#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2011 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ηρωική έξοδο ετοιμάζει η Τίνα Μπιρμπίλη



Ηρωική έξοδο ετοιμάζει, σύμφωνα με πληροφορίες η Τίνα Μπιρμπίλη, η «ανατρεπτική» όπως χαρακτηρίστηκε επιλογή του πρωθυπουργού για το υπουργείο Περιβάλλοντος. Με τον ανασχηματισμό να πλησιάζει και με τη θέση της εξωκοινοβουλευτικής υπουργού να «τρίζει», αυτό που της μένει είναι να τηρήσει μέχρι κεραίας αυτά που έχει πει. Έτσι, βγήκε σήμερα στο ραδιόφωνο «Βήμα FM» και ουσιαστικά εξαπέλυσε έμμεσες βολές κατά του Γ. Παπακωνσταντίνου για το θέμα των αυθαιρέτων. Να θυμίσουμε ότι Μ. Τετάρτη ο υπουργός Οικονομικών προανήγγειλε νομοθετική φόρμουλα για μια έμμεση τακτοποίηση των αυθαιρέτων μέσω μείωσης των προστίμων διατήρησης και ανέγερσης.

Η κ. Μπιρμπίλη, κάθετα αντίθετη στην προοπτική που προωθεί ο κ. Παπακωνσταντίνου ξεκαθάρισε πως «δεν πρόκειται να καλύψει με πολεοδομικό και περιβαλλοντικό μανδύα μια ρύθμιση που έχει μόνο εισπρακτική λογική» και χαρακτήρισε αντισυνταγματική τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων.

Το θέμα είναι μείζον για την κυβέρνηση καθώς για ακόμη μια φορά εμφανίζεται να μην ξέρει ο ένας υπουργός τι κάνει ο άλλος και να χώνεται ο ένας στα χωράφια του άλλου. Πλήρης ασυνεννοησία για ένα πολύ σημαντικό θέμα που απασχολεί εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες ακινήτων και που για την κυβέρνηση είναι σημαντικό διότι φιλοδοξούσε να εισπράξει πάνω από 1,5-2 δις ευρώ μέχρι το 2015.

Το ζήτημα δεν είναι ποιος έχει δίκιο στην υπόθεση. Σαφώς και η νομιμοποίηση είναι αντισυνταγματική. Από την άλλη, χιλιάδες ιδιοκτήτες αυθαιρέτων είναι όμηροι για πάνω από 30 χρόνια. Όμηροι σε ένα κράτος που από τη μια δε μπορεί να ελέγξει την παρανομία στην οικοδομή κι από την άλλη δίνει κρυφά ρεύμα, νερό και τηλέφωνο σε εκατομμύρια αυθαίρετα, νομιμοποιώντας τα εμμέσως. Φυσικά ούτε λόγο για κατεδαφίσεις διότι αυτό είναι πολύ αντιδημοφιλές μέτρο για τους πολιτικούς που επί χρόνια κυνηγούν ψήφους.

Το μείζον θέμα είναι το πολιτικό για μια κυβέρνηση – Βαβέλ που παραπαίει και εμφανίζει σημάδια διάλυσης. Διότι δεν είναι δυνατόν κάθε μέρα να βγαίνει κι ένας υπουργός και να λέει ότι θέλει για ένα τόσο κρίσιμο θέμα.

Κι αν η κ. Μπιρμπίλη θέλει να κάνει την ηρωϊκή της έξοδο από την κυβέρνηση, πολύ καλά κάνει. Πολιτικός δεν είναι, θα γυρίσει στη δουλειά της. Για τον κ. Παπακωνσταντίνου, όμως, από τα κορυφαία στηρίγματα του κ. Παπανδρέου, το να τον αδειάζει κάποιος άλλος συνάδελφος είναι πολύ σημαντικό.

Για να δούμε θα παρέμβει αυτή τη φορά ο πρωθυπουργός ή θα τους αφήσει να σφάζονται;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/04/2011 13:38:41

    Το διοπτροφόρο γιουσουφάκι πήρε εντολή από τους εξ Εσπερίας πάτρωνές του να βρει λεφτά εδώ και τώρα, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πλήρη καταστροφή του περιβάλλοντος. Αμφιβάλλει κανείς ότι αυτή η "τακτοποίηση" δίνει σήμα για να ξεσηκωθεί νέο κύμα αυθαιρέτων;

    Ο Παπακωνσταντίνου έχει βαλθεί να δικαιώσει το Μητσοτάκη, που ζητούσε αλλαγή του Συντάγματος προκειμένου να αποχαρακτηριστούν δάση και να δοθούν βορά σε συμφέροντα. Ο καλύτερος νεοφιλελεύθερος μαθητής του είναι, σε ό,τι κι αν κάνει. Ξεκάθαρα πράγματα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Αυριανιστής 26/04/2011 22:04:22

      και λεφτά ΚΑΙ ψηφαλάκια - άσχημα είναι? Κυρίως να εισπράξουμε από παντού αλλού, πλην των αγαπημένων μας εργατοπατέρων ...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 13:57:50

    Γαία πυρί μειχθήτω........

