06/06/2012 16:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ηθικολογούντες δραχμολάγνοι εναντίον του spot της ΝΔ

(Επιστροφή στις (διαφημιστικές και όχι μόνο) ρίζες)



Μεγάλος ντόρος έχει προκληθεί από το διαφημιστικό σποτ της ΝΔ, όπου η μικρή μαθήτρια ρωτά γιατί η Ελλάδα δεν είναι στο ευρώ.

Με καθαρά επικοινωνιακούς όρους πέτυχε το στόχο του. Ίσως καλύτερα και από την Αννούλα του 1985, με τις «ακόμη καλύτερες μέρες» του ΠΑΣΟΚ…

Ρωτάμε τους «ηθικολογούντες» που διατείνονται ότι «χρησιμοποιούνται» παιδιά για να «τρομοκρατήσουν» τους ψηφοφόρους:  έχουν να απαντήσουν κάτι σε όσους αναλυτές, πολιτικούς, οικονομολόγους, διεθνείς οίκους, μιλούν για πιθανή έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ;

Και αυτοί στην υπηρεσία του Σαμαρά βρίσκονται;

Μπορούν να μας πουν γιατί είναι τόσο βέβαιοι ότι δεν θα συμβεί αυτό;

Μπορούν να τεκμηριώσουν τις θέσεις τους;

Μας καλούν, επίσης, μέσω του Π. Καμένου, να τρομοκρατήσουμε με την ψήφο μας τους «τρομοκράτες».

Ενδέχεται όμως να θελήσουμε να τρομοκρατήσουμε όσους μας ζητούν να «τρομοκρατήσουμε τους τρομοκράτες», όσους προσεγγίζουν απλοϊκά, «καφενειακά», κάποια ιδιαιτέρως κρίσιμα ζητήματα, όσους μας πουλάνε ένα παραλλαγμένο «λεφτά υπάρχουν», όσους έχουν μετατρέψει την προεκλογική περίοδο σε παράσταση θιάσου ατάλαντων πολιτικών…

Γιατί το ευρώ δεν είναι πανάκεια, αλλά η συμμετοχή στο ευρωπαϊκό κλαμπ είναι μάλλον προϋπόθεση για την ταχύτερη οικονομική ανάταξη.

Γιατί σταμάτησαν να απαριθμούν τα καλά του εθνικού νομίσματος όταν είδαν στις δημοσκοπήσεις ποσοστό άνω του 80% να θέλει παραμονή στο ευρώ;

Γιατί δεν μας παρουσιάζουν τα σχέδια τους (αν έχουν) με τη νέα δραχμή;

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Bim avatar
    Jim Bim 06/06/2012 16:22:50

    Η αλήθεια πάντα ενοχλεί αλλα ειναι H ΑΛΗΘΕΙΑ !!!!

    Tα παιδιά είναι το μέλλον της Ελλάδας, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΚΑΠΡΙΤΣΙΑ, ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ !!!

  2. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 06/06/2012 16:24:31

    Οπως και να το καλύψεις και εγώ το θεωρώ λάθος.Και οι περισσότεροι στο "δρόμο" αυτό λένε.
    Δεν έπρεπε να χρησιμοποιηθεί παιδικό πρόσωπο για πολιτικό αγώνα.Ας το είχαν κάνει παλιά άλλοι.Μεταξύ μας ,τρομάζει λίγο (εκτός και αν είναι αυτός ο στόχος)

    • Guzel avatar
      Guzel @ Ιωάννης33 07/06/2012 20:37:22

      epıc faıl

  3. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 06/06/2012 16:30:38

    έτσι είναι η αλήθεια πονάει

    • Εν ενεργεία avatar
      Εν ενεργεία @ βουλα ελευθεριαδου 06/06/2012 16:36:45

      Έτσι την πατάνε οι απόφοιτοι των ιδιωτικών σχολείων. Η αίθουσα που παρουσιάζεται στο κλιπ, η εικόνα των παιδιών κλπ. αποτελούν όνειρο για τη δημόσια παιδεία του ευρώ.

      • Τρικαλα-7 avatar
        Τρικαλα-7 @ Εν ενεργεία 06/06/2012 17:32:10

        Μας δουλεύεις; Μια άθλια αίθουσα ελιναι στην οποία το 2012 γράφουν με κιμωλία ....................

  4. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 06/06/2012 16:33:48

    Εκτιμώ οτι η απόφαση για χάραξη τέτοιου δρόμου επικοινωνιακής στρατηγκής προβολής ήταν ένα μοιραίο λάθος. Μοιραίο με την έννοια ότι όχι μόνο συσπείρωση θα φέρει, αλλά το αντίθετο. Μιλάω για τη στρατηγική συνολικά, συμπεριλαμβάνω και το πρώτο τηλεοτικό σπότ με την υποστολή της σημαίας. Μπορώ εξηγήσω αναλυτικά, δεν έχει νόημα όμως διότι τώρα υλοποιήθηκε αυτή η στρατηγική.

    Θα κριθεί εκ του αποτελέσματος.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Ανδρέας 06/06/2012 16:38:31

      Κανένα επιχείρημα παρακαλώ πέρα από αφορισμούς;

      • Ανδρέας avatar
        Ανδρέας @ Factorx 06/06/2012 16:57:14

        Φάκτορα, έχει γίνει μια λάθος εκτίμηση στις δεξαμενές target group, στις εκτιμούμενες αναλογίες κερδών/απωλειών.
        Τέτοιες στρατηγικές με ισχυρά μηνύματα που δεν περνάνε "αδιάφορα" δημιουργούν να το πώ απλά "φίλους" και "εχθρούς". Το μέγα στοίχημα με τέτοιες "επιθετικες" προσεγγίσεις είναι η αναλογία. Η εκτιμώμενη αναλογία σύν και πλήν δηλαδή. Και για να το κρίνεις αυτό πρέπει να χεις απόλυτη σιγουριά για την ψυχολογική κατάσταση, το εύρος ψυχικών καταστάσεων των γκρούπ που απευθύνεσαι.

        Τώρα, εδώ, δημόσια, τι να πώ άλλο. Θα κριθεί λέω μόνο εκ του αποτελέσματος. Αν το αποτέλεσμα απο βδομάδα μετρηθεί θετικό, είμαι ένας ανώνυμος ηλίθιος που δεν έχει ιδέα και λέει ανοησίες. Αν το αποτέλεσμα απο βδομάδα δεν μετρηθεί ως εκτιμήθηκε αλλά ουδέτερο ή και αρνητικό, να εξηγήσω κατ ιδίαν, όχι δημόσια.

        • Τρικαλα-7 avatar
          Τρικαλα-7 @ Ανδρέας 06/06/2012 17:25:38

          Το είδα τυχαία μαζί με τα παιδιά μου. Γιατί ανατριχιάσαμε και οι τρεις? Γιατί πρώτη φορά ανατρίχιασα με πολιτικο μήνυμα?

          • Χρηστος avatar
            Χρηστος @ Τρικαλα-7 06/06/2012 18:07:40

            Γιατί σε χτύπησε στο θυμικό, να γιατί.

          • Τρίκαλα7 avatar
            Τρίκαλα7 @ Χρηστος 06/06/2012 18:13:17

            άρα??????????? ...πετυχε???????

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Τρίκαλα7 06/06/2012 19:20:33

            Πέτυχε απ' ό,τι φαίνεται

          • Ανδρέας avatar
            Ανδρέας @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 06/06/2012 19:51:50

            Προσωπικά επιμένω,
            θα κριθεί εκ του αποτελέσματος.
            Σε 3-4 μέρες, το αποτέλεσμα θα μετρηθεί.

  5. alex23 avatar
    alex23 06/06/2012 16:38:17

    πολυ πετυχημενο σποτ..
    χρονια ειχα να δω πολιτικο σποτ που πετυχε να με απασχολησει το μηνυμα του μετα το τελος του..
    αποδειξη ο πανικος των συριζαιων και η προσπαθεια απαξιωσης του
    ειχαν συνηθισει να εχουν τον πρωτο λογο στην προπαγανδα των μεσων και αυτο ηταν το πρωτο σοβαρο πληγμα σε αυτο
    αν η νδ ειχε και μια ομαδα ΄κρουσης' στα πρωτυπα των συριζαιων που απο το πρωι ως το βραδυ προπαγανδιζουν την κεντρικη γραμμη και κυνηγανε οποιον εχει αντιθετη αποψη, ουτε συριζα με διψηφιο νουμερο θα υπηρχε, ουτε ο καμμενος(που το image making του το εκαναν τα αριστερα μπλογκς) θα ειχε κομμα για να εκβιαζει για το υπουργειο αμυνης.

