02/11/2009 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζητούν εξηγήσεις από τον Πρωθυπουργό για βιβλίο που προτείνει η ιστοσελίδα του



Όπως αναφέρεται σε δελτίο Τύπου της Δημοκρατικής Αναγέννησης τα Σκοπιανά ΜΜΕ (βλ. ρεπορτάζ Μανώλη Γαλάνη, Πρώτο Θέμα 1/11/09), εντόπισαν στον δικτυακό ιστότοπο του Έλληνα Πρωθυπουργού, πρότασή τους στους επισκέπτες, να διαβάσουν το βιβλίο «Το βάσανο της ιστορίας» των Ουμούτ Οζκιριμλί (είναι Τούρκος και εξηγείται να λέει ότι του κατέβει) και Σπύρου Σοφού (είναι Έλληνας και ντροπή του όσα λέει),

Οι δύο ανιστόρητοι «ιστορικοί», σε κατάσταση έκστασης, ξερνούν κάθε αποκύημα της νοσηρής φαντασίας τους κατά του Ελληνισμού.

 Ενδεικτικά:

-          Ονομάζουν την επανάσταση του ?21 «εθνικιστικό κίνημα» και της επιρρίπτουν «στρατηγικές εξαναγκασμού, προσηλυτισμού, εκδίωξης και εξόντωσης των Τούρκων».

-          Χαρακτηρίζουν  τους «δεσμούς» της Οθωμανικής αυτοκρατορίας με τους ραγιάδες, «οργανική σχέση όπως ακριβώς εκείνη μεταξύ μιας μητέρας και των παιδιών της»!!!.

Φανταστείτε τι έγκλημα έκαναν ο Κολοκοτρώνης  ο Μακρυγιάννης και οι άλλοι αγωνιστές, να αποσπάσουν τα παιδιά, από τη «μητέρα» Τουρκία!.

-          Αιτία της επανάστασης ο άσοφος κ. Σοφός και ο συγγραφικός εταίρος του, θεωρούν «την οικονομική δυσαρέσκεια» των ραγιάδων.

-          Στους επαναστάτες καταλογίζουν όχι διεκδίκηση συμμετοχής στο αναδυόμενο έθνος, αλλά «πρόθεση να προσποριστούν οφέλη» προφανώς από τη διαρπαγή Οθωμανικών περιουσιών.

Αδίστακτη η τουρκοελληνική σαλάτα, είναι εξίσου γενναιόδωρη και απέναντι των Σκοπιανών.

Καταλογίζει στους Έλληνες, «διαστρεβλωμένη λογική» (sic!) κατά την οποία, το όνομα Μακεδονία «είναι αποκλειστική ιδιοκτησία του Ελληνικού Έθνους».

Οι Σκοπιανοί, πανηγυρίζουν για το «σύγγραμμα»   και τον κ. Παπανδρέου που τους το προτείνει.

Η Δημοκρατική Αναγέννηση, πιστεύει ότι είναι αδιανόητο ο κ. Παπανδρέου να προτείνει εν γνώσει του, αυτό το έκτρωμα στους πολλούς επισκέπτες της ιστοσελίδας του.

Πρόκειται  προφανώς για έργο αμαθούς συμβούλου. Όμως ο κ. Παπανδρέου έχει χρέος να αποδοκιμάσει τον δράστη και να τον αποβάλλει από τον κύκλο των συνεργατών του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/11/2009 14:09:20

    Παντως ο Γρουιος....σουζα καθεται στην φωτογραφια.

