14/12/2008 18:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «Αλλαγή» είναι πάλι εδώ

 Γράφει το Έθνος με αφορμή την σημερινή ομιλία του Ανδρέα (συγνώμη μπερδεύτηκα) του Γιώργου Παπανδρέου στην συνεδρίαση του Εθνικού Συμβουλίου:

Μία λέξη ιδιαίτερου συμβολισμού για το ΠΑΣΟΚ αλλά και την καθημερινότητα των πολιτών όταν πρωτοακούστηκε από τον ιδρυτή του ΠΑΣΟΚ, κυριάρχησε στην ομιλία του Γ. Παπανδρέου : «Η χώρα χρειάζεται επειγόντως αλλαγή». Βλέπε εδώ

Βεβαίως, εκεί που κατάντησε τη χώρα ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ο β΄ όλα είναι πλέον πιθανά. Ακόμα και να ξαναβγεί το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία, αν βεβαίως το επιτρέψουν τα αφεντικά του δημόσιου βίου που γουστάρουν συγκυβερνήσεις και μάλλον τα έχουν βρει στο κλαμπ της Εκάλης.

Φωτογραφία από την σημερινή εμφάνιση 15χρονου στο βήμα του Εθνικού Συμβουλίου. Και ο άκρατος λαϊκισμός είναι πάντα εδώ.

Σε κάθε περίπτωση και όπως μου λένε οι εκπρόσωποί του στο καφενείο της γειτονιάς, απελπισμένος, μπαϊλντισμένος και έτοιμος να κάνει ντου στα ΑΤΜ, ο λαός θα προτιμήσει αυτή την φορά τους ικανούς κλέφτες από τους ανίκανους κλέφτες. Είναι κι αυτό μια εγγύηση.

Και όπως λέει ο φίλος μου ο Μητσάρας, «να αποφασίσουμε ρε παιδί να τους δίνουμε θεσμικά και νόμιμα το 5%, αρκεί να μας κάνουν τη δουλειά». Είναι κι αυτό μια λύση.

Α, ρε Καραμανλή. Χρειαζόταν πράγματι μια σπάνια πολιτική διορατικότητα και μια ανεπανάληπτη κυβερνητική στόχευση για να γίνει ο ΓΑΠ πρωθυπουργός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τάκης avatar
    Τάκης 14/12/2008 18:54:30

    Πάλι εμπάθεια κατά του Γιώργου????

  2. Factorx avatar
    Factorx 14/12/2008 18:55:10

    Είδες να λέμε τίποτα εναντίον του Γιώργου; χαλάρωσε

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 14/12/2008 18:58:46

    Ναι, αλλαγη απο ξενηλατους κομματαρχες και ανικανους πρωθυπουργους.

  4. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 18:59:02

    Ζάλη στο λαό από την ναφθαλίνη. Το χρονοντούλαπο άνοιξε και βγήκε η μαγική λέξη. "Αλλαγή". Με δεδομένη την πολιτειακή αλλαγή στην Αμερική η λέξη έγινε εκεί "πιασάρικη". Ίσως να γίνει ξανά κι εδώ. Όμως εδώ δεν υπάρχει παρθένο έδαφος. έχει ειπωθεί πάμπολες φορές. Σαν το κυρ' ελεήσον που το βαριέται και ο παπάς. Δώσαμε κύριοι του GAP (mind the). Θυμομαστε ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ. Εκτός των άλλων φαίνεται και η πενία σας σε συνθήματα. Χιλιοειπωμένες λέξεις. Κουρέλια από τα ανομήματα του κόμματος. Λεξεις σαν πουκάμισα, αδειανές.

  5. λαπ avatar
    λαπ 14/12/2008 19:08:12

    Ωραιο αυτο το "κλέφτες", αλλά οι κλέφτες είναι γύρω μας. Παντου, όπου και να γυρίσεις το κεφάλι σου. Απο μια κοινωνία που ένα μεγάλο ποσοστό ειναι εν δυνάμει κλέφτες πως είναι δυνατόν να μην πάρουν κάποιες κυβερνητικές θέσεις;

    Ο λαός επιλέγει κάποιον που πιστεύει οτι είναι "καλό παιδί". Έτσι έγινε πρωθυπουργός ο - πλέον αποτυχημένος - Κωστάκης, έτσι θα γίνει κι ο Γιωργάκης. Αυτό είναι σίγουρο. Το θέμα είναι να μην ρίξει ακόμη πιο κάτω τον πήχη, αλλά να τον ανεβάσει κιόλας. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία... και ελπίζουμε στην διαφορετική νοοτροπία του μελλοντικού καταλληλότερου.

  6. thanos avatar
    thanos 14/12/2008 19:13:45

    Προβλεπω να πεσει πολυ γελιο σημερα ξανα...νικησε και ο ΠΑΟΚ εχθες....

  7. Mahakala avatar
    Mahakala 14/12/2008 19:17:21

    Αυτή η περιβόητη "Αλλαγή" του 1981,που είναι ??

    Πέρασαν 27 χρόνια,και τι έγινε ????

    Που κρύφτηκε η "αλλαγή" ???

    Δεν υπήρξε ποτέ "Αλλαγή" στην Ελλάδα.

    Ποτέ !!!!

    ¨Ηρθε η ώρα.............

  8. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 19:18:16

    Βρε που ήρθε ο καιρός να παρακαλάμε για τον έντιμο κλέφτη! Κανείς που να μην διακρίνεται σε αυτό το προτέρημα υπάρχει? Δηλαδή είναι καλύτερος ο κλέφτης με PHD? Να μας δίξει το επιτελείο GAP (mind the) τα πτυχία του και τις περγαμηνές του. Να ξέρουμε ποιόν να εμπιστευτούμε.
    ΠΡΟΣ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ GAP (mind the): ΔΕΙΞΤΕ ΤΑ ΠΤΥΧΊΑ ΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΎ. ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΚΛΕΦΤΗΣ????

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/12/2008 19:24:14

    Μάλιστα, αυτό που μου αρέσει σε αυτή τη χώρα είναι η σταθερότητα.
    Θα βγει ο ΓΑΠ να μιλήσει το 2009 για αλλαγή (...πάμε σαν άλλοτε στο 81)
    Μετά έχει σειρά η Ντόρα να μιλήσει για απαλλαγή (...έλα το 89)
    και θα συνεχίσουμε τον αέναο κύκλο μας.
    Όταν μιλάνε οι ξένοι όμως για νεποτισμό και οικογενειοκρατία, εμείς θα παπαγαλίσουμε για ξένα κέντρα και συνωμοσίες.

  10. απιστοι.. avatar
    απιστοι.. 14/12/2008 19:26:32

    οι μιζεροι,που συκοφαντουσαν την "επανασταση",τωρα ξερουν και τον απωτερο στοχο της.
    επαστατικη επανοδο του πασοκ στην εξουσια.

  11. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 19:32:40

    @ Ιθαγενής

    Πες στο ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ GAP να ρυθμίσουν το ρολόι. Να το κουρδίσουν, ξεκουρδίστηκε. Το 1981 πέρασε, ήταν πριν 27 χρόνια. Ο GAP (mind the) έμεινε πίσω, είναι ετεροχρονισμένος. Δεν μου κάνει εντύπωση που ο λόγος του είναι της εποχής και φαντάζεται συνταγματικές εκτροπές. Βρε παιδιά αυτός είναι που ψάχνει ο Εconomist? Δεν είναι νέος, είναι παλιός. Δεν το βλέπετε?

