#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2011 09:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Αλβανία παρεμποδίζει την καταγραφή της ελληνικής μειονότητας



Ο αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εξωτερικών της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Π. Γκιουλέκας, σχετικά με την επικείμενη απογραφή πληθυσμού στην Αλβανία, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Με μία πρωτοφανή νομοθετική πρωτοβουλία η αλβανική κυβέρνηση εφαρμόζει μεθόδους, προκειμένου πολλοί Βορειοηπειρώτες να μην εκφράσουν ελεύθερα την εθνική και θρησκευτική ταυτότητά τους στην επικείμενη απογραφή. Είναι απαράδεκτο το γεγονός από τη μία η Αλβανία να ζητεί την βοήθεια της Ελλάδας για την είσοδό της στην Ευρωπαϊκή Ένωση και, από την άλλη, να ακολουθεί ψυχροπολεμικές πολιτικές, εκβιάζοντας τον βορειοηπειρωτικό Ελληνισμό και καταπατώντας τα δικαιώματά του.

Αυτά τονίζει σε ανακοίνωσή του ο αναπληρωτής του Τομέα Εξωτερικών της Νέας Δημοκρατίας, Κωνσταντίνος Π. Γκιουλέκας, ύστερα από περιοδεία στη περιοχή του Αργυροκάστρου και σε άλλες περιοχές της Βορείου Ηπείρου, και συνεχίζει:

Πως είναι δυνατόν να ψηφίζεται νόμος σύμφωνα με τον οποίο θα επιβάλλονται κυρώσεις σε  όποιον αλβανό πολίτη δηλώσει κατά την απογραφή διαφορετική εθνικότητα και θρήσκευμα απ’ ότι έχουν καταγράψει τα ληξιαρχεία; Ο νόμος αυτός περιλαμβάνει και το διάστημα προ του 1990 όταν το τότε δικτατορικό καθεστώς του Εμβέρ Χότζα και του Ραμίζ Αλία είχε αλλάξει αυθαίρετα και χωρίς τη θέλησή τους την εθνικότητα σε χιλιάδες Βορειοηπειρώτες. Επιδίωξη αυτού του νόμου είναι να αποτρέψει χιλιάδες  Βορειοηπειρώτες να δηλώσουν την ελληνική καταγωγή τους στην επικείμενη απογραφή πληθυσμού.

 

Η διαδικασία που προβλέπεται για την  απογραφή τον προσεχή Οκτώβριο προκαλεί πολλά ερωτηματικά.

Προκειμένου να εξασφαλιστεί η διαφάνεια και η αντικειμενικότητα της απογραφής πληθυσμού στην Αλβανία, ανάμεσα στα άλλα, απαιτείται:

-       Η παρουσία ξένων παρατηρητών κατά την διάρκεια της απογραφής, αλλά και κατά την καταμέτρηση και έκδοση των αποτελεσμάτων

-       Τα αποτελέσματα της απογραφής να καταχωρηθούν στα μητρώα των ληξιαρχείων, ώστε να αντικατασταθούν τα αρχεία του προηγούμενου αλβανικού καθεστώτος το οποίο αυθαιρέτως αφαίρεσε την ελληνική εθνικότητα από πολλούς κατοίκους αμιγώς μειονοτικών περιοχών

-       Να απογραφούν όλοι οι Αλβανοί πολίτες που κατοικούν στο εξωτερικό και να υπάρξει η δυνατότητα να συμπεριληφθούν στην απογραφή και άτομα, π.χ. υπερήλικες, ασθενείς,  με στοιχεία που δηλώνουν οι οικείοι τους

-       Το έντυπο της απογραφής να είναι συντεταγμένο  και στην ελληνική γλώσσα στις περιοχές όπου ζει η ελληνική μειονότητα

-       Η απογραφή να διαρκέσει περισσότερο από έναν μήνα, για να μπορέσουν να απογραφούν όσο το δυνατόν περισσότεροι πολίτες

-       Κάθε πολίτης να παραλαμβάνει αντίγραφο του ερωτηματολογίου απογραφής που συμπλήρωσε

-       Να δημοσιοποιηθούν όλα τα αποτελέσματα της απογραφής».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. juliet avatar
    juliet 02/08/2011 09:54:42

