#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2011 22:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ημέρες ... ΥΕΝΕΔ στην τηλεόραση: "η ΝΔ φταίει για όλα"



Διαβάστε σκηνές χουντικής προπαγάνδας απο την ΥΕΝΕΔ ετεροχρονισμένες στο σημερινό δελτίο του Μεγκάλου Καναλιου.

Δεν φταίει η κυβέρνηση του Μνημονίου και η υποταγή της στο ΔΝΤ. Η ΝΔ φταίει.

Τι να πει κανείς. ...

Οι περισσότεροι γιατροί αρνούνται να τους δεχθούν, φοβούμενοι τις κυρώσεις που απειλεί ο Ιατρικός Σύλλογος.

Από τα 70.000 ραντεβού σήμερα έγιναν μόλις τα 10.000, σύμφωνα με το υπουργείο Υγείας.

Ο Α. Λοβέρδος έκανε έκκληση να ξεπεραστούν οι συγκρούσεις στην Υγεία.

Συνεχίζεται για έβδομη μέρα η κατάληψη του ισογείου του υπουργείου Υγείας. Αύριο οι γιατροί θα συναντήσουν τον Α. Σαμαρά.

Δεν έδωσε λύση το έκτακτο σχέδιο της κυβέρνησης.







Μ. ΣΠΥΡΑΚΗ:

Η ΝΔ περπατάει σε τεντωμένο σχοινί, γιατί όλοι καταδικάζουν τις καταλήψεις και προφανώς την κατάληψη στο Υπ. Υγείας.

Αύριο το πρωί, ο Αντ. Σαμαράς συναντά τους εκπροσώπους των 6 βασικών ομοσπονδιών των γιατρών.

Η ΝΔ λέει «όχι» στο ν/σ, γιατί το θεωρεί πρόχειρο και γιατί δεν προηγήθηκε εξαντλητικός διάλογος και παράλληλα θέλει να κρατήσει κοντά της ένα βασικό μέρος του εκλογικού της ακροατηρίου που προέρχεται από τον ιατρικό κόσμο, ο οποίος αντιδρά επειδή αισθάνεται ανασφαλής



Ο. ΤΡΕΜΗ: Η συνδικαλιστική τους ηγεσία πρόσκειται στη ΝΔ. ; (φοβερή ερώτηση για βραβείο Πούλιτζερ)


Μ. ΣΠΥΡΑΚΗ: Είναι προφανές αυτό (χα χα χααααα)


Ο. ΤΡΕΜΗ: Και η ΟΛΜΕ;

Μ. ΣΠΥΡΑΚΗ: Και η ΟΛΜΕ ( και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το ξέχασε)


Γ. ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ: Η ΕΙΝΑΠ είναι με τη Ν.Δ.;

Μ. ΣΠΥΡΑΚΗ:

Οι νοσοκομειακοί γιατροί έχουν μικρή συμμετοχή.

Οι Ομοσπονδίες που συναντά αύριο ο κ. Σαμαράς εκφράζονται σε ένα μεγάλο βαθμό από τη ΔΑΚΕ και η συζήτηση που γίνεται στη Ν.Δ. είναι ότι οι γιατροί δεν παίρνουν εκείνες τις διασφαλίσεις.









Η Κυβέρνηση η οποία κάνει μία αξιολόγηση: θεωρεί ότι πίσω από τις κινητοποιήσεις των γιατρών κρύβεται μία ετερόκλητη  συμμαχία νεοδημοκρατών και αριστερών συνδικαλιστών, που έχει ως μοναδικό στόχο να υπονομεύσει τις μεταρρυθμίσεις που επιχειρούνται (Ο Ξενοφών Ζολώτας και το βρώμικο 89 ξανάρχονται ωιμέ)


Κατηγορεί τη Ν.Δ. ότι σε αυτή τη μεγάλη μεταρρύθμιση λέει «όχι», χρησιμοποιώντας ως άλλοθι την προχειρότητα με την οποία υποστηρίζει ότι συντάχθηκε το ν/σ.

Κυβερνητικά στελέχη «βλέπουν» και μία προσπάθεια συνολικής  επίθεσης στην κυβέρνηση, με αφορμή και τη διαδήλωση που διοργάνωσαν την Τετάρτη στο Υπ. Υγείας οι καθηγητές της μέσης εκπαίδευσης, σε ένδειξη αλληλεγγύης στους γιατρούς.

Η ΝΔ ανταπέδωσε τα πυρά, με τον εκπρόσωπο της να κάνει λόγο για πρόχειρο ν/σ το οποίο δεν δίνει λύση στο πρόβλημα, παίρνοντας όμως ταυτόχρονα αποστάσεις από την κατάληψη του Υπ. Υγείας.

Γ. ΜΙΧΕΛΑΚΗΣ : «Η ΝΔ, ξεκάθαρα, δήλωσε ότι δεν υποστηρίζει τις καταλήψεις. Όμως, τέτοιο ν/σ δεν μπορεί να το ψηφίσει, γιατί είναι πρόχειρο, χωρίς όραμα, κι όχι μόνο δεν δίνει λύσεις, αλλά αντίθετα διογκώνει τα προβλήματα».




ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/02/2011 22:56:14

    Πως και δεν εμφανίστηκε και η Κοραή, να ρίξει τη μπάλα στη κερκίδα και να ρωτήσει για τους ...τσάμηδες;

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Strange Attractor 08/02/2011 06:39:44

      Καθαρίζει άλλος γι' αυτά:

      http://www.youtube.com/watch?v=WWREOfwo2VM

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 07/02/2011 22:58:52

    Το κακό είναι ότι αρκετοί τα χάφτουν κιόλας.

    • παστοκ avatar
      παστοκ @ Σοσιαληστής 08/02/2011 14:48:15

      όλοι οι παστόκοι χάφτουν ότι τους πει το προπαγανδιστικό τους όργανο το ΜΕΓΚΑ... μάλιστα έρχονται και την άλλη μέρα με επιχειρήματα που μόνο το μέγκα λέει και προσπαθούν να μας πείσουν κιόλας....

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/02/2011 23:05:51

    Πάλι τα ίδια τραμπουκικά έκανε σήμερα η κυρία. Διέκοπτε και έλεγε την δική της άποψη.

    • karamanlikos avatar
      karamanlikos @ archaeopteryx 08/02/2011 02:03:47

      Αγαπητέ,

      θυμάσαι πώς σιγοντάρατε όλους αυτούς και αυτές που τώρα σας ενοχλούν, όταν όλοι μαζί πριονίζατε την καρέκλα του Καραμανλή;
      Και τώρα αντί να προτείνεις λύσεις και στρατηγική κάνεις παρατηρήσεις σαν να είσαι η Σεμίνα η Διγενή!
      Ήμαρτον ξυπνάτε και βοηθείστε τον Αντώνη!
      Τι διάβολο στρατιώτες είσαστε... μόνο λόγια!

  4. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2011 23:06:21

    +1000

  5. factorx avatar
    factorx 07/02/2011 23:06:35

    Που είναι εκείνοι που γράφουν συνεχώς εδώ οτι "η ΝΔ δεν παίρνει μέρος στις κινητοποιήσεις" και "στηρίζει τον Παπανδρέου"; χα χα χααααα

  6. neotera avatar
    neotera 07/02/2011 23:07:22

    Τιθεται θέμα νομιμοφροσύνης της ΝΔ ! Βεβαίως, βεβαίως ! ))
    Να μην θεωρηθεί ότι προσφέρει άσυλο σε διαφυγόντα κέρδη της Αλήτ. Ενα είναι το άσυλο με συγκεκριμμενους δικαιούχους. Σε λίγο ούτε να βήξει δεν θα μπορεί ο Σαμαράς, γιατί και μ' ένα βήξιμό του θα μπορεί να γκρεμιστεί η Παγκόσμια Διακυβέρνηση του γιωργάκη μας.

  7. ierofantis avatar
    ierofantis 07/02/2011 23:07:28

    Όσο η προπαγάνδα θεριεύει, εντείνεται και γίνεται όλο και πιο εξόφθαλμη, τόσο πιο δύσκολη φαίνεται να γίνεται η κατάσταση για τους εντολείς των εξωνημένων κονδυλοφόρων...

    • karamanlikos avatar
      karamanlikos @ ierofantis 08/02/2011 02:11:06

      Βρε σεις τι νομίζετε ότι είναι ο Έλληνας; Αυτός που αναλύει όπως εσείς; Δείτε όλους αυτούς που ψήφισαν "λεφτά υπάρχουν!".
      Για να βγουν στο δρόμο, θα πρέπει να τους πάρει κάποιος από το χέρι, αλλιώς 30 χρόνια Μουμπαρακ ή Μπεν Αλί ή άλλο σοσιαληστή!

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ karamanlikos 08/02/2011 15:21:53

        το καλύτερο σχόλιο εδώ και μήνες.

  8. sauraki avatar
    sauraki 07/02/2011 23:08:45

    Φαντάζεστε να έπαιρνε η Κυβέρνηση αυτά τα νεοφιλελεύθερα μέτρα φτωχοποίησης χωρίς να έχει εξασφαλίσει την υποστήριξή τους? Θα είχαν τα ποσοστά του 1974 το ΠΑΣΟΚ. Το ξέρουν και οι ίδιοι ότι δεν πείθουν αλλά τι να κάνουν....

  9. factorx avatar
    factorx 07/02/2011 23:08:52

    Διαβάστε και σχόλιο του Δ. ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ σημερα στον Flash 96.0:

