#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2012 22:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζισκάρ Ντ’ Εστέν: «Η Ελλάδα είναι μια χώρα της Ανατολής και κακώς τη δεχθήκαμε στην Ευρώπη»



Δεν πρόκειται για μια δήλωση κάποιου «ιέρακα» της ευρωπαϊκής πολιτικής σκηνής που επιλέγει να χρησιμοποιήσει την κρίση για μικροπολιτικούς λόγους, αλλά για την πεποίθηση ενός από τους «φίλους» της Ελλάδας, ο οποίος χαρακτηρίζει λάθος την αποδοχή μιας χώρας σαν την Ελλάδα στην Ευρώπη..

Ο λόγος για τον πρώην πρόεδρο της Γαλλίας Βαλερί Ζισκάρ Ντ’ Εστέν ο οποίος σε κοινή συνέντευξη με τον πρώην Καγκελάριο Χέλμουτ Σμιτ στο περιοδικό “Der Spiegel” χαρακτηρίζει ουσιαστικά λάθος εκτίμησή του την αποδοχή της χώρας μας στον σκληρό πυρήνα της Ευρώπης.

«Θυμάμαι Χέλμουτ πως είχες επιφυλάξεις για την αποδοχή της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα το 1981. Ήσουν προφανώς σοφότερος από εμένα» αναφέρει στο γερμανικό περιοδικό ο πάλαι ποτέ ένθερμος υποστηρικτής της συμμετοχής της Ελλάδας στους ευρωπαϊκούς μηχανισμούς.

Οι δύο πρώην Ευρωπαίοι ηγέτες δηλώνουν βέβαιοι για τη διατήρηση της ευρωζώνης αλλά ζητούν συγκεκριμένες αλλαγές και κυρίως να μην γίνει αποδεκτή καμία χώρα στο ευρώ, πέρα από την Πολωνία. «Ήδη 17 χώρες είναι πάρα πολλές» ανέφερε ο πρώην Καγκελάριος Σμιτ ο οποίος ζήτησε από κοινού με τον Βαλερί Ζισκάρ Ντ’ Εστέν να μετατραπεί η ευρωζώνη σε μια «Ευρώπη πρώτης ταχύτητας» εκ των οποίων οι 17 χώρες να μετεξελιχθούν σε Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης. Η Ελλάδα δεν μπορεί να εκδιωχθεί από το ευρώ. Αν δεν θέλει η χώρα και δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στις υποχρεώσεις της θα αποχωρήσει μόνη της. ¨Όταν είσαι μέλος κάποιας ομάδας πρέπει να μάθεις να παίζεις με τους κανόνες»

http://www.protothema.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/09/2012 22:12:07

    Μιλάμε για υπαλλήλους του συστήματος που τώρα που βρίσκονται στη σύνταξη λένε ότι τους κατεβαίνει; Έχουν οι δυτικοευρωπαίοι μούτρα να μιλούνν έτσι για τη χώρα που κατέστρεψαν ή εμπόδισαν την προοδό της σκοπίμως; Με βασιλιάδες, χούντες, εμφυλίους και πολέμους; Βρε, ραμολιμέντα, αν δεν υπήρχαν Έλληνες, δε θα υπήρχε Ευρώπη, παρά μόνο κάτι βάρβαρες εθνότητες που θα έτρωγαν η μία την άλλη όπως μέχρι το Μεσαίωνα έκαναν οι πρόγονοί σας. Ξετσίπωτοι!

    • Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
      Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) @ Γεώργιος Τ. 14/09/2012 09:30:34

      Ετσι!!!!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Γεώργιος Τ. 14/09/2012 11:49:38

      Oι βασιλιαδες και οι χουντες ησαν δικη μας εσωτερικη υποθεση.Το μονο που θυμαμαι να εκαναν οι Ευρωπαιοι επι χουντας ειναι προπαγανδα κατα του καθεστωτος,παγωμα των σχεσεων ΕΟΚ - Ελλαδος και αποβολη απο το Συμβουλιο της Ευρωπης.

      • τάσος avatar
        τάσος @ ψυχραιμια 14/09/2012 12:31:47

        εγγλέζικη και αμερικάνικη υπόθεση αντίστοιχα, πιο συγκεκριμένα.

      • Lampros avatar
        Lampros @ ψυχραιμια 14/09/2012 17:45:44

        Oι βασιλιαδες και οι χουντες ησαν δικη μας εσωτερικη υποθεση.

        Πέρα του ότι το βασιλειά μας τον κοτσάρανε από την αρχή οι «προστάτιδες δυνάμεις», την εποχή εκείνη κουμάντο εδώ έκαναν οι Αγγλο-Αμερικάνοι.

        Δική μας «εσωτερική υπόθεση» ήταν αν θα πάει ο πρωθυπουργός στην τουαλέτα. Για τα άλλα, ρωτούσε πρώτα την Πρεσβεία.

  2. ωχ.. avatar
    ωχ.. 13/09/2012 22:12:18

    Ωχ..δεν αντεχω την αληθεια..και εγω νομιζα οτι ειμαστε κατι ιδιαιτερο..
    Αλλα μαλλον δεν διαφερουμε απο τους τουρκους,ιρακινους,ιρανους,αραβες..και παλι ωχ..

  3. Enzo avatar
    Enzo 13/09/2012 22:20:10

    ο Καραμανλης ειπε οτι ανηκουμε εις την Δυση, εγω δεν το ειπα ποτε.
    Αλλοι εκαναν το λαθος.

    • τάσος avatar
      τάσος @ Enzo 14/09/2012 13:25:23

      υπό την έννοια ότι το οικόπεδο είναι αμερικάνικο το είπε.

  4. Γυάλινη σφαίρα avatar
    Γυάλινη σφαίρα 13/09/2012 22:27:15

    κι εσείς μεσιέ, δεν έχετε καμιά συμβολή στο "ανατολίτικο" μας προφίλ; όπλα, υποβρύχια, τανκς, μίζες.... απολύτως καμία; ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΔΕΣ. ΡΑΜΟΛΙΜΕΝΤΑ. ΚΝΩΔΑΛΑ.... Φέρε πίσω την Αφροδίτης της Μήλου, απολίτιστο και βάρβαρο ανθρωπάκι, και έλα μετά για νουθεσίες....

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ Γυάλινη σφαίρα 13/09/2012 23:22:21

      Εταιροπροσδιοριζόμαστε. Πάντα για όλα φταίνε οι άλλοι και πάντα από τα βάσανά μας οι άλλοι θα μας σώσουν. Ένας λαός 4000 χρόνων μωρό.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Στρυμών 13/09/2012 23:39:06

        +100000000000
        Οχι μωρο.Κατι χειροτερο:αιωνια προεφηβος.
        Το να βριζεις την μανα σου(Πατριδα),και να
        επαναστατεις εναντιον του πατερα σου(Κρατος),
        ειναι αποκλειστικο και αιωνιο αθλημα τουτου του λαου.

        • GLAD avatar
          GLAD @ Δικερως 14/09/2012 13:25:49

          Σωστό. Και ξέρετε σε αυτή την ηλικία με τι ασχολείται με πάθος ο προέφηβος.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Στρυμών 14/09/2012 01:46:24

        ΕτΑΙροπροσδιοριζόμαστε όντως !! Της εταίρας το κιγκλίδωμα δηλαδή.

  5. Νοσφιστης avatar
    Νοσφιστης 13/09/2012 22:28:18

    Μεγάλη αλήθεια..Ο δυτικός πολιτισμός,είτε στην χριστιανική εκδοχή του,είτε στη νεωτερική-μετανεωτερική,είναι ξένος τόσο με την αρχαιοελληνική όσο και με την Βυζαντινή παράδοση..Το καταγωγικό ψέμα-ξέρω αυτό θα ενοχλήσει πολλούς-της σύγχρονης Ελλάδας είναι το "Ανήκομεν εις την Δύσην"..

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Νοσφιστης 14/09/2012 01:47:50

      Μπα, είμαστε αθεράπευτα ανατολή. Σε αντίθεση με τους αρχαίους ημών κλπ κλπ

      • Lampros avatar
        Lampros @ TARAMAS 14/09/2012 17:56:09

        Μπα, είμαστε αθεράπευτα ανατολή. Σε αντίθεση με τους αρχαίους ημών κλπ κλπ

        Ούτε Ανατολή είμαστε, ούτε Δύση. Ούτε οι αρχαίοι ήταν Δύση.

        Η Δύση στηρίζεται σε τελείως άλλες αρχές και αξίες, απλά παραμύθιασε τον κόσμο ότι κληρονόμησε αυτή των Αριστοτέλη, τον Πλάτωνα κλπ για λόγους πρεστίζ.

        Κάτι κουτοί, τώρα, θεωρούν ότι η Ανατολή γενικά είναι μπας κλας, και θέλουν να ανήκουμε στην «Δύση».

        Είναι επειδή βρωμούσε το χνώτο τους από την πείνα το '60-'80, και πήγαιναν στην Ευρώπη και έβλεπαν ότι έχουν κάτι παραπάνω να φάνε και κάτι γκάντζετς περισσότερα. Άμα ήταν δε αριστεροί, ζήλευαν και το Μπρέχτ, 2-3 φιλοσόφους, και ότι άκουγαν έντεχνη μουσική και όχι Βαμβακάρη και Τσιτσάνη.

