#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2013 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΑΕΚ και σαν έπεσεν, ανθεί και φέρει κι άλλο

[caption id="attachment_212677" align="alignnone" width="600" caption="Φωτό: aek.gr"][/caption]

Ένα ξερό δαφνόφυλλο την ώρα αυτή θα πέσει,
το πρόσχημα του βίου σου, και θ' απογυμνωθείς.
Με δέντρο δίχως φύλλωμα θα παρομοιωθείς,
που το χειμώνα απάντησε στο δρόμου εκεί τη μέση

(Κ. Καρυωτάκης)

Ποιος να το πίστευε λοιπόν. Η ΑΕΚ υποβιβάζεται. Σαν ψέματα ακούγεται. Σαν μια κακή διάδοση. Σαν ανυπόστατη φήμη. Κι όμως είναι αλήθεια. Η ΑΕΚ πέφτει. Ο Μαρόπουλος, ο Δελαβίνιας, ο Νεγρεπόντης, ο Ρίμπας, ο Πούλης από ψηλά θα κοιτάνε και δε θα πιστεύουν. Και αν υπάρχουν δάκρυα στον παράδεισο θα πλημμυρίσουν το στερέωμα της Νέας Φιλαδέλεφειας. Και οι ζωντανοί, ο γίγας Νεστορίδης, ο Παπαϊωάννου, ο Σεραφείδης, ο Σταματιάδης, θα ξεφυλλίζουν κιτρινισμένες εφημερίδες, θα κοιτάζουν παλιές ασπρόμαυρες φωτογραφίες ανήμποροι πια να φορέσουν τη φανέλα να ορμήξουν μέσα στο γήπεδο και να σώσουν ότι δε σώζεται. Γιατί το απόστημα κακοφόρμισε. Σάπισε το σώμα. Πάγωσε το αίμα. Σταμάτησε η καρδιά. Τέλειωσαν το προσχήματα. Έπεσαν τα φύλλα και απέμεινε το δέντρο γυμνό να παραδέρνει στην καταιγίδα.

Και όσοι νεότεροι μεγαλώσαμε πιτσιρικάδες σε μια φτωχογειτονιά, βλέποντας σε μια παλιά ασπρόμαυρη τηλεόραση την ομαδάρα του Φάντροκ και του θείου Λουκά  να χορεύει χορούς πρωτόγνωρους για την εποχή, και έφηβοι πια βλέπαμε την παράσταση που δινόταν κάθε Κυριακή από την κατά τεκμήριο ομορφότερη ομάδα του Μπάγεβιτς δέκα χρόνια αργότερα (ασύλληπτη η απόδοση εναντίον της Δυναμό Δρέσδης), απομείναμε πια μόνο με τις αναμνήσεις. Αναμνήσεις που, σκονισμένες πια, κρύβονται σαν ένα παλιό βιβλίο σε μια απόμερη γωνιά της βιβλιοθήκης του νου.

Φτώχυνε σήμερα το ποδόσφαιρο κι ας μην το καταλαβαίνουν οι ανόητοι οπαδοί. Γιατί μόνο ανόητος μπορεί χαιρέκακα να χλευάζει σήμερα. Όμως η ανοησία, ο καιροσκοπισμός και η ιδιοτέλεια μίκρυναν το σύλλογο. Οι άνθρωποί της την σκύλεψαν και την μίκρυναν. Κανείς άλλος. Από μέσα έπεσε το κάστρο. Μα η ζωή προχωρεί και δεν περιμένει τους νεκρούς. Εμείς θα επιμένουμε πεισματικά να κρατάμε ψηλά ένα σύμβολο που θα θυμίζει για πάντα το ένα φτερό του έθνους που κόπηκε συνωστιζόμενος στις ακρογιαλιές της Ιωνίας και περιφέρεται σαν ίσκιος στους μαχαλάδες της Πόλης. Γιατί αυτός ο σύλλογος δεν είναι μόνο αθροίσματα κυπέλλων ή το ξεφάντωμα ενός Κυριακάτικου μεσημεριού· ούτε απλά ένας χώρος άθλησης. Δεν είναι ο τάδε πρόεδρας ή ο δείνα σύνδεσμος –τάχα- οπαδών. Είναι μια φωτογραφία ενός παππού από το Γαλατά, μια μυρωδιά από το Πέραν, ένα Τη Υπερμάχω της Αγιασοφιάς. Είναι μια ηχώ ενός κομματιού του έθνους που αρνείται να ξεχαστεί. Είναι η ρίζα που δε λέει να ξεχωθεί. Αυτό ήταν, είναι και θα είναι η ΑΕΚ.

Γιάννης Φαίλτωρ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 15/04/2013 19:42:17

    Δέ φτώχυνε τό ποδόσφαιρο ἐπειδή ἔπεσε ἡ ΑΕΚ, Γιάννη.
    Μακάρι μάλιστα νά ἔπεφταν κι ἄλλες ὀμάδες,γιά νά ξαναγεννηθοῦν σάν τό φοίνικα μέσα ἀπό τίς στάχτες τους.Θά φτωχύνει τό ποδόσφαιρο ἄν δέν πετύχει ἡ ΑΕΚ αὐτή τήν πραγματική ἀναγέννηση.
    Μάλιστα,πιστεύω,ὅτι ἡ ἴδια ἡ ΑΕΚ εἶχε φτωχύνει ἀπό τή μέρα πού φέρθηκαν κάποιοι τόσο ἄσχημα στόν Μπάγεβιτς,κι ἄς εἶχε φύγει μόνος του...

  2. M.O. avatar
    M.O. 15/04/2013 19:56:47

    Εξαιρετικό Γιάννη. Ελπίζω το σοκ να ξυπνήσει τις υγιείς δυνάμεις της ομάδας και να επανέλθει γρήγορα σε υψηλό επίπεδο.

