#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2012 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Αργεντινή δεν είναι και τόσο μακρυά, κ. Στουρνάρα



«Το επίπεδο των Ελλήνων έχει πέσει, δεν έχει πέσει όμως δραματικά, δεν έχουμε γίνει Αργεντινή».

Τάδε έφη Γιάννης Στουρνάρας από το βήμα της Βουλής απαντώντας στις κραυγές βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ και ειδικά στον αρχηγό του λόμπι της δραχμής, Π. Λαφαζάνη.

Ας αφήσουμε στην άκρη τις εκτιμήσεις του ΣΥΡΙΖΑ για την οικονομία και το μέλλον της χώρας, άλλωστε το έχουμε ξαναπεί: οι άνθρωποι είναι εκτός τόπου και χρόνου. Κι ας πάμε στον υπουργό Οικονομικών ο οποίος είπε τα περί Αργεντινής. Προφανώς, δεν είμαστε σαν τη χώρα του... Μαραντόνα και του Μέσι διότι αυτή τη στιγμή είμαστε χειρότεροι από τους Αργεντινούς. Θυμίζουμε ότι πριν από μερικές εβδομάδες η πρόεδρος της Αργεντινής, Κριστίνα Κίρχνερ, φωτογραφιζόταν περιχαρής με την τελευταία επιταγή που θα έδινε στο ΔΝΤ για τα δάνεια του παρελθόντος.

Η Αργεντινή τα κατάφερε να απελευθερωθεί από τα οικονομικά δεσμά καθώς είχε πλουτοπαραγωγικές πηγές και εξαγώγιμα προϊόντα για να αναστήσει την οικονομία της. Ακόμη και οι ποδοσφαιριστές της είναι εξαγώγιμο προϊόν που φέρνει πολλά εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο στη χώρα. Εμείς, ούτε τα ποδοσφαιρικά ταλέντα μας δε μπορούμε να πουλήσουμε στους κουτόφραγκους. Κι όταν το κάνουμε τα τσεπώνουν οι πρόεδροι, αφού δεν φορολογούνται κανονικά, και στη συνέχεια μας φέρνουν το…. Πίου το μαύρο πιστόλι, κι αυτόν αφορολόγητο.

Εν πάση περιπτώσει, προφανώς ο κ. Στουρνάρας εννοούσε ότι η Ελλάδα δεν έγινε η Αργεντινή της εποχής που ο κόσμος έβγαινε με τις κατσαρόλες στους δρόμους επειδή δεν είχε να φάει. Ασφαλώς ακόμη δε φτάσαμε στο σημείο αυτό, αν και χιλιάδες συμπολίτες μας τρέφονται από την Εκκλησία ή ψάχνουν στα σκουπίδια. Κι αν δεν υπήρχε έστω και λίγο από το γνωστό ελληνικό φιλότιμο και το δέσιμο της οικογένειας, πολλοί γέροι στην επαρχία θα είχαν πάει μια ώρα νωρίτερα να βρουν το Δημιουργό τους.

Ασφαλώς και δεν έχει πέσει τόσο πολύ το βιοτικό επίπεδο των Ελλήνων, όπως υποστηρίζει ο κ. Στουρνάρας, όμως, σύμφωνα με την έρευνα της ΓΣΕΕ, έχουμε επιστρέψει στα επίπεδα του 1978. Συγκεκριμένα:

Το Ινστιτούτο Εργασίας της ΓΣΕΕ τονίζει πως την περίοδο 2010-2012 το κόστος εργασίας ανά μονάδα προϊόντος μειώθηκε 8%, ενώ η ύφεση αυξήθηκε και η ανεργία εκτινάχθηκε στα ύψη (από 17,7% το 2011 στο 24% το 2012).
Την περίοδο 2010-2011 οι μειώσεις μισθών του Δημοσίου ανήλθαν σε 3,5 δισ. ευρώ και του ιδιωτικού τομέα σε 3 δισ. ευρώ. Συνολικά την περίοδο 2010-2011 οι περικοπές των συντάξεων και οι μειώσεις των μισθών ανήλθαν αθροιστικά σε 16,2 δισ. ευρώ, δηλαδή στο 8% του ΑΕΠ, χωρίς να έχει μειωθεί η ανεργία, το δημόσιο χρέος και η ύφεση.
Η ΓΣΕΕ σημειώνει πως η οικονομική κατάσταση της κοινωνικής ασφάλισης επιδεινώνεται λόγω της αύξησης της ανεργίας (24%το 2012, δηλ. 1.200.000 άτομα) και της μείωσης των μισθών, που στερούν την κοινωνική ασφάλιση από πόρους της τάξεως των 9,5 δισ. ευρώ.
Ακόμη, υποστηρίζει πως η εισφοροδιαφυγή από την αδήλωτη και ανασφάλιστη εργασία καθώς και από τις ευέλικτες μορφές απασχόλησης οδηγεί σε απώλειες 8,5 δισ. ευρώ.
Τέλος, υποστηρίζει ότι η αγοραστική δύναμη των νέων κατώτατων μισθών έχει πλέον γυρίσει στα επίπεδα του 1978.

