#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Αριστερά της Ρεπούση δεν δικαιούται να μιλά για την Χρυσή Αυγή



Έχουμε αναφερθεί πάρα πολλές φορές στον κρυπτοφασισμό που βγαίνει κατά καιρούς στην επιφάνεια και ταράζει τα νερά της κοιμωμένης Ελλάδας. Ωστόσο, ό,τι και να λέμε, ό,τι και να γράφουμε είτε η ίδια η κοινωνία είτε η επίσημη πολιτεία κλείνει τα μάτια και τα αυτιά και ο φασισμός έχει πλέον μπει στο πετσί μας.

Κι αν κάποιοι πίστεψαν ότι μιλάμε μόνο για τους φασίστες της Χρυσής Αυγής, κάνουν λάθος. Μιλάμε για τον φασισμό των άκρων που είτε αρέσει στον ΣΥΡΙΖΑ είτε όχι αυτός υπάρχει. Κόκκινος και μαύρος, ο φασισμός είναι ένας και κάνει το ίδιο κακό, γράφουμε κατά καιρούς. Είτε η Χρυσή Αυγή κυνηγά κακόμοιρους, σπάει, δέρνει, απειλεί είτε οι αιώνιοι «γνωστοί-άγνωστοι», οι μπαχαλάκηδες και οι λοιποί ακροαριστεροί και αναρχικοί που έχουν ρημάξει την Αθήνα, είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.

Και αυτό το γράφουμε με αφορμή την στάση του ΣΥΡΙΖΑ, της ΔΗΜΑΡ και του ΚΚΕ και άλλων όψιμων «ευαίσθητων» που έχουν εκραγεί με τις εικόνες έξω από το Χυτήριο ή γενικά με τη μαφιόζικη συμπεριφορά των Χρυαυγιτών.

Λέει λοιπόν ο ΣΥΡΙΖΑ ότι είναι επικίνδυνη και ανιστόρητη θεωρία των δύο άκρων, υπονομεύει τη δημοκρατία. Κι ότι «η φασιστική δράση της Χρυσής Αυγής δεν στρέφεται μόνο ενάντια στην Αριστερά, αλλά στρέφεται ευθέως ενάντια σε κάθε σκεπτόμενο και προοδευτικό πολίτη, ενάντια στα δικαιώματα και τις ελευθερίες όλων μας». Τέλος επιτίθεται στην κυβέρνησης γιατί με την πολιτική της «στρώνει το χαλί για την ενίσχυση της Χρυσής Αυγής» και από την άλλη «της παρέχει ασυλία, προσπαθεί να αξιοποιήσει τη δράση της».

Κατ’ αρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι όταν λέμε ότι υπάρχει φασισμός και στα δύο άκρα του πολιτικού φάσματος δεν εννοούμε τις ειρηνικές διαδηλώσεις, τις πολιτικές συγκρούσεις στα επίπεδα του δημοκρατικού πολιτεύματος, εν πάση περιπτώσει την αντιπαράθεση στη Βουλή και στο δρόμο με επιχειρήματα.

Φασισμό, λεκτικό ή άλλο εννοούμε όταν καταλύονται οι νόμοι, γραμμένοι και άγραφοι. Όταν καταστρέφεται για παράδειγμα η Αθήνα και λεηλατούνται τα καταστήματα, δεν έχει σημασία αν στην ούγια γράφει «αναρχικός» ή «Χρυσαυγίτης». Όταν καίνε την ελληνική σημαία απλά για να προκαλέσουν ή στο άλλο άκρο όταν καίνε ένα θέατρο ή ένα βιβλίο, δεν έχει καμιά σημασία ποιος το κάνει. Στα λεξικά ο φασισμός έχει μία έννοια, απ’ όπου κι αν προέρχεται.

Επομένως, δε μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ ή οποίο άλλο κόμμα να ευαισθητοποιείται τώρα που οι ναζιστές κάνουν μπάχαλο την Αθήνα. Που ήταν όλοι αυτοί οι «ευαίσθητοι» και «δημοκράτες» όταν καίγονταν η Αθήνα και τέσσερις άνθρωποι έχαναν τη ζωή τους μέσα στη Marfin;

Αν θυμόμαστε καλά, τότε κάποιοι από αυτούς που πέταγαν τις μολότοφ φώναζαν στους τραπεζοϋπαλλήλους να καούν γιατί είναι υπάλληλοι των μεγαλοτραπεζιτών. Προς Θεού, δε λέμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ή άλλο κοινοβουλευτικό κόμμα κρύβεται πίσω από τις δολοφονίες ή τους εμπρησμούς. Όμως, μιλάμε για την πολιτική ανοχή και την πολιτική κάλυψη που παρέχεται σε ότι είναι αντίθετο στην εκάστοτε κυβέρνηση.

Δικαιολογούν δηλαδή τις φασιστικές ενέργειες των ακροαριστερών και των αναρχικών επειδή αυτές στρέφονται κατά των αποφάσεων μιας κυβέρνησης. Καινοφανής στάση απέναντι σε ένα φαινόμενο που επί 20 και πλέον χρόνια έχει διαλύσει τη χώρα.

Η επίσημη Αριστερά έχει τεράστια ευθύνη στον εκφασισμό της ελληνικής κοινωνίας γιατί «χάιδεψε» αυτιά, αγκάλιασε νοοτροπίες και αποθέωσε… εξαρχειώτικες ιδεολογίες περί αναρχοαυτόνομου κρατιδίου στην καρδιά της Αθήνας.

Επίσης, η παραχαϊδεμένη Αριστερά είναι αυτή που στο όνομα της δήθεν ελευθερίας του λόγου ανέχεται ακραίες φωνές και λογικές οι οποίες γίνονται απλά και μόνο για να προκαλέσουν. Για παράδειγμα, όταν η Ρεπούση «συνωστιζόταν» στο λιμάνι της Σμύρνης δεν το έκανε γιατί δε γνωρίζει ιστορία. Το έκανε γιατί ήθελε να προκαλέσει, να κάνει ντόρο γύρω από το όνομά της και τελικά να γίνει και βουλευτής.

Οι συντελεστές του έργου στο Χυτήριο, έχουν κάθε δικαίωμα να ανεβάζουν ότι έργο θέλουν. Όμως, δεν το κάνουν στο όνομα της Τέχνης, αλλά για να προκαλέσουν το κοινό αίσθημα και να κερδίσουν 15 λεπτά δημοσιότητας.

Ο κ. Τατσόπουλος, όταν πλακώνεται στην τηλεόραση ή τα social media δεν το κάνει για να αναδείξει τα προτερήματα της Αριστεράς. Άλλωστε αυτή σίγουρα δεν είναι εικόνα πραγματικού Αριστερού. Το κάνει για να διατηρηθεί στη δημοσιότητα αφού όταν πέφτει στο επίπεδο του Παναγιώταρου ας μη νευριάζει μετά όταν γίνεται ένα με τους φασίστες που βρίζει.

Τέλος, όταν επικροτεί συμπεριφορές τύπου Φωτόπουλου ή Μπαλασόπουλου, ας μην τσαντίζονται όταν οι Χρυσαυγίτες βγαίνουν και προκαλούν.

Ότι οι πολιτικές των κυβερνήσεων της Μεταπολίτευσης, του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, έθρεψαν το φασισμό το έχουν καταλάβει όλοι. Αλλά το φασισμό και των δύο άκρων. Ανέχτηκαν να καταλύεται το κράτος στα Δεκεμβριανά του 2008 και τώρα πληρώνουν με τη δραστηριοποίηση του άλλου άκρου.

Επίσης, για να τα λέμε όλα. Επί χρόνια η Αστυνομία παίζει πολύ ύποπτο ρόλο. Είτε από ανικανότητα, είτε από ενοχή για να μη χαρακτηριστεί «αντικομμουνιστική», είτε γιατί υπήρχε όντως ύποπτη συνεργασία που βόλευε κατά περιόδους, ανέχθηκε τους μπαχαλάκηδες και εδώ και χρόνια οι γνωστοί – άγνωστοι παραμένουν στο απυρόβλητο.

Τώρα, λοιπόν, η Αστυνομία ανέχεται τους Χρυσαυγίτες είτε γιατί βολεύεται με τη δράση τους, είτε γιατί πράγματι η Χρυσή Αυγή έχει διεισδύσει στα εσωτερικά της ΕΛ.ΑΣ. είτε από ανικανότητα.  Η ιστορία επαναλαμβάνεται.

Το δράμα είναι ότι τα δύο άκρα πιέζουν τη μέση η οποία πρέπει να αντιδράσει πριν να είναι αργά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θόδωρος avatar
    Θόδωρος 14/10/2012 12:10:18

    "Ίδιος είναι ο φασισμός, δεξιός κι αριστερός!"

    Για να παραφράσω κάποιο σύνθημα της φοιτητικής νιότης.