    Καλήμερα,
    ποιός να ενδιαφερθεί; ο πρωθυπουργός του ''τι θέλετε; να πουλήσω την Πελοπόνησσο.........''
    Κρίμα ,δεν μας αξίζει τέτοια τύχη...
    ''Νικούσες; και τους κόσμους ελευθέρωνες!
    Μιλούσες; και τους αγρίους τους ημέρωνες!
    Ετραγουδούσες;μάγευες και τις Σειρήνες!
    Φιλοσοφούσες ; και το νου στους ουρανούς εφτέρωνες!''
    Γ.Στρατήγης
    Τελικά όταν ο ήλιος αλλάζει χρώμα και δεν είναι το χρυσό ,το φωτεινό ,το ζωογόνο και γίνεται π.χ πράσινο είναι βιασμός της φύσης ,της ψυχής ,της ελευθερίας γίνεται πράσινος σοσιαλισμός.
    Βαστάτε Ελληνες ,να σταθούμε στα πόδιά μας ,να μη χάσουμε την Πατρίδα μας.
    Βαστάτε,Ακρίτες .....

    • Dora avatar
      Dora @ juliet 02/08/2011 12:13:01

      Να...πουλησει την Πελλοπονησσο???????
      Τσιφλικι του ειναι?Τι λεει ρε?Γι'αυτο εριξα το αιμα τους καποιοι στα χωματα της για να την ελευθερωσουν απ' τους νταβατζηδες της?Για ν'αποκτησουν καινουργιο? Απο που αντλει ρε σεις αυτο το θαρρος το θρασυμη να τα λεει αυτα?
      Καλα...χανουμε εντελως εμεις οι υπολοιποι?

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/08/2011 10:10:06

    Εδώ φιμώνονται ύπουλα οι Έλληνες..στην Αλβανία γίνεται επίσημα...
    Καλημέρα Juliet

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 02/08/2011 13:52:22

      Εύα,γειά
      πριν απο λίγο γύρισα απο το Μπαγκλαντες,Αφρική .....πως να τη χαρακτηρίσω την Ομόνοια.Μέρα-μεσημέρι και φοβήθηκα ,που αν χρειαστεί ξέρω να αμυνθώ,σε τρέχουνε από πίσω για να τους δώσει....Φρίκη.
      Μου έλεγε μια γυναίκα που δουλεύει 22 χρόνια σ΄αυτή τη περιοχή ,ότι τον τελευταίο χρόνο είναι σαν να κουβάλησαν όλα τα αποβράσματα και τα επήγαν εκεί στο κέντρο.Τι έχουνε στο μυαλό τους;Είναι πολλοί ,είναι αόρατοι και ορατοί.

  3. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 02/08/2011 10:16:47

    Ποιός να ασχοληθεί αφού όποιος μιλά για Βόρειο Ήπειρο θεωρείται εθνικιστής.
    Αν πειραχθεί μια τρίχα ενός πακιστανού στην Αθήνα θα ξεσηκωθεί το ψευτοαριστερό σύμπιαν ενώ αν δολοφονηθεί ένας Έλληνας θα σιωπήσουν όλοι.
    Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.Μπορεί να μην το φωνάζουμε πια αλλά δεν πρέπει να το ξεχνάμε

    • Dora avatar
      Dora @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 02/08/2011 12:22:26

      Αποστολε, ".....αφου οποιος μιλα για την Β.Ηπειρο θεωρειται εθνικιστης"

      Ε,ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ? Το παιγνιδι τους θα παιξουμε? Θεωρουμαι(?????) εθνικιστρια?
      ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! ΕΙΜΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΡΙΑ και δεν επιτρεπεται να "Θεωρουμαι"μονο!
      Γιατι δηλαδη αυτοι να εχουν το δηκαιωμα να ΜΗΝ ειναι εθνικιστες,ενω εγω να ΜΗΝ εχω το δικαιωμα να ειμαι????
      Ποιος νομος το οριζει αυτο?Ποιος το αποφασιζει? Μπορει κανεις να μου πει?

      Και δηλαδη θα υποχωρησω εγω στα δικια της Πατριδας μου για να μην....θεωρηθω(ακουσον ακουσον)εθνικιστρια?
      Τοτε γιατι καναμε τον πολεμο εναντια στους Γερμανους? Γιατι δεν σκεφτηκαμε μην μας πουν εθνικιστες???

      Α,θα παθω εμφραγμα με τετοιου ειδους κλαψες.Καλε μη,θα μας πουν εθνικιστες,απαπαπαπα,εμεις?Ποτε!

  4. stefanos avatar
    stefanos 02/08/2011 10:38:30

    Στο νέο χάραγμα των συνόρων που δεν θα αργήσει να γίνει η Βόρειος Ηπειρος θα είναι και πάλι ελληνική παρά τους προδότες και τους Εφιάλτες που μας κυβερνούν σήμερα. Ευτυχώς υπάρχει και ο Θεός της Ελλάδας όσο και αν τον πολεμουν και θέλουν να τον σβήσουν απο τη μνήμη μας οι λάτρεις της παγκόσμιας διακυβέρνησης.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ stefanos 02/08/2011 16:12:12

      Στέφανε, σου είπα: Το κίτρινο χάπι, το πρωΐ !

