#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2009 15:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Αθήνα και το Μουσείο στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος

Η πραγμάτωση του οράματος του Κωνσταντίνου Καραμανλή και της Μελίνας Μερκούρη θέτει την Αθήνα στο κέντρο της παγκόσμιας επικαιρότητας, καθώς τα εγκωμιαστικά σχόλια και οι ανταποκρίσεις στον ξένο τύπο πληθαίνουν, μαζί με τις φωνές διεθνούς βεληνεκούς που ζητούν επιτακτικά την επιστροφή των Ελγινείων στην «πατρίδα» τους.


_____________________________________________________________________________________________
Επισημαίνουμε μερικούς από τους τίτλους ειδησεογραφικών πρακτορείων και ΜΜΕ την τελευταία εβδομάδα:
The Independent: "Ακρόπολη τώρα! Ένα μουσείο για τα Ελγίνεια μάρμαρα"

ABC:"Η Ελλάδα αποκαλύπτει ένα νέο σπίτι για τα μάρμαρα"

Financial Times: "Το Ηνωμένο Βασίλειο απών από τα εγκαίνια της Ελλάδας για την Ακρόπολη"

Associated Press: "Το μουσείο της Ακρόπολης ανοίγει με πλούσια εγκαίνια"

El Pais: "Υπερσύγχρονο (μουσείο) κάτω από την Ακρόπολη"

The Australian: "Η Αθήνα χτίζει ένα σπίτι για τα μάρμαρα του Παρθενώνα"

Aljazeera: "Του μουσείου της Ακρόπολης "ο πόνος και η απώλεια"

Times online: "Το μουσείο της Ακρόπολης ένα τέλειο σπίτι για τα Ελγίνεια μάρμαρα, λένε οι Έλληνες"

Deutsche Welle: "Το μουσείο της Ακρόπολης ανοίγει μια νέα συζήτηση για τα μάρμαρα του Παρθενώνα"

The New York Times: "Στην Αθήνα, το μουσείο είναι ένα ολυμπιακό κατόρθωμα"

France 24: "Το μουσείο της Ακρόπολης ως καταλύτης για την επιστροφή των μαρμάρων του Παρθενώνα"

Le Figaro: "Η Αθήνα έθεσε τον Όλυμπο της"

(οι τίτλοι από το http://kataskeui.blogspot.com/)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 20/06/2009 15:42:45

    οι “προγονοί μας” το κατασκεύασαν τον Παρθενώνα σε 8 χρόνια ,εμείς το “μαζέψαμε” σε 35 πραγματικός “παγκόσμιος άθλος” ...

  2. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 20/06/2009 16:50:41

    Πράγματι το νέο μουσείο είναι εξαιρετικό. Αυτό που με προβληματίζει κάπως είναι ότι ακόμα ένα μεγάλο έργο γίνεται από ένα ξένο αρχιτέκτονα. Δικαίως βέβαια γιατί εμείς οι νεοέλληνες πάσχουμε σε θέματα αισθητικής.

  3. TheWatcher avatar
    TheWatcher 20/06/2009 16:59:17

    2:


    Δεν είναι και κανένα αριστουργημα αισθητικής πάντως.

  4. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 20/06/2009 17:14:50

    Η αισθητική είναι κάτι το υποκειμενικό. Πάντως κοιτώντας αυτό το μουσείο και κάποια άλλα ελάχιστα οικοδομήματα σου έρχεται η επιθυμία να την βομβαρδίσεις αυτή την πόλη.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/06/2009 17:21:09

    εξωτερικά είναι ένα επιθετικό κτίριο σαν κατάστρωμα αεροπλανοφόρου υπό γωνία με αιχμηρές όψεις ενώ στο εσωτερικό οι ογκώδεις κολώνες ορισμένες φορές "καταπίνουν" τα εκθέματα που φαίνονται μικροσκοπικά δίπλα τους

  6. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 20/06/2009 17:26:58

    H αισθητική είναι θέμα προσωπικό, ενώ το Μουσείο είναι αποτέλεσμα ενός διαγωνισμού που όποιος ήθελε συμμετείχε και ας κέρδιζε.
    Σημασία έχει ότι:

    -επιτέλους η Ακρόπολη αποκτά Μουσείο
    -τα παγκόσμια φώτα στρέφονται στην Αθήνα, θετικά
    -είναι στο χέρι μας, μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής, να το καταστήσουμε ένα κέντρο προβολής και διαχείρισης πολιτισμού.

    Μακάρι να είχαμε άλλα 10 τέτοια

  7. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 20/06/2009 17:34:25

    Νομιζω ειναι πανεμορφο το κτιριο,το οποιο παραπεμπει στην Αρχαια Ελλαδα,δειχνωντας την μεταβαση δια του χρονου!

