05/01/2009 02:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Αθήνα παρακολουθεί με αμηχανία τις εξελίξεις

Διαδοχικές τηλεφωνικές επικοινωνίες με τον πρόεδρο της Παλαιστινιακής Αρχής Μαχμούτ Αμπάς και τους Υπουργούς Εξωτερικών της Αιγύπτου, της Ισπανίας και της Γαλλίας είχε χθες η ελληνίδα υπουργός Εξωτερικών κα Ντόρα Μπακογιάννη για τη Γάζα. Σε ανακοίνωσή της η κ. Μπακογιάννη ζήτησε  τον άμεσο τερματισμό των χερσαίων επιχειρήσεων στη Γάζα, την ανάληψη άμεσης δράσης από το Συμβούλιο Ασφαλείας, καθώς και την εφαρμογή της πολιτικής των τριών σημείων (εκεχειρία - ανθρωπιστική βοήθεια - ειρηνευτική διαδικασία) που ήταν εξαρχής η ελληνική θέση.

Ωστόσο, σύμφωνα με διπλωματικούς παρατηρητές από την μέχρι τώρα στάση της Αθήνας, είναι προφανές ότι οι εξελίξεις στη Γάζα προκαλούν έντονη αμηχανία στο ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών. Για παράδειγμα, η Αθήνα ήταν μία από τις πρώτες πρωτεύουσες στις οποίες πραγματοποιήθηκαν διαδηλώσεις εναντίον του Ισραήλ κι αυτό έφερε σε δύσκολη θέση την κυβέρνηση, που γενικώς ήθελε να αποφύγει να πάρει θέση (να κάνει δηλαδή την πάπια).

Η πρώτη αντίδραση του ελληνικού ΥΠΕΞ ήταν του κλίματος της λεγόμενης «εποικοδομητικής ουδετερότητας» και προκάλεσε διάφορες αντιδράσεις, κυρίως στο εσωτερικό της χώρας, όπου τα αισθήματα φιλίας προς τους Παλαιστίνιους είναι ισχυρά. Γι αυτό η χθεσινή δήλωση της Ντόρας Μπακογιάννη, μετά τις χερσαίες επιχειρήσεις, ήταν ελαφρώς αυστηρότερη. Ωστόσο, απέφυγε και πάλι να καταδικάσει ευθέως και απερίφραστα την εισβολή των ισραηλινών δυνάμεων.

Τι συμβαίνει τελικά; Η Αθήνα δεν θέλει να βγει μπροστά και να πάρει πάνω της την κριτική εναντίον του Τελ Αβίβ;  Θέλει να στοιχηθεί πίσω από τους Γαλλογερμανούς και να αποφύγει συγκρουσιακές καταστάσεις με τους Αμερικανούς;

Από την άλλη πλευρά, η Αθήνα παρακολουθεί αδρανής την εντονότατη διπλωματική δραστηριότητα του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν και την ανάδειξη της Τουρκίας ως μοναδικής σταθεροποιητικής δύναμης στην περιοχή. Και το μόνο που κάνει το ΥΠΕΞ είναι να διαφημίζει στους δημοσιογράφους ως «παρέμβαση» τα τηλεφωνήματα της κ. Μπακογιάννη στους ομολόγους της που αναφέραμε.

Να σημειωθεί και το εξής: Η ελληνική προεδρία του ΟΑΣΕ (Οργανισμού για την Ασφάλεια και τη Συνεργασία στην Ευρώπη) που ξεκίνησε την 1η Ιανουαρίου και τόσα πολλά επένδυσε πάνω της η Αθήνα, δεν έχει πλέον και πολλά να προσφέρει, αφού η κρίση στον Καύκασο περιέρχεται εκ των πραγμάτων σε δεύτερη μοίρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bruce waine avatar
    bruce waine 05/01/2009 04:04:20

    Και καλά, η Ντόρα είναι γνωστό ότι στοιχίζεται πίσω από τους Αμερικανούς. Ο Κωστάκης ο Β' ο Μικρός τι κάνει; Εκείνος δεν ήταν που κήρυξε τον πόλεμο στους Αμερικανούς, που συντάχθηκε με τον Πούτιν, που καθημερινά αντιμετωπίζει τις συνωμοσίες της CIA για την ανατροπή του; Πού χάθηκε αυτός ο γίγαντας; Γιατί δεν καταδικάζει το νέο μακελειό των σιωνιστών; Γιατί δεν δηλώνει συμπαράσταση στους άμαχους παλαιστίνιους; Μάλλον θα παίζει το Israeli Slaughter III στο Playstation...

  2. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 04:40:13

    @ #1
    Τώρα παίζει το expansion pack "How to overthrone an elected, but bad, goverment using force"

  3. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 04:44:59

    overthrow

  4. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 05/01/2009 05:42:39

    Και το συνολάκη ανταγωνιστικό της Νατάσσας δεν λέω ...

