#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2011 10:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Έλλη Τρέμη Τα Μάτια της Όλγας



Το δημοσιογραφικό λειτούργημα οδεύει σε νέους δρόμους «επιστημονικής προπαγάνδας».

Η Όλγα  βιώνει τόσο προσωπικά την πολιτική κατάσταση που σε κάνει να σκέφτεσαι, ότι δεν μπορεί δίκιο θα έχει για να εκτίθεται τόσο. Η έμφυτη κυανοφοβία της, έχει εξελιχθεί σε κυανομανία.Ο Πεταλωτής μπροστά της μοιάζει με βουλευτή της αντιπολίτευσης.

Είναι τόση η αφοσίωση της στην υπεράσπιση του κυβερνητικού έργου που κύκλοι του Μαξίμου σκέπτονται ότι, αν βυθιστεί στα νούμερα τηλεθέασης η Έλλη, να κλείσουν για λόγους οικονομίας και τα τρία κρατικά κανάλια.

Οι υπάλληλοι  θα μεταταχθούν στο γραφείο του Αντιπροέδρου, εκτός από όσους έχουν  κάνει πρόσκοποι, οι οποίοι και θα υπηρετήσουν στα ιατρεία του ΙΚΑ.

Υπάρχει και η προχωρημένη ιδέα για κάθε έναν που φεύγει από το Μέγκα να μπαίνουν 5 της ΕΡΤ, αλλά μέχρι να κρατικοποιηθεί το κανάλι, εγείρονται θέματα δεοντολογίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σφηκες ! avatar
    Σφηκες ! 09/02/2011 10:51:37

    http://4.bp.blogspot.com/_ilbUcpZXz5w/TK3-mDxg0mI/AAAAAAAAALI/Miih0spsUgQ/s1600/tremh.jpg
    Δυό κότες κακαρίζουνε
    σε μια βουνιά απάνω…
    Ειν΄ η βουνιά, τρανή βουνιά ,
    κι οι κότες, τοσοδούλες!!!

    Οι έρμες, οι βαριόμοιρες
    που για βουνό την βλέπουν,
    ΜΕΓΑλη την λογίζουνε
    κι Όλυμπο την θαρρούνε,
    απάνω της κορδώνονται,
    θυμώνουν κι απειλούνε !!!

    Ξυνά τα μούτρα της μιανής,
    μας λέει «δεν της άρεσε
    ποτέ της η ξεπέτα!»,
    κι ή άλλη η λοξόθωρη
    με το γαλάζιο βλέμμα,
    παιγνίζουσα ειρωνεύεται
    και σένανε και μένα!!!

    Μπροστά στις Κότες της Βουνιάς
    Σούζα τα αλογάκια ,
    Μά με την σκούφια αναρριχτά
    και μά με Πεταλάκια!!!

    Αν πεις και κάτι ...λέοντες
    ΦαγκαλοΜπενιζέλοι,
    χαμπλόθωροι και αιδήμονες
    Τρέμουνε στη Ματιά τους,
    κουνάνε την ουρίτσα τους
    και κλώθουνε τ΄ αυγά τους!!!!

    Σιγά, κοτούλες μου, σιγά!!
    Προσέξτε μια σταλίστα!
    Όπα της, νάτην, έρχεται
    άλλη μία Βουνίτσα!!!!
    ..Που θ΄ αποσώσει το «βουνό»
    κι άλλο θα το ψηλώσει !!!!
    Σιγά μη σκάσει, άμα θαφτούν
    Κι η Έλλη κι η Ολγίτσα!!!!!

  2. astefan avatar
    astefan 09/02/2011 10:57:27

    Την κυρία Τρέμη,
    όπως και τους κ.κ. Παπαχελά, Τσίμα, Πρετεντέρη, Στάη, Χατζηνικολάου, ...........
    δεν τους αντιπαθώ.

    Τους λυπάμαι,
    γιατί επιβεβαιώνουν, με τον καλύτερο τρόπο, τον στίχο του ποιητή,
    "Εμείς για αλλού, κινήσαμε για αλλού,
    και αλλού η ζωή μας πάει".