  2. ARTZIMPOYRTZI avatar
    ARTZIMPOYRTZI 02/11/2009 14:10:48

    από κάτι τέτοιες "λεπτομέρειες" καταλαβαίνουμε τις αλήθειες

    (σιγά μην ήταν έργο συμβούλου , αυτά διαβάζει ο ανθρωπος αυτά βάζει στην ιστοσελίδα του)

    κ. Διαμαντοπούλου αναμένουμε το ιστορικό αυτό πόνημα να αρχίσει να διδάσκεται στα σχολεία

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/11/2009 14:14:35

    Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι και εμείς ξαναγράψαμε κομάτια της Ιστορίας μας, και είμαι επίσης σίγουρος ότι θα την ξαναγράψουν και άλλοι για μας.

    mailto:S.Sofos@kingston.ac.uk μοιάζει να είναι η διεύθυνσή του, ίσως αξίζει να τον ρωτήσουμε αν πέρασε καλά στο Ισταμπούλ

    • donaE avatar
      donaE @ archaeopteryx 02/11/2009 14:20:41

      Μια και την ξαναγραφουμε και ολα υποκεινται στην σχετικοτητα, θυμασαι την αρχη:μεγιστοποιηση του κερδους και ελαχιστοποιηση της ζημιας.
      Αλλα βεβαια ποιο ειναι εδω το κερδος;

  4. herbie avatar
    herbie 02/11/2009 14:22:28

    δεν είναι και τοσο νοσηρό, μάλλον υπερβολικό.Κάθε χώρα έχει πολλούς μύθους για την δημιουργία του κράτους και η ελλάδα δεν αποτελαί εξαίρεση.Πρωταθλητής ίσως είναι τα σκόπια αλλά και εμείς έχουμε τραφεί με πολλά παραμύθια.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/11/2009 14:26:20

    Προς τι η έκπληξη άραγε ...

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 02/11/2009 14:32:53

    Ασε μην αρχίσω και πω τίποτα βαρύ πιο πριν τα λιγότερα στρέμματα, πριν οι μητέρες πατρίδες τώρα άλλα, αύριο τι;

  7. Hellenic avatar
    Hellenic 02/11/2009 15:16:05

    Εαν νομιζετε οτι η Ιστορια ειναι αυτη που μαθαινετε στο σχολειο ειστε βαθια γελασμενοι. Μονο ο Ρηγας Φεραιος εχει μεινει να θυμιζει τι ηταν πραγματικα το συμφερον του Ελληνισμου, και ο Α.Κοραης για να μας θυμιζει οτι απο τοτε καποιοι ονειρευονταν την σημερινη μας ξεφτιλα. Ενα Εθνος χωρις ταυτοτητα με φορεμενη την ετικετα του "Ανηκομεν εις την Δυσην".

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Hellenic 02/11/2009 15:29:06

      ΟΛΟΙ ξαναγράφουν την Ιστορία @Hellenic, όλοι, χωρίς εξαίρεση. Ξέρουμε ότι ο Παπαρρηγόπουλος τα είπε λίγο χρωματισμένα, ξέρουμε ότι είμαστε στην μέση του Μεγάλου Παιχνιδιού, λίγο νότια, τώρα, αλλά στην μέση του ρήγματος. Και ο Καποδίστριας καλά τα έλεγε, και ο Κολοκοτρώνης... Κάτι Μαυρομιχάληδες και Κωλέτηδες ήταν τα λαμόγια της εποχής... αλλά αυτά είναι παλιές ξεχασμένες ιστορίες. Με όλο τον διχασμό έχουμε ταυτότητα, στην Δύση ανήκουμε, στο ΝΑ άκρο της κατά σύμπτωση. Εμπόδιο στους Πέρσες, τους Άραβες, τους Τούρκους και όλα αυτά τα καλά παιδιά. Φυσικά και ανακατευτήκαμε με κάθε καρυδιάς καρύδι, πολλοί από εμάς έφυγαν για Βενετία τον 14ο και 15ο αιώνα, την γλώσσα κάπως την κρατάμε, Θουκυδίδη διαβάζω σχετικά άνετα, Όμηρο με δυσκολία, και σην Γραμμική Β' της Πύλου, παρά τα ιερογλυφικά της αναγνωρίζω την γλώσσα με την οποία σου απαντώ.

