#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2012 21:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Αριστερά νίπτει τα χείρας της για την φασιστική βία

ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ δεν ψήφισαν καταδίκη της Χρυσής Αυγής από την Βουλή!!!



Μπροστά σε ακόμη μια ήττα ή αν θέλετε, σε ένα ακόμη αυτογκόλ, βρίσκεται το πολιτικό σύστημα το οποίο αδυνατεί να πράξει ακόμη και τα αυτονόητα. Τα πολιτικά κόμματα δε μπορούν να προστατέψουν ούτε καν τον εαυτό τους.

Η συζήτηση στην Επιτροπή Δεοντολογίας της Βουλής για τα πεπραγμένα της Χρυσής Αυγής μέσα κι έξω από το κοινοβούλιο κατέληξε σε φιάσκο. Ίσως κάποιοι περίμεναν να παρευρεθούν και βουλευτές της Χ.Α., να γίνει κανένας τσαμπουκάς και να γίνουμε θέαμα στα κανάλια όλου του κόσμου. Και δι' αυτής της πρακτικής να επιβληθούν ποινές. Η Χρυσή Αυγή δεν τους έκανε τη χάρη και δεν παραβρέθηκε με αποτέλεσμα τα υπόλοιπα κόμματα να τρώνε τις σάρκες τους και να μην τολμούν να ορθώσουν το ανάστημά τους μπροστά στο φαινόμενο του άκρατου λαϊκισμού, του φασισμού και του εκχυδαϊσμού της πολιτικής ζωής του τόπου.

Αναλώθηκαν επί δύο ώρες σε μια φιλολογική συζήτηση για το τι είναι βία για να καταλήξουν ότι απλά... καταδικάζουν τη συμπεριφορά των Χρυσαυγιτών. Μάλιστα, το ΚΚΕ ψήφισε λευκό σε όλες τις προτάσεις (πρότεινε να επαναξιολογηθεί το όλο ζήτημα) ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ ψήφισε λευκό στην παράγραφο που λέει ότι καταδικάζονται οι πρακτικές των Χρυσαυγιτών ζητώντας να υπάρξει ρητή καταδίκη της ρατσιστικής βίας.

Παρά τη θετική της ψήφο, η βουλευτής των Ανεξάρτητων Ελλήων, Μαρία Τσαρουχά-Κόλλια, σημείωσε ότι ενώ και στο παρελθόν υπήρξαν αντίστοιχες συμπεριφορές βουλευτών (επικαλούμενη τη συμμετοχή του Γ. Παπανδρέου στην κινητοποίηση στον Πειραιά), η Βουλή δεν είχε αντιδράσει το ίδιο (με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή)

Το τελικό κείμενο της επιτροπής, που θα παραδοθεί στον πρόεδρο της Βουλής, Βαγγέλη Μεϊμαράκη αναφέρει:

1) καταδικάζει τα επανειλημμένα φαινόμενα βίας, στα οποία συμμετέχουν βουλευτές της Χρυσής Αυγής,

2) προτείνει στον πρόεδρο της Βουλής, εφόσον συνεχιστεί η αντικοινοβουλευτική, παράνομη συμπεριφορά βουλευτών, να ζητήσει προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση

3) επισημαίνει τις ευθύνες της ηγεσίας της Χρυσής Αυγής και

δ) καλεί την εκτελεστική εξουσία και τη Δικαιοσύνη να επιταχύνει τις διαδικασίες απόδοσης ευθυνών.

Και στα γραφεία της Χρυσής Αυγής γελάνε με την... τιμωρία που τους επέβαλαν. Λες και δεν υπήρξε βουλευτής που χτύπησε με κλωτσιές γυναίκα συνάδελφό του στο Περιστύλιο. Δεν υπήρξαν βουλευτές σε ρόλο μπάτσου που έκαναν ελέγχους και επικροτούσαν τραμπουκισμούς.