        Το «ανήκουμε εις την Δύσι» δεν είναι καμμιά βαθιά πολιτισμική διαπίστωση, είναι ο καυμός που ξυπόλητου που εντυπωσιάζεται από το δυτικό παπουτσάδικο.

        Δεν ανήκουμε ούτε στην Δύση, ούτε στην Ανατολή. Έχουμε επιρροές από την παλαιά Ανατολή, και έχουμε το δικό μας πολιτισμό που ενέπνευσε τη Δύση, αλλά δεν είναι ο Δυτικός. Και έχουμε επιπλέον και την βυζαντινή του σύνθεση.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Νοσφιστης 14/09/2012 12:23:07

      ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ και με τα δύο χέρια !!!!!!!!!!!!
      Το έχω ξαναγράψει σε αυτό τον ιστότοπο και θα το γράψω και τώρα: κάποιοι τα λένε και τα γράφουν εδώ και 40 ΧΡΟΝΙΑ (Χ.Γιανναράς και άλλοι) αλλά επιλέγουμε να ακούσουμε άλλους, λιγότερο οδυνηρούς αλλά και περισσότερο ΆΣΧΕΤΟΥΣ (είτε λόγω αγραμματοσύνης είτε λόγω κομπλεξισμού και εθελοδουλείας) με αυτό που αποκαλούμε ελληνικότητα, ως πρόταση πολιτισμού και στάση ζωής (και όχι ως φτηνό ιδεολόγημα και ρητορεία τύπου Καρατζαφέρη-Γεωργιάδη ή εθνοφυλετικό πρωτογονισμό τύπου χρυσής αυγής).
      Αποδεχόμαστε άκριτα, καταπίνουμε με βουλιμία, ότι μας σερβίρει η Εσπερία, επειδή είναι "μοδέρνο", "προοδευτικό"....
      Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι ο άκριτος, ολοκληρωτικός εκδυτικισμός, μπορεί να επιφέρει ακόμη και το ιστορικό μας τέλος (αν δεν έχει ήδη συντελεσθεί...), όχι ως εδαφική οντότητα, αλλά ως πολιτιστική πρόταση, ως ιδιαιτερότητα που έχει κάτι σπουδαίο να κομίσει στην παγκόσμια κοινότητα!!!

  6. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 13/09/2012 22:36:25

    Ε, τότε, να μην χρησιμοποιεί το όνομα Ευρώπη, γιατί είναι... ανατολίτικο... Καλύτερα να βλέπει μεξικάνικα σίριαλ όπως κάνουν οι συνομήλικοί του και ν'αφήσει τις συνεντεύξεις...

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Γιώργος1 13/09/2012 23:39:45

      Ενω οι Ελληνες τα τουρκικα...

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 13/09/2012 22:37:58

    Mετά από 33 χρόνια της Ελλάδας-Μέλους της Ε.Ε., o κ. Ζισκάρ Ντ’ Εστέν αυτοαναιρείται: http://bit.ly/QeDkIl

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ η Dimi 14/09/2012 19:33:17

      Όχι , αγαπητέ.Οι Έλληνες έχασαν την ευκαιρία που τους δόθηκε όλες αυτές τις δεκαετίες να γίνουν ένα σύγχρονο δυτικοευρωπαϊκό κράτος με σεβασμό στον πολίτη και ανεπτυγμένο αίσθημα ευθύνης και συνευθύνης. Αν δεν πάψουμε να κοιτάμε πάντα απέναντι για να δούμε τη δική μας πορεία δεν πρόκειται ποτέ να σωθούμε.Άλλωστε το πρώτο βήμα για διορθώσει κάποιος τα λάθη του είναι να τα δει και να τα αποδεχτεί.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Στρυμών 15/09/2012 11:07:14

        @Στρυμών Kαι την αυτοκριτική μας κάνουμε, αν και τo πρασινο-σοβιέτ Ουδέποτε ψηφίσαμε. Και τα λάθη μας (4 πιστωτικές κάρτες) αναγνωρίσαμε και διορθώσαμε και όλες τις ακυρώσαμε και τις αποπληρώνουμε. Και όσο ζούμε, το ίδιο λάθος ΔΕΝ πρόκειται να επαναλάβουμε.
        «Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω» είπε ο Ιησούς. Και ο πολύς κύριος Ζισκάρ, με τα λόγια και τις πράξεις του και αυτοαναιρείται και δημοσίως ανεπανόρθωτα εκτίθεται.
        Φιλικά, η Dimi (γένους θηλυκού)

        • Στρυμών avatar
          Στρυμών @ η Dimi 15/09/2012 13:19:07

          Συγγνώμη για την αβλεψία μου.Θέλω να ξέρεις πως κι εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά που λέει ο συγκεκριμένος άνθρωπος.Πρέπει όμως να γνωρίζουμε όλοι μας πως οι ξένοι , άτομα ή κοινωνίες ολόκληρες , δεν μας αξιολογούν σαν πρόσωπα και δεν μας κρίνουν ανάλογα.Δεν είναι και υποχρεωμένοι να το κάνουν αυτό.Βλέπουν σύνολη την ελληνική κοινωνία και πολιτεία και έτσι μας αντιμετωπίζουν.Επίσης θεωρώ πολύ αποπροσανατολιστικό να ασχολούμαστε συνεχώς με το τι είπε η κάθε μικρή ή μεγάλη προσωπικότητα και να μην κοιτάμε να μαζέψουμε μόνοι μας αυτά που πρέπει.

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Στρυμών 15/09/2012 18:48:37

            @Στρυμών "ο σιωπών δοκεί συναινείν". Και όταν αυτοαναιρούμενες, προσβλητικές γιά τη πατρίδα μας απόψεις και θέσεις κάνουν τον γύρο του κόσμου, όταν αυτές δημοσίως από διεθνούς εμβέλειας προσωπικότητες εκφράζονται, τότε ναι, και οι κρίνοντες κρίνονται. Από τον 4/10/2009, αμέτρητες ύβρεις και οι χειρονομίες από "δανειστές" και λαθραίους-εποίκους έχουμε ήδη (ατιμώρητα) ανεχθεί.
            Καλό σαββατοκύριακο να έχουμε.

  8. usound avatar
    usound 13/09/2012 22:38:27

    Όσο παραβλέπουμε πώς μας βλέπουν οι άλλοι, κι επικαλούμαστε την ιστορία προχριστιανικών προγόνων, κατρακυλάμε.Κατ'ουσίαν ζητάμε την εσαεί πληρωμή τής προσφοράς μας στον πολιτισμό,πίνοντας φραπεδιές κι απαιτώντας διαχρονική αποζημίωση.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ usound 14/09/2012 01:50:23

      Μ΄άλλα λόγια να βγούμε στη σύνταξη! Το όνειρο του Έλληνα! Δουλέψαμε στα αρχαία χρόνια, σας κάναμε ανθρώπους βαλανιδοφάγοι βάρβαροι, ταΐστε μας τώρα μέχρι να πεθάνουμε (σα λαός, δηλ. σε καμμιά δεκαριά χρόνια).

  9. δημης avatar
    δημης 13/09/2012 22:38:34

    "Η Ελλάδα δεν μπορεί να εκδιωχθεί από το ευρώ. Αν δεν θέλει η χώρα και δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στις υποχρεώσεις της θα αποχωρήσει μόνη της. ¨Όταν είσαι μέλος κάποιας ομάδας πρέπει να μάθεις να παίζεις με τους κανόνες»"......
    ΜΑΛΙΣΤΑ.....
    -ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΥΣ..ΚΑΝΟΝΕΣ.....
    1. ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ -ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΑΣ ΚΑΙ Η...ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΑΦΑΙΜΑΞΗΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙ.....
    2.ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΤΗΣ..ΟΜΑΔΟΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ ΠΟΥ ...ΓΕΡΝΟΥΝ (ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΟΡΘΙΟΙ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΗΣ....
    3.ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΔΑΝΕΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΦΡΕΓΑΤΕΣ -ΤΑΝΚΣ ΕΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΟΥΛΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ (ΕΚΤΟΣ ΟΜΑΔΟΣ..) ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΕΙΛΕΙ....ΠΡΟΣ ΙΔΙΟΝ ΟΦΕΛΟΣ...
    4.
    5.
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ,ΚΥΡΙΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ..ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΑΣ...
    ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟ..ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΑΣ , ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΔΙΚΗ ΣΑΣ Η ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ ΜΗΚΕ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ..,ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ , ΘΥΜΙΣΤΕ ΜΑΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Η ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΗΝ..ΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ....
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

  10. ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
    ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 13/09/2012 22:38:39

    Ο Σουλεϊμάν είναι πρώτος σε τηλεθέαση...

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 13/09/2012 23:19:35

      1000000000000000000000000000000000000

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 13/09/2012 23:35:21

      Ωχ,τι το'θελες τωρα αυτο.