  6. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 06/06/2012 16:41:27

    Η στρατηγική τρομο-προβολής του δραχμ-αγεδώνα ήταν ΟΛΟΣΩΣΤΗ! Ο κόσμος έφαγε μια ξαφνική σφαλιάρα, και αφυπνίσθηκε από την παπαρο-γοητεία του Τσίπρα. Σταμάτησε η αρνητική συζήτηση "τους είδαμε και αυτούς της ΝΔ, όλοι ίδιοι είναι", και αντιλήφθηκαν όλοι ότι τα πράγματα είναι σοβαρά. Μπήκε το δίλημμα "ευρώ ή δραχμή" όπου ο ΣΥΡΙΖΑ χωλαίνει καίρια, ενώ το "μνημόνιο-αντιμνημόνιο" πέρασε σε δεύτερη μοίρα. Η ΝΔ άνοιξε τους κλειστούς δίαυλους επικοινωνίας με τον ψηφοφόρο.
    ΤΩΡΑ όμως, είναι καιρός να περάσουμε σε θετική διαφήμιση, για να αναδειχθεί το "στιβαρό προφίλ του Σαμαρά, ως πρωθυπουργού εν αναμονή, που περιμένει να πάρει το τιμόνι στα χέρια του, πριν την καταστροφή". Ο κόσμος αντιλήφθηκε τη φρίκη της δραχμής, και τώρα θα αναζητήσει "ασφαλές καταφύγιο": εκεί μπαίνει ο Σαμαράς.

    • NTUA avatar
      NTUA @ Κόνδωρας 06/06/2012 16:50:44

      "Η στρατηγική τρομο-προβολής του δραχμ-αγεδώνα ήταν ΟΛΟΣΩΣΤΗ! Ο κόσμος έφαγε μια ξαφνική σφαλιάρα, και αφυπνίσθηκε από την παπαρο-γοητεία του Τσίπρα"... Φοβάμαι ότι συνέβη το αντίθετο. Τον σπρώξαμε στον Τσίπρα, τον κόσμο. Και τώρα ίσως είναι αργά να τον φέρουμε στον (δικό μας) ίσο δρόμο.
      (Και επειδ΄ή κάποιοι εδώ μέσα επικαλούνται τα στοιχήματα, για ρίξτε μια ματιά πώς μεταβάλλονται (κλείνουν την ψαλίδα) σιγά-σιγά τις τελευταίες ώρες).

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ NTUA 06/06/2012 19:17:00

        Πριν τις 6 Μαίου , ό,τι κι αν έλεγε η ΝΔ, απαντούσαν "σας είδαμε κι εσάς, πτωχεύσατε τη χώρα": κανείς δεν άκουγε τα θετικά επιχειρήματα.
        Τώρα, η σφαλιάρα του δραχμο-τρόμου τους έκανε να σταθούν και ν'ακούσουν. Χωρίς αυτό, είχαμε χάσει από χέρι.
        Στις επόμενες 10 μέρες, χρειάζεται, πλέον, η θετική διαφήμιση. ΟΧΙ, όμως, θέσεις και αναλύσεις: απλά, να παίξει ο Σαμαράς ως "τα στιβαρά χέρια που, στη μέση της κατάρρευσης, παίρνουν το τιμόνι".
        ΤΟΤΕ, στις 17/6 ο Τσίπρας θα μας βλέπει, μπροστά του, με το κυάλια...

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Κόνδωρας 06/06/2012 16:57:40

      Πρόσεξε μήπως έρθει στην επιφάνεια το δίλημμα "μαθητές της δραχμής ή μαθητές του ευρώ;"
      Γιατί οι μαθητές της δραχμής είχαν βιβλία,όχι φωτοτυπίες!
      Φυσικά δεν αφορά αυτό την ΝΔ,αλλά έλα και πείσε εσύ για αυτό τον κόσμο.Πέσαμε πολλές φορές στην παγίδα του ¨ολοι ίδιοι είναι" και δεν θέλω να το ακούσω ακόμα μια φορά.

      • Samantha_fox avatar
        Samantha_fox @ Ιωάννης33 06/06/2012 18:09:17

        Ό,τι πεις τσιπράκι...

        ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

        • Iωάννης33 avatar
          Iωάννης33 @ Samantha_fox 06/06/2012 18:56:26

          Τα έχεις λίγο μπερδέψει στο μυαλό σου.
          Σε μένα απευθύνεσαι;
          Το ύφος σου είναι εντελώς αντίθετο σε σχέση με τα επόμενα σου σχόλια.Δεν είσαι και πολύ φοξ θαρρώ!

  7. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 06/06/2012 16:43:08

    το σποτ ειναι κακο. οχι γιατι συμμετεχουν παιδια. απλα γιατι το κομμα πρεπει να μεταφερει μηνυμα ελπιδας και οχι μηνυμα τρομου στον λαο.
    παντως οσο ωραιο ηταν το τελευταιο σποτ για τις εκλογες της 6 μαιου αλλο τοσο ασχημα και αστοχα ειναι τα 3 σποτ για τις 17 ιουνιου. ελπιζω σε αλλαγη της διαφημιστικης καμπανιας συντομα.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Ιωαννης Τ 06/06/2012 17:50:40

      Πρώτα, μήνυμα τρόμου: ο κόσμος αρχίζει να σε ακούει. Τώρα, μήνυμα ελπίζας: η πατρίδα στα έμπειρα χέρια του Σαμαρά.
      Και μην ξεχνούμε: ο Μ. Αλέξανδρος χρειάστηκε να ισοπεδώσει τη Θήβα, για να ενώσει τελεσίδικα τους (τρομοκρατημένους) Έλληνες.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Ιωαννης Τ 06/06/2012 17:53:12

      Τα "ωραία" και θετικά spots πριν τις 6 Μαίου έφεραν 19%. Τώρα χρειαζόταν αλλαγή στρατηγικής: και (κατά τη γνώμη μου) η εκστρατεία του δραχμο-τρόμου, μας ξανά-βαλε στο παιχνίδι.

  8. Samantha_fox avatar
    Samantha_fox 06/06/2012 16:54:37

    Ποιοι υπέγραψαν μνημόνια που έχουν αναγκάσει ανήλικα παιδιά να βγαίνουν στο μεροκάματο, να λιποθυμούν απ'την πείνα και να μην έχουν τα βασικά;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Samantha_fox 06/06/2012 18:46:43

      Το ΠΑΣΟΚ. Σειρά μου τώρα. Ποιοι άπλυτοι βοηθήσανε το σύστημα να μας φτάσει στα επίπεδα του μνημονίου, με τη διαρκή στείρα, αντεθνική και εγκληματική στάση τους?

      • juliet avatar
        juliet @ TopGunZ 06/06/2012 19:01:25

        Oι συνιστώσες!!!!

      • Samantha_fox avatar
        Samantha_fox @ TopGunZ 06/06/2012 21:04:39

        12 points!!!

  9. Παύλος avatar
    Παύλος 06/06/2012 16:57:01

    Διερωτώμαι αν η μεμψιμοιρία των από 'δω , είναι ισχυρότερη από την κακοήθεια και τη χαζομάρα των από 'κει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ας είστε καλά, ορέ παλληκάρια !
    Συνεχίστε να διοχετεύετε τον δυναμισμό σας στον ...ομφαλό σας !!!!!!!

  10. akis avatar
    akis 06/06/2012 17:19:17

    Και εγώ είμαι εναντίων, οπως και να το κάνεις είναι μαύρη διαφήμιση, και αυτές οι διαφημίσεις δεν είναι ελκυστικές. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι ελπίδα και δεν υπάρχει πουθενά...

  11. ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
    ΚΕΡΒΕΡΟΣ 06/06/2012 17:29:54

    Μιλάμε για το μεγαλύτερο αυτογκολ όλων των εποχών. Δεν το βλέπετε ή κάνετε πως δεν το βλέπετε;
    Ακόμη κι αναποφάσιστους εκνευρίζει...

