#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/04/2013 17:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ηλεκτροσόκ» στην κυβέρνηση με το χαράτσι της ΔΕΗ

[caption id="attachment_210723" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: "Ημερησία""][/caption]

Μπλόφα ή πραγματικό και ανυπέρβλητο εμπόδιο που απειλεί να τινάξει στον αέρα την κυβέρνηση; Πολύ σύντομα θα μάθουμε, ωστόσο, τις τελευταίες ώρες γινόμαστε μάρτυρες μια ξαφνικής πολιτικής αστάθειας με αφορμή το χαράτσι στα ακίνητα.

Λίγες ώρες προτού ξεκινήσουν οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα και το κλίμα δεν είναι καθόλου καλό στην κυβέρνηση, εκτός κι αν πρόκειται για ακόμη μια τεχνητή ένταση από την πλευρά της ΔΗΜΑΡ και του ΠΑΣΟΚ και στη συνέχεια μια μεγαλειώδης κωλοτούμπα που επικοινωνιακά θα εμφανιστεί ως νίκη σε βάρος της... ανάλγητης Νέας Δημοκρατίας.

Η ουσία είναι ότι η ΔΗΜΑΡ διαμηνύει σε όλους τους τόνους ότι δε δέχεται να συνεχιστεί και το 2013 το χαράτσι μέσω της ΔΕΗ και ζητά την αντικατάστασή του από τον ενιαίο φόρο ακινήτων. Στην Εκτελεστική Επιτροπή του κόμματος έγινε εκτενής συζήτηση με τις πληροφορίες να λένε ότι ισχύει η γραμμή για αντικατάσταση του χαρατσιού. Με τη θέση αυτή θα πάει αύριο στο Μαξίμου ο Φ. Κουβέλης. Κι όλα αυτά παρ' ότι στη χθεσινοβραδινή σύσκεψη υπό τον Γ. Στουρνάρα έπεσε στο τραπέζι η πρόταση για έκπτωση στο χαράτσι, κυρίως για τα ακίνητα μεσαίας και μικρής αξίας. Από τη ΔΗΜΑΡ διαρρέουν ότι ο υπουργός Οικονομικών δεν τους μίλησε για συγκεκριμένο ποσοστό αν και οι πληροφορίες αναφέρουν ότι στις σκέψεις είναι ένα «κούρεμα» του ΕΕΤΗΔΕ από 10% έως 20%.

Το ΠΑΣΟΚ έχει δηλώσει ότι αν η ΔΗΜΑΡ πει όχι στο χαράτσι τότε κι αυτό δε μπορεί παρά να μην το ψηφίσει, αν και ο κ. Βενιζέλος ήταν αυτός που το έβαλε στη ζωή μας.

Από την πλευρά της κυβέρνησης επισημαίνουν ότι θα ισχύσει και φέτος το χαράτσι, αλλά σημαντικά μειωμένο ενώ υπάρχουν και κάποιες πιο «σκληρές» φωνές που προκαλούν τη ΔΗΜΑΡ και το ΠΑΣΟΚ να ρίξουν την κυβέρνηση. «Ας μην το ψηφίσουν», διαμηνύουν ορισμένοι.

Το σίγουρο είναι ότι αν όλα αυτά είναι αληθινά τότε θα έχουμε ένα ακόμη θρίλερ τις επόμενες ημέρες. Κι επίσης, υπάρχει και το πρόβλημα για το πώς θα περάσει η επέκταση του χαρατσιού του 2013. Κάποιοι τονίζουν ότι πρέπει να περάσει από τη Βουλή με ξεχωριστό νομοθέτημα αφού ο νόμος που το επέβαλε έκανε λόγο για έκτακτο μέτρο μόνο για το 2011 και 2012.

Άλλοι λένε ότι μπορεί να περάσει με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, γεγονός που θα προκαλέσει νέο γύρο πολιτικής αντιπαράθεσης.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μπαρ-μπαρ avatar
    Μπαρ-μπαρ 02/04/2013 18:04:14

    Ποιος στοιχηματίζει ότι το χαράτσι θα ισχύσει και φέτος? Λίγο τρομοκρατία, λίγο αίσθημα αυτοσυντήρησης και όλα θα περάσουν.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Μπαρ-μπαρ 03/04/2013 03:37:04

      ...και λίγο κωμωδία.