  5. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 07:35:05

    Μπράβο FactorX, γενναίο.
    Αν δεν κάνω λάθος η επίσημη αναγνώριση του κράτους έγινε το 1991 επί κυβερνήσεως Μητσοτάκη;

  6. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 07:45:11

    Ειλικρινά δεν μπορώ να τρώω στη μάπα τον Ερντογάν να διασχίζει τις ηπείρους και να προωθεί ειρηνευτικές διαμεσολαβήσεις.
    Με ενοχλεί σφόδρα αλλά πρέπει και να παραδεχτώ ότι τη δουλειά του ξέρει να την κάνει. Έστω και στο επίπεδο των εντυπώσεων.

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 05/01/2009 07:52:27

    Kary ID-Όχι μόνο στο επίπεδο τον εντυπώσεων, πάνε μια εκδρομή στην Κωνσταντινούπολη να δεις αλλαγές που θα τρίβεις τα ματάκια σου εκεί και σύγκρινε τα με την Αθήνα .

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 05/01/2009 07:55:08

    Ιδιαίτερα στο επάγγελμα σου την αρχιτεκτονική …

  9. fantomas avatar
    fantomas 05/01/2009 07:58:34

    ΟΛΟΙ.... ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΑΣ, ΚΟΙΤΟΥΜΕ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΙΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΑΖΑ.
    ΚΑΠΟΙΟΙ..... ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΕΞΑΡΧΙΩΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ!!
    ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΑΣ!!!

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/01/2009 08:04:35

    @ bruce waine
    Γιατί η σφαγή των Παλαιστινίων δεν είναι δικό μας πρόβλημα.Δικά μας προβλήματα είναι το κυπριακό και το σχέδιο Ανάν,το μακεδονικό,η αναγνωριση ή μη του Κοσοβου,οι αγωγοί των Βαλκανίων και άλλα παρόμοια.
    Εξ άλλου μία χώρα που βρίσκεται σε κατάσταση αντάρτικου πόλεων δεν έχει και πολλές δυνατότητες.

  11. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 08:13:28

    @άτακτε: δυστυχώς.
    Θα σε απογοητεύσω, θεώρησες ότι είμαι αρχιτέκτων, μακάρι να ήμουν, όμως δεν είχα το απαραίτητο εκείνο ταλέντο στο ελεύθερο σχέδιο, είχα το μάτι και το μεράκι, δεν είχα το χέρι. Στα μάτια μου είναι η ομπρέλα των τεχνικών επιστημών, η ευγενέστερη. Δεν έπεσες και πολύ μακριά πάντως.

    Λυπάμαι πολύ και για την απόπειρα δολοφονίας του αφύλαχτου νεαρού αστυνομικού. Τι να πω. Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να ζήσει. Δεν αρχίσαμε καλά, καθόλου καλά την πρώτη εβδομάδα του 2009.

  12. fantomas avatar
    fantomas 05/01/2009 08:18:49

    ΠΩΣ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ?

    ''ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ''

    ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΑΛΕΚΟ?

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 05/01/2009 08:31:42

    ψυχραιμια πρωι πρωι Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει .
    Η μαντάμ πληρώνεται από τους δικούς μας φόρους αν δεν απατώμαι , και η εξελίξεις στην Γαζα έτσι και αλλιώς έχουν σχέση με αυτά που ανέφερες και που βρίσκονται όλα στον αέρα δεν είναι πεδίο πολιτικής της ευθύνης;;;
    Η εξέγερση στην Αθήνα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο , και γιατί το λες «ανταρτικό πόλεων» άμεσος ,έχει κανείς προκηρύξει τέτοια πράξει , έχεις λίγο φαντασία μέσα σου ..

  14. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 05/01/2009 08:32:56

    Δυστυχως εχουμε κυβερνηση του ΄¨¨ΤΙΠΟΤΑ¨¨.Ποτε ασχοληθηκε σοβαρα με οοιοδηποτε θεμα τα τελευταια πεντε χρονια??

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/01/2009 08:38:03

    Με το Ισραήλ το τραβήξαμε όσο μπορούσαμε.Η Ελλάδα είναι η μόνη δυτική χώρα που καταψήφισε τη δημιουργια του στον ΟΗΕ και μάλιστα την απόφαση την πήρε η κυβερνηση εμφυλίου πολέμου του Παναγή Τσαλδάρη.Ακολούθως όλες οι κυβερνήσεις ,κοινοβουλευτικές και χουντικές αρνηθηκαν να το αναγνωρίσουν επίσημα και το έπαιξαν φιλοάραβες.Το τι στοιχισε αυτό στο κυπριακό κάποτε πρέπει να μελετηθεί.Επί ΠΑΣΟΚ ο Ανδρέας το παρατράβηξε.
    Ομως το 1990 το ανατολικό μπλοκ έπεσε και η Ελλάδα έχασε τη στρατηγική της σημασία ενώ και οι βόρειοι γείτονες Αλβανία,Σκόπια,Βουλγαρία έχουν άριστες σχέσεις με το Ισραήλ και το αμερικανοεβραικό λόμπυ.Αυτά που γίνονταν πριν το 1990 δεν μπορούν να γίνονται μετά.