  8. Hellenic avatar
    Hellenic 02/11/2009 15:26:40

    Υ.Γ. Για ποιο αραγε σκοπο εγινε η Επανασταση του 1821 απο την φιλικη εταιρεια?
    - Για να παρουν οι Ελληνες ισοτιμο καθεστως με τους Οθωμανους και να δημιουργησουν μια μεγαλη βαλκανικη ομοσπονδια ωπου ολοι θα ηταν ισοι και οι Ελληνες που ηταν πρωτοι στο εμποριο και τις επιστημες να διαπρεψουν αν οχι να υπερισχυσουν?
    - Για να αποκτησουν επιρροη οι μεγαλες δυναμεις Αγγλια Γαλλια και Ρωσια με τη δημιουργια ενος αδυναμου κρατους παντα υπο τον ελεγχο και την επιρροη τους?
    Οι Φαναριωτες και η δικη τους μυστικη εταιρεια επιδιωκε το πρωτο, αλλα εμποδιο φυσικα σταθηκε ο τουρκικος εθνικισμος, που οπως ολοι οι εθνικισμοι ειναι καθοδηγουμενοι, υπηρετουν τα συμφεροντα τριτων και οχι των λαων. Ο Εθνικισμος δημιουργει κρατη περιχαρακωμενα και αδυναμα να αντισταθουν στις επιβουλες των μεγαλων δυναμεων.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Hellenic 02/11/2009 15:38:40

      Η επανάσταση έγινε 1) γιατί οι Άγγλοι προσπαθήσουν να μην χάσουν τους δρομους για Ινδία, την ώρα που έτρωγαν ξύλο από την αποικία τους προς Δυσμάς, 2) γιατί οι Ρώσοι με αρχική ανοχή των Άγγλων αποφάσισαν να πάνε Νότια προς Μεσόγειο και Δυτικά προς Πολωνία, 3) γιατί οι Γάλλοι έχοντας φάει ξύλο επί Ναπολέοντα έψαχναν για ερείσματα ενάντια στην Αυστροουγγρική αυτοκρατορία που τα είχα καλά με τους Οθωμανούς? δεν τα είχε?

      Για αυτό έγινε η επανάσταση, γιατί μερικοί αλήτες, έλληνες? αρβανίτες? σλάβοι? λεβαντίνοι? είχαν βαρεθεί τους Οθωμανούς και άλλους βοήθησαν οι Ρώσοι, άλλους οι Άγγλοι, μέχρι που ήρθαν τουρκόσποροι φαναριώτες που είδαν κενό εξουσίας και κάθησαν αυτοί στο σβέρκο αυτών που είχαν βαρεθεί τους Τούρκους. Και φυσικά έγινε εμφύλιος από την δεύτερη χρονία (είχε ξεκινήσει από την αρχή νομίζω) και δύο φορές, οι Μεγάλες Δυνάμεις, που κάθε μία έκανε το δικό της παιχνίδι, μας "έσωσε". Αυτή είναι η Επανάσταση.

      Δεν παύω ωστόσο να γράφω στην γλώσσα του Ομήρου, άσχετα αν είμαι σλαβο-αρβανιτο-αραβο-ρωμαιο-τουρκο-νορμανδο-βενετο-ελληνας.

      • rs avatar
        rs @ archaeopteryx 02/11/2009 16:45:26

        Πολύ σωστή και ...σουρεαλιστική η περιγραφή σου. Περιγράφει πολύ γλαφυρά όλο αυτό το "κουβάρι" που λέγεται "βαλκάνια"
        Πολύ πιό καίρια όμως η επισήμανσή σου για την γλώσσα!!
        Δυστυχώς στο συγκεκριμένο θέμα και όχι μόνο, έχει χαθεί εδώ και δεκαετίες το "μέτρο". Υπερβολές, γλαφυρότητες και "αυθεντίες επιστημονικές" έχουν κυριολεκτικά θολώσει το τοπίο.

      • yiannis00 avatar
        yiannis00 @ archaeopteryx 02/11/2009 18:04:18

        +0.5 ;))

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Hellenic 02/11/2009 15:44:13

      όσο για τους Σκοπιανούς, βουλγαροσλάβοι του 6ου αιώνα μΧ είναι, όπως ίσως και εγώ εξ άλλου, και αν δεν είμαστε ηλίθιοι, και αν δεν είμαστε στο ρήγμα του Μεγάλου Παιχνιδιού, θά ήταν "αδέρφια μας", επαρχία της Φλώρινας... Αλλά "αν".