    • fotjou avatar
      fotjou @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 06/06/2012 18:57:44

      Τους είδαμε τους αναποφάσιστους και την προηγούμενη φορά.Μαζικά ΣΥΡΙΖΑ ψήφισαν.Φτάνει πια η εσωστρέφεια.Δεν μας αρέσει το ένα ,δεν μας αρέσει το άλλο.Ελεος.Αν το (αληθέστατο) σποτάκι διώχνει ψηφοφόρους ,να δούμε τι θα γίνει αν και όταν κυβερνήσει η οπισθοδρόμηση του ΣΥΡΙΖΟΠΑΣΟΚ.Πάλι θα παρακαλάνε να "υπογράψει¨" ο ΣΑΜΑΡΑΣ;

      • Ιωάννης33 avatar
        Ιωάννης33 @ fotjou 06/06/2012 19:32:08

        Δεν έχεις άδικο,αλλά είπαμε οτι σε αυτήν την φάση ο τρόμος,η απειλή και το κούνημα του δακτύλου δεν ανεβάζει τα ποσοστά.

  12. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 06/06/2012 17:30:03

    To σποτ χτυπάει στη καρδιά....., όπως και το πρώτο , με την υποστολή της σημαίας. Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά, στις πιό κρίσιμες εκλογές της μεταπολίτευσης. Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό , ακόμα και αν πρέπει το μήνυμα να τρομάξει.....Ο κόσμος πρέπει να καταλάβει τα χειρότερα που έρχονται, αν ακολουθήσει την ανεύθυνη δημαγωγία του Τσίπρα και ν'αναλάβει τις ευθύνες του. Γιατί σε τελική ανάλυση, ο κόσμος είναι αυτός που αποφασίζει(και είναι εθισμένος στο λαϊκισμό) και πρέπει να γνωρίζει τη πραγματικότητα. Συμφωνώ με τον Κόνδορα , ότι τώρα είναι η ώρα της θετικής διαφήμισης , της δυνατότητας που έχουμε, της ελπίδας ( Α.Σ) , ν'αποφύγουμε τα χειρότερα.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Diamond Angel 06/06/2012 18:04:35

      ..... Kόνδωρα ( το σωστό!)

    • Samantha_fox avatar
      Samantha_fox @ Diamond Angel 06/06/2012 18:10:13

      Πες τα!!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Diamond Angel 06/06/2012 19:22:38

      Έτσι είναι

      • Roza avatar
        Roza @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/06/2012 01:55:30

        ετσι ειναι-28 στους 1025 χρηστες youtube συμφωνουν

  13. Πολίτης avatar
    Πολίτης 06/06/2012 17:31:41

    Μόνο και μόνο ότι αναγκάζεσθε να δώστε εξηγήσεις δείχνει το λάθος της επιλογής. Δυστυχώς, δεν είναι η μόνη λάθος επιλογή.
    Η αλλαγή ρότας του Νοεμβρίου είναι κάτι, που η μεγάλη μάζα των ψηφοφόρων της ΝΔ δεν θα συγχωρήσει ούτε τώρα, με τα διλήμματα, που θέτετε. Είχατε δεύτερη ευκαιρία, με την δεύτερη δανειακή, τον Φεβρουάριο, να δείξετε ότι μετανοήσατε και δεν το κάνατε.
    Τώρα επιλέγετε έναν καταιγισμό αρνητικής διαφήμισης, στην οποία, νομίζω, η ΝΔ δεν είχε καταφύγει ποτέ... Θετική διαφήμιση με παιδιά περνάει. Αρνητική διαφήμιση με παιδιά δεν συγχωρείται. Είναι πολύ βαρύ το πιάτο και δεύετερης τάξεως για Κόμμα, που ευαγγελίζεται το νέο, το φρέσκο, την ελπίδα, την ανακούφιση. Κι είναι κρίμα, απλώς κρίμα για την ιστορία της παράταξης.
    Από κει και πέρα, νομίζω ότι το τραίνο έχει χαθεί έτσι κι αλλιώς, οπότε λίγη σημασία έχουν οι σπασμωδικές κινήσεις πια, όποιες κι αν είναι. Ο αέρας φυσάει γι' αλλού...

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Πολίτης 06/06/2012 18:02:15

      Αφού "ο αέρας φυσάει γι’ αλλού", άνοιξε τα πανιά σου, και άντε στο καλό, μαζί με τους υπόλοιπους μαθητευόμενους συριζό-μαγους.
      Εμείς, θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε την Ελλάδα όρθια.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Πολίτης 06/06/2012 19:02:20

      Να και το δακρύβρεχτο...πέστε μας πόσο λυπάστε κιόλας για την παράταξη. Ο αέρας φυσάει γι αλλού και σεις κατά εκεί που πάει ο άνεμος...να μαντέψω σαν γνήσιος πασόκος; άντε λοιπόν στο καλό κι ο ΣΥΡΙΖΑ μαζί σας στο καινούριο ταξίδι. Όταν θ' αρχίσει και πάλι η κατρακύλα των ξοφλημένων εκ των προτέρων ιδεών τους, σαλιώστε και πάλι το δάχτυλο να δείτε κατά που θα φυσήξει ο αέρας εκείνη τη φορά.

      • juliet avatar
        juliet @ GreekInLux 06/06/2012 19:18:05

        Βοσκοί,στη μάντρα της Πολιτείας οι λύκοι!Οι λύκοι!
        Στα όπλα ,Ακρίτες!Μακρυά και οι φαύλοι και οι περιττοί,
        καλαμαράδες και δημοκόποι και μπολτσεβίκοι,
        για λόγους άδειους ή για του ολέθρου τα έργα βαλτοί.
        .................................................................

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Πολίτης 06/06/2012 19:29:13

      Πολίτη, αν είσαι ειλικρινής (και όχι διαδικτυακό συριζάκι) πρέπει να αφήσεις κατά μέρος την ηττοπάθεια. Όταν ένα κομματίδιο του 3-4% όπως ο ΣΥΡΙΖΑ εκτοξεύεται στο 17% επειδή το βαθύ κρατικίστικο ΠΑΣΟΚ άλλαξε αύτανδρο το πράσινο με το πορτοκαλί σακάκι, είναι λογικό να υπάρχει ένα κάποιο ρεύμα. Τί να κάνουμε; Και ο Λεβέντης ή Τζούλια Αλεξανδράτου να ήταν στη θέση του Τσίπρα και του ΣΥΡΙΖΑ μια δυναμική δεν θα μπορούσες παρά να του την πιστώσεις.

      Το θέμα είναι ότι πρέπει αφενός να φοβηθεί ο λαός, αφετέρου να έχει ελπίδα. Ένα ισορροπημένο μείγμα αυτών θα φέρει το ποθούμενο. Έτσι λειτουργεί ο ώριμος και μαχητικός άνθρωπος. Έχει το νού του στα χειρότερα αλλά ποτέ δεν απελπίζεται. Έτσι πορεύεται πάντα μπροστά.
      Φόβος είναι η δραχμή και η οικονομική εξαθλίωσή μας 80% κατώτερη από τη σημερινή. Ελπίδα είναι η κατάργηση της σοβιετικής νοοτροπίας στον δημόσιο τομέα, τη γραφειοκρατία και τη διαφθορά του και η ταυτόχρονη απελευθέρωση του ιδιωτικού τομέα, και της μικρομεσαίας και μεγάλης επιχειρηματικότητας που εκφράζει ο Σαμαράς και η παράταξή του η ΝΔ αυτή τη στιγμή και όσοι συσπειρώνονται γύρω από αυτή.

  14. tpe avatar
    tpe 06/06/2012 17:43:49

    Τα σποτ είναι για μία πολύ μικρή μερίδα κόσμου. Τα τσιπράκια, είναι οι πρώην πασόκοι. Όλοι οι πρώην πασόκοι, Τσίπρα ψηφίζουν. Γιατί δεν πάει το χέρι τους στη 'δεξιά' τρομάρα τους... Μήπως ήρθε η ώρα να εξηγήσει κάποιος τη στην ευχή σημαίνει δεξιά;

  15. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 06/06/2012 17:52:26

    η διαφορα ειναι οτι αυτο που δινει ο συριζα εστω και ψευτικο ειναι ελπιδα υποσχεση για κατι καλυτερο ενω η νδ δημιουργει φοβο κι ανασφαλεια εστω κι αν λεει οτι αυτα πηγαζουν απο τις επιλογες του συριζα στο υποσυνειδητο του κοσμου απο τη μια βγαινει λιγο φως κι απο την αλλη μαυριλα ,το δινω πολυ απλοικα αλλα στη μαζα που ειναι απελπισμενη που δεν εχει καμμιαδιαθεση γι'αναλυσεις ετσι λειτουργει το πραγμα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΝΙΚΟΣ Π 06/06/2012 19:35:36

      Αυτό που λες ισχύει αν η ΝΔ μείνει μόνο σε αυτό το σπότ. Αν όμως (όπως θα γίνει λογικά) προχωρήσει σε θετικά μηνύματα στην τελική ευθεία, τότε θα δημιουργηθεί το κατάλληλο μείγμα κοινωνικής αφύπνισης (φόβου) και ελπίδας που έχει ανάγκη ο λαός για να ψηφίσει θετικά χωρίς ψευδαισθήσεις. Έτσι θα είναι πρώτος ο Σαμαράς προς μεγάλη απογοήτευση του λόμπι της δραχμής και του παλαιού ΠΑΣΟΚ, του απολιθώματος δηλαδή του συστήματος ΠΑΣΟΚ που έχει μετακομίσει στη σύγχρονη εκδοχή του "λεφτά υπάρχουν" τον ΣΥΡΙΖΑ με τον ταλαντούχο άνθρωπο με τη φράντζα τον Τσίπρα.

