#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2010 16:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Αυστρία μπορεί να μην καταβάλει το μερίδιό της στο σχέδιο βοήθειας



Η Ελλάδα δεν τήρησε τις υποχρεώσεις της στο θέμα της ανόρθωσης των δημόσιων οικονομικών της, δήλωσε σήμερα ο αυστριακός υπουργός Οικονομικών Γιόζεφ Πρελ, σημειώνοντας ότι η Αυστρία μπορεί να μην καταβάλει το μερίδιό της στο σχέδιο βοήθειας για την Ελλάδα το Δεκέμβριο.

Σύμφωνα με τον τελευταίο απολογισμό, η Ελλάδα δεν τήρησε τις δεσμεύσεις της στο επίπεδο της φορολογίας, προσέθεσε ο Πρελ, τον οποίο επικαλείται το πρακτορείο APA.

Η Βιένη απειλεί κατά συνέπεια να μην καταβάλει το μερίδιό της των 190 εκατομμυρίων ευρώ στη βοήθεια για το Δεκέμβριο. "Η κατάσταση των δεδομένων που έχουμε δεν μας δίνει κανέναν λόγο για να εγκρίνουμε τη δόση του Δεκεμβρίου", σημείωσε.

Ο ίδιος σημείωσε ότι "θα εκφραστεί πολύ επικριτικά" για το θέμα αυτό στις Βρυξέλλες.

"Η αποστολή της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και του ΔΝΤ έφτασε χθες στην Ελλάδα και θα είναι απασχολημένη όλη την εβδομάδα. Με βάση την αξιολόγησή της, τα κράτη μέλη (της ΕΕ) θα κληθούν να πάρουν θέση" σχετικά με τη χορήγηση της επόμενης δόσης του δανείου, αντέδρασε ο εκπρόσωπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που είναι επιφορτισμένος με τα οικονομικά θέματα Αμαντέου Αλταφάζ.

"Είναι επομένως πρόωρο να κάνουμε δηλώσεις για τα αποτελέσματα αυτής της αξιολόγησης", σημείωσε σε δηλώσεις που έκανε στο Γαλλικό Πρακτορείο.

Ανασκευή

Αργότερα, για παρερμηνεία των δηλώσεων του Αυστριακού υπουργού Οικονομικών Γιόζεφ Πρελ έκανε λόγο η αυστριακή κυβέρνηση.

Το υπουργείο Οικονομικών διευκρίνισε ότι η Αυστρία δεν έχει σκοπό να διακόψει την εκταμίευση και πως θα ήθελε να δει την Ελλάδα να τηρεί τις προϋποθέσεις του μνημονίου.

Μάλιστα, ο υπουργός οικονομικών της Αυστρίας δήλωσε προσερχόμενος στο Eurogroup ότι ενδεχομένως να χρειάζονται κάποιες διορθωτικές κινήσεις από την πλευρά της Ελλάδας επισήμανε, ωστόσο ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 16/11/2010 16:22:59

    Είναι καιρός να τελειώνουμε με την Ευρωπαϊκή κοροϊδία που λέγεται Ευρωπαϊκή Ένωση.

    • Misha avatar
      Misha @ Orestios 16/11/2010 20:18:24

      Α μπράβο Ορέστιε!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Misha 16/11/2010 21:36:08

        Και να φανταστείς ότι δεν είμαι ΚΚΕ

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/11/2010 16:26:58

    Έχω πάρει και άλλες φορές αντίθετες θέσεις από αυτό που θα ήταν ευχάριστο, αλλά μακάρι να μην καταβάλει η Αυστρία το μερίδιό της. Όλα αυτά τα μερίδια κουβαλάνε ανταλλάγματα. Να πάει να τα βρεί με όσους Ευρωπάιους εξαγωγείς μας πούλησαν ιδιωτικές και δημόσιες σαβούρες. ΑΥΤΟΙ φταίνε που χρωστάμε. Όταν πάς σε έναν πεινάλα και του λες "πάρε και μου τα χρωστάς", φταίει αυτός που παίρνει, αλλά φταίς και εσύ. Να πάνε να τα πάρουν από την Hochtief και την Siemens και την ΑΒΒ και την Krupp. Και την Porsche και την Audi. Και άει σι_τίρ, σε απλά ...Ελληνικά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 16/11/2010 16:29:50

      +110 δις στο σχόλιο σου Αρχαίε

    • victoria avatar
      victoria @ archaeopteryx 16/11/2010 16:53:47

      Μακράν ανθέλληνες πολλοί Αυστριακοί.
      Δεν ξέρω γιατί, ιστορικά ίσως, ή θέμα απόστασης νοοτροπίας.