    Ειναι χτισμενο σε βαθουλωμα και αρα πολυ δυσκολο να εχει μια αρμονια αναλογη-ας πουμε-του Μεγαρου Μουσικης.

    Τεχνολογια ειναι τελειο και,ΤΟ ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ,προσφερει σε πρωτοφανη βαθμο την αμεσοτητα του επισκεπτη με το καθε εκθεμα! Απο μονο του αυτο δικαιολογει παρα πολλα...

    Η δε διαφημιση στην χωρα μας-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ-ειναι αφθονη και εξαιρετικη....

    Ας μην μεμψιμοιρουμε σημερα...

  8. maquis avatar
    maquis 20/06/2009 17:50:23

    Φυγάς: καλυτερα βάλτο στα πόδια καισυνέχισε να τρέχεις! Ακου κι αυτά: ! ο Φωτιάδης (αρρχιτέκτονας) συνεργάτης του Tsumi ειναι έλληνας, 2 πολλοι ελληνες αρχιτέκτονες βραβευτηκαν κατα τους διαδοχικους διαγωνισμούς-αλλο αν επιλεχτηκε "ξένος¨, 3 η αρχιτεκτονική δεν έχει σύνορα. 4 το μουσείο ειναι μια κούτα 5 Αυτο δεν είναι υποχρεωτικά κακο υπο ορισμένες συνθήκες 6 μια και εδω τα σκάσαμε χοντρά ας εκμεταλλευτουμε την προβολή διεθνώς. 7 δεν υπάρχει οχτώ!

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/06/2009 17:53:41

    ο όγκος αυτός λειτουργεί ανταγωνιστικά προς την Ακρόπολη και όχι συμπληρωματικά, αυτή την εντύπωση αποκομίζω προς το παρόν

    αν ο αρχιτέκτονας ήταν Έλληνας ίσως να το έβλεπε διαφορετικά

    και ο Καλατράβα έφτιαξε το οβάλ καλάθι του με τις σωληνωτές φλαντζωτές χειρολαβές που το ονόμασε στάδιο με σκοπό να δεσπόζει σε όλην την Αθήνα

  10. kanis avatar
    kanis 20/06/2009 18:28:23

    @Φυγάς

    Να υποθέσουμε δηλαδή, ότι ο Κωνσταντινίδης, ο Βαλσαμάκης, ο Τομπάζης κι η δωρικές λιτές αναφορές τους... δε σου λένε και πολλά πράγματα!

    Να υποθέσουμε, ότι δε θα σε ενοχλούσε κάποια περισσότερο φορτωμένη αρχιτεκτονική γραμμή κι ας τραβούσε το ενδιαφέρον του επισκέπτη ...σε βάρος των εκθεμάτων και της σχέσης του μουσείου με την ίδια την Ακρόπολη!

    Δεν πειράζει ...γούστα είναι αυτά!

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/06/2009 18:31:57

    Που να δειτε και το τερατούργημα του Μεγάρου μουσικής στην παραλία της θεσσαλονίκης. Εκτός τόπου και χρόνου.
    Από αρχιτέκτονες σχεδιαστές μάλλον δεν πάμε καλά ως χώρα....

  12. kanis avatar
    kanis 20/06/2009 18:47:12

    @ Strange Attractor

    ...πωπωπω αρνητική αυρά! Θετική σκέψη...εν μας βγαίνει;


    Προτιμώ, την πρόταση που έκανε χθες το αλλενάκι..στα γύρω κτίρια να προστεθούν καφασωτά με μπουκαμβίλιες ή άλλα αναριχώμενα φυτά...
    Να λέμε τι δε μας αρέσει...αλλά, να βάζουμε και το λιθαράκι για βελτίωση...! Μόνο χολή...προδίδει!

  13. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 20/06/2009 18:48:54

    μια ενδιαφέρουσα σχετική συζήτηση έχει σήμερα και ο politis-gr

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/06/2009 18:49:55

    Αυτα να τα βλεπουν οι αρχιτεκτονες του Πολυτεχνειου που εχουν κανει τη σχολη τους προπυργιο των αναρχομπαχαλων εδω και καιρο.
    Το μουσειο Ελβετος,το Ολυμπιακο Σταδιο ο Καλατραβα,τη Βιβλιοθηκη του Ιδρυματος Νιαρχου ενας Ιταλος.Ας μεινουν με τις πολυκατοικιες της αντιπαροχης.