    "Η λαϊκή ρήση λέει πως καλό είναι να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Αυτό φαίνεται σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζει η κυβέρνηση, ότι προσπαθεί να κάνει η ΝΔ. Εμφανίζεται σε μεγάλο βαθμό μέσα από επίσημες δηλώσεις, προσπαθεί να φανεί σοβαρή, συναινετική, ψηφίζει νομοσχέδια, εμφανίζεται να στηρίζει μια προσπάθεια να βγει η χώρα από την δύσκολη θέση στην οποία βρίσκεται, έστω και αν έχει επιφυλάξεις για κεντρικές ή επιμέρους πολιτικές, από την άλλη μεριά όμως σε ένα δεύτερο επίπεδο, σε ένα επίπεδο συνδικαλιστών, Δημάρχων, γενικά παραγόντων της δημόσιας ζωής, φαίνεται να έχουμε μια αντιπολίτευση ατάκτων από την πλευρά της ΝΔ προς το ΠΑΣΟΚ.
    Η ΝΔ δεν φαίνεται να κάνει μετωπική σύγκρουση, περισσότερο φαίνεται να κάνει μια καλλιέργεια πεδίου σε ένα δεύτερο πιο χαμηλό επίπεδο η οποία να είναι φθοροποιός για την κυβέρνηση.
    Η αλήθεια είναι ότι αυτή η εικόνα αρχίζει να αποσαφηνίζεται είναι άλλωστε χαρακτηριστικό το πώς έγινε η κατάληψη του Υπ. Υγείας, ένα είδους τεχνικό offside που έπαιξε η ΝΔ.
    Σιγά - σιγά αχνογραφείται ένα πολιτικό σχέδιο από την πλευρά της ΝΔ, «υπονόμευση» των κυβερνητικών πρωτοβουλιών από κάτω, μια πιο σοβαρή πιο αξιοπρεπής πολιτική συμπεριφορά στο πρώτο επίπεδο. Να δούμε αν θα αποδώσουν όλα αυτά"

    Δηλαδή όλα ο Σαμαράς τα κινεί υπογείως.
    Θέλω τον Θράκα. Τώρα

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ factorx 08/02/2011 15:24:32

      Να μας πουν και για τους ΕΛ και τους Νέφιλιμ που είναι κρυμένοι στην έρημο γκόμπι.
      30 χρόνια αγραματωσιάς στην παιδία τελικά απέδωσαν καρπούς.

  10. nasos avatar
    nasos 07/02/2011 23:10:29

    δημοσιογραφία για (τον) Πουλι-τζερ

  11. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2011 23:17:47

    Συμφωνώ. Χάνουν την μπάλα.
    Βλέπεις, παλαιότερα δεν υπήρχε το ίντερνετ και έκαναν ότι ήθελαν.
    Τώρα με ένα κινητό στο χέρι ενημερώνεσαι άμεσα για το τί συμβαίνει.
    Δεν ξέρουν από που θα τους έρθει η μεγάλη σφαλιάρα και θα γελάσει τότε το παρδαλό κατσίκι.

  12. zap-zap avatar
    zap-zap 07/02/2011 23:29:05

    αυτός ο γιατρός σήμερα όμως τους ξεβράκωσε όλους και όλες εκεί. Τί κόμμα είναι;

  13. Afroula avatar
    Afroula 07/02/2011 23:34:08

    Λογής λογής μισθοφόροι... Άραγε τι τους τάζουν κάθε φορά...

  14. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2011 23:39:46

    Η Τρέμη ας αρχίσει να τρέμει.

    • Nεφέλη avatar
      Nεφέλη @ Orestios 07/02/2011 23:48:18

      Ας πει κάποιος στην παλαίμαχο 60χρονη δημοσιογράφο κυρία Τρέμη, ότι ο κοινός θνητός που παρακολουθεί το δελτίο ειδήσεων του μεγκα, δεν οφείλει, να γνωρίζει τι είναι ΟΛΜΕ, ΕΙΝΑΠ και τα λοιπά παρελκόμενα...
      Πότε κι αν, θα δούνε το γιατρό τους θέλουν, να ξέρουν!!!

  15. stroumfaki avatar
    stroumfaki 07/02/2011 23:45:55

    Το λάθος της Αντιπολίτευσης απο τη πρώτη στιγμή που είδε τι συμβαίνει είναι ότι στέλνει ανθρώπους στις εκπομπές του καναλιού. Εμπάργκο κύριοι στο κανάλι αυτό έπρεπε να κάνουν απο τη πρώτη στιγμή τα κόμματα της αντιπολίτευσης. Έτσι θα το τιμωρούσανε...... Να υπάρχει γραμμή να μην εμφανίζονται στο κανάλι τελεία και παύλα. Αλλά δεν το κάνανε δυστυχώς, όμως υπάρχει τώρα καιρός. Ας αφήσουνε κυβέρνηση, ΛΑΟΣ, και δεκανίκια να συζητάνε δημοσίως. Ο κόσμος βλέπει δεν είναι βλάκες.

    • anonymos avatar
      anonymos @ stroumfaki 08/02/2011 00:17:27

      Δηλαδή εσυ μας λες Ζήτω η Χούντα!!

      • SAVAS avatar
        SAVAS @ anonymos 08/02/2011 11:13:20

        Ήδη γίνεται σε πολλές εκπομπες, βλέπουμε μεταξυ τους να συζητάνε και να δείχνουν το μεγαλείο της ντροπής. Δεν καλάνε κανένα απο άλλους χώρους μόνο τσιράκια και διάφορους δικούς τους. Δηλαδή anonymos εσυ πιστεύεις ότι έχουμε χούντα και λές ΖΗΤΩ!