  3. zame avatar
    zame 15/04/2013 19:59:11

    Οι Ποδοσφαιρικές Ανώνυμες Εταιρίες όταν συμπεριληφθούν στον νόμο πού διέπει τις ΑΕ ..να δούμε πόσες θα πρέπει να μείνουν.

  4. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 15/04/2013 20:21:19

    Το πρόβλημα της ΑΕΚ έχει όνομα, Ορίτζιναλ/οργανωμένοι. Αυτοί έδιωξαν το Φιλίππου από το μπάσκετ, αυτοί έδιωξαν το Μελισσανίδη από την Ερασιτεχνική το 2005, αυτοί ακόμα και τώρα που δεν θα είχαν καμία ευθύνη για τον υποβιβασμό, έβαλαν το κεράσακι στην τούρτα. Αν δεν έμπειναν μέσα εχθές, η ΑΕΚ τα έπαιζε όλα για όλα στο Περιστέρι την τελευταία αγωνιστική και περίμενε ο ΠΑΟ να νικήσει τη Βέροια για να μείνει στην κατηγορία. Κάποιοι τέτοιοι τύποι έδιωξαν οριστικά το Τζίγκερ,μόνο τζιγκερικός δεν ήμουν ως οπαδός του ΠΑΟ, αλλά αυτοί είχαν άλλα ''θέματα'' μαζί του. Ας ελπίσουμε ότι αυτό το σοκ θα ξυπνήσει το γίγαντα που λέγεται ΑΕΚ και θα επιστρέψετε γρήγορα και -ειδικά- δυνατοί στην πρώτη κατηγορία. Το δυστύχημα είναι ότι εμείς οι νεότεροι φίλαθλοι άλλων ομάδων δεν προλάβαμε τη μεγάλη ΑΕΚ που περιγράφετε, το εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να τη δούμε και να την καμαρώσετε ακόμα δυνατότερη σε λίγα χρόνια!!

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Συριζαλβανία του Χότζα 16/04/2013 20:07:43

      Χοτζα
      ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ! Τι ευχαριστη εκπληξη ηταν αυτη;

  5. firiki2010 avatar
    firiki2010 15/04/2013 20:28:13

    Το σμαντικό νομίζω πως είναι ότι η ΑΕΚ αν πέσει θα πέσει λόγω κάποιων αρρωστημένων νοοτροπιών που καλλιεργούνται χρόνια στο Ελληνικό ποδόσφαιρο ( (και όχι μόνο). Δημιουργήματα τους είναι και οι 50-100 κρετίνοι που χθες προσπάθησαν και ενδεχομένως κατάφεραν να βάλουν ταφόπλακα στην προσπάθεια της.
    Αρκετά περισσότερα στο σημερινό "ΑΕΚ.... και πάσης Ελλάδος" στο firiki2010

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 15/04/2013 20:35:48

    Πολύ καλό το κείμενό σου Γιάννη.
    Η πτώση της Α.Ε.Κ είναι ένα σημείο-ΟΡΟΣΗΜΟ για το ελληνικό ποδόσφαιρο.Σίγουρα ''τρίζουν'' τα κόκαλα των ιδρυτών της του Σπανούδη,του Ελεόπουλου,του Δημόπουλου,των αδελφών Ιωνά και τόσων άλλων.Η πίκρα των εκατοντάδων χιλιάδων φιλάθλων της μεγάλης-ιστορικής ομάδας είναι ατελείωτη.
    Η Α.Ε.Κ δεν είναι απλά ένας σύλλογος.Κουβαλά μια φοβερή κληρονομιά και ως ''Ιδέα'' δεν αποθνήσκει.Είναι μοναδική ευκαιρία (μέσα από τις στάχτες και τα εγκλήματα των τελευταίων 15 ετών και βάλε) ν'ανασκουμπωθεί και να προβάλλει ξανά ένας ποδοσφαιρικός σύλλογος ρωμαλέος,ακμαίος που να εκπέμπει αθλητική υγεία,τιμώντας την ένδοξη και περήφανη ιστορία του.Κλείνω το πολύ μικρό σχόλιό μου με τη φράση του μακαρίτη Μπιλ Σάνκλι,δημιοιυργού της μεγάλης Λίβερπουλ,της δεκαετίας του '60 και '70:''Το ποδόσφαιρο δεν είναι θέμα ζωής ή θανάτου.Σας διαβεβαιώ πως είναι κάτι πολύ πιο σοβαρό''.

  7. KOSTAS avatar
    KOSTAS 15/04/2013 20:36:53

    170 Εκατομμύρια ευρω πληρωσαμε ολοι μαζί για το μεγαλειο της Αεκ.
    Αλλα τοσα ειχαμε πληρωσει για το μεγαλειο του Ολυμπιακου 20 χρονια πριν.
    Ενα πρωτάθλημα εγινε με (καποιους) νόμους και το ΠΟΚ και ΠΟΘ ειναι ετοιμο να καταρρεύσει.
    Κανενας οικτος.
    Η επαρχία.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ KOSTAS 15/04/2013 21:56:33

      Συμπλεγματική όπως πάντα

    • The Camel avatar
      The Camel @ KOSTAS 16/04/2013 09:33:37

      Μάλλον δεν γνωρίζεις καλά τι έχει γίνει στην ΑΕΚ. Η ομάδα, απ'όσο ξέρω χρωστούσε τα περισσότερα στους παλιούς πιστωτές-μετόχους της, Enic Netmed, που έδωσαν το ΟΚ να μπει στο άρθρο 44. Αρα εσυ κι εγώ δεν έχουμε πληρώσει τίποτα για την ΑΕΚ.
      Θα πληρώσουμε αν βαρέσει κανονι, όπως ακούγεται, και πάει Γ! εθνική για να σβηστούν τα χρέη προς το δημοσιο.
      Το δημόσιο ίσωσ χρωστά στην ΑΕΚ γιατί δεν έκανε τίποτα για τον Μακη Ψωμιάδη που την κατέκλεψε και απλά παρακολουθούσε.