  15. kanis avatar
    kanis 20/06/2009 18:51:00

    Λίγο ακόμα


    Λίγο ακόμα θα ιδούμε
    Λίγο ακόμα θα ιδούμε
    Τις αμυγδαλιές ν'ανθίζουν
    τις αμυγδαλιές ν'ανθίζουν
    τις αμυγδαλιές ν'ανθίζουν

    Λίγο ακόμα θα ιδούμε
    Λίγο ακόμα θα ιδούμε
    τα μάρμαρα να λάμπουν, να λάμπουν στον ήλιο
    κι η θάλασσα να κυματίζει

    Λίγο ακόμα, να σηκωθούμε
    Λίγο ψηλότερα, λίγο ψηλότερα, λίγο ψηλότερα
    Λίγο ακόμα, να σηκωθούμε
    Λίγο ψηλότερα, λίγο ψηλότερα, λίγο ψηλότερα

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ

  16. ss_sk avatar
    ss_sk 20/06/2009 18:52:54

    Όπως υπάρχουν πολλές ''αισθητικές'' έτσι υπάρχουν και πολλές αντιλήψεις στην Αρχιτεκτονική. Ο...Τσιουμής ανήκει στην ομάδα των σταρ-αρχιτεκτόνων που τα έχει χεσμένα όλα και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι το κτήριό του. Αλλά μη γελιέστε, δεν ήταν τέτοιοι οι προβληματισμοί της επιτροπής του διαγωνισμού - αν και ο Καλατράβας (τυχαίο που τον βάλανε πρόεδρο?) της ίδιας συνομοταξίας είναι.

    Η συγκεκριμένη μελέτη ήταν η πιο άρτια, κατασκευαστικά (κάτι καθόλου απαραίτητο για Διαγωνισμούς Ιδεών). Προφανώς έγινε κολάζ από παλιές δουλειές του Τσιουμή και απέκτησε το αβαντάζ (δε θα χανόταν χρόνος με μελέτες εφαρμογής και τέτοια). Ο Φωτιάδης δεν ξέρω τί ρόλο έπαιξε αλλά οπωσδήποτε όχι ισότιμο (πώς? ίσα κι όμοια?).

    Δε συνεχίζω για να μην πείτε ότι οι Έλληνες Αρχιτέκτονες έχουν απωθημένα. Αλλά η όλη ιστορία αποδεικνύει (πάλι) ότι όσοι υπερασπίζονται σθεναρά το Μουσείο διακατέχονται από τρελά συμπλέγματα και κόμπλεξ (μωρέ, μακάρι η πολιτισμική αναβάθμιση να γινόταν τόσο εύκολα!).

    Τα περισσότερα από όσα έχουν λεχθεί κατά του κτηρίου (από επιστήμονες και μη) και καίρια είναι και ουσιώδη. Και σημασία δεν έχει ο τρόπος - τα ''επικοινωνιακά'' τερτίπτια για τα εγκεφαλικά ζόμπι είναι.

    Αλλά μερικές φορές αναρωτιέμαι: πόσοι από αυτούς που φωνάζουν έχουν Αρχιτεκτονική Παιδεία? Γιατί αυτή δεν έρχεται ουρανοκατέβατη, βιώνεται. Και επειδή εδώ...δεν έχει πρέπει να είσαι κοσμογυρισμένος για να μπορείς να κρίνεις.

  17. ss_sk avatar
    ss_sk 20/06/2009 18:58:44

    Ψυχραιμία...πάλι μπούρδες λες. Επτά χρόνια έφαγα εκεί μέσα (δούλευα παράλληλα, για να μην πεις) και με τους ''αναρχικούς'' (επαγγελματίες πια) δεν μοιράζαμε ούτε βλέμμα.

    Και όσον αφορά στην αντιπαροχή ξαναψάχ'το. Δε θα υπερασπιστώ την παλαιότερη γενιά αλλά μόνο το 30% της εγχώριας οικοδομής έχει υπογραφή Αρχιτέκτονα. Να δω όταν σε αξιώσει ο Θεός να χτίσεις πού θα απευθυνθείς!

  18. ataktos avatar
    ataktos 20/06/2009 19:04:27

    Άλλη μια νομιμοποίηση ύπαρξης αυτό που λένε αθηναϊκό κράτος

  19. nyfitsa avatar
    nyfitsa 20/06/2009 19:07:18

    “Το Ηνωμένο Βασίλειο απών από τα εγκαίνια της Ελλάδας για την Ακρόπολη”………τόσο τους κόβει τους κρυόκολους Άγγλους !! Να φάνε την χολή τους.!

