#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/04/2011 21:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ακρόπολη εξαιρείται από το Μνημόνιο;

Αυτό το κατάπτυστο άρθρο δημοσιεύεται σ΄ ένα υποτίθεται σοβαρό αμερικανικό περιοδικό, εκφραστή του κατεστημένου των ΗΠΑ

Παρατηρήσεις:

1.       Ο συντάκτης του άρθρου δεν ξέρει ποιος είναι ο πρωθυπουργός της χώρας. Γράφει τον Παπακωνσταντίνου!

2.      Τέτοιου είδους  άρθρα είτε γράφονται προβοκατόρικα για να δοκιμάσουν και να μετρήσουν αντιδράσεις, είτε αποκαλύπτουν προθέσεις.

3.      Είμαστε βέβαιοι ότι η Κυβέρνηση ή μέλη της δεν έχουν κάνει σχετικές συζητήσεις; Μη ξεχνάμε ότι ο Χριστοδουλάκης είχε προτείνει την τιτλοποίηση των εσόδων από την Ακρόπολη και την προείσπραξή τους.

4.      Η Ακρόπολη εξαιρείται από το Μνημόνιο;

Will Greece Be Forced to Sell the Acropolis?



By Douglas A. McIntyre

After months of denials, Greek Prime Minister George Papaconstantinou admitted the country may be forced to sell the some of its property. That means that the unfathomable may be possible: could the Acropolis soon be on the auction block, sold to the highest bidder?

Though the wonder of the Ancient World may escape this fate, lesser-known state assets may have to be sold as Greece looks to dig itself out of its financial hole. Up until now, the premier did not want to face voter ire if possible. It is enough that citizens will suffer the results of austerity that cut some of their salaries and raised their taxes.

The promise that the government would hold on to public assets was always at risk. The Greek economy continues to shrink. Credit ratings agencies and capital markets investors have begun to signal that the southern European nation may default on its obligations in 2013, when the principle on some of its debt comes due. The EU and IMF bailout of Greece will cost about $150 billion over three years. That does not appear to be enough to offset the damage of a stagnant economy.

So far the Greeks have only taken half measures with their real estate. According to Bloomberg, the government has tried to lease land to developers rather than to sell it outright. Greece could change the terms of those leases eventually as any sovereign nation can.

The attempt to raise tens of billions of dollar through methods less ambitious than selling land and other Greek assets has been met with a lackluster response. IMF and EU officials must be watching that. They want their money back, and a default by Greece would make full repayment nearly impossible. It would also tempt investors to believe that default is an option for other EU nations if it is an option for Greece.

The Greek government may not have agreed to sell some of its prized land assets yet, but the pressure to do so has become relentless. Almost no one believes that the nation can cut its deficit much through higher tax receipts and lower spending.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 02/04/2011 21:21:14

    μηπως ειναι ο παπακωσταντινου πρωθυπουργος τελικα?

    • τάσος avatar
      τάσος @ loretta 03/04/2011 05:35:27

      πρωθυπουργός της ελλάδας είναι εδώ και είκοσι χρόνια ο κώστας μητσοτάκης. χο-χο-χο. ο παπακωνσταντίνου είναι υπουργός του, ανηψιός άλλου υπουργού του. χο-χο-χο-χο. ο παπανδρέου είναι υποπρωθυπουργός του, γιός άλλου συμπρωθυπουργού του και εγγονός υπερπρωθυπουργού του. χο-χο-χο-χο-χο. ρωτήστε και το μιχάλη χριστοφοράκο. πρέπει να είναι στο μόναχο.

  2. kabisios avatar
    kabisios 02/04/2011 21:41:14

    Να την πουλήσουμε!...και μετά να στείλουμε το ΠΑΜΕ να την κλείνει κάθε μέρα!

  3. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 02/04/2011 22:17:20

    Έχει δίκιο ο συντάκτης του άρθρου ποιός Παπανδρέου , ο Παπακωσταντίνου υπογράφει τα μνημόνια ,ο ΓΑΠ απλώς κάνει διακοπές και ταξιδάκια ,άρα αν πουλήσουμε την Ακρόπολη ο ΠΑΠ θα βάλει την υπογραφή του .

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 22:20:52

    πρωθυπουργος ειναι η Μαρτζυ. η ζωντοχηρα με τα δις... στην καβατζα.