Δεν υβρίζεται σκαιότατα ο πρωθυπουργός, υπουργοί, βουλευτές, η ίδια η Δημοκρατία από τους Χρυσαυγίτες.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/09/2012 22:14:16

    Εδώ επιβεβαιώνονται πλήρως οι έχοντες την περίεργη άποψη πως αναρχισμός και φασισμός είναι 2 όψεις του ίδιου συστήματος και τρέφουν η μία την άλλη ως συγκοινωνούντα δοχεία. Μόνο που δε βλέπουμε όλοι τον αγωγό επικοινωνίας...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Γεώργιος Τ. 14/09/2012 01:06:42

      Ο αγωγός επικοινωνίας είναι φίλε η αποτυχία του κέντρου(μεσαίου χώρου) όπως τους αρέσει να λένε οι πολιτικοί.
      Τι φταίει ο απλός πολίτης που εχει σοβαρό πρόβλημα;
      Τον νοιάζει να λυθεί,όχι σε τι πιστεύει ο λύτης!

  2. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 13/09/2012 22:17:10

    Καλά κάνανε, άμα θέλετα να μιλήστε γιά νομιμότητα πετάξτε έξω από τις λαϊκές τους ψευτονόμιμους και τα λαθροπροϊόντα και αφήστε τα κοινοβουλευτικά σώου. Δεν χρειάζεται επίφαση δημοκρατίας ο λαός αλλά τήρηση των νόμων. Τολμάει ο Δένδιας να ξεβρωμίσει τις λαϊκές;(ξέρω εμπλέκονται και οι δήμοι). Αν τολμήσει δεν έχουμε λόγο να χρειαζόμαστε την Χ.Α.

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 13/09/2012 22:24:04

    Γιάτι ετσι τον πληρώνουν τα αφεντικά του να λεεί. Για να τους βρίζει αυτος μαλλον θα νε καλοι, οπότε σκέφτομαι να τους ψηφίσω την επόμενη φορα.

  4. metanastis avatar
    metanastis 13/09/2012 22:38:58

    Πέστα ρε Καραμήτρο!!
    42 χρόνια η οικογένειά μου σε λαικές παζάρια πανηγύρια. Κοιμόμασταν με 50 βαθμούς υπό σκιά , με βροχή, με χιόνια κλπ.
    Και δεν είναι μόνο ο δήμος, είναι και οι μονές και οι λοιποί παρατρεχάμενοι...
    Α, όταν ερχόταν το σδοε ή ο Κ. Διοικητής... όλοι οι παράνομοι είχαν εξαφανιστεί μισή ώρα πριν. Τυχαίο; χαχαχα.
    Και εμείς τα κορόιδα πληρώναμε κανονικά πάγκους, παράγκες, φπα κλπ.

    ΥΓ 1. Ο Σύριζα θέλει να βοηθήσουμε τα αδέλφια μας στη Συρία λέει;
    ΥΓ.2 Το έχω ξαναγράψει. Θέλετε να με κάνετε χρυσαυγίτη με το ζόρι τώρα στα γεράματα; Δεν μπορεί ο πρόεδρος να βρει μερικούς άξιους σαν το Φαήλο μας να καθαρίσει επιτέλους την κόπρο; Έλεος!

    • Enzo avatar
      Enzo @ metanastis 13/09/2012 22:41:49

      ετσι οπως σε κοβω βιοπαλαιστη μαλλον θα γινεις με το ζορι γιατι δεν βλεπω δημοκρατικη τυπου σωτηρια της χωρας, με το ζορι θα στρωσουμε σαν χωρα.

  5. Silence t. avatar
    Silence t. 13/09/2012 22:47:50

    Το να σπάσει ένας βουλευτής τον πάγκο ενός λαθρομετανάστη είναι έγκλημα που επιφέρει την άρση της βουλευτικής ασυλίας , ενώ το να κάνει ατασθαλίες που ζημιώνουν ολόκληρο τον Ελληνικό λαό για πολλές γενιές , όχι !

    • Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
      Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) @ Silence t. 14/09/2012 10:33:51

      Στις ατασθαλίες έχετε μείνει εσείς .... σημεία και τέρατα έχουν διαπραχθεί καθό όλη τη διάρκεια της μεταπολίτευσης, τυχαία φτάσαμε εδώ που φτάσαμε σήμερα? Χώρα μπάτε σκύλοι αλέστε.

  6. ΜΜΜ!! avatar
    ΜΜΜ!! 13/09/2012 23:18:39

    από το twitter του παπαδημουλη προς τον ζουλα
    "ΣΥΡΙΖΑ, Δημαρ και ΚΚΕ, ζήτησαν απόλυτη και αυστηρή καταδίκη της ΧΑ. ΝΔ-ΠΑΣΟΚ το αρνήθηκαν, γι αυτό το λευκό. κ Ζούλα "φαλτσάρατε"!