      • B.Q avatar
        B.Q @ Μεγάλες στιγμές 03/04/2013 13:54:06

        ...καλή καρδιά

  2. billysmart avatar
    billysmart 02/04/2013 18:17:26

    θα φερουν τα πραγματα στο αμην για να δικαιολογησουν την διαθεσιμοτητα -απολυση των κυφηνων ΔΥ.....

  3. regeneration avatar
    regeneration 02/04/2013 18:55:02

    Ας πέσει η κυβέρνηση τελικά.
    Κι αν πέσει τι θα γίνει;
    Δεν ήταν υπόσχεση του Σαμαρά για την ανακούφιση των χαμηλών εισοδημάτων οτι από το 2013 θα αντικατασταθεί το χαράτσι με δικαιότερο φόρο;
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/04/2013 19:07:23

    Αν τελικα κανουν καποια μειωση στο ΧΑΡΑΤΣΙ, να μην διανοηθουν να βαλουν περιορισμο στα 120 τ.μ. Ειδικα στην επαρχια υπαρχει παρα πολυς απλος κοσμος, απλοι οικογενειαρχες που συνηθως απο κληρονομια, εχουν για ιδιοκατοικηση ενα σπτι (οχι πολυτελες ή κατι ιδιαιτερο) που ειναι πιθανο να εχει εμβαδον πχ 130 τ.μ χωρις να σημαινει οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι πλουσιοι.

    Οποτε αφηστε τετοιου ειδους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ περιορισμους, γιατι θα πεσει ακομη περισσοτερο κραξιμο ακομα κι απο εμας που ειμαστε μια ζωη Δεξιοι. Αντε, γιατι εχει παραγινει η ιστορια με το Χαρατσι της ΔΕΗ... αρκετα.

  5. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 02/04/2013 19:11:08

    Πόσο δύσκολο είναι να χρεώσουν όσο θα χρέωναν με τον Ενιαίο φόρο και να χρησιμοποιήσουν ως εισπρακτικό μηχανισμό τους λογαριασμούς της ΔΕΗ; Και φυσικά να ψάξουν να βρουν και να στείλουν ειδοποιητήρια πληρωμής και σε όσους δεν έπιασε το χαράτσι.

    Ποιούς δουλεύουν επιτέλους;!

  6. theo1611 avatar
    theo1611 02/04/2013 20:24:03

    O φόρος ακίνητης περιουσίας είναι πιό αναλογικός φόρος καθώς λαμβάνει υπόψη το σύνολο της περιουσίας.

    Το πρόβλημα? Δεν έχει καταγεγραμμένο το σύνολο της περιουσίας όλων των υπόχρεων.

    Το ΕΕΤΗΔΕ έχει σε πολύ καλή προσέγγιση το σύνολο της περιουσίας των Ελλήνων.
    Το πρόβλημα? Δεν μπορεί να τη συχετίσει με τους κατόχους της και άρα είναι μη αναλογικός φόρος, κοινώς χαράτσι.
    Το πλεονέκτημα? Μπορεί να αποδώσει άμεσα και να τσιμπήσει και κάτι από τους παραβάτες του Ε9.

    Η απόφαση είναι απλή, χωρίς φιοριτούρες. Και οι ευθύνες βέβαια γιατι κτηματολόγιο (προϋπόθεση του περιουσιολογίου) και περιουσιολόγιο ακούμε, και κτηματολόγιο δεν βλέπουμε. Οπότε ξεχάστε περιουσιολόγιο από το Ε9.

    Κάτι πρέπει να γίνει.

  7. fe avatar
    fe 02/04/2013 21:10:49

    Μην αγχωνεσται δεν πεφτει η κυβερνηση.Ο βαγγελας εχει μια χαρα ασυλια και ο φωταρας κανει τις γνωστες παραστασεις του(θυμασται το φθινωπορο που ειχε καταπιει ολοκληρο το μνημονιο και εκανε τσιριτσατζουλες με το επιδομα γαμου; ναι ναι αυτο που θα καταργηθει τον μαιο χαχαχα).

    Πακης κακαλμανης και λοβερδος σηκωσαν μπαιρακι και λενε οτι δεν θα το ψηφισουν αρα μαλλον κατι αλλο εχει συμφωνηθει αλλα πρεπει να εχουμε και το αναλογο σασπενς.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/04/2013 22:34:33

    Ωραια ,ριξτε την κυβερνηση για μπαρμπουτσαλα.

    • kiki64 avatar
      kiki64 @ ψυχραιμια 03/04/2013 13:39:40

      Ποιά κυβέρνηση?????????????