    • George avatar
      George @ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 14/09/2012 00:50:03

      και πριν τα τούρκικα πρώτα σε τηλεθέαση ήταν τα μαξικάνικα, τα βραζιλιάνικα κλπ

      Η αγωνία και ο πόθος της μέσης (ίσως και λίγο πιο κάτω) ελληνίδας νοικοκυράς για χλιδή και λούσα είναι ανίκητος

      Πχ. η κυρία Τσοχατζοπούλου

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 14/09/2012 11:51:57

      Και σε ολους τους τελικους παγκοσμιου κυπελλου ποδοσφαιρου που θυμαμαι εγω η μεγαλη πλειοψηφια των Ελληνων ειναι κατα των Ευρωπαιων εταιρων μας και υπερ των Νοτιοαμερικανων.

      • Lampros avatar
        Lampros @ ψυχραιμια 14/09/2012 17:48:10

        Και γιατί να είναι υπερ των «εταίρων μας»;

        Πρώτον μας έχουν ξεσκίσει, δεύτερον έχουνε ξεσκίσει τον υπόλοιπο πλανήτη με τις αποικίες τους, τους Α και Β παγκόσμιους πολέμους τους, τις επεμβάσεις τους, κλπ κλπ.

        Και δεύτερον, παίζουν πολύ χειρότερη μπάλα από τους Νοτιοαμερικανούς, πήραν το ποδόσφαιρο οι Γερμανοί και το έκαναν επιστήμη για κτηνώδη ρομποτάκια από ανθρώπινη τέχνη αέρινη.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Lampros 14/09/2012 22:02:28

          Eιπα εγω να ειναι;Απλως ανεφερα ενα επιχειρημα υπερ των τωρινων αποψεων Ζισκαρ.

  11. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 13/09/2012 22:48:58

    Κάτι τέτοιους (Βαλερί και Χέλμουτ) ο Εθνάρχης τους είχε για προσάναμα.
    Είχε απόλυτη επίγνωση ότι το ελλαδικό κράτος ήταν απίστευτα μικρό και λίγο στα πάντα συγκρίνοντάς το με την ιστορία του Ελληνικού Έθνους και με αυτό που προσπαθούσε ως κρατικό-νομικό κέλυφος να εκφράσει.
    Αν λοιπόν πάρουμε τα δεδομένα της στιγμής (και ως στιγμή ορίζω τις τρέχουσες δεκαετίες στην Ιστορία) σίγουρα ο Ντ΄Εστέν έχει δίκιο. Όπως δίκιο είχε και ο Σμίτ, ο οποίος έχει γράψει σε βιβλίο του για το πόσο άβολα πέρασε τις διακοπές του ένα καλοκαίρι της δεκαετίας του ΄70 (καλεσμένος του Εθνάρχη), έχοντας κυριολεκτικά κολλημένο πάνω του τον Καραμανλή για να τον πείσει να άρει τις επιφυλάξεις του για την Ελλάδα, πράγμα που τελικά έγινε.
    Όμως ο Εθνάρχης (κι ας μην αρέσει σε πολλούς ο όρος που χρησιμοποιώ), μας έριξε στη θάλασσα παρέχοντάς μας ένα χώρο που είχε πολλά εφόδια (ΜΟΠ, Πακέτα, κ.λ.π) ,όχι μόνο για να μάθουμε κολύμπι, αλλά για να γίνουμε πρωταθλητές.
    Το γεγονός ότι όλοι οι διάδοχοί του στην πρωθυπουργία ήταν από ελάχιστοι έως αποδεκτά μέτριοι, δεν είναι κάτι που φταίει αυτός.
    Εδώ κολλάει ο φαταούλας Πάγκαλος και το '' μαζί τα φάγαμε'' μάλλον πρέπει να γίνει ΄΄μαζί τα σκα.ώσαμε΄΄. Κάτι όμως που έκαναν κατά κάποιο τρόπο και οι μικροί Πορτογάλλοι, οι μικροί Ιρλανδοί, οι μεσαίοι Ισπανοί και οι μεγάλοι Ιταλοί.
    Εμείς τους ψηφίζαμε, εμείς τους λατρέψαμε, εμείς τους επιτρέψαμε να μας εκμαυλίσουν και διαφθείρουν.
    Ποιος είπε ότι η Δημοκρατία είναι ένα εύκολο και, καλό και δίκαιο πολίτευμα;
    Απλά ακόμη δεν έχουμε κάποιο καλύτερο για να το αντικαταστήσουμε (σε ελεύθερη μετάφραση είναι λόγια του Τσώρτσιλ ).
    Αυθαίρετο αλλά όχι παράλογο Συμπέρασμα: Ναι ως κρατική οντότητα είμαστε μια κατηγορία μόνοι μας, αλλά -ως πακέτο -χωρίς εμάς ενιαία Ευρώπη δεν υπάρχει. Όλα τ΄άλλα είναι εκ του πονηρού.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 13/09/2012 23:41:41

      Σωστος.

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 14/09/2012 05:43:54

      Δυστυχώς για μας έφυγε πολύ νωρίς ο Εθνάρχης.Σήμερα θα ήταν ο μόνος που θα μπορούσε να "κάνει" κάτι.

    • GLAD avatar
      GLAD @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 14/09/2012 13:37:02

      Έτσι έχουν τα πράγματα και μόνο έτσι.

  12. Spyros STavropoulos avatar
    Spyros STavropoulos 13/09/2012 22:50:46

    Στην ΕΕ δεν μας δέχτηκαν έτσι απλα μας ΕΒΑΛΕ ο Καραμανλής με μεγάλο αγώνα αλλα και με την αξία μας!
    Το 1961 που η Ελλάδα έγινε η πρώτη χώρα δορυφόρος της ΕΟΚ είχαμε το δεύτερο μεγαλύτερο ρυθμό ανάπτυξης στον ΚΟΣΜΟ και η δράχμη ( και ας μην το πιστεύουμε σήμερα)ήταν το ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΟ νόμισμα του κόσμου πάνω και απο την χρυσή Αγγλική λίρα.
    Το 1979 που ένταχθηκαμε πλήρως ήμασταν ένα περήφανο και δυνατο κράτος .... μετα ΠΑΣΟΚ...
    Ότι και να λένε αυτοι οι αντικειμενικά μεγάλοι ηγέτες της Ευρώπης που πρεπει να τους σεβόμαστε, εγω λέω ότι είμαστε στην ΕΕ γιατι μας έβαλε μόνος του ο δικός μας μεγάλος Ευρωπαίος ηγέτης Κ. Καραμανλής

    • anideos avatar
      anideos @ Spyros STavropoulos 14/09/2012 02:49:05

      '' Το 1961 που η Ελλάδα έγινε η πρώτη χώρα δορυφόρος της ΕΟΚ είχαμε το δεύτερο μεγαλύτερο ρυθμό ανάπτυξης στον ΚΟΣΜΟ''
      Σωστα πισω μονο απο την Ιαπωνια....
      Μετα ηρθε ο Γερος της δημοκρατιας...
      Γερος της δημοκρατιας ο ανθρωπος που εχει φερει τα μεγαλητερα ισως δεινα στην πατριδα μετα την μικρασιατηκη καταστροφη.
      Ο ανθρωπος που με δικη του κυβερνηση εβαλε την Ελλαδα στον εμφυλιο.
      Εφερε τη χουντα με τα τερτιπια του να θελει να καμαρωσει τον κανακαρη του υπουργο εθνηκης αμυνης στο προσκηνειο...
      Εκανε το λα'ι'κισμο πολιτικη επιστημη...

    • aleka avatar
      aleka @ Spyros STavropoulos 14/09/2012 20:31:15

      Ξέρετε εκτός από την πολιτική υπάρχει και η βιολογία. Και κανείς μέχρι τώρα δεν ξεπέρασε τους κανόνες της.

  13. λαλακης avatar
    λαλακης 13/09/2012 22:55:53

    Ο τυπας ειπε την αληθεια!!!
    Δεν ειμαστε Ευρωπη , ανοικουμε μαλλον στη Μεση Ανατολη και στα Βαλκανια.
    Περισσοτερα κοινα εχουμε με τη Λατ. Αμερικη παρα με την Ευρωπη.
    Στην ουσια ειμαστε η αρχη του Τριτου κοσμου.