    • The Camel avatar
      The Camel @ KOSTAS 16/04/2013 12:11:57

      Κια κατι ακόμη. Αν υποβιβασθεί η ΑΕΚ δεν θα παίζει κανείς στο ΟΑΚΑ. Ποιός θα συντηρεί το πολυδάπανο ΟΑΚΑ; Μάντεψε. Εσυ κι εγώ.

      Υπάρχει συνέχεια. Η NOVA έχει βάλλει όρο να μειωθούν τα λεφτά του τηλεοπτικού συμβολαιου στα οποία βασίζονται οι ομάδες κατα 10% αν πέσει κάποια απο τις μεγάλες ομάδες. Δεδομένων των συνθηκων, θα ζητήσει πιθανότατα μεγαλυτερη μείωση, ακούγεται 20%. Αυτό σημαίνει οτι κι άλλες ομάδες που είναι στο οριο θα πάνε για λουκέτο. Ηδη, συνδρομητές-φίλοι της ΑΕΚ τηλεφωνούν στην NOVA απο χθες για να δηλώσουν οτι σταματούν την συνδρομή αν η ομάδα πέσει γιατί το πρωτάθλημα δεν θα έχει ενδιαφέρον γι' αυτούς.

      Λιγότερα λεφτά θα δώσει επίσης ο ΟΠΑΠ στις ομάδες για διαφήμιση έτσι κι αλλιώς. Μετά την πτώση της ΑΕΚ θα δώσει, αν δώσει, ακόμη λιγότερα με την νεα ιδιοκτησία. Αρα λιγότερα λεφτά στις ΠΑΕ και περισσότερα κανονια. Πανε και τα σχέδια για τις περισσότερες δοσεις για τα ληξιπροθεσμα προς το δημόσιο.

      Αν ισχύει αυτο που λένε οτι κάποιος αρχιδιαιτητής που έχει στενές σχέσεις με προεδρο ΠΑΕ που εμάχετο επισης για την σωτηρία της έδωσε εντολή τηλεφωνικά στο διαιτητή Τριτσώνη να διακόψει τον αγώνα ΑΕΚ-Πανθρακικού αντι να τον συνεχίσει τότε τι να πω. Ο ομορφος κόσμος του ελληνικού ποδοσφαίρου.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ The Camel 16/04/2013 17:07:37

        Συγνώμη κιόλας, αλλά πέρυσι δεν διακόπηκε ματς του Άρη για ένα μπουκάλι στην βοηθό; Όταν ο Άρης έπεσε κατηγορία, δεν έπεσε γιατί τιμωρήθηκε για την εισβολή οπαδών του στο γήπεδο; Πέρυσι ο Παναθηναϊκός δεν τιμωρήθηκε για την εισβολή των οπαδών του; Γιατί η ΑΕΚ να την γλιτώσει δηλαδή;

  8. Δημήτρης Π. avatar
    Δημήτρης Π. 15/04/2013 21:11:26

    ΑΕΚ για πάντα!

  9. βαγόνι avatar
    βαγόνι 15/04/2013 21:51:09

    ΄Ολοι οι Ενωσίτες πονάμε...στην οικογένεια μας,η παράδοση ξεκινά
    με την ίδρυση του σωματείου το '24 και συνεχίζεται ώς σήμερα αδιάλειπτα....
    Θα ξανασηκωθούμε...όπως και νάχει...φυσάει δροσερό το αεράκι του
    Βοσπόρου!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ βαγόνι 16/04/2013 00:24:42

      ετσι ακριβως!

  10. stam avatar
    stam 15/04/2013 22:00:49

    ....η πολιτεια τι εχει κανει για τις περιφημες συνομιλιες για στημενα ματς;;;

  11. babisEp avatar
    babisEp 15/04/2013 22:01:04

    εδω να δείτε τι κάνει ο Τριτσώνης ως παρατηρητής
    (στο 2.42 του βίντεο)
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ghSWuMTtm1Q

  12. ΑΙΟΛΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΟΣ 15/04/2013 22:05:01

    Ισονομία σ΄ αυτό τα κράτος θα υπάρξει ποτέ ;

  13. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/04/2013 23:10:21

    Κοντα στα 5000 γκολ εχει δεχθει η ΑΕΚ στην ιστορια της , αλλα αυτο εχθες ηταν το πιο σκληρο.

  14. greco avatar
    greco 15/04/2013 23:46:19

    λυπηθήκαμε για την ΑΕΚ...δεν περίμενα να πέσει στην β" εθνική...δεν μπορώ να το πιστέψω....σαν ψέμα μου φάνηκε...τι να πω ρε....... δεν πιστεύω τίποτα....κάποτε θα ξανάρθει κάποια στιγμή θα γίνει πιο δυνατή ομάδας Η ΑΕΚ ΕΊΝΑΙ ΕΔΏ!!!!!

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/04/2013 00:01:15

    Μελανή μέρα σήμερα και για τον άλλοτε κραταιό Παναθηναϊκό στο βόλει. Ο 18 φορές πρωταθλητής Ελλάδος υποβιβάστηκε στην Α2. Ποιος; Ο Παναθηναϊκός! Η ομάδα που ανέδειξε σπουδαίους παίχτες όπως ο Καζάζης, ο Τεντζέρης, ο Γόντικας...
    Σημεία των καιρών.

  16. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 16/04/2013 00:36:20

    Η ΑΕΚ θα ξανασηκωθει ορθια και θα μεγαλουργησει ξανα. Ειναι ενα τεραστιο Αθλητικο αλλα και Πολιτιστικο Σωματειο που αντιπροσωπευει ενα πολυ μεγαλο κομματι του Ελληνισμου. Αυτοι που την αγαπανε, ανεξαρτητα σε πιο σημειο της γης βρισκονται, θα τη σηκωσουν παλι ψηλα.
    Δεν χρειαζονται πολλα λογια τωρα. Θα τη βρουμε την ακρη. Εδω οι προγονοι μας αρχισανε απ το ''0'' οταν ηρθαν στον Ελλαδικο χωρο, αλλοι το '22 , αλλοι πιο υστερα, και φτιαξαν τεραστιες περιουσιες. Ετσι και με τη ΑΕΚ, απ το ''0'' θα ξεκινησουμε.
    Τωρα θελει απλα να κατσει η σκονη, και θα παρθουν οι αποφασεις που πρεπει. Ισως χρειαζοταν αυτο το ηλεκτροσοκ για να αντιδρασουμε ΟΛΟΙ..