    • donaE avatar
      donaE @ Hellenic 02/11/2009 16:06:13

      Το ανεπτυγμενο εμποριο των Ελληνων και η δυσκολια που ειχε ετοιμοθανατη οθωμανικη αυτοκρατορια να τους καλυψει, ητανε η αιτια.

  9. Justin Case avatar
    Justin Case 02/11/2009 15:38:21

    δηλαδή να μην ξέρουμε τι ισχυρίζεται η άλλη πλευρά? Να ξέρουμε τι επιχειρηματολογία αναπτύσσουν? Μήπως σε ένα βαθμό έστω και πολύ μικρό δεν ισχύουν κάποια από όλα αυτά? Μήπως η δράση του ΚΚΕ και του ΔΣ στη συνέχεια δεν είχε "προδοτικά" και αντεθνικά στοιχεία?

  10. Ηellenic avatar
    Ηellenic 02/11/2009 15:44:53

    @archaeopteryx- Αντιδοτο λοιπον στον εθνικισμο, δεν μπορει να ειναι ουτε η παγκοσμιοποιηση με δημοκρατικη επιφαση και ροπη προς τον ολοκληρωτισμο, αλλα παγκοσμιοποιηση με πραγματικη αποκεντρωση της κεντρικης εξουσιας προς οφελος αυτοδιοικουμενων περιφερειων, ωπου θα υπαρχει πραγματικη δυνατοτητα αμεσης δημοκρατιας και συμμετοχης.

  11. Ηellenic avatar
    Ηellenic 02/11/2009 15:47:19

    @archaeopteryx- Αντιδοτο λοιπον στον εθνικισμο, δεν μπορει να ειναι ουτε η παγκοσμιοποιηση με δημοκρατικη επιφαση και ροπη προς τον ολοκληρωτισμο, αλλα παγκοσμιοποιηση με πραγματικη αποκεντρωση της κεντρικης εξουσιας προς οφελος αυτοδιοικουμενων περιφερειων, ωπου θα υπαρχει πραγματικη δυνατοτητα αμεσης δημοκρατιας και συμμετοχης. Οι αυτοδιοικουμενες περιφερειες θα εκλεγουν αντιπροσωπους οι οποιοι θα μετεχουν στο παγκοσμιο ομοσπονδιακο κοινοβουλιο και θα εκλεγουν την κεντρικη (παγκοσμια) κυβερνηση.

    • xdx avatar
      xdx @ Ηellenic 02/11/2009 16:47:09

      Του ΓΑΠ εισαι και θες παγκοσμια κεντρικη διακυβερνηση? Τα αντιδοτα ειναι για τη γριπη των χοιρων.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ηellenic 02/11/2009 19:19:32

      χμμμ... hellenic, αλλά λίγο non sequitur είναι όλα αυτά. Είμαστε ανεξάρτητο κράτος, στην "ΕΕ" ό,τι αυτό σημαίνει, στο ΝΑΤΟ, ξέρεις γνωστοί οργανισμοί. Αυτοδιοικούμενα Βαλκάνια μου θυμίζει Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, ή Οθωμανική αυτοκρατορία... δεν νομίζω ότι εμείς είμαστε έτοιμοι για τέτοια προχωρημένα, και ιδίως στο δεύτερο θα έλεγα ότι μπορεί για μια φορά να αφήσουμε τον διχασμό κατά μέρος και να πλακωθούμε με άλλους. Κάτι άλλο έχεις κατά νου?

