#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2011 16:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Έλσα πήρε τ' άρματα



Δύο βήματα μπροστά για να ψηφίσει το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα της κυβέρνησης έκανε η Έλσα Παπαδημητρίου, η οποία ομνύει σε όλους τους τόνους στην απολίτικη και άνευ όρων συναίνεση που ζητά το ΠΑΣΟΚ. «Είμαι αποφασισμένη να βάλω την Ελλάδα πάνω από όλα με ό,τι αυτό συνεπάγεται», δήλωσε στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ, και όταν ρωτήθηκε αν θα το ψηφίσει είπε: «Περιμένω να το διαβάσω και αυτό και όλα τα άλλα. Είναι νωρίς να βάζουμε κόκκινες και κίτρινες και πράσινες γραμμές. Θα πράξω κατά συνείδηση».

Η βουλευτής Αργολίδας εξέφρασε ουσιαστική διαφωνία με την ηγεσία της ΝΔ αναφέροντας ότι «είχα αποκομίσει την βεβαιότητα ότι θα φτάναμε σε μια συναίνεση, γιατί αυτό πιεστικά μου ζητάει όποιος ξένος βλέπω στο εξωτερικό. Χθες το βράδυ από όσα άκουσα από την τηλεόραση στην Κρήτη, πιστεύω ότι επανερχόμαστε σε ένα μεγάλο «όχι»».

Μετάφραση: Η κ. Παπαδημητρίου συνειδητοποίησε φαίνεται επιτέλους ότι ο Σαμαράς δεν θα την έχει υποψήφια και κάνει τις κινήσεις της. Τώρα αν η "συνείδησή" της την οδηγεί να ταυτιστεί με την φίλη της την Ντόρα και τα άλλα εξαπτέρυγα της κυβέρνησης και της Τρόικας, αυτό σημαίνει ότι δεν έχει πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει έξω από την Βουλή.

Εντελώς άνευ σημασίας....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 02/06/2011 16:33:51

    Το να πιάσει το μεσοπρόθεσμο 180 δια της μεθόδου της εξαγοράς, τη στιγμή μάλιστα που όπως κυκλοφορεί έχουν βγάλει αρκετά δις από την κρίση το έχετε σκεφτεί;

  2. spiros avatar
    spiros 02/06/2011 16:34:45

    Ξεχάσατε τις κραυγές της Δρακουμέλ για αποστασία.. Αυτό δεν σας λέι τίποτα; Άμα γίνουν εκλογές χανόμαστε και πρέπει να συντηρήσουμε το σύστημα όσο μπορούμε. Και σ' αυτό υπάρουν πάντα πρόθμότατοι!!!!!!!!!!!

  3. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 02/06/2011 16:38:23

    Ρε Έλσα, τι ενοχές είναι αυτές που βγάζεις; Με σένα τελικά τα έφαγε ο Πάγκαλος;

  4. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 02/06/2011 16:40:19

    ΑΣ ΠΑΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΕΛΣΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΞΕΝΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ. Α! ΞΕΧΑΣΑ...ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΓΟΛΙΔΑ.....ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΟΜΩΣ ΟΥΤΕ ΦΤΑΙΕΙ ΟΥΤΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΗΣ ΜΟΙΑΖΕΙ.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 16:42:01

    Άρχισαν τα όργανα, το μπουζούκι εργάζεται...
    Δύο μεγάλες συμφωνικές ορχήστρες θα μεγαλουργήσουν.
    Κρίμα μόνον άν αποχωρήσει ο αυτόνομος περιφερειακός Καρα-μπαγλαμάς σόλο.
    Τα μικρά σύνολα μουσικής δωματίου αριστερά δεν ξέρω πόσο ενδιαφέροντα είναι, μερικές φορές μου φαίνεται ότι παίζουν μόνον μιά νότα

  6. Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
    Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 02/06/2011 16:42:35

    Να και μια ευχάριστη εξέλιξη! Να χωρίζει η ήρα από το στάρι.

  7. alakran avatar
    alakran 02/06/2011 16:46:18

    Το ΔΗ.ΣΥ στην Αργολιδα θα σκισει στις επομενες εκλογες.....μεχρι και 1,3% το βλεπω να παιρνει....

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ alakran 03/06/2011 01:27:41

      Μπαα πολύ λες. Ούτε στην Ευρυτανία δε θα πάρει τόσο. Ούτε το σόι του αείμνηστου Παύλου δηλαδή..

  8. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 02/06/2011 16:46:40

    KAKO πράμα παιδιά τα γεράματα.