  16. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 08:52:10

    Ψυχραιμία: χθές έπεσα σε ένα μπλογκ, ονομάζεται ρομφαία όπου ο επίσκοπος Κόνιτσας έλεγε ότι σταδιακά στην περιοχή κλείνουν τα συνοριακά φυλάκια σε τρείς περιοχές, αποσύρονται οι συνοριακοί και οι φρουροί και τα σύνορα και οι κάτοικοι μένουν αφύλαχτα.
    Ποιος φταίει για αυτό; Μάλλον οι Παλαιστίνιοι ή το "αντάρτικο πόλεων" που θέλεις να μας πείσεις ότι συντελείται ήδη.
    Ποιος φταίει που οι αστυνομικοί απασχολούνται δέκα δέκα με τη φύλαξη άχρηστων;
    Οι Παλαιστίνιοι φταίνε που το κράτος έχει εγκαταλείψει και τους αστυνομικούς του.
    Διάβασες ότι στο λιμάνι της Γάζας συνωστίζονται εκατοντάδες χιλιάδες εγκλωβισμένοι Παλαιστίνιοι. Ασφαλώς θα έχεις μια ιδέα προς τα που θα κατευθυνθούν όλοι αυτοί οι σφαγμένοι άνθρωποι. Ποιος θα φταίει για την προσφυγοποίησή τους; εγώ, εσύ ή το αμερικανοεβραϊκό λόμπυ μήπως;
    Το "παράδειγμα προς μίμηση" των καιροσκοπικών κρατών Αλβανία, Βουλγαρία, Σκόπια και εσχάτως Κόσσοβο είναι αποτυχημένο και δεν χρειάζεται να σου αναφέρω γιατί. Αυτοί κάνουν ότι έκαναν πάντα, συντάσσονται με τους Χίτλερ.
    Ειδικά μάλιστα οι Αλβανοί έχουν μακραίωνα παράδοση όπως διάβαζα τις προάλλες στον Κορρέ, τους μίσθωναν οι ισχυροί ηγεμόνες της εποχής της πάλαι ποτέ Ιλλυρίας ως μισθοφορικούς στρατούς.

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/01/2009 09:08:03

    Για όλα όσα εσωτερικα προβλήματα γραφεις έχεις δίκιο.Εγω απλώς σου επισημαινω ότι με τα προβλήματα που έχουμε,εσωτερικά και εξωτερικά δεν μας παίρνει να τα βάζουμε ανοιχτά με το Ισραήλ.

  18. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 05/01/2009 09:10:07

    Ψυχραιμια—λες μονος σου
    « Με το Ισραήλ το τραβήξαμε όσο μπορούσαμε.Η Ελλάδα είναι η μόνη δυτική χώρα που καταψήφισε τη δημιουργια του στον ΟΗΕ και μάλιστα την απόφαση την πήρε η κυβερνηση εμφυλίου πολέμου του Παναγή Τσαλδάρη.Ακολούθως όλες οι κυβερνήσεις ,κοινοβουλευτικές και χουντικές αρνηθηκαν να το αναγνωρίσουν επίσημα και το έπαιξαν» .
    τώρα προσωπικά θα σε ρωτήσω μόνο με αυτούς το έπαιξαν δηλ .προσωπικά με εμένα και χιλιάδες έλληνες δεν το έπαιξαν ;;;;;

  19. koinos_nous avatar
    koinos_nous 05/01/2009 09:39:03

    Ειναι τουλάχιστον θετικό που έγιναν διαδηλώσεις σε πολλές χώρες κατα του Ισραήλ.
    Για να το πάμε λίγο πιο πίσω.
    Ποιοί είχαν συμφέροντα και βοήθησαν στην δημιουργία του κράτους του Ισραήλ;
    Ο Χίτλερ ηθελημένα ή αθέλητα έπαιξε κάποιο ρόλο σαυτό;
    Είχε ο πλούσιος Εβραίος της Αμερικής η της Αγγλίας του 1940 καμιά πρεμούρα να δημιουργηθεί κράτος ώστε να πάει να ζήσει σαυτό;
    Δεν νομίζω, από που θα κονόμαγε άλλωστε;
    Ο Αντισημιτισμός που υπάρχει είναι δικαιολογημένος ή όχι;

  20. salmonellas avatar
    salmonellas 05/01/2009 09:50:07

    Η δημοκρατια που δεν μπορει να ξηλωνει τους ανικανους αρχηγους της δεν ειναι παρα μια παρωδια πολιτικου συστηματος που μεσα απο τεταχρονες αγκυλωσεις προωθει ανομα και ασχετα με τη χωρα συμφεροντα.