  12. Ντιντής βορείων προαστείων avatar
    Ντιντής βορείων προαστείων 14/12/2008 19:34:02

    Μετά τον μπουνταλά θα έχουμε πρωθυπουργό τον βλάκα; Όχι ρε γαμώτο, θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ

  13. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 19:35:26

    To EΘΝΟΣ δεν σήκωσε το λάβαρο κατά του Αντρέα Παπανδρέου, ζητώντας επιτακτικά, ακόμη και την φυλάκισή του, τότε επι Μητσοτάκη..89-93 ;

    Ετσι δεν ήταν τα πράγματα, ή έχω χάσει συνέχειες;

  14. t avatar
    t 14/12/2008 19:36:27

    Το Ιταλικό black bloc είναι εδώ.
    Black bloc refers to a tactic, developed in the 1980s
    Tactics of a black bloc can include vandalism, rioting and street fighting, demonstrating without a permit, misleading the authorities, assisting in the escape of perpetrators arrested by the police, administering first aid to persons affected by tear gas in areas where protesters are barred from entering, building barricades, and attacking police.
    Σας θυμίζει κάτι

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/12/2008 19:46:38

    Οτι και να λέμε, η ουσία είναι μία τα ταμεία είναι μείον.
    Ας γίνουν αύριο εκλογές.
    Ποιος από τους 300 μπορεί να διαχειριστεί την κρίση που έρχεται?
    Το ΠΑΣΟΚ του χθες? Μα δεν ήταν ο ΓΑΠ συνυπεύθυνος ως Υπουργός Παιδείας για τα παιδιά που διαδηλώνουν?
    Η ΝΔ του σήμερα? Μα ολοκλήρωσε το έργο των προηγούμενων
    Το ΚΚΕ? έχει μείνει στο 1922 και στον Στάλιν.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ? ...ψάχνει Παπαφλέσσες
    Ο ΛΑΟΣ? ...να δω στο ΥΠΠΟ τον μπουμπούκο και τίποτα στον κόσμο
    & αυτό είναι το αληθινό πρόβλημα, όχι τα αίτια της κρίσης αλλά το πρόβλημα, καθώς για πρώτη φορά δεν υπάρχει εναλλακτική λύση & δεν υπάρχει γιατί όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι αλλά οι ηγήτορες μας είναι συστατικό της κρίσης.
    Ας αναλογιστεί ειλικρινά κάποιος και ας μας πει:

    την Κυριακή έχουμε εκλογές, ποιον εμπιστεύεστε ως τίμιο, ηθικό, ικανό πολιτικό από τους 300 για να διαχειριστεί την κρίση?

    (από την απάντηση εξαιρούνται και παρακαλούνται να μην απαντήσουν τα κομματικά στελέχη που θέλουν να κρατήσουν ή να επανακτήσουν τις καρέκλες τους)

  16. ant avatar
    ant 14/12/2008 19:49:23

    Καλή και ο Κωστάκης με το ίδιο σύνθημα της "αλλαγής" ανέβηκε στην εξουσία το 2004. Τα άλλαξε όλα-προς το χειρότερο...

  17. λαπ avatar
    λαπ 14/12/2008 19:52:41

    Όλη η πολιτική σταδιοδρομία του ΓΑΠ, μέχρι το 2004 ήταν η καλύτερη δυνατή. Ηταν ο δημοφιλέστερος πολιτικός και είχε, ακόμα και στους δεξιούς, μια πάρα πολύ καλή εικόνα. Αφού έχασε τις εκλογές το 2004 και παρέλαβε ο Ρουσόπουλος την πρωθυπουργία, έβαλε πρώτο στόχο του να εξοντώσει πολιτικά τον μεγάλο αντίπαλο, δηλαδή τον Παπανδρέου. Το σύστημα Ρουσόπουλου κατάφερε να εμφανίσει μέσα σε λίγο χρόνο τον -άλλοτε μεγάλο πολιτικό- Γ.Α.Π σαν καθυστερημένο βλάκα και άχρηστο. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

    Τα λέω γιατί μερικοί ξεχνούν εύκολα. Δεν λέω οτι ο ΓΑΠ είναι .. τεράστιος πολιτικός, αλλά δεν θα τρελαθούμε τελείως. Οποιος έχει το... σύστημα είναι μεγάλος πολιτικός και πανέξυπνος και δεν ξέρω γω τι άλλο.

  18. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 14/12/2008 19:53:09

    O Πανίκας από Θεσσαλονίκη μας το έχει δηλώσει «κυβέρνηση Ν.Δ.-ΠΑΣΟΚ» αυτός ξέρει ,εξουσία δεν είναι κολλητός του ΚΚ και Πατουλίδου

  19. bgd avatar
    bgd 14/12/2008 19:55:43

    Orestios, πόσο εμπάθεια έχεις αγόρι μου για το Γιώργο. Εντάξει δεν σου αρέσει, αλλά δείχνεις πολύ χαμηλό επίπεδο και ξερνάς πολύ χολή από μέσα σου, δεν πειράζει χαλάρωσε, ο Γιώργος θα κυβερνήσει μόνο 2 4ετίες, μετά έχει σειρά η Ντόρα.Καληνύχτα ...

  20. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 19:59:31

    Ωραία τα διλλήματα και οι αφορισμοί Ιθαγενή. Όμως εκλογές έγιναν προ έτους και ο λαός αποφάσισε. Τέτοιου είδους ερωτήματα εκτός του ότι είναι άκαιρα, είναι και ενάντια στην δεδηλομένη, καθώς την αμφισβητούν ευθέως. Επιπλέον την κυριακή ΔΕΝ έχουμε εκλογές, εκτός αν στο επιτελείο του GAP σας την ψυθίρισε στο αυτί το πνεύμα του πατέρα. Δεν θα πει κανείς για την ταμπακιέρα που είναι η ευθέως εννοούμενη ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ από τον GAP (mind the) και το ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ TOY?
    Αυτό ας καλέσεις τους φίλους εδώ ΙΘΑΓΕΝΉ και μην τους ΠΑΡΑΠΛΑΝΕΙΣ.
    Ο GAP (mind the) μίλησε για ΑΝΑΤΡΟΠΗ ή ΌΧΙ?
    Ο GAP (mind the) ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕ ΤΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ? ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

  21. t avatar
    t 14/12/2008 20:01:23

    Γιώργος + Ντόρα???

  22. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:01:40

    @ 18
    Καμία εμπάθεια δεν έχω φίλε BGD, καμία. Πολιτικά ερωτήματα θέτω στο ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ του σαν πρόβα για αυτά που θα τους ρωτήσουν οι αντικαταστάτες τους.

  23. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 20:02:56

    Πάντως, με το που συγκάλεσε για την Τρίτη ΚΟ ο ΚΚ,
    όλα ησύχασαν. Λέτε να φταίει η βροχή, ή, μπας κι έπιασε ο εκβιασμός;

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/12/2008 20:05:22

    Συγνώμη αλλά νομίζω ότι δεν κατάλαβες τίποτα.
    Δεν είπα να γίνουν εκλογές την Κυριακή, είπα ότι πρώτη φορά είμαστε ως χώρα σε τέτοιο αδιέξοδο.
    Οι εναλλακτικές μας λύσεις να είναι το playstation και ο ποδηλάτης. (για να μην μιλήσω για το περιβάλλον τους)
    Ας αρχίσει ο ένας να κυβερνά, ας καταθέσει πρόγραμμα και με ποιους θα το εφαρμόσει και ας κρίνει ο λαός.
    Εγώ την Κυριακή των εκλογών με τα σημερινά δεδομένα, δεν ψηφίζω κανένα από τα 5 κόμματα που είναι στη Βουλή

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 20:07:32

    @7

    Μπορώ να σου γράψω διατριβή, βιβλίο, να ανοίξω αποκλειστικό blog εναντίον του ΑΓΠ και της Αλλαγής του. Χειρότερα από τις 7 πληγές του Φαραώ.

    Θα σου πω όμως αυτό. Εξελέγη Δημοκρατικά. Έδωσε την αίσθηση ή την ψευδαίσθηση σε πολύ κόσμο, στην μισή Ελλάδα ότι είναι άνθρωποι και όχι σκουπίδια. Είπε σε ξεχασμένους ότι υπάρχουν. Έκοψε τις καραπζιές του χωροφύλακα. Αυτά βέβαια ακούγονται Πασοκικά ή Προεδρικά. Θα στο πω τεχνοκρατικά: Με σημαντικό οικονομικό και όχι μόνο κόστος, μεγάλωσε, σχεδόν διαπλασίασε την μεσαία τάξη.

    Το πως ξευτελίστηκε και αυτός και η παρέα του ή το πως μας είπε και αυτός «ψέμματα πολλά», είναι η ιστορία την Νέας Ελλάδας.