  16. man8os avatar
    man8os 07/02/2011 23:51:21

    Ρε σεις τι πανωλεθρια συμβαινει τωρα στην Ανατροπη?
    Ειδατε πως στριμωξε ο Καψης τον Παναγιωτοπουλο? Κι αντι αυτος να του πει οτι θα καττερεαν οι Γερμανικες τραπεζες και οι Γαλλικες αν χρεοκοπουσαμε, αρχισε τις υπεκφυγες. Ειναι σε κακη μερα σημερα, οπωσδηποτε.
    Εχω κλεισει τα αυτια μου! Δεν μπορω να ακουσω αλλο!
    Μονο την προθεση ψηφου να δω, η οποια παλι απο οτι καταλαβα θα εχει μια ψαλιδα 4-6 μοναδες...

  17. tiramola avatar
    tiramola 07/02/2011 23:59:06

    Εκπληκτικός κόκκινος Πάνος στον Πρετεντέρη.
    Θέλει να μάθει ποιοί σύμβουλοι παρέσυραν το λεγόμενο και "πολιτικό κεφάλαιο" Καραμανλή προκειμένου να παραδώσει την εξουσία, για να ανακουφιστεί η ψυχή του απλού ΝΔκράτη.

    Καλά σοβαρά μιλάτε ότι σας φταίνε τα καθεστωτικά ΜΜΕ?
    Γελάει ο κόσμος...

    • man8os avatar
      man8os @ tiramola 08/02/2011 00:24:03

      Τι ελεγα εγω ποιο πανω? Καταστροφη...
      Οχι οτι η δημοσκοπιση ειναι καλυτερη...

  18. δημης avatar
    δημης 07/02/2011 23:59:26

    Εργολάβοι παιδιά μου με τα όλα τους !!!!!

  19. Έρεβος avatar
    Έρεβος 07/02/2011 23:59:59

    Να του υπενθυμήσει κάποιος ότι επί χούντας υπηρχαν χίλια μύρια δεινά. Πείνα όμως δεν υπήρξε ποτέ κι αυτός ήταν ο λόγος που ποτέ δεν υπήρξε και γενική κινητοποίηση του κόσμου.

    Ας την προσέξουν αυτή τη λεπτομέρεια στο mega και αλλού. Δεν είναι βέβαιο ότι όλοι οι δημοσιγράφοι θα έχουν παρόμοια τύχη με την τύχη μετά χούντας του Μαστοράκη.

  20. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 08/02/2011 00:11:22

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μονίμως χρησιμοποιείτε την "Χούντα" για τα κακά πράγματα...

    "Η Κυβέρνηση είναι χουντική"...
    "Κάτω η Χούντα του ΠΑΣΟΚ"...
    "Τα χουντικά ΜΜΕ"...
    "Η Χούντα των δημοσιογράφων"...
    κτλ. κτλ. κτλ.

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνετε...

    Εάν κρίνουμε από τα αποτελέσματα της 37ετής "Δημοκρατίας" τότε έχω να πω ΜΙΑ ΧΑΡΑ ήταν η ΧΟΥΝΤΑ...

    Βάσει της αναφοράς του οικονομικού τμήματος της γενικής Γραμματείας του ΟΗΕ:

    Η οικονομική επιτροπή για την Ευρώπη με γενικό γραμματέα τον Στανόβνικ επισκέφτηκε την Ελλάδα τον Φεβρουάριο του 1971 και είχε συνομιλίες με την Ελληνική κυβέρνηση σε θέματα οικονομίας.
    Στην συνέντευξη που δόθηκε μετά σε Έλληνες και ξένους δημοσιογράφους ο Στανόβνικ δήλωσε :
    « Παρ ότι οι συγκριτικές σχέσεις οικονομικής ανάπτυξης μεταξύ των διαφόρων χωρών αποτελούν πολύ δύσκολο θέμα , εν τούτοις επαναλαμβάνω ότι η οικονομική επίδοση της Ελλάδος τόσο βραχυχρονίως , όσο και μακροχρονίως , υπήρξε εντυπωσιακή, όπως το έχομε ήδη αναφέρει σε όλα τα σχετικά δημοσιεύματα της Επιτροπής».

    Εξ άλλου τον Ιανουάριο του 1971 το Δελτίο που εκδίδει η ίδια επιτροπή (Statistical Indicators of Short Term Economic Charges in ECE Countries) δημοσιεύεται συγκριτικός πίνακας των δεικτών του χρηματιστηρίου για το 1970. Η Ελλάδα στον πίνακα αυτό έχει την ΠΡΩΤΗ θέση διεθνώς από πλευράς αυξητικού ρυθμού τιμών 22,4% για τις μετοχές βιομηχανικών επιχειρήσεων και 31,3% για τις μετοχές των τραπεζών.

    Η έκθεση του Γεν Γραμματέα του ΟΗΕ (Ιούνιος 1971) επί της παγκοσμίου οικονομίας (Review of Salient Features of the World Economy 1970/1971) , έχει συγκριτικά στοιχεία για το ρυθμό ανάπτυξης των 28 ισχυρότερων οικονομιών της Δύσης για το 1970 και η Ελλάδα έχει την ΔΕΥΤΕΡΗ θέση μετά την Ιαπωνία ως προς τον ρυθμό αυξήσεως του ΑΕΠ .

