15/07/2010 16:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζητούν από τους μαθητές να επιστρέψουν τα απολυτήρια !

Η Υπεύθυνη του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων της Νέας Δημοκρατίας, Ελίζα Βόζεμπεργκ, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Είναι απίστευτο. Συνέβη, όμως, και αυτό επί ημερών ΠΑΣΟΚ: Η απόλυτη σύγχυση με απολυτήρια μαθητών, από τα οποία, άλλα αναγράφουν το νέο λογότυπο του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και άλλα το παλαιό, του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων!

Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου ανακάλυψε τώρα, στα μέσα Ιουλίου και αφού οι απόφοιτοι Λυκείου παρέλαβαν τα απολυτήριά τους, για να καταθέσουν τα μηχανογραφικά δελτία και να φύγουν διακοπές, ότι ορισμένες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δεν ακολούθησαν τις οδηγίες και δεν άλλαξαν το λογότυπο. Έτσι, καλούν τους μαθητές να επιστρέψουν τα απολυτήρια τους και να παραλάβουν νέα, διορθωμένα!

Η σοβαρότητα και η υπευθυνότητα, που η ευαίσθητη εθνική υπόθεση της Παιδείας απαιτεί, παρεχώρησαν -για μια ακόμη φορά- τη θέση τους στην προχειρότητα. Η περιπέτεια των υποψηφίων συνεχίζεται…

Το Υπουργείο δεν μπορεί να διαχειριστεί σημαντικά θέματα, γεγονός που εμπνέει ανησυχία ενόψει  της έναρξης της σχολικής χρονιάς, το Σεπτέμβριο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 15/07/2010 16:53:03

    ΤΟΣΟ πολύ τους ενοχλεί το "Εθνικής", ή θα τους κάνει νταντά η Δραγωνομέγαιρα?

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 15/07/2010 17:01:54

    Siga ta kastana re Eliza, edw o kosmos xanetai.

  3. Pankalos avatar
    Pankalos 15/07/2010 17:03:11

    Θα το διορθώσουν κι αυτό με κόστος 150 ευρώ.

  4. νομικόπουλος avatar
    νομικόπουλος 15/07/2010 17:15:43

    Ελίζα Βόζενμπεργκ, (A)θανάση, και ομοϊδεάτες,

    το ζήτημα έχει μόνο μια διάσταση, τη νομική.

    α) οι τίτλοι σπουδών είναι μη νόμιμοι, εφόσον δεν αναφέρουν τον τίτλο του υπουργείου (κι όχι το λογότυπο όπως επίτηδες αναφέρεται), όπως ψηφίστηκε στη Βουλή μετά τις εκλογες του Οκτωβρίου 2009. Ασήμαντο φαινομενικά - τυπικο πρόβλημα αλλά νομικά είναι πρόβλημα ΒΟΥΝΟ!

    β) οι εκδότες αυτών των τίτλων χωρίς να το ξέρουν έχουν διαπράξει ποινικά αδικήματα, όχι μόνο πειθαρχικά, καθώς εξέδωσαν "κρατικά έγγραφα" αλλά όχι με τη νόμιμη μορφή. Ακόμα και για πλαστογραφία μπορούν να κατηγορηθούν. Ήδη, και για τυπικούς λόγους κάποιοι Περιφερειάρχες Εκπαίδευσης εξέδωσαν εντολή ΕΔΕ - για να είναι οι ίδιοι καλυμμένοι - και να καλύψουν και τους από κάτω, με την αιτιολογία απαλλαγής - τη συγγνωστή πλάνη.

    γ) οι κομιστές αυτών των τίτλων, επίσης κινδυνεύουν με σύλληψη άμα τη επιδείξει αυτού του εγγράφου (απολυτηρίου) σε τρίτους - αρχές κλπ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΟΜΙΜΑ, ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΟΜΙΜΟ ΤΙΤΛΟ.

    δ) ο οποιοσδήποτε που δεν πέρασε στις πανελλήνιες, θα μπορούσε να κάνει προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια κατά των τίτλων που κατέθεσαν συνυποψήφιοί τους.. να ακυρώσει τις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ!!!!

    Και καλά. ο πάσαένας χρήστης - επισκέπτης αυτού εδώ του ιστοχ'ώρου, μπορεί να μην έχει τις απλές μεν αλλά ειδικές διοικητικές νομικές γνώσεις, αλλά η Ελίζα Βόζεμπεργκ, νομικός δεν είναι;

    Όταν γυρίσει στη μαχόμενη δικηγορία, αποκλείεται να την προτιμήσω!

