#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2008 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Αλέκα ενισχύει την πρακτορολογία

Δεν σας τα ΄λεγα ότι όταν ο Κ. Καραμανλής έλεγε στην  ΚΟ της ΝΔ ότι η Ζαχοπουλιάδα ξεκίνησε μετά την επίσκεψή του στην Μόσχα και τις ενεργειακές συμφωνίες με το Πούτιν, υπαινισσόμενος ανάμιξη μυστικών υπηρεσιών, άνοιγε «μόδα»; Για μυστικές υπηρεσίες μιλάει τώρα (ποίος άλλος;) και το ΚΚΕ. Σύμφωνα με ανακοίνωσή της ΚΕ του κόμματος, «εξυφαίνεται ένα νέο σχέδιο, το οποίο εκπορεύεται από την Ευρωπαϊκή Ένωση, με στόχο την καθυπόταξη του λαϊκού κινήματος» και στο οποίο εμπλέκονται «ακόμη και μυστικές υπηρεσίες, οι οποίες διασπείρουν μέσα από τα ΜΜΕ φήμες για ομάδες και αντιπαλότητες στα μέλη της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος». Σύμφωνα με την ανακοίνωση η πλουτοκρατία ενδιαφέρεται να υπάρχει ισχυρή κυβέρνηση και ταυτόχρονα προβάλλει την ανανέωση προσώπων, κομμάτων, νέων συμμαχιών, για να κρύψει το «μαστίγιο» που κρατά για τον λαό. Έτσι ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν είναι παρά το «αριστερό άλλοθι» για όλα αυτά τα σκοτεινά και συνωμοτικά.

Η σημειολογία των δεξιών και αριστερών «επικοινωνιολόγων» (παλιά τους λέγανε  «προπαγανδιστές») είναι και προφανής μετά τις σχετικές τοποθετήσεις και των κ. Παπανδρέου και Καρατζαφέρη στη Βουλή: Η Ελλάδα, η κυβέρνηση και ο πρωθυπουργός της βρίσκονται στο στόχαστρο μιας συνωμοσίας. Είναι άραγε τυχαίο ότι όλα αυτά γίνονται λίγο πριν από την απολογία του Χρ. Ζαχόπουλου; Συμπεριλαμβάνονται όλα αυτά σε εκείνο το σενάριο «πολιτικής διεξόδου», στο μεγάλο «πολιτικό ντηλ» που φαίνεται ότι έκλεισε στην κορύφωση της Ζαχοπουλιάδας;

Άσχετο: Σαν σήμερα, το 1952, εκτελέστηκε ο Νίκος Μπελογιάννης.

Διαβάστε κι αυτά:

Όλα έγιναν μετά την επίσκεψη στην Μόσχα.

Η συνωμοσία του σύμπαντος.

Το μεγάλο παιχνίδι του Κ. Καραμανλή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 31/03/2008 15:31:35

    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να στήσεις πλεκτάνη για να χτυπήσεις τον Καραμανλή. Απλά τον αφήνεις να κυβερνάει.

  2. TOX avatar
    TOX 31/03/2008 15:33:18

    Κάπου το διάβασα κι είναι άπαιχτο : ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΦΙΝΤΕΛ ΚΙ Η ΑΛΕΚΑ ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ Ν΄ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΛΦΙΑ...

  3. karpidis avatar
    karpidis 31/03/2008 15:55:29

    Τι σχέση έχει ο Μπελογιάννης με το Λιάπη; Σαν χθες, σήμερα είναι το μνημόσυνο σε λίγο στη Νίκαια και δεν θυμάμαι τι ώρα ή αν έγινε στην Πάτρα με ομολία της Αλέκας

  4. a8lios avatar
    a8lios 31/03/2008 15:59:15

    "Άσχετο: Σαν σήμερα, το 1952, εκτελέστηκε ο Νίκος Μπελογιάννης."

    Όντως άσχετο. Μάλλον και τότε στη σύλληψη & εκτέλεση μελών της ΚΕ του ΚΚΕ αποκλείεται να παίζανε ρόλο μυστικές υπηρεσίες...

