#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/07/2008 17:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζορμπάς: «Τα μπλογκς είναι έκφραση ελευθερίας»

Ο Γιώργος Ζορμπάς δήλωσε πριν από λίγο τα εξής, αναφερόμενος στις προσπάθειες που καταβάλουν τα μπλογκς για την καταπολέμηση της διαφθοράς: «Η γραφή και η κριτική των μπλόγκερς αποτελούν έκφραση ελεύθερης και εποικοδομητικής δημοκρατικής σκέψης. Τα μπλογκς αποτελούν επίσης έκφραση της ελευθερίας του Τύπου».

Σ.Σ. Η δήλωση του κ. Γ. Ζορμπά έγινε στο www.antinews.gr μόνο για λόγους διευκόλυνσης. Έχει ως αποδέκτες της όλους του Έλληνες μπλόγκερς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 25/07/2008 17:34:14

    ...ωχ!
    Τωρα θα πει ο Γαιδουροσκουφης οτι ο Φακτορας πληρωνεται 11.000 ευρω!

  2. γκοτζαμάνης avatar
    γκοτζαμάνης 25/07/2008 17:38:55

    τώρα τα λέει αυτά...η νέα διακυβέρνηση τον διόρισε για να κλείσει μέσα τα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ και αυτός τα έκανε πλακάκια μαζί τους ,ένα γραφικό γεροντάκι που θέλει να γίνει στα στερνά του ήρωας.
    Ας γίνει μάθημα σε μερικούς της ΝΔ ποιούς επιλέγουν.
    Μόνο καραμπινάτους δεξιούς ,σιγά να μην παραδώσουμε την εξουσία σε ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ.

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 25/07/2008 17:46:02

    Η αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που δεν υπάρχει ελευθερία στα παραδοσιακά μέσα διότι είναι το μακρύ χέρι επιχειρηματικών ομίλων απομένει μόνο στα μπλογκς και στο ίντερνετ να προσφέρουν κάποια πράγματα στην ενημέρωση ή στο σχολιασμό.

  4. ο νοών...νοείτο avatar
    ο νοών...νοείτο 25/07/2008 17:56:56

    γκοτζαμάνη,

    Το ότι γράφεις ελέυθερα την άποψή σου φαίνεται δεν μπορείς να το εκτιμήσεις.
    Ελπίζω να έρθει σύντομα η ημέρα που άνθρωποι σαν εσένα με τα διάφορα χρωματάκια στο πρόσωπο (πράσινο, μπλε, κόκκινο, πορτοκαλί κ.λ.π)θα κρυφθούν κολλήμένοι στη ματαιοδοξία τους ή θα ανοίξουν τα μάτια τους και θα δουν.
    Μέχρι τότε καλό ταξίδι στο τόπο της ανυπαρξίας.

  5. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 25/07/2008 18:55:50

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ BLOGS Mr. ZORMPA!

  6. ataktos avatar
    ataktos 25/07/2008 19:24:32

    ma ama ehis Factorx gia ipourgo "Dikeosinis" (alithia den mas ipes pos ton lene ston topo sou ) pou meta tin engathidrisi tou Kratos tis Astinomias ke Sekiouritadon tora tha oloklirosi ke to Kratos tis "Dikeosinis" me tis avksisis misthnon ti soi kalo na perimenis .

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 25/07/2008 19:25:58

    Γκοζαμανη

    Τοσο ζωα ειναι οι φιλοι σου στο γκουβερνο που δεν ξερουν να ξεχωριζουν την ηρα απο το σταρι. Και με τον Ζορμπα επελεξαν σταρι οι μπουμπουνες!

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 25/07/2008 19:30:38

    Γκοτζαμανη

    Το ονομα (Γκοτζαμανης)ειναι για το μπλογκ η το πραγματικο σου? Μας μπερδευεις μπαγασακο...

  9. δολeros avatar
    δολeros 25/07/2008 19:52:11

    factorα

    ολοκλήρωσε σε παρακαλώ την είδηση. Που έκανε την αυτή δήλωση ο Ζορμπάς και για πιο λόγο;

    thanks

    δ.

  10. ataktos avatar
    ataktos 25/07/2008 20:01:19

    καλα δολεροσ -den ti diabases i den embistabese ton factorx apo ta dahtilatou tha ebgale tin dilosi .Sobarepsu.

  11. Nick avatar
    Nick 25/07/2008 20:26:51

    Καλά, το bloggers δεν μεταφράζεται εύκολα στα ελληνικά. Τα blogs όμως γιατί δεν τα μεταφραζουν ως "ιστολόγια";

    Όσον αφορά τη δήλωση Ζορμπά, μακάρι να είχε και δικό του ιστολόγιο. Μπας και μαθαίναμε εμείς, το ηλίθιο πόπολο, τι συμβαίνει πίσω από τα εκνευριστικά χαμόγελα κάποιων.