Αυτά, πριν δούμε το νέο πακέτο των 11,5 δισ. ευρώ κι ενώ η Ελλάδα βρίσκεται για 5η συνεχή χρονιά σε βαθιά ύφεση. Φέτος δε αναμένεται να κλείσει στο καλύτερο σενάριο σε 6% στο χειρότερο πάνω από 7%. Τι κάνει λοιπόν τον υπουργό Οικονομικών να πιστεύει ότι με τα μέτρα των σκληρών περικοπών στους χαμηλόμισθους και τη μεσαία τάξη, η απόσταση Αθήνα – Μπουένος Αϊρες (όταν ο κόσμος πεινούσε)  δεν είναι και πολύ μακριά;

Διότι αν υλοποιηθούν τα μέτρα αυτά, για την επόμενη τριετία η χώρα θα συνεχίσει σε βαθιά ύφεση, πράγμα που σημαίνει ότι η ανεργία θα φτάσει το 30%, η αγοραστική δύναμη θα μειωθεί δραματικά, η μετανάστευση θα εκτιναχθεί.

Τι είναι όμως αυτό που άλλαξε μετεκλογικά όλους εκείνους που μας έλεγαν ότι μόνο με αλλαγή των επαχθών όρων του Μνημονίου θα ανασάνει η Ελλάδα και δε θα βγουν οι πολίτες με τις κατσαρόλες, δεν θα γίνουμε δηλαδή Αργεντινή; Ήταν ψέματα, παρελκυστική πολιτική, προεκλογική κοροϊδία σαν κι αυτές που γίνονται πάντα στην Ελλάδα;

Και  στην κυβέρνηση δεν έχουν καν το ένστικτο της επιβίωσης; Τα μέτρα που σκέφτονται να επιβάλουν στρώνουν το χαλί για την αργεντινοποίηση της ελληνικής κοινωνίας. Και αν δε γίναμε ακόμη Αργεντινή, οδεύουμε ακάθεκτοι στο να γίνουμε, και μάλιστα συντομότερα απ' ότι πιστεύουν ορισμένοι.

Ατυχής, λοιπόν, η χρήση του παραδείγματος της Αργεντινής από την πλευρά του κ. Στουρνάρα διότι ο κ. υπουργός μπορεί να μην είναι επαγγελματίας πολιτικός, όμως, δεν πρέπει να ξεχνά κάτι πολύ σημαντικό.

Το Δεκέμβριο του 2001 η θρυλική πλατεία Πλάσα ντε Μάγιο, γέμισε από αγανακτισμένους και πεινασμένους Αργεντίνους. Οι συγκρούσεις με την Αστυνομία ήταν τόσο σφοδρές που ανάγκασαν τον πρόεδρο της χώρας, Φερνάρντο ντε λα Ρούα να εγκαταλείψει το προεδρικό μέγαρο με ελικόπτερο. Ηταν 20 Δεκέμβρη του 2011 και στην ιστορία καταγράφηκε ως τα «Δεκεμβριανά» της Αργεντινής. Σε όλο τον πλανήτη ο κόσμος είδε τον φοβισμένο πρόεδρο να το σκάει με το ελικόπτερο.

Δεν κάνουμε παραλληλισμούς, οι κακές σκέψεις. Όμως, με τα σκληρά μέτρα που έρχονται, ούτε ο Δεκέμβρης είναι μακριά, ούτε και η Αργεντινή.