  17. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/04/2013 00:42:22

    Ειμαι Ολυμπιακος αλλα θλιμμενος...

    Ζωντας στο εξωτερικο ευτυχησα να δω πολλες φορες ελληνικες ομαδες στις ευρωπαικες διαδρομες τους και αρκετες φορες την Α.Ε.Κ. Ημουν στο Ντερμπυ με Στεργιουδα, Νικολουδη....στον ημιτελικο στο Τορινο με την προσκαιρη αλλα τοσο εντονη χαρα στο γκολ του Λαζ. Παπαδοπουλου και σε τοσες αλλες φορες...

    Περα απο ποδοσφαιρο η ψυχικη απηχηση της Α.Ε.Κ. μου εγινε κατανοητη οταν υπηρετησα στο 16 ο Ταγμα Πεζικου που εχει ως εμβλημα τον Δικεφαλο Αετο και το Παντες αυτοπροαιρετως αποθανουμεν...

    Μακαρι να επανελθει συντομα....

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Ο Χαζος του χωριου 16/04/2013 01:11:03

      Εχεις βιωματα που πολλοι απο μας θα τα ζηλευαμε. Ισως εισαι ΑΕΚτζης παγιδευμενος σε σωμα ....Ολυμπιακου, κι απλα δεν το εχει διαπιστωσει ακομα. Εκπληκτικη η τελευταια σου παραγραφος. Μηπως πρεπει να ξαναδεις τις φιλαθλες επιλογες σου? (αστειευομαι). Απο περιεργεια, που εχει εδρα το 16 Τ.Π που αναφερεις, και αν ακομα λεγεται 16-ο , ή εχει αλλαξει ονομασια?

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Ο Χαζος του χωριου 16/04/2013 01:11:03

      Εχεις βιωματα που πολλοι απο μας θα τα ζηλευαμε. Ισως εισαι ΑΕΚτζης παγιδευμενος σε σωμα ....Ολυμπιακου, κι απλα δεν το εχει διαπιστωσει ακομα. Εκπληκτικη η τελευταια σου παραγραφος. Μηπως πρεπει να ξαναδεις τις φιλαθλες επιλογες σου? (αστειευομαι). Απο περιεργεια, που εχει εδρα το 16 Τ.Π που αναφερεις, και αν ακομα λεγεται 16-ο , ή εχει αλλαξει ονομασια?

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Ο Χαζος του χωριου 16/04/2013 14:52:56

      Φίλε θλιμμένε σύνγαυρε,ἄς παρηγορηθοῦμε λίγο μέ τή διπλή φιέστα στόν τελικό τοῦ Κυπέλλου...

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Κυθήριος Τ. 16/04/2013 18:47:22

        Φοβού τη Τριπολη φιλε, εχει καλη ομαδα.. και ειναι διψασμενη για κουπα, αντιθετα με τον ΟΣΦΠ. Ανοιχτος τελικος, ιδωμεν..

        • Κυθήριος Τ. avatar
          Κυθήριος Τ. @ Μικρασιάτης 16/04/2013 20:04:22

          Λές νά τήν πατήσουμε;

  18. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/04/2013 10:37:34

    Το Άρθρο 2 του Καταστατικού ιδρύσεως της ΑΕΚ το οποίο οφείλουν να διαβάσουν διάφοροι νεότεροι που παριστάνουν τους "οπαδούς" της.

    Σκοπός του Συλλόγου είναι η περισυλλογή και συγκέντρωσις των εκ Κωνσταντινουπόλεως εν Αθἠναις και Πειραιεί αθλητών προς συνέχισιν του έργου των διαφόρων αθλητικών και Γυμναστικών εν γένει Σωματείων Κωνσταντινουπόλεως, των οποίων ενεργά μέλη ήσαν οι αθληταί ούτοι, καθώς και η διάδοσις της Γυμναστικής και του φιλάθλου αισθήματος παρά τη νεολαία, και ίδια τη εκ της Κωνσταντινουπόλεως τοιαύτη, προς διάπλασιν αλκίμων σωμάτων, ψυχών θαρραλέων και χαρακτήρων ευγενικών, ικανών προς εκπλήρωσιν πασών των προς την πατρίδα, τα άτομα, την κοινωνίαν και την οικογένειαν υποχρεώσεων, ενισχυομένης ούτω, εκ πνεύματος αμίλλης και αδιασπάστου αλληλεγγύης, της προόδου του Έθνους.

  19. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 16/04/2013 11:45:33

    Κι ο Κόκκαλης ακόμη και τώρα προμηθευτής του δημοσίου...Εκεί θα καταλήξουμε όσο και να το ψάξουμε,δε με νοιάζει αν ακούγομαι γραφικός που τα φορτώνει σε άλλους.Το πρωτάθλημα στην Ελλάδα θυμίζει Ρουμανία Τσαουσέσκου με διορισμένο πρωταθλητή και γελοίο ανταγωνισμό όταν ο πρώτος κερδίζει 20 κάτι εκταμύρια από το τσάμπιονς λιγκ.Τα υπόλοιπα είναι απλά κρίκοι σε μια σάπια αλυσίδα.Και έλεος πια με τους 100-200 αλήτες που υπάρχουν σε κάθε ομάδα και κάνουν ότι θέλουν με ανοχή ή και υποστήριξη ακόμα προέδρων.Νομίζω πως οι περισσότεροι πια θέλουν να δουν να γίνεται και στη χώρα μας αυτό που γίνεται στην Αγγλία,αν θέλεις να είσαι μάγκας παραβατικός να είσαι έτοιμος και να πας φυλακή ή να μην ξαναπατήσεις το πόδι σου στο γήπεδο.