      • Orestios avatar
        Orestios @ victoria 16/11/2010 16:56:23

        Ανθελληνική στάση? Από πότε?
        Το Ευρωπαϊκό οικοδόμημα κλονίζεται και όχι η Ελλάδα

        • victoria avatar
          victoria @ Orestios 16/11/2010 17:05:47

          Μου φαίνεται ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο...

          • Orestios avatar
            Orestios @ victoria 16/11/2010 17:20:05

            Λάθος μέγα

          • victoria avatar
            victoria @ victoria 16/11/2010 21:47:03

            Σίγουρα ευθύνονται οι εξυπνάδες του ΓΑΠ. Απλώς νομίζω ότι ποτέ δεν τρελαινόντουσαν για εμάς, τώρα πια...
            Και στους Γερμανούς έδωσε ο ΓΑΠ δικαιώματα, αλλά δεν σημαίνει ότι η Αφροδίτη της Μήλου ζητιάνα στα εξώφυλλα είναι σωστό στην Ευρώπη των λαών κλπ. Από ευρωπαϊκή εμπειρία το λέω σαν αίσθηση για τους Αυστριακούς και σε παρελθόντα χρόνο, ακόμα και σε εποχές πιο ..ισχυρής Ελλάδας.

            Επί τη ευκαιρία, δεν θέλω να διανοηθώ πώς αντιμετωπίζεται γενικά σήμερα η «ελληνική θέση» σε οποιοδήποτε θέμα συζητείται στην Ε.Ε. (και στα πιο κάτω επίπεδα). Άντε και φεύγει μια μέρα ο ΓΑΠ, μιλάμε για ρετσινιά που θα πάρει δεκαετίες, θα λέει κανείς αξιόπιστο κυρίαρχο ελληνικό κράτος και θα πέφτουν όλοι οι άλλοι από τις καρέκλες.

        • Αρράκις الراقص avatar
          Αρράκις الراقص @ Orestios 16/11/2010 17:58:19

          Από την προδοσία του Ρήγα; Τον παρέδωσαν ως δώρο στους Οθωμανούς οι οποίοι τον κρέμασαν στον πύργο του Βελιγραδίου.

      • man8os avatar
        man8os @ victoria 16/11/2010 17:13:40

        Προσεχουν για να εχουν.
        Εμεις προσεχαμε?

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ victoria 16/11/2010 18:14:32

        Γιατί πολύ απλά επειδή ζουν σε ένα ευνομούμενο κράτος, δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν την "λαιμαργία" των εκάστοτε κυβερνώντων και των "τσιρακίων" τους.

        Στο Ίνσμπρουκ στην Αυστρία, δείπνο για 3 άτομα (1 παιδάκι 4 ετών) με 1ο, 2ο και 3ο πιάτο κόστισε 78 με εμφιαλωμένο κρασί και νερό φυσικά.

        Αυτά.