  26. οκτώ avatar
    οκτώ 14/12/2008 20:09:40

    Παρακολουθώ αυτές τις ημέρες, μέσα σε όλα τα άλλα, τα συντροφικά πυρά που ανταλλάσσονται μεταξύ KKE και ΣΥΡΙΖΑ.
    Και αναρωτιέμαι, τι είναι αυτό που τους χωρίζει και δεν τους επιτρέπει να ενωθούν αυτήν την κρίσιμη περίοδο;
    Αυτό που χρειάζεται η χώρα, κατά την άποψή μου, είναι μία ενωμένη Αριστερά ικανή να αρθρώσει πολιτικό λόγο και να υπερασπιστεί τα συμφέροντα των πολλών έναντι των ολίγων.

  27. t avatar
    t 14/12/2008 20:09:50

    Αξιοκρατία

  28. provato avatar
    provato 14/12/2008 20:10:33

    Πάνε οι παλιές ... ΄΄ένδοξες΄΄ μάσες.
    Μέχρι και η ... κουτάλα είναι υποθηκευμένη ( πχ πόσες μελλοντικές κρατικές χρηματοδοτήσεις έχουν υποθηκευθεί για να δανειστεί το κόμμα;κτλ).
    Τα τελευταία τούνελ ανοίγουν (αν δεν άνοιξαν ήδη) στην εγνατία οι εθνικοί εργολάβοι, κανα δυο ακόμη (πχ τέμπη) και μετά κλααααααμα..........
    Θα ψάχνουν σαν ΄΄τρελλοί΄΄ βατοπαίδια και δομημένα για καμιά ΄΄μιζούλα΄΄ και δεν θα βρίσκουν.Γιατι απο Ευρώπας τα πακέτος τελείωσαν...
    Αφήστε το εσωτερικό καζάνι που βράζει και που σιγά - σιγά θα εκδηλωθεί και αυτό και μαζι με τους μαθητές θα βρούμε συνταξιούχους , δημοσιους και ιδιωτικούς μαζί στους δρόμους.Και τότε δεν θα υπάρχει το ερώτημα με ποιόν είμαστε...
    Τελικά όποιος και να βγεί εκείνο που έχω να πω είναι :
    όπα καραγκιόζο , όπα.
    όπα κολητήρι, όπα.
    Ε , ρε γλέντια... (μάλλον κλάματα αλλά...)

  29. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 20:12:43

    @27 πρόβατο

    Θυμάσαι τα άλλα δύο παιδιά του Καραγκιόζη;

  30. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:14:40

    @ Ιθαγενής
    Σέβαστη η πρόθεσή σου.
    Ελπίζω να ψηφίσεις, όταν θα έρθει η ημερομηνία που ορίζει το σύνταγμα, αυτό που σου αρέσει. Καθώς πιστεύω πως η ψήφος του καθενός, αν και μία, έχει την δύναμη που ο ίδιος της δίνει. Έτσι και στην αντίθετη περίπτωση κάθε άκυρη ή αδήλωτη ψήφος δείχνει την αδυναμία και την ατολμία αυτού που την φέρει.

  31. tiramola avatar
    tiramola 14/12/2008 20:15:35

    Ειναι πραγματι εκτος λογικης η εμπαθεια προς τον ΓΑΠ..
    Φακτορ να υποθεσω οτι πιστευεις και συ οτι ειναι βλακας ή απλως διαχειριζεσαι ενα μεσον και κρατας ισες αποστασεις?


    Ορεστιε (mind the) you cant beat stupidity

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 20:16:22

    Γράψτε και ξαναγράψτε την πρόταση του Ιθαγένη

    Πριν τις εκλογές:

    Να καταθέσουν πρόγραμμα και με ποιους θα το εφαρμόσουν.

    Επιτέλους, να τελειώνουν οι ταμπέλες τα συνθήματα και οι ντουντούκες. Πολίτες είμαστε ή υποτελείς, δουλοπάροικοι;

    (κι αν τα κατάφερνε ο ΚΚ να κυβερνήσει και αυτό ευχής έργο)

  33. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:16:53

    @ #27
    πες το ψέμματα

  34. tiramola avatar
    tiramola 14/12/2008 20:17:21

    Κατσουλινο και Μπιρικοκο...

  35. μπάμιας avatar
    μπάμιας 14/12/2008 20:17:31

    Orestie έχει αρχίζει να θολώνει η οθόνη και να κολλάει το πληκτρολόγιο

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 20:18:29

    νόμιζα ότι μετά τον «μπιρικόκο» ήταν ο «κοπρίτης»! χα χα χα χα χα

  37. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:19:40

    @ μπάμπης
    Σταμάτα να το παίζεις

  38. t avatar
    t 14/12/2008 20:19:55

    Reuters
    Στην Ελλάδα αυξήθηκαν οι πωλήσεις σε μάσκες και κράνη

  39. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:21:03

    @ #34
    είναι και μπάμια

  40. μπάμιας avatar
    μπάμιας 14/12/2008 20:22:19

    ορέστιε καλά το κατάλαβα ότι έχει θολώσει η οθόνη σου και το πληκτρολόγιο σου. Μ Π Α Μ Ι Α Σ, όχι μπάμπης.

  41. tiramola avatar
    tiramola 14/12/2008 20:22:33

    Ορεστιε Καραμανλη θα ψηφισεις στις επομενες?

  42. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:25:26

    ΝΤΟΡΑ

  43. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:26:38

    μαζί με το κομμάτι του ΠΑΣΟΚ, που θα σπάσει. YOU KNOW

  44. provato avatar
    provato 14/12/2008 20:27:18

    @archaeopteryx
    Νομίζω μιριγκόγκο το ένα πες το άλλο..
    Σε αυτό που έγραψες στο 24 περι μεσαίας τάξης εγώ έχω την εικόνα μιας παρασιτικής κυρίαρχα μεταπρατικής μεσαίας τάξης κρατικοδίαιτης (αναξιοκρατικά ΄΄θρεμένης΄΄ και διαπλεκόμενης άριστα με τον πυρήνα του κομματικού μηχανισμού) με στόχευση και κύριο αιμοδότη τα ΚΠΣ που αν είχαν διοχετευθεί έστω και κατ' επίφαση αξιοκρατικά και χωρίς μεσάζοντες (που ΄΄τρώγανε΄΄ τη μισή ή και παραπάνω επιδότηση) τότε .....
    Για να μην πω για τον συνδικαλισμό για τον αγροτκό τομέα και το μέγα αίσχος των συναιτεριστικών οργανώσεων κτλ κτλ.Άστα απο θλίψη σε θλίψη.Μέχρι σήμερα....

    ΥΓ:Ζι-βαγκο,ζι-βαγκο ... σεμνά και ταπεινά και ... περαστικά μας...