  12. amadel avatar
    amadel 02/11/2009 16:49:08

    Ιδού το προφίλ του κ. Σοφού από το σάϊτ του Πανεπιστημίου, πρώην Polytechnic, όπου εργάζεται στην Αγγλία.
    http://fass.kingston.ac.uk/faculty/staff/cv.php?staffnum=175#repository

    • Σαος avatar
      Σαος @ amadel 02/11/2009 19:02:00

      Τα polytechnic ήταν κάτι σαν ΙΕΚ. Για να διδάσκει εκεί ο τύπος, μάλλον είναι πολύ μάπας. Όλα αυτά τα πρώην polytechnic είναι στον πάτο της γενικής κατάταξης των Πανεπιστημίων του Η.Β.Τώρα αν ο Τζέφρυ διαβάζει βιβλία από αρπακολλατζίδες, τι να πω; Ελπίζω μόνο να μην πει πως τα έβαλαν χακεράδες αυτά εκεί πέρα και πως δεν ξέρει τίποτα αυτός. Το να προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε με κάποιον ο οποίος συμμετέχει σε ένα μηχανισμό προπαγάνδας θα είναι σαν να προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε με έναν τοίχο.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/11/2009 20:03:48

    χμμμ, όποτε στη διάρκεια της ιστορίας οι περιφέρειες απέκτησαν πραγματική αυτοδιοίκηση, ακολούθησε εμφύλιος, είτε στη Ρωμαϊκή είτε στη Βυζαντινή είτε στην Οθωμανική Αυτοκρατορία.
    Για να μην θυμηθούμε τις ΗΠΑ, Μπόερς κλπ
    Η εξουσία δεν ανέχεται άλλον στο κεφάλι, οπότε η περιφερειακή θέλει να γίνει ...κεντρική της περιφέρειας, είναι στην ανθρώπινη φύση ενώ τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφικά μοντέλα εξήγησης της ανθρώπινης συμπεριφοράς, καλά για αίθουσες και σαλόνια όχι για την πραγματικότητα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Ιθαγενής 02/11/2009 20:06:09

      που με κάνει να αναρωτιέμαι τι θέλει να πει ο ποιητής...

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 02/11/2009 20:51:13

    Αν και μαλλιασε η γλωσσα μου, ας το ξαναπω, ο τζεφρυ δεν εχει συναισθηματικους δεσμους με την Ελλαδα. εδω δεν εχουν πλεον ανθρωποι σαν τον Νικοδημου που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν εδω. η καστα που δημιουργηθηκε τα τελευταια 20 χρονια με επιδοτησεις της Εε, του Στεϊτ Νιπαρτμεντ και αλλων "φιλανθρωπικων" οραγνανισμων ου μην και ατομων οπως του κ. Σορου και των οποιων οι καρδιες σπαρασσουν νθχθημερον για τη φιλια των λαων, βλεπει την Ελλαδα ως χωρο δρασης και οχι ως χωρα. ποτε θα το καταλαβετε τελος παντων; θυμαστε τα γραμματα των Παπανδρεου προε τη Μαργκαρετ που απεκαλυψε πριν χρονια η Κανελλη; κανεις σας δεν τα θυμαται; Καλα λεν οι τουρκοι οτι οι γκιαουρηδες εχουν κοντη μνημη.

  15. F avatar
    F 03/11/2009 09:38:58

    Ἔκεῖνος ὁ περιηγητὴς τοῦ 17ου αἰώνα ποὺ εἶχε προβλέψει τὴν ἐπανάσταση βλέποντας τὴν τραγικὴ κατάσταση τῶν Ἑλλήνων, Ὀθωμανὸς δὲν ἦταν;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ F 03/11/2009 09:48:24

      για ποιόν περιηγητή λες?

      • F avatar
        F @ archaeopteryx 03/11/2009 11:48:40

        Δὲν θυμᾶμαι τὸ ὄνομα. Ὑπάρχει στὸ δίτομο ἔργο τοῦ καθηγητῆ Νεοκλῆ Σαρρῆ, περὶ τῆς Ὀθωμανικῆς Διοικήσεως.

  16. zonitis avatar
    zonitis 03/11/2009 10:19:17

    Μπορεί κάποιος να βάλει το link απο την σελίδα του Παπανδρέου, όπου προτείνει να διαβαστεί το βιβλίο? Γιατί εγώ δεν βρήκα πουθενά αυτή την αναφορά

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 03/11/2009 18:56:50

    F και Αρχαιε, αν δεν με απατα η μνημη μου ο περιηγητης λεγοταν Τσελεμπι (Celebi).