    Στην ετήσια Έκθεση Οικονομικής Επιτροπής του ΟΗΕ για την Ευρωπαϊκή οικονομία το 1971 γράφονται ευνοϊκά σχόλια για τις επιδόσεις της Ελληνικής οικονομίας κατά το 1971 καθώς και αισιόδοξες προβλέψεις για το 1972. Χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι «……… όλες οι χώρες της Νότιας Ευρώπης με μοναδική εξαίρεση την Ελλάδα , αισθάνθηκαν τα αποτελέσματα ισχυρών πληθωριστικών πιέσεων…….» στην συνέχεια γράφονται εγκώμια για την ταχεία άνοδο της βιομηχανικής παραγωγής και των συναλλαγματικών εισπράξεων από της πρωτοφανούς (unprecedented) αυξήσεως του τουριστικού συναλλάγματος.

    Στην ετήσια έκθεση της οικονομικής Επιτροπής του ΟΗΕ για την Ευρώπη για την περίοδο 1972 σχολιάζονται οι εξελίξεις της Ελληνικής οικονομίας και με θαυμασμό αναφέρεται «……… το ΑΕΠ της Ελλάδος συνεχίζει την ταχεία ανοδική πορεία του και αναμένεται να αυξηθεί εντός του 1972 , με ρυθμό 8,5% …….» ικανοποιητικές χαρακτηρίζονται οι εξελίξεις στον βιομηχανικό τομέα και την αύξηση της βιομηχανικής παραγωγής κατά 14% μεταξύ 1971 και 1972.

    Επισημαίνεται «…….η θεαματική αύξηση των εξαγωγών που έφτασε το 40%» και διαπιστώνεται βελτίωση του ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών, τέλος τονίζεται « η σταθερότητα του τιμαρίθμου απέδωσε ικανοποιητικά, με αποτέλεσμα η άνοδος των τιμών να περιοριστεί κατά 4% ήτοι στο χαμηλότερο επίπεδο σε ολόκληρη την Δυτική Ευρώπη…..».

    Πέραν τούτου η μέση επιβαρυντική φορολογία έπεσε στο 25% που ήταν το μικρότερο ποσοστό που είχε ποτέ η Χώρα μέχρι τότε αλλά και από τότε μέχρι σήμερα...

    Στο σημείο αυτό δεν χρειάζεται να γίνει ιδιαίτερη αναφορά στο οτι επί Χούντας κοιμόσουν με τα παράθυρα ανοιχτά, περπάταγες στο δρόμο άφοβα κτλ.

    Θα μου πείτε βέβαια οτι επί Χούντας στην ΥΕΝΝΕΔ δεν μπορούσε η κάθε Ανίτα Πάνια να βγάζει τα δυστυχισμένα πλάσματα από τα ιδρύματα και να τα εξευτελίζει για να γελάει το κοινό αλλά τί να κάνουμε βρε παιδιά???

    Ζούσαμε και χωρίς την κάθε Ανίτα Πάνια...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ SPYROS T. 08/02/2011 00:31:31

      "επί Χούντας κοιμόσουν με τα παράθυρα ανοιχτά, περπάταγες στο δρόμο άφοβα κτλ."

      Ξέχασες όμως ότι αν πετούσες σε λάθος κάδο τα σκουπίδια σου ερχόταν η στρατονομία και σε μάζευε επι τοπου. Και μην μου αρχίσεις τα μα-μου, μου έτυχε εμένα...

      Άστα φίλε όλες οι χούντες τα ίδια σκατά είναι. Η διαφορά είναι ότι τοτε ήταν ευκοίλια και τώρα είναι σκληρά. Σκατά είναι πάντως.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Έρεβος 08/02/2011 09:26:58

        Είχαν και επί Χούντας κάδους ανακύκλωσης? Από όσους έχω ακούσει πάντως, το μόνο ζόρι στην επαρχία ήταν μη σε ρουφιανέψει κανείς για αριστερό, υπέγραφες ένα χαρτί άρνησης και καθάριζες.

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Έρεβος 08/02/2011 15:29:50

        Μη σου πώ οτι αμα έχει και ανοιχτούς λογαριασμούς με τον γείτονα μπορεί να προσγειωθεί η σακούλα με τα σκουπίδια στο αμάξι (του γείτονα).
        Έχει ευάισθητο πωπό ο ελληνόφωνος, δεν μπορεί την επιβολή των νόμων, βγάζει φλύκταινες, προτιμά τα.. χύμα... την σούπα.

    • stoxastis avatar
      stoxastis @ SPYROS T. 08/02/2011 00:47:26

      ..το επόμενο ζητούμενο!
      Επαναστατική Λαίκή Δεξιά!!

  21. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 08/02/2011 00:20:45

    Σε μιά κοινωνία μοιρασμενη περίπου στο μσό μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ όλες οι συνδικαλιστικές οργανώσεις του δημοσίου πλήν ΟΛΜΕ (ελέω επετηρήδας) ανήκουν στο ΠΑΣΟΚ με πάνω απο 65%.Τώρα ψάχνει το προπαγανδιστικό επιτελείο της Ιπποκράτους μέσω του mega ,πού ανήκουν οι απεργοί;;;Κανένας δεν φταίει.Κακώς στέλνει εκπροσώπους η ΝΔ στο mega.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Kώστας β. 08/02/2011 00:29:11

      Το ΚΚΕ άραγε δεν στέλνει ή δεν το θέλουν εκεί και δεν καλούν κανένα; Γιατί έχω καιρό να δώ στελέχη του ΚΚΕ στην ΥΕΝΕΔ 2011.