  5. Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
    Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 02/08/2011 10:41:47

    Εγρήγορση και κινητοποίηση χρειάζεται για να ανέβουν οργανωμένα και μαζικά οι Βορειοηπειρώτες να απογραφούν. Σήμερα το αλβανικό κράτος αναγνωρίζει περίπου 30 χιλιάδες, σχεδόν 1% του πληθυσμού, ενώ το πραγματικό μέγεθος είναι περισσότεροι από 300 χιλιάδες. Το στοίχημα είναι η απογραφή, που γίνεται κάθε 10 χρόνια, να αποτελέσει την πρώτη απτή απόδειξη του πραγματικού μεγέθους του Βορειοηπειρωτικού Ελληνισμού.

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/08/2011 11:01:25

    Ποιος να ενδιαφερθεί, εδώ ακόμα οι αγράμματοι γραικύλοι χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα εναντίον του Σαμαρά ότι μας έφερε τους Αλβανούς επειδή άνοιξε τα σύνορα για τους Βορειοηπειρώτες! Και να το ακούς αυτό από ανθρώπους με Ποντιακές και Μικρασιατικές ρίζες!

    • juliet avatar
      juliet @ TopGunZ 02/08/2011 14:05:59

      ...........που διάβασαν καλά την πράσινη βίβλο .

  7. xenios avatar
    xenios 02/08/2011 11:23:33

    Πρόσφατα πήγα στην Δυτική Μακεδονία. Έκλαψε η καρδιά μου, εκατοντάδες χωριά έρημα από Έλληνες, με μόνους κατοίκους Αλβανούς.

    Θα το πληρώσουμε άσχημα αυτό, σε λίγο θα μας μιλάνε για Αλβανική μειονότητα στην βορειοδυτική Ελλάδα.

    Είναι πολύ σοβαρό αυτό.

    • Dora avatar
      Dora @ xenios 02/08/2011 12:25:00

      Ξενιε,καλε μου,μιλανε ηδη.Εχεις ακουσει την αλβανιδα αντιπροσωπο τι ελεγε στην βουλη και πως μας ειρωνευονταν?

  8. Dora avatar
    Dora 02/08/2011 12:29:56

    Ασε δηλαδη,που καποιοι εδω μεσα(Στεργιος) προσπαθουν να μας αποκοιμησουν διοτι ταχα μου δηθε μου οι αλβανοι που μενουν εδω παρα την κριση της Ελλαδας(τετοια αγαπη γι αυτην) ειναι πιο ελληνες απ' αυτους (ελληνες)που φευγουν στο εξωτερικο!!!
    Με λιγα λογια:Aφηστε μας να γινουμε περισσοτεροι και οταν θα πρεπει...θα δειτε!!!!

    Παντου πρακτορες εχουν,τι νομιζεις.Δες τι εγινε στην πρωην Γιουγκοσλαβια και βγαλε συμπερασμα!

  9. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 02/08/2011 13:13:31

    Δεν είμαι εθνικιστής αλλά είμαι πατριώτης. Αγαπώ πρώτα από όλα και πάνω από όλα την πατρίδα μας. Δεν ξεχνώ τα δίκαια της πατρίδας μας και δεν κλαψουρίζω ούτε δειλιάζω.
    Αναγνωρίζω όμως ότι η λέξη «πατριώτης» και η φράση «αγαπώ την πατρίδα μου» ήταν υπό διωγμό τα χρόνια της ιδεολογικής κυριαρχίας της ψευτοαριστεράς και αυτό έκανε ανυπολόγιστη ζημία στην πορεία της χώρας σε όλους τους τομείς.
    Απαραίτητη προϋπόθεση να βρει ξανά η πατρίδα τον δρόμο της είναι να ξαναγίνουν οι Έλληνες πατριώτες και να το ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΟΥΝ.