    • man8os avatar
      man8os @ Θόδωρος 14/10/2012 17:19:53

      Ειτε και οι δυο θα εχουν το δικαιωμα να τραμπουκιζουν ειτε κανεις. Δεν μπορει ο ενας να εχει ελευθερια τραμπουκισμων

  2. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 14/10/2012 12:10:55

    ΕΙΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΩΝ ΙΕΡΩΝ ΑΓΕΛΑΔΩΝ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΘΟΛΟΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ, ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ “ΤΕΧΝΗ” ΚΑΙ “ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΣΜΟΣ” Η ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΩΝ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ !!!
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΑΜΠΟΥΡΑΚΙ!
    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ! ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ…

  3. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 14/10/2012 12:19:11

    Ακόμα δεν έχει γίνει αντιληπτό ότι "οι αιώνιοι γνωστοί-άγνωστοι" και οι 'μπαχαλάκηδες' ανήκουν κατά κύριο λόγο σε παρακρατικές οργανώσεις που χρησιμοποιούνται κατά κόρον από τις κυβερνήσεις για να προκαλούν το χάος και μέσα από αυτό τον αποπροσανατολισμό;;;;

    Το ίδιο προσπαθεί να κάνει και αυτή εδω η ανάρτηση. Εξισώνοντας την δράση της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς με τις δυνάμεις του παρακράτους και της 'νομιμοποιημένης' φασιστικής άκρο-Δεξιάς αποπροσανατολίζει και παραπληροφορεί.

    Δεν είναι το ίδιο.

    Οι αναρχικοί χρησιμοποιούνται επιμελώς από την κρατική καταστολή ως πρόφαση.

    Μία χαρά ειρηνικές ήταν οι μαζικές διαδηλώσεις κατά τη διάρκεια της επίσκεψης Merkel στην Αθήνα. Οι μπαχαλάκηδες αναρχικοί κοιμόταν..;;;;

    Ή μήπως δεν σύμφερε την κυβέρνηση η χώρα και ειδικά η πρωτεύουσα να δείχνει ξέφραγο αμπέλι...;;;;

    Η πλασματική εξίσωση των άκρων τον μόνο που ευνοεί αυτή τη στιγμή είναι τη Χ.Α.! Της δίνει άλλοθι για τις παράνομες ενέργειες της και την οπλίζει με αίολα επιχειρήματα για να συνεχίζει το καταστρεπτικό έργο της.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ tzagerCrete 14/10/2012 14:55:21

      Οι βουλευτές του Σύριζα που μπούκαραν στην ΓΑΔΑ και έτρεχαν στα δικαστήρια να απελευθερώσουν συλληφθέντες σε επεισόδια το έκαναν για να προασπίσουν τους παρακρατικούς όπως μας λες;;

      Η ΧΑ σας ενοχλεί γατί σας τα χώνει και ξεσκεπάζεται ο ρόλος σας.

      Είχατε μάθει στην ασυλία ΄και στα χαιδέματα που σας παρείχαν όλα τα κόμματα μετά την μεταπολίτευση.

      Η ΧΑ σας ξεκαρφιτσώνει το φωτοστέφανο του δημοκράτη που πιστεύατε ότι είχατε.

      Ο Παναγιώταρος και ο Κασιδιάρης είναι τόσο φασίστας όσο είναι και ο Καλομοίρης ο Στρατούλης ο Λαφαζάνης και άλλοι πολλοί που επί χρόνια δίνουν καταφύγιο σε καταστροφείς της παιδείας και της Αθήνας παρέχοντας τους πολιτική κάλυψη.

      Απολαμβάνουμε το ξεβράκωμα του λογοτέχνη και ανθρώπου της τέχνης Τατσόπουλου από τον νταβατζή Παναγιώταρο.

      Καταστρέψατε σχολεία και πανεπιστήμια με τις διαρκείς καταλήψεις και τώρα που οι πελάτες σας πήγαν απογοητευμένοι στο μαντρί της ΧΑ θυμηθήκατε ότι κινδυνεύει η δημοκρατία.

      Την δημοκρατία που εσείς διαλύσατε και απομυθοποιήσατε.

      Εχω την εντύπωση ότι τα έχετε λίγο χαμένα από την στιγμή που η ΧΑ είναι ο καθρέφτης που βλέπετε το φαισιστικό και ανθελληνικό σας πρόσωπο.

      • tzagerCrete avatar
        tzagerCrete @ Aris. A 14/10/2012 17:35:37

        Φιλαράκι μήπως νομίζεις ότι έχεις απέναντι σου τον Σκουρλέτη..;;;

        Σε έχουν τόσο πολύ παραμυθιάσει και πορώσει που όποιος αφήνει αιχμές εναντίον των Χρυσαυγητών σταμπάρεται ως Αριστερός ή Συριζαίος!

        Τόσα χρόνια ακόμα δεν ψιλιάστηκες το παραμυθάκι με τους 'κακούς' αντιεξουσιαστές αναρχικούς - εσχάτως μπαχαλάκηδες- και τους 'κακόμοιρους' νοικοκυραίους και εμπόρους του κέντρου της Αθήνας που καταστρέφονται οι περιουσίες τους...;;;

        Ακόμα δεν κατάλαβες ότι οπότε συμβαίνουν εκτεταμένα επισόδεια στην Αθήνα κάτι σοβαρότερο εκτυλίσσεται σε πολιτικό-οικονομικό επίπεδο και συγκαλύπτεται ή υποβαθμίζεται από την υπερπροβολή των βιαιοτήτων και του χάους...;;;

        Δεν έχεις ακούσει τίποτα για ανάμιξη ξένων μυστικών υπηρεσιών στα πρόσφατα Δεκεμβριανά, αφού φυσικά είχε μεσολαβήσει ο θάνατος του άτυχου Γρηγορόπουλου...;;;

        Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις γιατί σε εξυπηρετεί...;;;

        Έχεις την εντύπωση ότι όλα περιστρέφονται γύρω από τον ανηλεή σας πόθο για σύγκρουση με την Αριστερά και τις μειονότητες;;;

        Το ότι έχετε αποσυντονίσει ολόκληρο το πολιτικό κατεστημένο είναι γεγονός. Αλλά μέχρι εκεί.

        Όμως δεν είστε οι υπερασπιστές του δικαίου και της νομιμότητας. Αυτό είναι σίγουρο και θα το κατανοήσετε σύντομα.

      • liapis avatar
        liapis @ Aris. A 14/10/2012 22:33:15

        Ari xrusostome!!! pesta.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Aris. A 15/10/2012 12:28:32

        "Απολαμβάνουμε το ξεβράκωμα του λογοτέχνη και ανθρώπου της τέχνης Τατσόπουλου από τον νταβατζή Παναγιώταρο".
        Το γράφω και πιο κάτω: Είναι γνωστό ότι κάτι αριστεράντζες του καλλιτεχνικού χώρου είχαν κάτι τύπους-ντουλάπες για ξεπέτες....
        Ξαφνικά, οι ξεπέτες από τα γυμναστήρια απόκτησαν φωνή και τους τη λένε επί "ιδεολογικής βάσης" και μάλιστα χύμα! Και οι αριστεράντζες παθαίνουν ταράκουλο, διότι, σου λέει, εντάξει, για γ...ς ο τύπος καλός είναι, αλλά όχι να θέλει να μου κάνει και μάθημα ιδεολογίας! Εγώ για άλλη δουλειά τον είχα! Αυτό είναι το τρελό της υπόθεσης και δεν φαντάζεσαι πόσο απολαμβάνω αυτή την πρωτόγονη χυδαιότητα. Είναι η "θετική βαρβαρότητα" που έλεγε ο Walter Benjamin. Η παρακμιακή Αριστερά κατεδαφίζεται από τους βαρβάρους.

  4. Νικος avatar
    Νικος 14/10/2012 12:21:10

    Απλά πράγματα που όμως πάρα΄πολλοί κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν. Ακρως ανησυχιτικό. Στέρεψαν τα λόγια, τι να πω;

  5. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 14/10/2012 12:28:31

    Λέει το πολύ καλό άρθρο κατά τα άλλα, "Για παράδειγμα, όταν η Ρεπούση «συνωστιζόταν» στο λιμάνι της Σμύρνης δεν το έκανε γιατί δε γνωρίζει ιστορία. Το έκανε γιατί ήθελε να προκαλέσει, να κάνει ντόρο γύρω από το όνομά της και τελικά να γίνει και βουλευτής".

    Νομίζω πως δεν ήταν αυτός ο πρωταρχικός της στόχος. Το πιο πιθανόν, για εμένα βέβαιον, είναι να ανήκει στην ομάδα των σύγχρονων εφιαλτών-νεοταξιτών, οι οποίοι αγωνίζονται για τον απογαλακτισμό των Ελλήνων από όσα διαμορφώνουν και ορίζουν την Εθνική τους συνείδηση.

    Η Ιστορία αποτελεί τη βασικότερη παράμετρο και δεν είναι τυχαίο πως προσπάθησαν να περάσουν τον Ξεριζωμό του Μικρασιατικού Ελληνισμού από τα παράλια, ως «συνωστισμό», με το πόνημα της συγκεκριμένης!

    Όχι λοιπόν, η κυρία αυτή υπηρετεί την ομάδα που επικράτησε μετά την μεταπολίτευση με τις δήθεν «ανανεωτικές» αριστερές αντιλήψεις και που αναδεικνύεται καθημερινά ως η κατ’ εξοχήν ανθελληνική ομάδα, που αποτελείται από έλληνες μεν στην καταγωγή και ανθέλληνες στη συνείδηση.