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ astefan 09/02/2011 13:04:01

      Δηλαδή τους Χρήστο Κώνστα,Μπάμπη Παπαδημητρίου και Άρη Πρωκτοσάλτε, τους έχεις σε εκτίμηση?

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ ΙΩΝΑΣ 09/02/2011 13:10:10

        Οι προαναφερόμενοι είναι Β΄ εθνική, χε χε χε χε.....

      • ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ avatar
        ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ @ ΙΩΝΑΣ 09/02/2011 17:08:21

        σε σχεση με τους παραπανω ειναι απλα ερασιτεχνες......

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 09/02/2011 11:01:12

    Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΗ ΜΙΣΘΟΦΟΡΟ.
    ΣΤΟΥΣ ΜΠΑΤΛΕΡΣ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ (ΕΑΝ ΕΧΗ ΤΕΤΟΙΕΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΙΘΗΚΙΣΜΟΥ...) ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο,ΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙ Ο ΜΑΣΤΕΡ !
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΕΚΕΙΝΟΥ ΤΟΥ ΣΗΡΙΑΛ, "ΤΙ ΨΥΧΗ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΗΣ ΜΩΡΗ ?"
    ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΤΑΙ Π.Χ. ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2004 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ ΚΟΣΤΙΖΑΝ 2,5 ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ Ο,ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡ. ΕΝΩΣΗ... ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΓΑΡ Ο ΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ...
    ΣΤΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΑΝ ΕΠΙΦΟΒΗ Η ΤΥΧΗ ΤΟΙΟΥΤΩΝ ''ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ'', ΔΙΚΑΙΩΣ Ή ΑΔΙΚΩΣ.
    ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΡΟΪΚΑΝΗ, ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟ Δ.Ν.Τ. ΤΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/02/2011 11:04:09

    Ασχετο Κουϊζ:

    Για τα πρώτα χρόνια της ζωής της οι πληροφορίες προέρχονται από τα «Ανέκδοτα» ή «Απόκρυφη Ιστορία» του Προκόπιου, έργο ίσως όχι πολύ μακριά από την πραγματικότητα αν και γεμάτο εμπάθεια και σκανδαλιστικές υπερβολές. Πατέρας της ήταν ο Ακάκιος, αρκοτρόφος (θηριοφύλακας) των Πρασίνων (χαχάα) στον ιππόδρομο. Πεθαίνοντας άφησε τρεις κόρες, την X, την Ψ και την Ζ. Όταν οι Πράσινοι έδωσαν τη θέση του Ακάκιου σε κάποιον άλλον, τις περιμάζεψαν οι Βένετοι, γοητευμένοι από την ικεσία των κοριτσιών που καθοδηγούσε επιδέξια η μητέρα τους, Έτσι η Ψ από πολύ μικρή συμμετείχε σε κωμικές παραστάσεις χαμηλού επιπέδου και σύμφωνα με τα λεγόμενα του Προκόπιου ήταν εταίρα.

    Για ποιάν λέει το κλιπ της Βικιπαίδειας;

    • hellasatt avatar
      hellasatt @ archaeopteryx 09/02/2011 12:54:48

      Μάλλον για τη Θεοδώρα, τη σύζυγο του Ιουστινιανού.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ hellasatt 09/02/2011 14:09:24

        Κι αν έχεις διαβάσει Καραγάτση (που σε αυτό το θέμα μάλλον αντεγραψε τον Προκόπιο) θα θυμάσαι τι έλεγε για το πως έβγαζε το ψωμί της μέχρι να συναντήσει τον Ιουστινιανό χαχαχάα.

        • Νίκος avatar
          Νίκος @ archaeopteryx 09/02/2011 14:35:44

          Μα Αρχαίε, επάγγελμα ήταν και αυτό. Ούτως ή άλλως όλοι κάτι πουλάμε (με την καλη έννοια) για να επιβιώσουμε. Εν σχέση με την Θεοδώρα η κα Τρέμη πουλάει την ψυχή της. Αυτό, για μένα, είναι βαρύτερο "αμάρτημα".

        • hellasatt avatar
          hellasatt @ archaeopteryx 09/02/2011 21:37:46

          Δεν έχω διαβάσει Καραγάτση αλλά έχω διάβάσει το 'Βελισάριο' του Στήβεν Γκραίηβς που είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικός. Δυστυχως σήμερα δεν υπάρχουν Βελισάριοι...