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ λαλακης 14/09/2012 00:28:19

      Ασφαλώς Λαλάκη ταιριάζουμε περισσότερο με τους βαλκάνιους γείτονες και τους μεσογειακούς λαούς, τους απογόνους των Ιβήρων, Ρωμαίων, Αιγυπτίων, Περσών, Αράβων και άλλων μεγάλων λαών της Ιστορίας παρά με τους ψυχρόαιμους απογόνους των Βίκινγκ, Βανδάλων, Γότθων, Σαξόνων, Γαλατών και Κελτών των οποίων τα πνευματικά και υλικά μνημεία δεν μπορεί κανείς να τα δει και να τα μελετήσει στην Ευρώπη, στην Ασία και στην Αφρική διότι απλούστατα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ πέραν του Στόουνχεντζ.
      Οι συναισθηματικές μας αντιδράσεις ταιριάζουν με των Ιταλών, Ισπανών, Πορτογάλων, Τούρκων, Βουλγάρων, Σέρβων, Αράβων, Ισραηλινών, Παλαιστινίων πολύ περισσότερο από όσο με των Γερμανοαυστριακών, Άγγλων (όχι Ιρλανδών και Σκοτσέζων), Φινλανδών, Δανών, Ολλανδών και άλλων από τα βόρεια εκείνα μέρη.
      ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΕΠΑΝΩ. Ήταν λάθος πολιτισμικό και εν τέλει πολιτικό το ότι εμείς οι Μεσόγειοι, οι λουσμένοι από τον ήλιο, οι μαθημένοι στο μέτρο και στη λιτότητα, στις αξίες και στην παράδοση, στη φιλοξενία και την ευθυμία να συνδεθούμε τόσο στενά (οικονομικά και πολιτικά) με τους κατοίκους της ηπειρωτικής και της βόρειας Ευρώπης. Η απόφαση ήταν του "εθνάρχη" γιατί πίστευε ίσως ότι μόνο έτσι ο Έλληνας θα μπορούσε να κυβερνηθεί. Ε, μάλλον έκανε λάθος. Κανένας δεν μπορεί να κυβερνήσει τον Έλληνα παρά μόνον ένας άλλος Έλληνας.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 14/09/2012 01:28:14

        " οι μαθημένοι στο μέτρο και στη λιτότητα".
        Εσκασα απ'το γελιο βρε ευλογημενε,μπα σε καλο σου
        βραδυατικα.

        • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
          ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ Δικερως 14/09/2012 07:15:53

          Εννοώ ότι το είχαμε συνηθίσει και έτσι ήμασταν κάποτε. Συμφωνώ ότι το ξεμάθαμε.

          • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
            ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 14/09/2012 07:17:14

            Για τα υπόλοιπα, πέρα από το μέτρο και τη λιτότητα, Δίκερε συμφωνείς ή σαν γνήσιος Έλληνας επικεντρώνεις μόνο στο σημείο που διαφωνείς ή μπορείς να ειρωνευτείς;

          • Tania avatar
            Tania @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 14/09/2012 13:47:03

            Πριν 2000 χρόνια για την ακρίβεια....Lol

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Tania 14/09/2012 16:29:26

            Τότε γεννήθηκε ο Κοραής;

        • Μαθηματικός avatar
          Μαθηματικός @ Δικερως 14/09/2012 12:34:11

          @Δικερως :
          Προφανώς ο ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ εννοεί τον τρόπο ζωής όπως τον δίδαξαν και εφάρμοσαν οι αρχαίοι Έλληνες και όχι το νεωτερικό απολειφάδι που είμαστε τα τελευταία (περίπου) 150 χρόνια.
          Μη και δεν μας πούν Ευρωπαίους.....

  14. GO avatar
    GO 13/09/2012 23:01:17

    Μωραίνει Κύριος...

  15. εξαρχεας avatar
    εξαρχεας 13/09/2012 23:23:44

    ο λάος όμως έκανε το ΄81 μια ολέθρια επιλογή και τώρα πληρώνει τις συνέπειες, έτσι είναι το προνόμιο να επιλέγεις τους κυβερνήτες σου, έχει και κάποιες ευθύνες.

  16. Στρυμών avatar
    Στρυμών 13/09/2012 23:28:28

    Δεν μας αρέσουν οι αλήθειες. Θέλουμε συναισθηματικές αντιδράσεις και συναισθηματικές ψυχολογικές στηρίξεις. Μα δεν βλέπουμε την κατάντια μας;Αν δεν την παραδεχτούμε τότε πως ελπίζουμε να την αλλάξουμε;Γιατί έχει άδικο ο άνθρωπος σ' αυτά που λέει;Δεν βλέπουμε τι γίνεται στον τόπο εδώ και δεκαετίες;

  17. anideos avatar
    anideos 13/09/2012 23:37:36

    Δεν βλεπω κατι το μεμπτο στη δηλωση, ουτε και καποια στρευλωση στην ιστορια.
    Οταν ο Σμιντ ελεγε πως η Ελλαδα θα εμπαινε στην ΕΟΚ μονο πανω απο το πτωμα του ειχε δικιο σε σχεση με τον Γαλλο που ειχε αντιθετη γνωμη.
    Οταν ο Εντμουντ Στο΄ι΄μπερ ελεγε για τραγηκες εξεληξεις με εισοδο της Ελλαδας και Πορτογαλιας στο κοινο νομισμα εναντια σε ολους, προκαλουσε το χλευασμο στις πρωτευουσες ανα την ΕΕ, οιδε Γερμανοι σοσιαλιστες αντιπαλοι του τον αποκαλουσαν ολοι γραφικο.
    Γενικα υπαρχουν παντα ανθρωποι διορατηκοι που στο βωμο της δημοκρατιας ειτε κανουν την παπια ειτε δεν ακουγεται η φωνη τους τοσο καθαρα οσο θα επρεπε, ειτε παρακαμπτεται λογο πλειοψηφειας .

  18. Decodex avatar
    Decodex 13/09/2012 23:43:19

    Οι κανονες αυτοι εχουν βασιστει επανω στις αρχες των "γονιων" σας κυριε...αν αποποιηθειτε αυτους τοτε να ξαναγυρισετε στο γνωστο σας μεσαιωνα...μας χρωστατε αυτο που ειστε σημερα και τα πνευματικα δικαιωματα θα πρεπει να πληρωνονται εσαει... Αυτο αφορα κατι που λεγεται Ελληνικη Παιδεια.
    Γελοιοι Ευρωπαιοι...την Ελλαδα θα επρεπε να τη φυλατε σαν κορη οφθαλμου...

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Decodex 14/09/2012 00:05:50

      Μετα συγχωρησεως,
      ισως θα'πρεπε να την φυλατε εσεις πρωτιστως(την Ελλαδα).
      Νομιζω πως σ'εσας δεν χρωστουν τιποτε οι Φραγκοι.
      Στους προγονους σας ισως.
      Τελευταιως.παντως,φαινεται πως τους χρωστατε εσεις.

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 14/09/2012 00:04:01

    “Οι Ελληνες πρέπει να κατανοήσουν ότι η Ελλάδα και ο Ελληνισμός και Ολη η Διανοητική της Παραγωγή, ήταν ο μεγάλος πονοκέφαλος του εκάστοτε “υπερ-συστήματος.” Αυτό συμβαίνει από την εποχή του Βυζαντίου. Δεν είναι τυχαίο ότι απηγορεύθη και η ονομασία “Eλλάς”. Hταν αδίκημα μεγάλο. Δηλαδή, πέθαινες! Εκτιμώ ότι η Ελλάδα σήμερα, βρίσκεται, είναι πεποίθησή μου αυτή, μπροστά σε μία επιχείρηση “Τελικής Λύσεως”. To επιχείρησαν πάρα πολλές φορές. Δεν γινόταν. Φαίνεται ότι η φράση του Χαριλάου Τρικούπη: “Η Ελλάς πέπρωται να ζήσει και θα ζήσει” καταφέρνουν οι Έλληνες να το κάνουν πραγματικότητα αυτό. Γι αυτό τώρα, με τον πολιτισμικό ιμπεριαλισμό που διενεργείται, με τις “μεταμοντέρνες” και τις “επιστημονικοφανείς θεωρίες”, που ξεκινούν από τη Τέχνη, την Αγωγή, κάποιους χώρους της επιστήμης (sciences) που παραμένουν ευτυχώς αλώβητες ακόμα, επιχειρείται στη χώρα αυτή, μία “Tελική Λύση”, δηλαδή, μία “Εθνοκτονία εν εξελίξει”.

    H Eλλάδα θα μπορούσε να ζει μόνον αξιοποιώντας Προϊστορία και Ιστορία και να δουλεύουν οι Έλληνες από χόμπι. Αν βάλουμε και το υπέδαφος.. αν μας πληρώνανε γι αυτό που λένε οι ξένοι ότι “θάπρεπε να καταβάλουν ένα μικρό φόρο κάθε φορά που χρησιμοποιούν τις νευραλγικότερες του Πολιτισμού και της Κοινωνίας Έννοιες, που είναι Ελληνική Παραγωγή”, το αντιλαμβάνεσθε.. Αντ’ αυτού, η Ελλάδα αυτή τη στιγμή, έγινε προτεκτοράτο και το ξέρουμε όλοι.