    Τώρα το ότι κατάφερε και εκλέχθηκε βουλευτής, δεν αποτελεί τιμή για όλους τους Έλληνες και ειδικά για τους προσφυγικής καταγωγής, αλλά έχει και ο εκλογικός νόμος τις εγκληματικές του ευθύνες!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Aφροδίτη 14/10/2012 13:22:27

      !!!!!!!!!!!! ῾Η κατάλυση τῆς ἔννοιας ΕΘΝΟΣ ἀπαραίτητη προύπόθεση γιά WORLD GOVERNANCE!! Τό εἶπε καί ὁ "ἐθνικός μας" μειοδότης, "We need world governance. . ."

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Aφροδίτη 14/10/2012 20:32:17

      Η Ρεπούση είχε ξεκινήσει από καθηγήτρια γαλλικών στην Ιωνίδειο, τη δεκαετία του 1980, επί Αλλαγής. Γύρω στο 1984 νομίζω. Προφανώς με μέσον διορίστηκε εκεί, διότι τότε ακόμα στην Ιωνίδειο έπαιρναν καθηγητές με καλή προϋπηρεσία και μετεκπαίδευση. Δεν νομίζω η Ρεπούση να τα διέθετε αυτά, ήταν νεαρή τότε. Υποψιάζομαι ότι την είχε φέρει ένας καθηγητής ιστορίας, Γ.Λ. (έχω την εντύπωση ότι δεν ζει), με καταγωγή από Κήθυρα, βαμμένος πασόκος και του εθνομηδενιστικού κλαμπ (που τότε είχε αρχίσει να κάνει την εμφάνισή του). Ο Γ.Λ. πήγε μετά, από όσο ξέρω, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, τη μεγάλη πασοκοφωλιά και αυτός προώθησε τη Ρεπούση εκεί και στη συγγραφή του γνωστού "πονήματος" περί "συνωστισμού", που πρέπει να ήταν καλή φάση, καθώς αυτά είναι κάτι ευρωπαϊκά προγράμματα που έχουν καλά λεφτουδάκια. Χάρη στον συνωστισμό και την προώθησή της από γνωστούς πανεπιστημιακούς κύκλους προσκείμενους στην εθνομηδενιστική Αριστερά (Κουλούρη, κλπ), η Ρεπούση αίφνης παρουσιάστηκε ως η μεγάλη ιστορικός. Νομίζει ότι θα μείνει στην ιστορία ως η "ιστορικός" που συνέγραψε ένα επί παραγγελία politically correct σχολικό βιβλίο....Ε, από το ολότελα...

    • aixaigis avatar
      aixaigis @ Aφροδίτη 18/10/2012 00:30:02

      Αφροδίτη μου, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου γιά την "κυρία" αυτή.
      Υπάρχει δόλος.
      Απορώ ποιοί ΕΛΛΗΝΕΣ ψήφισαν αυτή τη γυναίκα και αναρωτιέμαι τι λαός είμαστε.
      Εχοντας Μικρασιατική καταγωγή , το θέμα αυτό με αγγίζει ιδιαίτερα.
      Και χωρίς την καταγωγή όμως, ξένοι Ιστορικοί έχουν δηλώσει ότι " η καταστροφή της Σμύρνης αποτελεί ντροπή γιά τούς Ευρωπαίους" η
      " Εάν κάποιο Ιστορικό γεγονός μπορεί να χαρακτηρισθεί με την λέξη ΦΡΙΚΗ αυτό είναι η καταστροφή της Σμύρνης"...
      Και βρίσκεται ...Ελληνίδα πού βεβηλώνει την μνήμη εκατομμυρίων ανθρώπων ;;;
      Της εύχομαι λοιπόν,
      να στοιχειώνουν οι μέρες και νύχτες της , τα όνειρά της να είναι εφιάλτες από εικόνες των μαρτύρων εκείνων ...
      να την καταδιώκουν εσαεί οι Εριννύες...

  6. nikos avatar
    nikos 14/10/2012 12:32:31

    Συμφωνεί κάποιος ή διαφωνεί με την κ. Ρεπουση, σύμμετοχο στην κυβέρνηση ποιος την έκανε;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ nikos 14/10/2012 17:47:46

      οι ψηφοφόροι με την ψήφο τους

  7. αντώνης avatar
    αντώνης 14/10/2012 12:34:55

    Έχω ένα ερώτημα , ο κ Παπαθεοδώρου της ΔΗΜΑΡ θα άφηνε την προβολή της ταινίας ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ στα σχολεία ?

  8. Νικος avatar
    Νικος 14/10/2012 12:38:43

    Μπορεί κάποιος να εξηγήσει, πως μπορούμε ως έθνος, να συμφωνήσουμε πάνω σε βασικές έννοιες, όπως δημοκρατία, συλλογική ευθύνη, συλλογικό συμφέρων, αξιοκρατία, διαφθορά κ.α; Σε σύγχρονα δυτικά κράτοι, η επεξήγηση αυτών των εννοιών είναι αυτονόητες και αντικειμενικές. Καθόλου μα καθόλου υποκειμενικές και ala carte.

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ Νικος 14/10/2012 12:52:27

      Πάρα πολύ σωστά αυτά που γράφεις.

  9. arcane avatar
    arcane 14/10/2012 12:49:48

    Βουλευτές της ΧΑ βγαίνουν στο δρόμο και βιαιοπραγούν οι ίδιοι, δίνοντας το παράδειγμα στους οπαδούς τους. Αυτό δεν το έχει κάνει κανένας βουλευτής οποιουδήποτε αριστερού κόμματος, οπότε η σύγκριση μεταξύ ΧΑ και των διαφόρων κοινοβουλευτικών κομμάτων της αριστεράς δεν στέκει. Λογικά η σύγκριση αυτή είναι ατυχής και πολιτικά αποτελεί προσπάθεια εξιλέωσης της ΧΑ.

    • panos avatar
      panos @ arcane 14/10/2012 13:14:54

      αν δεν κανω λαθος, παρανομος ειναι και αυτος που σηκωνει το χερι του και βιαιοπραγει αλλα και ο ηθικος αυτουργος. ενα μονο μικρο παραδειγμα, κατα τη διαρκεια της καταληψης της Χαλυβουργικης, οι βουλευτες του ΚΚΕ του ΣΥΡΙΖΑ αλλα και της ΧΑ επανελλειμενα επισκεφτηκαν και υποστηριξαν τους παρανομους. Το ΠΑΜΕ μαλιστα (ΚΚΕ) αλλα και ο ΣΥΡΙΖΑ συμμετειχαν ενεργα στις παρανομες ενεργειες. Εκατονταδες τα παραδειγματα, αν οχι χιλιαδες οπου πολιτικα κομματα υποκινουσαν παρανομες ενεργειες.
      Η Αριστερα πιστευει οτι εχει το δικιο με το μερος της, και αυτο της δινει το δικαιωμα να εξεταζει, να δικαζει και να βγαζει αποφασεις. Το ιδιο κανει κι η ΧΑ, ισως με μεγαλυτερη ενταση. Που θα σταματησει αυτο?

      • arcane avatar
        arcane @ panos 14/10/2012 14:23:59

        Γιά μένα το όριο της ηθικής αυτουργίας μπαίνει στο σημείο που κάποιος πει τη κουβέντα "βαράτε τους". Οι χρυσαυγίτες τη λένε και την κάνουν πράξη οι ίδιοι, δεν ξέρω όμως ούτε μία περίπτωση που βουλευτής αριστερού κόμματος να είπε αυτή τη κουβέντα. Θυμίζω ακόμα ότι μετά από κάθε περιστατικό βίας όλα τα αριστερά κόμματα βγάζουν ανακοινώσεις που καταδικάζουν το βίαιο περιστατικό, συχνά αποδίδοντάς το σε προβοκάτορες. Αντίθετα δεν είδα ποτέ τη ΧΑ να καταδικάζει τις βίαιες ενέργειές της, πως να τις καταδικάσει άλλωστε αφού τις διαπράττουν οι ίδιοι οι βουλευτές της;
        Η συμπαράσταση σε απεργούς δεν είναι βίαιη ενέργεια ούτε είναι παρακίνηση σε βία. Να μην μπερδεύουμε τη νόμιμη διαδήλωση, που είναι δικαίωμα, με την άσκηση σωματικής βίας, που είναι αδίκημα!

        • johnie xl avatar
          johnie xl @ arcane 14/10/2012 15:13:29

          Πέστα χρυσόστομε arcane.Η προσπάθεια εξίσωσης είναι το λιγότερο κουτοπόνηρη.

        • man8os avatar
          man8os @ arcane 14/10/2012 17:29:25

          να σου βαλω βιντεο απο γιουτουμπ?