    ΠΠ

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/04/2011 02:45:15

      +απειρο

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 22:22:10

    Douglas, εχεις νταγκλαριασει αγορι μου..... ελα μια βολτα απο δω, να σου δειξω τι πωλεται................

    ΠΠ

  6. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 02/04/2011 23:00:59

    Γιατί βρε λεβέντες αντιδράτε; Αμερικάνος δεν έβαλε τα τάλαντα για να χτιστεί ο Παρθενώνας; Το ΠΕΡΙΚΛΗΣ είναι Ελληνοποίηση του PERI KLEE, πως λέγαμε Πουμπλής στο ποδόσφαιρο;

    • juliet avatar
      juliet @ Κεφαλλονίτης 03/04/2011 16:41:30

      έχει πολλούς έξυπνους(κουρλούς) η Κεφαλλονιά;

  7. Έρεβος avatar
    Έρεβος 02/04/2011 23:01:08

    Douglas A. McIntyre is a partner at 24/7 Wall St., LLC. He has previously been the Editor-in-Chief and Publisher of Financial World Magazine. He was also the first president of Switchboard.com when it was the 10th most visited website in the world, according to Media Metrix. He has been CEO of FutureSource, LLC and On2 Technologies, Inc. He has served on the board of directors of Vicinity Corporation, The Street.com, and Edgar Online. McIntyre is a magna cum laude graduate of Harvard.

  8. neotera avatar
    neotera 02/04/2011 23:31:53

    Εάν και αν, θα ισχύσει η διακομματική συναίνεση ???

  9. A.M. avatar
    A.M. 02/04/2011 23:45:10

    Πάρε ότι θέλεις παλιατζή...»

    Μεταξύ μας,
    κάποιος ΠΡΈΠΕΙ να πληρώσει γι αυτές τις ξεφτίλες!
    Και ΔΈΝ εννοώ απ τους ξένους, προφανώς!
    Και ΔΈΝ εννοώ να πληρώσει λεφτά, προφανέστατα!

  10. Samarikia avatar
    Samarikia 03/04/2011 00:20:17

    Οικονομική και πολιτική ανάλυση από κάποιον που δεν ξέρει ότι Jeffrey is a prime minister...ήτοι δεν το ξέρει ούτε ο ίδιος ο prime minister...Έχουμε γίνει περίγελος,δεν μας παίρνει κανείς στα σοβαρά,ξεπουλάνε με λόγια ότι έχει πολύτιμο έχει απομείνει στην χώρα,δεν λογοδοτεί πλέον κανείς πολιτικός στους Έλληνες και το μέλλον μας απειλείται από διάφορους αλλόθρησκους,αλλόφυλους,αγράμματους και άσχετους πολιτικάντηδες...

  11. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 03/04/2011 00:41:07

    Η ιστορική, καλλιτεχνική, πνευματική και συμβολική αξία της Ακρόπολης δεν μπορεί με κανένα τρόπο να λογιστικοποιηθεί.

    Και να είστε σίγουροι ότι κανένας δεν θα ήταν διατεθειμένος να την αγοράσει γιατί δεν υπάρχει κανένας τρόπος να αποσβεστεί αυτή η επένδυση.

    Για αυτό η κολοσσιαία αξία του θαυμαστού μνημείου θα αποδίδεται εσαεί στους κατοίκους του τόπου μας.

    Αυτά τα δημοσιεύματα έχουν σαν στόχο να δεχτούμε ευκολότερα την πώληση άλλων, λιγότερων συμβολικών αλλά περισσότερο χειροπιαστών θησαυρών.

  12. Inno avatar
    Inno 03/04/2011 02:00:13

    αυτό το διαβάσατε;
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_01/04/2011_437724

    είναι πρωταπριλιάτικο ή απλά το χουν θάψει όλοι;

    • Καλά τώρα... avatar
      Καλά τώρα... @ Inno 03/04/2011 07:46:08

      Το έχει πεί κι ο Πάγκαλος. Άρα δεν είναι πρωταπριλιάτικο.