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/06/2009 19:13:10

    @10 kanis: Κωνσταντινίδης !!! αυτόν είχα και εγώ στο νου μου για την κατασκευή του μουσείου

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/06/2009 19:17:25

    @kanis λάβε και έναν σύνδεσμο για να δεις ποια έκθεσοι θα επισκεφθούν οι Εγγλέζοι σε δύο ημέρες, κάτι είναι κι' αυτό ... http://www.zimbio.com/pictures/SvEasgTuYdy/Graffiti+Street+Art+Exhibition+Launched+Royal

  22. p.k avatar
    p.k 20/06/2009 19:18:55

    1ον.ο Σαμαρας με επιπεδο γυμνασιου στην αφηγηση.2ον.πιο πολυ κοιτας τις τρυπες στους τοιχους παρα τις Καρυατιδες.στο Βρετανικο μουσειο το ματι ασχολειται μονο με τα γλυπτα.και στο Λουβρο το δεος που αισθανεσαι οταν βλεπεις την Νικη της Σαμοθρακης στο τελος ενος τεραστιου διαδρομου μονη της δεν περιγραφεται

  23. Νίκος avatar
    Νίκος 20/06/2009 19:20:57

    Παραγοντες, γιατι κοβετε παρατηρησεις;

    Το Ηνωμενο Βασιλειο Παρων; τι παθατε, αφου ξερετε ελληνικα;

  24. anagnostis avatar
    anagnostis 20/06/2009 19:34:19

    Προσέξτε πως παρουσιάζουν τα σαιτ της Ντόρας το γεγονός:

    Μεγάλη ήττα για την κυβέρνηση θεωρείται το γεγονός ότι ο Τούρκος πρωθυπουργός Ταγίπ Ερτογάν δεν θα έρθει τελικά στα εγκαίνια του Μουσείου της Ακρόπολης. Πέραν της όποιας διπλωματικής σημειολογίας έχει η αναβολή της επισκέψεως στην Αθήνα, πρέπει να σημειωθεί και το γεγονός της υποβάθμισης του κατά κοινή παραδοχή σημαντικού γεγονότος. Στα εγκαίνια του Μουσείου δεν θα δώσουν το παρόν όπως αναμενόταν μεγάλοι ηγέτες. Μόνον ο Μπαρόζο θα έρθει και κάτι περιφερειακοί πρωθυπουργοί κρατιδίων της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Ακόμη και ο πρωθυπουργός της Αλβανίας Σαλί Μπερίσα ειδοποίησε ότι δεν θα έρθει, επικαλούμενος φόρτο εργασίας με δεδομένο ότι βρίσκεται σε προεκλογική περίοδο. Ο λογαριασμός της αποτυχίας ήδη χρεώνεται από κάποιους στον υπουργό Πολιτισμού Αντώνη Σαμαρά, που είχε και τον πρώτο λόγο για την διοργάνωση της εκδήλωσης. Επί τη ευκαιρία να σας πούμε ότι ακόμη δεν έχει γίνει γνωστό αν θα πάει στα εγκαίνια ο βουλευτής Γιάννης Μανώλης.

    http://www.parapolitika.gr/

    Μιλαμε για την απόλυτη ξεφτίλα

  25. Factorx avatar
    Factorx 20/06/2009 19:35:51

    @Νίκος, τι εννοείς, δεν καταλαβαίνω

  26. Νίκος avatar
    Νίκος 20/06/2009 19:43:17

    Ο παρων
    η παρουσα
    το παρον, οχι το παρων.

    Αυτο εννοω. τελος παντων εχω γινει δυσκολος και 'γω.

  27. Factorx avatar
    Factorx 20/06/2009 19:54:38

    @Νίκος; εννοώ το "Παραγοντες, γιατι κοβετε παρατηρησεις;" και που ειναι αυτό το "παρόν";

  28. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/06/2009 19:57:26

    Δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν το πρωτοείδα μου φάνηκε ότι ο αρχιτέκτονάς του, ήθελε να ασεβήσει αισθητικά προς την ακρόπολη.
    Αυτή την εντύπωση συνεχίζω να έχω και τώρα.

  29. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/06/2009 20:00:39

    Πρώτα πρώτα τι δουλειά έχει ο κουμπάρος να παρίσταται στα εγκαίνια μάλιστα! του μουσείου της Ακρόπολης!! ενός γεγονότος με παγκόσμια εμβέλεια ναι, αλλά και στον πυρήνα της ελληνικής ψυχής ταυτόχρονα. Μακριά λοιπόν ...
    Κατά τα άλλα η κυβέρνηση μας έχει σκοτίσει τον έρωτα και προπαγάνδισε υπερβολικά τα εγκαίνια του μουσείου με αποτέλεσμα να προσλαμβάνουν τεχνητές αρνητικές διαστάσεις οι ακυρώσεις και η "χαμηλή" προσέλευση "προσωπικοτήτων από όλο τον κόσμο".

    Απλά όλα αυτά είναι απόδειξη της απουσίας μέτρου και αίσθησης της πραγματικότητας.

    Το μουσείο πρέπει να αρχίσουμε να το επισκεπτόμαστε όταν θα έχει κατακαθίσει ο αχός της δημοσιότητας. Η επίσκεψη σε μουσείο δεν είναι κοσμικό γεγονός, αλλά μια βαθιά πνευματική και μοναχική διεργασία. Για τα μικρά παιδιά πρέπει να διοργανώνεται σαν χαρουμενη εκδρομή και βόλτα.

