03/03/2010 13:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ΑΔΕΔΥ προειδοποιεί για κοινωνική έκρηξη

Μπροστά στην κατάρρευση ενός φθαρμένου και χρεοκοπημένου συστήματος, η πολιτική τάξη πραγμάτων χρεοκοπεί τη ζωή μισθωτών και συνταξιούχων.

    Η στοχοποίηση και θυματοποίηση των Δημοσίων Υπαλλήλων με τη συνοδεία ενός άθλιου προπαγανδιστικού, τρομοκρατικού λαϊκισμού, που θέλει ράκη τους Δημοσίους Υπαλλήλους, οδηγεί σε διάλυση τις Δημόσιες Υπηρεσίες.

    Οι Δημόσιες Υπηρεσίες που ήταν δύναμη ανόρθωσης της χώρας σε δύσκολες στιγμές αντί να αναδιοργανωθούν σε σύγχρονες και υγιείς βάσεις για τη διασφάλιση βασικών δημοσίων αγαθών στο κοινωνικό σύνολο, συμβάλλοντας στην έξοδο από την κρίση, καταβαραθρώνονται.

    Τα κυβερνητικά μέτρα εξαθλιώνουν τους ήδη χαμηλότερους μισθούς σε όλη την Ευρώπη οδηγώντας σε παρατεταμένη ύφεση και ανεργία.

    Τα άδικα και μονομερή μέτρα είναι πρωτοφανή και προφανή για κάθε πολίτη.

    Η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. καλεί τους εργαζόμενους να σταθούν όρθιοι με τους αγώνες τους.

    Απαντάμε με 24ωρη απεργία στις 16 Μαρτίου, προχωράμε αποφασιστικά με αγωνιστικές κινητοποιήσεις και μετά τις 16 Μαρτίου. Η ελπίδα είναι στον αγώνα και την κοινωνική αλληλεγγύη που μπορεί να ανατρέψουν πολιτικές και να δημιουργήσουν προοπτικές.

    Καλούμε τους εργαζόμενους στο Δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ. και τους Ο.Τ.Α. να πάρουν μέρος στο συλλαλητήριο που θα πραγματοποιηθεί αύριο Πέμπτη 4/3/2010, στις 6 το απόγευμα στα Προπύλαια.

    Όλοι στον αγώνα

    Τα μέτρα δεν πρέπει να περάσουν

   

    Από την Ε.Ε. της Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2010 14:44:40

    Οι συνένοχοι στη διάλυση των Δ Υπηρεσιών μπορούν να μας πουν:

    -που είναι 30 χρόνια κομματικής στελέχωσης της Ιεραρχίας;
    -σε πόσα ΔΣ Ταμείων, ΑΕ, Νομικών Προσώπων και Ιδρυμάτων συμμετέχουν;
    -πόσες είναι οι αποζημιώσεις των πρωτοκλασάτων συνδικαλιστών από τις αποζημιώσεις αυτές;

    Να διαδυλώσω λοιπόν και να διαμαρτυρηθώ γιατί πάλι εγώ θα πληρώσω και όχι αυτοί.
    Να μας πουν όμως θέλουν να γίνουν μεθαύριο Βουλευτές, Δήμαρχοι ή Πρόεδροι;

    Κύριοι της ΑΔΕΔΥ όταν καταθέσετε μια όχι παραπάνω μια μήνυση:

    -για την λεηλασία των αποθεματικών των Ταμείων.
    -για την μη απόδοση του εφάπαξ παρόλο που κάθε μήνα πληρώνω

    Τότε μπορείτε να μιλάτε εκ μέρους μου.

  2. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 03/03/2010 14:55:16

    Πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ το πρωι απευθυνομένος στον Παπαθανασίου "Εσείς απαγορεύεται να μιλάτε"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    Η νέα χούντα του ΠΑΣΟΚ. Ο αντίπαλος όχι μόνο ευθύνεται για όλα, αλλά δεν έχει και δικαίωμα λόγου.. Μήπως ο ΓΑΠ να ξαναστήσει την Μακρόνησο να στείλει όλους τους ΝΔίτες;;; Η΄και όλους τους Ελληνες, αφού σε λίγο θα έχει τους αγαπημένους του Πακιστανούς...