  45. provato avatar
    provato 14/12/2008 20:28:21

    συνεταιριστικών

  46. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 14/12/2008 20:30:13

    ΤΟ «ΓΑΤΑΚΙ»…
    Mε ...γατίσιες «κινήσεις» κατάφερναν κάθε φορά, «ανακατεύοντας την τράπουλα», να «ανατρέψουν το σκηνικό», «να παραμείνουν πρωταγωνιστές», «κύριοι του παιχνιδιού», τη στιγμή που το παιχνίδι που παίζουν φαίνεται να χάνεται. Το καράβι του να βουλιάζει και ο καπετάνιος να επιπλέει! (Δεν προσθέτουμε ακόμα εδώ: ως φελός…).
    Τα «Μέσα Μαζικής (το μόνο ακριβές μέρος τού όρου) Ενημέρωσης» πριν από χρόνια άφησαν κοντά στα άλλα να εννοείται ότι ο Ανδρέας Παπανδρέου ήταν «γάτα» και ο Σημίτης ήταν «γάτα». Ασφαλώς, οι άνθρωποι δεν ήθελαν να είναι «γάτες», να κάνουν καλό στον τόπο φιλοδοξούσαν… Χωρίς να το καταλάβουν, όμως, το «παιχνιδάκι» τους, μια ολόκληρη χώρα, πήγε κατά διαβόλου (η αλήθεια είναι ότι επί Παπανδρέου δεν είχαμε ακόμα καταλάβει πως συνορεύουμε με τη χώρα τού διαβόλου), και οι «γατολόγοι» δημοσιογράφοι, με εμβριθή αναλυτικά κείμενα εις τας «εγκρίτους» και φωτεινά πρόσωπα εις την «Τι-Βί», μάς «ενημέρωναν μαζικά» ότι οι πρωθυπουργοί μας κατείχαν ιδιότητες περίπου μάγου, και δεν μπορεί, στο τέλος θα τα κατάφερναν, για τον εαυτό τους, το κόμμα τους ή τον τόπο, τέτοιο ερώτημα δεν ετίθετο. Παρένθεση: στον Μητσοτάκη δεν «κόλλησε» εν τέλει ο χαρακτηρισμός «γάτα», παρ’ ότι «γάταρος», διότι στο πολιτικό του DNA υπερίσχυσαν άλλα γονίδια…
    Δεν γνωρίζουμε αν η πολιτική μας ιστορία θα θυμάται τις «γάτες» πολιτικούς. Θυμάται τον Ελευθέριο Βενιζέλο, που δεν είχε την τιμή να χαρακτηριστεί «γάτα». Διότι πήρε το «παιχνιδάκι» από τη Μελούνα, σύνορο τότε του ισχνού ελληνικού κράτους, και του έδωσε παράτα στην παρτίδα που παίζει με την Ιστορία, που τον θυμάται ασφαλώς και για το «Ιδιώνυμο», αποτυχημένα «δημοκρατικά» κινήματα και άλλες «αντιδραστικές» παρεκτροπές, αλλά ποτέ ως «γάτα». Θα θυμάται ίσως τον Κωνσταντίνο Καραμανλή, που οι μεγαλύτεροί μας τον θυμούνται και σαν «μπόγια της Δεξιάς», διότι κατάφερε περί τα τέλη τού πολιτικού του βίου, και αφού είχε επισκεφθεί αναγκαστικώς τους Παρισσίους, να ξεφύγει από τον ζωολογικό κήπο τής Ιστορίας μας.
    Στις μέρες μας ένας μικρός Καραμανλής, προτού επιχειρήσει να συγκρουστεί με τους «βασικούς μετόχους» τού δημοσίου ταμείου (με ζωολογικούς όρους: «καρχαρίες»), με δύο «γατίσιες» κινήσεις «ανέτρεψε» προς στιγμήν κι αυτός «το πολιτικό σκηνικό», και ως εκ τούτου, εφ’ όσον όλα πήγαιναν καλά, εδικαιούτο και αυτός να κατέχει τον χαρακτηρισμό «γάτα». Με την πρώτη «κίνηση», εκφέρων απλώς την άκρως παιδαγωγική ρήση «πέντε νταβαντζήδες», ανασύρει την κυβέρνησή του από το βυθό της θάλασσας, όπου έτεινε να την συμπαρασύρει το ατυχές «Σινούκ». Και με την δεύτερη «κίνηση», προτείνων τον κύριο Παπούλια ως νέον Πρόεδρο της Δημοκρατίας «θέτει –τότε, κατά την κυρία Δαμανάκη- ορίζοντα οκταετίας». Δεν είναι πιθανόν η μικρή «γατούλα» τής πολιτικής μας να ειρωνεύετο (δεν το βλέπουμε να έχει κατακτήσει αυτό το επίπεδο). Η συνέχεια είναι γνωστή. Τώρα, ένα ακόμα «γατάκι» ακούγεται δειλά - δειλά να μάς νιαουρίζει από τον περσινό Νομέμβρη. Παραδίπλα, μια μαύρη «γάτα» παραφυλάει να του πάρει το φαΐ…
    Βέβαια, κάπου - κάπου, αναρωτιόμαστε, αν πρόκειται περί «γατών» ή βλακών. Κατά κανόνα, όμως, στεκόμεθα με κρυφό θαυμασμό ή και ζηλοφθονία, καθώς οι ως άνω «γάτες» διασχίζουν το δρόμο μας.

  47. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:30:41

    Εσύ tiramola?

  48. tiramola avatar
    tiramola 14/12/2008 20:31:39

    Την υπολογιζεις την Ντορα να μας βγαλει απο την οικονομικη κριση?

  49. tiramola avatar
    tiramola 14/12/2008 20:31:57

    ΓΑΠ

  50. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 20:35:23

    ναι πρόβατο, απόλυτο δίκιο έχεις, αλλά κάπως, κάπου ξεκινάς. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξεκόλλησε από αυτό που περιγραφεις και έγινε και χειρότερο.

    Γνώρισα το affirmative action plan στην Αμερική. Κάτι σαν Πασοκ, για μαύρους. Μέχρι το πρόγραμμα αυτό οι μαύροι ήταν όπως το χειρότερο στερεότυπο στις ταινίες. Τους ευνοήσαν στα πανεπιστήμια, στις υποτροφίες, στις προσλήψεις. 10 προσλήψεις, δύο μάυροι. Είχα ρωτήσει τότε, μα πως ανέχστε τέτοιο χάλι. Μου είχε πει ενας σοφός δάσκαλος ...ελληνικών, αυτοί δεν θα ξεφύγουν, ότι είναι τώρα, έτσι θα μείνουν. Η ελπίδα είναι ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ να γίνουν μεσαία τάξη.

    Το ερώτημα λοιπόν είναι: τα παιδιά των Πασόκων της εποχής είναι μεσαία τάξη; Ή είναι ότι ήταν το 1967.

    Όσο σκληρός και να είσαι, όσο αντιπασόκος, νομίζω, ότι μερικά από τα παιδιά των τότε Πασόκων είναι ίσως μεσαία τάξη. Νομίζω...

    Έλληνες είμαστε. Ο διχασμός κάπου πρέπει να ξεφύγει από τις αμαρτίες του παρελθόντος.

  51. t avatar
    t 14/12/2008 20:36:03

    Τα ίδια και ο Vladimir Putin αλλά με απαγόρευση συγκεντρώσεων
    MOSCOW (AP) -- Police thwarted a banned anti-Kremlin protest in central Moscow on Sunday. Organizers said 130 people were detained around the capital.
    The opposition movement headed by fierce Kremlin critic and former chess champion Garry Kasparov.

  52. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:36:26

    Αφού την φάει στα μούτρα ο GAP

  53. t avatar
    t 14/12/2008 20:43:00

    Σχετικά με την κριτική του ΚΚΕ αλλά και την κριτική που δέχεται σχετικά με τους κουκουλοφόρους, ο Τσίπ. είπε ότι είναι ανοησίες τα όσα λέγονται για μη περιφρούρηση των συγκεντρώσεων του ΣΥΡΙΖΑ.
    Σχολιάζοντας τη στάση του ΠΑΣΟΚ είπε ότι η Αξιωματική Αντιπολίτευση βρίσκεται σε αμηχανία και ότι πατάει σε δύο βάρκες, από τη μια ζητάει εκλογές για να υπάρξει λύση και από την άλλη ουσιαστικά είναι συναινετικό.

  54. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 20:44:17

    Συγγνώμη, για τον ΑΓΠ, τον Μητσοτάκη, άντε και τον Σημίτη να πώ «γάτες». Ο ένας μας παραμύθιασε, ο άλλος είναι μπαλκονάτος τι να κάνομεν άλλωστε, και ο Σημίτης κράτησε κάτι ισορροπίες... Ο ΚΚ ο Β' που επέδειξε γατήσια συμπεριφορά. Αλλο ζωάκι μου θυμίζει

  55. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:47:20

    Σήμερα βρέχει και τα παιδιά δεν άκουσαν τις ιαχές των διοργανωτών "επαναστάσεων". Βλέπετε, αυτοί δεν ενδιαφέρονται για την υγεία τους. Τα παιδιά τους καταλαβαίνουν και τους γυρίζουν την πλάτη. Δεν είναι πρόβατα.
    Τα γνωστά πρόβατα έχουν περιοριστεί στον φυσικό τους χώρο (μαντρί) Πολυτεχνείο.

  56. t avatar
    t 14/12/2008 20:47:30

    Ποιο ζωάκι

  57. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 20:49:44

    ΤΟΝ ΜΠΟΥΦΟ. Μοιάζει με τον GAP (mind the).