  16. Γιάννης ο όμορφος avatar
    Γιάννης ο όμορφος 06/06/2012 18:01:19

    Για μένα το σποτ αυτό δείχνει ξεκάθαρα ότι είμαστε πολύ πίσω στις δημοσκοπήσεις... Τόσος κιτρινισμός όταν κερδίζεις δεν παίζει...Θυμήθηκα το 2009 που φωνάζαμε απελπισμένοι στο Πεδίο του Άρεως " Ο Γιωργάκης δεν μπορεί" 2 μέρες πριν τις 10,5 μονάδες
    Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό επικοινωνιακά, πόσο πραγματικά θέτει το (ουσιαστικό) δίλημμα ευρώ/δραχμή, αλλά μυρίζει ηττοπάθεια...

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Γιάννης ο όμορφος 06/06/2012 18:05:09

      Γιατί τόση απελπισία; Το 1988 στις ΗΠΑ, ο (πατήρ) Μπούς ΚΕΡΔΙΣΕ τον Δουκάκη (που σάρωνε αρχικά στις δημοσκοπήσεις) μετά από ένα συνεχές μπαράζ αρνητικής διαφήμισης.

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ Κόνδωρας 06/06/2012 18:37:56

        τώρα θα σου πούν άλλο 1988 και άλλο 2012 :)

        • Κόνδωρας avatar
          Κόνδωρας @ GreekInLux 06/06/2012 19:01:28

          Πράγματι, θα το πουν.
          Αυτό δεν αλλάζει την αλήθεια.

    • man8os avatar
      man8os @ Γιάννης ο όμορφος 06/06/2012 18:05:09

      Μπορεις να τους αφησεις να κερδισουν? Εχεις αυτο το δικαιωμα?
      Ηρεμησε, συγκεντρωσου, στηριξε, βοηθα!
      Μονο ετσι μπορουμε να τα καταφερουμε
      Και θαα τα καταφερουμε :)

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Γιάννης ο όμορφος 06/06/2012 19:39:22

      Μείγμα κοινωνικής αφύπνισης (φόβου) και ελπίδας χρειάζεται. Θα ακολουθήσουν και μηνύματα ελπίδας. Επομένως, το μείγμα μας ενδιαφέρει. Μην βλέπετε το θέμα αποσπασματικά. Γιατί αυτό είναι ηττοπάθεια. Και ποσοστά αυτοδυναμίας να έδειχνα οι κρυφές δημοσκοπήσεις και πάλι θα χρειαζόταν το μείγμα αυτό. Αλλιώς θα διατηρούνταν οι ίδιες ψευδαισθήσεις τις 6ης Μαΐου και θα κυριαρχούσε ακόμη το πλαστό δίλημμα μνημόνιο-αντιμνημόνιο που μόνο τον ΣΥΡΙΖΑ, τον Καμμένο και τη Χρυσή Αυγή ευνοούσαν.

  17. Τρίκαλα 7 avatar
    Τρίκαλα 7 06/06/2012 18:22:02

    "παιδάκια καλοτα’ι’σμένα και με όμορφα ρούχα…" Ε-Λ-Ε-Ο-Σ !!!!!!!! καθημερινά παιδάκια που βρίσκεις σε κάθε γειτονιά είναι...φοράνε απλά μπλουζάκια .....ΕΛΕΟΣ πείτε κάτι άλλο..... και στο σχολείο (όπως ξανάγραψα) χρησιμοποιούν κιμωλία και ...μαυροπίνακα για να δείξουν τις χώρες του ευρώ... όπως τη δεκαετία του 1950

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Τρίκαλα 7 06/06/2012 19:45:21

      Το μόνο που έλειπε είναι μέσα στα παιδάκια να ήταν 3-4 αφρικανάκια και πακιστανάκια. Θα ήταν ακόμη πιο αιχμηρό

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 06/06/2012 19:52:29

        Πράγματι!
        Αλλά θα "καρφωνόταν". Και θα γύριζε την κουβέντα στους λάθρο.
        Νομίζω στο επόμενο σποτ, ο Αλβανός δάσκαλος θα λέει άλλες χώρες: "Μπαγκλαντές, Ζαίρ, Τυνησία, Αλβανία, Αίγυπτος, Ρουμανία: από εκεί προέρχεται το 85% του πληθυσμού μας".
        Τα παιδάκια είναι όλα αλλοδαπά, εκτός από ένα ελληνόπουλο, που ρωτάει: "από την Ελλάδα;"
        Τότε όλα τα άλλα παιδάκια κοιτάζουν το ελληνόπουλο αγριεμένα, και ο δάσκαλος του βάζει να γράψει 100 φορές τιμωρία: "θα αγαπάω όλους τους αλλοδαπούς του τόπου μου"

      • man8os avatar
        man8os @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 06/06/2012 20:07:48

        Θα μας λεγαν ρατσιστες μετα και τρεχα γυρευε..

      • Samantha_fox avatar
        Samantha_fox @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 06/06/2012 21:44:55

        Ξέχασες τα 3-4 από γονείς ανώμαλων ομοφυλόφυλων! Με γονέα Α και γονέα Β!

  18. GreekInLux avatar
    GreekInLux 06/06/2012 18:26:22

    Δεν θα πω αν μου αρέσει το σποτ ή όχι. Όταν, όμως, προσπαθείς να περάσεις ένα μήνυμα αυτό που προέχει είναι η διεισδυτικότητα του μηνύματος και μετά έρχεται η αισθητική. Όπως προείπε και άλλος σχολιαστής, τα ομολογουμένως εξαιρετικά σποτ για τις εκλογές της 6ης Μάη, μάλλον δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Στο μεσοδιάστημα τι είδαμε; Ένα ΣΥΡΙΖΑ και τον πρόεδρό του γεμάτους πρόωρη κυβερνοκαθεστωτική αλαζονεία, αντιφάσεις, λόγο ξύλινο και γεμάτο ύβρεις που όμως δείχνουν να έχουν απήχηση στο λαό. Δυστυχώς με το σταυρό στο χέρι και ευγένειες μάχες σαν τη τωρινή και με αυτό τον αντίπαλο που είναι συνώνυμο της δημαγωγίας και του λαϊκισμού, δεν κερδίζονται. Η μετριοπαθής στάση Σαμαρά και η ευγένεια του δεν μεταφράζεται θετικά από τον φανατισμένο ψηφοφόρο που μπορεί (το είδα στο φεισμπουκ) να τον χαρακτηρίζει από μαλθακό και κοιμισμένο έως βουτυρομπεμπέ. Αντιθέτως τα πλήθη αλαλάζουν (μεταφορικά) μπροστά στην υστερικό παροξυσμό Καμμένου (παράδειγμα έφερα). Οπότε τα "μυρίζει ηττοπάθεια" για μένα είναι παντελώς άκυρα. Αν το σπότ έκανε ντόρο, έχει πετύχει εν μέρει το σκοπό του γιατί μένει στο μυαλό.