  30. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/06/2009 20:01:38

    @28: και εγώ αυτή την εντύπωση έχω, ότι ήθελε να την ανταγωνιστεί οπωσδήποτε, δεν κρύβεται αυτό.

  31. F avatar
    F 20/06/2009 20:08:54

    Μὲ τὴν πρώτη ματιά, τὸ μουσεῖο τοῦ Ἑβραίου (!!!) ἀρχιτέκτονα ταιριάζει ἀπολύτως μὲ τὴν σύγχρονη Ἀθήνα, τὴν τσιμεντούπολη-Βωβούπολη τριτοκοσμικοῦ τύπου.

  32. ataktos avatar
    ataktos 20/06/2009 20:12:23

    # αλλενάκι -πες το άπλα – είναι μια εργολαβία ακόμα ...

  33. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 20/06/2009 20:12:32

    Το εξωτερικό του δεν με εμπνέει ούτε εμένα ιδιαίτερα, αλλά οι φωτογραφίες του εσωτερικού προσωπικά με εντυπωσίασαν.

  34. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/06/2009 20:16:01

    @30.Κάτι περισσότερο απο το να την ανταγωνισθεί ήθελε. Ήθελε να την ταπεινώσει.
    Όπως έκαναν οι χριστιανοί, χτίζοντας επίτηδες τους χριστιανικούς ναούς επάνω στα ερείπια των αρχαίων ναών.

  35. ataktos avatar
    ataktos 20/06/2009 20:19:03

    και ας ρωτήσουμε για το κόστος κατασκευής – θα είναι εθνικό απόρρητο !!

  36. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/06/2009 20:19:29

    @31.Εβραίος ήταν ο αρχιτέκτονας?
    Μου πέρασε απο το μυαλό, αλλά ντράπηκα να ρωτήσω.
    Αυτό πάντως εξηγεί πολλά.

  37. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 20/06/2009 20:40:40

    36 @ Πέρα από την ενόχληση, βαρέθηκα την δουλεία μας, βρείτε βρε παίδες και κάποιον άλλο, έναν βέλγο κανένα ουρουγουανό, όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι (όπως στα νόμπελ λοχοτεχνίας)

    Επί του θέματος, νιώθω όμορφα για την σημερινή μέρα, το εσωτερικό είναι ... ουράνιο.

    ΥΓ: Υπάρχει ελπίδα μικρών ή μεγάλων παρεμβάσεων στο εξωτερικό του κτιρίου;
    Τα απέναντι νεοκλασικά κτίρια κατεδαφίστηκαν;

  38. maquis avatar
    maquis 20/06/2009 20:45:49

    Και για να μην ξεχνιόμαστε: 0,29% του προϋπολογισμου διαθέτει για τον Πολιτισμό η κοπτομενη για τα αρχαία Ελλάδα.

  39. anonymous avatar
    anonymous 20/06/2009 21:09:08

    στίχοι: Ηλίας Κατσούλης
    Λουλουδάκι του χειμώνα
    φύτρωσε στον Παρθενώνα
    δεν το πήρανε χαμπάρι
    παρά μόνο δυο φαντάροι
    στο Χαϊδάρι που μετρούνε
    μέρες για ν’ απολυθούνε

    Δεν το νιώθουν οι διαβάτες
    που περνούν σαν υπνοβάτες
    μοναχά το ζευγαράκι
    σ’ ένα πέτρινο παγκάκι
    που φιλιέται στόμα στόμα
    κάτω απ’ τον Παρθενώνα

    Πατησίων και Ομόνοια
    φεύγουνε κρυφά τα χρόνια
    και δεν παίρνουμε χαμπάρι
    πότε αλλάζει το φεγγάρι
    λουλουδάκι του χειμώνα
    ποιος να δει στον Παρθενώνα

  40. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/06/2009 21:23:20

    Η λειτουργία που θα επιτελεί είναι άλλο ζήτημα.
    Σεβαστή, συγκινητική. Και η συνεισφορά του φωτός καθοριστική.
    Αλλά η μορφή πληγώνει.

    Η μορφή είναι αισθητική. Και η αισθητική είναι ηθική.

    @34 Δεν ξέρω αν ο αρχιτέκτονας είναι Εβραίος. Πάντως δεν αγαπά την Ελλάδα. Ή, σίγουρα, δεν ενδιαφέρεται.
    Ό,τι είπε το αλλενάκι στο @5 & @9.

    Εμένα, ο ασεβής όγκος, οι γωνίες και η σύγκριση με την αρμονία του ιερού βράχου μού "μαγκώνει" την καρδιά.
    Και θυμάμαι ότι κάποιοι επικίνδυνοι γελοίοι δεν έχουν πρόβλημα να υψωθεί μιναρές στον αττικό ουρανό.

