#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2010 15:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζητείται ελπίς



Μπορεί σε πολλούς να φανεί ρομαντικό, ίσως και λίγο έξω από την σημερινή πραγματικότητα αυτό που θα αναλύσω παρακάτω. Ομως, πρόκειται για την αλήθεια που ζούμε καθημερινά όλοι μας, έστω κι αν δεν το αντιλαμβανόμαστε.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι περισσότερο από το κόψιμο ενός μισθού, ενός επιδόματος ή μιας παροχής, αυτό που λείπει τις τελευταίες ημέρες από τους Ελληνες είναι το... χαμόγελο. Ανθρωποι σκυθρωποί, σιχτιρίζουν τα πάντα, πολίτες που δεν έχουν κουράγιο να πάνε μπροστά, να συνεχίσουν τη ζωή τους με τον τρόπο που κάποιοι άλλοι την καθορίζουν με τις αποφάσεις τους. Στους χώρους εργασίας, στους δρόμους, στα ταξί και τα λεωφορεία, στα ρεφενέ των σπιτιών και στα καφενεία η μόνιμη συζήτηση αφορά στο οικονομικό μας μέλλον. Μόνο σκοτάδι βλέπεις στα βλέμματα όλων.

Διότι, να δώσουμε όλοι έναν μισθό να σωθεί η πατρίδα, όπως λέει ο Γ. Παπανδρέου. Ομως, να υπάρχει προοπτική, ελπίδα, όραμα. Η πολιτική της κυβέρνησης δεν δίνει κανένα όραμα για το μέλλον.

Η απώλεια της ελπίδας είναι η χειρότερη περικοπή που θα μπορούσε να κάνει αυτή η κυβέρνηση. Κι αν πήρε τόσο μεγάλα ποσοστά τον Οκτώβριο, αυτό έγινε διότι ο κόσμος ήθελε να ελπίζει σε ένα καλύτερο μέλλον για την πατρίδα και την προσωπική του προκοπή. Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ τον διέψευσε πολύ σύντομα, όπως έκανε άλλωστε και ο Κ. Καραμανλής το 2004.

Το κράτος μοιάζει ακυβέρνητο, η διαφθορά ζει και βασιλεύει, ο δημόσιος τομέας είναι διαλυμένος, στον ιδιωτικό τομέα επικρατεί χάος, οι κοινωνικές δομές αποσυντίθενται. Στην ανύπαρκτη παιδεία παραιτείται πρύτανης διότι δεν έχει πρόσβαση στις ηλεκτρονικές βιβιλοθήκες του κόσμου λόγω έλλειψης κονδυλίων.

Στο διαλυμένο ΕΣΥ με τα φακελάκια, η κυβέρνηση διορίζει «ημετέρους» για να διαιωνίσουν το χάλι της Υγείας.

Και μέσα σε όλα αυτά, ούτε για την εξωτερική μας πολιτική μπορούμε να είμαστε περήφανοι αφού έχουμε γίνει καρπαζοεισπράκτορες των ξένων.

Για όλα αυτά είναι πιο επίκαιρος από ποτέ ο τίτλος του Αντ. Σαμαράκη: «Ζητείται ελπίς».

Σήμερα περισσότερο από ποτέ η ελληνική κοινωνία περιμένει τον Αντώνη Σαμαρά, τον μόνο Έλληνα πολιτικό εκ των πραγμάτων που μπορεί να εμπνεύσει όραμα και ελπίδα

Καιρός να βγει μπροστά λοιπόν.

Και να καταλάβει ότι το «ξήλωμα από το 1981» δεν ισχύει μόνο για την διαπλοκή και τις εξεταστικές. Ισχύει πάνω απ΄ όλα για εκείνους που παραπλάνησαν, εξαπάτησαν, χειραγώγησαν, εκμαύλισαν όλα αυτά τα χρόνια για να φτάσουμε μέχρι το σημερινό κατάντημα.

Κι ας μην ξεχνάμε ότι ο προηγούμενος πρωθυπουργός, ο Κώστας Καραμανλής, δήλωνε κι αυτός «θαυμαστής του Ανδρέα». Μαζί με τον Ριρή…..

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Emerson avatar
    Emerson 03/03/2010 15:55:17

    Ἀντώνης Σαμαρά(κη)ς Ζητείται ελπίς!!

  2. PAmizensSOK avatar
    PAmizensSOK 03/03/2010 16:18:43

    ΕΧΕΙ οραμα ο ΣΑΜΑΡΑΣ ?
    Το ιδιο με τον ΓΑΠ...για εφιαλτης μου μοιαζει !!!!