        Το εσπρέσσο δε όπως και εδώ στην Ελλάδα μόλις 2 ευρώ.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ archaeopteryx 16/11/2010 16:53:50

      Αυτοί φταίνε! Πρόσφατα βρέθηκα σε Πανελλήνιο Συνέδριο των Ελλήνων Εμπορικολόγων Νομικών. Ξέρεις πως το λένε, νομικά: Ευθύνη του Επιμελούς Δανειστή. Ο οποίος ωφείλει να διερμηνεύσει τα εμφανή, τουλάχιστον, από τα μηνύματα της αδυναμίας του Οφειλέτη και να μην τον δανείσει. Το θέμα ανέπτυξε ο γνωστός πρώην Υπουργός της ΝΔ κος Σταθόπουλος.
      Ναι μεν αλλά, κατά τον κο Σταθόπουλο πάντα, ισχύει μόνο όταν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ δανειστής (πχ .έμπορος) δανείζει (πιστώνει) ιδιώτη (προφανώς και στο μυαλό) πελάτη (ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ δηλ. της συναλλαγής). Εμείς όμως δανειζόμαστε ως Κράτος, δηλαδή με την έγκριση επιστημόνων και ακριβοπληρωμένων συμβούλων. Που τα έπαιρναν για να ΜΗΝ λένε όσα αντιλαμβάνονται! Συνεπώς, ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΔΑΝΕΙΣΤΗΣ.
      Η λύση είναι μία: Τριακόσιες κρεμάλες γύρω-γύρω στο Σύνταγμα! Για αρχή!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΠΗΛΕΑΣ 16/11/2010 17:06:07

        Γενικώς, ως ηθική στάση, φταίει και ο δανειστής, φταίει και ο δανειζόμενος. Ο ένας γιατί σε κυνηγάει να σου δανείσει, ο άλλος γιατί τα θέλει ο κώκος του.
        Στην προκειμένη περίπτωση, όταν πρόκειται περί τέτοιων πολιτικών και δή λαïκιστών, λένε μόνον λόγια ευχάριστα για τ' αυτιά του κοινού τους. Οι μέν υπέρ των δικών τους (δανειστών), οι δε υπέρ των "δικών τους" δικών τους (δανειζομένων).
        Ο πρακτικός και ηθικός άνθρωπος δεν σκέπτεται έτσι: Λέει δεν δανείζομαι άν δεν έχω σοβαρή ανάγκη, και δεν δανείζω άν ο δανειστής δεν είναι αξιόχρεος (και δεν έχει πραγματική ανάγκη). Προπάντων, δεν δανείζω σε τρόμπες.
        Όσο ήταν καιρός, κανείς δεν χρησιμοποιούσε τον ορθό λόγο. Τώρα που έσκασε η φούσκα, λέμε όλοι και καμμιά μακακία να περνάει η ώρα.

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ Ο Θείος 16/11/2010 18:01:55

          Έτσι, μάλιστα!

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ ΠΗΛΕΑΣ 16/11/2010 18:17:13

        Ρε μεγάλε Πηλέα,
        από πότε ο Σταθόπουλος υπουργός τησ ΝΔ;;;;!!
        Υπουργό Δικαιοσύνης τόν έκανε ο κακάσχημος (την ψυχή) κοντοεβραίος,τό 2000.
        Ελεος ,έλεος...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 16/11/2010 18:11:59

      Ταυτιζόμαστε, Αρχαίε...

      Αν μάλιστα η Μέρκελ είχε κρατήσει "ανθελληνική" στάση μέχρι το τέλος και αρνιόταν μέχρι το τέλος να μας δανείσει, δεν κατάφερνε ποτέ η Νέα Τάξη να πατήσει και επίσημα την Ελλάδα με το Μνημόνιο.

      Αλλά ακόμη και οι "δικοί μας" τότε, εδώ π.χ. στο antinews, στρέφονταν κατά της Μέρκελ για την "ανθελληνική" της στάση, την οποία αν κρατούσε μέχρι τέλους ήταν η μόνη που μπορούσε πραγματικά να βοηθήσει την Ελλάδα να διατηρήσει την ανεξαρτησία της.

      Διότι, το έχουμε αποδείξει πολλές φορές εδώ μέσα, η υπαγωγή μας στο Μνημόνιο ήταν καθαρά τεχνητή...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Επώνυμος 16/11/2010 20:04:32

        όπως το λές. Από το 2002 βρωμάει το πράγμα, αλλά ποιός τολμούσε να πει όχι στους Ολυμπιακούς (εγώ είπα, αλλά δεν ακούνε τα ..πτηνά).