  7. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 13/09/2012 23:28:19

    Επειδή είμαι οπαδός τής συνομωσιολογικής θεώρησης όχι μόνον τής Ιστορίας, αλλά καί τής καθημερινότητας καί επειδή τό πράγμα ξεπερνά κατά πολύ αυτό καθεαυτό τό συγκεκριμένο πρόβλημα τής οικονομικής κρίσης-η οποία φαίνεται ότι χρησιμοποιείται ώς εξέχων προκάλυμμα γιά εθνοκτόνες πρακτικές- θέλω νά ρωτήσω ευθέως:
    -Τί σημαίνουν οι κάτωθι νόμοι;
    -Ποιός τούς εισηγήθηκε;
    -Είναι σέ γνώση τής σημερινής πολιτικής ηγεσίας;
    -Άν ναί. Είναι ενσυνείδητη επιλογή;
    -Τά κέντρα «προσωρινής» κράτησης λαθρομεταναστών δημιουργούνται γι' αυτό τόν σκοπό;
    -Γιατί προωθούνται καί μάλιστα κόπτονται γιά αυτό οι Τροϊκανοί, οι Γερμανοί καί οι όποιοι άλλοι οι ΕΟΖ;
    -Εντάσσεται καί η στάση τής ΧΑ, καθώς καί η στάση τού ΣΥΡΙΖΑ-δημιουργώντας τό αναγκαίο δίπολο- στήν επίτευξη συγκεκριμένου στόχου;

    Ποιά οικονομική αναγκαιότητα οδήγησε στήν ψήφιση τών κάτωθι νόμων;
    «Ν.4052/01.03.2012* του κεφαλαίου ΙΓ΄ περί απαγόρευσης απασχόλησης παράνομων μεταναστών εξαιρεί από τη ρητή απαγόρευση του Νόμου όσες περιπτώσεις λαθρομεταναστών υπαχθούν στη διάταξη 37-5 του προγενέστερου Ν.3907/26.01.2011.
    Με την σειρά του το άρθρο 37-5 του Ν.3907/26.01.2011 προβλέπει ότι ο πληθυσμός των παράνομων μεταναστών που δεν είναι διαχειρίσιμος από το ελληνικό κράτος, μπορεί να κατευθυνθεί με ένα προεδρικό διάταγμα σε συγκεκριμένες περιοχές της Χώρας για
    συγκεκριμένη απασχόληση με την ιδιότητα του «λαθρομετανάστη» να διατηρείται. Συγκεκριμένα το το άρθρο 37-5 αναφέρει:
    «Σε περίπτωση αδυναμίας των αρμοδίων κατά περίπτωση αρχών να διασφαλίσουν με ίδιους πόρους ή μέσα ότι οι υπήκοοι τρίτων χωρών των οποίων η απομάκρυνση έχει αναβληθεί, απολαμβάνουν κατά το χρονικό διάστημα της αναβολής, στοιχειώδεις όρους αξιοπρεπούς προσωρινής στέγασης σε εγκαταστάσεις δημοσίου ή κοινωφελούς χαρακτήρα και γενικότερα ότι καλύπτουν τις άμεσα βιοτικές τους ανάγκες, μπορεί να επιτραπεί, μετά από σχετική άδεια να απασχολούνται ως μισθωτοί σε τομείς απασχόλησης σε συγκεκριμένες περιοχές της Χώρας. Με προεδρικό διάταγμα που εκδίδεται μετά από πρόταση των Υπουργών Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και Προστασίας του Πολίτη, καθορίζονται οι τομείς απασχόλησης και οι περιοχές της Χώρας όπου μπορούν να απασχολούνται ως μισθωτοί οι υπήκοοι τρίτων χωρών των οποίων έχει αναβληθεί η απομάκρυνση, το καθεστώς της ασφαλιστικής τους κάλυψης, οι όροι, οι προϋποθέσεις, οι διαδικασίες και τα αρμόδια όργανα, καθώς και κάθε άλλο σχετικό θέμα. Σε κάθε περίπτωση, κατά τη διάρκεια του χρόνου αναβολής της απομάκρυνσης ο υπήκοος τρίτης χώρας δεν έχει δικαίωμα πρόσβασης σε προγράμματα κοινωνικής ένταξης, ενώ το ως άνω χρονικό διάστημα διαμονής του υπηκόου τρίτης χώρας δεν μπορεί να συνυπολογιστεί στην περίπτωση εφαρμογής των διατάξεων του ν.3838/2010 περί πρόσβασης στην ελληνική ιθαγένεια ή στην περίπτωση εφαρμογής διατάξεων που αφορούν την πρόσβαση σε καθεστώς μακροχρόνιας διαμονής.»