  5. thanos avatar
    thanos 31/03/2008 16:02:48

    # TOX Says:
    March 31st, 2008 at 3:33 pm

    Κάπου το διάβασα κι είναι άπαιχτο : ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΦΙΝΤΕΛ ΚΙ Η ΑΛΕΚΑ ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ Ν΄ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΛΦΙΑ…
    H Aleka adelfia mporei na mhn exei....Exei omws korh kai perimenei pws kai pws na megalwsei...:-))

  6. MIG avatar
    MIG 31/03/2008 16:34:34

    Και ειναι και καλοσπουδαγμενη η κορη της...!!!
    Το Deeree εχει βγαλει...Για σου ρε Κ.Κ.Ε. με τις δεξιες σου τσεπουλες..!!!
    Αντε σου ευχομαι και να συγκυβερνησεις με τον μεντορα σου τον Μειμαρακη, καποτε...

  7. Nick avatar
    Nick 31/03/2008 17:09:12

    Και είναι άνω των 35...

    Και είναι Deree (Ντερή). Εκεί σπούδασε και η κόρη του Ευθυμίου.

  8. bill avatar
    bill 31/03/2008 17:54:56

    Ποιός το είπε ...η Αλέκα....?άντε ρε παιδιά έχουμε και σοβαρότερα θέματα.

  9. Suhoi avatar
    Suhoi 31/03/2008 19:13:40

    Ξέχωρα από τις πολιτικές του ΚΚΕ, με τις οποίες μπορεί κάποιος να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει, και με τις ευθύνες που έχει ο Περισσός για την κατάντια της Αριστεράς στην Ελλάδα, η Παπαρήγα είπε ορισμένα ενδιαφέροντα πράγματα, που συμπυκνώνονται, μεταξύ των άλλων, στο εξής: «Οσοι πλούτισαν επί Ν.Δ., ΠΑΣΟΚ σχεδιάζουν άλλη διακυβέρνηση». Είναι λάθος; Τι είπε (όπως αναφέρει η Ελευθεροτυπία); Ότι «καρτέλ, μεγαλοβιομήχανοι, μεγαλέμποροι, εφοπλιστές, μεγάλες κατασκευαστικές εταιρείες, τραπεζίτες, έμποροι όπλων, μεγαλοξενοδόχοι και γενικώς όσοι πλούτισαν με τη Ν.Δ. και το ΠΑΣΟΚ, σε συνεννόηση με ξένες μυστικές υπηρεσίες, απεργάζονται σχέδια για ισχυρές κυβερνήσεις ή κυβερνήσεις συμμαχίας και χτυπούν το ΚΚΕ, εκτιμά η Κ.Ε. του κόμματος». Μην κρατάμε μόνο το μυστικές υπηρεσίες, το οποίο σαφώς δείχνει στήριξη στον Καραμανλή. Τα υπόλοιπα δεν ισχύουν; Σίγουρα δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι οι πολιτικές εξελίξεις είναι αποκλειστικά προϊόν συνωμοσίας. Όμως, αμφιβάλει κανείς ότι οι διάφοροι εξωθεσμικοί κύκλοι και οι ελίτ απεργάζονται σενάρια διαμόρφωσης της πολιτικής σκηνής ανάλογα με τα συμφέροντά τους; Μήπως διαφωνεί κανείς ότι και η στήριξη της επιλογής Τσίπρα ήταν μακράν, πέραν των συνηθσιμένων ορίων που χαρακτηρίζουν τα –διαπλεκόμενα- ΜΜΕ; Προφανώς, το έκαναν, προκειμένου, άλλοι να πιέσουν τον Παπανδρέου, και άλλοι για να ανοίξουν το δρόμο για νέες πολιτικές εξελίξεις. Το αν επιτευχθούν οι στόχοι ή όχι σε ένα ανοικτό και διαρκώς μεταβαλόμενο πολιτικό παιχνίδι, δεν είναι μόνον συνάρτηση της επιθυμίας του ενός ή του άλλου λόμπυ εξουσίας. Ναι, η Παπαρήγα το παρατραβάει εκεί που παρουσιάζει τον Συνασπισμό ως το «αριστερό δεκανίκι» του συστήματος («σ'αυτούς τους σχεδιασμούς της πλουτοκρατίας παίρνει μέρος και ο ΣΥΝ με τον ΣΥΡΙΖΑ, «προκειμένου να συμβάλει στη σταθεροποίηση της κυρίαρχης πολιτικής με αριστερό άλλοθι»). Αλλά μην πεί κανείς ότι η Κουμουνδούρου δεν γλυκάθηκε από την υπερβολική προβολή που έτυχε από τα κανάλια; Τώρα, που βλέπουν και αυτοί εκεί ότι κινδυνεύουν να τους χρησιμοποιήσουν για τα συμφέροντά τους, και να τους πετάξουν μετά ως στημμένη λεμονόκουπα, αρχίζουν και μαζεύονται. Το πρόβλημα του ΚΚΕ είναι πολύ βαθύτερο απ’όσο φαίνεται. Ως κόμμα ξεπερασμένο και χαρακτηριζόμενο από πολύ ισχυρή τάση σεχταρισμού, έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο να φοβάται ακόμα και τον Τσίπρα. Το κάθε Τσίπρα για την ακρίβεια. Πρέπει να καταλάβει ότι το μόνο που τόνωνε και ενίσχυε την Αριστερά στην Ελλάδα, ήταν τα ανοιγματά της στην κοινωνία. Οι λογικές του «μαντρώματος» μελών και φίλων με ξεπερασμένες συνταγές, το αντίθετο αποτέλεσμα έχουν. Μάλλον όμως, είναι πολύ αργά για να γίνουν κατανοητά αυτά τα πράγματα.
    Good bye and good luck, λοιπόν, σύντροφοι.