          • arcane avatar
            arcane @ man8os 14/10/2012 17:57:16

            Βάλε βίντεο, τι περιμένεις;

          • ήγγικεν avatar
            ήγγικεν @ arcane 14/10/2012 23:23:25

            antinews.gr/2012/06/13/166144/

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ arcane 14/10/2012 20:26:15

          Μα ακριβώς αυτό λες, δηλ. ότι η Ακροαριστερά (ΚΚΕ -Σύριζα κλπ) λέει ότι δεν είναι δικοί μας αυτοί που έκαναν τα επεισόδια, είναι παρακρατικοί! Ενώ είναι καραμπινάτοι αριστεροί. Ποιοι έχουν καταστρέψει ακόμα και την πρόσοψη της Ακαδημίας Αθηνών; Αλλά όταν συλληφθούν οι δήθεν παρακρατικοί, τότε σύσσωμη η Ακροαριστερά τρέχει να τους υπερασπιστεί! Εδώ είναι η φοβερή αντίφαση και οι πολίτες το έχουν αντιληφθεί.
          Απλά, τόσα χρόνια είχατε το μονοπώλιο στη βία, έχοντας απέναντί σας μία ενοχική αστική, φοβισμένη Δεξιά, που προσκυνούσε στον Άη Στράτη τα λείψανα των οπαδών του σταλινισμού.
          Τώρα βρήκατε τους φασίστες και τους νεοναζί που δεν μασάνε, που βαράνε τουλάχιστον όσο και εσείς, που σας βρίζουν κατάμουτρα και μπροστά στην κάμερα, και βρίσκεστε σε αμηχανία. Να ξέρετε ότι όσα λένε οι μπράβοι της ΧΑ φωναχτά και μπροστά στις κάμερες για τα μπουμπούκια της Αριστεράς, τα έλεγε ο μέσος αστός δεξιός χρόνια κατ' ιδίαν, γιατί είχε αγανακτήσει με την καπηλεία σας και την ολοκληρωτική σας αντίληψη. Τώρα ο απόστημα της πολιτικής ορθότητας έσπασε. Οι διάφοροι Τατσόπουλοι είχαν τους λαϊκούς τύπους από τα γυμναστήρια για ξεπέτες (if you know what I mean...), ενώ τώρα οι τύποι αυτοί τους βρίζουν στα ίσα δημοσία, κάνοντάς τους κυριλάτους να παθαίνουν τρέμουλο. Και αυτοί που νόμιζαν ότι οι τύποι των γυμναστηρίων ήταν μόνο για ξεπέτες...
          Εγώ που δεν είμαι φασίστας, αλλά βαρέθηκα τόσα χρόνια την αριστερή (ιδεολογική και φυσική) βία και τρομοκρατία, που βαρέθηκα να βλέπω έναν δημόσιο χώρο άθλιο και βρωμισμένο επό εσάς, που βαρέθηκα να βλέπω μία Αθήνα βομβαρδισμένη και τα πανεπιστήμια σταύλους, μην περιμένετε να αρχίσω να διαρρηγνύω τα ιμάτιά μου για τη βία της ΧΑ. Οι φασίστες είναι η νέμεσις για τις πολλές σας αμαρτίες. Ξεκάθαρα!

        • panos avatar
          panos @ arcane 14/10/2012 21:59:11

          το τι νομιζεις εσυ, παιζε μικρη σημασια. τα ιδια λεει κι η ΧΑ. Δεν εβαλε κανεις το ΣΥΡΙΖΑ και την Αριστερα να διαφυλαξουν τη νομιμοτητα. υπαρχει κρατος για αυτο.

          οι πρακτικες του ΣΥΡΙΖΑ και της αριστερας ειναι παρανομες. τελεια και παυλα. και αυτες ειναι ποιυ γεννανε και την ακροδεξια βια.

          συμπαρασταση σε απεργους? η καταληψη και η μη εφαρμογη ειναι παρανομη ενεργεια, και η συμπαρασταση ειναι κι αυτη. η υποκινηση, εξισου. μην παιζεις με τις λεξεις.

  10. Στρυμών avatar
    Στρυμών 14/10/2012 12:59:54

    Η άκρα αριστερά τροφοδοτεί τηαν άκρα δεξιά και το αντίθετο. Έχουμε δει βουλευτές και να βιαιοπραγούν και τους δρόμους να κλείνουν και τα δικαιώματα των έλευθερων πολιτών να καταπατούν στο όνομα υπεράσπισης συμφερόνταν. Έχουμε δει τις νεολαιές της αριτσερά μέσα στα πανεπιστήμια , εκεί όπου δηλαδή υπάρχει το άσυλο άρα περισσότερη "ελευθερία" στην διακίνηση των ιδεών και των απόψεων , να χτίζουν καθηγητές μέσα στα γραφεία , να καταστρέφουν διαλέξεις και ομιλίες και με τραμπουκισμού και βιαιότητες να απαγορεύουν , εκεί μέσα , την ελεύθερη έκφραση απόψεων και ιδεών.Φυσικά καμιά αριστερή προσωπικότητα ή αριστερό κόμμα δεν βγάζει μιλιά για όλα αυτά που γίνονταν και γίνονται. Τι αλλά λοιπόν μπορούμε να σχολιάσουμε;

  11. Στρυμών avatar
    Στρυμών 14/10/2012 13:02:06

    Μια παρατήρηση : Κουμουνισμός - Φασισμός πρέπει να γράφονται και προφέρονται αντάμα!!!

  12. AIK avatar
    AIK 14/10/2012 13:15:08

    Δηλαδή αν κάποιος ανέβαζε έργο που έλεγε ότι ο πρόεδρος της δημοκρατίας έκανε στο ΕΑΜ όπου (λέει) ότι πολέμησε ό,τι ισχυρίζεται το έργο αυτό ότι έκανε ο Χριστός, δεν θα επενέβαινε αυτεπαγγέλτως ο εισαγγελεύς;
    Πόσο μυαλό χρειάζεται για να καταλάβει κανείς που αποσκοπούν τετοιες "καλλιτεχνικές απόπειρες" από άτομα μάλιστα ηθικώς επιλήψιμα; Η δε αριστερά η οποία συμπαραστάθηκε σε κάποιους που έκαναν εκτεταμένα επεισόδια για μια σχισμένη σελίδα, με ποιό θράσος εξομοιώνει τον "τελευταίο πειρασμό" που ήταν έργο κάποιου που σ΄όλο του το έργο πολέμησε τον "χωμάτινο άνθρωπο" για να τον ενώσει με τον Θεό, με το ρυπαρογράφημα μια διαταραγμένης;
    Η αριστερά πρέπει να τεθεί εκτός νόμου γιατί συνήργησε με το πασοκ στην αλλοίωση των νοηματων των λέξεων και στην καθιέρωση γενικών περιγραφικών όρων. Αυτός που αραδιάζει λόγια στο χαρτί λέγεται λογογράφος ενώ συγγραφεύς είναι αυτός που συντάσσει ένα πόνημα που ακόμα και αν είναι μη αποδεκτό έχει αισθητική αξία κάτι που σίγουρα δεν έχουν οι φαντασιοπληξίες μιας τελειωμένης. Ομοίως ηθοποιός είναι ο ποιών ήθος ενώ αυτός που παίζει ένα ρόλο λεγεται υποκριτής ή και μπουλουκτσής. Για να καταλάβει η αριστερά τί λέω ας δει να παίζουν οι δικοί της Τζόγιας και Μυράτ, οι οποιοι ήταν ηθοποιοί.
    Η ειδοποιός διαφορά των "άκρων" είναι ότι η δεξιά δρα ΓΙΑ τις ιδέες της, ενώ η αριστερά ζεί ΑΠΟ τις ιδέες της. Ο εξ απορρήτων του Μεταξά αυτοκτόνησε το 1952 ευρισκόμενος στην έσχατη ένδεια κάτι βεβαίως που στην αριστερά, ειδικά της σήμερον, δε θα γίνει ποτέ ακόμα και αν κοπεί (που θα κοπεί να είναι βέβαιοι) η δυνατότητά τους να νέμονται την εξουσία
    Η ΝΔ πρέπει να καταλάβει επιτέλους ότι η Άκρα Δεξιά δεν είναι εχθρός της αν δεχτούμε ότι και η ΝΔ θέλει το καλό της Πατρίδας και του Λαού. Οι ψήφοι που θα έπαιρνε δεν είναι δικοί της και στη δεκαετία του 80 ειδικά της στοίχησαν κατηγορίες από τα κομματα και αποκόμματα της αριστεράς (πασοκ κκε κκε εσ. κοδησο και λοιπές...δημοκρατικές δυνάμεις) που καλείτο να αντιμετωπίσει μόνη της - ανεπιτυχώς. Ο εχθρός είναι η κομμουνιστική σύφιλις, η οποία μόλυνε την κοινωνία και αποσάθρωσε τις δομές της και η διανοητική ανεπάρκεια όσων νομίζουν ότι αν γίνει ο σύριζα εξουσία τα λεφτά θα τα γεννούν οι κότες

  13. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/10/2012 13:22:04

    Δεν μπορώ να καταλάβω (ρητορική είναι η απορία μου-καταλαβαίνω απόλυτα για τι τους ανακατεύετε όλους μαζί), τι σχέση έχει ο ΣΥΡΙΖΑ με τη ΔΗΜΑΡ, τη στιγμή που η τελευταία είναι ένα κυβερνητικό κόμμα, μιάς από τις χειρότερες κυβερνήσεις που γνώρισε ποτέ η Ελλάδα.
    Και φυσικά δεν καταλαλαβαίνω (πάλι ρητορική είναι η απορία μου), τι σχέση έχει το ΚΚΕ με τους άλλους δυό. Το ίδιο το ΚΚΕ, έχει καταστήσει σαφές ότι δεν είναι "αριστερά" γενικώς, αλλά κομμουνιστικό κόμμα και δεν ανήκει στην " αριστερά της Ρεπούση".