  8. δημης avatar
    δημης 14/09/2012 00:07:31

    ΤΙ ΤΟ ...ΠΑΡΑΞΕΝΟ ;;;;;;;
    ΔΕΝ...ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ ;;;;
    ΕΚΠΛΗΞΗ;;;;;
    ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ...ΑΛΛΗΛΟΫΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΑ ...ΚΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...
    -ΤΟ..ΠΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΔΕΝ ΟΜΟΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΟΜΝΥΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΤΗΝ .."ΔΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΑΤΟΥ" ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΛΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΝΟΪΚΟΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΗΡΥΞΕΙ;;;;;
    -ΤΟ...ΠΙΟ ΡΟΖ....ΤΩΡΑ ....
    -να ..θυμίσουμε τον...παλαιότερο θαυμασμό του χωρου αυτου στο παρελθόν .. προς το...δημοκρατικό καθεστώς του...Τσαουσέσκου;;;;...
    -ΝΑ ΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΘΑΡΥΝΣΗ ΚΑΘΕ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ;;; Η΄ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ Η ΜΗ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ;;;;

    • Lampros avatar
      Lampros @ δημης 14/09/2012 17:32:01

      ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ…ΑΛΛΗΛΟΫΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΑ …ΚΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ…

      Ναι ρε φίλε, γιατί πήξαμε στην δημοκρατία με ΠΑΣΟΚ/ΝΔ.

      Ψάξτε τώρα στα συσσίτεια για φαί, κλείστε τις επιχειρήσεις σας, αυτοκτονήστε αν δεν έχετε για τράπεζες/τοκογλύφους, απολυθείτε με συνοπτικές διαδικασίες μετά από 20-30 χρόνια δουλειάς, ζήστε με τη μισή σύνταξη και αυξημένα όλα 100%, καθήστε να ξεπουλήσουνε και όλο το κράτος σε ξένα ή ντόπια τσακάλια, να πάρουνε και οι Τούρκοι κάνα κομματάκι, και μετά...

      καταδικάστε τα κόμματα της αντιπολίτευσης που δεν είναι αρκετά δημοκρατικά...

  9. deldio avatar
    deldio 14/09/2012 01:00:22

    Η ζαλάδα φταίει από τις διαρκείς κωλοτούμπες της τριμερούς χουντικής συγκυβέρνησης. Δεν πειράζει, θα περάσει.

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 14/09/2012 01:19:02

    Τραγωδία η χρυσή αυγή. Τραγωδία όλες οι ακραίες φωνές.
    Πού να πήγε το μέτρον άριστον;;

  11. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 14/09/2012 01:19:46

    Πάντα πίσω από τα γεγονότα και βέβαια πολύ πίσω από τους ψηφοφόρους τα κατεστημένα κόμματα.
    Για ρωτήστε τη συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού πώς νιώθει για τους λαθρομετανάστες και το παραεμπόριο!
    Παλαιότερα γκάλοπ έδειχναν απέχθεια 75-85%...Τώρα -που φουντώνει η κρίση και η εγκληματικότητα - την υπολογίζω στο 90-95%...
    Αυτή την ανεκτικότητα που δείχνουν προς τους λαθρο καθώς και την αδιαφορία (για να μην πω μίσος για τους Έλληνες) οι πολιτικοί θα την πληρώσουν πολύ ακριβά και σύντομα.Θα τρίβουν τα μάτια τους...
    Κι ας μην ξεχνάνε ότι τους ψηφίζουν ΕΛΛΗΝΕΣ κι όχι λαθρομετανάστες!