  20. Costas avatar
    Costas 16/04/2013 12:21:15

    Δεν φτώχυνε το ποδόσφαιρο επειδή έπεσε η ΑΕΚ. Άλλωστε δεν έχει ομάδα που να αγωνίζεται στην πρώτη κατηγορία και στα αλλά ομαδικά αθλήματα, καιρός ήταν να πέσει και στο ποδόσφαιρο. Και είναι απλά η αρχή του τέλους. Η ΑΕΚ όπως έχει δείξει δεν μπορεί να ανακάμψει. Όπως και να το κάνουμε δεν χωράνε τρεις ομάδες σε μια πόλη.
    Τώρα ξαφνικά το ποδόσφαιρο είναι σάπιο και όλοι λυπούνται. Δεν βλέπαμε την ίδια στενοχώρια όταν από το είχαν αντικαταστήσει όλες της ομάδες της επαρχίας (Πανσερραϊκό, Δόξα, Γιάννενα, Λάρισα, Καβάλα, Πιερικό, Βέροια, Παναχαϊκή κ.α) με ομάδες γειτονιές των Αθηνών.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Costas 16/04/2013 13:56:26

      H ΑΕΚ δεν είναι η κατ'εξοχήν εκπρόσωπος του αθηνοκεντρισμού,
      έτσι που να σου επιτρέπει να βγάζεις την όποια απέχθεια σου βγαίνει...,
      πολλώ δε μάλλον,δεν είναι αντιπροσωπευτική ομάδα του λεκανοπεδίου...
      είναι ομάδα του προσφυγικού ελληνισμού,με ιστορία δυσθεώρητη και
      με προσφορά στον ελληνικό αθλητισμό πολλαπλή...δεν έχεις κανένα λόγο να την αντιπαραθέτεις στις ομάδες της ελληνικής επαρχίας...οπαδούς,
      προσφυγικής καταγωγής και όχι μόνο,είχε και έχει σ'όλη την Ελλάδα...
      άλλωστε, δεν ρίχνουμε την ευθύνη σε άλλους,παρά στις αστοχίες και τα
      ασυγχώρητα λάθη προσώπων της διοίκησης και μικρής μερίδας ανοήτων
      οπαδών....έχουμε κάθε δικαίωμα να στηρίζουμε την ομάδα μας...δεν
      καταλαβαίνω αυτή την κακία...δείξτην σε "ισχυρότερους" !

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ βαγόνι 16/04/2013 17:08:58

        Γιατί ονομάζεις τις ενέργειες ορισμένων οπαδών και προσώπων της διοίκησης "λάθη"; Ένα κάρο λεφτά φάγανε εις βάρος της ΑΕΚ...

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ Γιώργος 16/04/2013 18:43:24

          ΄Εγραψα "ασυγχώρητα λάθη"...δεν είμαι ποινικός
          δικαστής...μετέφρασε το όπως θές...!

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ βαγόνι 16/04/2013 18:57:30

        Μην αχολουμαστε με τον Cooostas... Θα εχει φαει πολλες αγωνιστικες και μη, φαπες απ την ΑΕΚ, γιαυτο βγαζει τωρα κομπλεξ. Παντως τη παραμονη της ΑΕΚ στην Α' Εθνικη τη θελουν προτιστως ολοι οι αλλοι, αφου αν δεν παιζει η ΑΕΚ στην Α΄, τοτε η ΝΟΒΑ θα κανει περικοπες 35% και ανω, και θα χασουν ολοι λεφτα απο χορηγους , εισητηρια και εμπορικοτητα. Η ΑΕΚ συντομα θα ειναι παλι ψηλα, χωρις χρεη και με τη δυναμη του κοσμου της σε ολη τη γη. Οι διαφοροι κομπλεξικοι (που ντρεπονται να δηλωσουν τη οπαδικη τους προτιμηση) θα δουν τις ομαδουλες τους να εξαφανιζονται, αφου ζουν απ τα τηλεοπτικα και το στοιχημα. Εδω θα ειμαστε, υγεια να υπαρχει...

  21. regeneration avatar
    regeneration 16/04/2013 14:04:49

    Συγγνώμη, αλλά δεν λυπάμαι ούτε χαίρομαι που υποβιβάζεται η Α.Ε.Κ. Ότι είναι μία ιστορική στιγμή για το ελληνικό ποδόσφαιρο, το παραδέχομαι. Μέχρι εκεί. Κανένας σεβασμός στους ιστορικά ασεβείς απέναντι στον Ολυμπιακό. Άλλωστε, ο κόσμος της Α.Ε.Κ. είναι αυτός που καταδίκασε την ίδια την ομάδα του.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ regeneration 16/04/2013 18:49:49

      Δεν σου ζητησε κανεις ουτε να λυπηθεις ουτε να σεβαστεις. Ασχολησου με το μεγαλο οπαδο της ομαδα σου, τον Ανδρεα Λοβερδο που κανει κομμα και θα κανει καλεσμα σε ολους τους Αριστεριζοντες γαυρους, κι ασε την ΑΕΚ. Θα βρουμε ξανα το δρομο μας.

      • regeneration avatar
        regeneration @ Μικρασιάτης 17/04/2013 18:21:06

        Το θέμα μας είναι ο Λοβέρδος;Τι τα μπλέκεις;

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ regeneration 16/04/2013 19:23:20

      Χα χα χα χα...Γνήσιος γάβρος.

  22. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/04/2013 14:24:43

    Μικρασιατη,

    Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα....ο πατερας μου γεννηθηκε στον Πειραια 300 μετρα απο την λεσχη του Ολυμπιακου 2 εβδομαδες αφου ιδρυθηκε !!!

