#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2010 15:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ηγεμών εκ Δυτικής Λιβύης»



«Από την εμπειρία μου έχω γίνει και πιο σοσιαλιστής απ' ό,τι ήμουν πριν»!

(Γιώργος Α. Παπανδρέου στη Βουλή των Ελλήνων, 16-04-2010)

Ο ελληνικός λαός παρακολουθεί άναυδος την πορεία του ανθρώπου που ξεκίνησε τη πολιτική του σταδιοδρομία ως «Γιωργάκης, ο γιος του Ανδρέα», έγινε πρωθυπουργός αναφωνώντας «ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ» και κατάντησε να κόβει μισθούς, δώρα και επιδόματα, να απολύει, να μειώνει συντάξεις, να αυξάνει όρια συνταξιοδότησης και έμμεσους φόρους θεωρώντας ταυτοχρόνως εαυτόν περίπου ως το νέο Μαρξ.

Ο πρωθυπουργός που δηλώνει ότι επί πρωθυπουργίας του η Ελλάδα είναι μια χώρα με «περιορισμένη εθνική κυριαρχία»,

Ο πρωθυπουργός που καμαρώνει διότι εκτός από τη Σκύλλα (τους γραφειοκράτες των Βρυξελλών) παρέδωσε την πατρίδα και στη Χάρυβδη (ΔΝΤ),

Ο πρωθυπουργός που μιλά για «Τιτανικό» και «Εντατική» καλώντας τα «τσακάλια» των αγορών,

Ο πρωθυπουργός που «μπλοφάρει» σε ένα παιχνίδι πόκερ με σημαδεμένη τράπουλα ζητώντας «ένα γεμάτο πιστόλι στο τραπέζι».

Ο πρωθυπουργός που προ των εκλογών έχει μυστικούς δείπνους με τραπεζίτες, εφοπλιστές και βιομήχανους στη λαϊκή συνοικία της Εκάλης και μετεκλογικά διαβάζει από κειμένου ότι τον σταματούν απλοί άνθρωποι για να του δώσουν το μισθό τους,

Ο πρωθυπουργός που διανύει «Μαραθών-ες», βρίσκει «μηδέν εις τα πηλίκ-ι-α» και στέλνει τον κόσμο να ψηφίσει «στις κάλτσες»,

Ενώ παράλληλα δε διστάζει να στείλει ως και αυτόν τον πρωθυπουργικό αδελφό, την Αυτού Εξοχότητα πρίγκηψ Νικόλαο, σε λιτό ταξίδι εν Άμπου Ντάμπι προκειμένου να εξασφαλιστούν 10 ΔΙΣ ευρώ για τη χώρα και τα οποία προφανώς ήδη ταξιδεύουν αυτή τη στιγμή, φορτωμένα εις καμήλους διερχομένας την Έρημον της Αραβικής Χερσονήσου . . .,

Ένας τέτοιος πρωθυπουργός δε μπορεί παρά να μείνει στην Ιστορία ως ένας . . . φλύαρος «Ηγεμών εκ Δυτικής Λιβύης»,

«Μήτε βαθύς στες σκέψεις ήταν, μήτε τίποτε.
Ένας τυχαίος, αστείος άνθρωπος.
Πήρε όνομα ελληνικό, ντύθηκε σαν τους Έλληνας,
έμαθ' επάνω, κάτω σαν τους Έλληνας να φέρεται·
κ' έτρεμεν η ψυχή του μη τυχόν
χαλάσει την καλούτσικην εντύπωσι
μιλώντας με βαρβαρισμούς δεινούς τα ελληνικά, . . .»,

Mavro Kounavi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 19/04/2010 16:11:19

    Κατι γνωριζαν και στον καιρο του Καβαφη.
    «Από την εμπειρία μου έχω γίνει και πιο σοσιαλιστής απ’ ό,τι ήμουν πριν»
    Πως ενας ανθρωπος 'ξεπερνωντας τα ορια του σοσιαλισμου χαριν των συνθηκων',καταφερνει τελικα να γινει 'πιο σοσιαλιστης απο πριν'.
    Και μαλιστα ταξιδευοντας τζετ-σετ ανα την υφηλιο.
    "Κυριε,συγχωρεσε με εν τη απιστια μου",γιατι αν πω ανοησια...

  2. Maya avatar
    Maya 19/04/2010 17:30:09

    Σήμερα γιορτάζεται η Ημέρα Φιλελληνισμού και Διεθνούς Αλληλεγγύης.

    Στις 19 Απριλίου είναι η επέτειος του θανάτου του λόρδου Βύρωνα.

    Τι ειρωνία κι αυτή κύριε Πρωθυπουργέ...
    Άντε και στην ημέρα του Μισελληνισμού.
    Δεν θα προλαβαίνετε να ανοίγετε σαμπάνιες για να την γιορτάζετε. Τώρα που είναι και της μόδας... Ποιος σας πιάνει.

  3. Greenhorses avatar
    Greenhorses 19/04/2010 17:59:40

    Λεφτά υπάρχουν.

  4. Orestios avatar
    Orestios 19/04/2010 18:18:17

    Μην απορείτε για αυτή την έκφραση ("πιο σοσιαλιστής"). Το πρόγραμμα που ακολουθεί είναι καθαρά σοσιαλιστικό κι ας προσπαθούν κάποιοι να μας πείσουν ότι είναι καπιταλιστικό.

    Σοσιαλισμός είναι η εξαθλίωση και η οικονομική αφαίμαξη των Ελλήνων όπως ακριβώς έγινε στις Σοβιετίες. Άγριος σοσιαλισμός για την ακρίβεια. Με τη συνδρομή του σοσιαλιστικού ΔΝΤ θα φτι΄χαξει το GAP τον σοσιαλιστικό παράδεισο στην Ελλάδα.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Orestios 19/04/2010 18:47:47

      Τραγικός ο Γ.Παπανδρέου, τραγικά άστοχα και αυτά που γράφεις.
      Ακού εκεί σοσιαλιστικό το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ και σοσιαλιστικό το ΔΝΤ.
      Εκτός και αν ήθελες να γράψεις σοσιαληστικό οπότε συμφωνούμε.
      Φιλικά, πριν αρχίσετε να γράφετε, ανοίχτε και κανένα εγχειρίδιο πολιτικής ορολογίας.
      Δεν το κανουν οι πολιτικοί μας που δηλώνουν ότι τους κατέβει, ας το κάνουμε τουλάχιστον εμείς.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/04/2010 20:10:47

      Κάποιος, τα πράσινα γυαλάκια να τα βγάλεις και να διαβάσεις για να ξεστραβωθείς για το τί είναι ο σοσιαλισμός.
      Αν δεν μπορείς να διακρίνεις το προφανές δεν σου φταίει αυτός που σου το δείχνει.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Orestios 19/04/2010 21:05:33

        Πρώτον μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για τις πολιτικές μου προτιμήσεις και δεύτερον o σοσιαλισμός είναι ένα κοινωνικό, οικονομικό και πολιτικό σύστημα στο οποίο η κοινωνική ιδιοκτησία των μέσων παραγωγής αντικαθιστά την ατομική ιδιοκτησία.
        Το ΔΝΤ είναι η επιτομή του ακραίου καπιταλιστικού νεοφιλελευθερισμού.
        Μάλλον εσύ πρέπει να ανοίξεις κανά βιβλίο για να πληροφορηθείς καλύτερα τι είναι το κάθε σύστημα.

  5. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 19/04/2010 18:46:03

    Αυτός είναι σοσιαλισμός, όταν το κεφάλαιο (Δ.Ν.Τ) πηγαίνει χέρι - χέρι και σφιχταγκαλιάζετε με το λαό. Εύγε Γιώργο!!!

  6. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 19/04/2010 19:12:35

    Είναι κοινό μυστικό ότι το μεγαλύτερο κομμάτι του δημόσιου χρέους οφείλεται στην λαϊκίζουσα αριστερίστικη νοοτροπία του Ελληνικού λαού, που καλλιεργήθηκε κυρίως από το πασόκ και δεν εξοβελίστηκε από την φοβική Νέα Δημοκρατία.
    Όταν το χρέος παρα-ξεχείλωσε, οι ξένοι ανησύχησαν για το εάν θα πάρουν ποτέ πίσω τα λεφτά που μας δάνεισαν.
    Ο μοναδικός τρόπος για να πάρουν αυτά τα λεφτά είναι να ξεζουμίσουν τον Έλληνα εργαζόμενο και να αγοράσουν κοψοχρονιά τις Ελληνικές επιχειρήσεις και τα φιλέτα της δημόσιας γής.
    Τάϊσαν λοιπόν τους βαλκανο-λιγούρηδες τους καναλάρχες και αυτοί μας "φύτεψαν" για πρωθυπουργό το μοναδικό άνθρωπο που θα μπορούσε να τους δώσει ότι θελουν.
    Στα μάτια τους πληρεί όλες τις προδιαγραφές.
    Έχει το σωστό επώνυμο, είναι του υποτιθέμενου κοινωνικά ευαίσθητου κόμματος, είναι κομματάκι αργόστροφος και, τέλος, είναι μόνο μισός Έλληνας, οπότε μπορούμε να συννενοηθούμε "σωστά" μαζί του.
    Ελπίζω τώρα να κατάλαβε ο Κ.Κ. γιατί είχε τόσο ανηλεή πόλεμο από τους καναλάρχες τόσα χρόνια.
    Τα λεφτά θέλανε οι άνθρωποι.
    Απλά πράγματα.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 19/04/2010 19:28:11

    «Από την εμπειρία μου έχω γίνει και πιο σοσιαλιστής απ’ ό,τι ήμουν πριν»!

    Αχαχαχαχαχαχα! Κλαυσιγελως. Ας ειναι καλα ο ανθρωπος. για πρωθυπουργος δεν κανει αλλα για κωμικος εχει μελλον. μονο που πολλοι θα κλαιμε.

  8. Rasta avatar
    Rasta 19/04/2010 19:37:49

    Aυτός έγινε πιο σοσιαληστής κι εμείς πιο φτωχοί και έξαλλοι μ' αυτόν.

  9. ataktos avatar
    ataktos 19/04/2010 20:52:09

    Σε αυτή τη χώρα έχουμε παρακολουθήσει όχι λίγα επεισόδια απώλειας ψυχραιμίας και υστερίας. Κάποτε με το Τσερνομπύλ, κάποτε με τις πυρκαγιές των δασών, κάποτε με τη γρίπη, κάποτε με ορισμένες φάσεις των ελληνοτουρκικών σχέσεων. Τα «παιδιά κάποιας ηλικίας» θα πρέπει να θυμούνται τις μεγάλες καταναλωτικές εφόδους στα σουπερμάρκετ, σε συγκεκριμένες φάσεις της ιστορίας του τόπου.
    Σήμερα οι διεθνείς «δοσάδες» μηχανεύονται την κατά το δυνατό ταχύτερη εξόφληση του ελληνικού χρέους, έστω και αν αυτό σημαίνει οικονομική καθίζηση και παραγκωνισμό των μεγάλων θεμάτων ποιότητας ζωής.Και αυτοί μεν τη δουλειά τους κάνουν, διαπραγματευόμενοι με δυνάμεις ιστορικά υπεύθυνες για την κατασπατάληση πόρων και την ιδιοποίηση των ασφαλιστικών εισφορών – από την εποχή του Κολοκοτρώνη και εντεύθεν….. Όμως υπάρχουμε κι εμείς οι εργαζόμενοι, ο λαός . Που μπορούμε να παρέμβουμε στην υπόθεση της «δοσολογίας» των δόσεων. Που μπορούμε να αντισταθούμε σε αυτή την αδιέξοδη «ομοιοπαθητική» θεραπεία της κρίσης δια της μεγαλύτερης κρίσης (!)και να διαμορφώσουμε ένα σχέδιο εξόδου…..
    http://oikonikipragmatikotita.blogspot.com/2010/04/blog-post_18.html

  10. nemo avatar
    nemo 19/04/2010 21:21:37

    Έφτασε βέβαια σήμερα να ζητήσει την τεχνογνωσία της Τζούλιας εν όψη δντ!!!

  11. Χαμενος avatar
    Χαμενος 19/04/2010 21:37:14

    Το "Επικαιροποιημένο Ελληνικό Πρόγραμμα Σταθερότητας & Ανάπτυξης" που δημοσιεύτηκε αρχές Γενάρη (άρα γράφτηκε πιο πριν) είχε είδη πάνω από 10 αναφορές στο ΔΝΤ σε διάφορους ρόλους.

  12. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 19/04/2010 21:39:29

    παιδιά ....ηρεμήστε....δεν είναι κατά λάθος ότι γίνεται.....με σχέδιο γίνεται....μην πανικοβάλεστε....δεν βυθιζόμαστε....το σχέδιο είναι οργανωμένο και καλά σκηνοθετημένο....αυτά που περνάνε για γκάφες και λάθη είναι αυτά που δεν έχουν άλλη δικαιολογία...τί να πουν δηλαδή; θέλω να σας χρεοκοπήσω για να περάσω τα σχέδια των εργοδοτών μου; τι να πουν; θέλω να κλείσω το σκοπιανό,τα ελληνοτουρκικά, το κυρπιακό, και ίσως και να ανοίξω και κανένα θρακικό έτσι όπως δεν μη μπορούμε να τα μαζέψουμε ποτέ και με τίποτε; το σχέδιο είναι ολοκληρωμένο...στο τέλος ο ΓΑΜΑΠ θα μας βγεί και σωτήρας...θα το δείτε....ήδη με το παραμικρό που αισθάνεται ότι τον παίρνει δείχνει δόντια....(δείτε τί είπε για την τρομοκρατία μόλις ανακοινώθηκαν οι συλήψεις)
    ο ΓΑΠ ή ΓΑΜΑΠ αν βάλεις και μητρώνυμο:ΓΑ ΜΑ ργαρετ Π έχει σχέδιο: να μην μπορέσει ποτέ η Ελλάδίτσα να αποκτήσει δική της πολιτική....σκέψου τί μπορεί να σημάνει για τα δυτικά συμφέροντα και γενικώς τα συμφέροντα όλων των βασικών παιχτών (μέχρι κίνα μεριά) αν στην υπερήφανη και ανεξάρτητη πολιτική της τουρκίας "συμπλέυσει" και η Ελλάδα....αυτομάτως δημιουργείται ένας κόμβος που στρατηγικά κόβει τον κόσμο στην μέση...βάλε και χώρες βαλκανικές στο παιχνίδι με την Ρωσία να σιγοντάρει....κόλαση....

    λέμε τώρα.....και καμια μλκία να περνάει η ωρα....

    πάντως η οργάνωση υπάρχει...το παιχνίδι είναι στημένο....
    τους πραγματικούς λόγους θα τους μάθουμε εκ των υστέρων...
    εμείς μ΄νο εικασίες μας επιτρέπεται για την ώρα (όπως εγώ παραπάνω)

    καλή χρεωκοπία μας.....

  13. Akyros avatar
    Akyros 20/04/2010 13:17:21

    Ηγεμών εκ Βορείου Αμερικής ή Δυτικής Λιβύης

    Άρεσε γενικώς στην Αλεξάνδρεια,
    τες δέκα μέρες που διέμεινεν αυτού,
    ο ηγεμών εκ Βορείου Αμερικής
    Γεώργιος, υιός του Ανδρέα….
    Ως τ' όνομά του,
    κ' η περιβολή, κοσμίως, ελληνική.
    δέχονταν ευχαρίστως τες τιμές,
    αλλά δεν τες επιζητούσεν·
    ήταν μετριόφρων.
    Αγόραζε βιβλία ελληνικά και λάπτοπ
    ιδίως ιστορικά και φιλοσοφικά. και γκάζετς
    Προ πάντων δε άνθρωπος λιγομίλητος.
    Θάταν βαθύς στες σκέψεις, διεδίδετο,
    κ' οι τέτοιοι τόχουν φυσικό να μη μιλούν πολλά.
    …ιδίως στες παραμονές των εκλογών
    …Μη και σκορπίσουν την καρδάρα…
    Μήτε βαθύς στες σκέψεις ήταν, μήτε τίποτε.
    Ένας τυχαίος, αστείος άνθρωπος.
    Πήρε όνομα ελληνικό,
    ντύθηκε σαν τους Έλληνας,
    χόρεψε σαν Έλληνας
    έμαθ' επάνω, κάτω σαν τους Έλληνας να φέρεται
    κ' έτρεμεν η ψυχή του μη τυχόν χαλάσει
    την καλούτσικην εντύπωσι
    μιλώντας με βαρβαρισμούς δεινούς τα ελληνικά,
    κ' οι Αλεξανδρινοί τον πάρουν στο ψιλό,
    ως είναι το συνήθειο τους, οι απαίσιοι.
    *
    Γι' αυτό και περιορίζονταν σε λίγες λέξεις,
    προσέχοντας με δέος τες κλίσεις και την προφορά·
    κ' έπληττεν ουκ ολίγον
    έχοντας κουβέντες στοιβαγμένες μέσα του.


    Κωνσταντίνος Π. Καβάφης , με ανοίκιες παρεμβάσεις ενός ιερόσυλου