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mv avatar
    mv 01/09/2012 11:30:23

    Ελλάδα-Αργεντινή : Ομοιότητες-διαφορές

    http://antikleidi.wordpress.com/2012/03/08/greece-argentina/

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ mv 02/09/2012 18:23:42

      Τι εννοει στις Διαφορες οτι η Ελλαδα δεν μπορει να τυπωσει χρημα; Απωλεσαμε το δικαιωμα αυτο για παντα οταν μπηκαμε στο ευρω, ακομη κι αν βγουμε απο αυτο; Τι παραπανω ξερει;

  2. abc avatar
    abc 01/09/2012 12:16:31

    O,τι και να γίνει, ο Στουρνάρας δεν πρόκειται να χάσει τίποτε...

  3. rally monkey avatar
    rally monkey 01/09/2012 12:21:20

    η πολιτικη μαλλον δεν ειναι το φορτε του .. αλλα την δουλεια του την κανει καλα ..και στην πολιτικη θα γινει καλυτερος
    θα μπορουσε να το ειχε πει πολυ πιο κομψα ο'τι δηλ. 'εχουν αποφευχθει τα χειροτερα' (προς το παρον)
    και αυτο ειναι αληθεια

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ rally monkey 02/09/2012 14:00:55

      ΠΑΜΠΑΛΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΠΟΡ . ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΛΜΑ
      ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ "ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ ", ΤΟΥ ΦΟΡΤΩΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ
      .......ΝΑ ΕΞΑΓΝΙΣΘΟΥΜΕ.
      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

  4. je te connais par la folie terrible du peuple avatar
    je te connais par la folie terrible du peuple 01/09/2012 12:28:43

    το μοναδικό πρόβλημα στην ελλάδα είναι πως εναλλακτική λύση είναι ο σκουρλέτης, ο λαφαζάνης, ο στρατούλης, ο βούτσης, ο μπαλάφας και ο σταθάκης.

    • Factorx avatar
      Factorx @ je te connais par la folie terrible du peuple 01/09/2012 13:18:20

      ....και ο Μιχαλολιάκος! φαντάζεσαι να γίνει ... πρωθυπουργός;

      • je te connais par la folie terrible du peuple avatar
        je te connais par la folie terrible du peuple @ Factorx 01/09/2012 13:20:19

        ω ναι

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ je te connais par la folie terrible du peuple 02/09/2012 02:30:09

      Την οποία προωθούν ποιοι μήπως μπορείς να μας πεις;

      • je te connais par la folie terrible du peuple avatar
        je te connais par la folie terrible du peuple @ ano-kato 02/09/2012 04:03:35

        ειλικρινά δεν ξέρω. πάντως και ο σύριζα είναι οπωσδήποτε κομμάτι του συστήματος, τώρα το σύστημα ποιο είναι συγκεκριμένα; έτσι όπως το βλέπω εγώ το οικόπεδο είναι αμερικάνικο και η επένδυση είναι με γερμανικά λεφτά. τί να πω;

  5. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 01/09/2012 13:02:11

    Αποψή μου
    Το πρόβλημα της Ελλαδος το κοιτάμε απο λάθος πλευρά, κατά τη γνωμη μου ότι λύση και να βρεθεί στο οικονομικό πρόβλημα θα είναι πρόσκαιρη με αποτέλεσμα σε μερικά χρονια να ξαναβρεθούμε σε δινη.
    Φέρνω στο μυαλό μου οτι διδαχθήκαμε στο σχολείο(ναι στην εποχή μου είχαμε αριστα βιβλία και πολυ καλους δασκάλους και καθηγητές-τα ιδιαίτερα μαθήματα στο σπιτι ήταν ακόμα αγνωστη λέξη)
    Λοιπον, απο τότε μάθαμε τα κακα της αστυφιλίας και ρωτώ, ο ελαχιστότατος ενεργός πληθυσμός της επαρχίας μπορεί να παράγει τρόφιμα και πρωτες ύλες για να θρέψει τα 5.5 εκ της πρωτεύουσας και το 1 εκατ της συμπρωτευουσας? Μια που η απάντηση σαφώς και είναι οχι, θα εξαρτόμαστε πάντα απο τις εισαγωγές βασικων είδων κατανάλωσης, άρα θα πετάμε πολυτιμότατο συνάλλαγμα. Γίνεται ένα εθνος να βασιζεται αποκλειστικά και μόνο στις υπηρεσίες? Ποντάραμε στον τουρισμό και κάναμε μια τρύπα στο νερό, ποντάραμε στους εφοπλιστές και αυτοι αντί να ρίχνουν τα λεφτά τους στην αγορά ή επενδυουν στο Λονδινο ή τα διαθέτουν για να αγοράζουν ποδοσφαιριστες.
    Μόλις ακουσα στην τηλεόραση οτι φέτος μπορεί να υπάρξει παγκόσμια σιτιστικη κριση λόγω μικρης παραγωγης.
    Ευτυχως στην Ελλαδα η σπορα φωτοβολταικων και η αγρανάπαυση των αγρων πηγε μια χαρα , οποτε δεν θα πεινασουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. δημης avatar
    δημης 01/09/2012 13:17:59

    ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ.....
    ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ....ΑΠΑΝΤΗΣΗ....ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΛΑΙΟ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΙΣΤΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ....

  7. rally monkey avatar
    rally monkey 01/09/2012 14:09:20

    Ο Mario Blejer ειναι πρωην κεντρικος τραπεζιτης της Αργεντινης
    'Η Ελλαδα δεν πρεπει να ακολουθησει το παραδειγμα της Αργεντινης'
    h**p://www.ft.com/cms/s/0/d1b420d6-a32e-11e1-8f34-00144feabdc0.html#axzz259WCX5lO

    παει καιρος που εχει δημοσιευτει - Μαιο, πριν την καθοριστικη 2 εκλογικη αναμετρηση - οταν για την Ελλαδα 'επαιζαν ολα τα σεναρια' -δεν πηρε δημοσιοτητα

    επειδη εχουμε 'ξεφυγει' τελειως με τους παραλληλισμους και με τις αναφορες στο 'παραδειγμα της Αργεντινης' ..και επειδη ο τυπος Αργεντινος και κεντρικος τραπεζιτης ... δεν μπορει κατι θα ξερει.. νομιζω πωε θα αξιζε να μεταφραστει και να αναρτηθει.

  8. Enzo avatar
    Enzo 01/09/2012 15:37:52

    Στην επαγγελματική μας ζωή έχουμε ζήσει χιλιάδες παραδείγματα απο υπαλλήλους που τα βροντηξαν μπροστά στους εργοδότες τους και σηκώθηκαν και έφυγαν απο αξιοπρέπεια , ακόμα και σήμερα γίνεται αυτό που το να δουλεύεις θεωρείσαι τυχερός , οι υποχρεώσεις τρέχουν τα δάνεια επίσης αλλά η αξιοπρέπεια τιμή δεν έχει .

    Αντίθετα το ελληνικό κράτος αξιοπρέπεια δεν έχει καθόλου παρά πουλημενους υπαλλήλους (πολιτικοί )

    Αντώνη σε θεωρώ την τελευταία ελπίδα και ο χρόνος τρέχει ...αντίστροφα πλέον για όλους .

  9. h avatar
    h 01/09/2012 15:40:07

    τωρα ο Στουρνάρας φταίει!?

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ h 02/09/2012 02:31:35

      Έλα ντε λες και ο Στουρνάρας είναι κάτι ανεξάρτητο από την κυβέρνηση.

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 01/09/2012 16:13:19

    Nτοκουμέντο. Η οικονομική κατάρρευση της Αργεντινής. Ολόκληρη η ταινία
    http://bit.ly/Kza9KJ

  11. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 01/09/2012 16:45:22

    Η Αργεντινή είναι η μεγαλύτερη σιτοπαραγωγός χώρα του κόσμου και έχει μεγάλη παραγωγή κρέατος . Δεν καταλαβαίνω την σύγκριση. Εμείς είμαστε η μεγαλύτερη πασοκοπαραγωγός χώρα του κόσμου , εσχάτως δε και συριζοπαραγωγός. Δυστυχώς τα τελευταία είδη καταναλώνουν και δεν καταλανώνονται.