    υγ. Είδατε το τελευταίο σποτ του Τσίπρα; Κεκαλυμμένος κιτρινισμός με πλάνα από προηγούμενες ομιλίες στη βουλή στο οποίο διαστρεβλώνει την αλήθεια λέγοντας ότι ο Σαμαράς μίλησε για την περίφημη "επαναδιαπραγμάτευση" μόλις μετά τα προηγούμενα αποτελέσματα ενώ κράζει γι αυτή τα τελευταία 2.5 χρόνια, ενώ την αναφέρει και ως "επανασχεδιασμό" στην περίφημη επιστολή με την υπογραφή του. Η μοντερνιά με τη φιλική προς το νεανικό αυτί μουσική και τα κυλιόμενα γραφικά θα μπορούσε να κάνει κάποιον που θυμάται προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις επί παντοκρατορίας ΠΑΣΟΚ, προ αποχώρησης Λαλιώτη, ότι έστειλε ο τελευταίος το κόνσεπτ σε διαφημιστική ζητώντας να του το προσαρμόσουν στη νέα εποχή. Η λάσπη όμως διατηρεί τη διαχρονικότητά της.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ GreekInLux 06/06/2012 18:42:31

      Το ότι ο ΣΥΡΙΖΑ προσπαθεί να κάνει, και αυτός, αρνητική διαφήμιση, δείχνει ότι ακολουθεί (ιδρωμένος) τη (σωστή) γραμμή ΝΔ.
      Πράγματι, η ώρα για ευγένειες παρήλθε. Στις 6 Μαίου βγήκαν τα γάντια: τώρα παίζουμε bare-fisted, και κερδίζει όποιος μείνει όρθιος. Τόσο απλά.
      ΥΓ. Το spot του ΣΥΡΙΖΑ δεν μου άρεσε: παρά την αρνητική χροιά, δεν μου "σήκωσε την τρίχα" όπως της ΝΔ

  19. Kostas21 avatar
    Kostas21 06/06/2012 18:28:15

    Και τα δύο spot είναι γροθιά στο στομάχι. Έχω μιλήσει με πολλούς που δεν τους άρεσαν, για διάφορους αστείους λόγους. Πιστεύω όμως ότι το μήνυμα το πήραν και όταν θα βρεθούν μέσα στο παραβάν θα σκεφτούν... Είναι όλοι αυτοί που νομίζουν ότι μπορούν να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ, Καμμένο ή Χ.Α. και δεν τρέχει τίποτα... Οι άλλοι εκλέγουν κυβέρνηση, λένε. Αμ δέ! Τώρα προσπαθώντας να ανακτήσουν την αναπνοή τους απο τη γροθιά στο στομάχι, ελπίζω να καταλάβουν ότι κάθε ψήφος μετράει και ότι ΕΜΕΙΣ είμαστε υπεύθυνοι για το μέλλον μας.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Kostas21 06/06/2012 18:36:45

      Έτσι !!

    • ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
      ΚΕΡΒΕΡΟΣ @ Kostas21 06/06/2012 18:39:02

      Γροθιά στο στομάχι από αυτούς που τα παιδιά τους φοιτούν σε ιδιωτικά σχολεία και σπουδάζουν στο City του Λονδίνου;
      Μέσα στο παραβάν θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι.
      Λίγες μέρες μείνανε...
      Μέχρι και η αίθουσα από ιδιωτικό σχολείο είναι!

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 06/06/2012 18:55:48

        ... συνέχισε να ονειρεύεσαι...

    • alex23 avatar
      alex23 @ Kostas21 06/06/2012 20:54:01

      συμφωνω

      το σποτ δεν εγινε για να πεισει τους ψηφοφορους του συριζα ή τους φανατικους πασοκους με ροζ ποδια
      εγινε για να σοκαρει τους αναποφασιστους που ειτε θα εριχναν ψηφο χαβαλε για να τιμωρησουν οποιον νομιζουν οτι φταιει, ειτε γιατι δεν εχουν καταλαβει το κοστος μιας εξοδου απο την ευρωπαικη ενωση

      και νομιζω οτι πετυχε
      το timing δειχνει σχεδιο, αν η νδ ηταν πισω ή νομιζε οτι κινδυνευε, αυτο το σποτ θα επαιζε τις τελευταιες μερες για να επενδυσει στον φοβο
      τωρα δημιουργει ενα σοκ και στην συνεχεια σου προτεινει μια λυση για να μην φτασεις εκει..

      μην ξεχναμε οτι οι ψηφοφοροι που δεν ψηφιζουν νδ, το εκαναν σαν εκδικηση για το παρελθον (ειτε για τις αληθινες της πολιτικες ευθυνες , ειτε για οσες πολλες αδικα της επιρριπτουν), ενω τωρα θα πρεπει να αναλογιστουν το μελλον και να ψηφισουν για το μελλον

  20. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 06/06/2012 18:50:02

    Ελπίζω να είσαι το ίδιο ψύχραιμη όταν, μαζί με άλλους 200, τρέχεις αλαφιασμένη για το κοντινότερο ΑΤΜ για να μαζέψεις τα ευρουλάκια σου, σε περίπτωση που βγει ο "Τσι-πρί με τη δραχμή".
    Έχει ομορφιά και μεγαλείο η αυτο-τύφλωση...

  21. TopGunZ avatar
    TopGunZ 06/06/2012 18:52:35

    "Ο λαός", "εσείς".... κλασικό δείγμα άπλυτου φοβικού ποντικιού που νομίζει ότι η κοσμοθεωρητική μιζέρια του και τα ιδεοληπτικά του σύνδρομα εκφράζουν όλον τον κόσμο, μια λανθάνουσα ναρκισσιστική ιδεολογική έπαρση, άχαρα εκφρασθείσα, καθώς προσπαθεί να κρύψει την πνευματική ένδεια.

    • ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
      ΚΕΡΒΕΡΟΣ @ TopGunZ 06/06/2012 20:54:52

      Σε λάθος κόμμα είσαι.
      Η Χρυσή Αυγή είναι λίγο δεξιότερα...

  22. GreekInLux avatar
    GreekInLux 06/06/2012 18:54:59

    γιατί δήμητρα τι θα μας κάνετε ακριβώς και "τα χουμε κάνει πάνω μας"; Αλλά τι ρωτάω, μπας και απαντήσετε; ως συνήθως έρχεστε, πετάτε τη μπόχα σας σαν τους ασβούς και μην τον είδατε μετά.

  23. η Dimi avatar
    η Dimi 06/06/2012 18:56:03

    Mε αφοπλιστική ευθύτητα, κοιτώντας τον στα μάτια, το νεαρό κορίτσι
    ρωτάει τον δάσκαλο:
    «Και η Ελλάδα* Κύριε; Δεν είναι στο Eυρώ; Γιατί; Γιατί; Κύριε;»
    Ομως, ο απονευρωμένος δάσκαλος, παραμένει σιωπηλός. Γιατί;;
    Επειδή, οι απλές, οι αληθινές, οι γνήσιες έννοιες είναι άπιαστες. Γιατί;;
    Επειδή, ό,τι αξίζει να ειπωθεί πονάει και είναι δύσκολο. Είναι αξίωμα ζωής αυτό.

    *(Η Μητέρα της Ευρώπης)

    «Προτιμούμε τη πειθαρχία της γνώσης από την αναρχία της άγνοιας»
    «We prefer the discipline of knowledge to the anarchy of ignorance»
    ~David Ogilvy, «O Πατέρας της Διαφήμισης»

    Εξαιρετικό Δημιουργικό. Εύγε!

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ η Dimi 06/06/2012 19:07:06

      !!!!!!!!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ GreekInLux 06/06/2012 20:05:04

        Σας Ευχαριστώ.

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ η Dimi 07/06/2012 09:27:43

      Εννοειτε ο πατερας της προπαγναδας, της εξαπατησης και της παραπληροφόρησης. Που περνα ως lifestyle την καταναλωση αχρηστων και επικινδυνων για την υγεια, την τσεπη ή το περιβαλλον προϊοντων διαχειριζομενος είτε προσοδκίες είτε ανθρωπινα ένστιγκτα και πάθη.

      Ε μη τρελλαθουμε κι όλας. Και ο Γκεμπελς στην ιδια κατηγορια με τον Ogilvy ανηκει.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Theoprovlitos 09/06/2012 02:27:37

        Από το σχόλιό σας, φαίνεται ότι έχετε σχέση με τη Διαφήμιση, Εμπορία και Πωλήσεις, όση έχω εγώ με τον πολιτικό αρχηγό του Θιβέτ, Δαλάϊ Λάμα. Αυτά δε τα ηχηρά περί προπαγάνδας, εξαπάτησης, παραπληροφόρησης, γκαίμπελ, προτείνω να τα διαβιβάσετε γιά να ενημερώσετε τις ανημέρωτες κορυφαίες διαφημιστικές του κόσμου: Ogilvy PR, Ogilvy Common Wealth, ΜcCann Worldwide, Leo Burnett, Saatchi & Saatchi, JTW, Epsilon, Υ&R, RSCG Worldwide, Acxiom, ΙΒΜ Ιnteractive, Porter Novelli, MRM Worldwide, Octagon, MEC, Starcom USA, Zenith Media, Wieden & Kennedy, Platform Advertising, οι λίστες είναι ατέλειωτες.
        Φιλικά.