  58. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 20:52:34

    @55 orestios
    Με κουκούλες, ή χωρίς..;

  59. tiramola avatar
    tiramola 14/12/2008 20:54:08

    Ορεστιε παρακαλας να σταματησουν οι ταραχες ε?
    Σε καταλαβαινω...(mind the)....
    τσου τσουν νταχτιρντι...

  60. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 20:59:36

    t δεν σε είχα για προβοκάτορα...

    για να δούμε

    δεν είναι τσίτα
    δεν είναι ελέφαντας
    δεν είναι ποντίκι (αν και βρυχάται)
    ούτε μπουλνόζας είναι

    λίγο μοναχικό τον βλέπω, δεν ξέρω αν είναι καλοπροαίρετος αλλά απών... δεν ξέρω αν είναι αρπακτικό ή φυτοφάγο

    μπούφος δεν έιναι (αν και ο μπουφος είναι πονηρός)

    ούτε σλοθ είναι (τα σλοθς δεν εκφράζονται)
    κάτι είναι αλλά το αφήνω σε εσάς.

    βρε λες να είναι γάτα και να μας δουλέυει όλους με δήθεν σουβλάκια και τέτοια;

  61. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 21:00:31

    σίγουρα δεν γυμνάζεται. Ο άλλος είναι 56-57 και σε φόρμα.

  62. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 21:01:13

    Εσας του ΕΠΙΤΕΛΕΙΟΥ σκέφτομαι. No party today. Τσάμπα βγάλατε τον GAP (mind the) σήμερα. Έπρεπε να δείτε πρώτα τι λέει η ΕΜΥ. Αυτός που θα δεις μια μέρα να τραβά το αυτί σου θα είμαι εγώ tiramola
    Πάλι ΑΠΕΤΥΧΕ το επιτελείο. Μα καλά τόσο ΑΣΧΕΤΟΙ είστε? Ταλαιπωρείτε τον GAP (mind the)? TΌΣΑ ΈΧΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΌ ΤΟΥ. ΕΧΕΙ?????????

  63. provato avatar
    provato 14/12/2008 21:05:27

    @archaeopteryx
    ΄΄Κάτι σαν Πασοκ, για μαύρους΄΄
    να σαι καλά το χρειαζόμαστε το γέλιο μέρες που ναι...

    Για το τρόπο που σκέφτεσαι.Αν κατάλαβα καλά.Σεβαστός αλλά ΄΄δεν θα πάρω΄΄.Για να καταλάβεις τι εννοώ , αν μπορείς θυμήσου τις διαγραφές και τις αποχωρήσεις απο το ΠΑΣΟΚ απο το 1974, όχι απο το 1981.κάποιοι είχαν καταλάβει απο νωρίς.Πιστεύω να είμαι ξεκάθαρος πια όχι μόνο απέναντι σε εσένα.

    ΥΓ:΄΄σκληρός΄΄ ναι αλλά ΄΄αντιπασοκ΄΄; αυτό σου έδωσα να καταλάβεις;δεν μου αρέσει το παραμύθιασμα είτε μου το λέει ο σεμνός είτε ο ΓΑΠ είτε η Αλέκα είτε οι αναρχικοί είτε ο οποισδήποτε.Αυτό είναι όλο.φυσικά έκανε και έργο αλλά ανοίγεις μεγάλο θέμα....

  64. tiramola avatar
    tiramola 14/12/2008 21:06:39

    Θα σου λεγα τι να τραβηξεις αλλα μας διαβαζουν...

  65. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 21:07:02

    @ kanis
    Tα γνωστά πρόβατα που είναι στο μαντρί(ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ) καθώς δεν τα κουρεύουν έχουν κουκούλες, κοινώς είναι καπελωμένα.

  66. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 14/12/2008 21:08:01

    Να επαναλάβουμε το χιλιοειπωμένο γιατί από ότι φαίνεται δεν έχει εμπεδωθεί καθόλου:

    Όταν έχεις μια κυβέρνηση εκλεγμένη με 30% ποσοστό, αυτομάτως σημαίνει οτι είναι κυβέρνηση μειοψηφίας. Το 70% δεν την θέλει. Πότε και πως θα απαλλαγούμε από αυτόν τον παραλογισμό? Τι πάει να πει «κυβερνάω με λαϊκή, πλειοψηφική εντολή»? Ρε δε πας να τρυγήσεις τίποτα μολόχες?
    Οι εκλογές χρειάζονται 2 γύρους (όχι σουβλάκι). Στον έναν θα γίνεται γενική ψηφοφορία και στον δεύτερο να καλείται ο λαός να επιλέξει ανάμεσα στους δυο πρώτους που προέκυψαν από την πρώτη ψηφοφορία. Και φυσικά, απλή αναλογική και το μωρό να κλαιει.
    Άιντε να δούμε αν και πότε.

  67. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 21:10:47

    Έτσι, λίγος φόβος φυλάει τα έρμα. Γιατί όχι μόνο δεν κάνετε το σωστό για τον GAP (mind the), αλλά απαιτείτε να χάφτουμε ότι κατεβάζει η κούτρα σας. Το ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ πάσχει σοβαρά (severe illness). Πολύ θα χαρώ όταν συναντηθούμε face to face tiramola. :)

  68. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 21:13:04

    @ Ξένος Δάκτυλος
    Επειδή το Επιτελειο GAP(mind the) ξέμεινε από ιδέες καλή ιδέα θα ήταν και η ίδρυση Γερουσίας. Με ελεγκτικό ρόλο στην Βουλή.

  69. tiramola avatar
    tiramola 14/12/2008 21:14:36

    Θα σου στειλω φωτογραφια με γραβατα και μαγιο...

  70. λαπ avatar
    λαπ 14/12/2008 21:15:12

    Πάντως μην περιμένει κανείς χωρίς Κωστάκη τη ΝΔ κυβέρνηση. Αν είναι πρόεδρος η Ντόρα θα πέσει ακόμα πιο χαμηλά η Νέα Δημοπρασία γιατι ο λαός θα σκεφτεί οτι: η δουλειά θα θεωρείται προνόμιο, οι δημόσιοι υπάλληλοι θα θεωρούνται ως θρεμμένοι και διαπλεκόμενοι και δεν θα υπάρχει άνθρωπος της «μεσαίας τάξης». Ή του ύψους ή του βάθους δηλαδή. Οχι οτι δεν συμβαίνει και σήμερα αυτό, αλλά τι να κάνουμε. Όπως ο ΓΑΠ θυμίζει στον πολύ κόσμο ΑΓΠ, η Ντόρα θυμίζει διψασμένο δρακουμέλ.

  71. Xase avatar
    Xase 14/12/2008 21:19:02

    Διοτιμα, ξεχασες και την γατα του Πορτα- πορτα (αληθεια που ειναι αυτος;;), αυτη του Schroendiger δηλ. της εικονικης πραγματικοτητας στην οποια ζουμε. Αυτη την κυβερνηση εχουμε και αυτη μας αξιζει. Δυστυχως ο ΓΑΠ ειναι δημοκρατικα εκλεγμενος οπως λεει ο Αρχαιοπτερυξ, αλλα αυτο δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι και αυξημενου νοητικου επιπεδου, ετσι;;( Και ο ΚΚ ειναι δημοκρατικα εκλεγμενος). Αλλωστε και οπως λενε, με τα παλια τουβλα δεν κανεις σωστο σπιτι. Απο την αλλη εχουμε εναν χαζοχαρουμενο πρωθυπουργο που ειναι χιλιομετρα πισω απο τις εξελιξεις, και που ειναι αρχηγος μιας διεφθαρμενης κυβερνησης. Το να βγαλουμε παλι τον πιο δεξιοτεχνη στο κλεψιμο, ε αυτο δεν μου παει ρε παιδια. Δεν θα μπορω να τον παρω και ευκολα χαμπαρι, οτι με κλεβει δηλαδη. Ειλικρινα λυπαμαι για τα παιδια μου που ζουν σε μια κοινωνια που κυβερναται απο κλεφτες. Δεν εχουν καμια ελπιδα για ενα καλυτερο μελλον.

  72. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 21:19:15

    @ λαπ
    Μεσούσης της κρίσης με τον GAP (mind the) να γκρεμοτσακίζει το καράβι της χώρας, αφού το πήρε με ΑΝΑΤΡΟΠΗ), η ΝΤΟΡΑ θα θυμίσει την Παρθένο Σωτήρα. Κι εσένα θα γνωρίσω λαπ??? Ε, ρε γλέντια!!!!!!!!

  73. aris53m avatar
    aris53m 14/12/2008 21:21:21

    Τι έκανε άραγε ο Ελληνικός λαός για να τιμωρείται με κυβέρνηση ΓΑΠ μετα απο κυβέρνηση Καραμανλή? Δεν υπάρχει θεός. Έχω πεισθεί.
    http://www.youtube.com/watch?v=kawWRbFA9QI&feature=channel_page

  74. tiramola avatar
    tiramola 14/12/2008 21:22:19

    Πηγαινε μια βολτα το kanis ρε φλωρε που εχεις το θρασος να πουλας και τσαμπουκα φασιστακι...

    Προς αμφιταλαντευομενους...
    Ο Ορεστιος ειναι ψηφοφορος της ΝΔ...

  75. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 21:23:05

    @ tiramola
    Δεν με νοιάζει η ένδυση σου. Το αυτάκι σου να περιποιηθείς καλά

  76. λαπ avatar
    λαπ 14/12/2008 21:27:30

    #72
    Μακριά σκέφτεσαι.. Η Ντόρα μπορεί να πάρει την προεδρία νωρίτερα, πριν τις εκλογές και να επαναληφθεί η ιστορία ΓΑΠ με την Ντόρα· με τη διαφορά οτι η Ντόρα όπως προείπα δεν είναι ούτε Καραμανλής ούτε Παπανδρέου. Ειναι Μητσοτάκη. Αυτό φτάνει.

    Αλλά και με τα δικά σου λεγόμενα: Εφόσον υποστηρίζεις οτι ο ΓΑΠ θα αποτύχει, πρέπει να υπολογίσεις οτι οι φτωχοί θα αυξηθούν, έτσι; Δεν νομίζω κάποιος φτωχός να ψηφίσει Ντόρα άρα πάλι μείον.

  77. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 21:27:53

    Μπα, αρχίσανε οι χαρακτηρισμοί? Χμμμ.

    ΜΑ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΙ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ GAP?
    MOY ZHTATE KAI ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ?
    ΛΑΣΤΙΧΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ tiramola.
    ΚΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
    Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ, ΟΥΤΕ ΤΡΙΚΛΟΠΟΔΙΕΣ
    ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ
    Ο GAP(mind the) ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

  78. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 21:30:26

    @73
    Αλλο caniche κι άλλο kanis....
    Βιάζεσαι και μπλέκεις τις Βούρτσες με ...

  79. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 14/12/2008 21:31:38

    Νέα LIMOKRATIA παιδια μου :)
    ME την Ντόρα θα είμαστε σούπερ, μεγάλη θεατρίνα, χρόνια εν διαστάσει με τον Παύλο Μπακογιάννη, στα μαχαίρια κυριολεκτικά, δεν δίστασε να τον "κλάψει" και να τον καπηλευθεί οικογενειακώς μπας και κερδίσουν τις εκλογές τις 5ης Νοεμβρίου 1989. Τσιμπήσανε κάτι σε μονάδες αλλά την νοθευμένη κατσίκειο αυτοδυναμία την πήρε ο Δρακουμέλ σταις εκλογαις του Απρίλη 1990. Η Ντόρα είναι ακόμα πιο αδίστακτη..

  80. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 21:33:12

    Anyway, αρκετά έπαιξα με τον tiramola και βαρέθηκα. Θα ποστάρω μόνο σε αυτά για τα οποία πιστεύω πως έχω να πω κάτι ή να διαλεχθώ πραγματικά, και
    σαφώς στα φυρμάνια του ΕΠΙΤΕΛΕΙΟΥ του GAP (mind the).

  81. Xase avatar
    Xase 14/12/2008 21:38:16

    Ολοι καπου ειμαστε ρε παιδια, ας μην βριζομαστε τουλαχιστον. Ο καθενας μας γυιαλια φοραει, μπλε, πρασινα κοκινα πορτοκαλι κλπ.(δεν πιστευω οι Καρατζαφερικοι να παρεξηγηθηκαν οτι δεν τους χρωματισα). Το θεμα ειναι οτι γραφουμε να στεκει, να μην ειναι αρλουμπα και να κανουμε σωστο διαλογο χωρις βρισιες και εμπαθειες.

  82. t avatar
    t 14/12/2008 21:39:10

    @ 60 archaeopteryx
    A small provocation.
    ο Τσίπ. είπε ότι η Αξιωματική Αντιπολίτευση βρίσκεται σε αμηχανία και ότι πατάει σε δύο βάρκες, από τη μια ζητάει εκλογές για να υπάρξει λύση και από την άλλη ουσιαστικά είναι συναινετικό.
    Ποιά βάρκα γέρνει περισσότερο???

  83. CD avatar
    CD 14/12/2008 21:59:19

    Το ξαναλέω Reboot.

    Είναι αυτό που κάποιος το είπε Αλλαγή, ένας άλλος Επανίδρυση του Κράτους.

    Με μία διαφορά όμως: Εννοώ χωρίς αυτούς. Είναι δυνατόν οι γιοί, κόρες εγγονοί και εγγονές να λύσουν το πρόβλημα; Ασε που γεννάνε συνέχεια.

    Μας τα πήραν όλα, λεφτά, εξουσίες μέχρι και τις γκόμενες.

    Ουστ !!!

  84. τιμωρός avatar
    τιμωρός 14/12/2008 22:01:03

    Οπως είχε κάνει εκείνος ο ανεκδιήγητος Βασιλάκης με την 9/11 και τις ανοησίες που είχαν γραφεί από τους Ελληνες αν-αληταράδες πρέπει και τώρα να γίνει.
    Να μαζευτούν και εκδοθούν όλες οι παπαριές που γράφηκαν αυτές τις ημέρες από τα ανόητα ανθρωπάρια σε εφημερίδες, τηλεοράσεις, περιοδικά και blogs. Καθώς και οι κωλοτούμπες τους σήμερα και χθες.
    Το γέλιο θα είναι άφθονο και η εκοδτική επιτυχία εξασφαλισμένη.
    Το κυριότερο όμως είναι ότι θα αφαιρεθεί ο λόγος από όλους εκείνους τους ημιμορφωμένους αλλά πολυεξωνημένους δήθεν διανοούμενους που καταδικάζουν τη χώρα στον μαρασμό για να την φέρουν στα δικά τους μέτρα.

    Οχι με αντιδημοκρατικά μέσα αλλά με το συγκεκριμένο βιβλίο στα χέρια: "Εσείς δεν είστε κύριε που λέγατε για την εξέγερση των κολασμένων και την άλλη μέρα πετά τις δημοσκοπήσεις το ρίξατε στο τσάμικο; Εσείς δεν φωνάζατε για τη δολοφονία και μετά όταν το αφεντικό φοβήθηκε κατάπιατε τη γλώσσας σας; Εχετε χάσει την αξιοπιστία σας".
    Νομίζω ότι είναι η πλέον αποτελεσματική μέθοδος να αλλάξει κάτι σε αυτόν τον τόπο. Και για να βγει κάτι θετικό από την "πρωτοπορία των βορείων προαστίων".

  85. Nick avatar
    Nick 14/12/2008 22:05:49

    Reuters
    Στην Ελλάδα αυξήθηκαν οι πωλήσεις σε μάσκες και κράνη
    ---------------------------------

    Έχω μια μάσκα Pirelli από τον Οκτώβρη αλλά για άλλο λόγο...

  86. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 22:06:40

    t δεν έιμαι τόσο προχωρημένος...

  87. λαπ avatar
    λαπ 14/12/2008 22:10:30

    Δε συμφωνώ καθόλου με την λογική "οι δυναστείες που μας κατέστρεψαν". Αυτούς διαλεξε ο κόσμος και όχι τυχαία. Είδαμε και τους άλλους...
    Αλλά εσείς που αναφέρεστε συνέχεια σ αυτές, τι ακριβώς ζητάτε; Να πέσει αυτό το "καθεστώς"; Και μετά τι; Να δημιουργηθεί καινούργιο; Δηλαδη να φύγουν οι μπλε, οι πράσινοι και να έρθουν νέα χρώματα; Ή ζείτε με την εντύπωση οτι στα καλά καθούμενα θα αφανιστούν όλα αυτά και θα έρθει ο "Ομπάμα της Ελλάδας"(!) με τα "καθαρά χέρια" και θα μας σώσει; Και φυσικά οταν κάποιος έχει θείο η πατέρα πρωθυπουργό δε σημαίνει οτι είναι χειρότερος απο εκείνον. Μπορεί να είναι και καλλίτερος, πολύ καλλίτερος...