  10. εξοδουχος avatar
    εξοδουχος 31/03/2008 21:13:19

    αγαπητέ "suhoi",
    αν μας έλεγαν οι γέροντες της ηγεσίας του ΚΚΕ
    - ποιοί πλούτιζαν στα ψευτοσοβιετικά συστήματα που τα έδειχναν στους "ιθαγενείς" ως πρότυπο προς μίμηση και για τα οποία επι δεκαετίες ήταν οι (έμισθοι;) απολογιτές,
    αν μας έλεγαν και οι γέροντες της ηγεσίας του ΣΥΡΙΖΑ
    - ποιοί πλούτιζαν επι Τσαουσέσκο και Τίτο που τους έδειχναν στους "ιθαγενείς" ως πρότυπο προς μίμηση και για τους οποίους επι δεκαετίες ήταν (κι εκείνοι) οι (έμισθοι;) απολογιτές
    ΤΟΤΕ, ΝΑΙ , ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΨΩ...
    νάσαι καλά!

  11. Peri onou skias avatar
    Peri onou skias 31/03/2008 22:46:35

    Μυστικές υπηρεσίες? Τι έγινε βρε παιδιά το σκάνδαλο των υποκλοπών? Το'φαγε η μαρμάγκα, ε?

  12. Αλέκος avatar
    Αλέκος 01/04/2008 18:52:50

    Αγαπητέ/ή Peri onou skias,

    Οι υποκλοπές πήγαν εκεί που πήγαν και οι Πακιστανοί-αχθοφόροι με τις ζαρντινιέρες, γεμάτες δομημένα και DVD ...

    Προφανώς θα συναντήθηκαν με τον Οτσαλάν και τους S-300 και κάτι μετοχές του 1999, στα Ίμια.

  13. MalchishKibalchish avatar
    MalchishKibalchish 02/04/2008 01:07:00

    Αγαπητέ εξοδούχε, υπάρχει χώρος όπου δεν υπήρξαν διεφθαρμένοι ή προδότες? Άυτοί χαρακτηρίζουν τον εκάστοτε χώρο? Όχι οι υπόλοιποι? Και τελικά μεγαλύτερη σημασία έχει που σπούδασε η κόρη της Παπαρήγα? Όλοι είστε ότι ήταν οι γονείς σας? Το αναφέρουμε σαν επιχείρημα? Χωρίς καν να ξέρουμε εάν ισχύει? Αυτό τελικά είναι το πιο σημαντικό? Όχι τα λάθη που έχουν κάνει οι ηγεσίες όλων των αριστερών χώρων?