  24. akenaton avatar
    akenaton 06/06/2012 19:05:14

    Φανταστικό Σενάριο

    Στην αίθουσα ενός δημοτικού σχολείου. Τα παιδιά έχουν κίτρινα αποστεωμένα πρόσωπα. Φοράνε μπουφάν και γάντια. Πάνω στα θρανία δεν έχουν βιβλία, αλλά φωτοτυπίες. Ο δάσκαλος με παλτό χειρίζεται τον ηλεκτρονικό πίνακα e-learning. Μπροστά του μια λεκάνη μαζεύει τα νερά της βροχής από την στέγη που στάζει. Ο δάσκαλος αναφέρει τις χώρες του Ευρώ, όταν ένα παιδάκι γέρνει στο θρανίο του και πέφτει λιπόθυμο από την πείνα στο πάτωμα. Εκεί πέφτει η ατάκα του δασκάλου: "Μη δίνετε σημασία παιδιά μου. Η Ελλάδα παρόλα αυτά, είναι στο ΕΥΡΩ!".

    Fade out.

    Πως σας φάνηκε; Τραγικό ε;;; Άλλο τόσο τραγικό και άστοχο είναι και το σποτ της ΝΔ, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας!

    • Factorx avatar
      Factorx @ akenaton 06/06/2012 19:13:34

      Θίγονται ... μικροαστικές ευαισθησίες βλέπω. Να σας πω όμως και την ...αμαρτία μου. Όταν τον είδα, πριν βγει, δεν μου άρεσε κι εμένα καθόλου - γι αυτό και δεν το ανέβασα στην αρχή. ¨Οταν είδα όμως τις μανιασμένες επιθέσεις στο διαδίκτυο διαπίστωσα ότι έκανε την δουλειά του. Κι αυτό είναι που μετράει τελικά. Εδώ οι αλητήριοι έφτασαν στο σημείο να βγάλουν αποστολή ενός κουτιού σοκολατάκια απο την Ζήμενς στον Σαμαρά ως απόδειξη ...διαπλοκής του και η ΝΔ θα πάει με τον σταυρό στο χέρι. Πόλεμος!!!!

      • akenaton avatar
        akenaton @ Factorx 06/06/2012 19:18:03

        Την δουλειά του την κάνει!

      • akenaton avatar
        akenaton @ Factorx 06/06/2012 19:20:04

        Σόρρυ: Την δουλειά του την κάνει; (ερωτηματικό αντί θαυμαστικό).

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Factorx 06/06/2012 19:42:37

        ++++

      • Inno avatar
        Inno @ Factorx 06/06/2012 19:43:55

        α, όλα κι όλα! μην κρύβεις την αλήθεια! είδα και μια σαμπάνια! :)

      • Samantha_fox avatar
        Samantha_fox @ Factorx 06/06/2012 21:47:40

        Η αλήθεια είναι σκληρή Φακτορά μου, αλλά πρέπει κάποτε να ειπωθεί.

  25. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/06/2012 19:06:48

    Πολύ καλό σποτ.
    Είναι αυτονόητο ότι πέτυχε απόλυτα τον σκοπό του.

    Υ.Γ. Δεν έχει υπάρξει προεκλογική περίοδος στην
    Ελλάδα ή το Εξωτερικό που να μην υπάρχουν
    παιδιά σε διαφημιστική "καμπάνια".

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Δημήτρης 06/06/2012 19:35:07

      Ναι,αλλά για να χαμογελάνε με το όραμα για το μέλλον.Εδώ;

  26. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 06/06/2012 19:07:37

    Ας είμαστε ειλικρινείς, το spot είναι απαράδεκτο ...
    Την γυναίκα μου, που παραδοσιακά και για τους δικούς της "ιδεολογικούς λόγους" ψηφίζει Οικολόγους, προσπαθούσα να την πείσω εδώ και 2 εβδομάδες.
    Μόλις είδε το spot, την έχασα ...

    • Factorx avatar
      Factorx @ np_complete_problems 06/06/2012 19:15:12

      Αν δεν μπορείς να πείσεις το σπίτι σου, τι θέλεις και ασχολείσαι;

      • np_complete_problems avatar
        np_complete_problems @ Factorx 06/06/2012 19:22:26

        Καλό !!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ np_complete_problems 06/06/2012 19:19:55

      Πες της να φανταστεί ότι τα παιδάκια είναι απροστάτευτα μαιμουδάκια του είδους τσιρλιμπίμ-τσιρλιμπόμ που κινδυνεύει με εξαφάνιση μπας και συγκινηθεί. Εκτός κι αν οι ιδεολογικοί λόγοι που τη συνδέουν με τους Οικολόγους βολεύουν να της πεις να τα φαντασιωθεί να μιλούνε "ματσεντόνσκι"...

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ np_complete_problems 06/06/2012 19:22:17

      Μην σε απασχολεί: καλύτερα Οικολόγους παρά Τσίπρα.
      Εγώ τη δική μου γυναίκα δεν κατάφερα να την πείσω με τίποτα για Σαμαρά: είναι αποφασισμένη να ψηφίσει Κοινωνία (στις 6 Μαίου τό'χε ρίξει Τζήμερο...!).

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ np_complete_problems 06/06/2012 19:43:55

      Αν η γυναίκα σου θέλει να ψηφίσει οικολόγους, πείσε την τουλάχιστον να μην ψηφίσει καθόλου.

  27. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 06/06/2012 19:28:57

    Ένας διαφημιστής μου'χε πει κάποτε: "το χειρότερο spot, είναι αυτό που πέρασε εντελώς απαρατήρητο".
    Το spot της ΝΔ έκανε πάταγο, σήκωσε σκόνη: και όσο περισσότεροι συζητούν για το δικό σου spot, τόσο λιγότερο συζητούν για το δικό τους...

  28. Nikitas avatar
    Nikitas 06/06/2012 19:40:19

    Πιστεύω ότι επειδή έμειναν μόλις 11 μέρες πριν τις εκλογές η συσπείρωση των ψηφοφόρων σε όλα τα κόμματα είναι αρκετά μεγάλη, της τάξης του 80-90%. Οπότε τα σποτ που κάνεις αυτή τη στιγμή πρέπει κατά κύριο λόγο να απευθύνονται σε: α) τους αναποφάσιστους και β)στο 10-20% των ψηφοφόρων που ψήφισαν άλλο κόμμα και σκέφτονται να ψηφίσουν τώρα ΝΔ.

    Όσο αφορά το (α), το σποτ ίσως πετυχαίνει εν μέρει το σκοπό του. Λέω "εν μέρει" γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσοι από τους αναποφάσιστους φοβούνται ότι υπάρχει πιθανότητα να βγούμε από το ευρώ.

    Όμως όσο αφορά το (β) το συγκεκριμένο σποτ δυστυχώς αποτυχαίνει στο σκοπό του. Αυτοί που ψήφισαν στις προηγούμενες εκλογές αντιμνημονιακά "συγγενικά" κόμματα με τη ΝΔ, δε θα πειστούν καθόλου με το συγκεκριμένο σποτ να επιστρέψουν στη ΝΔ. Το αντίθετο, φοβάμαι.

  29. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 06/06/2012 19:44:26

    Η υποκρισία έχει χτυπήσει κόκκινο σ' αυτή τη χώρα.
    Τα παιδιά ξέρουν πολύ καλά τι συμβαίνει.
    Ως δασκάλα βιώνω καθημερινά τη στεναχώρια τους και το αγχος τους σχετικά με τους γονείς τους που έχουν χάσει τη δουλειά τους αλλά και για όσους απ' αυτούς δουλεύουν αλλά είναι απλήρωτοι μήνες.
    Βιώνω και την παιδική απογοήτευση που δεν μπορούν λόγω οικονομικών δυσκολιών να συνεχίσουν το ωδείο ή το ποδόσφαιρο.
    Σε συζητήσεις που κάνουμε στην τάξη μου αναφέρουν όσα ακούνε από τους γονείς τους σχετικά με τη δραχμή.
    Και κάτι ακόμα που θυμήθηκα από το 1991.
    Παιδί ανήλικο δεν ήταν τότε ο Τσίπρας όταν ηγούταν των σχολικών καταλήψεων και η Παναγιωταρέα του έπαιρνε συνέντευξη για την τηλεόραση;
    Τελικά στην Ελλάδα ισχύουν τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά.

