#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/05/2010 12:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ηθικό ή νόμιμο;

17χρονη φορολογική «ασυλία» για τον Τόλη


Αναδημοσιεύουμε

Επί 17 ολόκληρα χρόνια το πολιτικό και δικαιοδοτικό σύστημα της χώρας δεν κατόρθωσε να αποσπάσει ούτε ένα ευρώ από τον μεγάλο οφειλέτη του Δημοσίου, τον επίσης μεγάλο λαϊκό τραγουδιστή Τόλη Βοσκόπουλο που, όπως προκύπτει από έγγραφα της ΙΓ' ΔΟΥ Αθηνών, οφείλει από φόρους εισοδήματος, πρόστιμα και προσαυξήσεις 5,5 εκατ. €.

Στο μηχανογραφικό προφίλ που έχει συντάξει το 2009 η ΙΓ' ΔΟΥ Αθηνών για τον κ. Βοσκόπουλο (υποβάλλει δήλωση μαζί με τη σύζυγό του, νυν υφυπουργό Πολιτισμού - Τουρισμού, κ. Αγγελική Γκερέκου) εμφαίνεται ότι από το 1993 μέχρι και σήμερα δεν πληρώθηκε ο φόρος εισοδήματος και λοιποί φόροι που προέκυπταν από τις φορολογικές δηλώσεις έως και το οικονομικό έτος 2009 (εισοδήματα του 2008).

Οι αναλογούντες φόροι ανέρχονται: Κεφάλαιο 3.169.449,80, προσαυξήσεις 2.315.085,80 και τέλη 17.365,95 ευρώ. Το συνολικό ποσόν της οφειλής ανέρχεται σε 5.501.901,55 ευρώ. Το ποσόν αυτό έχει βεβαιωθεί από την αρμόδια ΔΟΥ εδώ και αρκετό καιρό και επίσης εδώ και αρκετό καιρό έχει καταστεί ληξιπρόθεσμο.

Η αρμόδια ΔΟΥ ΙΓ' Αθηνών, παρά τις φιλότιμες, όπως πληροφορούμαστε, προσπάθειες του αρμόδιου δικαστικού τμήματος επί σειρά ετών δεν κατόρθωσε να επιτύχει έστω και μία συμβολική καταβολή έναντι του υπέρογκου χρέους. Οι συνεχείς οχλήσεις προς τον κ. Βοσκόπουλο δεν απέδωσαν. Αντίθετα με τις αλλεπάλληλες αναστολές που ζητούσε και εξασφάλιζε, ακόμη και με δικαστικές αποφάσεις, κατόρθωσε να μην πληρώσει μέχρι σήμερα το χρέος του. Η αρμόδια ΔΟΥ έχει προχωρήσει σε κατασχέσεις των ακινήτων που εμφανίζονται στην ιδιοκτησία του κ. Βοσκόπουλου. Επίσης έχει ζητήσει την ποινική του δίωξη με τις υπ' αριθμόν 50/8-6-2006 και 20/20-1-2009 μηνυτήριες αναφορές προς την Εισαγγελία Αθηνών.

Εχει εγγραφεί κατάσχεση στο διαμέρισμα του κ. Βοσκόπουλου επί της οδού 3ης Σεπτεμβρίου 153-155, καθώς και σε οικόπεδο με παλαιά κτίσματα επί της οδού Διογένους 26 και Εκτορος 32 στον Κορυδαλλό. Με συνεχείς προσφυγές στη Δικαιοσύνη στο διάστημα 2003 - 2008 εζητείτο η εξαφάνιση του χρέους. Πλην, όμως, τα δικαστήρια αποφάσισαν, σύμφωνα με πληροφορίες, την οριστική βεβαίωση του χρέους στην αρμόδια ΔΟΥ.

Οπως επισημαίνουν υπηρεσιακοί παράγοντες:

* Πρώτον, δεν προχώρησε κανένας πλειστηριασμός ακινήτων μετά την εγγραφή κατάσχεσης και μετά το πέρας όλων των δικών και εξάντλησης τυχόν προθεσμιών, ιδίως μετά τον Οκτώβριο του 2009.

* Δεύτερον, δεν εξασφαλίστηκαν τα συμφέροντα του Δημοσίου από τα ενοίκια που εισπράττει ο κ. Βοσκόπουλος επί σειρά ετών και από τυχόν άλλα εισοδήματα που έχει.