  12. Factorx avatar
    Factorx 25/07/2008 20:29:37

    @δολeros: σε εμας και αναφέρεται σε όλα τα μπλογκς

  13. O STHMENOS avatar
    O STHMENOS 25/07/2008 21:14:24

    MAKARI O KYRIOS ZORMPAS NA EIXE THN POLYTELEIA TOY XRONOY KAI XOROY NA MAS EJISTORHSEI OTI EXEI DEI TA TELEYTAIA 10 XRONIA

  14. Σίβυλλα avatar
    Σίβυλλα 25/07/2008 21:25:20

    Ζορμπάς: «Τα μπλογκς είναι έκφραση ελευθερίας και δημοκρατίας»
    http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2008/07/blog-post_5255.html

  15. δολeros avatar
    δολeros 25/07/2008 21:39:40

    @ factorx

    Ευχαριστώ. Να περιμένουμε δηλαδή καμιά αποκαλυπτική συνέντευξη ή τίποτα αποκαλύψεις οσονούπω ή ήταν off the rrecord η συζήτηση;

    Πάντως η δήλωση είναι πράγματι σημαντική και χρήσιμη...

    Νάσαι καλά!

    δ.

  16. Factorx avatar
    Factorx 25/07/2008 21:53:37

    @δολeros. 'Εκανε σε εμενα τη δηλωση για να την αναδημοσιεσουν όλοι. Δεν ειναι "δικη" μας αποκελιστικότητα. Αππλά μας ζητησε να κάνουμε "ρουλεμάν" που λένε στην δημοσιογραφική γλώσσα

  17. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 25/07/2008 22:01:26

    Εκτος της Κινας υπαρχει καμμια χωρα που να αναρωτιεται αν τα μπλογκ ειναι χρησιμα και επικοδομοιτικα? ΚΑΜΜΙΑ!
    (Ισως το Ουζμπεκισταν του κ.Μαντελη)

  18. δολeros avatar
    δολeros 25/07/2008 22:12:52

    @ Factorx

    Μάλιστα! Πολύ θα μ' άρεσε να σου είχε δώσει τίποτα αποκαλυπτικό. Αλλά δεν πειράζει, ξέρεις εσύ, δε νομίζω να πλήξουμε διαβάζοντάσε ειδικά από τα μέσα Αυγούστου και μετά... ;-)

    δ.

  19. μανώλης avatar
    μανώλης 25/07/2008 22:52:31

    «Η γραφή και η κριτική των μπλόγκερς αποτελούν έκφραση ελεύθερης και εποικοδομητικής δημοκρατικής σκέψης. Τα μπλογκς αποτελούν επίσης έκφραση της ελευθερίας του Τύπου».

    Στο πρώτο σκέλος μπορεί κάποιος να συμφωνήση αν και δεν ισχύει πάντα.(Υπάρχουνε και γραφές "μπλόγκερς" που θα κάνανε τον Γκαίμπελς να κοκκινήση). Τι να κάμωμε, "ουδέν καλον αμιγές κακού" που λέγανε και οι αρχαιοι.
    Για το δεύτερο, καλύτερα να μην μπερδεύονται τα
    ιστολόγια με τον παραδοσιακό Τύπο.
    Είναι πέρα και πάνω απο αυτόν.
    Και για όποιον δεν το έχει συνειδητοποιήσει ακόμα ...καλά ξυπνητούρια.
    Για τον κ. Ζορμπά να πω μόνο "..καλώς ηρθε κι ας άργησε".

  20. γκοτζαμάνης avatar
    γκοτζαμάνης 25/07/2008 23:20:28

    σας τον χαρίζουμε...εμείς θα κυβερνήσουμε τα επόμενα 20 χρόνια.

  21. σασκα avatar
    σασκα 26/07/2008 00:10:09

    «- Αν είχε αποστείλει οποιοδήποτε έγγραφο, αυτό θα είχε πρωτοκολληθεί, θα είχε εισαχθεί στην υπηρεσία και θα είχαν γίνει οι απαραίτητες ενέργειες. Ιδιωτική αλληλογραφία μεταξύ υπηρεσιών δεν είναι νοητή.
    - Αρμόδιος για τη διαβίβαση αιτήματος δικαστικής συνδρομής είναι ο εισαγγελέας Εφετών και όχι ο εισαγγελέας Α.Π.
    - Ο κ. Ζορμπάς και η Αρχή είχαν δικαίωμα και καθήκον να επιδιώξουν χωρίς τη χρονοβόρα παρέμβαση της εισαγγελικής αρχής, μέσω των αντίστοιχων αρχών των άλλων χωρών, και στην προκειμένη περίπτωση της Μ. Βρετανίας, το άνοιγμα και τη δέσμευση των λογαριασμών του κ. Παπαμαρκάκη.
    Αν δεν το έπραξαν τούτο, είναι προφανές ότι δεν εξετέλεσαν το καθήκον τους».
    Καλά ρε παιδιά απλά ελληνικά δεν ξέρετε;
    Τί μας νοιάζει πόσα πέρνει ;
    Το ρεζουμέ είναι αν έκανε καλά την δουλειά του, και κατά τα φαινόμενα μάλλον δεν την έκανε !!!