  12. νυχτολούλουδο της άνοιξης avatar
    νυχτολούλουδο της άνοιξης 01/09/2012 18:11:01

    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ, ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ, ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ-ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΡΑΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΜΑΤΑ- ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ, ΕΝ ΜΕΡΕΙ, ΑΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑ ΑΠΛΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ, ΑΝ ΑΠΛΑ ΑΝΑΓΓΕΛΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Η ΤΡΟΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΦΕΛΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟ ΥΠΗΡΕΤΗ ΣΑΝ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΘΑΜΕ.
    Υ.Γ και επειδή αυτές τις μέρες πολλά μαθεύτηκαν για ευνοημένους στις εισαγωγικές εξετάσεις για τα πανεπιστήμια ο Στουρνάρας πέρασε σε ελληνικό πανεπιστήμιο, σε ποιο, με τι σειρά , ποια ήταν η βάση τότε, τι σπούδασε και πόσα ένσημα κόλλησε στο ταμείο του. Έτσι για να επιβεβαιωθεί ότι οι φελλοί πάντοτε επιπλέουν.

  13. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 01/09/2012 18:17:40

    Δεν μπορώ να γνωρίζω αν είμαστε Αργεντινή ακόμη , αλλά αν θέλετε να κάνετε μια συγκριση πηγαίνετε στο Φαρμακείο του Ευαγγελισμού να δείτε με πόσες κούτες φάρμακα ΔΩΡΕΑΝ φεύγουν διάφοροι, Αλβανοί, Πακιστανοί , Σομαλοί.

  14. Enzo avatar
    Enzo 01/09/2012 18:51:35

    Νυχτολουλουδο ο Στουρναρας επεβληθει απο τους ξένους και όχι απο τον Σαμαρα

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ Enzo 02/09/2012 02:32:33

      Κι ο Σαμαράς γιατί τον δέχτηκε;

      • νυχτολούλουδο της άνοιξης avatar
        νυχτολούλουδο της άνοιξης @ ano-kato 02/09/2012 09:46:53

        Ίσως γιατί έπεται στην ιεραρχία του υποκαταστήματος της Τρόικα στην Ελλάδα. Λέτε ο Στουρνάρας να αντικατέστησε τον Παπαδήμο και εμείς χαιρόμαστε που δια της ψήφου μας εκλέξαμε αντιπροσωπευτική κυβέρνηση; Είμαστε για κλάμματα!

  15. Νίκος avatar
    Νίκος 01/09/2012 20:34:54

    Συγγνώμη αγαπητοί μου αλλά πιστεύω ότι έχετε άδικο όσοι κατακρίνετε τον Στουρνάρα.

    Πριν απο 2 μόλις μήνες ψηφίσαμε και η απόφαση ήταν σαφής.

    Όχι στα κόμματα της Δραχμής.

    Ναι στα Ευρωπαικά κόμματα.

    Τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί φωνάζουμε πάλι.

    • νυχτολούλουδο της άνοιξης avatar
      νυχτολούλουδο της άνοιξης @ Νίκος 02/09/2012 10:01:52

      Προσωπικά δεν κατέκρινα τον Στουρνάρα. Συγκεκριμμένες πληροφορίες ζήτησα από όλους σας και μάλιστα ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΡΑΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΜΑΤΑ για να σχηματίσω τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη. Αν μπορείς να συμβάλεις σ' αυτό θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

  16. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 02/09/2012 00:18:14

    Δηλαδή αν δεν ήταν ο Στουρνάρας και .... ήταν ο Πουρνάρας τα ίδια μέτρα δεν θα έπαιρνε ?

    • η γλωσσού avatar
      η γλωσσού @ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 02/09/2012 11:03:42