    ΠΠ

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 26/04/2011 14:01:28

    ας τα νομιμοποιησουν μονιμα τοτε,,ας παψουν να ειναι δασικες εκτασεις κλπ..

    αλλα Οχιι,θελουν σαν τους μαφιοζους στα κεντρα της νυχτας να εκβιαζουν ρουφανε μια ζωη λεφτα απο τους ιδιοκτητες..

    σαν γκανκστερ συμπεριφερεται το κρατος,σαν "προστατης"..

    ή να τα γκρεμισουν,,ή να τα νομιμοποιησουν για παντα..

    οχι προσωρινες τακτοποιησεις μεχρι να ξαναχρειαστει λεφτα το κρατος,,
    και να εκβιαζει ξανα..

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/04/2011 14:21:43

    Kαλυτερα να φυγει.Ειναι απο τους μεγαλυτερους σαμποτερ της οικονομιας.
    Η μεγαλυτερη μολυνση ειναι η ανεργια.

    • lampros avatar
      lampros @ ψυχραιμια 26/04/2011 15:11:48

      Σωστά. Το να κάνουμε την Ελλάδα μια απέραντη Αθήνα, χωρίς δέντρο, δεν είναι μόλυνση, είναι «ανάπτυξη θέσεων εργασίας»...

      (Και να σκεφτεί κανείς ότι μια από τις μόνες βαριές βιομηχανίες μας ―που αφήνει λεφτά στον τόπο, γιατί η Ναυτιλία αφήνει παπ..ρια― είναι ο τουρισμός. Λέτε να έρχονται οι τουρίστες να βλέπουν δάση και παραλίες από γιαπιά).

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ lampros 26/04/2011 17:17:32

        H Aθηνα εκτος των αλλων χρειαζεται νεους αυτοκινητοδρομους.
        Η Μπιρμπιλη κραταει στα συρταρια τους αυτοκινητοδρομους Αττικης επι 1,5 χρονο σε εποχη τεραστιας ανεργιας δηθεν για να βγαλει καλυτερες προδιαγραφες.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ψυχραιμια 26/04/2011 20:39:05

          Η Αθήνα δεν χρειάζεται κανένα νέο αυτοκινητόδρομο, κανένα νέο εξάμβλωμα των μπετατζήδων. Αποθαρρυνση της χρήσης του αυτοκινήτου χρειάζεται.

          • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
            Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Αυριανιστής 27/04/2011 01:19:04

            Σωστος αυριανιστή! Κλεισαμε το ποτάμι μας να το κάνουμε τσιμέντο και τί καταλάβαμε; Δεν θέλουμε άλλο αυτοκινητόδρομο στην Αθήνα, δεν χρειάζεται να γίνουμε Λος Αντζελες

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 14:42:59

    λες να το βρει απο φιλο?? ... το ΓΑΠ??
    η Τιτινα περα απ οσα της εχω σουρει.. και δικαιως κατ εμε!!!
    ειναι το μονο αναχωμα στο "παρτα ολα" και το "χρεωσε τα ολα"...
    πανε να βαλουν τον κοσμο με τα αυθαιρετα σε λουκι να πληρωσουν!!! να τα παρουν οι Τοκογλυφοι και μετα να τους τα γκρεμισουν !!
    Ο Νομος ειναι Νομος για ολους... !!!

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 14:55:18

    Δηλωσεις Τιτινας σημερα :
    - «Είναι αντισυνταγματική κάθε μορφή νομιμοποίησης της αυθαίρετης δόμησης στη χώρα»
    - «δεν πρόκειται να υπάρξει πολεοδομικός και περιβαλλοντικός μανδύας σε μία ρύθμιση για τα αυθαίρετα που θα έχει μόνο εισπρακτική λογική»
    - «Εάν και όταν το ΥΠΟΙΚ ετοιμάσει μια ρύθμιση για να εισπράξει τα πρόστιμα, βεβαιωμένα ή μη, το ΥΠΕΚΑ θα τοποθετηθεί όπως όλοι οι υπουργοί στα θεσμικά όργανα»
    - «Δεν μπορεί η Πολιτεία να αντιμετωπίζει τελικά με τον ίδιο τρόπο έναν που είναι νόμιμος, έχει ένα νόμιμο σπίτι ή κτίριο, και έναν που έχει ένα παράνομο σπίτι»
    - ενώ πρόσθεσε ότι δεν είναι θέμα βούλησης κάποιου υπουργού, αλλά ζήτημα «συνταγματικότητας ή μη»

    ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ??????

    ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 14:56:25

      Οι τροϊκανοί κατακτητές...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 26/04/2011 15:16:20

        Ακριβως !!!!...

        ΠΠ

    • lampros avatar
      lampros @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 15:14:40

      Μόνο μια μειοψηφία από καταπατητές ελληναράδες, που ξεκινάει από τον παλιό Καραμανλή και επι Χούντας και έχει κάνει κάθε ελληνική πόλη και κάθε ελληνικό χωρίο και τοπίο αβίωτα με τα τσιμεντένια σκατά που συσσωρεύουν αυθαίρετα και χωρίς σχέδιο....

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ lampros 26/04/2011 15:16:50

        Εχει συνεχεια με τις αντιπαροχες... ερχονται!!

        ΠΠ

  7. giannis avatar
    giannis 26/04/2011 15:13:32

    Να φύγει το συντομότερο δυνατόν. Και τα αυθαίρετα να τακτοποιηθούν (δεν είναι όλα σε δάση ή παραλίες) και την Αθήνα να γλυτώσουμε από πεζοδρομήσεις. Δεν έχουμε λεωφορεία, τραμ ή μετρό κι η μπιρμπίλο θέλει να κλείσει το κέντρο στα αυτοκίνητα ώστε να έχουν περισσότερο χώρο να απλώνουν το εμπόρευμα οι μαύροι.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ giannis 27/04/2011 01:20:29

      "την Αθήνα να γλυτώσουμε από πεζοδρομήσεις" ....

      ...Χιούμορ ; Ή αστική αντίληψη δεκαετίας 60 - Ουγκάντας ;;

  8. Nik avatar
    Nik 26/04/2011 15:53:23

    Οι έννοιες "δάσος", "δασική έκταση" δεν είναι ταυτόσημες. ΙΔΙΟΚΤΗΤΑ χωράφια που λογγώνουν ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ χαρακτηρίζονται "δασικές εκτάσεις" από δασάρχες και περιέρχονται σε ένα πονηρό καθεστώς απλήρωτης απαλλοτρίωσης, δηλαδή το κράτος είναι ο κλέφτης και ο αληθινός καταπατητής.

    Αυτά δεν τα συζητά κανείς. Οπως κανείς δεν αναφέρεται στο γεγονός ότι στην Ελλάδα υπάρχει ΖΗΤΗΣΗ για εξοχική κατοικία που το κράτος ποτέ δεν κατάλαβε και δεν οργάνωσε σε σωστή και κοινωνικά ωφέλιμη βάση.

    Η έξοδος από την κρίση εξαρτάται άμεσα από την αλλαγή μυαλών. Φτάνει πια με αριστερίστικα τσιτάτα περί καταπατήσεων και τρίχες. Ο κόσμος θέλει να κτίσει, το πως το κάνει εξαρτάται από την οξυδέρκεια των δήθεν πολιτικών που δεν ξέρουν μπιτ από τεχνικά θέματα και το παίζουν στρατηγικά μυαλά, ένα από αυτά τα κούφια μυάλά είναι η εν λόγω κυρία.

    Νικ

  9. ss_sk avatar
    ss_sk 26/04/2011 15:59:36

    "Από την άλλη, χιλιάδες ιδιοκτήτες αυθαιρέτων είναι όμηροι για πάνω από 30 χρόνια..."

    Σόρυ, αλλά μιλάμε είτε για ημιμάθεια είτε για ψεύδος - ποιο να' ναι χειρότερο? Με τον Τρίτση έγινε ένα εκτεταμένο κουκούλωμα (έστω, κοινωνικού χαρακτήρα) και καλύφθηκαν οι περισσότεροι καταπατητές (έστω, χαροκαμένοι άνθρωποι που θέλησαν να καλύψουν βασικές στεγαστικές ανάγκες) των δεκαετιών 50, 60 & 70. Σοβαρά τώρα θα λυπηθούμε όσους απατεώνες στη συνέχεια σήκωσαν εξοχικά ένθεν κακείθεν? Άκου "όμηροι"!