  22. Factorx avatar
    Factorx 26/07/2008 00:14:14

    @σασκα. εσύ που το ξέρεις οτι δεν την έκανε; Εγω σε διαβεβαιώνω οτι έκανε ακριβώς αυτά που λες οτι δεν έκανε. Ξεχνας γιατί έβγαλαν τα πορίσματα του "μη σύννομα";

  23. ataktos avatar
    ataktos 26/07/2008 12:59:18

    σασκα -fenete arga ehis ksipnisi ke den prolabes tin anametadosi tis idisis apo ta MME bebe dihos na anaferonte stin pigi (avto tha pi dimosiografiki deontologia )

  24. σασκα avatar
    σασκα 26/07/2008 15:05:26

    ataktos Μπορεί να ξύπνησα αργά αλλά για πές μου εσύ ξύπνιε τι έγινε με την υπόθεση του 1994-1995-1996 σχετικά με τις καταγγελίες του για τις ψηφιακές (κόκκαλης)ΟΤΕ που με βούλευμα τον αθώωσε το 2002 για να πει σήμερα οτι μάλλον δεν έγιναν καλά οι συμβάσεις τότε; Μπουάουα.
    Ο Αδιαφθορος συνταξιούχος Χαχαχαχαχα!

  25. Factorx avatar
    Factorx 26/07/2008 15:36:30

    @σασκα: το ερώτημα στο Μαξίμου παρακαλώ. Εμεις θα τα πούμε συντόμως γι αυτό

  26. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 09/08/2008 06:28:52

    ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ


    Στην τελευταία ντυμένες μόδα,
    ωραίες, τρυφερές, χαριτωμένες,
    με μύρα στολισμένες και με ρόδα
    κυρίες ιδανικές κι εκλεπτυσμένες,

    τις φωτισμένες κοσμούν βιτρίνες
    μεγάλων και λαμπρών καταστημάτων.
    Ποτέ τους δεν ξαπλώνουνε σε κλίνες
    ερώτων ή σ' ανάκλιντρα θανάτων-

    για κείνες είναι ζωή τους όλη
    μια στάση αυστηρά καθορισμένη'
    κι ουτ' έχουνε ποτέ αργία ή σκόλη
    και ώρα για ξεκούραση δοσμένη'

    Μον' όταν βράδυ τα φώτα σβήνουν
    κι η Νύχτα με το Θάνατο φιλιούνται
    εκείνες απαλά τα μάτια κλείνουν
    και δίχως να τις βλέπουμε, κοιμούνται.

    ---

    Γιώργης Χολιαστός

  27. pest avatar
    pest 26/08/2008 14:03:55

    Κύριε Χολιαστέ αν μου επιτρέπετε θα ήθελα να βάλω το ποίημα αυτό στο blog μου, με τα στοιέία σας φυσικά, με άλλα ποιήματα που μού αρέσουν.
    Pest

  28. Γ. Χ. avatar
    Γ. Χ. 23/01/2009 21:50:53

    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ


    Κ ι αφού
    οι ευρωπαίοι
    εδιώξανε τους τούρκους απ' τον τόπο
    κι έλληνες μας βαφτίσαν από κάποιους
    που παλαιά ζούσαν εδώ,
    μετά, έτσι έτοιμους, μας δώσαν μια κλωτσιά
    και από τότε πια εμείς περήφανοι γυρνάμε.

    Εκείνοι μας λαδώνουν κάθε τόσο,
    τα σύνορά μας καθορίζουν,
    τους ολυμπιακούς κάνουν αγώνες μας,
    τους τρομοκράτες μας πιάνουνε,
    μας δίνουν όπλα και πηλίκια και στολές
    και λέμε μεις "οι ένοπλες δυνάμεις μας",
    λεφτά μας δίνουνε και λέμε μεις "η οικονομία μας"...

    Όμως κι εμείς από την άλλη τους δουλεύουμε πιστά:
    τις κυβερνήσεις έχουμε που αυτοί μας λένε
    οι εφημερίδες κι οι τηλεοράσεις μας
    γράφουν και λένε ό,τι αυτοί διατάξουνε
    κι ως για μπογιά, βάζουμε μπόλικη,
    όταν σκυμμένοι τα παπούτσια τούς γυαλίζουμε.

    Και ο λαός μ' ολάνοιχτο το στόμα ακούει
    το δολοφόνο τον Καραμανλή να λέει
    πως η Ελλάδα-επιτέλους!...ειν' ελεύθερη…

    G. H.