08/11/2008 21:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζητείται ορός αξιοπρέπειας

Η τηλεοπτική «Στιγμή της αλήθειας» αναδεικνύει το θρίαμβο της αριθμητικής στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Όχι μόνο για τους ενδιαφερόμενους «παίκτες» που λαμβάνουν μέρος στην αρένα ευτελισμού των προσωπικών-οικογενειακών τους σχέσεων. Αλλά και για την τηλε-κοινωνία που παρακολουθεί τις λεπτομέρειες στο θεαματικό διαμελισμό αυτών των σχέσεων δίνοντας ήδη «ψήφο» τηλεθέασης με ένα εκατομμύριο άτομα.Πρεμιέρα με 3.500 αιτήσεις... Η αριθμητική των παικτών καταλήγει σε αποτέλεσμα. Εκμαυλισμός προσωπικότητας + αποκάλυψη σκοτεινών μυστικών + ευτελισμός διαπροσωπικής σχέσης = 200 χιλιάδες ευρώ. Η πρόσθεση για τους τηλεθεατές φέρνει μόνο νούμερα στα κασέ του καναλιού και της παρουσιάστριας.

«Για ένα εκατομμύριο ευρώ θα εγκατέλειπες τη μητέρα σου;», «Βρίσκεις όμορφη την αδελφή σου;», «Βλέπεις ερωτικά το σύντροφο της μητέρας σου;», «Πήγες με άλλη γυναίκα;», «Τι αισθάνεσαι όταν έρχεται η πεθερά σου σπίτι;». Ελάχιστες μόνο από τις ερωτήσεις που ακούστηκαν ή θα ακουστούν στο παιχνίδι. Οι παίκτες επιλέγονται από μια μάζα 1.800 ενδιαφερομένων που αποδέχθηκαν τον όρο να βγάλουν σε κοινή τηλεοπτική θέα τις «ντροπιαστικές» στιγμές της προσωπικής-οικογενειακής ζωής τους με μάρτυρες τα συγγενικά τους πρόσωπα. Το κέρδος δεν είναι ευκαταφρόνητο, ειδικά αυτή την περίοδο της κρίσης. Έως και 200.000 ευρώ.

Με μόλις τρία επεισόδια στον αέρα το παιχνίδι προκαλεί ήδη σάλο. Κυρίως στο Διαδίκτυο. Τα άλλα, εκτός ΑΝΤ1, τηλεοπτικά κανάλια ασχολούνται με την παρουσιάστριά του κυρία Ευγενία Μανωλίδου. Σύντροφος του βουλευτή του ΛΑΟΣ κ. Αδωνι Γεωργιάδη, η κυρία Μανωλίδου υποστήριξε ότι αυτός την έπεισε να μπει στην «αρένα» του παιχνιδιού. Σήμερα όμως ο βουλευτής αντιμετωπίζει, όπως φημολογείται, πρόβλημα στο εσωτερικό του κόμματός του. Η ίδια υποδύεται το ρόλο της «ψυχρής, κυνικής, αποστασιοποιημένης» προσωπικότητας με μαεστρία. Βάζει, ωστόσο, την προσωπική της σφραγίδα στην απαξίωση και τον ευτελισμό προσωπικών στιγμών των παικτών. Πολλές φορές δήλωσε ότι δεν θα μετείχε ποτέ σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Μετέχει όμως με τους ίδιους όρους. Τη δημοσιότητα και το κέρδος.

Το νέο δείγμα της παγκοσμιοποιημένης βιομηχανίας τηλεοπτικού θεάματος ήρθε από τις ΗΠΑ. Εκεί βγήκε για πρώτη φορά στον αέρα τον Ιανουάριο του 2008 βασιζόμενο σε ένα κολομβιανό ριάλιτι παιχνίδι, με λιτό σκηνικό, που παραπέμπει σε θεατρική αίθουσα ανάκρισης. Οι παίκτες έχουν αποδεχθεί με την υπογραφή τους στο σχετικό συμβόλαιο τις σκληρές προσωπικές ερωτήσεις. Όσο για τους συγγενείς, έχουν προλάβει να ενημερωθούν για τις «αλήθειες» των αγαπημένων τους.

- Στην Κολομβία, απ' όπου ξεκίνησε το παιχνίδι, κόπηκε όταν μια παίκτρια παραδέχθηκε ότι έβαλε ανθρώπους να σκοτώσουν τον άνδρα της.

- Σήμερα καταγράφονται 1.200 αιτήματα για συμμετοχή!

Της Ματίνας Παπαχριστούδη

www.e-tipos.com/newsitem?id=59857

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/11/2008 22:47:16

    Κάτσε, έχει και θετικές πτυχές! Δημόσια ψυχανάλυση με αμοιβή! Αναρωτιέμαι πόσα παίρνεις για να παραδεχτείς ότι γουστάρεις την ...πεθερά σου;

  2. Μπουμπούκος avatar
    Μπουμπούκος 08/11/2008 22:56:27

    εγώ λέω η μπουμπούκα να κάνει ορό της αλήθειας κάθε φορά στους εκάστοτε κυβερνώντες πιο ενδιαφέρον θα είχε και θα μαθαίναμε και την αλήθεια

  3. ZORO avatar
    ZORO 08/11/2008 23:06:27

    :-O Ωραία η κύρια στη Φώτο τα λόγια είναι περιττά απόλαύσε την και τσιμουδιά

  4. ZORO avatar
    ZORO 08/11/2008 23:06:53

    :)

  5. Μπουμπούκος avatar
    Μπουμπούκος 08/11/2008 23:12:36

    Με την Μπομπούκα μου και στον Λαϊκό Ανορθόδοξο Συναγερμό!