* Τρίτον, καμιά ενέργεια δεν έγινε από μέρους του υπουργείου Οικονομικών για κατάσχεση των 4 αυτοκινήτων που έχει στην ιδιοκτησία του ο κ. Βοσκόπουλος.

* Τέταρτον, σε καμιά ενέργεια δεν προέβη το υπουργείο Οικονομικών προκειμένου να προχωρήσει σε κατάσχεση κινητών αξιών (π.χ. μετοχών, ομολόγων κ.λπ.) που ενδεχομένως να υπάρχουν σε θυρίδες τραπεζών.

* Πέμπτον, δεν δόθηκε καμιά εντολή έρευνας κατ' αρχάς στα υποθηκοφυλακεία Αθήνας και Κέρκυρας για να διαπιστωθεί αν υπάρχουν και άλλα περιουσιακά στοιχεία του κ. Βοσκόπουλου.

* Εκτον, για έναν τόσο μεγάλο οφειλέτη όπως ο κ. Βοσκόπουλος θα έπρεπε να ερευνηθεί -και δεν φαίνεται να ερευνήθηκε- από ποιο λογαριασμό εκταμιεύτηκαν τα χρήματα για την αγορά διατηρητέας οικίας του ζεύγους στο Λιστόν της Κέρκυρας (η αντικειμενική αξία εγγίζει τις 400.000 ευρώ) και άλλου οικοπέδου επίσης στην Κέρκυρα. Η έρευνα θα είχε σαφή στόχο την προστασία της τιμής του πολιτικού κόσμου.

Περισσότερεα στην Ελευθεροτυπία: http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=162937

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theagpar avatar
    theagpar 17/05/2010 12:38:21

    Κουραγιοοοοοοο φιιιιιιιιιιιιιιιιιιλε.....
    Α ρε μεγαλε Τζεφρι!!!!!!
    χαχαχαχαχαχαχαχα

  2. Nancy avatar
    Nancy 17/05/2010 12:38:52

    Μάλιστα. Σαν να βλέπω εκβιασμούς και ψιλοδοσίματα στον ορίζοντα. Για να δούμε και τη συνέχεια.

  3. Eastrader avatar
    Eastrader 17/05/2010 12:41:41

    Ετσι ειναι.Καποιες προσωπικες αδυναμιες απαιτουν και πολλα χρηματα.Σε καθε περιπτωση ειναι απλως το πρωτο καπως μεγαλο σκανδαλο απο τα πολλα που θα ακολουθησουν.

  4. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 17/05/2010 12:43:41

    ΑΝΤΕ ΡΕ ΑΝΤΖΕΛΑ ΣΤΟΝ ΣΙΡΙΝΑΚΗ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟ ΠΟΡΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΡΕΚΟΡ. ΣΙΡΙΝΑΚΗ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 17/05/2010 15:23:11

      Έτσι ακριβώς. Μέσα είσαι. Και μη το πολυθεωρείς απίθανο.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/05/2010 12:48:37

    έχει κανένα νησί να δώσει; ή θα του πάρουν το ξενυχτάδικο (δώρο στο ΥΠΠΟ;)

  6. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 17/05/2010 12:50:47

    Παιδιά καταλαβαίνουμε όλοι τώρα γιατί τα 31 ανείσπρακτα δις από φόρους, που έλεγε ο ΓΑΠ προεκλογικά ότι θα μαζέψει, γίνανε 2 μέρες πριν τις εκλογές 2 δις. Προφανώς θα του σφυρίξαν ποιοι είναι οι οφειλέτες.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Bodinus1576 17/05/2010 20:09:44

      πες το ψέματα...

  7. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 17/05/2010 12:55:15

    Γενικώς το ζεύγος,έχει καβούρια στην τσέπη.Πρέπει να τους κόστισε αρκετά και το Μαιευτήριο,όταν απέκτησαν την κορούλα τους.Ομως η Βασιλομήτωρ,δεν πρέπει να έβαλε το χεράκι της στην περίπτωση, γιατί όπως και να το κάνουμε,μιά αίσθηση δικαιοσύνης την διέπει.Δεν μπορείς να κρίνεις με δυό μέτρα καί δυό σταθμά.Μιά σωστή μάννα,αγαπάει εξίσου όλα της τα παιδιά.Ετσι δεν είναι;;;;;;;;

  8. GreenHorses avatar
    GreenHorses 17/05/2010 12:57:03

    Πάμε μαζί...