    • Μαρκος avatar
      Μαρκος @ εναςάσχετος 14/10/2012 13:54:33

      αφου εισαι ασχετος τι ρωτας?η ρεπουση ειναι πρων συριζα αλλα τωρα στην δημαρ-νδ αλλα δεν εχει σημασια γιατι εμεις λεμε οτι η παπαρηγα ειναι το ιδιο με το μιχαλολιακο και ο τσιπρας σαν τον παναγιωταρο και τον κασιδιαρη...επισης οι αριστεροι φοιτητες ειναι το ιδιο με τους μαχαιροβγαλτες της χ.α...τι δεν καταλαβαινεις?

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Μαρκος 14/10/2012 18:36:47

        Το είπα εξ αρχής. Ρητορικές ήταν οι ερωτήσεις μου.

    • man8os avatar
      man8os @ εναςάσχετος 14/10/2012 17:36:16

      οσο για την κυβερνηση λιγα τα λογια σου. Επρεπε να ντρεπεσαι

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ man8os 14/10/2012 18:34:34

        Ναι, θα πάω να κρυφτώ από ντροπή.
        Δεν είμαστε με τα καλά μας

        • liapis avatar
          liapis @ εναςάσχετος 14/10/2012 22:46:07

          Edo den ise ashetos alla paraSXETIKOS !!!

    • ΒΑΣΟΣ avatar
      ΒΑΣΟΣ @ εναςάσχετος 14/10/2012 18:45:24

      Διαφωνώ για το: μιάς από τις χειρότερες κυβερνήσεις που γνώρισε ποτέ η Ελλάδα.

      Το ορθόν είναι: Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ ΒΑΣΟΣ 14/10/2012 20:53:27

        Παίζει και αυτό, αλλά ας μην ξεχνάμε και τις δύο προηγούμενες.

  14. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 14/10/2012 13:31:55

    "Έχουμε δει τις νεολαιές της αριτσερά μέσα στα πανεπιστήμια. . ."ΧΑ ὑπάρχει μέσα στά πανεπιστήμια νά διακινῆ ναρκωτικά καί νά κατασκευάζη μολότωφ;;; Τελικά, μεταξύ δύο κακῶν τό μή χεῖρον βέλτιστο. . .

  15. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/10/2012 14:10:43

    Παρόλο που τα πρώτα τάγματα εφόδου στην Ελλάδα είναι εκείνα των δήθεν αντι-εξουσιαστών (που δουλεύουν υπέρ του αυταρχικού κράτους και κατά της κοινωνίας) κι όχι της χ.α. και παρόλο που δεν υπάρχει μεγαλύτερος φασισμός από το να θέλει μια μειοψηφία να αλλάξει με τη βία μια κοινωνία ώστε να ταιριάξει με τι φαντασιώσεις της για το πώς θα έπρεπε να είναι ο κόσμος (βλ. επιβολή πολυπολιτισμικότητας, διαγραφή ιστορικής μνήμης, προπαγάνδιση αθεΐας, μονόπλευρη διδασκαλία του ιστορικού υλισμού στα πανεπιστήμια, κ.ά.) καθένας έχει το δικαίωμα να επικρίνει κάποιον ακόμη κι αν ο ίδιος είναι χειρότερος. Απλά από αυτά που κάνει καταλαβαίνεις ότι δεν εννοεί όσα λέει και τα κίνητρά του είναι ιδιοτελή. Άρα όταν π.χ. οι φασίστες της αριστεράς φωνάζουν κατά του φασισμού της χ.α. ξέρεις ότι στην πραγματικότητα είναι τελείως ακατάλληλοι να καταπολεμήσουν το φασισμό. Οπότε αν τους ψηφίσεις για να το κάνουν, ας πρόσεχες.

  16. siakkas avatar
    siakkas 14/10/2012 14:30:24

    Νομίζω πως είναι υπεύθυνη η "αριστερά" με ένα πιο έμμεσο τρόπο. Υποσκάπτοντας τη δημοκρατική νομιμότητα, δημιουργώντας συνθήκες βίας και ανομίας, εθίζοντας και διαπαιδαγωγώντας την κοινωνία στην βίαιη διεκδίκηση των όποιων "δικαίων" κλπ. Στο τέλος υπονομεύτηκαν τα θεμέλια της έννομης τάξης και τόσο στην "πλατεία" των "αγανακτισμένων" όσο και στη παρέλαση της 28 Οκτ. υπήρξε μια "όσμωση" των δύο άκρων...
    Μη ξεχνάμε πως όσο και να μας αποτροπιάζει το συνονθύλευμα παπάδων και χρυσαυγιτών έξω από το χυτήριο, η πρώτη διδάξασα ήταν η "αριστερά" που τόσα χρόνια επέβαλλε- και δια της βίας, την ιδεολογική της κηδεμονία. Θυμάμαι ακόμα τις βίαιες αντιδράσεις όταν παιζόνταν στους κινηματογράφους η "Ελένη" του Γκατζογιάννη! Όμως δεν είναι μόνο η Ελένη, είναι το βιβλιοπωλείο του Α. Γεωργιάδη που το κάψανε 13 φορές, είναι τα γιαουρτώματα στον Νταλάρα, είναι η λογοκρισία στο βιβλίο "Το Μαντολίνο του Λοχαγού Κοέλι" είναι που διακόπταν συνέδρια στο Πανεπιστήμιο όταν δεν τους άρεσε το θέμα (πχ Αντιαμερικανισμός), είναι τόσα πολλά που τα ξεχνάω πλέον!
    Είναι όμως και κυρίως το ότι έθισαν και διαπαιδαγώγησαν την κοινωνία σε αυτού του είδους τις αντιδράσεις. Όποιος θεωρούσε πως αδικούνταν ή πως θιγόταν έπαιρνε τον "νόμο στα χέρια του" και τον επέβαλλε βίαια. Τώρα τους αντιγράφει η Χ.Α και φωνάζουν αλλά σα κοινωνία "θερίζουμε" τις θύελλες των ανέμων που η "αριστερά" έσπειρε τόσες δεκαετίες...
    Η ανεκτικότητα σημαίνει να ανέχεσαι αυτό που σου "την σπάει" να ανέχεσαι το διαφορετικό, ν'ανέχεσαι τις ιδέες που βρίσκονται σε ακραία αντίθεση με τις δικές σου. Σε αυτά τα πράγματα δεν νοείται "επιλεκτική ευαισθησία". Είτε υπερασπίζεσαι τη ελευθερία του λόγου και της καλλιτεχνικής έκφρασης σε κάθε περίπτωση ή καθόλου-μέση λύση δεν υπάρχει...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ siakkas 14/10/2012 15:36:13

      Εύστοχο σχόλιο.
      Για την όσμωση της "πλατείας" και της παρέλασης, θα υπάρξει άραγε αυτοκριτική εκ μέρους του ενός "άκρου" ("Ανταρσύες", μερικές "συνιστώσες" κτλ); Δάκρυα μετάνοιας, χτύπημα στήθους και ομολογία "πιαστήκαμε κώτσοι";
      Το άλλο άκρο βέβαια περιχαρές, ήδη κρυφοκαυχιέται "σας πιάσαμε κώτσους"!
      Αυτό το κράμα ("Ελένη", καμμένο βιβλιοπωλείο Γεωργιάδη, γιαουρτώματα Νταλάρα - αλλά και Πορτάλιου, Αλαβάνου με πήλινο κεσέ, λογοκρισία στο “Μαντολίνο”, διακοπές συνεδρίων, θα πρόσθετα όμως και το ξύλο της αρκούδας στον κ. Χατζηδάκη κτλ), δείχνει πώς ακριβώς "δένεται το ατσάλι" του ολοκληρωτισμού, με μέταλλα εντελώς διαφορετικών αποχρώσεων.
      Ο Μολότωφ και ο Ρίμπεντροππ (και οι προιστάμενοί τους) δεν ήταν ούτε φρικιά πολιτικοί, ούτε διεστραμμένες περιπτώσεις: Η "κοινοτοπία του κακού", που έλεγε και η Hanna Arendt...

  17. δημης avatar
    δημης 14/10/2012 14:39:27

    ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;;;;;;;;; ΓΙΑΤΙ ;;;;;
    Εδώ λένε χρόνια τώρα το ΚΚΕ δημοκρατικό κόμα....
    Εδώ χρόνια τα κινεζο-αλβανι-τσαουσεσκικά πρότυπα και λάτρεις τους έχομε βαφτίσει ..δημοκράτες....
    Εδώ τη μη τήρηση των Νόμων τη θεωρούμε δημοκρατική.....
    Μάλλον οι ...δημοκράτες εμείς θα πουλήσουμε το σχοινί για να κρεμάσουν την δημοκρατία...