    • juliet avatar
      juliet @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 02/08/2011 14:03:53

      Απόστολο
      ''Ο εθνικισμός δεν ταυτίζεται ούτε χρονικά ούτε στο περιεχόμενο με τον πατριωτισμό,που χαρακτηρίζεται απο τη βαθιά αγάπη των ανθρώπων για το τόπο τους ,απο την κοινή τους ιστορία,τα ίδια ήθη και έθιμα,τη μητρική τους γλώσσα κλπ.''.
      Λουκας Αξελός

      • Dora avatar
        Dora @ juliet 02/08/2011 16:20:56

        Ζυλιετ,το ξερω αυτο που λες,απο θυμο το ειπα οτι ειμαι εθνικιστρια.
        Εγω με χαρακτηριζω εθνιστρια και πατριωτισσα.Αλλα απ'το πολυ πες ,πες,μας εχουν καταντησει να λεμε απο αντιδραση και πραγματα που δεν ειμαστε! Πχ,εαν αυτος ειναι δοσιλογος και προδοτης κι εμφανιζει τον εαυτο του ως διεθνιστη κι αυτο επιτρεπεται,ε, λοιπον γιατι εγω να μην εχω το δικαιωμα να ειμαι και εθνικιστρια αμα ετσι γουσταρω!

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 03/08/2011 06:53:55

      Πατριωτης, Σαν τον ΓΑΠ την παρεα του να φανταστω?

  10. Κώστας Δημητρίου avatar
    Κώστας Δημητρίου 02/08/2011 14:00:29

    ...Και μη ξεχνάμε : μετρηθήκαμε και βρεθήκαμε λιγότεροι...

    Κι όχι μόνο αυτό, αλλά δεν μετρήθηκαν μερικά πράγματα που έπρεπε να μετρηθούν, όπως λ.χ. το θρήσκευμα. Πρέπει να μάθουμε πια ότι ο Έλληνας δεν χαρακτηρίζεται από το θρήσκευμα...

    Δεν ξέρω γιατί, αλλά θυμήθηκα ένα ιστορικό γεγονός, άσχετα αν είναι κανείς υπέρ ή κατά της βασιλείας.
    Όταν ήρθε στην Ελλάδα η βασίλισσα Όλγα, σύζυγος του βασιλέα Γεωργίου του Α', την πρώτη Κυριακή που ήταν στην Ελλάδα πήγε για εκκλησιασμό και συνέβη να μπαίνει στην εκκλησία όταν διαβαζόταν το ευαγγέλιο... Προτίμησε να σταθεί στην είσοδο και μετά να εισέλθει εντός του ναού...
    Κάποιοι άλλοι -σύγχρονοι πολιτικοί- δεν ξέρουν ούτε να κάνουν τον σταυρό τους ή αν τον κάνουν, τότε προσπαθείς να καταλάβεις τι κάνουν... ή τον κάνουν για να τους δούμε στα κανάλια.

    ...Άραγε είναι τυχαίο ότι δεν ξέρουμε πόσοι είμαστε στην Ελλάδα Έλληνες κάτοικοι.

    υ.γ.: Δεν καταδικάζω και δεν καταφέρομαι εναντίον των Ελλήνων μουσουλμάνων, εβραίων και καθολικών. Αυτοί για ιστορικούς λόγους βρίσκονται στην Ελλάδα και είναι σεβαστό το θρήσκευμά τους. Κάποιοι- η συντριπτική πλειοψηφεία τους- έκαναν και κάνουν το χρέος τους ως Έλληνες πατριώτες. Βέβαια το ελληνικό κράτος έχει ευθύνη να τους εντάξει και να τους δείξει ότι πρέπει να είναι υπερήφανοι που είναι Έλληνες. Όμως σήμερα το ελληνικό κράτος κατόρθωσε να μας κάνει όλους να χάνουμε την υπερηφάνεια μας. ... Τυχαίο;

    • juliet avatar
      juliet @ Κώστας Δημητρίου 02/08/2011 14:14:05

      Πριν χάσαμε τον σεβασμό ο ένας προς τον άλλο ,και μετά ήτανε εύκολο να χαθεί η αξιοπρέπεια,η περηφάνεια οτιδήποτε κάνει τον άνθρωπο να ξεχωρίζει απο τα ζώα.
      Ο πατέρας μου έλεγε όταν το παιδί του γείτονα μορφωθεί ,το δικό σου θα είναι ασφαλές.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ juliet 03/08/2011 05:45:04

        Ασφαλώς δεν θα εννούσε ο άνθρωπος την «μόρφωση» που πλασάρουν πλέον τα νεοταξικά σχολεία.

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/08/2011 14:55:38

    Στην αρχή ξεκίνησε η ένταξη των αλλοδαπών (Αλβανών αρχικά) ως αφομοίωσή τους στην ελληνική κοινωνία, ώστε ν΄αγαπήσουν την Ελλάδα..κάπου στη διαδρομή χάθηκε η μπάλα (ή την πέταξαν επίτηδες ΄΄ άουτ΄΄)..τελικά αυτό που διαπιστώνουμε οι περισσότεροι, είναι ότι θέλουν να μας κάνουν επισκέπτες στην ίδια μας τη χώρα

    • Dora avatar
      Dora @ ΕΥΑ 02/08/2011 16:25:09

      Σωστα τα λες Ευα!