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/11/2008 23:41:09

    Μεταμοντερνο μπανιστηρι...

    Σε μια παληα ταινεια του Γουντυ Αλλεν εδειχνε το σεξ του μελλοντος με μια σφαιρα που δονουσε...

    Η νεα κλειδαροτρυπα ειναι προσφορα του ΛΑΟΣ στην Ελληνικη κοινωνια!

  7. nikoleta avatar
    nikoleta 09/11/2008 00:15:42

    Φίλε FACTOR X, ότι ο λάτρης του "ελληνικού πολιτισμού" Πρόδρομος Εμφιετζόγλου χρηματοδοτεί τα σούργελα του ΛΑΟΣ, το ξέρεις;
    Μήπως πρέπει να το ερευνήσεις εσύ που έχεις καλύτερες πηγές από εμάς...

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/11/2008 01:01:09

    Κατάντια, ρεεεε!

  9. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 09/11/2008 16:49:02

    Ο καθένας δικαιούται να πετάει την προσωπικότητά του σε όποια χαβούζα επιθυμεί.
    Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι όλοι αυτοί έχουν δικαίωμα ψήφου.

  10. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 09/11/2008 19:03:02

    avti ine se thesi na kapsun ta kokalakia tous gia mia houfta hrimaton

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/11/2008 19:32:58

    Μα το προβλημα ειναι, αυτοι που πανε εκει.
    Θυμαμαι, πριν απο κατι αιωνες, ο Μαστορακης, σε κατι αντιστοιχα που εκανε,εβαζε καποια σουργελα, να καταπινουν βραστα σφιχτα αυγα, χωρις να πινουν νερο.Περιττο να σας παω, οτι τους πεταγονταν τα ματια εξω και οι αλλοι γελαγαν, αλλα τι ξεφτιλα.
    Πηγαιναν ομως, για να κερδισουν καποια ψιχουλα.

  12. sovokai avatar
    sovokai 10/11/2008 09:25:30

    παλια βγαίναν στην τηλεοραση μόνο για τη δόξα τωρα μόνο για τα λεφτά

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/11/2008 12:30:25

    Η Ελλαδα εγινε και επισημα η χωρα της κλειδαροτρυπας. Συγχρονως τυποι σαν τον Τσουκαλη θ αυξησουν τις δουλειες τους !

    Εχει χαθει καθε αξιοπρεπεια και "εχουν" υπερβει καθε ηθικο και μη οριο. Οι ψυχολογοι και οι κοινωνιολογοι που ειναι? Γιατι δεν βγαινουν να μας πουν την αποψη τους και κατα ποσο αυτο το reality game concept επηρεαζει αρνητικα οσους το παρακολουθουν?? Μπηκαμε στο λουκι, να μιλαμε με τα παιδια μας και τη μανα η τη γκομενα μας και να κοιταζομαστε με μισο ματι... χαχαααα

    πχ.
    Τι να πω της δικιας μου? σου δινω 500 Ευρα να μου πεις αν ειδες ονειρο π@ρτουζ@ με τον Καρατζαφερη?

    Τι να πω στη μανα μου? "μανα 42 χρονια το φαγητο που κανεις ειναι για τις αρκουδες?"

    Εαν εφερναν τον Εφραιμ στο παιχνιδι θα ειχε ενδιαφερον ! η τον Ρουσσω ή τον ΓΑΠ ή τον Βαλιανατο και τον Τατουλη και το Μητσοτακη.

    Εφοσον εχει καποια ουσια το ενλογω παιγνιο, αν εχουν τ αντερα να καλεσουν εναν πολιτικο ή celebrity να γελασουν και τα τουβλα του στουντιο.

    ΠΠ

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/11/2008 13:11:31

    "ΝΑ ΣΝΙΦΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΑΧΤΗ ΤΩΝ ΠΕΘΑΜΕΝΩΝ ΤΟΥΣ".

    Είπες, τεράστιε, "την τελευταία πρώτη", -που έλεγαν και οι ...πατημένοι από το τραίνο! Και η φάση είναι, πως όλοι αυτοί πάνε πρώτα απ' όλα για την τηλεθέαση, για τα 5΄ του Γουόρχωλ, και μετά έρχονται τα φράγκα. Εδώ άλλοι τρώνε ...σκουληκαντέρες live και πίνουνε κάτουρα καγκουρώ. Είπαμε: βιώνουμε στο πετσί μας την "Δικτατορία των Βλακών". Ζητούμενο, πλέον, δεν είναι η "κατά κεφάλήν" αύξηση εισοδήματος, -είδαμε τι έγινε και που αυξήθηκε-, ΑΛΛΑ η "κατά κεφαλήν" μόρφωση. Κυριολεκτικά...