  5. evan avatar
    evan 09/02/2011 11:17:24

    Εχθές το απόγευμα με τηλ. από την public issiu ή πως ακριβώς γράφεται, για να κάνουν όπως είπαν μια σφυγμομέτρηση για την τηλεθέαση, περίπου στην τρίτη ερώτηση για το ποιο κανάλι βλέπω, απάντησα δεν βλέπω τηλεόραση και όταν βλέπω βλέπω μόνο kontra chanel ο τύπος που με τηλ. λέει ωωωχ συγνώμη που δεν θα συνεχίσουμε τις ερωτήσεις για;τί κάτι έπαθε το πληκτρολόγιο για δεν μπορώ να περνάω τις απαντήσεις !!!

  6. STATHIS avatar
    STATHIS 09/02/2011 11:23:31

    Μας ενημερώνουν για τα «ΝΕΑ» δια του «ΒΗΜΑ τος» του «ΕΘΝΟυΣ» όπου (πιθανά ΔΟΛίως) ο «ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ» & «ΑΔΕΣΜΕΥΤΟΣ» τύπος , ΤΙΜΟΥΝ με τις «ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ» τους την «ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ» και με τα δημοσιεύματά τους ΤΡΟΦΟΔΟΤΟΥΝ σε «ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ» βάση τη «REALNEWS» και «REALTΙME" ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΣ , δια των «MEGAλων» & εγκύρων ΜΕΣΩΝ ΤΟΥΣ .!!!!!!

    «Κι εγώ ο Μ…..ας ,πάω να θυσιάσω το παιδί μου» ΘΑ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΒΡΑΑΜ !!!

    ΑΣΕ ΑΒΡΑΑΜ ΘΑ ΣΦΑΞΟΥΜΕ ΓΛΑΡΟ (εκτός αν μας προκύψει ΛΑΓΟΣ) .!!!!!


    *Μια άποψη.-

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ STATHIS 09/02/2011 11:36:00

      Υ.Γ.
      Για να μή ξεχνάμε και τους προληπτικούς, μας προέκυψαν και ποικίλα "EXPRESS" νέα που τεριάζουν πολύ με "ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ +13" .!!!

      Για να "κοιμόμαστε" πιό "ήσυχοι" δηλαδή ........... ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ !!


      *Μιά άποψη.-

  7. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 09/02/2011 11:36:58

    Φακτορα με την Σπυρακη τι γινεται?Μηπως κανει κυβερνητικο ρεπορταζ και δεν το εχουμε παρει πρεφα?Χθες ανοιξα την TV κατα τις 8.25 και ξαφνικα βλεπω στο Μεγκαλο καναλι πρωτη ειδηση την ΝΔ και αρχισα να τσιμπιεμαι γιατι νομισα οτι ακομα πρωθυπουργος ειναι ο ΚΚ και κυβερνηση η ΝΔ!!!!!!!!!!!

  8. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 09/02/2011 11:55:30

    Επισης με την πρασινη Τινα τι εγινε χθες στο Μεγκαλο καναλι?Μουγγα και στα γρηγορα!!!!!!!

  9. Κρίτων avatar
    Κρίτων 09/02/2011 12:06:28

    Είχαν λυσάξει εναντίον κάθε προσπάθειας εξορθολογισμού από τον Καραμανλή.¨ελεγαν ειδήσεις με τόση χαρά ,κατακεραύνωνα τους πάντες ,χαμογελούσαν,άστραφταν. Τώρα έχουν πάθει την πλάκα τους γιατί υποστηρίζουν τα ακριβώς αντίθετα. Δεν έχουν όμως την λάμψη ,την αυτοπεποίθεση που είχαν επί Καραμανλή.΄Εχασαν τ΄αυγά και...Η όλγα είναι νευρική χωρίς χαμόγελο ,αξιοθρύνητη. Ο μόνος που διασώζεται είναι ο Πρετεντέρης γιατί έχει μούτρα γιατί υποστηρίζει κάποια πράγματα εδώ και καιρό!
    Αλλά τι να κάνουν. Αυτό ήξεραν αυτό συνεχίζουν να κάνουν. Να δικαιολογούν την θέληση των αφεντικών τους!