  88. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 22:10:46

    Το αηδέστερο όλων, είναι για πότε κατακάθησε η επανάσταση της νέας γενιάς, με το που κάλεσε την κοινοβουλευτική ομάδα ο Καραμανλής, την Τρίτη.

    Το αηδέστερο όλων, είναι ότι τελικά οι καθοδηγητές των κουκουλοφόρων, που θέλου τα ηνία της εξουσίας στα χέρια τους, δεν είναι τίποτα παραπάνω απο εγκληματίες εκβιαστές!

  89. Nick avatar
    Nick 14/12/2008 22:12:04

    @λαπ: Οι φτωχοί σίγουρα θα αυξηθούν, όπως επίσης και οι πιθανότητες μερικοί πολιτικοί να κρεμαστούν.

  90. Nick avatar
    Nick 14/12/2008 22:13:38

    @kanis: Το δεύτερο έχει ειπωθεί πολλές φορές εδω μέσα.

  91. Factorx avatar
    Factorx 14/12/2008 22:16:00

    δειτε και την καινούργια φωτογραφία.

  92. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 22:17:56

    λαπ,

    το αίτημα είναι απλό:

    αν είσαι Κυβέρνηση, κυβέρνα.

    αν είστε υποψήφιοι, πέστε μας το πρόγραμμά σας και πως θα το υλοποιήσετε.

    Πολύ απλό, χωρίς ντουντούκες και συναισθηματισμούς, και αναδρομές στο πρασινομπλεπορτοκαλλοκίτρινο παρελθόν. Το χτες πέθανε. Αύριο;

    Το άλλο σενάριο, σας ορκίζομαι, δεν θέλετε να το δείτε εκτός αν είστε απόλυτα απελπισμένοι.

  93. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/12/2008 22:21:07

    factorx

    η μαζί μας θα είναι τα παιδιά των αλλοδαπών ή θα είναι ο πραγματικός Δούρειος Ιππος του πραγματικού Ξένου Δάκτυλου. Τι; είμαστε απόγονοι του Περικλή και του Λεωνίδα; Αν ο Μπότσαρης δηλώνει Ελληνας και μιλάει Ελληνικά, Έλληνας έιναι.

    Μακάρι όλοι οι πολιτικοί να το δούν έτσι, νομίζω εγώ.

  94. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 14/12/2008 22:29:28

    Αυθόρμητος διαδηλωτης μου είπε την εμπειρία που έζησε Δευτέρα και Τρίτη στο μπλοκ του ΕΝΑΝΤΙΑ.Από Προπύλαια ξεκίνησαν για Βουλή,όπως και ο ΣΥΡΙΖΑ.Ξεκίνησαν και αμέσως γύρισαν προς τα πίσω,προς Ομόνοια.Αμεσως αρχισαν μπροστα τους τα σπασιματα.Εκαναν αλυσιδες.Και κατευθυνονταν προς Πολυτεχνείο.Οπου πήγαινε αυτή η ομάδα με σύνθημα μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι,πήγαιναν και οι σπασιματίες.Ενοιωθε σαν να ήταν ομπρέλα αυτό το μπλοκ στους καταστροφείς.Μπρος πίσω σαν θεατρική παράσταση τους πήγαιναν.Είναι έτσι;Ξέρει κάποιος περισσότερα;

  95. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/12/2008 22:31:02

    Λοιπόν ποιος ωφελείται? (θέλει εκλογές)

    Ο ΓΑΠ, νομίζει ότι θα νικήσει (χλωμό το βλέπω για αυτοδυναμία με Τσοχατζόπουλο και καθεστωτικό ΠΑΣΟΚ επί σκηνής...σαν τη συγκέντρωση στον Αγιο Αντώνη θα είναι πχ ο υπαρξιστής μαρξιστής αντιεξουσιαστής Πάγκαλος, το πρωί στην εκπομπή Σαββατοκύριακο στην ΝΕΤ."Δεν έχουν συγκεκριμένα αιτήματα όπως εμείς παλιά, οι νέοι που εξεγείρονται σήμερα".)
    Η Αγία Οικογένεια, γιατί θέλει να γίνει διάδοχη κατάσταση
    Ο ΚΚ ο Β΄ γιατί είναι μια διέξοδος και σε 1 χρόνο, μην ξεχνάτε λήγει η θητεία του Προέδρου. (...βέβαια θα μπορούσε να επιλέξει να κυβερνά, το είχε κάνει και ο θείος)
    Τα ΜΜΕ / οικονομικό κατεστημένο συμφέρει το μπάχαλο, κάνεις καλύτερες δουλειές σε περιπτώσεις πολυφωνίας

    &..

    σίγουρα όλοι οι παραπάνω, έχουμε παραγραφή στα φανταστικά και πραγματικά σκάνδαλα.

    Ποιος δεν θέλει να γίνουν εκλογές την ...Κυριακή?
    Ο νικητής που θα έχει μια πατάτα που καίει στα χέρια με άδεια ταμεία, την κρίση να έρχεται και πρόγραμμα 0.

    Γιατί ανεξάρτητα αν συμφωνεί κάποιος με το Α ή Β κόμμα ΚΑΝΕΝΑ δεν έχει καταθέσει πρόγραμμα για αντιμετώπιση:
    α) της κρίσης που θα μας χτυπήσει σε λίγο (Ανοιξη του 2009)
    β) τα δημοσιονομικά (αν κάποιος μαθητευόμενος μάγος μας πει πως μπορεί να αντιμετωπιστεί το τεράστια δημόσιο χρέος χωρίς λιτότητα ας μας την πει)

    Άρα έχουμε 5 πολιτικά κόμματα που έχουν χάσει την μπάλα + ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ + ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

    Ωραία τα συνθήματα και τα τσιτάτα, για το ποιος είναι καλύτερος - εξυπνότερος - ικανότερος - λιγότερο κλέφτης, λύση με βάση πρόγραμμα - χρονοδιάγραμμα εφαρμογής - μέσα υλοποίησης έχει κάποιος από τους 300 να βάλει στο τραπέζι?

  96. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/12/2008 22:32:58

    ααα και μια πένα που προσωπικά εκτιμώ (Νίκος Δήμου), παραθέτει για τη βία:

    Βία – μία αποτυχημένη μαμή.

    Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2008

    O Μαρξ έγραψε: «Η βία είναι η μαμή για κάθε παλιά κοινωνία που εγκυμονεί μία νέα». (Το τσιτάτο συνήθως αναφέρεται λανθασμένα: «η βία είναι η μαμή της ιστορίας»).

    Είναι η βία μαμή; Και τι έχει ξεγεννήσει σε νέες κοινωνίες;

    Πολύ λίγα πράγματα.

    Η Γαλλική Επανάσταση γέννησε την «Τρομοκρατία» (Terreur), τον Ναπολέοντα και την Παλινόρθωση (με τους Βουρβόνους). Χρειάστηκαν εκατό χρόνια για να εφαρμοστούν στην πράξη ορισμένες αρχές της, στην ίδια την χώρα που τις γέννησε.

    Η Ρωσική Επανάσταση έφερε τον Στάλιν, τους διαδόχους του, τα Γκούλαγκ και σαράντα εκατομμύρια θύματα. Χρειάστηκαν εβδομήντα χρόνια για να ξαναβρούν οι Ρώσοι την Δημοκρατία όπως είχε αρχίσει να την εφαρμόζει ο Κερένσκυ. Κι ακόμα την ψάχνουν.

    Ακόμα χειρότερα ήταν τα πράγματα με τις επαναστάσεις του Μάο ή του Πολ Ποτ.