  9. GreenHorses avatar
    GreenHorses 17/05/2010 13:00:12

    Δεν ξέρω τι λέτε τα 28 χιλιάρικα για τις κουρτίνες πίσω, με εκατομμύρια θα ασχολούμαστε τώρα;

  10. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 17/05/2010 13:08:53

    ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟΟ!...ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η ΑΜΙΜΗΤΗ ΣΑΠΦΩ ΝΟΤΑΡΑ..
    ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΕΙ Η ΚΡΥΦΗ ΥΠΟΨΙΑ-ΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ "ΜΕΓΑΛΕΣ" ΜΟΥΡΕΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΛΑΟΣ!

    • Nancy avatar
      Nancy @ NIKOS X. 17/05/2010 15:13:41

      Αμ πώς θα το δούμε αγαπητέ Νίκο? Απ το επόμενο ξεκατίνιασμα? Σιγά..

  11. Ιωαννης Ενατοs avatar
    Ιωαννης Ενατοs 17/05/2010 13:27:30

    Αδελφια μου αλητεες πουλια! Την κυρια του κυριου να πανε μεσα! Γνωστος αβουλος απεναντι στο ωραιο φυλλο ο Τολης! Το 1990 ελεγε πως ειναι δεξιος αλλα η καρδια τον εστειλνε απο τα νυχια της μιας στα δοντια της αλλης! Εφτασε η μερα να πατησει ποδι! Στελνει τη γυναικα του στο σπιτι για μπουγαδα!... Εστω στα 80! Ποτε δεν ειναι αργα!

  12. Johnny Rep avatar
    Johnny Rep 17/05/2010 13:41:53

    Για να δούμε τώρα όλοι αυτοί που καταδίκασαν τον Μαγγίνα (δίκαια ή άδικα δεν κρίνω) για εισφοροδιαφυγή λίγων χιλιάδων ευρώ (το πολύ) και τον ανάγκασαν να παραιτηθεί, θα δείξουν τον ίδιο ζήλο στις κρίσεις τους για την Κα Υφυπουργό ή θα το κάνουν γαργάρα;

    Θα παραιτηθεί η Κα Υφυπουργός αναλαμβάνοντας την ευθύνη των πράξεών της; Αφού υποβάλλουν κοινή φορολογική δήλωση...

    Και το πιο σημαντικό... Θα εισπραχθούν αυτά τα χρήματα ή θα κόβουμε μόνο τους μισθούς των Δημοσίων Υπαλλήλων; Αν αρχίσουν να πληρώνουν όλοι οι μεγαλο-οφειλέτες θα αρχίσει κάτι σωστό να γίνεται αλλά δυστυχώς δεν περιμένω κάτι τέτοιο από την τρέχουσα κυβέρνηση...

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/05/2010 13:51:08

    Όποιος πληγώθηκε
    βαθιά στα φυλλοκάρδια
    χάνεται, χάνεται
    στου πόνου τα σκοτάδια.
    Ανάμεσα στ’ άστρα γυρεύει
    χαμένα τραγούδια, φιλιά

    • Nancy avatar
      Nancy @ archaeopteryx 17/05/2010 15:15:16

      Αιντε στην υγειά της βρε παιδια..

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ archaeopteryx 17/05/2010 21:19:32

      Αδέρφι μου,αλήτη, πουλί ,τα μοιράζεσαι που τα μοιράζεσαι όλα,τα λεφτά όμως γιατί τα κρατάς μόνο γιά την πάρτη σου,πονηρούλικο;;;;;;;;;;;

  14. donaE avatar
    donaE 17/05/2010 14:06:03

    Θα δικαιωθει και η Τζουλια Παπαδημητριου στο τελος.

  15. Γιαννης avatar
    Γιαννης 17/05/2010 14:26:56

    Ψιλο Μαγγινα μου θυμιζει........για να δουμε!!!!!

  16. Tassos avatar
    Tassos 17/05/2010 14:30:11

    Να το αρπάξει η ΝΔ και να ξεσκίσει την Γκερέκου.

  17. tiramola avatar
    tiramola 17/05/2010 14:34:01

    Αναμένεται καρατόμηση εντός των επόμενων ωρών...

    • donaE avatar
      donaE @ tiramola 17/05/2010 15:00:00

      Μακαρι αλλα δεν το πιστευω...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tiramola 17/05/2010 15:18:50

      σκασίλα μου για την ταμπέλα της καρέκλας όπου εναποθέτουν κάποιοι τις προσωπικότητές τους....