  13. Περαστικός avatar
    Περαστικός 03/04/2011 05:21:33

    Πρωταπριλιάτικο μάλλον. Ας μην διαχέουμε μπούρδες που δυνητικά μπορούν να κάνουν ζημιά, πολύς κόσμος πιστέυει ότι διαβάζει στον ιστό χωρίς να το ψάξει περισσότερο. Δεν βρήκα κάτι στο wikileaks. Εξάλλου ο ΓΑΠ ήταν σαφέστατος, μίλησε για στρέματα, μονάδα που ως γνωστόν δεν χρησιμοποιείτε για την μέτρηση θαλάσσιων επιφανειών... :p

  14. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 03/04/2011 10:55:44

    Αγαπητή Samarikia, εάν λέγοντας "ξεπουλάνε με λόγια ότι πολύτιμο έχει απομείνει στην χώρα" εννοείς την ΑΚΡΟΠΟΛΗ ,θα ήθελα να πω οτι η Ακρόπολη δεν είναι οτι πολύτιμο έχει η χώρα ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ (όσοι απέμειναν τέλος πάντων). Στα παρακάτω θα συμφωνήσω "το μέλλον μας απειλείται από διάφορους αλλόθρησκους,αλλόφυλους,αγράμματους και άσχετους πολιτικάντηδες…".

  15. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 03/04/2011 13:26:03

    Υποτίθεται ότι η ακρόπολη είναι το σύμβολο-ρίζα και του δικού τους πολιτισμού, του δυτικού.

    Αλλά είναι τόσο μεγάλο το κόμπλεξ ορισμένων δυτικών απέναντι σε κάθε τι το ελληνικό... Δυστυχώς φαίνεται πως στα διεθνή ΜΜΕ και στις κυβερνήσεις τους είναι αυτοί που κυριαρχούν.

    Αυτό το άρθρο προσπαθεί να εξευτελίσει όσα συμβολίζει η ακρόπολη. Να τα κοντύνει και να τα μικρύνει. Να τα βάλει στο κέρδος και στον πάγκο της βρωμερής αγοράς τους, που δεν γνωρίζει αλλες αξίες παρά μόνο τις οικονομικές.

    Να τα εξευτελίσει και να τα μολύνει με την αρρώστεια των ψυχών τους.

    Θραξ Αναρμόδιος

  16. juliet avatar
    juliet 03/04/2011 16:55:44

    ''Δεν μπορείς να αγωνιστείς με φιλοσόφους ενάντια στους εμπειρογνώμονες και στους μισθοφόρους που βρίσκονται στην υπηρεσία των πολυεθνικών και των μεγάλων αφεντικών.Για να τους αντιμετωπίσεις χρειάζεσαι ειδικούς οι οποίοι να θέσουν τις εμπειρίες τους στην υπηρεσία των κοινωνικών κινημάτων ανιδιοτελώς.Χρειάζεται μια συλλογική οργάνωση αυτών των διανοουμένων ώστε να διαμορφώσουν απο κοινού νέους δημοκρατικούς στόχους,για να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικότερα οι κοινωνικές συνέπειες της ωμής και βίαιης δύναμης των οικονομικών συμφερόντων''.
    Bourdie Pierre ,γάλλος κοινωνιολόγος ενάντια στο κίνημα της παγκοσμιοποίησης

  17. O Άνθρωπος της μιας Γης avatar
    O Άνθρωπος της μιας Γης 04/04/2011 14:46:53

    Αυτά λέγε Κεφαλλονίτη να σε πιστέψουν.
    Η Αμερική επί Περικλή δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμα.
    Και όλος ο κόσμος είναι Ελλάδα μετά τις κατακτήσεις του
    Μεγάλου Αλεξάνδρου στα πλαίσια της Παγκοσμιοποίησης
    που του επέβαλε με τη διδασκαλία του ο Αριστοτέλης.Το
    επίθετο του δημοσιογράφου Douglas και η λέξη νταγκλαριάσει που χρησιμοποίησε η Πόρτα Πόρτα θέλοντας να κάνει λογοπαίγνιο,έχουν σχέση.
    Είναι από τη λέξη νταλγκάς με αντιμετάθεση των γραμμάτων και είναι = η μεγάλη επιθυμία.Η λέξη υπάρχει και στη τουρκική γλώσσα είναι η λέξη dalc(g)a.Ηεφημερίδα του να στείλει στην Ελλάδα τον εν λόγω δημοσιογράφο για ρεπορτάζ στην Ακρόπολη.