    Οπως καταλαβαινεις...ηταν νομοτελεια....Αλλα η μητερα μου ηταν συμμαθητρια σχολειο με την Νονη Μπαρλου και καλες φιλες...

    Με τον οιστρο του αειμνηστου Λουκα συμπαθησα και την Α.Ε.Κ. (περα απο πολλες φιλιες με πολλους αεκτζηδες επωνυμους και μη....)

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Ο Χαζος του χωριου 16/04/2013 19:03:59

      Αναμενομενο και λογικο, αν ησουν 300 μετρα απ τη λεσχη ηταν μονοδρομος. Κατα συμπτωση ενας απ τους 21 (νομιζω τοσοι ηταν) ιδρυτες του Οσφπ ηταν μακρινος συγγενης μου. Εχουμε και το ιδιο ονοματεπωνυμο. Αλλα το μεγαλυτερο μερος της οικογενειας μου (οπως ηταν λογικο, λογω καταγωγης ηταν ΑΕΚ)

  23. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 16/04/2013 14:27:51

    Θυμάμαι τον τελικό του 1979 απέναντι στον Πανιώνιο σε εκείνο το επικό 3-1.
    Σε μια ομάδα που φερει στην φανέλα της το μπλέ του Αιγαίου και το κόκκινο του αίματος της Μικρασιατικής καταστροφής απέναντι στην ΑΕΚ του Στεργιουδα, του Τσαμη, του Ραβουση, του Λάκη Νικολάου του Αρδίζογλου του Νικολουδη του Μπαγεβιτς του Δομάζου του Μαύρου.Μακράν τον θεωρώ τον καλυτερο αγωνα της Ιστορίας του Ελληνικου ποδοσφαίρου . Ποδοσφαιριστές που πραγματικά τιμούσαν την Ιστορία της ΑΕΚ εντός και εκτός των αγωνιστικών χώρων.Ομως δεν ισχυε ποτε το ίδιο για τους οπαδους της (μια μειοψηφία ) και για την Διοίκηση της.Ποτέ δεν συμβάδισαν αυτα τα δυό με την ιστορία της.

    Ως στίγμα στην Ιστορία της δεν θεωρώ ούτε τον υποβιβασμό της, ούτε την διάλυση της ή την συγχωνευση της .Θεωρώ τον ναζιστικό χαιρετισμό του ποδοσφαιριστή της κατα τους πανηγυρισμό για την επίτευξη του γκόλ, δεν αξίζει ούτε το όνομα του να αναφερθεί.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Δρόλαπας 17/04/2013 03:31:08

      Εκανε μια αηδια ενα παιδια 19 χρονων που ειναι λιγους μηνες στην ΑΕΚ, και δεν ηξερε ουτε που επαιξε, ουτε τι αξιες εχει αυτος ο τεραστιος συλλογος. Δεν ειναι στιγμα για το συλλογο, ειναι στιγμα για τον ιδιο το μικρο. Αλλοι συλλογοι ειχαν και μερικοι ΕΧΟΥΝ νεο-ναζιστικες οργανωσεις μεσα στους οπαδους τους, εκει τι να λεμε? Παρολα αυτα δεν νομιζω οτι ουτε αυτο ειναι στιγμα, αφου δεν εκφραζουν παρα ελαχιστους..

  24. ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ avatar
    ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ 16/04/2013 14:50:46

    ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΚΙΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΣΑΣ Η ΑΕΚ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ.ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΑΣ.ΚΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΦΙΑΛΤΗ ΤΗ ΜΙΖΕΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΑΣ.

  25. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 16/04/2013 15:31:07

    Costas,
    Δεν φτώχυνε το ποδόσφαιρο επειδή έπεσε η ΑΕΚ.
    Φτώχυνε γιατί έπαψαν να υπάρχουν φίλαθλοι και αντικαταστάθηκαν με οπαδούς σαν και σένα!
    Κάποτε στο Καλλιμάρμαρο,ήμουν νεαρός τότε, έκλαιγα από συγκίνηση όταν η ΑΕΚ πήρε τι Κύπελλο Ευρώπης, αργότερα ρίγησα με τον τιτάνιο άθλο του ΠΑΟ ακολουθώντας την πορεία του μέχρι το Γουέμπλει !
    Αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ και την πρώτη μου φορά που πήγα στο Γήπεδο και είδα την ομάδα του Ολυμπιακού, να νικάει τη Σάντος την ομάδα του Πελέ, (όπως λέει και το τραγούδι)!!
    Υπάρχουν τρείς κατηγορίες Διοικητικών παραγόντων.
    -Αυτοί που πασχίζουν για το καλό της ομάδας τους
    -Αυτοί που προσπαθούν να τα οικονομήσουν ,ανεβάζοντας την ομάδα τους.
    -Και αυτοί που τα οικονομούν κατατρώγοντας και καταστρέφοντας την ομάδα τους .
    Δυστυχώς η ΑΕΚ δυστύχησε να πέσει στα χέρια ανθρώπων της Τρίτης κατηγορίας.
    Η ΑΕΚ είναι η κατ΄εξοχή λιγότερο Αθηνοκεντρική ομάδα.
    Αυτό εξάλλου πηγάζει και από το Καταστατικό της, χωράει μέσα της όλους τους Έλληνες που έχουν σαν όραμα τις χαμένες πατρίδες και κανένας που αισθάνεται αποκλειστικά και μόνο Αθηναίος δεν θα προτιμήσει την ΑΕΚ!!!!