      Τα 5,5 € να δοθούν και το ζευγάρι στη φυλακή αφού δημευτούν τα περιουσιακά τους στοιχεία.

      Η κα Υπουργός ψήφισε ΝΑΙ:

      -στη περικοπή μισθών
      -στη περικοπή συντάξεων
      -στη περικοπή δώρων
      -στη περικοπή αποζημιώσεων απολύσεως
      -στην περικοπή επιδομάτων ανεργίας

      Αλλά χρωστά 5,5 εκατομμύρια €... και μην βιαστεί να πει κάποιος ότι είναι ο κύριος Βοσκόπουλος...ΚΟΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ...

      Οπότε σου χαρίζω την καρατόμηση 5,5 εκατομμύρια είναι τα δώρα 6.875 συνταξιούχων των 800 € ΜΙΚΤΑ βεβαίως βεβαίως...

      • donaE avatar
        donaE @ Ο Ιθαγενής 17/05/2010 15:24:36

        Και κατακεραυνωσε τους προκατοχους της στο Υπουργειο για υπερβολικα εξοδα.Ανησυχει για τα εσοδα του Κρατους βλεπεις.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ tiramola 17/05/2010 15:27:27

      Έχετε πληροφορίες από το Υπουργείο Οικονομικών του κ.Παπακωνσταντίνου; Ή από το κουτσουρεμένο υπουργείο της κ.Κατσέλη;
      ΣΔΟΕ; ΥΠΕΕ; Κλαδική των εφοριακών; ΓΣΕΕ; ΑΔΕΔΥ; ΠΡΟΠΟ ;

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ tiramola 17/05/2010 15:43:43

      Ναι θα αναλάβει η μάγια τσόκλη...

      χχαχααχα

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ GreenHorses 17/05/2010 15:46:30

        Χα χα χα χο χο χο χι χι χι

  18. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 17/05/2010 14:35:21

    Αυτή η ξεφτίλα είναι διαπαραταξιακή και αφορά μπόλικους ΥΠΕΘΟ αν κρατάει 17 χρόνια.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/05/2010 14:53:09

    Μήπως πλήρωνε τίποτα πριν από τα 17 χρόνια;
    Τότε που εμφανίστηκε "ζαλισμένος" έξω απ το ειδικό δικαστήριο χαρακτηρίζοντας "σερνικό" τον Τσοβόλα;
    Αφού τέτοιοι είμαστε, τέτοια είδωλα έχουμε, τέτοιες πολιτικούς ψηφίζουμε....

    • Nancy avatar
      Nancy @ Strange Attractor 17/05/2010 15:16:51

      Τα είπες όλα.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Strange Attractor 17/05/2010 19:04:50

      Γιά να δούμε,γιά να δούμε....σε καμμιά ώρα από τώρα,αρχίζουν οι χορωδίες των 8μμ.Οι χορωδίες σουργέλων(θυμάστε οι παληότεροι την εκπληκτική χορωδία Τρικάλων;;;).Δεν αμφιβάλλω καθόλου,ότι θα μας παρουσιάσουν το νέο τεφαρίκι.Μέχρι και τον πένητα και προστάτη των καταφρονεμένων Μάκαρο τον Ζουγγλίτη,θα μας κοτσάρει στο παράθυρο ο βλαχομπαρόκ.Τον Μάκη που όλοι θαυμάσαμε τα 3-4 τελευταία χρόνια,να κορδακίζεται και να μας λέει σε ποιό νούμερο (33,34,35,36),υπουργού,υφυπουργού,στελέχους κλπ,έγφθασε το...menu του.Αυτό να δώ και τι στον κόσμο.Στον καναπέ σας γρήγορα !!!ΟΛΟΙ ! Καί μην ξεχάσετε ,όπως έχουμε πεί,να το μαγνητοσκοπήσετε.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 17/05/2010 19:07:02

        Δεν έχουν ειδήσεις τα ιδιωτικά νταβατζοκάναλα, αγαπητέ μου επαναστάτη.

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 17/05/2010 20:32:46

        Βράχε,δίκιο έχεις την πατήσαμε απόψε κι είχαμε κι απλωμένο τραχανά πούλεγε κι ο Φλωράκης.