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/01/2009 10:03:11

    @ ΑΤΑΚΤΟΣ
    Kαι με σένα έπαιξαν και με χιλιάδες Ελληνες.
    Εδώ σχολιάζουμε τη στάση της Ελλάδος απέναντι στη διαμάχη Αράβων - Ισραήλ.Η στάση αυτή για όσους είναι φιλοάραβες ήταν πλήρως ικανοποιητική έως το 1990 και αυτό περιγράφω.Δεν είχε καν αναγνωρίσει το Ισραήλ επίσημα που το είχε αναγνωρίσει η ΕΣΣΔ και το ανατολικό μπλοκ.
    Από το 1990 και μετά άλλαξαν οι γεωπολιτικές συνθηκες.Δεν την παίρνει πια την Ελλάδα να κάνει την φιλοαραβική πολιτική που έκανε.

  22. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 05/01/2009 10:37:26

    Τα πράγματα είναι ποιο απλά η Ελλάδα δια τον αρμοδίων να σταματήσει να κάνει προσωπική πολιτική του κάθε ένα υπουργού η πρωθυπουργού (το λέμε ρουσφέτι) και ας κάνει μια πολιτική προς όφελος πλειοψηφίας του λαού του που την εκλέγει γι αυτό .Η μη αναγνώριση του Ισραήλ είχε σχέση με το ιδιοκτησιακό καθεστώς οικοπέδων στην Θεσσαλονίκη (άρα και εδώ προσωπικό παιχνιδάκι ήταν ) τώρα αν με την ευκαιρία αυτήν πλούτισαν και κάνα δυο σημερινή ιδιοκτήτες διυλιστηρίων ε ..

  23. tony avatar
    tony 05/01/2009 10:45:07

    Γιατί δεν τολμάμε νά πουμε την αλήθεια.Είμαστε κατεχόμενη απο το Ισραήλ χώρα.Ξήλωσαν την θρησκεία μας,μας υποχρέωσαν να βαπτίζουμε τά μωρά μας Εβραιόπουλα μέσω του ψευδοπροφήτη τους μας επέβαλαν το Γιαχβέ τους μας εξαφάνισαν από προσώπου Γης.Ξέρουν οτι ο εχθρός τους δεν είναι οι παλαιστίνιοι ο εχθρός τους είμαστε εμείς.Από την κυβέρνηση του Ράλλη το 1941 μέχρι και σήμερα αλαξε στην ουσία τό αφεντικό?Η κάποια στιγμή δεν θα ξ αναμετρηθούμε σε αυτή την χώρα με τους Χριστιανούς
    κατακτητές.

  24. Ιουστινιανός ο Μέγας avatar
    Ιουστινιανός ο Μέγας 05/01/2009 11:10:37

    Σοβαρευτείτε, ο πολύς «Δαυλός» καίει την φαιά ουσία. Οι φονταμενταλιστές εβραίοι συνωμοσιολόγοι, πάντως, λένε αντιθέτως ότι οι Έλληνες έφτιαξαν τον χριστιανισμό για να τους καταστρέψουν. Αυτό τουλάχιστον στέκει λογικά.

  25. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 05/01/2009 11:13:49

    Μήπως σου έρθει ότι «είμαστε μονοί μας εχθροί του εαυτού μας»

  26. salmonellas avatar
    salmonellas 05/01/2009 11:21:33

    Βρε παιδια, χασαμε τον Ομπαμα.

    Που ειναι ο νεος σωτηρας της ανθρωποτητος? Εδω ο κοσμος χανεται και ο νεος μαυρος προφητης κρυβεται για να μην αντιμετωπισει τα διλημματα των χορηγων του.

    Δεν εχουμε ξαναδει διαττοντα αστερα να δυει τοσο γρηγορα. Στην Ελλαδα πολυ θα λυπηθουν για αυτη την απογοητευτικη αρχη που ομως μας προδιαθετει για αυτα που θα ακολουθησουν. Με αλλα λογια, ενα απ' τα ιδια.

    Δικιο ειχε ο Μπερλουσκονι: Ωραιος, νεος και μαυρισμενος απο' τον ηλιο. Κατα τα αλλα, μηδεν?

    Ιδου η Ροδος.