    Τι έχω να προτείνω έτσι ως μία πρόταση: Παρακαλώ τους Έλληνες Πολίτες να Μην τους επιτρέψουν να τους μεταβάλουν “σε δειλούς, μοιραίους και άβουλους αντάμα” (Βάρναλης). Να ξέρουν ότι ο Έλληνας, είναι από τη φύση του. Από τη φύση του: δεν υπάρχουν περιούσιοι λαοί. Υπάρχουν Περιούσιοι Τόποι! Και ο Ελληνικός, είναι ο μοναδικός στον πλανήτη! Και αν είχα εδώ τον Μαργιολάκο, τον συνάδελφό μου Ομότιμο Καθηγητή, θα σας το αποδείκνυε από την Γεωλογία του. Λοιπόν, να ξέρουν ότι ο Έλληνας είναι: μεγάθυμος, εύψυχος, και όπως έλεγαν οι πρόγονοί του, αν ζητάμε όλα τα πλάσματα τη χαρά, εύδαιμον (το χαρούμενο, το ευτυχισμένο), είναι το ελεύθερο. Αλλά δεν μπορεί να είναι ελεύθερο, παρά μόνο το εύψυχο. «…τὸ εὔδαιμον τὸ ἐλεύθερον, τὸ δ' ἐλεύθερον τὸ εὔψυχον…». Φρόνιμα λοιπόν, πάνω και μέσα σ’ όλα αυτά, και ν’ αποφασίσουμε να τιμωρήσουμε με οποιονδήποτε τρόπο, αυτούς που μας προδίδουν. Και η τιμωρία είναι: Γνώση πραγματική. Όχι, παραπληροφόρηση.”

    ~Μαρία Τζάνη: Καθηγήτρια του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης).
    Εκπομπή ALTER: “Οι Πύλες του Μυστηρίου” 08-05-2010.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ η Dimi 14/09/2012 01:11:15

      Οι Ελληνες δεν εχουν να φοβουνται κανεναν.
      Οι Ελληνες,επισης,δεν εχουν αναγκη την αρχαιοχτυπημενη κυρια Μαρια,ουτε τον υλιστη και μαρξιστη Βαρναλη.
      Οι Ελληνες διαφερουν απο τους αλλους λαους.
      Οπως και οι αλλοι λαοι απο τους Ελληνες αλλωστε.
      Οι Ελληνες,κατα κορον,ειναι(οχι κατα πλειοψηφιαν)αξιολογοι.
      Αρκει οι πατεραδες τους να μην τους εκαναν τεμπεληδες και επιτηδειους,εξαρτημενους απο ιδεολογηματα,μιζερους,
      κλαψιαρηδες και κουτοπονηρους.
      Τοτε μεταμορφωνονται σε Νεοελλαδιτες,οι οποιοι αλλωστε ειναι
      και οι πανικοβλητοι της εποχης.
      (Βλεπε τον ορισμο του βλακος,ως κοινωνικη κατηγορια,μεσα απο την
      Θεωρια του κοινωνικου διαφορισμου).

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Δικερως 14/09/2012 01:15:22

        Με αυτές τις αντιλήψεις και τα στερεότυπα δεν είναι ν’ απορούμε για το μισό βήμα μπροστά και τα πέντε πίσω που κάνουμε

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ η Dimi 14/09/2012 01:24:59

          Εξηγηθειτε παρακαλω και ενημερωστε με
          περι των στρεβλων μου αντιληψεων,οπως
          και περι των στερεοτυπων εξ'αιτιας των οποιων
          οπισθοδρομουμε.

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ Δικερως 14/09/2012 01:37:23

            Οκ,καληνυχτα τοτε.
            Ες αυριον.

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Δικερως 14/09/2012 01:54:12

            Δικερως, καλό ξημέρωμα.

    • franc avatar
      franc @ η Dimi 15/09/2012 09:25:50

      Αγαπητή Dimi, μην κουράζεσαι,
      στην ανάρτησή σου με την Συνέντευξη του Νόαμ Τσόμσκι, ο μεγάλος φιλόσοφος δίνει ξεκάθαρα σταράτη την απάντηση: Oι Υπερτραπεζίτες ουτε μεγάλες συνωμοσίες οργανώνουν (Είναι δυνατόν οι Μαφιόζοι να οργανώνουν κάτι απο κοινού τη στιγμή που ξέρουν οτι την επομένη θα αληλλομαχαιρώνωνται για το ποιός θα κρατήσει ΟΛΗ τηλεία?) ούτε εχθρεύονται κανέναν. Οπως οι ληστές των τραπεζών, δεν κάνουν καμμία διάκριση ανάμεσα στα κράτη που θα χτυπήσουν με την επόμενη "κρίση".
      Αυτοι μόνο ΤΟ ΧΡΗΜΑ θέλουν. Και δή το πραγματικό. Γιατί με "εικονικό" έχουν μπουκώσει όλα τα Offshore θησαυροφυλάκιά τους.
      Βεβαίως αυτά που περιγράφεις είναι οι συνέπειες των ληστρικών τους επιδρομών κατά των ανίσχυρων κρατών τα οποία απο πρίν έχουν "χρεώσει" μέσω τακτικών τύπου Τσοχατζόπουλου...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ franc 15/09/2012 11:40:02

        Kαλημέρα Franc, when money talks, nobody checks the grammar..

  20. Σαββας avatar
    Σαββας 14/09/2012 00:41:09

    Η Δυση δεν ανηκει στην Ευρωπη. Το ονομα Ευρωπη ειναι 100% Ελληνικο, οποτε η Δυση ασ επιλεξει αλλο ονομα για να αποκαλειτε. Εκτος αυτου, οταν επερναν τις μεγαλες μας ιδεες στην αλγεβρα, φιλοσοφια, γεωγραφια, γεωμετρια, αθλητισμο, τεχνη, αρχιτεκτονικη κτλ την αποδεχονταν την Ελλαδα, τωρα θελουν να την βαλουν στο περιθωριο. Το μεγαλο λαθος της Ελλαδας ειναι που εδωσε ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΟΣ ολες αυτες τις ιδεες στην Ευρωπη και δεν τις κρατησε για τον εαυτο της οπως ο Αιγιπτιακος πολιτισμος.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Σαββας 14/09/2012 01:56:03

      Ρε τι άλλο θα ακούσουμε...

    • φαρμακογλωσσα avatar
      φαρμακογλωσσα @ Σαββας 14/09/2012 19:59:00

      ανοιξε καμμια γραμματικη...αν γραφουν ολοι ετσι, πως να μην ξεπεσει η Ελλαδα;

  21. gn avatar
    gn 14/09/2012 01:06:56

    Εμείς δώσαμε το δικαίωμα για να υπάρχουν τέτοιες κριτικές. Είμαστε ένας λαός σε παρακμή στο τέλος μιας αυτοκαταστροφικής πορείας. Αντί να κηρύττουμε φανταστικούς πολέμους στη παγκόσμια νέα τάξη πραγμάτων ας κάνουμε αυτοκριτική αναγνωρίζοντας τα λάθη μας έτσι ώστε να υποστούμε όσο το δυνατό τις λιγότερες συνέπειες....

  22. anideos avatar
    anideos 14/09/2012 02:34:29

    Μα οταν τολμησεις να πεις σε νεοελληνα ''ξυπνα μεγαλε στο 2012 ζεις''
    τοτε οπισθοδρομεις.
    Του ταραζεις τον υπνο, πως τολμας;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ anideos 14/09/2012 10:46:39

      Anideos, σωστή η παρατήρηση. Xαμένη η τόλμη. Οπωσδήποτε του συγκεκριμένου μεγάλου νεοέλληνα ο ύπνος-μανδραγόρας ταράζεται. ΠΩΣ ν΄αντέξει “Το Βάρος” το φραπόγαλο;

  23. anideos avatar
    anideos 14/09/2012 02:40:00

    Φανταστηκους πολεμους εγραψες.
    Ποσο δικιο εχεις.
    Ειμαστε ενας λαος Δον Κιχωτης.
    Μονο που δεν καβαλησαμε τον ψαρη να παρουμε σβαρνα τους ανεμομυλους,
    αλλα το καλαμι και επιμενουμε πως εχουμε δικιο επειδη ο γιατρος ειπε να μας λενε ΝΑΙ....

  24. βαγόνι avatar
    βαγόνι 14/09/2012 08:15:41

    Ε'ιμεθα λαός Ανατολικών αισθημάτων και Δυτικών επινοήσεων, δηλαδή
    η ιδανικωτέρα σύνθεσις....ουδεπόποτε ησχολήθημεν με ανοησίας φυλετικής
    καθαρότητος, ει μή μόνον με το μέγα θέμα: 'Ελληνες; - "'Απαντες, οι της
    Ελληνικής Παιδείας μετέχοντες",...ασχέτως,βεβαίως,του γεγονότος ότι
    η "καθ'ημάς"-ημών των Νεοελλήνων- Ελληνική Παιδεία δεν εμεγαλούργησεν
    εισέτι.....αλλά που θα πάει, θα πιάσουμε τον ταύρο απ' τα κέρατα!
    Πρός το παρόν Συνέλληνες, κάντε πώς δεν ακούτε κάτι τύπους σαν τον
    Giscard,που η οικογένεια του αγόραζε τίτλους ευγενείας για να ποζάρει
    ως noblesse....!
    Πρός ώρας λοιπόν...coolάρουμε...μας έχουν πιάσει στη φάκα και κιδυνεύουμε
    άμεσα.....μεταξύ μας, δεν έχουμε κάνει και λίγες χοντράδες....
    'Οθεν,υπομονή και αποφυγή αχρήστων διενέξεων ,ωσπου να βγούμε απ'τη.......
    στενή....μετά, έχει ο Θεός κι'η κούτρα μας!