    • Samantha_fox avatar
      Samantha_fox @ ΓΙΑΝΝΑ 06/06/2012 21:46:06

      Από μικρό στα κόλπα το κουμούνι!!

  30. Red avatar
    Red 06/06/2012 19:51:52

    Αγαπητό μου antinews, αν δεν ήμουνα κομμουνιστής, αν δεν πίστευα ότι η ιδεολογία του καθενός δεν μπορεί να αλλάζει με βάση την ευκαιρία ή την ανάγκη της στιγμής, αυτό το spot, όπως και ορισμένες αναρτήσεις δικές σου, θα μπορούσαν να κάνουν ως και εμένα να ψηφίσω Σύριζα. Φυσικά, δεν θα το κάνω. Από και και πέρα ας ψάξει να βρει ο Σαμαράς μόνος του, γιατί πριν δυόμιση χρόνια, ακόμη και άτομα "τσιμενταρισμένα" στην απέναντι όχθη, όπως η ταπεινότητά μου, είχαν ανοίξει τα αυτιά τους να ακούσουν με ενδιαφέρον το λόγο του, και τι άλλαξε έκτοτε.

  31. Factorx avatar
    Factorx 06/06/2012 19:56:44

    Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, κ. Γιάννης Μιχελάκης, για το τελευταίο σποτ του κόμματος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Η υποκρισία δεν έχει όρια.
    Η αλήθεια είναι ότι οι εκπρόσωποι του λόμπι της δραχμής δεν ενοχλούνται από την παρουσία των παιδιών στο σποτ, αλλά από τα ερωτήματα που βάζουν τα παιδιά. Και κυρίως από το γεγονός ότι δεν έχουν να δώσουν απαντήσεις στα παιδιά.

    Φοβούνται γιατί αποκαλύπτεται το μέλλον στο οποίο οδηγούν οι προτάσεις τους και οι πολιτικές τους. Γιατί καταλαβαίνουν πως οι απαντήσεις τους υπονομεύουν και απειλούν να κατεδαφίσουν, μια για πάντα, το μέλλον των παιδιών μας.

    Τρομαχτικά δεν είναι τα ερωτήματα που βάζουν τα παιδιά – όπως και όλοι οι Έλληνες - αλλά οι απαντήσεις που δίνουν όσοι αδιαφορούν για την παρουσία μας στην Ευρώπη και το ευρώ.

    Σε ό,τι αφορά στην εκπρόσωπο του ΠΑΣΟΚ, θα της συνιστούσαμε μια συνομιλία με την …Αννούλα του 1985. Και τα παιδάκια που - το 2007 – ανεβοκατέβαζαν σημαίες.

    Στο ΣΥΡΙΖΑ απλώς θυμίζουμε τα παιδιά που, επίσης, επιστρατεύει ακόμα και σήμερα σε δικά του τηλεοπτικά σποτ».
    Ακολουθεί σχετικό υλικό.
    Ευρωεκλογές 2009 - ΣΥΡΙΖΑ - τηλεοπτικό σποτ(3’)
    http://www.youtube.com/watch?v=8Gnjj8MEnM0

    Προεκλογικό σποτ ΠΑΣΟΚ - 01

    http://www.youtube.com/watch?v=i7IVSQr0vs0&list=UUFo8lg0X1IleQMz_pe1IWAw&index=1001&feature=plpp_video

    Το πρώτο σποτ του ΣΥΡΙΖΑ για τις 17 Ιούνη

    http://www.youtube.com/watch?v=JXLMfGKaOZs

    Προηγουμένως, η εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Φώφη Γεννήματα, εξαπέλυσε βολές προς τη ΝΔ με αφορμή, μεταξύ άλλων, το τηλεοπτικό σποτ του κόμματος στο οποίο συμμετέχουν παιδιά.

    «Είναι προφανές ότι η Νέα Δημοκρατία, χωρίς πρόγραμμα, προτάσεις και θέσεις, επενδύει στο φόβο», δήλωσε η κ. Γεννηματά και χαρακτήρισε «απαράδεκτο», «ανήθικο» και «ντροπή», «να χρησιμοποιεί παιδιά στο συγκεκριμένο τηλεοπτικό μήνυμα, που διχάζει τους Έλληνες».

    Η κ. Γεννηματά σημείωσε ότι «απέναντι στο κλίμα φόβου που προσπαθεί να δημιουργήσει η Νέα Δημοκρατία και την επικίνδυνη ανευθυνότητα του ΣΥΡΙΖΑ, η χώρα χρειάζεται διακυβέρνηση εθνικής συνευθύνης, ολοκληρωμένη εθνική στρατηγική, υπεύθυνη και εφικτή, για την αναθεώρηση της δανειακής σύμβασης».

    Κατέληξε δε, υποστηρίζοντας ότι οι πολίτες στις 17 Ιουνίου «θα ψηφίσουν για την Ελλάδα στην Ευρώπη, στηρίζοντας ασφαλώς ΠΑΣΟΚ».

  32. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 06/06/2012 20:06:30

    Δεν είναι και πολύ τρομακτικό...εγώ βλέπω ένα σχολείο(στην εποχή της δραχμής φαντάζομαι)καθαρό,φρεσκοβαμμένο και παιδιά καλοταισμένα με όμορφα ρούχα.
    Καθόλου άσχημα σε σύγκριση με την σημερινή εικόνα.

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ Ανδρέας 06/06/2012 21:02:04

      σωστος με την σημερινη εικονα που ο γιος μου τελειωνει τη Γ Δημοτικου με φωτοτυπιες και ο συλλογος γονεων και κηδεμονων ζηταγε λεφτα ρεφενε οσο ηθελε ο καθενας για να βαλουν πετρελαιο για τα καλοριφερ

  33. cummulus avatar
    cummulus 06/06/2012 20:35:32

    Τό βίντεο εἶναι ἐξαιρετικό. Μεταφέρει τήν ἀπλή μελλοντική ἐρώτηση, ὅταν -καί ἄν -ἡ ελλάδα δέν θά εἶναι στό εὐρώ. Ποῦ εἶναι τό κακό; Ἄς πάψει ἐπιτέλους ἡ ἀνόητη ἠθικολογία...

  34. TARAMAS avatar
    TARAMAS 06/06/2012 20:37:58

    Το θέμα είναι ότι με τον ντόρο για το αν η διαφήμιση είναι πολιτικά ορθή ή όχι, ο ΣΥΡΙΖΑ πετυχαίνει να αποσπά την προσοχή από αυτό που πραγματικά ενοχλεί στη διαφήμιση αυτή: ότι δεν υπάρχουν απαντήσεις στο ερώτημα που τίθεται στη διαφήμιση. Μέσα στην ταραχή της χρεοκοπίας και της οικονομικής ανέχειας, υπάρχει κι ένα θέμα που παραβλέπεται προς το παρόν, αλλά που νομίζω στο μέλλον θα απασχολήσει πολύ στην περίπτωση που η Ελλάδα βγει από το ευρώ. Αυτό είναι η επίδραση στον ψυχισμό του Έλληνα και ιδίως της νέας γενιάς, μιας εθνικής παταγώδους αποτυχίας όπως θα είναι πιθανή έξοδος, της Ελλάδας μόνης στην Ευρώπη, από το ευρώ. Μια βαριά πληγή στην εθνική ταυτότητα και την αυτοεκτίμηση του Έλληνα, ανάλογη με αυτή της Μικρασιατικής καταστροφής ή της διχοτόμησης της Κύπρου. Πως θα εξελιχθεί ο ψυχισμός αυτών των παιδιών και των νέων ανθρώπων, όταν μετά την καθημερινή απαξίωση και εξευτελισμό της χώρας τους σε όλη την υφήλιο (βλ. π.χ. σημερινές δηλώσεις Ερντογάν και καθημερινά δημοσιεύματα του παγκόσμιου τύπου) η Ελλάδα γίνει και με τη βούλα η πλέον αποτυχημένη χώρα της Ευρώπης, η μόνη που "πετάχτηκε από το καράβι"; Πολύ φοβάμαι ότι όχι μόνο για τους ευρωπαίους αλλά και για τους Έλληνες, η Ελλάδα θα είναι μια ξεχασμένη αφρικανική χώρα...

  35. yianna avatar
    yianna 06/06/2012 20:42:51

    Μια χαρά είναι το σποτ. Το μήνυμα δόθηκε, ως εκ τούτου κρίνεται επιτυχημένο.