  27. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 05/01/2009 11:29:11

    Στην πραγματικότητα, tony, τιποτα δεν αναστατώνει περισσότερο τους εβραίους από τον χριστιανισμό. Άλλη φορά να μην μιλάς τόσο κατηγορηματικά για πράγματα που αγνοείς πλήρως, ή αν θέλεις να εκτονωθείς πήγαινε στα καλοπουλικά μπλογκ, τζαμπα είναι. Η, αν θέλεις, ξεστραβώσου, δεν ειν' κακό...

  28. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/01/2009 11:52:36

    Οπως ελεγε και μια ψυχη,οι τουρκοι τρεχουν με Φερραρι και εμεις με ποδηλατο,και παρα τα γυμνασμενα μπουτισ της ΥΠΕΞ δεν βλεπω δυστυχως χαιρι...

  29. baskin oran avatar
    baskin oran 05/01/2009 12:56:27

    ειναι πραγματι αδυνατον να προσεγγισει κανεις νηφαλια τους quisling της ημεδαπης.η μονιμη επωδος τους ειναι τι θελετε πολεμο?(ΚΟΥΝΑΛΑΚΙΟΝ ΘΕΩΡΗΜΑ).απαντηση ειναι ναι αν το επιθυμουν και οι ακατανομαστοι.μα ..θα χασουμε.οχι στα σιγουρα αλλα πιο πιθανον ειναι να χασετε απο την φοβικοτητα σας παρα απο την στρατηγικη.δυστυχως η φρικτη αληθεια ειναι οτι σας κυβερνουν αστειες περιπτωσεις ανθρωπων ,ολοτελα ανικανων και φοβικων που τρεμουν ολοκληροι και αδυνατουν να κανουν οποιδηποτε προπαρασκευη επι παντος.θα τρομαζατε αν βλεπατε ποιοι σας κυβερνουσαν στα υμια.παντα ετοιμοι να εκλογικευσουν την ανικανοτητα τους και να την κρυψουν πισω απο πομφολυγες τυπου ισχυρη ελλας αντιρατσισμος αντιεθνικισμος πολυπολιτισμος δεν διεκδικουμε ποτε κλπ.

  30. baskin oran avatar
    baskin oran 05/01/2009 12:59:41

    ναι λοιπον στον πολεμο(αν πραγματι υφισταται προθεση)γιατι μονο η προπαρασκευη του θα τον αποτρεψει.ακομη και αν οχι τοτε θα λυθει θετικα η αρνητικα ολο αυτο το πλαισιο που δεν οδηγει πουθενα και εμποδιζει την χωρα να προοδευσει.πρεπει να τελειωσει αυτη η φαμπρικα one way or another.η υποχωρητικοτητα δεν εχει ποτε τελος.αραγε αν καποιος εβαζε το μαχαιρι στο λαιμο της κορης του 'κυριου' κουναλακη και ζητουσε να την βιασει τι θα εκανε ο κυριος αυτος?μηπως θα ελεγε μετα χαρας η θα τον βαφτιζε πολιτιστικη εξευμενιση του βιαστη?κατα το θουκυδιδειον:ο ισχυρος ασκει την δυναμη του μεχρι εκει που του επιτρεπει το ευρος της,και ο αδυναμος υπαναχωρει μεχρι οσο του επιβαλλει η αδυναμια του.

  31. Helmut avatar
    Helmut 05/01/2009 13:03:15

    Γεια σας και Καλή Χρονιά σε όλους.

    Το αντι-Μητσοτακικό μένος του antinews συνεχίζεται. Από την μία καθολική στήριξη στον άσημο Σαμαρά, από την άλλη, συστηματική αποδόμηση της "Ντόρας" που εμφανίζεται συνεχώς "αμήχανη" η/και "ενοχλημένη".

    Δεν είμαι φαν του Μητσοτακέϊκου, πόσο μάλλον της Ντόρας, αλλά έχετε καταντήσει ολίγον τι προβλέψιμοι... Αλλά για ποια αμηχανία ακριβώς μιλάτε;

    Εδώ ούτε τα Αραβικά κράτη δεν αντιδρούν παρά μόνο χλιαρά στην Ισραηλινή επιδρομή στη Γάζα. Βασικά ούτε καν ο Αχμαντινετζάντ δεν μιλάει, θα μιλήσει η Ελλάδα ή η Ντόρα; Και εδώ που τα λέμε, μήπως ο Παπανδρέου έχει τοποθετηθεί διαφορετικά;

    Αν υπάρχει αμηχανία απέναντι στο Παλαιστινιακό, αυτή είναι παγκόσμια, και όχι της Ντόρας.

    Ας είμαστε ρεαλιστές: η στάση της Ελλάδας -πολιτική "ίσων αποστάσεων", καταδίκη της Χαμάς και των Ισραηλινών επιθέσεων, στήριξη στον Αμπάς- είναι η μόνη οδός.