    • franc avatar
      franc @ βαγόνι 14/09/2012 10:21:00

      Ζισκάρ, ο επωνομαζόμενος και "Διαμαντάκιας" που έπαιρνε "φακελλάκια" με διαμάντια για βρωμοδουλειές με τον καννίβαλο Μποκάσα και συνέτρωγε μαζί του σε τραπέζι όπου εν γνώσει του ο Μποκάσα έτρωγε τρυφερά κοψίδια μικρών παιδιών...Το 1981 δεν ήξερε οτι η "ψωροκώσταινα" είναι Ανατολίτικο κράτος. Τώρα το ανακάλυψε.
      Ούτε ξέρει οτι η Τουρκία την οποία ήθελε τόσο πολύ στην ΕΕ ήταν και Γεωγραφικά Ανατολίτικο κράτος και Μουσουλμανικό μάλιστα...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ franc 14/09/2012 11:59:14

        Ποτέ ο Ζισκαρ δεν ηθελε την Τουρκια στην ΕΕ.Παντα ηταν αντιθετος.

        • franc avatar
          franc @ ψυχραιμια 14/09/2012 13:35:48

          Απλώς δεν το έλεγε, λόγω συμφέροντος, όταν η γαλλία υπέγραφε τη συμφωνία σύνδεσης... Είπαμε, ο πελάτης έχει πάντα δίκιο κι ας είναι και γύφτος...

  25. xp avatar
    xp 14/09/2012 09:22:57

    Διαφωνω οτι ο νεοελληνικος πολιτισμος ειναι ανατολιτικος και οπισθοδρομικος .Αν το δουμε προσεκτικα ακομη και οι ανταλλαγες πληθυσμών προηγούνταν του Χιτλερ 20 χρονια . Σε όλες τις διεθνεις εξελιξεις ειμαστε μεσα! Το 1961 με την συνδεση με την ΕΟΚ ,πολλοι εντος ΕΡΕ διαφώνησαν ΕΝΤΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ, πολλοι επαγγελματο βιοτεχνες . Το 81 ο Καραμανλής ηθελε να μπουμε για να ενδυναμωθει η δημοκρατια .Μας τα πηραν χοντρα ,οι κυριοι!Με το ΣΕΚΑΜ ,με το ανοιγμα των αγορών .Το ομολογησε προσφατα και ο Ψυχαρης στο ΒΗΜΑ.
    Με το ευρώ δε χασαμε τον ελεγχο!
    Εθνική πολιτική χρειάζεται .Και αλλο πνευμα.
    Παρε παραδειγμα την Ζημενς .Παρακολουθουσε ο Χριστοφοράκος μεχρι και τον πρωθυπουργό! Με ενα 5% καθάρισε ,ξεπλυθηκε! Αν γινοταν αυτο στην Αγγλια θα επεφτε η κυβερνηση. Ποσο μαλλον που ταυτοχρονα μας λενε οι Γερμανοι διεφθαρμενους.Σημαια επρεπε να το κάνουμε.Την ιδια περιοδο ο αδελφος του πρωθυπουργου ήταν απο τους επικεφαλής της ΕΥΠ Γερμανίας.
    Εδω ομως εχουμε- και αυτο ειναι το ελαττωμα μας- την νοοτροπια του ραγια ,του φοβισμενου ,του συμπλεγματικου εναντι των εταιρων μας.Για αυτό μας βριζουν και καλα κανουν.
    Ας κάναμε μονοι μας καθαρση ,ας ζητουσαμε τον Χριστοφορακο και ας απαιτουσαμε πχ απο την Ζημενς πληρη αποκατασταση!

  26. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/09/2012 09:39:22

    Δυστυχώς έχουμε δώσει επιχειρήματα στους υπόλοιπους ευρωπαίους γι' αυτό που λένε οι γηραιοί πολιτικοί. Ισχύει όμως ταυτόχρονα ότι η Ελλάδα πρέπει να παραμείνει στον σκληρό πυρήνα της Ευρώπης και αυτό λένε στην τελευταία παράγραφο. Επομένως, η επιλογή του Κωνσταντίνου Καραμανλή ήταν σωστή. Εμείς δεν τη διαχειριστήκαμε όπως έπρεπε. Τώρα καλούμαστε να διορθώσουμε τα πράγματα. Αλλιώς μιζέρια δηλαδή ΣΥΡΙΖΑ, Χρυσή Αυγή, δραχμή, άτακτη χρεοκοπία, φτώχεια 70% κάτω από σήμερα, εθνικά προβλήματα κ.ο.κ.

  27. Γιώργος avatar
    Γιώργος 14/09/2012 09:43:27

    Αυτοί οι ανιστόρητοι "πολιτισμένοι Ευρωπαίοι" δεν θα είχαν καν την λέξη Ευρώπη να προφέρουν αν δεν ήμασταν εμείς, ας μας σεβαστούν επιτέλους οι απόγονοι του Χίτλερ και να καταλάβουν ότι και μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την σημερινή μας κατάντια φέρουν και αυτοί.

  28. Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
    Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 14/09/2012 09:45:35

    Δεν αξίζει να ασχοληθούμε με τα χούφταλα, αλλά στην περίπτωση που έχουν σώας τα φρένας ακόμη και δεν μιλάει το αλτσχάϊμερ, διαπιστώνουμε ότι μόλις ήρθαν τα δύσκολα την πέσανε όλοι στην Ελλάδα, λες και είναι η Ελλάδα που είχε πρωταγωνιστικό ρόλλο στις αποφάσεις και στον σχεδιασμό της ΕΕ και του ενιαίου νομίσματος. Για τα κενά και τις παραλήψεις είτε εσκεμμένα είτε λόγω ανικανότητας & ανοησίας κανένας δεν μιλάει.
    Το ότι έφτιαξαν ένα νέο νόμισμα το οποίο απεδέχθησαν 17 χώρες χωρίς παράλληλα να δημιουργήσουν ευρωπαϊκές εταιρείες/μηχανισμούς αξιολόγησης και μόνο αυτό το γεγονός μιλάει από μόνο του αλλά ας μη συνεχίσουμε γιατί τα λάθη τους δεν έχουν τέλος.

  29. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/09/2012 11:14:58

    Ο Ζισκάρ ήταν και έμεινε ένας αποτυχημένος κομπλεξικός πολιτικός ανάμεσα σε 2 γίγαντες: Ντε Γκώλ και Μιτερράν. Βάλτε και τον Ντελόρ, επισκιάζεται εντελώς.
    Προφανώς μπερδεύει το 1981 με το 2001.
    Αυταπάτη και άγνοια της πραγματικότητας ότι δεν θα μην γίνει αποδεκτή καμία χώρα στο ευρώ, πέρα από την Πολωνία.
    Κάποιος πρέπει να του μιλήσει για το Μαυροβούνιο ή να του χαρίσει ένα πακέτο διακοπών στο Κότορ ή στην Μπούτβα της Αδριατικής !!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 14/09/2012 11:23:27

      Κακώς ο τετραπέρατος και διαυγέστατος Χέλμουτ Σμίτ, δέχτηκε να δώσει κοινή συνέντευξη με τον φίλο και χορηγό του δικτάτορα Μποκάσα της Κεντροαφρικανικής Δημοκρατίας (γνωστό στη Γαλλία και ως "διαμαντάκια" για τα δώρα που δεχόταν).
      Και που μετά την ήττα του από τον Μιτεράν (1981) για την προεδρία, έχασε ακόμη και τις δημαρχιακές εκλογές για την επαρχιακή Clermont-Ferrand.
      Είχε προηγηθεί η από κοινού με τον Henry Kissinger συγγραφή θέσεων γαι την "Τριμερή Επιτροπή"....

  30. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/09/2012 11:25:30

    Ακριβώς ! Οι Γάλλοι τον θυμούνται ως “Ζισκάρ ο Διαμαντάκιας”!
    Και για τα κοινά πολιτικοθεωρητικά πονήματα με τον Χένρυ Κίσσιγκερ...

  31. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/09/2012 11:28:01

    "Giscard le diamant", το ξέρουν και οι γάτες ως έκφραση στην πολιτική αργκό της χώρας του Βίκτωρος Ουγκώ...