  36. Jimakos avatar
    Jimakos 06/06/2012 21:02:15

    Υποκρισία! Τα παιδιά βλέπουν πραγματικά τρομακτικά, επικίνδυνα και αντιπαιδαγωγικά πράγματα στην τηλεόραση, κάτω από τον αθώο τίτλο "κινούμενα σχέδια".

  37. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/06/2012 21:33:06

    Θα ήταν μέγα λάθος.

    Εδώ είναι Ελλάδα και αναθρέφονται Ελληνόπουλα.
    Με διακριτά στοιχεία ανά τους αιώνες.

    Δεν μιλάμε για την Αμερική χωνευτήρι.

    Ούτε έχουμε τα μεγέθη για να γίνουμε χωνευτήρι, ούτε στάθηκε δυνατό να γίνουμε άλλωστε. Κυλάει Ελληνικό αίμα καθημερινά.

    Ειδικά για αυτό παίρνει 10 με τόνο! Αυτό το περνάει πολύ υποδόρεια αλλά σαφέστατα και πιστεύω ότι αυτό είναι που ενόχλησε ΣΦΟΔΡΑ τους διεθνιστές.

    Δημιουργικά και αισθητικά το σποτ είναι άψογο και στο κυρίως μήνυμα που θέλει να περάσει (υπέρ ευρώ). Αυτή είναι η θέση της ΝΔ, είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε με αυτή.

  38. arslonga avatar
    arslonga 06/06/2012 21:58:21

    Το σποτ είναι εξαιρετικό. Δεν είναι ένα σποτ, είναι μια αλήθεια που ξεδιπλώνεται μέσα στο χρόνο.

    Όταν ο δάσκαλος δώσει την απάντηση καθαρά και δυνατά, δυστυχώς για όσους το λοιδορούν τα ονόματά τους δεν θα μπορούν να κρυφτούν, όσο πολλοί και να είναι.

    Ας κάνουμε ότι μπορούμε για να μην έρθει η στιγμή της απάντησης.

  39. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 07/06/2012 00:08:07

    εκπληκτικό το σποτ..ανατρίχιασα πραγματικά..δεν θα αφήσουμε τον συριζα να καταστρέψει τα πάντα..

  40. Αείμνηστος avatar
    Αείμνηστος 07/06/2012 00:22:50

    Eτσι μπράβο μόνοι εναντίον όλων.Μόνο εμείς γνωρίζουμε την πραγματική αλήθεια.Να πάνε στο διάβολο οι αναποφάσιστοι αφού δεν γυρίζουν πίσω γονατιστοί.Το επόμενο σποτ να δείχνει γέρους και γριές να σαπίζουν στο δρόμο απο την πείνα που θα τους οδηγήσει η ψήφος στο ΣΥΡΙΖΑ.Εκεί να δείς τα ποσοστά .....θα εκτιναχθούν.

    • fotjou avatar
      fotjou @ Αείμνηστος 07/06/2012 01:45:23

      Φίλε μου η ΝΔ πάντα μόνη της πορευόταν .Ο μόνος τίμιος δρόμος να κερδίσεις τους αναποφάσιστους μακροπρόθεσμα είναι η σκληρ΄η αλήθεια.Τα ψέμματα και τα καθρεφτάκια τα αφήνουμε για άλλους .

      • Roza avatar
        Roza @ fotjou 10/06/2012 01:49:46

        για την παιδικη εργασια μαλλον βλεπω την ΝΔ θετικη

        • Roza avatar
          Roza @ Roza 10/06/2012 01:51:26

          σοβαρη διαφημιση-βγαλμενη απο την αληθεια... δειχνει το ποιον του νεοδημοκρατη που εχει απομεινει πιστος στο κομμα-λουι βουιτον να εχουμε και ας τρωμε και βρουβες

          • Roza avatar
            Roza @ Roza 10/06/2012 01:53:31

            αλλα μην ακουτε εμενα μωρε... ριξτε μια ματια στο you tube να δειτε για τι μεγαλειωδη επιτυχια μιλαμε...βεβαια οπως λεει και ο κυριος μαστακουνας οι πιο πολλοι νδκρατες δεν ξερουν τι σημαινει you tube-δοκιμαστε το μπορει να σας αρεσει

  41. Αείμνηστος avatar
    Αείμνηστος 07/06/2012 00:26:59

    Ναι κόνδωρα εσύ και το 10% που θα μείνει στη ΝΔ του 45% πρίν5 χρόνια, θα κρατήσετε την Ελλάδα όρθια.
    Γιατί μόνο εσύ η juliet ο jim beam και οι άλλοι μόνιμοι κατακρίνοντες τους αιρετικούς εδω μέσα γνωρίζετε το καλό της χώρας.Και σαν ιερά εξέταση ρίχνετε τους υπόλοιπους στην πυρά.
    Μόνο που οι υπόλοιποι είναι οι πολλοί!!

    • fotjou avatar
      fotjou @ Αείμνηστος 07/06/2012 01:28:26

      Ρε φίλε πόσο πολλοί είσαστε λοιπόν.Μόνη η ΝΔ ενάντια σε όλους και πάλι πρώτη βγήκε.

  42. Αείμνηστος avatar
    Αείμνηστος 07/06/2012 00:34:31

    Και μας ζαλίζεις ρε κόνδωρα με εξυπνάδες για αγώνες, κατεστραμένες πατρίδες, μάχες και πράσινα αλογα?
    Στο σπίτι σου η ΝΔ δεν βγάζει κυβέρνηση,.Φαίνεται η γυναίκα σου μπάφιασε με όλα αυτά ποτυ ακούει απο σένα, και πάει κόντρα.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Αείμνηστος 07/06/2012 10:36:52

      Αείμνηστε, τά'χεις μπερδέψει! Η γυναίκα μου και το σπίτι μου (σου/του...) δεν είναι κομματική οργάνωση. ΑΝ τολμούσα να διανοηθώ να ΕΠΙΒΑΛΛΩ τις απόψεις μου σε οποιονδήποτε (και ειδικά στη γυναίκα μου) ΔΕΝ θα ήμουν Νεοδημοκράτης αλλά Χρυσαυγίτης. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσω να λέω την αλήθεια, όπως εγώ τη βλέπω.

  43. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 07/06/2012 00:39:11

    Ειναι εξαιρετικη.Δεν πειραζει ,ας τους τρομαξε λιγο.
    Οσοι νομιζουν οτι σημερα πρεπει να κανουμε διαφημισεις light ειναι μακρια νυχτωμενοι.Η κατασταση απαιτει εγρηγορση και σκληρες αληθειες.
    Δυστυχως.

  44. TopGunZ avatar
    TopGunZ 07/06/2012 00:43:11

    +άπειρο....

  45. TopGunZ avatar
    TopGunZ 07/06/2012 00:44:54

    Και ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί αυξάνονται τα διαζύγια στις μέρες μας... για να μην πω ότι θυμήθηκα το ανέκδοτο με το δώρο "γαιδούρι ή άλογο"...

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ TopGunZ 07/06/2012 10:38:28

      Καλό...! (το ομολογώ: ζώ ένα δράμα...)

  46. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/06/2012 01:24:51

    Ο Σαμαράς στο enikos.gr σήμερα σε σχετική ερώτηση έδωσε το παράδειγμα της ιστορίας με το παιδί που είπε ότι ο Βασιλιάς είναι γυμνός. Από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια. Το σπότ είναι εντελώς πετυχημένο

  47. dimx avatar
    dimx 07/06/2012 07:36:16

    18 Ιουνιου...,
    ο Αλεξης , ο Φωτης και ο Βαγγελης συμετεχουν στην νεα κυβερνηση !

    -Ο Αντώνης κύριε, δεν είναι;
    -...
    -Γιατί κύριε ;
    -...

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ dimx 07/06/2012 10:43:50

      30 Ιουνίου... ο Αλέξης, ο Φώτης και ο Βαγγέλης αδυνατούν να πληρώσουν τους μισθούς και τις συντάξεις. ο Φώτης και ο Βαγγέλης απέδρασαν με ελικόπτερο... - ο Αλέξης δεν πρόλαβε, κύριε; - ... - Τί απέγινε ο Αλέξης, κύριε; -...

  48. Nasos avatar
    Nasos 07/06/2012 18:33:46

    Είναι άσχημο να μπλέκεις ένα παιδί με το πολιτικό παιχνίδι, ένα spot με εικόνες χρεοκοπημένων χωρών θα είχε μεγαλύτερο βάρος.