    ΥΓ: Για τους νοσταλγούς της φιλο-αραβικής πολιτικής του Ανδρέα, θέλω να επισημάνω ότι ευτυχώς που οι εποχές που ο Αμπού Νιντάλ είχε γραφεία στο Κολωνάκι έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί καθώς η ανταμοιβή μας για αυτή την πανέξυπνη πολιτική ήταν το City of Poros για όσους θυμούνται...

  32. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/01/2009 13:31:51

    ΙΣΤΟΡΙΑ = ΓΝΩΣΗ

    Φ τ ο υ! Ξελευθερία, για τα πιτσιρίκια...

    Εβραίοι: «ΚΑΤΗΡΑΜΕΝΟΣ Ο ΔΙΔΑΣΚΩΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗΝ Σ Ο Φ Ι Α Ν»- Σοτάχ 49β, Βαβυλωνιακό Ταλμούδ

    Χριστιανοί: «ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΓΕΥΘΗΚΕ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ Σ Ο Φ Ι Α Σ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ»- Ά γ ι ο ς (!) Εφραίμ, ο Σύρος.
    ***

    ΚΥΡΙΑΚΗ της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

    «Συνοδικό της Αγίας Ζ' Οικουμενικής Συνόδου υπέρ της Ορθοδοξίας» -(787 μ.Χ.)

    ΑΦΟΡΙΣΜΟΣ – ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ

    «Ευλογούμεν σε, τον Θεό του Ι-Σ-Ρ-Α-Η-Λ!..»

    Ι. «Τοις ευσεβείς μεν επαγγελομένοις, τα τε των ΕΛΛΗΝΩΝ δε δυσεβή δόγματα τη Ορθοδόξω και καθολική Εκκλησία περί τε των ψυχών ανθρωπίνων και ουρανού και γης και των άλλων κτισμάτων αναιδώς ή μάλλον ασεβώς επ-εισάγουσιν,

    (= ό,σοι κάνουν ότι είναι ευσεβείς (Χριστιανοί), αλλά, τα σύμφωνα με την Ορθόδοξη και Καθολική Εκκλησία ασεβή «πιστεύω» των Ελλήνων περί ανθρωπίνων ψυχών και του ουρανού και της γης και των άλλων κτισμάτων με αναίδεια, ή, μάλλον, με ασέβεια εισάγουν),
    ΑΝΑΘΕΜΑ! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!!!

    ΙΙ. «Τοις την μωρίαν των έξωθεν φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσιν και τοις καθηγητές αυτών επομένοις και τας τε μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν, κρίσιν και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν»,

    (= σε όσους προτιμούν την βλακώδη υποτιθέμενη σοφία των φιλοσόφων και γι’ αυτό αρνούνται την ανάσταση και την κρίση και την τελική ανταπόδοση όσων έχει βιώσει ο καθένας, και ακολουθούν τους δασκάλους τους, και δέχονται τις μετεμψυχώσεις των ανθρώπινων ψυχών, ή και ότι αυτές χάνονται όμοια με τις των αλόγων ζώων και εκμηδενίζονται),
    ΑΝΑΘΕΜΑ! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!!!

    ΙΙΙ. «Τοις λέγουσιν, ότι οι των ΕΛΛΗΝΩΝ σοφών και πρώτοι των αιρεσιαρχών, οι παρά των επτά Αγίων και Καθολικών Συνόδων και παρά πάντων εν Ορθοδοξία λαμψάντων Πατέρων αναθέματι καθυποβληθέντας, ως αλλότριοι της Καθολικής Εκκλησίαςδια την εν λόγοις αυτών κίβδηλον και ριπαράν περιουσίαν, κρείττονές εισι κατά πολύ και ενταύθα και εν τη μελλούση κρίσει, και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών, άλλως δε κατά πά¬θος ανθρώπινον ή αγνόημα πλημμελησάντων»,

    (= ό,σοι λένε, ότι οι Έλληνες Σοφοί και πρώτοι αιρεσιάρχες, [που αναθεματίσθηκαν από τις επτά Άγιες και Καθολικές Συνόδους κι απ’ όλους τούς πατέρες που έλαμψαν για την ορθοδοξία τους, ως ξένοι προς την καθολική εκκλησία, λόγω του ψεύτικου και βρώμικου περιεχομένου των λόγων τους], είναι πολύ καλύτεροι κι εδώ και στην μέλλουσα κρίση από τους ευσεβείς και ορθόδοξους ανθρώπους που έκαναν, όμως, κάποιο παράπτωμα λόγω ανθρωπίνου πάθους ή αγνοίας),
    ΑΝΑΘΕΜΑ! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!!!