      • Kώστας β. avatar
        Kώστας β. @ stroumfaki 08/02/2011 01:24:15

        To KKE στέλνει συγκεκριμένα στελέχη του ,ανάλογα με την θεματολογία,βέβαια με το mega η σχέση του είναι κάκιστη,και πολύ καλά κάνει.Κάθε σοβαρό κόμμα στον τομέα της ενημέρωσης πρέπει να προσέχει πάρα πολύ.Η ΝΔ πάσχει σ΄αυτό,όχι απο τους τωρινούς εκπροσώπους της (Μιχελάκης-Τσότσολα)κάθε άλλο,ΑΛΛΑ ο κάθε τυχάρπαστος "ορμάει" σ΄όποιο έντυπο βρίσκει,φιλικό η μή ,πουλάει γεγονότα για να έχει ασυλία,και τρέχουν μετά τα διάφορα γραφεία τύπου να τα συμμαζέψουν.Είπε κάτι ο Φαήλος, φοβερός όπως πάντα ο Χρύσανθος,έκανε μια "μαγκιά' ο Τζαβάρας, και τελικά τα διάφορα 'γουσουφάκια' τρέχουν απο πίσω να δείξουν "ταπεινοφροσύνη" στα μεγάλα αφεντικά τους.Αλλό έναν Νοέμβρη του 2009 μου φαίνεται ξαναχρειαζόμαστε,για να μπούν τελικά όλα στην θέση τους.

        • man8os avatar
          man8os @ Kώστας β. 08/02/2011 01:31:30

          Και η σημερινη παρουσια ηταν μετριοτατη. Οχι απλα μετρια.
          Και δεν υπαρχει κανενα ελαφρυντικο.
          Και δεν τον βοηθουσε και η δημοσκοπιση, η οποια μυριζει πειραγμενη...

  22. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 08/02/2011 00:30:15

    Aπο τον καιρο που τα γιαουρτωματα εγιναν ιστορια κατι ανοργασμικα τρεμοσπεκουλα ,καψομεριδια,σπυρακια και τσιμπλες βγαλανε δοντια και νομιζουν οτι δαγκωνουν.ΔΟΛοφωνουν καθε μορφης αντισταση και καθε τι που ειναι αντιθετο προς τα ξεσκατιασματα του"μυαλου''τους.Σαν τετοιους θα τους αντιμετωπισει και ολαος οταν τους βρει μπροστα του

  23. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 08/02/2011 04:06:20

    καλά πριν από λίγο είδα την "δημοσκόπηση"και πέθανα στα γέλια..οι άνθρωποι δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα..πέφτει το πασοκ 4,5% και η διαφορά με τη ΝΔ μεγαλώνει(!!!!!!) από 4,9 σε 5,1%..να μην ξαναστείλει εκπρόσωπο ο Σαμαράς στο κωλοκάναλο..

    • man8os avatar
      man8os @ περήφανος δεξιός 08/02/2011 09:35:49

      Και αυτος που εστειλε πηδηξε κατω απο την μπαρα...

  24. spiros avatar
    spiros 08/02/2011 07:30:51

    Απέτυχε στους γιατρούς ο κοινωνικός αυτοματισμός και προσπαθούν να εφεύρουν την κομματική διαχωριστική γραμμή. Δεν έχουν καταλάβει ότι όταν κάποιον τον οδηγείς στην εξαθλίωση χρώμα δεν κοιτά;

  25. spiros avatar
    spiros 08/02/2011 07:41:29

    Η στάση της ΝΔ είναι μάλλον λάθος. Το νομοσχέδιο δεν απορρίπτεται μόνο για το πρόχειρο. Επιβάλλεται τα στελέχη να προβάλλουν ότι το πρόχειρο ακλύπτει αδυναμίες και πρέπει να αναδείξει τις αλλαγές για συνολικό σχέδιο στην υγεία και όχι μείωση του μισθολογικού κόστους για την εξεύρεση των απαιτήσεων της Τρόικα. Αυτόματα δεν θα υπάρχει βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών υγείας. Οι άνθρωποι που δεν διαβάζουν για να ξεπεράσουν πολλές αδυναμίες ας πάνε πίσω και να αφήσουν νέους για πρώτη θέση.

  26. Tem avatar
    Tem 08/02/2011 07:57:12

    Ντροπή και αίσχος για το σκουπιδοκάναλο.

  27. Ηλίας avatar
    Ηλίας 08/02/2011 08:59:54

    Να διορθώσω ότι η Μ. ΣΠΥΡΑΚΗ είπε για την ακρίβεια το εξής.:

    ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΙΗΣΩ ΜΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΤΣΙΡΚΟΥ, Η ΝΔ περπατάει σε τεντωμένο σχοινί, γιατί όλοι καταδικάζουν τις καταλήψεις και προφανώς την κατάληψη στο Υπ. Υγείας.

    Να την χαίρεστε εκεί στη συγγρού την ανταποκρίτρια του μεγκα. Αντι να την πετάξετε κλωτσηδον εκτος γραφειων νδ προφανως γουσταρετε την ξεφτιλα.

