά ,μπούρδες περί συνείδησης...... Αχ, αυτή η λέξη πόσο ελαστική γίνεται, όταν και όποτε βολεύει......Μεγάλη όταν πρόκειται για τα λεφτά και το τομάρι, ανύπαρκτη όταν πρόκειται για την ζωή και την αξιοπρέπεια των άλλων. Ολοι αυτοί πρέπει να πάνε εκεί που ανήκουν : στα σκουπίδια της Ιστορίας!

  26. ataktos avatar
    ataktos 20/10/2011 14:37:11

    «Άδειασε» τον εαυτό της η Βάσω..xixxi

  27. Orestios avatar
    Orestios 20/10/2011 14:43:14

    Στο ΠΑΣΟΚ υπάρχει ισχυρή η επιθυμία θανάτου

  28. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 20/10/2011 14:49:30

    μια γυναικα στα 75 χρονια της χωρις παιδια χωρις σκυλια στη δυση της πολιτικης της καριερα εχασε τη μεγαλη ευκαιρια. δε καταφερε να φτασει στο μεγαλο οχι. ισως ο ανδρεας απο τον ταφο να την επηρεαζει ακομη.
    οι μεγαλες αγαπες πηγαινουν στον παραδεισο.

  29. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 20/10/2011 14:58:06

    Ο συγχωρεμενος ο Παπανδρεου οταν του κανανε νουμερα οι τεσσερεις
    (Βασω,Σημιτης ,Παγκαλος,Αυγερινος) και ειχανε βαλει την Βασουλα(τοτε, τωρα..)
    να του πηγαινει σημειωματα φερεται να ειχε πει: Εσυ μονο για μια δουλεια κανεις...
    Τωρα ουτε για αυτη την δουλεια δεν κανει οποτε γκρινιαζει,φωναζει, θυμαται τον γεροΠαπανδρεου και νομιζοντας οτι τον εκδικειται η αφελης ωριμη κυρια
    ψηφιζει στο τελος οτι της σερβιρει ο Γιωργος.
    Καταντια.

  30. stavrosm avatar
    stavrosm 20/10/2011 15:04:04

    Πόσες τελευταίες φορές έχουν ψηφίσει οι βουλευτές του πασόκ?εχω χάσει το μέτρημα.

    • tpe avatar
      tpe @ stavrosm 20/10/2011 16:22:04

      154 δεν είναι; Ε, έχεις καιρό ακόμα. Στην 7η δόση, κάποιοι άλλοι πρόθυμοι θα βρεθούν...

  31. rasputin avatar
    rasputin 20/10/2011 15:39:18

    Αφού διαφωνούν γιατι δεν παραιτούνται; (ρητορική ερώτηση)

  32. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 20/10/2011 17:49:53

    Απο δω και στο εξης οταν λεμε ολοι τους ιδιοι ειναι να διευκρινιζουμε οτι εννοουμε τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ,μονο αυτοι εχουν αυτο το παρασημο και το προνομιο.

  33. αλληλεγγυη avatar
    αλληλεγγυη 20/10/2011 18:25:48

    ειπες τα παντα

  34. Μηνάς Γαλάνης avatar
    Μηνάς Γαλάνης 20/10/2011 21:24:50

    Κύριοι όλα όσα λέγονται εδώ είναι σωστά. Πως όμως αυτή η ανίκανη και αναποτελεσματική κυβέρνηση μαζί με το ΠΑΣΟΚ θα φύγουν ? δηλαδή πως θα γίνουν το ταχύτερο εκλογές προτού καταστραφούμε όλοι μας???????????????????