    IV. «Τοις τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ διεξιούσι μαθήματα και μη δια παίδευσιν ταύτα παιδευομένοις, αλλά και τας δόξας αυτών τας ματαίας επομένοις και ως αληθέσι πιστεύουσι, ώστε και ετέρους πότε μεν λάθρα, πότε δε φανερώς ενάγειν αυταίς και διδάσκειν ανενδειάστως»

    (= αυτοί που αναλύουν τα Ελληνικά μαθήματα και δεν τα διδάσκονται για [γλωσσική- φιλολογική, μόνο] εκμάθηση, αλλά, ακολουθούν τις μάταιες θεωρίες τους και τις πιστεύουν σαν αληθινές),
    ΑΝΑΘΕΜΑ! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!!!

    V. «Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων, αφ’ εαυτών και την καθ’ ημάς κλίσιν μεταπλάττουσι, και τας πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις, και ως αυθυπόστατον την ύλην παρά των ιδίων μορφούσθαι λέγουσι και προφανώς διαβάλουσι το αυτεξούσιον του Δημιουργού τού από του μη όντος εις το είναι παράγοντος τα πάντα, και ως ποιητού πάσιν α-ρ-χ-ή-ν και τ-έ-λ-ο-ς επιτιθέντος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς»,

    (= σε όσους από μόνοι τους αλλάζουν μαζί με τα άλλα μυθολογικά πλάσματα και την δικιά μας διδασκαλία περί Δημιουργίας και παραδέχονται τις πλατωνικές ιδέες σαν αληθινές και λέγουν ότι η ύλη, ούσα αυθύπαρκτη, μορφοποιείται από τις ιδέες, [: οπόταν] και ξεκάθαρα αναιρούν το αυτεξούσιο του δημιουργού, ο οποίος από του μή όντος ωδήγησε τα πάντα στην ύπαρξη, και, ως κατασκευαστής τους, επιβάλλει σε όλα αρχή και τέλος, εξουσιαστικά και με νταηλίκι),
    ΑΝΑΘΕΜΑ! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!!!

    VΙ. «Τοις δεχομένοις, και παραδίδουσι τα μάταια και ΕΛΛΗΝΙΚΑ ρήματα, ότι τε προϋπαρξις εστι των ψυχών και εκ του μη όντος τα πάντα εγένετο και παρήχθησαν, ότι τέλος εστί της κολάσεως, ή αποκατάστασις αύθις της κτίσεως, και των ανθρωπίνων πραγμάτων, και δια των τοιούτων λόγων την Βασιλείαν Των Ουρανών λυομένην πάντως, και παράγουσαν εισάγουσιν, ήν αιωνίαν και ακατάλυτον αυτός τε ο Χριστός και Θεός ημών εδίδαξε, και παρέδοτο, και δια πάσης της παλαιάς και νέας Γραφής ημείς παρελάβομε, ότι και η Κόλασις ατελεύτητος και η Βασιλεία αίδιος, δια δε των τοιούτων λόγων εαυτούς τε απολλύασι, και ετέροις αιωνίας προξένοις γινομένοις

    (= ό,σοι δέχονται και διδάσκουν την ελληνική πίστη στην προΰπαρξη των ψυχών και ότι δεν έγιναν και παρήχθησαν τα πάντα από την ανυπαρξία, από το μηδέν, και ότι υπάρχει [σε κάποια στιγμή]τέλος της κόλασης, ή αποκατάσταση, πάλι, της δημιουργίας και των ανθρώπινων πραγμάτων, και με τέτοια λόγια εισηγούνται την κατάλυση και το πρόσκαιρο της βασιλείας των ουρανών, η οποία, όπως δίδαξε και παρέδωσε ο ίδιος ο χριστός και θεός μας, είναι αιωνία και ακατάλυτος - και μέσω της Παλιάς και της Καινής Διαθήκης ολόκληρης μάθαμε εμείς, ότι και η κόλαση είναι ατελεύτητη και η βασιλεία αιώνια – σ’ αυτούς, λοιπόν, οι οποίοι με τέτοια λόγια και τους εαυτούς τους καταστρέφουν και γίνονται πρόξενοι αιώνιας καταδίκης γι’ άλλους),
    ΑΝΑΘΕΜΑ! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!!!