        Εν γνώσει τους η υπερχρέωση.

  3. Enzo avatar
    Enzo 16/11/2010 16:29:32

    οι μασκες πεφτουν. ας κρατησουν την τελωνειακη συνδεση, την ελευθερη διακινηση πολιτων και εμπορευματων στην ΕΕ και τα υπολοιπα οπως ηταν παλια.
    καθε προπερσι και καλυτερα.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/11/2010 16:33:12

    "Κόλλησε" από τη γειτονική Σλοβακία. Η Μπρατισλάβα είναι απέναντι από τη Βιέννη, όπως το Ρίο από το Αντίρριο, με το Δούναβη αντί για θάλασσα.
    Τα οικονομικά είναι λοιμώδες νόσημα μεταδιδόμενον.
    Εδώ κόλλησε η Ιρλανδία φουσκο-στεγαστίτιδα από την οπέναντι Αμερική, ο ιός πέρασε ολόκληρο Ατλαντικό σαν να ήταν ο Κηφισός, στο Δούναβη θα κολλήσει;

  5. man8os avatar
    man8os 16/11/2010 17:11:34

    Δεν ειναι ανθελληνες, ξερουν οτι ειναι δανεικα και αγυριστα.
    Μεγαααλο τσουναμιι βλεπω, απο κιτρινη μπαναανααα!!!
    Ρε σεις ο ΓΑΠ δεν ελεγε χτες για χρεοκοπια??
    Ουτε μια μερα δεν περασε.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/11/2010 17:12:07

    Αυστρία; Ποια είναι αυτή; Α, αυτή που έβγαλε τον Χίτλερ και εκεί που πίνουν 42 μπύρες στο καθισιό τους; Αει καλά τότε.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Strange Attractor 16/11/2010 17:17:16

      Επειδη δεν μας δανείζουν γιατι μας θεωρουν αναξιοπιστους, θα τους βρίζουμε?

      • Orestios avatar
        Orestios @ neos agrotis 16/11/2010 17:21:55

        Συγκεκριμένα αναξιόπιστη και ανίκανη θεωρούν την κυβέρνηση του GAP.
        Την κυβέρνηση της ανύπαρκτης προσπάθειας

    • καφενόβειος avatar
      καφενόβειος @ Strange Attractor 16/11/2010 17:40:18

      Αθάνατο ελληνικό επιχείρημα!!

      Οι υπόλοιποι λαοί του κόσμου πρέπει να υποκλιθούν στο Ελληνικό μεγαλείο και να μας δανείσουν με χαμηλό επιτόκιο, γιατί ίσα που τη βγάζουμε τη χρονιά!

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Strange Attractor 16/11/2010 18:20:43

      ...και δεν πηγαίνουν πρός .....ανακούφιση....
      ... στην καρέκλα τα κάνουν..για να μήν χάσουν τήν επόμενη γύρα!

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/11/2010 17:21:12

    Ως κατακλείδα: Δικοί μας και ξένοι τα 'χουν χαμένα και κάνουν κινήσεις σπασμωδικές. Όλοι νόμιζαν επι δεκαετίες ότι ο καζινο-καπιταλισμός της "ανάπτυξης" είναι πλατειά λεωφόρος προς το άπειρο, αλλά νά που κατέληξε σ' ένα χαντάκι με λάσπες. Τώρα ο αμαξάς δέρνει το άλογο κι αυτό του επιστρέφει κλωτσιές. "Τραγούδαγες όλο το καλοκαίρι", είπε ο μέρμηγκας στο τζίτζικα. "Χόρευε τώρα!"

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/11/2010 17:29:02

    Με την ευκαιρία, Αυστριακές τράπεζες (π.χ. Reiff-Eisen Bank) έχουν δανείσει πολύ προς Ουγγαρία, Σλοβακία, Ουκρανία κτλ. Μέχρι τώρα δεν υπήρξε πρόβλημα, επειδή εκεί δεν πρόλαβαν να τρομπάρουν πολύ στη φούσκα κατά τη φάση της "ανάπτυξης". Αλλά είναι εκτεθειμένες, και το μέλλον θα δείξει.
    Θέλουν να κρατήσουν back-up προφανώς.