  9. sic et non avatar
    sic et non 02/06/2011 16:50:08

    Και μετά πήγαινε στους συμπολίτες σου, στο Άργος και πέστους ότι ψήφισες κατά συνείδηση. Και μην εκπλαγείς από τις αντιδράσεις τους, γιατί και αυτές κατά συνείδηση θα είναι.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/06/2011 16:55:33

    βλέπει ξένους στο εξωτερικό; Κουφά πράγματα... Στην Κυψέλη τι της λένε;

    • Pilot avatar
      Pilot @ archaeopteryx 02/06/2011 17:28:30

      Αρχαιε ....... σε πληροφορω οτι στη Κυψελη (καθως και στο παγκρατι και στο μοσχατο) ειναι τοσοι οι αλλοδαποι που νομιζεις οτι εισαι στην Αστορια της ΝΥ !!

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ archaeopteryx 03/06/2011 02:13:55

      Πέστα ρε Αρχαίε

      Ν΄ αγιάσει το στόμα σου.

      Αλλά προφανως δεν την ενδιαφέρει η γνώμη των Ελλήνων.
      Και σίγουρα δεν βλέπει έξω απο την Βουλή - ουτε TV -ούτε blogs......

      Κούνια που την κούναγε

  11. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 02/06/2011 16:56:40

    ...εγω λέω ότι η Ελσα αυτομόλησε απο το ...Μητσοτακέϊκο!!!
    Μεγάλη γυναίκα είναι και προφανώς θέλει στα χρόνια που έχει μπροστά της, να έχει τουλάχιστον τη συνείδησή της ήσυχη ότι δεν έβαλε -μαζί με την κατ΄τα άλλα φίλη της- την ταφόπλακα στους συμπολίτες της!!!

    Λέτε να είμαι ρομαντικός?
    Μπορεί!!!

  12. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 02/06/2011 17:10:01

    Αντι ν ακούει τους ξένους καλά θα έκανε ν ακούει τους Ελληνες....

  13. κακα avatar
    κακα 02/06/2011 17:22:20

    o τελευταιος της ΝΔ να κλεισει την πορτα!!!

    • Pilot avatar
      Pilot @ κακα 02/06/2011 17:30:28

      Δηλαδη ...... η Ελσα !!
      Δεν νομιζω να υπαρχει αλλη οικογενειακη φιλη της Ντορουλας!!

    • Theo avatar
      Theo @ κακα 02/06/2011 17:55:48

      τελευταιος απο ποιους? απο τους νεους που ερχονται, η απο τους παλιους που φευγουν?

      • pilot avatar
        pilot @ Theo 02/06/2011 19:11:34

        ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΕΙΚΑ ΤΟΥ 1993 !!

        • Κώστας avatar
          Κώστας @ pilot 02/06/2011 21:53:11

          "κλΊκα". Με γιώτα.
          Ούτε ορθογραφία δεν ξέρετε οι μητσοτακάνθρωποι.

          • fantomas avatar
            fantomas @ Κώστας 02/06/2011 22:51:36

            πες το και ετσι............. που θα ελεγε καιο Αλεφαντος.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ pilot 03/06/2011 01:29:51

          Ε βέβαια ενώ στη Ντόρα πάει όλο το αφαν γκατέ. Γυναίκα Πασχάλη, τηλεμαιντανός Σαλαβράκου και το κακό συναπάντημα!

  14. neos agrotis avatar
    neos agrotis 02/06/2011 17:35:19

    Ηταν (ειναι ακόμη?) μαζι με την Δαμανάκη σε κάποια ευρωπαική οργάνωση για τις γυναίκες, και μου είχε προτείνει κάποτε να κάνουμε κάποιο πρόγραμμα- εκδήλωση για τις γυναίκες της οργάνωσης που εκπροσωπούσα. Οταν της απάντησα οτι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στο νομο Αχαιας που είχαμε πολλά μέλη γυναίκες η απαντησή της ήταν "Μα είσαι χαζός? Στο νομό αργολίδας θα πρεπει να γίνει. "
    Φυσικά και δεν έγινε τίποτα γιατι θέλω να πιστεύω οτι δεν ειμαι χαζός.
    Αλλα με τέτοιους πολιτικους που το μόνο που τους ενδιαφέρει ειναι οι πελατειακες σχέσεις δεν ειναι να απορεί κανεις για το πως φτάσαμε στην σημερινή κατάσταση.

  15. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 02/06/2011 17:37:07

    Αντε να μας αδειάζεις τη γωνιά όσο γίνεται πιο γρήγορα.Γιατί είναι βέβαιο ότι στην Αργολίδα δεν θα βρίσκεις ούτε την ψήφο σου.