    Σε παλιές ταινίες, του 50, έχει αποτυπωθεί παρά την μεταπολεμική αθλιότητα, πόσο πιο αρμονική φαινόταν η εικόνα της Αθήνας, η ενότητα Ακρόπολης-κατοικιών-κτισμάτων.

    Η αντιπαροχή και τα βωβοκτίρια δημιούργησαν νέο τρέχον "ήθος".
    Αλλά για το κορυφαίο κτίριο-σύμβολο όφειλε το ήθος να ανασκευαστεί και η ματαιοδοξία του αρχιτέκτονα να τιθασευτεί.

  41. Stathis avatar
    Stathis 20/06/2009 21:28:09

    Βλέποντας τώρα στην TV την ξενάγηση στα λεηλατημένα γλυπτά του Παρθενώνος μου ήρθαν στο νου, με πολύ συγκίνηση ομολογώ, τα λόγια ενός πραγματικά μεγάλου Έλληνα Πατριώτη, του Στρατηγού Μακρυγιάννη, λόγια που πρέπει να τα έχουμε ως παρακαταθήκη και οδηγό, που συνδέουν τον νέο Ελληνισμό με τον αρχαίο:
    «Είχα δυο αγάλματα» «περίφημα, μια γυναίκα κι ένα βασιλόπουλο, ατόφια - φαίνονταν οι φλέβες, τόση εντέλειαν είχαν. Όταν χάλασαν τον Πόρο, τα΄ χαν πάρει κάτι στρατιώτες, και στ΄ Άργος θα τα πουλούσαν κάτι Ευρωπαίων· χίλια τάλαρα γύρευαν... Πήρα τους στρατιώτες, τους μίλησα: Αυτά, και δέκα χιλιάδες τάλαρα να σας δώσουνε, να μην το καταδεχτείτε να βγουν από την πατρίδα μας. Γι΄ αυτά πολεμήσαμε»

  42. aline avatar
    aline 20/06/2009 21:37:48

    9. που βρισκονται οι Ελληνες αρχιτεκτονες και δε τους βλεπουμε εμεις;
    Εσυ γνωριζεις καποιον Ελληνα αρχιτεκτονα Καλλιτεχνη;
    Εγω εναν ξερω που πηρε το 2 βραβειο πριν λιγα χρονια και κανεναν αλλον

  43. nostos avatar
    nostos 20/06/2009 21:41:06

    Χωρις να διεκδικω δαφνες γνωσεων ειδικου αρχιτεκτονικης, η προσωπικη μου αισθητικη μαλλον δε συμβαδιζει με ενα κτιριο που μοιαζει σα να μεταφερθηκε αυτουσιο απο την Κηφισιας 456 ( γνωστης κατασκευαστικης νοοτροπιας..)
    Παρεπιμπτοντως μια και ζω εκει κοντα επισκεφθηκα πριν μια εβδομαδα , ετσι για refresh, τα κλεμμενα μαρμαρα στο Βρεταννικο Μουσειο (ας πουμε καθεστωτος ΝΠΙΔ). Οπως και εκατομμυρια αλλοι θαυμαστες τους, πληρωσα τιποτε.
    Αναρωτιεμαι ποσο θα ειναι αραγε το εισιτηριο-φορος του συγχρονου ελληνικου κρατους για να επισκεφθει κανεις στην πατριδα τα παραμενοντα εκθεματα που οι απο καιρο χαμενοι προγονοι αφησαν -μαλλον δωρεαν ελπιζω- κληρονομια στους οποιους απογονους (και οχι μονο τους αποψινους....επισημους ξαναελπιζω)

  44. Factorx avatar
    Factorx 20/06/2009 21:42:31

    Συμφωνω με τα περί αισθητικής του κτιρίου. Εβαλα νυκτερινή λήψη μπας και διορθωθεί η κατάσταση.

  45. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/06/2009 21:49:22

    Παραλειπόμενα

    - άλλη μια, τρίτη στη σειρά, περιεκτική ομιλία Σαμαρά

    - ο Γιώργος συνελήφθη σε τηλεοπτικά στιγμιότυπα χωρίς τη μάσκα "καλωσύνης".
    Όπως σε ταινία μεσαιωνικής εποχής : με το βλοσυρό προσωπείο του μοχθηρού πρίγκηπα, που βλέπει χρόνια να κυβερνά ως βασιλιάς ο μεγάλος -πιο χαρισματικός- αδερφός.
    Στην περιήγηση "χωνόταν" να βγει μπροστά, να "επιβάλει" παρουσία. Το βλέμμα του ήταν το απλανές τουρίστα, που αντικρίζει κάτι ξένο. Εμφανώς δεν ανήκει εδώ.
    Ο Όθωνας ίσως ένοιωθε περισσότερο Έλληνας.