  10. ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΦΕΡΑΙΟΣ 09/02/2011 12:11:43

    ΥΕΝΕΔ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΕΠΙ ΧΟΥΝΤΑΣ....

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ ΦΕΡΑΙΟΣ 09/02/2011 13:59:32

      Η ΧΟΥΝΤΑ ήταν μια χαρά!!!

      Κοίτα τα αποτελέσματα 37 ετών ΅Δημοκρατίας΅και θα καταλάβεις...

  11. skeptomenos avatar
    skeptomenos 09/02/2011 12:16:19

    Η ρίζα του κακού, στην σύγχρονη ιστορία της πατρίδας μας, είναι τα ΜΕΓΑλα ΜΜΕ .
    Έχω την αίσθηση, πως το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας, έχει καταλάβει τον ρόλο τους.
    Η σχέση τους με το κυβερνών κόμμα, είναι ακριβώς η ίδια σχέση, που είχε ο παπατζής με τους βοηθούς του.
    Οι παπατζήδες μεσουράνησαν επί 30 χρόνια, λόγο των –υποτίθεται ανεξάρτητων- βοηθών τους.
    Η σχέση των σύγχρονων παπατζήδων με τους βοηθούς τους, έχει γίνει αντιληπτή στους περισσότερους πολίτες.
    Οι υποτίθεται ανεξάρτητοι συνεργοί, έπαιζαν και παίζουν, το μεγαλύτερο ρόλο στην εξαπάτηση των ανυποψίαστων πολιτών.

  12. Nεφέλη avatar
    Nεφέλη 09/02/2011 12:44:36

    Η ντορόπληκτη ντοροκουμπάρα τρέμει όχι από κυανοφοβία αλλά από σαμαροφοβία... βλέποντας τον μεν να ισχυροποιείται και την άλλη να καταεξεφτελίζεται με τις φούσκες για γέλια, που αμολάει καθημερινά στις τηλεοράσεις...

  13. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 09/02/2011 13:19:29

    Πολύ ασχοληθήκαμε με τις κυρίες.

  14. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 09/02/2011 14:55:03

    Και να φανταστείτε γιατί για την λέξη "φιλότιμο" η εν λόγω "κυρία" ανοίγει Μπαμπινιώτη, μετά από ΟΛΑ όσα τους έχουν "σούρει" αυτή αγέρωχη εκθέτει, κάθε 20.00, την προσωπικότητα της σε κοινή θέα. Πάλι καλά (για αυτή και για όλους σαν και αυτή) που κάποιοι ερμήνευσαν το φτύσιμο σαν ύδωρ βροχής.

  15. gram avatar
    gram 09/02/2011 15:23:23

    Στο original ανέκδοτο, για άλλο λόγο "ετρεμε η Ολγα"...

    • Nεφέλη avatar
      Nεφέλη @ gram 09/02/2011 15:29:56

      den exo dei to dvd kardia mou .....

  16. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2011 16:00:29

    Γριές εξηντάρες.

    • Nεφέλη avatar
      Nεφέλη @ Orestios 09/02/2011 16:22:48

      me kako botox!

  17. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/02/2011 20:37:16

    Ρε παιδιά, γιατί βλέπετε κι ακούτε ελληνικά ΜΜΕ; Αφού όλοι οι δημοσιογράφοι στους οποίους δίνεται βήμα είναι αργυρώνητα όργανα τού καθεστώτος. Τι στο καλό την πληρώνετε τη σύνδεση ίντερνετ που έχετε; Ψάξτε ειδήσεις όπου αλλού θέλετε, αλλά όχι στις τηλεοράσεις και στα ραδιόφωνά σας.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Στέργιος 09/02/2011 20:37:36

      Ούτε στις εφημερίδες, φυσικά.

  18. dimitrisag avatar
    dimitrisag 09/02/2011 21:05:16

    http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=09/02/2011&s=naytilos

    Διαβάστε Στάθη από σημερινή "Ελευθεροτυπία", αξίζει!!!
    Τους τα λέει χύμα και τσουβαλάτα!!!!!

  19. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 09/02/2011 22:11:23

    Ιέρειες της αφόρητης τιποτολογίας