  18. armageddon avatar
    armageddon 14/10/2012 15:01:48

    Δεν ξεχνάμε τον Μελιγαλά...

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/10/2012 15:07:58

    Δεν κατάλαβα; Η κ. Ρεπούση τι σχέση έχει (τώρα πιά) με τον ΣΥΡΙΖΑ;
    Ότι σχέση έχει τώρα ο κ. Μαρκόπουλος π.χ. με την ΝΔ, "άν δεν απατώμαι" (που λέει και ο γύφτος).
    Απλώς αναφέρεται, επειδή ο ήχος του επωνύμου της επιδρά σε ένα ορισμένο κοινό "δεξιών" (υποτεθείσθω ότι έχει γνώθι σαυτόν) τάσεων, όπως επιδρά το κουδουνάκι στα σκυλιά του Παυλώφ.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ο Θείος 15/10/2012 00:32:44

      Στη συνείδηση πολλών εξ ημών, κι εσείς τα δημάρια του Κουβέλη, συριζαίοι είστε, αλλά γραβατωμένοι!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΚΜ 15/10/2012 12:18:24

        Να γράψω κι εγώ (άν και δεν είμαι δημάριον - είμαστε μάλιστα πρώτο κόμμα 38 % όσοι δεν ψηφίσαμε τον Ιούνιο) ότι ο κ. Χαïκάλης είναι νουδούς ξεγραβάτωτος;

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Ο Θείος 15/10/2012 13:35:01

          Εσύ όλο βγάζεις την ουρά σου απέξω, για να μπορείς να κουνάς το δάχτυλο μετά και να κάνεις κήρυγμα.

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/10/2012 15:12:08

    Κατα τα λοιπά, ως πρός τα κίνητρα των συντελεστών της παράστασης και για τα κίνητρα της συμπεριφοράς Τατσόπουλου, Παναγιώταρου κτλ, το άρθρο έχει δίκιο απολύτως.
    Όπως επίσης, για το προφανές σε κοινοβουλευτικές δημοκρατίες με ελευθερία του λόγου, ότι "οι συντελεστές του έργου στο Χυτήριο, έχουν κάθε δικαίωμα να ανεβάζουν ότι έργο θέλουν".

  21. siakkas avatar
    siakkas 14/10/2012 15:13:04

    Και στο τέλος-τέλος πέρα απο την ανεκτικότητα του καθενός, φυσικού ή νομικού προσώπου(βλ. κόμμα) ας εξηγήσει κάποιος φίλος νομικός αν παραβιάστηκε ο νόμος περί "προσβολής αναγνωρισμένης και επικρατούσας θρησκείας".
    Είναι ο νόμος βάση του οποίου μπουζουριάσανε τον δημιουργό της σελίδας του παστίτσιου στο facebook και έσκιζε τα ρούχα της η αριστερά περι αναχρονιστικού νόμου. Τόσες συμπτώσεις και περιστατικά απανωτά καταπάτησης του συγκεκριμένου νόμου με βάζουν σε υποψίες.
    Φαήλο περιμένω νομική τοποθέτηση.
    υ.γ.
    αν ανέβαζαν παράσταση με τον Μωάμεθ gay την ίδια τοποθέτηση θα είχα, απλά δε θα είχα τον αντίλογο τους γιατί οι πρωταγωνιστές και οι παραγωγοί θα είχαν τύχη του Αμερικάνου πρέσβη στη Λιβύη απου τους εν Ελλάδι Αλλάχ-αλκμπάαρ.

  22. Aggelos avatar
    Aggelos 14/10/2012 15:51:08

    "Βουλευτές της ΧΑ βγαίνουν στο δρόμο και βιαιοπραγούν οι ίδιοι, δίνοντας το παράδειγμα στους οπαδούς τους. Αυτό δεν το έχει κάνει κανένας βουλευτής οποιουδήποτε αριστερού κόμματος,"

    στα επεισοδια με τους αναρχικους μακρια απο καμερες συχνα,,αριστεροι βουλευτες παιζανε ξυλο με τους αστυνομικους..
    και το θεωρουσαμε αυτονοητο..

    τα ακρα ειναι ακριβως το ιδιο

    απλα η ακροαριστερα περιοριζοταν σε εναν ελεγχομενο χωρο..ενω το υπολοιπο συστημα ετρωγε

    ενω η ακροδεξια δεν προσπαθει να κρυφτει καν..


    αυτο που δεν αρεσει στην ακροαριστερα ειναι οτι η χρυση αυγη κοπιαροντας τις μεθοδους τους,,δειχνει ποσο τους μοιαζουν..

    αλλα τελειωσε,,πια.

    • arcane avatar
      arcane @ Aggelos 14/10/2012 16:31:22

      "στα επεισοδια με τους αναρχικους μακρια απο καμερες συχνα,,αριστεροι βουλευτες παιζανε ξυλο με τους αστυνομικους..
      και το θεωρουσαμε αυτονοητο.."

      Αν συνέβαινε ποτέ κάτι τέτοιο θα κυκλοφορούσε το σχετικό βίντεο και στα κανάλια και στο ίντερνετ και θα είχε γίνει το πρώτο θέμα! Εδώ και 10 χρόνια που το κάθε κινητό βγάζει βίντεο δεν υπάρχει πιά "μακρυά από τις κάμερες", παντού υπάρχουν κάμερες, ο καθένας μας έχει τουλάχιστον μία μόνιμα πάνω του. Αν έχεις δει εσύ τέτοιο βίντεο βάλτο εδώ να το δούμε όλοι, γιατί τέτοιοι ισχυρισμοί χωρίς αποδείξεις απλά ηρωοποιούν τα αριστερά κόμματα.

  23. Απελπισμενος Συνταξιουχος avatar
    Απελπισμενος Συνταξιουχος 14/10/2012 17:02:13

    Το αρθρο πολυ καλα τα λεει για την κυρια Ρεπουση. Για τα υπολοιπα, γιατι φωναζουν τα αριστερα κομματα; Γιατι υποτιμουν τη νοημοσυνη μας; Μολις πριν απο λιγες ημερες, βουλευτες του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ και στελεχη του ΑΝΤΑΡΣΥΑ δεν κατελαβαν το ΓΕΕΘΑ και δεν προπηλακισαν τον αρχηγο του; Κανεις δεν μιλαει πια γι'αυτο. Και ομως, το συμβαν αυτο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο και χαρακτηριστικο της βιας που μαζι με τη κριση μαστιζει τη κοινωνια μας. Και ομως, αν δεν κανω λαθος, οι αρμοδιοι υπουργοι και οι εισαγγελεις δεν ζητησαν, οπως εσπευσαν να κανουν σε αλλες περιπτωσεις, επειγουσες ερευνες και δικογραφιες εναντιων των βουλευτων και κατα των οργανων που δεν τους εμποδισαν να παραβατησουν. Και αναρωτιεται κανεις, τι θα ειχε γινει αν στη θεση των βουλευτων του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ ηταν βουλευτες της Χ.Α; Επισης, ποσες φορες στο παρελθον, βουλευτες του ΣΥΡΙΖΑ επενεβησαν για να ελευθερωσουν ανθρωπους τους που ηταν κρατουμενοι απο την αστυνομια για μη πολιτικους λογους; Ποσα κτιρια, δημοσια και μη τελουν (αυτη τη στιγμη που μιλαμε, σε ολη την Ελλαδα) υπο καταληψη απο "αριστεριστες"; Ποσα "ταγματα
    εφοδου" "αντιεξουσιαστων-αντιρατσιστων" διαδηλωσαν βιαια, την εβδομαδα που μας περασε, φωναζοντας και οτι η πολιτικη του κυριου Δενδια ειναι "ρατσιστικη"; Πως μπορει να χαρακτηρισει κανεις ολες αυτες τις (συχνες) συμπεριφορες; Πολλοι ζητουν την θεση εκτος νομou της Χ.Α. Θα ειναι λαθος νa συμβει κατι τετοιο χωρις ν'απαγορευθουν, συγχρονως, και ορισμενες επισημες συνιστωσες της αριστερας και ιδιως τα "ταγματα εφοδου" αριστερων κομματων που εχουν προκαλεσει στο παραλθον τοσες καταστροφες. Θα ειναι επισης λαθος νa συμβει κατι τετοιο χωρις να εχουν απαγγελθει, συγχρονως, κατηγοριες εναντιον kai αυτων που κατεκλεψαν και κατεστρεψαν την χωρα. Στην δημοκρατια δεν υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα.

  24. Aggelos avatar
    Aggelos 14/10/2012 17:04:51

    καλα δουλευομαστε?

    η καννελη ως πιο γνωστα πλακωνοταν με τα ματ καθε μερα..

    και πολλοι αλλοι
    συριζαιοι τραβουσαν και εβγαζαν τους αναχρικους μακρια απο την αστυνομια
    επι χρονια,,τους σωζανε

    ας τα αφησουμε αυτα..
    και αν υπαρχουν παντου καμερες που λες και κινητα ,γιατι κανενα δεν εχει γραψει τους αναρχικους μτ ις μολωτωφ στο πολυτεχνειο?
    απλα τ κινητα τραβιουνται απο αναρχοαριστερους

    ειναι το καταστημενο ειδικα στη νεολαια..