    • man8os avatar
      man8os @ Ηλίας 08/02/2011 09:37:16

      Οσο συνεχιζουν να την ενημερωνουν,σημανει οτι τους αρεσει...
      Να σταματησουν να τους δινουν λογαριασμο!!
      Τι κερδιζουν ετσι?

    • Tassos avatar
      Tassos @ Ηλίας 08/02/2011 11:10:57

      Πόσο μαζόχες ή ΚΑΡΑ-ΑΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ? φάκτορα δώσε τ' όνομάμου να με κάνουν μήνυση οι τσιρκουλάτορες.

  28. Pikis avatar
    Pikis 08/02/2011 10:20:25

    Γιατί σας έχει πιάσει ο πόνος για τους ιατρούς του ΙΚΑ; Αυτοί δεν υπερσυντογογραφούσαν; Αυτοί δεν σας εξέταζαν με το μάτι; Αυτοί δεν σας έλεγαν "έλα το απόγευμα από το ιατρείο μου γιατί εδώ δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ μαζί σου"; Ξαφνικά γίνατε όλοι προστάτες των καημένων των ιατρών. Οι δημόσιοι ιατροί δεν πολυμιλάνε γιατί τους αρκεί το φακελάκι που είναι και αφορολόγητο.

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Pikis 08/02/2011 10:45:39

      Είναι πονετική η ΝΔ φίλε μου Πάκη. Τον πονάει τον υπάλληλο - όποιος και νά'ναι, και συγκεκριμένα τον Ικατζή. Δέν της αρέσει η ελεύθερη επιλογή γιατρού, ποτέ της δέν την στήριξε.

      Και με ποιόν θα μου πείς. Με τον Γιακουμάτο ;

  29. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/02/2011 10:23:55

    ΤΙ ΡΑΓΙΑΔΙΣΜΟΣ ΘΕΕ ΜΟΥ; ΚΥΡΙΟΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΕΤΑΞΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΡΩΜΙΚΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΕΞΩ. ΜΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΗ ΣΠΥΡΑΚΗ;
    ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ; ΑΝΤΕ ΒΛΑΚΕΣ.

  30. Αρουρης avatar
    Αρουρης 08/02/2011 10:45:14

    Σε τούτα εδώ τα μάρμαρα κακιά σκουριά δεν πιάνει…

  31. Pikis avatar
    Pikis 08/02/2011 12:03:10

    Μια διόρθωση. Πίκις όχι Πάκης!

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ Pikis 08/02/2011 13:24:34

      Μπράβο ρε Πίκι!!!

      Τα είπες με το όνομά τους!

      "Αυτοί δεν υπερσυντογογραφούσαν; Αυτοί δεν σας εξέταζαν με το μάτι; Αυτοί δεν σας έλεγαν “έλα το απόγευμα από το ιατρείο μου γιατί εδώ δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ μαζί σου”...

      Ακριβώς έτσι είναι αγαπητέ!

      Καμία λύπηση με τους γιατρούς του ΙΚΑ (που έχουν από 2-3 εξοχικά ο καθένας)!!!

      Όποιος δεν πάει στην εργασία του να του αφαιρείται η άδεια εξάσκησης επαγγέλματος και να δίδεται σε νέα παιδιά γιατρούς με όρεξη να προσφέρουν!

      Ουστ (ιατρο)κηφηναριό του ΙΚΑ...!

  32. Armageddon avatar
    Armageddon 08/02/2011 13:20:55

    ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΥΝΤΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ,ΑΦΟΥ ΟΛΑ
    ΤΑ ΓΚΑΛΟΠ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ ΕΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ
    ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ .ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ
    .

  33. spiros1 avatar
    spiros1 08/02/2011 15:49:08

    Τα ορκισμένα δημοσιογραφικά τάγματα θανάτου της βαρονίας, των καρδιναλίων του Κολωνακίου και της Εκάλης του Κράτους των Αθηνών στρέφονται εναντίον εργαζομένων που απεργούν, είτε είναι γιατροί, είτε των Αστικών συγκοινωνιών, είτε αγρότες. Απολαύστε διαλόγους «αντικειμενικών δημοσιογράφων».

    Σήμερα 08/2/11 14.23 Πριν από λίγο «Αντιδρούν οι συντεχνίες που ξεβολεύονται. Η κυβέρνηση έχει την στήριξη του Λαού αλλά όχι της ΝΔ ! Τέλος στα συντεχνιακά προνόμια λίγων. Τα πακέτο των 110 εκατ. Ευρώ μας παρέχει Ασφάλεια και ηρεμία !» Δηλώσεις του κυβερνητικού ψεύτη, του Πεταλωτή της Βουλής που αναπαραγάγει με συγκίνηση γνωστό Πράσινο παπαγαλάκι στο ΜΕΓΚΑΛΟ Κανάλι.
    Και συνεχίζει « Σύμφωνα με δημοσκόπηση προκύπτει ότι «Το 60,7 % τάσσεται κατά των απεργιών των γιατρών, το 66,05 % κατά των φαρμακοποιών ! Ο ΓΑΠ είναι καταλληλότερος για Πρωθυπουργός
    με 37,8 % έναντι 23% του Σαμαρά και έναντι 39,2% του ΚΑΝΕΝΑ ! Προβάδισμα 5,2 μονάδων το ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ. Προηγείται με 25,2 % ! Μήπως ζούμε σε άλλη χώρα ?