    • Costas avatar
      Costas @ ΝΤΙΝΟΣ 16/04/2013 16:11:22

      Η ΑΕΚ είναι μια από τις τρεις ομάδες του ΠΟΚ. Και η ικανοποίηση μου όταν βλέπω την μια ομάδα του ΠΟΚ να πέφτει κατηγορία και την άλλη να μένει εκτός Ευρώπης από ομάδες της επαρχίας είναι πολύ μεγάλη!
      Το πόσο καθαρή ομάδα είναι η ΑΕΚ το ξέρουμε από το '86 , όταν για δωροδοκία σε παίκτες του Πανσερραϊκού αντί υποβιβασμού της επιβλήθηκε ποινή -3 βαθμών από το νέο πρωτάθλημα.
      Το πρωτάθλημα γίνεται πιο καθαρό και πιο ενδιαφέρον μόνο όταν έχει αντιπροσώπευση ομάδων από την επαρχία!
      Οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες, μετά συνηθίζεις. (από φίλαθλο που είδε την ομάδα του να πέφτει όχι αγωνιστικά όπως η ΑΕΚ αλλά με το έτσι θέλω).

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Costas 16/04/2013 18:44:44

        Ενταξει Κωστα μεγαλε οπαδε της αποκεντρωσης. Μας τα ειπες τα εμπεδωσαμε. Θυμαμαι και τη Λαρισα που πηρε πρωταθλημα (εις βαρος της ΑΕΚ βεβαιως) αν και βρεθηκε ντοπαρισμενος ο Τσιγκωφ, οταν αλλαξε σε ενα βραδυ ο Νόμος κι αντι να αφαιρεθουν βαθμοι οπως προεβλεπε ο νομός, εγινε αβαβα.
        Οποτε ασε το φτηνο παραμυθι. Δεν ειναι ολες οι λαοφιλεις ομαδες το ιδιο. Ας το αφησουμε εδω, γιατι θα κουρασουμε και τους αλλους...

        • liotsos avatar
          liotsos @ Μικρασιάτης 18/04/2013 14:24:46

          Την ντοπα καλυτερα να μη την αναφερουμε γιατι θα πρεπει να θυμηθουμε τους Ζαγορακη και Φερουζεμ, των οποιων ο οργανισμος παρηγαγε τεστοστερονη κατα 30 φορες περοσσοτερο απο τους αλλους ποδοσφαιριστες.(κατα τον κ. Νικολαου παντα)

  26. Αιμιλιος Β avatar
    Αιμιλιος Β 16/04/2013 18:19:36

    Συνέλληνες, μην τσακώνεστε για την ΑΕΚ, η ομάδα θα ξαναβρεί το δρόμο της, μην ξεχνάτε ότι και μεγάλες ομάδες του εξωτερικού, βλέπε Juventus, έχουν περάσει από Β Εθνική λογω τιμωρίας. Εδώ τώρα στην Ελλάδα άλλα πράγματα μας πονάνε περισσότερο. Μας έχουν πουλήσει ομαδικά οι ταγοί και δεν θα αφήσουν τίποτα όρθιο, μας παίρνουν τισ δουλειές, τα σπίτια και τα μαγαζιά μας, μας παίρνουν τα πάντα, μας αφήνουν χωρίς θέρμανση, πουλάνε για μιαμπουκιά ψωμί τις δημόσιες επιχειρήσεις, σε λίγο θα αποδειχτεί ότι τα πετρέλαια και το αέριο έχουν κάνει φτερά, αφήνουν χώρες μικροσκοπικές και ασήμαντες να μας
    απειλούν, κάνουν την πάπια σε προκλήσεις τουρκικές και μας κάνουν και ψυχολογικό πόλεμο με τα ΜΜΕ που μας ποτίζουν κατάθλιψη. Η ΑΕΚ απλά είναι μια ακόμη από τις χιλιάδες μαύρες ειδήσεις που μας βομβαρδίζουν καθημερινά. Η ΑΕΚ όμως κάποτε θα ανακάμψει, ελπίζω και εύχομαι σύντομα. Η Ελλάδα όμως; πότε;

  27. Zugzwang avatar
    Zugzwang 16/04/2013 20:30:27

    Ας μην ξεχναμε και τον Εμμανουηλιδη και τον Κανακη!
    Και την ομαδα μπασκετ που κατεκτησε το κυπελλο Ευρωπης! Χωρις κανενα ξενο!
    "Με τεχνικό το Νίκο Μήλα και ένα αμιγώς ελληνικό ρόστερ (Γιώργος Αμερικάνος, Χρήστος Ζούπας, Γιώργος Τρόντζος (2 μετρα και 16!), Λάκης Τσάβας, Αίας Λαρεντζάκης, Στέλιος Βασιλειάδης, Αντώνης Χρηστέας, Νίκος Νεσιάδης, Πέτρος Πετράκης και Ανδρέας Δημητριάδης), η "Ένωσις" (όπως αποκαλείτο τότε από τους οπαδούς της) αφού πρώτα απέκλεισε τους κατόχους του τρόπαιου, υπέταξε και στον Τελικό που διεξήχθη στο Παναθηναϊκό Στάδιο της Αθήνας μπροστά σε 80.000 θεατές, με σκορ 89-82 την τσεχοσλοβακική Σλάβια Πράγας (Slavia Praha USK)."

    ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΡΩΑ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΤΟΝ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΑΛΚΑΝΙΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟΝΙΚΗ ΣΤΑ 3.000 ΜΕΤΡΑ ΣΤΗΠΛ!
    ΤΟΝ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΠΟΥ Σ'ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ, ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ, ΕΤΡΕΞΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ: 400μετρα 400 μετρα μετ' εμποδιων, 1500μ και 5000μ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝ ΕΤΡΕΞΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ!