    τα ψεμετα τελειωσαν

    ολοι οι τραμπουκοι μεσα,,ειτε αναρχοαριστεροι ειτε χρυσαυγιτες

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Aggelos 14/10/2012 17:15:19

      Η Λιάνα πλακωνοταν με τα ματ μόνον στο γήπεδο, για τον "Πανάθα".
      Ποτέ άλλοτε. Δεν θα την δίκαζα γι αυτό, άλλωστε μπουκάλι σε διαιτητή δεν πέταξε ποτέ, όπως ο άλλος.

    • arcane avatar
      arcane @ Aggelos 14/10/2012 17:56:15

      Βάλε βίντεο να δούμε.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Aggelos 14/10/2012 18:15:30

      Όποιος δοκίμασε να βιντεοσκοπήσει, με κάμερα ή κινητό, αναρχικούς τραμπούκους εν δράσει, θα θυμάται για καιρό την αστραπιαία ομαδόν αντίδρασή τους, και την άμεση εξαφάνιση-"απαλλοτρίωση" του αποδεικτικού υλικού. Συμβαίνει τακτικά στη γειτονιά μου (Εξάρχεια, κέντρο Αθήνας) , όπου και οι κάμερες της αστυνομίας έχουν φυσικά μία προς μία ξηλωθεί. Υποψιάζομαι ότι αντίστοιχα συμβαίνουν εκεί όπου επικρατούν οι της "αντίθετης" πλευράς. Εξ ου και συμφωνώ μαζί σου, "όλοι οι τραμπούκοι μέσα, είτε αναρχοαριστεροί είτε χρυσαυγίτες".

      • arcane avatar
        arcane @ δρόμος 14/10/2012 20:09:19

        Μιλάμε γιά εκλεγμένους βουλευτές της αριστεράς να δέρνουν, αυτό καταγγέλει ο Aggelos, περιμένω βίντεο που να το δείχνει.
        Βίντεο με τραμπούκους αναρχικούς εν δράσει υπάρχουν άφθονα, έχουμε δει τόσες φορές στη τηλεόραση.

  25. Γιαννης Γιαννης avatar
    Γιαννης Γιαννης 14/10/2012 17:45:45

    Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι χρυσαυγιτης ούτε πάω κάθε Κυριακή στην εκλησια αν χρ.ορθόδοξος . Να ρωτήσω κάτι τους αριστεριστες της σύγχρονης Ελλαδος. Εάν ανέβαζε κάποιος μια παράσταση που παρουσίαζε το Σαμαρά το βενιζελο τον Τσίπρα και τον Κουβέλη gay και να κάνουν σεξ επι σκηνής θα προλάβενε να ανέβαινε η παράταση η θα την έκοβαν για προσβολή και τα σχετικά . Τη θρησκεία με ποιο δικαίωμα την προσβάλουν λοιπόν και θέλουν αυτο να δεχτώ σαν έκφραση δημοκρατίας και αντίληψη τέχνης;; Και όπου υπάρχει γεγονός που θίγει τον ελληνισμό και τη θρησκεία μας η ρεπουση και ο τατσοπουλος είναι πάντα πρώτοι πως τα καταφέρνουν ;;

  26. thanos avatar
    thanos 14/10/2012 18:51:56

    Δυστυχώς, έφτασε η στιγμή που ένα κόμμα ακραίο (τουλάχιστο μην πω κάτι άλλο) έχει γίνει απαραίτητο για την πολιτικόοικονομικοκοινωνική ζωή της χώρας.
    Δυστυχώς, αλλά είναι αναγκαίο. Φανταστείτε την τεράστια πίεση που ασκούν οι αριστερίζοντες (γιατί αριστεροί ποιοί είναι) μέσω των νταβατζήδων σε όλες τις μορφές της κοινωνίας και πολιτικής -λαθρομετανάστευση, κουκουλοφόροι, τρομοκρατία, "κοινωνικοί αγώνες" του ΠΑΜΕ που εγκλωβίζει τις υγιείς δυνάμεις της εργασίας σε καταστροφικούς ρόλους και αντιεργατικά αδιέξοδα κλπ.
    Απέναντι σε όλα αυτά στην ουσία η Χ.Α. δίνει ανάσα στον δεξιό χώρο, συμπιέζει βέβαια αριθμητικά τις δυνάμεις ειδικά της Ν.Δ. αλλά την απελευθερώνει στην επιχειρηματολογία και στην δράση (ως κυβέρνηση).
    Συμπερασματικά, αυτό που θέλω να τονίσω δεν είναι μόνο αρνητική η παρουσία της Χ.Α. στη σημερινή συγκυρία. Αρκεί ο χώρος που εκφράζονται οι Έλληνες διαχρονικά να ανασυνταχθεί για να δείξει ποιοι είναι οι αληθινοί πατριώτες και ποιοι οι καπηλευτές. Ειδάλλως, οι ρόλοι θα αλλάξουν και θα αντιστραφούν

  27. nikos17 avatar
    nikos17 14/10/2012 21:05:43

    κύριες και κύριοι που κατηγορείται για φασισμό την ακρα αριστερά και την άκρα δεξιά, μας έχετε ζαλίσει με τη λεξη...ΦΑΣΙΣΜΟΣ, ΦΑΣΙΣΤΑΣ κλπ . Απολαύστε την τέλεια δημοκρατία μας, στην ηγεσία της οποίας δεν υπάρχουν κλεφτες, ψεύτες και ανίκανοι, τα τελευταία σχεδόν 40 χρόνια. Επίσης δεν μου μοιάζει πολύ φυσιολογικός ο φανατισμός και τόση πίστη, ας πούμε για τον συνωστισμό ή για την παιδεία. Τόσος ανθελληνισμός πιά. Δεν το πιστεύω, κάποιος πληρώνει καλά.......

  28. ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС avatar
    ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС 14/10/2012 21:16:00

    Οι Ρωμαίοι έλεγαν: DURA LEX, SED LEX.

    Δηλαδή, “σκληρός νόμος, αλλά νόμος”. Μήπως ήταν και οι Ρωμαίοι … φασίστες;

    Φασισμός είναι η κουλτούρα της γενικευμένης ανομίας που υπέθαλψε και υποθάλπει ακόμη και σήμερα η ψευτοαριστερά του Πολυτεχνείου και εντεύθεν.

    Πριν το 74 η αριστερά , μέσω του Ηλιού, στη βουλή διακήρυττε: ” Θα σας ταράξουμε στη νομιμότητα!”

    Συγκρίνετε εκείνη την αριστερά με τη σημερινή “αριστερά” της κατεδάφισης των πάντων…

  29. ΚΜ avatar
    ΚΜ 15/10/2012 01:00:32

    EST LEX, SYRIZÆI LEX.

  30. arcane avatar
    arcane 15/10/2012 05:24:31

    @ΒΙΣ μην μου αποδίδεις τον Τατσόπουλο, δεν εκλέχτηκε με τη δική μου ψήφο! Ακόμα και αυτός ο γελοίος όμως δεν βιαιοπραγεί όπως βιαιοπραγούν οι βουλευτές της ΧΑ. Εγώ δεν έδωσα συγχωροχάρτι σε διάφορες ομάδες της Εξαρχειακής αριστεράς που ασκούν βία ούτε κατηγόρησα συλλήβδην τη δεξιά γιά άσκηση βίας. Είδες εσύ ποτέ βουλευτή της ΝΔ ή των ΑΝΕΛ να δέρνει; Ούτε εγώ. Συνέκρινα μόνο τη ΧΑ που οι βουλευτές της βιαιοπραγούν οι ίδιοι με τα κόμματα της αριστεράς και διαπίστωσα ότι οι αριστεροί βουλευτές δεν βιαιοπραγούν. Στο σημείο αυτό δεν με έχει διαψεύσει κανείς.

    @ήγγικεν δεν έχω δει το πρωτότυπο γιατί δεν διαβάζω Αυγή, σίγουρα όμως αυτό το ημερολόγιο είναι απαράδεκτο. Ισως για αυτό το απέσυραν αμέσως και δεν το βρίσκει πιά κανείς πουθενά. Πάλι όμως δεν υπάρχει εκεί μέσα βουλευτής της αριστεράς που να δέρνει, ενώ το γεγονός ότι το εξαφάνισαν αμέσως δείχνει πως δεν τους εκφράζει. Είδες εσύ τη ΧΑ να αποσύρει τις απειλές βιαιοπραγίας μετά από μία μέρα, θεωρώντας ότι κάποιος νεαρός υπερέβη τη κομματική γραμμή της; Εγώ δεν είδα, αντίθετα είδα τους βουλευτές της να απειλούν στη βουλή και να βιαιοπραγούν στο δρόμο.