    Αντίθετα αν δούμε πως εξελίχθηκε πολιτικά η Αγγλία ή πως οργανώθηκε η πρώτη σύγχρονη δημοκρατία, δώδεκα χρόνια πριν την Βαστίλη – στις Ηνωμένες Πολιτείες – θα διαπιστώσουμε πως η βία έπαιξε μικρό ή καθόλου ρόλο.

    Ως μαμή, η βία δεν τα πήγε πολύ καλά. Ο κόσμος εξελίσσεται, προχωράει και προοδεύει (παρά τις Κασσάνδρες) αλλά αυτό επιτυγχάνεται με συνεχείς μικρές διορθώσεις πορείας, με μεταρρυθμίσεις και αναθεωρήσεις. Η μόνη θεωρία που ισχύει στην πολιτική, όπως και στην επιστήμη, είναι η μέθοδος της δοκιμής και του λάθους. (Trial and error – αγγλοσαξονικά). Οι μεγάλες απότομες αναστατώσεις φέρνουν εξίσου μεγάλες αντιδράσεις – έτσι που οι επαναστάσεις να οδηγούν σε δικτατορίες και απολυταρχίες. Η βία γεννάει βία.

    Η αρχική μεγάλη διαμάχη κομμουνιστών και σοσιαλδημοκρατών αφορούσε το δίλημμα: «επανάσταση ή μεταρρύθμιση». Η ιστορία απάντησε. Η προοδευτική, κομμάτι-κομμάτι αλλαγή (αυτή που ο Karl Popper ονόμαζε piecemeal engineering) αποδείχθηκε ο μόνος τρόπος σταθερής και σίγουρης εξέλιξης.

    Είναι τότε η βία εντελώς άχρηστη;

    Καταρχήν είναι αναπόφευκτη γιατί φαίνεται ότι βρίσκεται μέσα στη φύση μας. Όλοι κάποιες στιγμές ασκούμε βία στον συνάνθρωπό μας, περισσότερη ή λιγότερη ανάλογα με την θέση και την ισχύ μας. Είναι συνηθισμένο μάλιστα αυτοί που υφίστανται βία (από τους ισχυρότερους) να ασκούν περισσότερη (προς τους αδύναμους). Η βία είναι το θηλυκό του βίος – έλεγαν οι παλιοί αναρχικοί.

    Όταν η «νόμιμη βία» που ασκεί το εκάστοτε κράτος (o Max Weber όρισε το κράτος ως το μονοπώλιο της βίας) ξεπεράσει τα όρια της νομιμότητας – η αντίδραση της κοινωνίας είναι εύλογα βίαιη. Το ξέσπασμα που ζήσαμε αυτές τις μέρες ήταν αντι-βία, όχι μόνο για τη βία μίας δολοφονίας, αλλά για τις ποικιλότροπες εκφάνσεις βίας που ασκούνται επάνω μας. Αν κάποιος ξέρει να ερμηνεύσει σωστά αυτή την αντίδραση, τότε η βία μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμη για την πορεία της κοινωνίας μας. Αν και φοβάμαι πως οι ιθύνοντες δεν κατάλαβαν πολλά…

  97. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 14/12/2008 22:35:55

    Εγώ πάντως έζησα την συγκεντρωση και πορεια της αντιεξουσιαστικής κίνησης σήμερα το βράδυ στην Πετρούπολη.Παρά τη βροχή συγκεντρώθηκαν εκατό άτομα.Κατέβηκαν από την πλατεία την λεωφόρο και περασαν μπροστά από το αστυνομικό τμήμα.Πολλές διμοιρίες είχαν κινητοποιηθεί καθώς παραφύλαγαν και τα ΕΚΑΜ.Δεν έγινε τίποτα απολύτως.Σε έναν από τους πιο στολισμένους δήμους και με κόσμο κυριακάτικα να κάνει την βόλτα του,ένοιωθες μια βουβαμάρα.Τι κατάλαβα;Οτι οι καθημερινές διαδηλώσεις έχουν πια ένα στόχο.Την αφύπνιση των πολιτών,των δημοτών.Να μη φοβούνται και ας διαδηλώνουν αντιεξουσιαστές.Δεν είναι τερατα.Συνάνθρωποί μας είναι κάτι θέλουν να μας πουν.Ξέρω χριστουγεννιάτικα η αγορά μαστίζεται.Δεν περιράζει όμως ας γίνουμε αντικαταναλωτές.Για καλό μας είναι.

  98. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 22:39:23

    @97 Ο Βαλλιανάτος τοποθετήθηκε;

  99. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/12/2008 22:54:39

    Δημοσιογράφος: "Είμαστε σε ιδεολογική καμπή;"

    Φοίβος Δεληβοριάς (Τραγουδοποιός) : "Μα αυτό περνάμε στην Ελλάδα. Και λυπάμαι με την αγωνία του μικρού ιδιοκτήτη που χάνει την περιουσία του, αλλά δεν μπορώ να ταυτιστώ μαζί του.
    Γιατί, όπως όλοι μας, δεν αντέδρασε ποτέ στη χυδαιότητα που ζει:
    στο κάψιμο των δασών,
    στο ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας,
    στο ρουσφετολόι...
    Κοιμούνται όλοι."

  100. kanis avatar
    kanis 14/12/2008 22:56:57

    Εύγε . Μαθαίνεις!

  101. t avatar
    t 14/12/2008 22:58:07

    Για την ιστοσελίδα της σοσιαλιστικής Διεθνούς τα Σκόπια είναι Μακεδονία.

  102. t avatar
    t 14/12/2008 23:08:53

    @ 99 kanis
    Στο βιβλίο του Βαλλιανάτου, με τίτλο «Ακατάλληλα»

  103. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/12/2008 23:11:28

    Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω αλλά δεν ασχολούμαι με τηλε - περσόνες και δεν διαβάζω σκουπίδια.

  104. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 14/12/2008 23:15:20

    @ archaeopteryx #55
    Δεν διαβάζεις καλά."Εφ’ όσον όλα πήγαιναν καλά, (θα) εδικαιούτο και αυτός να κατέχει τον χαρακτηρισμό «γάτα»... Η συνέχεια είναι γνωστή".
    Άλλο ζωάκι; Ούτε κάν! ...Άνθρωπο θυμίζει. Μ@λ@κ@ς!

  105. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 23:15:37

    @ λαπ #88 Τουλάχιστον ατυχές το παράδειγμα του Επιτελείου με τις δυναστείες. Ολισθαίνει με το να στοιρίζει την εξ' αίματος συνέχιση της Πολιτικής. Με το ίδιο πνεύμα και ο Παύλος είναι καλύτερος από τον Κοκό. Ο κοκός είναι και βασιλιάς, όχι φτηνός πολιτικάντης. Κλάσεις ανώτερος δηλαδή. έχετε και Βασιλόφρωνες στο ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ???? τ' άκουσες πατέρα???

    @ αρχαιοπτέρυξ
    Το ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ θα είναι σε απελπισία σε λίγο. Τι εννοούσες για τους απελπισμένους?

    @Ιθαγενή
    την πρώτη φορά είπες πως είχες γράψει αν. τώρα επανέρχεσαι λέγοντας για εκλογές την Κυριακή. ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΑΦΉΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝ. Η απάντηση είναι πως οι ευροεκλογές είναι το καλοκαίρη, μια Κυριακή. Ευτυχώς μας έκανες γνωστή την απέχθειά σου για τους 300 και την Βουλή. Δεν πούλησε δίσκο ο Φοίβος φέτος?

    @duckk23
    Ξεκίνα οικονομία από τώρα. Μην πάρεις δώρο φέτος στα παιδιά σου.

  106. λαπ avatar
    λαπ 14/12/2008 23:46:13

    Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Ή μάλλον δεν θες να καταλάβεις.

  107. Νίκος avatar
    Νίκος 15/12/2008 00:11:32

    ΠαραγοντεςΧ,

    το αφαιρεσατε το σχολιο μου με τις δηλωσεις ΓΑΠ στο Τοροντο;

    τι εγινε; Πειραχτηκαν ορισμενοι και λογοκρινετε τωρα;

  108. thanos avatar
    thanos 15/12/2008 06:39:58

    81@Orestios Says:
    December 14th, 2008 at 9:33 pm


    Αντε παιξε και με
    το πουλακι σου τωρα,ισως και ξαστερωσεις.