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2010 15:11:59

    ηθικό;
    νόμιμο;
    ηθικά νόμιμο;
    νόμιμα ηθικό;

    ή

    απλά μια ζωή ...ΠΑΣΟΚ

  21. Dimi avatar
    Dimi 17/05/2010 15:18:50

    Σε αντίθεση με τον εν λόγω πάμπλουτο καλλιτέχνη. Με σύζυγο εν ενεργεία πολιτικό. Ο οποίος δεν έχει πληρώσει ούτε ένα Ευρώ, επί 17 χρόνια.

    Tην ίδια ώρα. Το ίδιο ανάλγητο σύστημα, επί 16 χρόνια:

    - Οχι μόνον προκαλεί ηθική βλάβη σε Φορολογικά Ενήμερους Πολίτες.

    - Oχι μόνον συνθλίβει οικονομικά, νόμιμους και κατά πλήρη κυριότητα κληρονόμους, βάσει Τίτλων Πλήρους Κυριότητος άπό 3 (τρία) Υποθ/κεία!

    - Οχι μόνον από θέση ισχύος, επιχειρεί να υφαρπάξει «αβρόχοις ποσί» φιλέττα γής, τα οποία ΔΕΝ του ανήκουν.

    - Οχι μόνον λόγω υπάρχοντος νομικού κενού στον Αστικό Κώδικα, που ΔΕΝ προβλέπει γι’αυτή τη παράνοια.

    Το ίδιο ανάλγητο σύστημα, επί 16 χρόνια, επιδιώκει να δημιουργήσει «Δεδικασμένα» όχι μόνο γιά τα Ελληνικά, αλλά και τα παγκόσμια κληρονομικά χρονικά.

    Εν συντομία, αυτή είναι η Ουτοπία της Ελληνικής Ισονομίας. Το απρόκλητο Ονειδος. Η Υβρις, που υφίστανται κάποιοι μη-πάμπλουτοι, μη-πολιτικοί, όμως και Φορολογικά Ενήμεροι και Νομοταγείς Ελληνες Πολίτες. Στη σύγχρονη Ελλάδα, σήμερα.

    Στην Ελλάδα του Πλάτωνα, η οποία δίδασκε Ισονομία, Ισοπολιτεία, Ευνομία και Αξίες, τότε που οι σημερινοί δολοφόνοι της, έτρωγαν σφίγγες στα δένδρα.

    Κύριοι, του πολιτικού κόσμου της Ελλάδας, σήμερα.
    Να χαίρεσθε την όψιμη τιμή σας!

    Εγώ, ΔΕΝ σάς τιμώ. Εγώ, ΔΕΝ σάς εμπιστεύομαι.

  22. laz avatar
    laz 17/05/2010 15:20:43

    ΛΟΛ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ laz 17/05/2010 15:24:45

      Τίποτα δεν είναι απίστευτο στην Ελλάδα του ΘΑΣΟΚ...
      Τα καλύτερα έρχονται...

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 17/05/2010 17:30:25

        +1

  23. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2010 15:27:16

    Τώρα κατάλαβα γιατί θα έπαιζε ο ΓΑΠ σε σποτ για τον τουρισμό...θα τραγούδαγε ο Τόλης βρε!

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2010 15:28:00

    ΠΑΘΟΚ

    ΠΑ γκαλος
    ΘΟ δωρα
    Κ αρατζαφέρης

    ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ

  25. NTUNOS avatar
    NTUNOS 17/05/2010 15:36:15

    ΕΠΙ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΟΡΚΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΛΑΔΟΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΙΣΤΑΜΕΝΟΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΠΟΙΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ...ΝΗΣΣΑΝ
    Επί 17 ολόκληρα χρόνια το πολιτικό και δικαιοδοτικό σύστημα της χώρας δεν κατόρθωσε να αποσπάσει ούτε ένα ευρώ από τον μεγάλο οφειλέτη του Δημοσίου, τον επίσης μεγάλο λαϊκό τραγουδιστή Τόλη Βοσκόπουλο που, όπως προκύπτει από έγγραφα της ΙΓ’ ΔΟΥ Αθηνών, οφείλει από φόρους εισοδήματος, πρόστιμα και προσαυξήσεις 5,5 εκατ. €.

    ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΩΡΑ.