  32. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/09/2012 11:30:06

    Εντάξει, εμείς Ανατολίτες. Αλλά ο Ζισκάρ Κεντροαφρικανός. Νότιος, πολύ νότιος, αλλά από τόπο με διαμάντια.
    Στην Ανατολία δεν έχει διαμάντια, ωιμέ

  33. xp avatar
    xp 14/09/2012 12:02:32

    Θειο έχει παει ποτε Μαυροβουνιο? Ειναι χωρα βυθισμένη στην φτωχεια λενε! Και στο Μπαγκλαντες εχει βίλλες πλουσίων.......Ο Βαρουφάκης λέει ότι μπορεί να γίνουμε όχι Μαυροβουνιο ,αλλά Κόσσοβο . Και στο Κοσσοβο υπάρχει Ευρώ αλλά .............Αντι δηλαδη Εντος ,Εκτος υπάρχει και τριτος δρομος ,οπως παλια!!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ xp 14/09/2012 13:24:32

      Ο Baroufakis είναι καλός ως οικονομικός αναλυτής, αλλά από πολιτική κατανόηση είναι καλός μόνον για πολύ Ανατολικά (Αυστραλία - ευρύτερη Ωκεανία).
      Το Μαυροβούνιο είναι οικονομικά κάπως σαν την Ελλάδα π.Φ. (πρό Φούσκας). Μέσα της δεκαετιας του 1980. Δηλαδή όχι άρρωστο.
      Η αγοραστική δύναμη των 2/3 είναι καλή. Είναι φθηνά (μύθος ότι την ακρίβεια την έφερε το ευρώ).
      Για το 1/3 (κυρίως της αλβανικής μειονότητας) όχι τόσο. Τυπική κοινωνία 2/3, όπως Ελλάδα ή Ισπανία της δεκαετίας του 1980.
      ΔΕΝ ειναι χωρα βυθισμένη στην φτωχεια.
      Το μέλλον θα δείξει τι θα γίνουν.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Ο Θείος 15/09/2012 00:21:22

        Θείο, το Μαυροβούνιο για τους Μαυροβούνιους δεν είναι φτηνά. Το ξέρω από πρώτο χέρι. Είναι βιώσιμη η χώρα επειδή υπάρχει πολύ μεγάλη μαύρη οικονομία και ειδικά μαφία που τη χειρίζεται το ίδιο το κράτος.

  34. Tonia G. avatar
    Tonia G. 14/09/2012 12:34:21

    Ένας ανθρωπολόγος πρότεινε το ακόλουθο παιχνίδι στα παιδιά μιας Αφρικάνικης
    φυλής: Τοποθέτησε ένα καλάθι γεμάτο ζουμερά φρούτα δίπλα σ' ένα δέντρο και
    είπε στα παιδιά ότι όποιο από αυτά φτάσει πρώτο στο καλάθι θα πάρει όλα τα
    φρούτα. Όταν τους έδωσε το σινιάλο για να τρέξουν, πιάστηκαν χέρι χέρι και
    ξεκίνησαν να τρέχουν όλα μαζί. Ύστερα κάθισαν σ' έναν κύκλο για να φάνε τα
    φρούτα. Όταν ρώτησε τα παιδιά γιατί το έκαναν αυτό αφού κάποιο από αυτά θα
    μπορούσε να είχε καρπωθεί όλα τα φρούτα, τα παιδιά απάντησαν "UBUNTU" που
    σημαίνει «δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι αν έστω ένας από εμάς είναι
    στενοχωρημένος!» Η λέξη "UBUNTU"στην γλώσσα τους σημαίνει «Υπάρχω γιατί
    υπάρχουμε»
    Έγινε λοιπόν το αντίστοιχο παίγνιο και σε ένα Γυμνάσιο χώρας-μέλους της Ευρωζώνης με την διαφορά ότι το καλάθι δίπλα στο δένδρο περιείχε ένα γυαλιστερό iPod, ένα iPad και ένα iPhone, πάλι με την εξήγηση ότι ο πρώτος τα παίρνει όλα.
    Όταν λοιπόν δόθηκε το σινιάλο για να τρέξουν, έπεσαν αγκωνιές, τρικλοποδιές, μπουνιές και τελικά το πιο μεγαλόσωμο παιδάκι έφτασε πρώτο και πήρε και τα τρία gadgets. Ύστερα, μερικά παιδάκια κάθισαν γύρω από τον μεγαλόσωμο συμμαθητή τους και τον παρακολουθούσαν να χειρίζεται τα ηλεκτρονικά καλούδια με θαυμασμό, κάποια άλλα είχαν περικυκλώσει τον ανθρωπολόγο και διαμαρτύρονταν για τους άδικους κανόνες του παιγνίου απειλώντας τον ότι θα τον καταγγείλουν στον Διευθυντή του Σχολείου και στον τοπικό τηλεοπτικό σταθμό, ενώ κάποια άλλα δέχθηκαν μοιρολατρικά την τύχη τους, ψελλίζοντας ότι το όλο παίγνιο ήταν στημένο από ξένα κέντρα εξουσίας.
    Όταν ο ανθρωπολόγος συνήλθε και επέβαλε την δέουσα τάξη, πλησίασε το παιδάκι που νίκησε και το ρώτησε γιατί κράτησε και τα τρία gadgets αντί να σκεφτεί να κρατήσει το ένα και να μοιράσει τα υπόλοιπα σε δυο φίλους του. Εκείνο, του απάντησε μονολεκτικά 'ZBOUTSAM', που σημαίνει 'Στην Πούτσα μου'.
    Η λέξη 'ZBUTSAM' στην γλώσσα της εν λόγω χώρας/φυλής σημαίνει 'υπάρχω για να ζω σε βάρος των υπολοίπων, συγγενών, συμμαθητών, ντόπιων ή ξένων και το βρίσκω απολύτως φυσικό'.
    Το σχολείο του πειράματος ήταν το 2ο Γυμνάσιο/Λύκειο Ελασσόνας και η χώρα του σχολείου, η Ελλάδα, έχει ήδη επίσημα χρεοκοπήσει από τις 19.05.2010. Ανεπίσημα δε, πολλά χρόνια πριν.

    H αλήθεια είναι ότι οι προ Χριστού πρόγονοι μας άνηκαν στη Δύση, από κει και πέρα όμως όχι. Θα θέλαμε να ανήκαμε, αλλά που να ξεβολεύεσαι τώρα...

  35. εξαρχεας avatar
    εξαρχεας 14/09/2012 15:08:56

    δεν κοιτάμε τα μαύρα μας τα χάλια, μάς φταίει ο Ζισκάρ ο Μποκάσα κι ο μπαρμπα Μυτούσης

  36. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/09/2012 16:34:40

    Δεν θεωρώ ότι η Ελλάδα είναι χώρα της Ανατολής ούτε όμως και της Δύσης. Ένεκα της πολιτισμικής μας πρωτοπορίας, είμαστε το σημείο αναφοράς, βάσει του οποίου, πριν πολλούς αιώνες, ορίστηκαν αυτοί οι δύο όροι.

    Ασχέτως αυτού όμως, το κομμάτι του τίτλου που λέει «η Ελλάδα είναι μια χώρα της Ανατολής» μάλλον είναι τίτλος/ερμηνεία που έβαλε ο συντάκτης του «Πρώτου Θέματος». Στο ίδιο το άρθρο, δεν βρήκα δήλωση τέτοια απο΄τον Ζισκάρ. Θα προσπαθήσω να εντοπίσω και το αρχικό άρθρο στο Σπήγκελ, προς διασταύρωση.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΚΜ 14/09/2012 16:36:30

      Τελικά το είπε έτσι ακριβώς: «Greece is basically an Oriental country»

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΚΜ 15/09/2012 19:50:52

        1001 mystic nights Greek style http://www.imaret.gr
        "The house of Mohamed Ali Pasha" (click on music)

  37. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/09/2012 16:54:22

    Για την συντομία των επιχειρημάτων, ως προς το ιστορικό - διαχρονικό μέρος του ζητήματος, ο κ. Ζισκάρ παραπέμπεται στον διάσημο Άγγλο μαθηματικό και φιλόσοφο Alfred North Whitehead (1861-1947).
    "Ο ασφαλέστερος χαρακτηρισμός που θα μπορούσαμε να δώσουμε στην ευρωπαϊκή φιλοσοφία είναι ότι αποτελεί μια σειρά υποσημειώσεων στα έργα του Πλάτωνα" (Alfred North Whitehead, «Διαδικασία και πραγματικότητα (1929), επανέκδ. 1979.
    Είναι αλυσίδα: Χωρίς τα θεμέλια του Πλάτωνα (ιδεαλιστικός ορθολογισμός) δεν υπάρχει Αριστοτέλης, ούτε Ρωμαίοι κλασικοί, ούτε μεταλαμπάδευση στο Μεσαίωνα μέσω της Εκκλησίας και των Αράβων, ούτε Αναγέννηση, ούτε Διαφωτισμός, ούτε ορθολογισμός, ούτε ρομαντικό ρεύμα, ούτε διαλεκτική, ούτε Κάντ, ούτε Χέγκελ, ούτε Μάρξ...
    Δεν υπάρχει Δυτική σκέψη και Δυτικός πολιτισμός, ούτε πνευματικός, ούτε υλικός.
    Ως προς την σύγχρονη Ελλάδα, είναι ακόμη απλούστερο: Όσοι Έλληνες πολίτες (πολλοί ή λίγοι), ασκούμε καταλυτική κριτική στο Νεοελληνικό υποβαθμισμένο μόρφωμα, την ασκούμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τα εργαλεία που κληροδότησε στην ανθρωπότητα ο κλασικός Ελληνικός πολιτισμός. Ή με τις μετεξελίξεις και τα παρακλάδια τους. Πραγματική Ελλάδα, πεμπτουσία της Ελληνικής στάσης, είναι η κριτική της νεοελληνικής αποτυχημένης κοινωνίας.
    Αφήνουμε την "χώρα της Ανατολής" γι' αυτούς και γι' αυτά που επικρίνουμε. Ακόμη και αυτοί, οι δικοί μας άθλιοι, δοσοληψίες με την Ζήμενς κτλ είχαν. Τουλάχιστον δεν είχαν με τον Μποκάσα και τους καννίβαλούς του.