    - Άλλη φαρμακωμένη, η σιχαμένη ΥΠΕΞ. Νεκρική μάσκα το χαμόγελο.

    - Ο Σημίτης καθ' όλη την ξενάγηση από τον Παντερμαλή δεν έβγαλε στιγμή τα ακουστικά. Χρειαζόταν μετάφραση. Άλλος "φιλέλληνας". Εμφανώς άνετη στο χώρο η κα Δάφνη.

    - Ό δύσμορφος Χριστόφιας φωνάζει : σύμπλεγμα.
    Αυτός ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος.

  46. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/06/2009 21:57:32

    Εμφανές το "μπλοκ" Καραμανλή - Σαμαρά.
    Η άνεση και η οικειότητα στα στιγμιότυπα μιλούν περισσότερο από πολλές αναλύσεις.

  47. Factorx avatar
    Factorx 20/06/2009 21:59:11

    Αυτή την φάνη όμως την είδατε; Τι είναι αυτό ρε παιδί μου; Να στριμωχτει μπροστά μπροστά μπας κι αφήσει κανέναν ξένο να δει.

  48. kanis avatar
    kanis 20/06/2009 22:09:35

    @αλλενάκι

    Στοιχεία της αισθητικής του Κωνσταντινίδη αναγνωρίζω στην αρχιτεκτοκική του μουσείου ...! Οι ανοιχτοί εσωτερικοί χώροι εξαφανίζουν κάθε έννοια του κλειστού χώρου και σε αφήνουν απερίσπαστο, να απορροφηθείς από τα μοναδικά ελληνικά μάρμαρα της Ακρόπολης.

    Η βραδυνή άποψη (ευχαριστούμε φάκτορα για την μεθυστική φωτογραφία), αποτυπώνει στην ψυχή μας, την τελειότητα του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού!

    Για πρώτη φορά στη ζωή μου έννιωσα τέτοια εθνική περηφάνεια, τέτοια συγκίνηση, τέτοια αισθητική πληρότητα... κι αν έχω δεί μουσεία, ανά τον κόσμο!Φαντάσου, να βρεθώ κι εκεί...

    Η τελετή απλή και λιτή, που ακόμη κι οι λόγοι που πάντα κουράζουν, είχαν ουσιαστικό ρόλο και κυλούσαν αρμονικά.


    ...θαρθούν κι οι μπουκαμβίλιες κι οι λεμονανθοί κι οι ελιές, μαζύ με εκείνα τα μάρμαρα που λείπουν...άνοιξη την άνοιξη!

  49. ss_sk avatar
    ss_sk 20/06/2009 23:31:30

    @48-kanis

    Αν σε άκουγε (διάβαζε) ο μακαρίτης να τον ''αναγνωρίζεις'' στον Τσιουμή θα φρόντιζε να σε σπρώξει πρώτα πριν πέσει. Σε διαβεβαιώ!

  50. kanis avatar
    kanis 20/06/2009 23:50:19

    @49 ss_sk

    Αλλο επιρροή, άλλο αντιγραφή, άλλο προσαρμογή!

    Που χάθηκες;

  51. foreignpress-gr avatar
    foreignpress-gr 20/06/2009 23:55:12

    1. Ο Έλληνας πολίτης «έλειπε» από τα εγκαίνια. Το όλο concept ήταν λάθος. Σε μεγάλα happening στο εξωτερικό αυτό που δίνει την αίγλη, την λάμψη, είναι η συμμετοχή των απλών ανθρώπων. Απόψε υπήρχαν μόνο υπουργικά αυτοκίνητα, άνδρες προσωπικής ασφάλειας και «επίσημοι». Διερωτώμαι: Κανείς δεν σκέφτηκε να μετατρέψει τα εγκαίνια σε party όπου όλοι θα γιορτάζαμε αυτό που προσπαθούσαμε σαν ελληνικός λαός να ολοκληρώσουμε εδώ και 30 χρόνια; Κάθε χρόνο ο Δήμος Αθηναίων (και όχι μόνο) διοργανώνει party για την πρωτοχρονιά στο Σύνταγμα. Το υπουργείο Πολιτισμού, η κυβέρνηση δεν μπορούσε να κάνει κάτι ανάλογο; Τι όμορφα θα ήταν να είχαμε χιλιάδες κόσμο - Έλληνες και ξένους – στου Μακρυγιάννη; Τι εντυπωσιακές εικόνες θα έκαναν τον γύρο του κόσμου!

    2. H τελετή ήταν «σοβαροφανής». Ούτε ένα χαμόγελο! (εντάξει, μια εξαίρεση με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Σαμαρά όταν τοποθέτησε το τελευταίο έκθεμα στο Μουσείο). Λες και πήγαιναν σε κηδεία! Τα εγκαίνια ήταν μια ευκαιρία να αναδείξουμε την «καλή» πλευρά των Ελλήνων σε όλο τον κόσμο. Να χαλαρώσουμε … Να το γιορτάσουμε βρε αδερφέ! Δεν το καταφέραμε. Ήμασταν πολύ «κουμπωμένοι».

    http://www.foreignpress-gr.com/2009/06/blog-post_6358.html

  52. Orestios avatar
    Orestios 21/06/2009 00:02:22

    @ φόρεϊν πρές
    Τί κρίμα που δεν είχε μπαλόνια, ε?

  53. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/06/2009 00:06:09

    @ss_sk πέστα !

  54. kanis avatar
    kanis 21/06/2009 00:28:39

    @foreignpress-gr

    Μα οι έλληνες πολίτες ήταν εκεί, δεν τους είδες: ήταν τα μοναδικά αγάλματα!

  55. zaza avatar
    zaza 21/06/2009 08:17:43

    Όχι Ορέστιε οι άνθρωποι και το χαμόγελο των ελλήνων πολιτών, ο ενθουσιασμός και η αποτυπωμένη αυθεντική περηφάνια δεν έχει σχέση με μπαλόνια και βεγγαλικά. Ειχα και εγώ την αίσθηση ότι το γεγονός αφορούσε ενα κλεισ΄το γκαλά των βοερείων προαστείων.
    Η πρώτη εντύπωση/αντίδραση/σκεψη πολλές φορές είναι και η σωστή, έτσι και η δική μου όταν είδα για πρώτη φορά το εξωτερικό του κτηρίου από φωτογραφία 'τρόμαξα'. βλέποντας το εσωτερικό με ηρέμησε.
    Η ουσία όμως είναι ότι επιτέλους έγινε και όπως όλοι λένε τεχνολογικά είναι άρτιο. Δεν έχουμε παρά να περιμένουμε την επιστροφή των μαρμάρων μας και να καλοπισθεί ο περιβάλλον χώρος άλλα Αλλενάκι

  56. Orestios avatar
    Orestios 21/06/2009 12:40:36

    ζαζά, όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

  57. aline avatar
    aline 21/06/2009 15:01:03

    29. Tι δουλεια ειχε ο Ελληνας πρωθυπουργος να κουμπαριασει με εναν τετοιο τουρκαλα, που καθε μερα ιπταται πανω απο τα κεφαλια μας και μας δημιουργει προβληματα, ταρασοντας την ηρεμια μας.
    Δικος του κουμπαρος ειναι και αν καλεστει θα πρεπει να περιοριστει μονο στους χωρους της ιδιωτικης του κατοικιας.
    Να τον εχει και να τον χαιρετε.

  58. aline avatar
    aline 21/06/2009 15:06:41

    Αληθεια ο Ζαχοπουλος δεν ηταν καλεσμενος στο μεγαλο κοσμοιστορικο γεγονος;
    Με εξεπληξε η απουσια του, αφου αιμα εχυσε ο δυστυχης για αυτο το υπουργειο, που το , στεφοντας το με ενα πηδημα.

  59. aline avatar
    aline 21/06/2009 15:07:22

    58... που το τιμησε, στεφοντας το με ενα του πηδημα.

  60. Νίκος avatar
    Νίκος 21/06/2009 16:09:05

    "Financial Times: “Το Ηνωμένο Βασίλειο απών από τα εγκαίνια της Ελλάδας για την Ακρόπολη”.

    Απον ηθελα να πω, οχι παρον.

    Το Ενωμενο Βασιλειο ηταν απον και οχι απων.

  61. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/06/2009 16:33:18

    @aline με συγχωρείς τώρα σε είδα, αρχιτέκτονες Έλληνες υπάρχουν πολλοί και καλοί ας μην αναφέρουμε τώρα ονόματα, και πολύ καλά γραφεία, δεν φταίνε οι αρχιτέκτονες αλλά αυτός που παραγγέλνει το έργο, είτε είναι δημόσιο κτίριο είτε ιδιωτική κατοικία, γι' αυτό οι αρχιτέκτονες αναγκάζονται σε συμβιβασμούς (δεν αναφέρομαι στο μουσείο τώρα)

  62. maquis avatar
    maquis 21/06/2009 16:51:16

    OK faktor εισαι φιλοΣαμαρικός. Εληφθη το μήνυμα! Τζιζ ο Αντωνάκης, δεν θα στον ξανακατηγορήσουμε. Να ξέρεις όμως οτι σε διαβάζουν και στο Ναύπλιο και βγαζουν τα συμπεράσματά τους. Γιατι το θεμα είναι γνωστό φίλε μου....................

  63. maquis avatar