    Λόγω επαγγέλματος (και εξ' ανάγκης) ανέλαβα κάμποσες τακτοποιήσεις τον τελευταίο καιρό - το 1/3 αφορούσε κλειστά υπόγεια και τμήματα pilotis με ζόρικα πρόστιμα τακτοποίησης (και δεν ήταν α' κατοικία αυτά αλλά ενοικιαζόμενα διαμερίσματα/καταστήματα). Για να τα δίνουν τα χρήματα σε τέτοιους καιρούς σημαίνει ότι τους περισσεύουν - άρα σε ένα μεγάλο ποσοστό η απατεωνιά με τις τακτοποιήσεις (απατεωνιά για τους υπόλοιπους ευσυνείδητους πολίτες...που, ναι, υπάρχουν) ικανοποίησε άλλες "ανάγκες". Πόσες από τις πλήρως αυθαίρετες οικοδομές να χρησιμοποιούνται για βασική στέγαση ώστε να δικαιολογούν επέκταση του μέτρου?

    Ας αφήσουμε λοιπόν τα παραμύθια: δε στέκει καμιά "κοινωνική" επιχειρηματολογία στις τελευταίες προσπάθειες του Παπακωνσταντίνου. Η Μπιρμπίλη, τουλάχιστον εδώ, πράττει σωστά και πράττει δίκαια!

  10. Aggelos avatar
    Aggelos 26/04/2011 16:11:16

    αναπτυξη εναι να γινουν εργοστασια και δουλειες στην επαρχια για να δειασει η αθηνα απο 2 εκατ, βλαχους,,που ηρθαν το 80 και μετα και γεμισαν με αυθαιρετα τα βουνα και τις ραχουλες..
    μονο ετσι θα αναπτυχθει η χωρα..

    αποκεντρωση..

    αλλιως καθε τετραγωνικο της αττικης τσιμεντο θα γινει..

    και γω που μιλαω,, σε χωριο εξω απο την πατρα μενω,,διπλα στις ελιές..επειδη ευτυχως οι γονεις μου εφυγανμολις γεννηθηκα απο την καταραμενη αθηνα..

    • Enzo avatar
      Enzo @ Aggelos 26/04/2011 18:06:03

      αχ φιλε, πονεμενη ιστορια ειπες τωρα, ολοι να φυγουμε θελουμε απο την Αθηνα και δεν μπορουμε.αλλα για να φυγουμε και εμεις οι βλαχοι που λες θα πρεπει να φυγουν και πολλες δουλειες απο την Αθηνα και αυτο δεν προκειται να το επιτρεψει το κρατος των Αθηνων.

  11. zap-zap avatar
    zap-zap 26/04/2011 17:58:08

    mia xara ta leei h Mpirmpilh

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/04/2011 19:31:17

    Είμαι σίγουρος ότι θα αντικατασταθεί απο εξ ίσου διεστραμμένο άτομο.

    Φόρος άνθρακα, φτερωτές, και τα πάντα για την μη παραγωγή ενέργειας.

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ archaeopteryx 26/04/2011 20:20:33

      @αρχαιοπτέρυγα
      Έχεις απόλυτο δίκηο φίλε. Έχει μπλοκάρει τα πάντα. Από νερά (Αχελώο) μέχρι λιγνίτη (Φθιώτιδα). Αλλά η ανάπτυξη ανάπτυξη.
      Δουλευόμαστε κανονικά, και εδώ μέσα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 26/04/2011 22:25:49

      Ερχεται η Φωφη !! η η Τονια η μουστακαλου !! χαχαχα

      ΠΠ

  13. manos avatar
    manos 26/04/2011 19:50:40

    Μην αγχώνεστε παιδιά. Το παρεάκι του γυμναστηρίου έχει πολλά μέλη ακόμα.
    Ολο και κάποιο καλόπαιδο θα βάλει κολάν και αεροδυναμικά γυαλιά για να τρέξει στην καρέκλα.

  14. Αλέξανδρος Δελάρζ avatar
    Αλέξανδρος Δελάρζ 27/04/2011 11:32:45

    Έλα, αυτό είναι το νόημα της συμμετοχικής δημοκρατίας, μη το κοροϊδεύετε ρε παιδιά! Όποτε σκοτώνονται στο ΠΑΣΟΚ, το θεωρούν ένδειξη δημοκρατικής υγείας

  15. Loukia avatar
    Loukia 27/04/2011 21:06:51

    tin antisintagmatikotita tou mnimoniou den tin eide omos!!!as parei paramasxala to sakidio tis kai as paei stin euxi tou theou ki auti kai i kivernissi tis ntropis!!

  16. δημης avatar
    δημης 27/04/2011 21:43:36

    - ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΔΑ... ΝΑ ΔΑΚΡΥΖΕΙ Η...ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ...