10/11/2009 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζόρικα τα νέα από την Κομισιόν για την ελληνική οικονομία



Η Ελλάδα αναμένεται να  δεχθεί επίπληξη από την ευρωπαϊκή Κομισιόν, λόγω της ανικανότητας  να μειώσει το έλλειμμα του προϋπολογισμού της. Η υπομονή των Ευρωπαίων έχει εξαντληθεί μπροστά στη θέα της  χαοτικής ελληνικής δημοσιονομικής πραγματικότητας. Η ευρωπαϊκή Επιτροπή θα διαχωρίσει την Ελλάδα από τους άλλους  δημοσιονομικούς «παραβάτες», δηλαδή τη Γαλλία, την Ισπανία και το Η.Β. λέγοντας πως η Αθήνα απέτυχε να συμμορφωθεί στις προτάσεις της για δημοσιονομικό συμμάζεμα.

Η επίπληξη αποτελεί ένα από τα πλέον ισχυρά εργαλεία στη διάθεση της κομισιόν, προκειμένου να επιβάλλει τα σχέδια ανάπτυξης και σταθερότητας που αποτελούν προϋπόθεση για την Ε.Ε. Το τελευταίο όπλο που διαθέτει, είναι η λήψη οικονομικών μέτρων εναντίον κάποιου κράτους μέλους, κάτι όμως που ποτέ μέχρι τώρα δεν έχει επιβληθεί.

Το σύνολο των 27 χωρών της Ένωσης, εκτός από τη Βουλγαρία, αναμένεται να παρουσιάσουν ελλείμματα στους προϋπολογισμούς τους τον επόμενο χρόνο, και μάλιστα ξεπερνώντας το 3% του ΑΕΠ, που αποτελεί το όριο για φυσιολογικές οικονομικές περιόδους. Η Ελλάδα όμως, έχει ενοχλήσει αρκετούς εταίρους της στην ευρωζώνη καθώς και τη Κομισιόν, αποκρύπτοντας τη πραγματική κατάσταση της δημοσιονομικής της πραγματικότητας, έως τον περασμένο μήνα οπότε και ανέλαβε την εξουσία το ΠΑΣΟΚ, που κατηγόρησε για αυτό την προηγούμενη κυβέρνηση της ΝΔ.

Τον περασμένο Μάρτιο, η Κομισιόν είχε προτείνει η Ελλάδα να χαρακτηρισθεί ως κράτος με υπερβολικό έλλειμμα. Εκείνη την εποχή, οι ειδικοί υπολόγιζαν πως το ελληνικό έλλειμμα θα υπερέβαινε το 3% του φετινού ΑΕΠ και του 4% του αντίστοιχου της επόμενης χρονιάς. Οι προβλέψεις αυτές ήταν υψηλές αλλά όχι ιδιαίτερα σοβαρές, καθώς η οικονομική κρίση είχε πλήξει ολόκληρη την ευρωπαϊκή οικονομία. Μετά όμως από τις αποκαλύψεις της νέας κυβέρνησης, η Κομισιόν προέβλεψε πριν μερικές ημέρες, πως το έλλειμμα θα έφτανε το 12.7% φέτος και το 12.2 το 2010.

Ένα επιπλέον επιβαρυντικό στοιχείο είναι και το αστρονομικά υψηλό επίπεδο του ελληνικού δημόσιου χρέους, το οποίο υπολογίζεται να ανέβει στο 112.6% του  φετινού ΑΕΠ και στο 135.4% του ΑΕΠ του 2011.

Η Επιτροπή αναμένεται να δώσει περίοδο χάριτος ενός ακόμη έτους  στην Γαλλία και στην Ισπανία, ώστε να μειώσουν τα ελλείμματα τους κάτω από το 3%.

 Financial Times

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 10/11/2009 21:16:00

    Κατάλαβα... Δεν γλιτώνουμε το ΦΠΑ...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Blimblomblim 10/11/2009 21:45:24

      Και θα μας πουν μετά -όπως ο Αλογοσκούφης το 2005- ότι η αύξηση, επειδή θα είναι μόνο μία μονάδα, θα απορροφηθεί από τις επιχειρήσεις μέσω των μηχανισμών του (δήθεν, στην Ελλάδα) "ανταγωνισμού".

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Αυριανιστής 10/11/2009 21:47:10

        Μία; Καλά θα είναι αν είναι μόνο μία.

        Προβλέπω ΦΠΑ 22%.

  2. Orestios avatar
    Orestios 10/11/2009 22:05:19

    30% καλά είναι? Να το κόψω ή να τ'αφήσω?

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 10/11/2009 22:56:31

    Ο Λαζοπουλος στο σημερινο τσαντιρι ειπε οτι το πολιτικο συστημα εκρινε να σκασει η βομβα της χρεοκοπιας στα χερια του ΓΑΠ.Ιστορικα κατι τετοιο θα ηταν δικαιο γιατι Παπανδρεου μας καταχρεωσε Παπανδρεου να την φαει.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 10/11/2009 23:00:16

      Ο Λάκης έκανε αντιπολίτευση στον ΓΑΠ από την πρώτη μέρα της κυβέρνησης του ΚΚ του Β'. Και επειδή σχεδόν σίγουρα δεν πρόκειται για φουστοδουλειά, είμαι περίεργος τι μένος είναι αυτό... Ότι μπορεί να σκασει το πράγμα σε όποιον καθήσει στην καρέκλα αυτόν τον καιρό έχει γραφτεί εδώ κατ’ επανάληψη...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ archaeopteryx 10/11/2009 23:34:12

        Τον είχαν στείλει φαντάρο άρον άρον επί ΠΑΣΟΚ για λόγους σάτυρας του Σαρτζετάκη.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Strange Attractor 10/11/2009 23:39:59

          και μένα με έστειλαν φαντάρο και δεν μου άρεσε καθόλου (με εξαίρεση οι νυχτερινές παραλλαγες και οι βολές στα 200 μέτρα...).Ναπάλμ δεν με άφησαν να πλησιάσω...

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/11/2009 23:05:42

    Μόλις άκουσα σε δελτίο του άλτερ πλήρη αντιγραφή της πρώτης παραγράφου του απρόντος ποστ. Τόσο καλά.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Strange Attractor 10/11/2009 23:08:35

      financial times, λέει κάτω από το ποστ...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ archaeopteryx 10/11/2009 23:16:00

        Η μετάφραση όμως είναι συγκεκριμένη.

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 10/11/2009 23:25:25

    Μαλλον το Πασοκ δεν ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια του Λακη.Ισως η παρεμβαση που του ειχε γινει με ΤΟ ΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ Ο ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ στην αρχη της καριερας του,ισως ο πολεμος που ειδε να γινεται σε γνωστους του απο το Πασοκ(Μαλβινα)τον εχουν κανει να εχει αυτη τη σταση .

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 10/11/2009 23:29:03

      μπορεί... όχι ότι με απασχολεί ο Λάκης... έχω πάψει να τον θεωρώ διασκεδαστικό ούτως ή άλλως (δεν το είχα σκεφτεί το περί Μαλβίνας...)

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2009 23:42:31

    Ωδινεν ορος και ετεκεν μυν... αρχαιε μου. Συμφωνεις?

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2009 23:47:59

      άστα να πάνε... άγχος για το τι θα πει η βάση της ΝΔ, αλλά ο Νοέμβριος δεν πάει πολύ καλά στην πιάτσα, και το 2010... αχ βαχ. Αυτές οι επιπλήξεις της κομισσιόν είναι για να κόψουνε έξοδα, να αυξήσουνε έσοδα, να μου το θυμηθείς θα τεθεί θέμα ΔΕΗ (το μόνο που δεν έχει πάρει η ...Κομισσιόν) και θα μας μπλαστρώσουν ανεμογενήτριες Ζήμενς. Αυτό που δεν συλλαμβάνω, είναι οι Άγγλοι τι έχουν με εμάς... θα τους θυμίζουμε το εμπαϊρ που δεν είναι...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 11/11/2009 00:03:17

        Χτες FYI απο UK fund, mesw Γερμανιας.. εγινε γυριστη σε επενδυση Φωτοβολταικων στο Ελλαδα. Απο πρωτο χερι μιλαω.

        " δεν υπαρχει η απαραιτητη εμπιστοσυνη στα Οικονομικα και διαχειριστικα της Ελλαδας - αναφορα Γερμανικου Δημοσιου" !

        ρε χωρις $$-επιδοτησεις δεν ερχεται κανεις να τα χωσει στον Ελληνικο Δαιδαλο. πλακα κανουμε? Ασε για ανεμογεννητριες.. παρακαλανε να τις παρουμε - Gameza.

        Ενα ειναι σιγουρο. Μας τρεχουν για τα ΕΣΟΔΑ !!! τα εξοδα τα χαιρονται μιας και τοκους περνουν και ειμαστε και στον κουβα στο κεφαλαιο. Απλα μαθς.

        ΠΠ

  7. pizza avatar
    pizza 11/11/2009 07:06:19

    καλα κρασια

  8. pizza avatar
    pizza 11/11/2009 07:13:09

    Τι ποσοστο του ΑΕΠ ειναι ολες οι επιδοτησεις που δινει το κρατος?