    • Βολιώτης (ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΧΡ. ΝΤΟΝΤΟΣ) avatar
      Βολιώτης (ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΧΡ. ΝΤΟΝΤΟΣ) @ o aneksartitos 03/03/2010 16:09:37

      Αγαπητέ "ανεξάρτητε",
      επίτρεψέ μου, προς αποκατάσταση και μόνο, της αλήθειας, μια διόρθωση: Το "εσείς απαγορεύεται να μιλάτε" το είπε, σήμερα το πρωί, ο εκλεκτός δημοσιογράφος των Νέων, κ. Γιώργος Παπαχρήστος και όχι ο πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ.
      Με την ευκαιρία, θα ήθελα να εκφράσω και τον ειλικρινή θαυμασμό μου προς τον εκ των οικοδεσποτών της εκπομπής, κ. Λυριτζή, ο οποίος έδωσε για μια ακόμη μέρα, από τη νέα του θέση, μαθήματα ανεξάρτητης και αδέσμευτης δημοσιογραφίας. Ίσως γι' αυτό το λόγο και ο κ. Παπαχρήστος αισθάνθηκε τόσο άνετα να αποβάλει το μανδύα του σοβαρού, με τον οποίο παραμυθιάζει τους ιθαγενείς, χρόνια τώρα και να μεταμφιαστεί σε ένα κακέκτυπο του αείμνηστου Μένιου Κουτσόγιωργα!...
      Τι τα θέλετε; Η μακαρίτισσα η γιαγιά μου έλεγε: όλα τα γουρούνια μια μύτη έχουν...

  3. Northerner avatar
    Northerner 03/03/2010 15:10:40

    Έτσι όπως πάνε τα πράγματα,αριστεροί θα καταντήσουμε όλοι τελικά..

  4. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 03/03/2010 15:52:58

    ασε μας ρε ΑΔΕΔΥ που σου θιξαμε τους λιγους(800000!!!!) και αρτια εκπαιδευμενους και αφοσιωμενους!!!!!! ΔΥ που σκιζονται να εξυπερετησουνε τον πολιτη,που νοιαζονται ΜΟΝΟ για το καλο του κρατους και των ελληνων πολιτων!!!!!!!!!ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΡΕ και λιγα σας κανουν.μονο για λιγους δυστηχως λυπαμαι που δεν αξιζουν τετοια μεταχειρηση,αλλα τους παιρνει το ρεμα.

  5. fit for fun avatar
    fit for fun 03/03/2010 16:35:47

    Είναι αρκετά λεφτά 1.150 ευρώ για νεοδιορισμένο εκπαιδευτικό; Αν είναι ευσυνείδητος είναι πάρα πολύ λίγα, αν είναι αδιάφορος είναι υπερβολικά πολλά. Το ίδιο ισχύει για καθε υπηρεσία. Ποτέ, όμως, ο Παπασπύρος και από πίσω του οι περισσότεροι Δ.Υ. δεν θέλησαν αξιολόγηση, πάλευαν μόνο για επιδόματα τύπου "έγκαιρης προσέλευσης". Το κακό με τις περικοπές είναι ότι θα θιγούν και οι ευσυνείδητοι Δ.Υ., θα πάρει η μπάλα και τους ιδιωτικούς και θα πλήξουν και την αγορά.

  6. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 03/03/2010 19:50:02

    Ότι και να λέμε δεν φταίνε οι Δ.Υ. για την κατάντια του κράτους.....ούτε το ότι είναι πολλοί φταίνε.....αλλά το σημαντικό είναι να μπεί η ΑΡΣΗ της μονιμότητας και η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ....έτσι δεν θα μιλάμε για αυτούς που αξίζει και αυτούς που δεν τους αξίζει η "τιμωρία"......Τελείωσαν τα ψέματα...........