    VII. « Έτι τοις φρονούσι και λέγουσι, κτιστήν είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυποστάτου Θεότητος ως κτιστήν εκ τούτου πάντως, και αυτήν την θείαν ουσίαν αναγκαζομένοις δοξάζειν κτιστή γαρ κατά τους Αγίους ενέργεια, κτιστήν δηλώσει και φύσιν. Άκτιστον δε, άκτιστον χαρακτηρίσει ουσίαν. Καντεύθεν ήδη κινδυνεύουσιν εις αθείαν παντελή περιπίπτειν, και την ΕΛΛΗΝΙΚΗΝ μυθολογίαν, και των κτισμάτων λατρείαν τη καθαρά και αμώμω των Χριστιανών Πίστει προστριβομένοις, μη ομολογούσι δε κατά τας Αγίων θεοπνεύστους θεολογίας και το της Εκκλησίας ευσεβές φρόνημα άκτιστον είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυποστάτου Θεότητος»,

    (= Σε όσους ακόμη φρονούν και λένε ότι κάθε φυσική δύναμη και ενέργεια της τρισυ¬πόστατης Θεότητας είναι φτιαχτή- δημιουργημένη, αναγκά¬ζονται ως εκ τούτου να δεχτούν ότι και η θεία ουσία είναι χωρίς άλλο φτιαχτή- κατασκευασμένη• γιατί η δημιουργημένη ενέργεια, σύμφωνα με τους Αγίους [Πατέρες], θα φανερώσει ότι είναι [εκ των υστέρων] φτιαγμένη- δη¬μιουργημένη και η φύση [της τρισυπόστατης Θεότητας]. Κι από κει και πέρα, πλέον, κινδυνεύουν να πέσουν σε ολοκληροτική αθεΐα, όσοι ζουν με την καθαρή κι αμόλυντη χριστιανική πίστη, και να δεχθούν την ελληνική μυθολογία [: «Κοσμο-είδωλο» - «Κόσμο-θεωρία» = τρόπο σκέψης και παράδειγμα δράσης] και την λατρεία των κτισμάτων- δημιουργημάτων. Σε όσους, άρα, δεν ομολογούν, σύμφωνα με τις θεόπνευστες θεολογικές ερμηνείες των Αγίων και το ευσεβές φρόνημα της Εκκλησίας, ότι είναι άκτιστη κάθε φυσική δύναμη και ενέργεια της τρισυ¬πόστατης Θεότητας,
    ΑΝΑΘΕΜΑ! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!! ΑΝΑ¬ΘΕΜΑ!!!

    -Στα βρωμόμουτρά σας τα «αναθέματά» σας!

  33. μασωνισμός=σιωνισμός avatar
    μασωνισμός=σιωνισμός 05/01/2009 15:36:27

    Ποιός παρήγειλε εξτρα χημικά γιατις διαδηλώσεις στην Ελλάδα από το νεοναζιστικό κρατος του Ισραήλ;

    Ποιοι βρίσκονται στο πλευρό του, άμεσα και έμμεσα;

    ποιοι εκδότες στηρίζουν το μασωνικό ποολιτικό σύστημα;

  34. Decay avatar
    Decay 05/01/2009 17:05:33

    @@@
    Νήπιε, άν θυμάσαι οι αρχαίοι Έλληνες άλλη θρησκεία πίστευαν...
    Εννοείται οτι και τον Χριστιανισμό οι Έλληνες τον διέδωσαν παντου...
    Η Καινή διαθήκη δεν είναι μετάφραση, στα Ελληνικά γράφτηκε.
    Τα αναθέματα που αναφέρεις μάλλον στους οπαδούς του Δία απευθύνονται,(μα τον Δία).
    Άν πιστεύεις στο Δωδεκάθεο καλώς. Άν όχι όμως, τοτε τι να πω...

  35. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 17:57:20

    Η Ελληνικη Θρησκεία είχε τελειώσει πολύ ενωρίτερα.Απο τοτε που οι Αθηναίοι αναγόρευσαν ως Θεό-μέγα κατάντημα-τον απατεώνα τον Δημήτριο τον Πολιορκητή.
    Τα σημερινά δωδεκαθεϊστικά είναι ολίγος κάπως......................

  36. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/01/2009 02:08:28

    ΕΡΩΤΗΣΙΣ ΚΡΙΣΕΩΣ:

    Γιατί οι Ιουδαίοι και οι Χριστιανοί αυτοπροσδιορίζονται ως "ΜΗ ΕΛΛΗΝΕΣ", και όχι "μη Αιγύπτιοι- Βαβυλώνιοι- Πέρσες κλπ;;; Με αυτούς δεν έμεναν δίπλα, τους γνώριζαν καλά και είχαν συνεχή πάρε - δώσε; Με αυτούς δεν πολεμούσαν; αυτοί δεν ήταν οι φυσικοί εχθροί τους;
    Τότε, ΓΙΑΤΙ τους Έλληνες, ειδικά;;;

    ΥΓ. Είμαι ένθεος άθρησκος. Το "Δωδεκάθεο" είναι τόσο ακριβές ιστορικά, μα και νοηματικά, όσο και το ..."Βυζάντιο". Ή όσο η αρχαία ελληνική θρησκεία είχε σχέση με ό,τι εμείς νοούμε σαν θρησκεία, σήμερα.