  28. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/04/2013 21:43:27

    Για να κλείσουμε.
    Η ΠΑΕ ΑΕΚ πρέπει να πτωχεύσει και να υποβιβαστεί στη Γ Εθνική. Είναι ο μόνος τρόπος για να αναγεννηθεί.
    Η ΠΑΕ ΑΕΚ δεν πρέπει να παραμείνει στην Superleague γιατί τα συσσωρευμένα χρέη είναι αδύνατο να αποπληρωθούν και ως εκ τούτου είναι αδύνατο να γίνει αντωγωνιστική.
    Ας κλείσουμε τα αυτιά σε αυτούς που έχουν συμφέρον να παραμείνει μια ξεφτισμένη και ανύπαρκτη ΠΑΕ ΑΕΚ στην κατηγορία.
    Αυτοί είναι η ΝΟVA γιατί θα χάσει περίπου το 25% των συνδρομητών της.
    Η ίδια η Superleague γιατί θα χάσει σημαντικά έσοδα από την απαξίωση του προϊόντος.
    Διάφοροι πρώην μέτοχοι-μέτοχοι γιατί τα χρέη θα μεταβιβαστούν σε αυτούς και θα είναι αυτοί προσωπικά υπέυθυνοι έναντι του νόμου.
    Διάφοροι δημοσιογράφοι -που δάκρυσαν τάχα προχτές - γιατί θα κλείσει το μαγαζάκι τους.
    Πάσης φύσεως λαμόγια που θα χάσουν το μεζέ, έστω και από το περιφερόμενο πτώμα.

    Δε νομίζω ότι υπάρχει νοήμων φίλος της ΑΕΚ ο οποίος να πιστεύει ότι η παραμονή της εταιρείας στη μεγάλη κατηγορία υπό τις υπάρχουσες οικονομικές συνθήκες θα προσφέρει τίποτα. Όσο κι αν είναι πικρός ο δρόμος του υποβιβασμού, θεωρώ ότι είναι ο μόνος δρόμος της αναγέννησης. Και ο μόνος δρόμος να πάνε οι υπεύθυνοι φυλακή.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/04/2013 23:38:41

      Ναί νά κλείσουμε,γιατί τό παραφουσκώσαμε...

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Κυθήριος Τ. 17/04/2013 03:50:47

        Νομιζω οτι θα διαφωνισω (υποκειμενικα σκεπτομενος ισως) γιατι ο υποβιβασμος για πρωτη φορα στην ιστορια της μετα απο 90 χρονια ενος τεραστιου Αθλητικου & Πολιτιστικου μεγεθους οπως η ΑΕΚ, ειναι κατι που οσο κι αν ασχολουμαστε με αυτο, δεν το παραφουσκωνουμε. Αλλωστε το topic ειναι αποκλειστικα για αυτο το θεμα, και δεν ...ταλαιπωρει οτι το σαιτ γενικα, ουτε εγινε αναφορα σε καποια αλλη θεματικη ενοτητα. Οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Απολυτα σεβαστο να μην προκαλει ιδιαιτερο ενδιαφερον σε φιλους αλλων συλλογων, ή σε ανθρωπους στους οποιους ο αθλητισμος τους ειναι κατι σχετικα αδιαφορο. Αλλα η όποια ανταλλαγη αποψεων εγινε μονο εδω.
        /κ. Γιαννη Φαιλτωρ , συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ για τη θεση σας για την επομενη μερα. Επισης να προσθεσω λογω υποβιβασμου της ΑΕΚ, η ΝΟΒΑ θα πληρωσει βασει συμφωνιας περιπου 35% λιγοτερα σε ολες τις ομαδες για τα τηλεοπτικα. Επισης και ο ΟΠΑΠ θα κανει περικοπες και αλλοι χορηγοι της Σουπερ Λιγκ. Ιδωμεν για την επομενη μερα, αν βρει το κοσμο της ΑΕΚ ενωμενο, παρα πολλα μπορουν να γινουν.

        /Επειδη δεν ανεφερθει, μια απ τις μεγαλυτερες στιγμες Ελληνικου συλλογου, το παιχνιδι Παρτιζαν Βελιγραδιου- ΑΕΚ στο βομβαρδισμενο Βελιγραδι, ενω επεφταν ακομα οι νατοικοι πυραυλοι. Κατι το οποιο η ΑΕΚ πληρωσε ακριβα, δεν χρειαζεται να γραψουμε εδω, το πως... /

  29. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 16/04/2013 23:13:22

    Δ' Εθνική σου έρχεται....

    • The Camel avatar
      The Camel @ MantisKalhas 17/04/2013 11:21:31

      Αναδιαρθρώθηκαν οι κατηγορίες. Στη Γ! εθνική θα πέσει, αν αποφασίσει να βαρέσει κανόνι.

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ The Camel 17/04/2013 15:11:39

        Να δωσω και μια αποκλειστικοτητα στο Σαιτ, η αγαπημενη μας ομαδα (δυστυχως για εμας που τη θελαμε καθαρη και ξεχρεωμενη, εστω στη Γ' Εθνικη, δλδ τη πρωτη διαθεσιμη Ερασιτεχνικη κατηγορια), τελικα ΔΕΝ θα υποβιβαστει. Εξεταζεται πολυ σοβαρα να μην υποβιβαστει καμια ομαδα φετος, και να γινει αυξηση στις 20 ομαδες, ή κατι αναλογο. Τρεμουν σε εποχες κρισεις να μην υπαρχει ΑΕΚ για καποια χρονια στη Λιγκα, οχι μονο γιατι Νοβα και Οπαπ και λοιποι Χορηγοι θα πεσουν 35% και βαλε, αλλα επισης επειδη θα υπαρξει κι ενα φαινομενο τυπου ντομινο λογω των χρεων. Η περιπτωση της ΑΕΚ ειναι περιπου σαν να χρεοποπησει η Ιταλια στην Ευρωζωνη (η τριτη οικονομια). Κρατειστε αυτο που σας λεω. Δεν εχω να πω κατι αλλο... ΚΡΙΜΑ.

  30. thinkdifferentthinkaek avatar
    thinkdifferentthinkaek 19/12/2013 18:37:44

    θα ηθελα να ρωτησω τον συντακτη αν μπορω να αναδημοσιευσω το παραπανω κειμενο στο thinkdifferentthinkaek.com.
    παντα με την υπογραφη του συντακτη.
    ευχαριστω
    υ.γ πολυ δυνατη γραφη ,αναγλυφη κ συγκινησιακη

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ thinkdifferentthinkaek 19/12/2013 19:10:11

      Ελεύθερα

  31. factorx avatar