  9. Κρης avatar
    Κρης 16/11/2010 17:30:16

    Η Φινλανδια αντιθετη προς την βοηθεια της Ιρλανδιας

    http://www.reuters.com/article/idUSTRE6AF21F20101116

    @@@

  10. nasos avatar
    nasos 16/11/2010 17:32:11

    μπορεί να είναι μια έμμεση γερμανική απάντηση στους λεονταρισμούς ΓΑΠ
    κάτι μου λέει πως ο ΓΑΠ,για άλλη μια φορά θα βάλει την ουρά στα σκέλια και θα κάνει ότι του λέει η Μέρκελ
    στη κατάσταση που βρισκόμαστε δεν έχουμε κανένα χαρτί να παίξουμε-για τέτοια κατάντια μιλάμε- πέραν αυτού της αδυναμίας,δηλαδή μην μας ζορίζετε άλλο γιατί θα καταρρεύσουμε

    μόνο που ούτε και αυτό είναι σοβαρή option,με τους Αμερικανούς να τυπώνουν αφειδώς δολάρια και την ισοτιμία με το Ευρώ να κατρακυλάει,τους συμφέρει τους Γερμανούς μια νέα κρίση στην Περιφέρεια
    ας μην ξεχνάμε πέρυσι τέτοια εποχή το Ευρώ είχε φτάσει το 1,52 και η Ευρώπη ασφυκτυούσε,μέχρι που εμφανίστηκε ο Από Μηχανής ΓΑΠ και έριξε το Ευρώ στα τάρταρα
    τα επακόλουθα είναι γνωστά:έκρηξη των γερμανικών εξαγωγών και ο ταχύτερος ρυθμός ανάπτυξης εδώ και είκοσι χρόνια

    • nasos avatar
      nasos @ nasos 16/11/2010 17:34:36

      επίσης να προσθέσω πως όποιος χάφτει τα παραμύθια του Έθνους και του ΔΟΛ για τον γίγα ΓΑΠ που κάνει την Μέρκελ να κατουριέται επάνω της,θα πρέπει να παραιτηθεί του δικαιώματος ψήφου για το καλό όλων των υπολοίπων

      • man8os avatar
        man8os @ nasos 16/11/2010 18:32:24

        ++

  11. petros avatar
    petros 16/11/2010 17:40:08

    Τώρα τέλος το Θέατρο. Τώρα βγαίνουν και μιλάνε όλοι. Η ΕΕ, η Αυστρία, όλοι.
    Αφού πέρασε η 14η Νοεμβρίου.
    Και όσοι τα διάβαζαν εδώ μέσα, ήξεραν τι θα επακολουθήσει. Τώρα τρέχουμε...
    Τρέχουμε να σηκώσουμε στα χέρια μας τον Μπουτάρη και τον Τατούλη... Αυτοί θα καλύψουν την τρίτη δόση, παρόλο που πήρε ψήφο ... εμπιστοσύνης ο Γιωργάκης και η Ντορίτσα , αλλά χωρίς να λαμβάνουν σωστά μέτρα για 2 μήνες για να βγάλουν Δήμαρχο τον γίγαντα... Καμίνη, όπως όρισαν οι ... στοές του Τ. Καμπύλη, της Athens Voice, της Lifo και όλοι οι παρατρεχάμενοι της Ρεπούση-Δραγώνα-Χριστόπουλου- Δήμου-Ξαρχάκου και όλων των άλλων.