    @panos δεν έχει σημασία το τι νομίζω εγώ αλλά το τι ορίζει ο νόμος. Η βιαιοπραγία είναι παράνομη, οι απεργίες και οι διαδηλώσεις είναι νόμιμες.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ arcane 15/10/2012 13:49:37

      Υποκριτικά κολλάς στο βουλευτηλίκι των τραμπούκων της ΧΑ και περνάς στα μαλακά (επειδή έτσι σε συμφέρει) τη συσσωρευμένη βία δεκαετιών της Αριστεράς.
      Ξέρεις πόσα χρήματα έχει στοιχίσει στο ελληνικό Δημόσιο η αποκατάσταση των τραμπουκισμών της Αριστεράς τόσες δεκαετίες;
      Ξέρεις πόσο έχει βλάψει την αισθητική του Νεοέλληνα αυτό το χάλι του δημόσιου χώρου και των ΑΕΙ στην Αθήνα (και στην Πάτρα, και στη Θεσσαλονίκη), που είναι ΔΙΚΟ ΣΑΣ δημιούργημα;
      Η Νέμεσις σας ήρθε εκεί από όπου δεν το περιμένατε. Από τους μπράβους και τους κάφρους των γυμναστηρίων. Ε, λοιπόν, δεν σας λυπάμαι. Καθόλου. Το αντίθετο. Παίζετε τους τζάμπα επαναστάτες στην πλάτη μας, με δικά μας έξοδα; Ε λοιπόν, φάτε καφριλίκι τώρα.

    • panos avatar
      panos @ arcane 15/10/2012 13:54:29

      ο νομος λεει οτι και η βλασφημια ειναι παρανομη. ο νομος λεει επισης οτι η καταληψεις ειναι παρανομες. ο νομος λεει οτι το να εμποδιζεις εργαζομενους απο την εργασια τους ειναι παρανομο.

      εδω κανει το λαθος η αριστερα. τοσα χρονια προσπαθουσε να πεισει οτι η δικια της παρανομια ειναι δικαιολογημενη. δεν ειναι ετσι. η παρανομια ειναι παρανομια. η βια ειναι βια. ουδολως με απασχολει αν ειναι απο αριστερα ή απο δεξια. θελω να τελειωνουμε και με τους μεν, και με τους δε.

  31. arcane avatar
    arcane 15/10/2012 09:46:51

    Γιατί όμως την έβαλε γενικό δερβέναγα της Ελληνικής ιστορίας η Γιαννάκου; Αυτό ήταν πολιτική απόφαση της ΝΔ, αλλιώς ούτε που θα ξέραμε ποιά είναι η Ρεπούση, ούτε που θα μας ένοιαζε να μάθουμε.

  32. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 15/10/2012 10:37:16

    Το ζήτημα είναι ποιός υποστηρίζει ουσιαστικά τη δημοκρατία και ποιά δημοκρατία.
    Διότι για να μιλήσουμε για δημοκρατία, καταρχήν πρέπει να υπάρχει εθνική κυριαρχία όχι "περιορισμένη".
    Θα πρέπει να έννοια της λαϊκής κυριαρχίας να μην είναι αποτυπωμένη μόνον στο χαρτί, ως αφηρημένη αρχή, αλλά να πραγματώνεται συνεχώς.
    Δυστυχώς, στην πορεία του νεοελληνικού κράτους, ούτε το ένα ούτε το άλλο ίσχυε.
    Βασικό χαρακτηρισμό γνώρισμα των πολιτικών ελίτ που κυβέρνησαν ήταν η πολύπλευρη και πολυεπίπεδη εξάρτηση. Και από αυτόν τον κανόνα ουδεμία εξ αυτών εξαιρείται, ακόμη και όταν "σημαντικές φυσιογνωμίες" (Τρικούπης, Βενιζέλος, Καραμανλής ο Α', Παπανδρέου ο Β') βρισκόταν επικεφαλής.
    Και δεν αναφέρομαι σε δικτάτορες, γιατί δεν αναγνωρίζω το δικαίωμα σε κανέναν να αυτοανακηρύσσεται "σωτήρας" με την δύναμη της ισχύος των όπλων που ελέγχει και όχι της λαϊκής βούλησης και τούτο άσχετα με το ότι αρκετοί κοινοβουλευτικοί έκαναν χειρότερη διαχείριση από τους δικτάτορες.
    Πότε μπορούσαμε ως λαός να ενεργήσουμε ελεύθερα, χωρίς τη σύμφωνη γνώμη ή την ανοχή των "προστάτιδων" δυνάμεων ή μάλλον άνευ της "αδείας" αυτών;
    Και, εν πάση περιπτώσει, αυτοί που θεσμικώς θα έπρεπε -υποτίθεται- να θωρακίζουν, υπερασπίζουν και εμβαθύνουν τη δημοκρατία και τις ελευθερίες, κυρίως δε την πραγματική και μη κολοβή εθνική κυριαρχία (που αποτελεί αναγκαία προϋπόθεση για ύπαρξη και λειτουργίας δημοκρατικού πολιτεύματος -αστικού ή λαϊκού) τί έπραξαν κατά την ιστορική διαδρομή;
    Για να κατισχύσουν δεν είχαν "αναφορά" σε κάποια πρεσβεία (Μ. Βρεττανίας ή ΗΠΑ κυρίως), για να είναι αρεστοί και υπάκουοι, ή άλλοι (λ.χ. Ζαχαριάδης) δεν είχαν ως "αναφορά" τη Μόσχα;
    Οπως και ο καθηγητής Γιανναράς πολλάκις έγραψε, μιλάμε πολύ για τα ελάσσονα, μη ενασχολούμενοι (όχι τυχαία ή αναίτια) με τα μείζονα. Εκεί σιγή, "απορία ψάλτου βηξ".
    Εν τέλει, μας αξίζει είτε μια υποτελής συγκυβέρνηση, είτε μια "συνωστισμένη" και νεοταξίτισσα Ρεπούση ή μια Χ.Α. με τα "τάγματα εφόδου"; Ομαλή δημοκρατική ζωή με σεβασμό στους θεσμούς και στις ελευθερίες και συνεχης πραγμάτωση εθνικής και λαϊκής κυριαρχίας δεν αξίζει στο λαό αυτόν;
    Οι συνέπειες ενός πολύ αιματηρού και καταστρεπτικού εμφύλιου (αφού οι ηγεσίες είχαν δώσει γη και ύδωρ σε ξένους "προστάτες") δεν έγιναν μάθημα σε πολλούς;
    Εχει "τάξει" κάποιος υποτιθέμενος Θεός την Ελλάδα στη δεξιά, το κέντρο ή την αριστερά ή στη δύση και δεν το γνωρίζουμε;
    Εν τέλει, για πόσους ισχύει πραγματικά η ρήση "πρώτα η Ελλάδα";

  33. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 15/10/2012 13:05:06

    Μια και το άρθρο αναφέρεται στην Κυρία Ρεπούση, ας μου επιτρπεί ένα σχόλιο για το βιβλίο της.
    Το εξοργιστικό και το απαράδεκτο με το βιβλίο της Κυρίας Ρεπούση δεν είναι μόνο ο πολυσυζητημένος «συνωστισμός». Είναι βασικά το ότι η συγγραφέας της Ιστορίας Στ΄ Δημοτικού ΜΕΓΕΘΥΝΕΙ ΤΑ ΕΠΟΥΣΙΩΔΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΜΕΧΡΙΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΩΣ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ. Γα παράδειγμα, ενώ κάνει ειδική μνεία της πανελληνίως άγνωστης Δόμνας Βισβίζη, την ίδια στιγμή αποσιωπά τη θυσία του Παπαφλέσσα στο Μανιάκι, προφανώς επειδή η διαβόητη «πολιτική ορθότητα» θέλει σώνει και καλά να απαλλάξει τα ελληνικά σχολικά εγχειρίδια από τη «φαλλοκρατική ιστορική αντίληψη». Ενώ παραθέτει έναν πίνακα μισής σελίδας με τις σημαντικότερες ελληνικές εισαγωγές και εξαγωγές κατά το 1858, την ίδια στιγμή συρρικνώνει την ιστορική αφήγηση για το Μεσολόγγι σε έναν απλό επί τροχάδην υπαινιγμό. Eνώ αφιερώνει μια ολόκληρη σελίδα στα αθηναϊκά καφενεία του 19. αιώνα, την ίδια στιγμή συνθλίβει τη βασική αναφορά στο Αλβανικό Έπος μέσα σε τρεις, μόλις, γραμμές.
    Το βιβλίο της Κυρίας Ρεπούση είναι ένα δημιούργημα του ιστοριογραφικού αναθεωρητισμού, στο οποίο η ιστορική αφήγηση ουσιαστικά φυγαδεύεται από την πίσω πόρτα και η εθνική συνείδηση των μαθητών αποπροσανατολίζεται και αποδυναμώνεται. Το παραπάνω βιβλίο δεν αποπνέει κάποια αριστερή ή άλλη ιδεολογία. Ευθυγραμμίζεται απλώς με τις επιταγές της πολιτικής ορθότητας, των ΜΚΟ και των αγορών. Γι’ αυτό και επικρίθηκε σφοδρά και από την αριστερά και από τη δεξιά, ενώ βρήκε ενθουσιώδεις υπέρμαχους στις τάξεις των μεταλλαγμένων αριστερών αλλά και των νεοταξικών/νεοφιλελεύθερων.

  34. Nik avatar
    Nik 16/10/2012 08:39:59

    Re Pussy? Ετσι γράφεται στα "ξένα";