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 02/04/2013 22:43:33

    Να καταργηθεί ΤΩΡΑ το χαράτσι του Μπένυ μέσω ΔΕΗ! Δεν αντέχει ο κόσμος να πληρώνει τέτοια πράγματα. Με ανεργία και υποαπασχόληση 3 εκατ. και 85% ιδιοκατοίκηση, το 60% δε θα έχει να το πληρώσει πάλι. Ήδη δε το πλήρωσε ένα ποσοστό. Αν γίνει ενιαίος φόρος όμως με χαμηλό κόστος για τους αδύναμους -όπως σχεδιαζόταν- θα πάρει ανάσα ο φτωχός.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Γεώργιος Τ. 03/04/2013 00:18:08

      Το φωναζουμε καιρο τωρα, αλλα δεν...! Μαλλον η ιδεα ειναι να εξοντωθουν οι μικρο-μεσαιες και μεσαιες ακινητες περιουσιες, και να μαζεψουν στο τσαμπα σχεδον ολα τα ακινητα, το Ελληνικο(?) Κρατος και καποιοι λιγοι μεγαλο-ιδιοκτητες.
      Βεβαια αυτο θα εχει τραγικες συνεπιες στη καλπη, αλλα προς το παρον αυτο φαινεται να μην ενδιαφερει την ηγετικη ομαδα της Ν.Δ. Ιδωμεν... Αναμενουμε...

  10. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 03/04/2013 00:23:02

    Οι συνήθεις μπούρδες πριν ψηφίσουν "ναι σε όλα".

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 03/04/2013 00:37:34

    Ίσως είμαι εκτός θέματος, θεωρώντας όμως πιο σπουδαίο το έμψυχο υλικό της χώρας μας, από τα ακίνητα και τα περιουσιακά στοιχεία, θα έλεγα ότι,
    αν "ένας φόρος" είναι να μειωθεί/καταργηθεί, αυτός είναι ο ΕΦΚ στο πετρέλαιο θέρμανσης (ξεχειμωνιάσαμε μεν, αλλά το εξάμηνο καλοκαιρίας θα περάσει γρήγορα...). Το χαράτσι της ΔΕΗ έπεται σε σημαντικότητα.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ roadrunner 03/04/2013 03:36:01

      Και τα δύο πρεπει να γίνουν.Αυτά πονάνε τα νοικοκυριά.Και τότε να δεις τι θα δείξουν οι δημοσκοπήσεις.Αλλά δεν μπορεί να μην το έχουν σκεφτεί,είναι ξεκάθαρο οτι δεν θέλουν ή δεν τους αφήνουν να γίνει

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ roadrunner 03/04/2013 08:25:31

      Αγαπητέ roadrunner,
      Αν και ιδιαίτερα θιγμένος από το χαράτσι, και χωρίς να έχω όφελος από την μείωση του φόρου στο πετρέλαιο, μιας και χρησιμοποιώ αέριο, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου...

  12. tpe avatar
    tpe 03/04/2013 10:31:34

    Τόσα χρόνια, δεν συμπληρώνουμε Ε9; Τι αηδίες είναι αυτές με τη ΜΗ καταγραφή; Ο Σουφλιάς δεν μας έβαλε να φτιάξουμε δεν ξέρω κι εγώ τι;

    Καλύτερα να βρουν άλλο παραμύθι στην κυβέρνηση.

  13. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 03/04/2013 22:04:22

    Πριν από λίγο ο Κουβέλης ανακοίνωσε την ουσιαστική "κωλοτούμπα" του.
    Φαίνεται πως τρέμει στην ιδέα και μόνον πρόωρων εκλογών, με τις οποίες μπορεί να τον απείλησε ο Σαμαράς.
    Ξέρει καλά ο μπαρμπαΦώτης ότι έχει καπαρώσει το 1,5% το πολύ σε πρόωρες εκλογές και ας δείχνουν ό,τι θέλουν οι "δημοσκοπήσεις". Θέλει να διατηρηθεί όσο γίνεται περισσότερο στη συγκυβέρνηση, γιατί μετά έρχεται το σίγουρο λαϊκό ανάθεμα για το κόμμα του, ενώ το ΠΑΣΟΚ ίσως διατηρηθεί άνω του 3% .
    Πού να τολμήσει να αποχωρήσει τώρα από τη συγκυβέρνηση, γνωρίζοντας ότι αυτή έτσι θα χάσει τη "δεδηλωμένη".
    Είναι προφανές ότι μέχρι σήμερα δούλευε για μια ακόμη φορά όσους απέμειναν ακόμη να τον πιστεύουν.