  26. the bitter end avatar
    the bitter end 17/05/2010 16:55:56

    Αδέρφια μου αλήτες πουλιά οταν η ζάχαρη κάνει 90, που να βρεις λεφτά για εφορία.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ the bitter end 17/05/2010 20:37:55

      τόσο ταξίδι κάνει να έρθει απο την χώρα παραγωγής, βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ολόκληρη η αλήτ και το ελληνικό STAR system βάζουν ζάχαρη στο πρωινό τους.
      Έιναι τύποις το διαβατήριο οτι είσαι "με αυτούς", είσαι και συ δικός τους...

      ΚΑΤΑΝΤΙΑ!

  27. anonymous avatar
    anonymous 17/05/2010 17:00:52

    Εγώ πιστεύω ότι δεν έχει μία ή έχει λίγα λεφτά που δε φτάνουν για την εξόφληση. Τα λεφτά του τα έχει φάει μάλλον η πρώτη του γυναίκα και γι αυτό βγήκε μετά το διαζύγιο για ένα διάστημα στις πίστες.

    Βέβαια δεν τον δικαιολογώ γιατί μάλλον έκανε καλή ζωή κι έγραφε την εφορία εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Τώρα ήρθε η ώρα να πληρώσει τις συνέπειες.

  28. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2010 17:28:00

    Η πλάκα είναι στη λειτουργία του πολιτεύματος που το αποκαλούν Δημοκρατία:

    Βουλευτής από το 2004....Πόθεν έσχες;...Μπααααα

    Έχει τελεσιδικία; ΝΑΙ. Για να πάρω μολύβια ζητώ ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα από προμηθευτές. Για να γίνει κάποιος Υπουργός; Μπααααααα


    Μπαααααα; ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ και μετά απορούν γιατί δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν ή γιατί κλειδώνονται στις τουαλέτες....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 17/05/2010 17:29:12

      και μην ξεχνάτε συμπατριώτες να μαζεύεται αποδείξεις για την πάταξη της φοροδιαφυγής...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Ο Ιθαγενής 17/05/2010 17:32:06

        Μας έβαλαν να μαλώνουμε με τους περιπτεράδες γιατί δεν κόβουν απόδειξη στις τσίχλες, και οι υπουργοί χρωστάνε δισ. σε φόρους! Πάμε καλά;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Ο Ιθαγενής 17/05/2010 17:33:30

        Πάμε γερά...

  29. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2010 17:38:02

    1.874.125.000 ΔΡΧ

    ή

    5.500.000 €

    Τι είναι;

    ΚΟΙΝΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΓΑΠ

  30. GreenHorses avatar
    GreenHorses 17/05/2010 18:05:25

    Ο ρε μάνα μου το φιόρε τσι Κέρκυρας...

  31. Ζάχος avatar
    Ζάχος 17/05/2010 18:24:06

    Δεν τσεκάρουμε και το Νταλαραίικο για πλάκα;

  32. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/05/2010 19:18:47

    χαχαχα το έχει τσεκάρει ο Τζιμάρας ο Πανούσης εδώ και πολύ καιρό:

    Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας και χρωστώ 3,000,000

    χαχαχαχα

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ο Ιθαγενής 17/05/2010 19:20:03

      Πού το θυμήθηκες! Εκεί νομίζω το έλεγε ότι θέλει να τα δώσει τα 3 εκ. στη "μαρτυρική Κύπρο" και γι' αυτό είπε τρεις φορές το όνομα, που κάθε φορά που το έλεγε έπρεπε να δίνει 3 εκ. Ή κάτι τέτοιο.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 17/05/2010 19:31:54

      εμμμ το διαχρονικό μου πρόβλημα η μνήμη μου συμβαδίζει με τα κιλά μου ....μεγάλα αμφότερα
      ;-)

  33. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/05/2010 19:28:35

    Ο Νταλάρας είχε βάλει τον Πανταγιά, τέως μαοϊκό, μυστικοσύμβουλο της μούμιας (Σημίτη), να "σβήσει" πρόστιμο 180 εκατ. δρχ του ΣΔΟΕ.

    Το 'χει ο "χώρος".
    Τραγουδάμε για "τα βάσανα του λαού" αλλά μακριά από τα βάσανα του λαού.

  34. tttt avatar
    tttt 17/05/2010 19:38:32

    Λάθος Αντζελα έβαλαν φυλακή!!!!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tttt 17/05/2010 19:40:24

      χαχαχα Σωστός ή πόντιος ...Υπουργός

  35. tttt avatar