    Ο1/2/11 08.15. Διάλογος «αντικειμενικού δημοσιογράφου» με απεργό συνδικαλιστή. Ν. Κουλουμπαρίσης, Πρ. ΟΑΣΑ-ΕΘΕΛ «… δεν έχουν καταλάβει τα προβλήματά μας…». Επεμβαίνει ο Πρασινοφρουρός δημοσιογράφος «δεν τα έχουν καταλάβει αυτοί, τα έχετε καταλάβει εσείς !». Απολαύστε τον !
    Και έχουμε και συνέχεια. Ο ίδιος υπηρέτης δημοσιογράφος απευθυνόμενος προς έναν απεργό γιατρό
    του ΙΚΑ του είπε «πείτε στον Λαό ότι θα απεργούμε μέχρι που να φύγει το μνημόνιο». 07/1/11 09.30
    Είναι ο ίδιος δημοσιογράφος που πριν μερικά χρόνια αποκαλούσε «Αλήτες» τους Ναυτικούς γιατί απεργούσαν. Ποιος όμως είναι «αλήτης και Ρουφιάνος» το κρίνει ο Λαός.

    Για την απεργία των γιατρών του ΙΚΑ, τα υποτακτικά, τάγματα θανάτου, τα πληρωμένα Πράσινα Παπαγαλάκια, λένε «Κρύβεται μια ετερόκλητη συμμαχία ΝΔ και Αριστεράς !», Ο.Τ.
    Μεγκάλο Κανάλι 07/2/11 20.15 Νοιάζεται, δήθεν «για τον συνταξιούχο, για τον ηλικιωμένο, για τον κόσμο που ταλαιπωρείται, κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές, βλέπουμε ανθρώπους απελπισμένους !». Η Υποκρισία και ο Φαρισαϊσμός περισσεύει. Αυτοί που δεν χάνουν ευκαιρία να στρέφονται κατά του κοινωνικού συνόλου, τώρα νοιάζονται, δήθεν, για τον συνταξιούχο και τον ασφαλισμένο. Δεν ντρέπονται ?

    Τα καθεστωτικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, ο μισθοφορικός στρατός, η καρδιά του κομματικού μηχανισμού του ΠΑΣΟΚ. Κυβερνούν με δημοσιογράφους ανδρείκελα, εκπαιδευμένους από το ΔΝΤ .
    Υπουργοί παρά τω κεντρικό δελτίο ειδήσεων οι δημοσιογράφοι. Όταν μιλάνε Υπουργοί του ΠΑΣΟΚ είναι ευγενέστατοι, όταν μιλάνε άλλοι, πέφτουν απάνω τους σαν κοράκια

    Τα ελεγχόμενα δελτία ενημέρωσης, οι γλείφτες της εξουσίας. Όλους αυτούς τους επέβαλαν οι νταβατζήδες και η διαπλοκή. Τους κακούς δημοσιογράφους τους υφίσταται ο Λαός. Τους επέβαλαν οι Νταβατζήδες, η διαπλοκή. Νομίζουν ότι απευθύνονται σε υποτελείς πολίτες, σε ζώα, σε ανόητους Ελληνόφωνες πολίτες
    ή προς τον Τζαμίλ, τον Ισμαήλ, τον Χασάν και τον Ιμπραήμ.

    Εμφανίζονται στα τηλεοπτικά παράθυρα Υπουργοί Χασάπηδες των εργαζομένων και των συνταξιούχων και οι δημοσιογράφοι του Κολωνακίου τους προσκυνούν, τους γλύφουν. «Ευχαριστούμε πολύ που είσαστε εδώ !» Το άλλο φρούτο ? Για οτιδήποτε, επικαλούνται τις «επιταγές της Τρόικας» ή «εν ονόματι της τρόικας και του ΔΝΤ !». Κλείνουν την λέξη «Τρόϊκα» σε όλους τους Χρόνους.

    Τα γιαούρτια και οι κεσέδες είναι ακριβά. Οι μούντζες δεν κοστίζουν τίποτα ! Ντροπή τους και μόνο ντροπή τους, αν τους έχει μείνει τσίπα. Ο δημοσιογράφος πρέπει να λειτουργεί ΑΥΤΟΝΟΜΑ και να βρίσκεται απέναντι στην εκάστοτε πολιτική εξουσία.

  34. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 08/02/2011 23:25:44

    Για τους νεώτερους που ασφαλώς δεν ξέρουν,την δεκαετία του 60-70 υπήρχε ένα τρίο, το Τρίο Στούτζες, με το οποίο διασκεδάζαμε μικροί αλλά και μεγάλοι. Ωφείλω όμως να πώ ότι οι κλώνοι τους που εμφανίζονται στο MEGA (Πρετεντέρης,Τρέμη και Τσίμας) είναι καλύτεροι βγάζουν πολύ γέλιο..

  35. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 09/02/2011 10:42:54

    Αυτος ο Σομπολας-κατα το τομπολας-τι κανει και συνεργαζεται μαζι με τα φασιστοειδη του χλεμποκαναλου.Κοτζαμαν προεδρας της ΕΣΗαπαυτης ουδεν καταισχυνεται????