    • anonymous avatar
      anonymous @ νομικόπουλος 15/07/2010 17:23:17

      βρε καλως τη χουνταααα ...

    • νομικόπουλος avatar
      νομικόπουλος @ νομικόπουλος 15/07/2010 17:24:13

      Λυκειάρχες απαντούν πως το πρόβλημα οφείλεται στο ότι για το πρόγραμμα μηχανογράφησης που εξέδωσε/ΕΚΤΎΠΩΣΕ τα απολυτήρια (γνωστής εταιρείας κατασκευής λογισμικού διαχειρισης σχολείων) δεν είχε υπάρξει μέριμνα αλλαγής της σχετικής "σφραγίδας" .

      Αλλά ας λάβουμε υπόψη πΩς τα στεΛέχη αυτά (λυκειάρχες) επιλέχηκαν σαν άριστοι- από η ΝΔ το 2007!

    • Orestios avatar
      Orestios @ νομικόπουλος 15/07/2010 17:38:14

      Με τέτοιες μπαρούφες ούτε τα πτηνά μπορούν να σας πιστέψουν.
      Σε λίγο θα μας πείτε ότι είναι ισάξια του Χάρβαρντ οι τίτλοι σπουδών των σχολείων της Δραγώνα.
      Αλήθεια το πτυχίο της το έχει φανερώσει ή το κρατά κρυφό μήπως της το ματιάσουμε?

      • νεοφωτιστη avatar
        νεοφωτιστη @ Orestios 16/07/2010 01:58:37

        Ποτε το πηρε και δε το μαθαμε;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ νομικόπουλος 15/07/2010 17:48:31

      Τέτοια νομική μπουρδολογία έχω πολύ καιρό να διαβάσω...

      Κάθε μέρα γίνονται αλλαγές τίτλων σε υπουργεία και υπηρεσίες. Ακυρώνονται όλα τα χαρτιά αν βγουν με λάθος τίτλο; Μην τρελαθούμε; Και ποια πλαστογραφία; Εγώ ξέρω ότι η πλαστογραφία είναι στην υπογραφή.

      Δεν ξέρει ολόκληρη Βόζεμπεργκ με πανελλήνιο βεληνικές ως νομικός τι είναι νομικά σωστό και ξέρεις εσύ. Μωρ' τι μας λες!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ νομικόπουλος 15/07/2010 18:18:50

      Νομικόπουλε έχεις δίκιο.
      Δεν είμαι ομοιδεάτης με τη Βόζεμπεργκ, αν και μου άρεσε πολύ στο "Η Ρένα είναι οφσάιντ".

      Κάνε μας μια προσαρμογή των όσων πολύ σωστά ανέφερες στο πρόβλημα του ανύπαρκτου των τιτλων της Δράκαινας, αν θέλεις...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 15/07/2010 22:01:47

        Μην θεωρείς την Δράκαινα κομματόσκυλο. Αντιθέτως, οι σαλτιμπάγκοι του Circo Mineiko είναι "δραγωνόσκυλα"...

    • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΡΕΤΤΑΚΟΣ avatar
      ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΡΕΤΤΑΚΟΣ @ νομικόπουλος 15/07/2010 21:30:09

      Ὑπάρχει ἕνα πραγματικό πρόβλημα καί μιά μπαρούφα. Τό πραγματικό πρόβλημα εἶναι αὐτό που ἐπισήμανε ἡ Τομεάρχης τῆς Ν.Δ. καἰ ἀφορᾶ στήν προφανή ταλαιπωρία τήν ὁποία θά ὑποστοῦν οἱ μαθητές.
      Η μπαρούφα εἶναι οἱ ἀνοησίες -κυριολεκτικά- τοῦ "νομικόπουλος" περί τῆς δῆθεν πλαστογραφίας ἤ τῆς σύλληψης τάχα τῶν κομιστῶν τῶν ἀπολυτηρίων πού ἔχουν τυπωθεῖ σε λάθος ἔντυπα.
      Ἐάν ὁ έθνομηδενισμός ἔχει ἐπιλέξει γιά ὑπερασπιστές του, ὅσους διατυπώνουν τέτοιας ποιότητας ἀνοησίες, τότε εύτυχῶς γιά τήν Ἑλλάδα. Ἡ συντριβή του θά ἐπέλθει συντομώτερα.