    Τώρα τρέχουμε... Απλά η Αυστρία εκβιάζει για να πάρουν νέα μέτρα και να μην κάνει το δύσκολο ο ...Γιωργάκης και η Ντορούλα. Περιμένω να σκίζουν τα ιμάτιά τους οι " αριστεροί" του Κουβέλη και των Οικολόγων, που αποτέλεσαν τα ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ της εξουσίας και του συστήματος των ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ. σήμερα πέφτουν οι μάσκες. Από το πρωί έρχονται τα μηνύματα ... Τι, έγινε, παιδιά ; Κόπηκαν οι πανηγυρισμοί και τα γέλια ; Εσείς δεν ταίζετε τις φυλλάδες, όπως τα Νέα, το Βήμα, το Έθνος, το Πρώτο Θέμα και όλη τη σαβούρα των εκατομμυριούχων, διαπλεκόμενων προστατών του Γιωργάκη ; Εσεις δεν βλέπετε Μέγκα και τα άλλα ελεγχόμενα κανάλια ; Τρίτη δόση ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΣΚΛΗΡΑ ΜΕΤΡΑ, ΓΙΟΚ... Απέτυχε ο Γιωργάκης, αλλά μας το έκρυβαν !!!

    • man8os avatar
      man8os @ petros 16/11/2010 18:34:35

      Τριτη δοση γιοκ, ειτε σκληρα, ειτε μαλακα μετρα.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/11/2010 17:42:25

    Όταν δανείζεις λεφτά, οφείλεις να εξασκήσεις κάθε καλή κρίση και επιμέλεια να βεβαιωθείς ότι το δάνειό σου είναι ασφαλές. Ελληνικές τράπεζες έχουν δανείσει πελάτες με υποθήκη, γνωρίζοντας ότι θα πάρουν την υποθήκη (εντελώς μεμπτό και φαύλο).

    Το μόνο ενυπόθηκο από όσο ξέρω είναι αυτό της ΕΚΤ/ΔΝΤ. Για τα άλλα, this is Sπάρτα! Και αν δεν είμαστε αυτοί που είμαστε, αυτή θα ήταν η διαπραγματευτική μας αρχή την 1η Νοεμβρίου, και φυσικά θα κάναμε κάτι πολύ καλύτερο. Αλλά για να πεις this is Sparta, πρέπει να έχει και κάτι κάτω από την φουστανέλα. O Felix Rohatyn θα διαφωνήσει με το στυλ μου, αλλά όχι με την ουσία αυτού που λέω. Που' σαι ρε Ερντογάν...

    • effie B. avatar
      effie B. @ archaeopteryx 16/11/2010 22:22:47

      Και ο μακαριτης ο Νεστορας της Αργεντινης καλος ηταν!!!

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/11/2010 17:43:54

    Και δεν είναι ανθελληνική η στάση της Αυστρίας. Φιλοαυστριακή είναι. Δεν ξέρω τι λέει ο Μακιαβέλλι, αλλά ο Ηγεμόνας πρέπει να αγαπάει τον Λαό του. Ειδεμή, Sparta.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 16/11/2010 21:40:41

      +1000

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/11/2010 17:45:51

    άσε που η Αυστρία (ή κάτι βόρειες Γιουγκοσλαβικές χώρες) δεν θα έλεγε κιχ χωρία αδεια από her master's voice.

  15. rider avatar
    rider 16/11/2010 17:46:40

    Το ραδιοφωνο ειπε οτι πεθανε η κοπελα που χτυπησαν μετα την διαδηλωση της δευτερας
    Ντροπη μας

    • Δημητριος avatar
      Δημητριος @ rider 16/11/2010 17:58:29

      κριμα που δεν συνεβη το ιδιο και σε καμια 1000αδα ακομα το Δεκεμβριο του 2008 : η Ελλαδα θα ηταν μια πολυ διαφορετικη και καλυτερη χωρα τωρα

    • what avatar
      what @ rider 16/11/2010 18:31:30

      Οπότε περιμένουμε να καεί η Αθήνα τώρα ...

  16. liotsos avatar
    liotsos 16/11/2010 17:51:12

    Δεν πειραζει, ας μη μας δανεισουν καθ'οσον "λεφτα υπαρχουν,... υπαρχουν λεφτα"

  17. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 16/11/2010 18:09:05

    ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ! ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ "ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ". ΚΥΡΙΟΙ ΟΙ ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ! ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ....

    • man8os avatar
      man8os @ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 16/11/2010 18:38:43

      Το ιδιο συμβαινει και οταν δεν διαβαζεις τι υπογραφεις, το οποιο δεν δυνασαι να τηρησεις.