  12. kotstak avatar
    kotstak 14/09/2012 01:26:01

    Η αριστερά, την κίνηση του Σαμαρά για άρση της ατιμωρησίας των πολιτικών, δεν τη βλέπει με καλό μάτι.
    Ξέρουν πως αύριο θα έρθει η σειρά τους. Μια ζωή παράνομες πράξεις κάνουν οι αριστεροί.
    Είχαν βολευτεί τόσα χρόνια με την ατιμωρησία.
    Το σκέφτηκαν, το ξανασκέφτηκαν, τη δικαιολογία τη βρήκαν.

    • deldio avatar
      deldio @ kotstak 14/09/2012 02:02:46

      Όπως έκανε η Αριστερά με τον εξωδικαστικό συμβιβασμό της SIEMENS; Ή με τα δομημένα ομόλογα; Ή με τον Μανούση-Παυλίδη; Ή με το ξεπούλημα της Ολυμπιακής;

      • Kώστας ΜΠ avatar
        Kώστας ΜΠ @ deldio 14/09/2012 02:04:23

        Όχι.
        Όπως τα άρπαξε από τον γιο του Πέτρου όπως κατήγγειλε ο Κοροβέσης.

  13. Νικος avatar
    Νικος 14/09/2012 10:10:42

    ''Αναλώθηκαν επί δύο ώρες σε μια φιλολογική συζήτηση για το τι είναι βία για να καταλήξουν ότι απλά… καταδικάζουν τη συμπεριφορά των Χρυσαυγιτών''.Κατα τη γνωμη μου η ΧΑ δεν ειναι τιποτ'αλλο απο το μακρι χερι ενος ''παρακρατους'' που στην αναγκη να αποπροσανατολιστει ο λαος απο την πολιτικη που εφαρμοζεται εναντιον του,στο ονομα της ''σωτηριας'' του,του ριχνει τις επιδρομες των μπραβων εναντιον των μεταναστων,απ'τη μια,αλλα και τη διανομη τροφιμων,απ'την αλλη.Η ΧΑ υπηρχε πολλα χρονια και ποτε τα ποσοστα της δεν περασαν το 5%,η πολιτικη ομως εναντιον του συνολου του ελληνικου λαου που εφαρμοστηκε και εφαρμοζεται απο τα κομματα του κεντρωου χωρου εχει σαν αποτελεσμα την ενισχυσει των ακρων.Το ΚΚΕ ομως δεν μπορει να καρποθει την αγανακτηση του κοσμου μιας και παρουσιαζει μια φθαρμενη και παρωχημενη οψη,οποτε ενισχυεται το αλλο ακρο.Το σημαντικοτερο και το πλεον φασιστικο της χθεσινη μερας ηταν ο συσχετισμος Σαχινιδη των αγανακτησμενων με τη ΧΑ.Αισχος να ακουγονται δημοκρατικες κορωνες απ'αυτους που επι 3 χρονια παραβιαζουν καθε εννοια δημοκρατιας.

  14. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/09/2012 16:26:21

    Το Συριζαριό ήθελε τον φερετζέ της «ρατσιστικής» βίας στο κείμενο γιατί άν καταδίκαζε την βία, εν γένει, θα καταδίκαζε και τον εαυτό του (χτες, σήμερα, αύριο). Πρόκειται για φασίστες ολκής - ρόζ αποχρώσεως όμως.

    • Lampros avatar
      Lampros @ ΚΜ 14/09/2012 17:33:00

      Το Συριζαριό ήθελε τον φερετζέ της «ρατσιστικής» βίας στο κείμενο γιατί άν καταδίκαζε την βία, εν γένει, θα καταδίκαζε και τον εαυτό του (χτες, σήμερα, αύριο). Πρόκειται για φασίστες ολκής – ρόζ αποχρώσεως όμως.

      Η βία των 20,000 αστυνομικών να σπάνε στο ξύλο κάτι εκατοντάδες χιλιάδες διαδηλωτές δεν μετράει φαντάζομαι, αυτή είναι καλή βία...

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Lampros 14/09/2012 17:45:17

        http://topontiki.gr/article/35842

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Lampros 14/09/2012 19:11:06

        Υπάρχουν περιπτώσεις που το κράτος νομιμοποιείται και επιβάλεται να ασκεί βία (μιλάω γενικά). Εσείς δεν δικαιούστε ποτέ να ασκείτε βία. Τέρμα.