    • franc avatar
      franc @ Ο Θείος 14/09/2012 18:27:44

      Θείε, το ψευδώνυμό σου μετατρέπεται σε ιδιότητά σου...Τα σέβη μου.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ franc 15/09/2012 12:17:59

        Είναι θέμα ηλικίας και μνήμης αγαπητέ.
        Όταν ο Μποκάσα είχε στα ψυγεία των ανακτόρων μικρά παιδάκια, και τα σέρβιρε στους υψηλούς συνδαιτημόνες με σάλτσα αλά αφρικαίν (1979), ήμουν 27 χρονών και ετοιμαζόμουν για το γάμο μου. Σκεφτόμουν ότι θα αποκτούσα - πρώτα ο Θεός - παιδιά.
        Θυμάμαι ακόμη, ότι με την είδηση, κλαίγαμε και βρίζαμε ταυτόχρονα, με την μετέπειτα γυναίκα μου.
        Ο Ζισκάρ του προμήθευε όπλα. Έπαιρνε διαμάντια και (φοβάμαι) κοψίδια.
        Τσίρκουλα πολιτικάντιδες. Τελικά, αντί για τέτοιους δήθεν Ευρωπαίους κανίβαλους, προτιμώ τους δικούς μας με την Ζίμενς. Ακόμη και τον γενάρχη ...Μαρκεζίμενς.

        • εξαρχεας avatar
          εξαρχεας @ Ο Θείος 15/09/2012 17:17:29

          έχετε δοκιμάσει τέτοιο κοψιδάκι ? μην το απορριπτετε, μπορεί και να σας αρέσει....

  38. μπαρμπα Χαράλαμπος avatar
    μπαρμπα Χαράλαμπος 15/09/2012 00:12:59

    O Σμιτ είναι 93 και ο Ντε Στεν 86 δηλαδή πολύ μεγάλος. Είναι σίγουρο οτι δεν έχει το μυαλό που είχε όταν ήταν 48 και ήταν υποστηρικτής της Ελλάδας και κολλητός του Κωνσταντίνου Καραμανλή. Δεν είναι η πρώτη φορά που εκφράζεται απαξιωτικά για την Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Μάλλον έχει αρπάξει κουζινέτο και γι' αυτό έχει το ακαταλόγιστο.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ μπαρμπα Χαράλαμπος 15/09/2012 12:21:10

      Χαράλαμπε, ο Σμίτ είναι ακόμη ξυράφι, παρά τα 5 πακέτα τσιγάρα που καπνίζει κάθε μέρα.
      Ο άλλος, άν και "νέος" ακόμη, έχει κάψει και τους 4 κυλίνδρους από καιρό. Τα ανθυγιεινά γεύματα με τον Μποκασα κατέστρεψαν και την πνευματική του υγεία.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 15/09/2012 12:24:45

        Ο Κ. Καραμανλής, άν και ποτέ δεν απέφευγε τις κακές παρέες (βλέπε Τάκος, Ευδοξούλα και Μέρτεν), έφυγε έγκαιρα από τη Γαλλία (1974) και σώθηκε από την επιρροή αυτή, όταν τακίμιασε με τον Μποκάσα.
        Στάθηκε τυχερός, ευτυχώς πρόλαβε και έπεσε η χούντα.

        • εξαρχεας avatar
          εξαρχεας @ Ο Θείος 15/09/2012 17:15:04

          έκανε κολλητή παρέα και με τον Schweinsteiger,
          παράληψη που δεν το αναφέρατε....

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ εξαρχεας 16/09/2012 12:55:53

            Τον μαρκάριζε σκληρά και τον τραυμάτισε.

  39. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 15/09/2012 01:40:08

    Η παραδοχή του λάθους που ομολογείται από τους γηραιούς ηγέτες θα προκαλεί ήδη δεύτερες και τρίτες σκέψεις στους νυν ηγέτες για την εισδοχή της Τουρκίας στην Ε.Ε. ...

  40. kokoras avatar
    kokoras 15/09/2012 06:46:00

    στον κομπλεξικό αν πεις την αλήθεια θυμώνει και τρομάζει , ο σώφρων την σκέφτεται και την υπολογίζει …

  41. εξαρχεας avatar
    εξαρχεας 15/09/2012 07:46:43

    το τρώτο βήμα για να διορθώσεις ένα λάθος είναι να το αναγνωρίσεις, εμάς μάς φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από την χοντροκεφάλα μας, κι έτσι χαρούμενα προχωράμε προς τον γκρεμό.

  42. franc avatar
    franc 15/09/2012 10:33:44

    Το πρώτο βήμα στην επίθεση των Υπερτραπεζιτών κατά των κρατών (που όλα είναι χρεωμένα στις Υπερτράπεζες) είναι κατα το δόγμα της σχολής του Σικάγου η δημιουργία "συλλογικής ενοχής". Αυτό είναι το ισοδύναμο σε μιά μάχη με την προπαγάνδα που οδηγεί τους στρατιώτες του αντιπάλου σε αυτοκριτική και σε αμφιβολία για τη χρησιμότητα του πολέμου (Πουρκουά να πολεμήσουμε αφου εμείς φταίμε για την κατάντια μας?).
    Εμείς οι Ελληνες ( πάλι), ανακαλύψαμε και την αυτοκριτική. Η λέξη αυτοσαρκασμός είναι Ελληνική και υπάρχει ατόφια σε όλες σχεδόν τις γλώσσες . Ο πατέρας της πολιτικοκοινωνικής αυτοκριτικής παγκοσμίως θεωρείται ο Αριστοφάνης. Εδώ και 50 χρόνια κάθε μερα ανα τους καφενέδες της επικράτειας δεν παύουμε να κάνουμε αυτοκρική. Προσωπικά ομολογώ οτι αυτό ήταν το αγαπημένο μου σπόρ. Μέχρι την ένερξη της "κρίσης" ,δηλαδή της επίθεσης των "δανειστών" μας που κατέστησαν μέσω των "οίκων" τους τα πατροπαράδοτα δάνεια (που έχουν όλα τα κράτη) ληξιπρόθεσμα...
    Εκτοτε σταμάτησα εντελώς την αυτοκριτική, δεν ξαναμίλησα για τα "στρατεύματα κατοχης" του Ελληνικού Δημοσίου. Ούτε για τα πλείστα όσα "κουσούρια" της φυλής . Αυτά θα τα ξαναρχίσω βεβαίως όταν βγούμε απο την κρίση. Η αυτοκριτική κατα τη διάρκεια της μάχης είναι αυτοκαταστροφική σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γής. Τα λάθη μας τα έχουμε αναγνωρίσει πρό πολλού. Τώρα προέχει να αποκρούσωμε τον εχθρό, όλοι μαζί, Δεξιοί και Αριστεροί. Σαμαράς και Τσίπρας. Πλούσιοι και φτωχοί. Με καταθέσεις έξω και άφραγκοι εντός. Η καλύτερη τοποθέτηση χρημάτων μου έλεγε ένας μεγάλος Γάλλος Οικονομολόγος -Πολιτικός και καθηγητής πανεπιστημίου, είναι να έχεις ένα παραθαλάσσιο σπίτι στην Ελλάδα γιατί η ποιότητα ζωής που σου εξασφαλίζει είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ στη γή... Η πραγματικότητα τον δικαιώνει απόλυτα. Δεν υπάρχει μεγιστάνας του πλούτου που να μην έχει ή να μην επιθυμεί μια τέτοια τοποθέτηση χρημάτων στην Ελλάδα και να μην την θεωρεί την καλύτερή του...Αρα και οι δικοί μας θα ξανάρθουν...

  43. akalyptos avatar
    akalyptos 15/09/2012 18:28:40

    Έχουν αδικο άραγε? Ελεεινή Διαφθορά σε δημόσιο και ξεδιάντροπη Φοροδιαφυγή ξετίναξαν τα ταμεία της χώρας. Τρίτοκοσμική μπανανία με δανεικά. Να μπει σε τάξη η Ελλάδα. Έχει μεγαλείο η ιστορία μας. Τα υπόλοιπα είναι για να ανεβαίνουν οι αριθμοί στις δημοσκοπίσεις.

  44. Για να μην ξεχνάμε avatar
    Για να μην ξεχνάμε 17/09/2012 03:25:25

    Κυρίες και κύριοι,

    είτε σας αρέσει είτε όχι, η Ελλάδα είναι μία χώρα της Ανατολής και δη ανατολικότερα της Τουρκίας. Το κατάλαβα μέσα στον πρώτο χρόνο που ήμουν στην ξενητιά - στην Δύση ακα Ευρώπη -, το 1981. Και δυστυχώς η τεκτονική-ηθική-πολιτισμική κίνηση της Ελλάδος έχει καταστεί αιώρηση ανάμεσα σε κεντρική Αφρική και κεντρική Ασία: την μιά υπνωτισμένος από τις γυάλινες χάντρες «κάφρος» , την άλλη μνησίκακος «κλέφτης της Βαγδάτης».