  16. anonymos avatar
    anonymos 02/06/2011 17:38:40

    Ανοίχτε τις πόρτες να φύγουνε οι κότες (από τον αγώνα ΠΑΟ-ΟΣΦΠ)

  17. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 02/06/2011 17:46:53

    Να φύγει και να μοιραστούνε το 1% της Ντόρας.Σύμπτωση και ο Δρακουμέλ το ίδιο ποσοστό έπαιρνε!!!

  18. Orestios avatar
    Orestios 02/06/2011 17:49:01

    Τα απομεινάρια της ολιγαρχίας δεν ταιριάζει να βρίσκονται στην ΝΔ.

    Η φυλακή θα είναι ευτυχία για τους Ολιγάρχες και τα τσιράκια τους.

  19. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 02/06/2011 18:16:46

    ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ!!!!
    ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΣΤΗΝ ΓΚΙΛΟΤΙΝΑ ΚΑΤΑ ΤΟ ...ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΡΟΤΥΠΟ 'Η ΣΕ ΘΑΛΑΜΟ ΑΕΡΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ...ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ! Ο, ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ...ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ!!!

  20. προδικος avatar
    προδικος 02/06/2011 18:50:07

    ΕΧΟΥΝ ΦΩΝΗ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ??

  21. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 02/06/2011 19:35:41

    Αντε STO KALO KAI NA MAS GRAFEIS που λένε σε εμένα πολλοί φίλοι μου στο εξωτερικό.

    Αντε να αδειάζει το μαγαζί από το ερμα....

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ netakias.wordpress.com 02/06/2011 19:36:34

      Α! Ξέχασα, τώρα που με την Ντόρα την βλέπω 0,3% να της Ευχηθούμε Καλός Πολίτης...

  22. stefanos avatar
    stefanos 02/06/2011 20:48:31

    Ρε παιδια δε ξέρετε πόσο ανακουφιση θα νιώσουμε στην Αργολιδα μόλις η ...κυρία αποχωρήσει. Εχει βουήξει όλος ο κόσμος για το πόσο εκβίαζε και εκφόβιζε τους ψηφοφόρους της και πόσα ρουσφέτια έχει κανει για να εκλέγεται διαρκώς βουλευτής. Για να μη μιλήσουμε για τις ανίερες συμμαχίες της στις δημοτικές εκλογές και στις νομαρχιακές. Αυτή λοιπόν η...κυρία θα φύγει από τη νεα δημοκρατία. Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι, επιτέλους δόξα στο θεο, θα απαλλαγούμε από δαύτη.

  23. Κώστας avatar
    Κώστας 02/06/2011 21:51:19

    Έλσα σε χιλιοπαρακαλώ. Ψήφισε το Μνημόνιο ΙΙ. Δαγκωτό Μέσοπρόθεσμο θέλω να ρίξεις. Καλοφάγωτη η βουλευτική σύνταξη....(Ερημη ΝΔ, που είχες μπλέξει...)

  24. ΧΡ avatar
    ΧΡ 02/06/2011 23:25:05

    Το μεγαλυτερο δωρο που μπορει να κανει στη ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ειναι
    να ψηφισει το νεο μνημονιο για να απαλλαγει απο τους τελευταους ντορικους
    που βαζουν το συμφερον της Αγιας Οικογενειας ( που τοσα χρωσταει στην παραταξη μας ) πανω απο το συμφερον της παραταξης και της πατριδας.

  25. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 03/06/2011 07:22:07

    Ελπίζω να αντιλαμβάνεστε όλοι ποιοί και ποιές επί δεκαετίες ρούφαγαν την ψυχή αυτής της παράταξης...Οσοι δεν "δύνανται" ας αποχωρήσουν από τώρα.
    Αντώνη Σαμαρά, ΜΠΡΟΣΤΑ και σε όποιον αρέσει.Οι αποδέλοιποι σπιτάκι τους,άντε να συγγράψουν και τα "απομνημονεύματά" τους για να δούμε κι εμείς το απόλυτο ΤΙΠΟΤΑ που έκαναν στη ζωή τους (ότι το ξέρουμε το ξέρουμε, την επιβεβαίωση περιμένουμε...)

  26. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 03/06/2011 09:41:43

    Η κυρία παίρνει γραμμή απευθείας από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού , αλλά εδώ δεν είναι El Sa...lvador.

  27. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 03/06/2011 16:12:41

    Α ΡΕ ΕΛΣΑ. ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΘΗΚΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ?
    ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ?
    ΟΛΟ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ..........

  28. προδικος avatar
    προδικος 03/06/2011 17:08:21

    ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.
    ΗΡΩΙΚΗ ΕΞΟΔΟ ΖΗΤΑΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!