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 02/08/2011 17:31:23

      Tίποτε δεν ήτανε τυχαίο.Ο Σαμαράς ενδιαφέρθηκε για το κομμάτι του ελληνισμού της Βορείου Ηπείρου και όχι για τους Αλβανούς.Αυτοί ουδέποτε έκαναν αυτόν τον διαχωρισμό.Τότε ήταν ανασφάλιστοι εργάτες ,φθηνά εργατικά χέρια ,μετά ήτανε οικονομική δύναμη που τα χρήματα τα έστελνε στην Αλβανία.Αγοράζανε περιοχές υποβαθμισμένες που πουλούσανε τα σπίτια τους για να πάνε να μείνουνε βόρεια προάστια ,τα ανακαίνιζαν μόνοι τους και τα ενοίκιαζαν.Ο Αλβανός λειτουργούσε με σκοπό το κέρδος και τη βελτίωση της ζωής του.Ο Ελληνας λειτουργούσε με σκοπό την επίδειξη και τον εγωκεντρισμό του.Επαψε να είναι ο ήρωας της καθημερινότητας,που ήξερε να είναι ανθρώπινος ,που ήξερε να ζει και έγινε ο ήρωας της μίζας και της διαφθοράς,και έμαθε να ζει αλλιώς με γαρύφαλλα και ορχιδέες και rolex et prada ........etc
      Πριν από χρόνια στην Αρτα πουλούσανε τη γη για ένα κομμάτι ψωμί,οι Αλβανοί αγόραζαν.Του Ελληνα του έριξαν το παραμύθι ότι είναι ο άρχοντας, ξυπόλυτος αλλά άρχοντας.Οταν ντρέπεσαι για τη καταγωγή σου ,έχεις διαγράψει το είναι σου.
      Ξάνθη ,χαλβαδοποιία εργάτες Τούρκοι.Γιατί ;ρωτάω,η απάντηση ίδια ,οι Ελληνες δεν έρχονται να δουλέψουν.Παρένθεση,ο Τούρκος αγόραζε χαλβά από τουρκικό μαγαζί.
      Μόνο η απόκτηση της εθνικής μας ταυτότητας θα μας σώσει.
      Εύα,για να αγαπήσεις τη χώρα που ζεις έστω και αν δεν είναι η πατρίδα των γονιών σου θα πρέπει να έχεις ΠΑΙΔΕΙΑ.
      Ο πατέρας μου έλεγε αν γινότανε πόλεμος ανάμεσα στην Ελλάδα και τη χώρα που γεννήθηκε θα αυτοκτονούσε ,γιατί στη μιά ζούσε όταν δεν μπορούσε να ζει στην άλλη.Και ο σεβασμός προς τη Ελλάδα ήτανε μεγαλύτερος.

      • Dora avatar
        Dora @ juliet 03/08/2011 02:20:17

        Τι ωραια που γραφεις και σκεφτεσαι Ζυλιετ!!!!

      • Dora avatar
        Dora @ juliet 03/08/2011 02:20:57

        Χαιρομαι να σε διαβαζω!

  12. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 03/08/2011 01:21:04

    Μπα εγώ νομίζω πως είναι καλύτερα να χρησιμοποιεί τη λατινική γραφή,για λόγους "ασφαλείας"!

  13. ΚΜ avatar
    ΚΜ 03/08/2011 05:55:38

    Να μη μασήσουν μπροστά στις νομικές απειλές οι Έλληνες της Βορείου Ηπείρου και ας δηλώσουν την πραγματική τους εθνικότητα. Κι άν τολμήσουν να κάνουν τίποτα νομικίστικα τερτίπια και κυρώσεις οι Αλβανοί, πόσους θα σύρουν στα δικαστήρια; Όσους μηνύσουν, μπορεί (και πρέπει) να τους συνδράμει νομικά, ηθικά και πολιτικά η Ελλάδα, και να το πάει και στα διεθνή δικαστήρια (όπου δεν μπορεί να σταθεί) και να κοντράρει την Αλβανία διπλωματικά (θέλουν και Ε.Ε. τρομάρα τους!). Αυτά βεβαίως προϋποθέτουν ελληνική κυβέρνηση (όχι ΓΑΠ), αλλά έρχεται η στιγμή πιστεύω.