    • Δώρα Γκανούλη avatar
      Δώρα Γκανούλη @ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 17/11/2010 01:49:00

      Ε όχι και σοβαροί οι Αυστριακοί!!! Τουλάχιστον σύμφωνα με την άποψη των Γερμανών για τους γείτονες τους.

  18. panos33 avatar
    panos33 16/11/2010 18:13:49

    αν γινει πραξη κατι τετοιο, η χρεοκοπια(σταση πληρωμων) ειναι προ των πυλων,εξοδος απο το ευρο ,δεσμευση καταθεσεων που υπαρχουν στις τραπεζες,οπως ακριβως ελεγε ολος ο λογικος κοσμος απο περυσι οτι αναμενετε να συμβει... και ο γιωργακης επεμενε με το μνημονιο και την αναγκη που εχουμε ως χωρα για αυτο...τελικα ο μονος λογος που ηθελε το μνημονιο ηταν για να διευκολυνθουν οι μεγαλοτραπεζιτες και να παρουν οσα περισσοτερα μπορουν πριν απο την με μαθηματικη ακριβεια ερχομενη καταρρευση της χωρας...τωρα που πηρανε τα διαφορα ιδρυματα-τραπεζες τα οποια λεφτα μπορουσαν των παλαιοτερων δανειων, κλωτσια στον κολο και βουρ στον γκρεμο.αλλα κυρ γιωργακη αναμενο ηταν,χασαμε και το καλοκαιρι που αν μη τι αλλο αν ειχαμε αποχωρησει εστω για λιγο καιρο απο το ευρο και κοβαμε δραχμη, θα ειχαμε κανει βηματα προς την αναταση της οικονομιας δεδομενου οτι η χωρα με φθηνο νομισμα θα βουλιαζε απο τουρισμο. αν τ αυτο μεσα στο καταχειμωνο περιμενε για λεονταρισμους κοντρα στην μερκελ,λες και δεν ηξερε τι θα συμβει!!!αν συμβει.......μαυρα πανια να κρεμασουμε!!!!η καλυτερα τον ΤΖΕΦΡΥ που τα ειχε ολα προσχεδιασμενα και πλεον ειναι αυταποδεικτο!!!!!!!!!

  19. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 16/11/2010 18:16:16

    Παρόλα ταύτα, ο Γιωρ΄γάκης θα αγοράσει μεταξύ άλλων και 8 γαλλικές φρεγάτες σήμερα. Ελπίζω ο Φόρεστ Γκαμπ να πάρει και τους πυραύλους των 1000 ΚΜ!

    Το ελπίζω....

  20. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 16/11/2010 18:19:33

    +1

  21. sovokai avatar
    sovokai 16/11/2010 18:27:19

    μακρια από αυστριακες τουρίστριες. Να μαθουν!!

    • man8os avatar
      man8os @ sovokai 16/11/2010 18:40:19

      Σε βεβαιωνω οτι αν τα τιναξουμε, δεν θα θελουν να ερθουν στο Μπαγκλαντες.

      • Orestios avatar
        Orestios @ man8os 16/11/2010 21:42:09

        +1000
        Έτσι κατάντησαν την Ελλάδα. Μπαγκλαντές

  22. Misha avatar
    Misha 16/11/2010 20:21:42

    Μακάρι κάποιος σκληροπυρηνικός από τους «φίλους μας» τους ευρωπέους να βάλει βέτο και να μη μας «δώσουν» τα λεφτά (τα κλεμμένα, δικά μας λεφτά, αυτά που τρώνε οι ποικίλες Μήζενς , τα γερμένα υποβρύχια , και τα τανκς που λιώνουν λές και είναι από βούτυρο)

    Να φυγουμε από το ευρώ και να ορθοδοποδήσουμε, σιγά σιγά, με τις δικές μας δυνάμεις

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/11/2010 21:57:09

    Αναρωτιέμαι... σαν σε αντίστοιχες συνθήκες, θα χαμογελούσε έτσι ο Τούρκος Υπουργός Οικονομίας.