      Παν.Ι.Βρεττάκος
      Δικηγόρος

      • νίτσα avatar
        νίτσα @ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΡΕΤΤΑΚΟΣ 16/07/2010 00:11:21

        είπατε δικηγόρος;
        εγώ αρεοπαγίτης!

        !!!
        κι όχι παραποίηση των φράσεων

  5. ιπποδρομιάκιας avatar
    ιπποδρομιάκιας 15/07/2010 19:18:52

    >Δεν ξέρει ολόκληρη Βόζεμπεργκ με πανελλήνιο βεληνικές ως νομικός τι είναι νομικά σωστό και ξέρεις εσύ. Μωρ’ τι μας λες

    σε ποια μεγάλη δίκη (με ανάγκη ισχυρής νομικής παρουσίας - παλαίματος της υπόθεσης) είπες ότι ακούστηκε;

    εγώ την έχω δει με γουναρικά σε φωτογραφίες κοινωνικών... με φουσκωμένο μαλλί σε τηλεοπτικά παράθυρα...

    ΒΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.. τα υλικά του κυρίου τίποτε , χρησιμοποιείτε για να χτιστεί κόμμα με πραγματική απήχηση στην κοινωνία;

    έχει χαθεί κάθε σύνεση και περίσκεψη;

  6. ιπποδρομιάκιας avatar
    ιπποδρομιάκιας 15/07/2010 19:33:15

    δεν ξέρω κάτι περισσότερο από σένα για την κυρία, ότι έχει γραφτεί στον τύπο, για το πτυχίο της σε τύπου Ντηρή ή στο Ντηρή σχολείο... για το διδακτορικό της σε πανεπιστημιο του εξωτερικού... για το ότι διδάσκει κάπου στο ΤΕΑΠΗ του ΕΚΠΑ (Νηπιαγωγοί-προσχολική αγωγή) και το ότι ήταν συνδαιτημόνας της οικογενειας σημίτη;

    αυτό που ξέρω είναι:
    α) σαν φυσιογνωμία, μου είναι εξαιρετικά μη όμορφη - μη ελκυστική. Αλλάζω αμέσως σελίδα μόλις τη βλέπω... πλένω και τα μάτια μου, βάζοντάς τα κάτω από το νερό της βρύσης! πιθανά, αν τη γνώριζα απο κοντά, να τη συνήθιζα, να εύρισκα άλλα ενδιαφέροντα.

    β) σήμερα διάβαζα σε ένα άλλο φόρουμ , δε θυμάμαι το λινκ αυτή τη στιγμή, το παράπονο ενός έλληνα της διασποράς, σπουδαγμένου μηχανικού, πως το δεν του αναγώριζαν το πτυχίο, εδώ, γιατί είχε σπουδες 4 ετών, αντί 5 που είναι εδώ. Κι ο τύπος είχε προληφθεί και δούλευε σαν μηχανικός εδώ από τις ξένες εταιρείες που είχαν άναλάβει τα έργα του μετρό. τελικά ο άνθρωπος ξαναγύρισε απογοητευμπενος στην αυστραλία.

    Το ζήτημα των πτυχίων βλέπεται από πολλές μεριές. Οπότε το πρόβλημά σου είναι τα πτυχία της ή η πολιτική της συμπεριφορά;

    έτσι κι αλλιώς, γενική η ειδική ή πως αλλιώς γραμματέας του υπουργείου θα γινόταν ένα κάποιο κομματόσκυλο. με τη γνωστή όραση ... διαμέσου πράσινων ή μπλε ή άλλων έγχρωμων φίλτρων.

    πάλι θα την έκραζαν.

    τάχει αυτά η πολιτική!

    κανένα πιο σοβαρό θέμα;

  7. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 15/07/2010 23:54:49

    Ενα ερωτημα: Η κυρια Ρεπουση Μαρια, αναπλ. καθηγητρια του ΑΠΘ, η οποια περιλαμβανεται στις "προσωπικοτητες" που υποστηριζουν τον κυριο Φωτη Κουβελη, ειναι η Ρεπουση του "συνωστισμου" στη Σμυρνη?

  8. vassilis avatar
    vassilis 16/07/2010 19:35:59

    Προς τι ο ψογος; και στα δυο υπαρχει το... θρησκευματων!