      Ε τώρα και σύ!
      Τι Λωζάνη τι Κοζάνη θα το πάμε τώρα;
      Και έπειτα την ίδια ποιότητα κάλτσας έκανε ο Πουρνάρας και την ίδια αγοράζει κάποιος στο κινέζικο μαγαζί της γειτονιάς του; Υπάρχουν και διαφορές ουσίας και συμβεβηκότων.
      Εδώ από το υπουργείο οικονομικών πέρασαν Τιτάνες γνώστες των οικονομικών θεμάτων και μας πάτωσαν και κατήντησαν ζητιάνους τους περισσότερους Έλληνες. Τι Αρσένης, τι Κατσέλη, τι Παπαδόπουλος, τι Παπακωσταντίνου, τι Βενιζέλος από τη μια πλευρά, τι Σουφλιάς, τι Αλογοσκούφης από την άλλη, για να αναφέρω τους πιο εξέχοντες. Και βέβαια κοντά σ αυτούς ο οικονομέτρης καθηγητής Αντρέ Παπαντρέου που ήρθε μετά από συναίνεση του παππού Καραμανλή σε αίτημα του παππού Παπαντρέου το 1961 για να σώσει την ελλάδα με τις γνώσεις του.
      Πιάνει χαρτωσιά μπροστά τους ο Στουρνάρας; (ρητορικό το ερώτημα για τη συζήτηση)
      Προφανώς ένας κούκκος δεν φέρνει την άνοιξη όποιο και αν είναι το επώνυμό του. Η παρέμβασή μου σ' αυτό ακριβώς στοχεύει. Να καταδείξει ότι όταν υπάρχει από χρόνια απουσία αποδεδειγμένα ικανών υπουργών στο Υ.Οικ. και ένδεια οικονομικών στρατηγικών σχεδιασμών και ο ......Πουρνάρας και ο Στουρνάρας θα αποτύχουν να υπηρετήσουν το συμφέρον του Λαού. Αν μάλιστα ο όποιος φυτευμένος έχει και την εμπιστοσύνη των τοκογλύφων δανειστών μας, ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ μας είμαστε από χέρι χαμένοι αν αρκούμαστε σε ευφυολογήματα πονηρών ταυτίσεων για να θολώσουμε τα νερά.
      Ασφαλώς και τα ίδια μέτρα θα λάβαινε και ο ........Πουρνάρας και ο όποιος εντολοδόχος υπουργός με αυτά που δήθεν προτείνει ο Στουρνάρας. Το θέμα είναι πότε θα δράσουμε ως πολίτες (και όχι να αντιδράσουμε) για να μην γίνουμε ΕΜΕΙΣ από ΜΟΝΟΙ μας σκλάβοι των τοκογλύφων δανειστών μας και υποτελείς των ντόπιων αντιπροσώπων τους.
      Υ.Γ Και να μην ξεχνούμε εκείνο το σύνθημα," τι Πλαστήρας τι Παπάγος", πόσο πίσω πήγε τον τόπο και τι αίμα χύθηκε.

  17. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 02/09/2012 18:21:24

    Το ατσαλακωτο αγορι να μην πιανει στο στομα του την Αργεντινη.

    Μια χωρα με μολις 45% χρεος που μεσα σε ενα χρονο εγινε 165% μολις ηλθε το ΔΝΤ, μια οικονομια που διαλυθηκε γιατι πιστεψαν σε μια ειδους νομισματικη ενωση (κλειδωμα πεσο-δολλαριου), μια πολιτικη σκηνη ακρως αναξιοπιστη.

    Κι ομως, μετα την πτωχευση και ηγετης ανελαβε και η οικονομια εκτοτε εχει αναπτυξη απο 8% μεχρι 13% και το χρεος απο 165% πηγε στο 40% και εχουν σκοπο να το κατεβασουν κι αλλο.

    Απο δημοσιονομικης αποψης, ειναι εξαιρετικη. Που θα ηταν τα χρεη και η αναπτυξη της (υφεση της) αν ηταν ακομη αγκαλια με το ΔΝΤ;

    Ας μην πιανει στο στομα του την Αργεντινη ο Στουρναρακος. Μακαρι μετα την επερχομενη ουσιαστικη πτωχευση της Ελλαδος να εχει μια τυχη παρομοια με της Αργεντινης...

  18. spirontas avatar
    spirontas 03/09/2012 13:09:54

    Ναι, δυστυχώς δεν είμαστε Αργεντινή.
    Διότι εκεί πέταξαν έξω τα λαμόγια, γύρισαν στο εθνικό τους νόμισμα αναλαμβάνοντας ξανά τον έλεγχο της οικονομίας τους και τώρα, μια δεκαετία μετά τα έκτροπα, η χώρα είναι σε σαφώς καλύτερη μοίρα από την Ελλάδα.
    Έχει ανάπτυξη, έχει προοπτική.
    Εμείς τι έχουμε; Μια εικοσαετία σκληρής λιτότητας και ξεπουλήματος μπροστά μας.
    Αν ναι, έχουμε και το ευρώ.
    Ευτυχώς σωθήκαμε.

  19. ΑΖ avatar
    ΑΖ 04/09/2012 19:36:25

    Ο Στουρναρας ειναι εκτελεστης μιας γραμμενης παρτιτουρας. Η παρτιρουρα εχει γραφτει απο τους τροικανους. Η παρτιτουρα λεει τωρα σκληρα μετρα, κοινωνικη αναταραχη, παυση της δημοκρατιας.