  3. προδωμένος λαός avatar
    προδωμένος λαός 03/03/2010 16:31:10

    O Σαμαράκης πέθανε. Κι η ελπίδα που ζητούσε επίσης.
    Κάποιοι σκάρτοι σκόρπιοι από δω κι απο κει έμειναν

  4. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/03/2010 16:34:23

    Δέν θέλει νά έχης όραμα,γιατί άν έχης θά φθάσης ψηλά,καί αυτό δέν τό θέλει.Γιά άλλα τόν έστειλαν.Γι'αυτό,στάσου όρθιος καί άρχισε τήν αντίστασι όσο σέ παίρνει καί όπου σέ παίρνει,καί οπλήσου μέ υπομονή,άν θέλης νά τούς νικήσης.Τό τέλος δέν γράφεται τόσο εύκολα σέ αυτόν τόν τόπο.

  5. Aggelos avatar
    Aggelos 03/03/2010 17:55:11

    "ΕΧΕΙ οραμα ο ΣΑΜΑΡΑΣ ?
    Το ιδιο με τον ΓΑΠ…για εφιαλτης μου μοιαζει !!!!"

    Ο σαμαρας δεν ειναι υπουργος επι 25 χρονια οπως ο γαπ..ειναι ο ποιο αφθαρτος που θα μπορουσε να τυχει..

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 03/03/2010 18:00:15

    Προσυπογράφω. Το βασικό ζητούμενο σήμερα είναι η ελπίδα, το κουράγιο, το όραμα. Ακόμα και κάτι τόσο "στεγνό" και "ρηχό" όπως η οικονομία εξαρτάται από την ψυχολογία. Να με πάρει, μερικοί ρομαντικοί περιμένουμε ακόμα και την άνοιξη να έρθει, να λούσει λίγο ο ήλιος τα σκυθρωπά πρόσωπά μας, να δώσει λίγη ελπίδα, να σκάσει κανά χαμόγελο, έστω και μηχανικά, να "κουνηθεί" λίγο ο κόσμος, έστω με τα κουτσουρεμένα του έσοδα. Ποτέ δε θα ξαναρθούμε (και ευτυχώς) στην καταναλωτική κατάσταση (κατάντια?) των μετά του χρηματιστηρίου χρόνων, των χρόνων του πλαστικού πλούτου και του κοπανιστού lifestyle. Αλλά, να ξεπεζέψουμε λίγο από αυτό το άρμα της μιζέριας, να θυμηθούμε ότι ακόμα ζούμε.

  7. ratus avatar
    ratus 03/03/2010 19:55:19

    5 Oktobriou emfanisthkan proedrika diatagmata gia thn katarghsh tou ypourgeiou emporikhs nautilias (vlepe ereuna kai diaswsh sto aigaio) kai makedonias thrakis (vlepe tourkia kai skopia). Apo thn idia hmera o Papandreou ksekinhse na milaei gia oikonomia upo katarreush kai xrewkophmenh xwra enw den exane eukairia na milaei gia diafthora kai spatalh sto ekswteriko.
    Automatws ta spreads apo tis 130 monades eutasan mexri kai tis 380 prosfata gia na ypoxwrhsoun shmera stis 280. To isxyro eurw arxise na plhttetai kai na xanei stis isotimies me ta alla nomismata. Enw ta prodedrka diatagmata emfanisthkan stis 5 octovriou 2009 ta metra ths kyvernhshs hrthan stis 3 martiou 2010.
    H comision anathewrhse to eleima tou 2008 kata 0.5% (kai oxi 2% pou elege to pasok) enw gia to 2009 ektokseuthke sto 12.8% afou den eispraxthkasn telh apo ETAK kai nomimopoihsh hmiypaithriwn xwrwn...
    Ti ginetai telika?

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ ratus 03/03/2010 21:36:22

      Όλοι το ίδιο αναρωτιόμαστε!!!

  8. αλφα2012 avatar
    αλφα2012 04/03/2010 00:09:04

    οι κύριοι και κυρίες της σημερινής κυβέρνησης μόνο παιδική χαρά θυμίζουν ή εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία καταστροφής του έθνους μας, εάν είναι βλάκες να πάνε στα σπίτια τους, εάν είναι έμμισθοι χαφιέδες των διεθνών οικονομικών κύκλων εεε τότε είναι για κρεμάλα στην πλατεία συντάγματος

  9. Nemesist avatar
    Nemesist 04/03/2010 02:25:49

    Βλέπω αρκετά ανέκδοτα να λέγονται και σε αυτό το μπλογκ..

    Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι το σημερινό ΠΑΣΟΚ ήρθε στην εξουσία ξανά, με σκοπό να αποτελειώσει αυτό που ξεκίνησε το παλιό Πασόκ, του εγκληματία αμερικανού "οικονομολόγου". Ο Yorgo προσκάλεσε τους κερδοσκόπους και τα λοιπά κερδοσκοπικά αγγλοσαξονικών κυρίως συμφερόντων τρωκτικά της διεθνούς τραπεζοχρηματοπιστωτικής ολιγαρχίας, στην Ελλάδα, στη χώρα μας, για να ξεκινήσει όλο αυτό το παραμύθι που ζούμε δυστυχώς τους τελευταίους μήνες. ΞΥΠΝΗΣΤΕ. Πρόκειται για ένα grand premier πείραμα, με πειραματόζωα ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ. Είναι το πείραμα της παγκόσμιας τραπεζοχρηματοπιστωτικής "ελίτ" για διαμόρφωση γνώμης σε ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ πλέον επίπεδο για κάποιο θέμα, και μάλιστα στροφή ολόκληρης της Ευρωπαϊκής κοινής γνώμης ή και της παγκόσμιας, εναντίον κάποιας χώρας. Και φαίνεται ότι έχει αρκετή επιτυχία. Επίσης έχουμε την οικονομιστική επίθεση στη χώρα μας. ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΡΩΚΤΙΚΑΝΘΡΩΠΟΙ ψευτοδημοσιογράφοι του ΜΕΓΚΑ δεν αναρωτιούνται ποτέ στα δελτία τους τα προφανή ερωτήματα που αναρωτιέται κάθε Έλληνας;;;; Υπάρχουν χώρες με διπλάσιο ΧΡΕΟΣ από το δικό μας. Γιατί λοιπόν πέσανε να μας φάνε; Στην πλειοψηφία των χωρών αλλοιώνονται για να εξυπηρετηθούν στόχοι και συμφέροντα, διάφορα οικονομικά στοιχεία. Γιατί αποκαλούν ΜΟΝΟΝ εμάς και ΤΩΡΑ, ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ;

    Γιατί συμβαίνουν αυτά; ΔΙΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ. Διότι ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι τόσο ηλίθιος ο Bravo και προσκάλεσε την διεθνή πανούκλα εν αγνοία του. Άρα ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ. Και για την απάντηση αυτή, προβλέπεται συγκεκριμένη δράση του λαού από το Σύνταγμα...

    Όσο για τον Αδέξιο, τι πάει να μας πει τώρα για Σαμαράδες και Σαμαράκηδες...

    Δυστυχώς η ευθύνη βαρύνει τη Δεξιά για τη σημερινή κατρακύλα. Ο Καραμανλής δεν πολέμησε με κανέναν. Δυο κουβέντες με τους Ρώσους είπε και αυτό ήτανε. ΑΥΤΗ είναι η υπευθυνότητα του υποτιθέμενου ηγέτη μιας εθνικής παράταξης. Είναι ΔΕΙΛΟΣ ο Καραμανλής. Για κλωτσιές είναι. ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ αλλά δεν είχε το θάρρος να σώσει την πατρίδα, ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΟΣΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΒΡΩΜΟΣΚΥΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΟΝΤΑΝ και ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΡΑ. Παρ' όλη την προδοτική αντίδραση του Πασόκ και της Αριστεράς που με τις φυλλάδες και τα κωλοκάναλά τους δεν σταματήσαν στιγμή να τον πετροβολούν. Έπρεπε να προχωρήσει. Έπρεπε να εξηγήσει στο λαό τι συμβαίνει. Αυτό θα πει ηγέτης, αυτό θα πει εθνική ευθύνη. Αντιθέτως ένιψε τας χείρας του και παρέδωσε το λαό του στην Κόλαση του Μινέϊκό και του πανευρωπαϊκού αν όχι παγκόσμιου εξευτελισμού. Σαν γνήσιος σταρχιδιστής κωλοδεξιούρας φιλελεύθερος, έγραψε το έθνος εκεί που δεν πιάνει μελάνι αποδεικνύοντας ότι τελικά δεν ήταν καθόλου καλύτερος από τα βρωμόσκυλά του που δεν σταματήσαν λεπτό να τρώνε όσο ήτανε στην εξουσία. Είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ η ευθύνη του ΚΚ από του Jeffrey.

    Και τώρα θα μας πείτε ρε ταλαίπωροι ΝΔκράτες ότι ο Σαμαράς είναι η ...ελπίδα μας; Δε βάζετε λουκέτο λέω εγώ, να γυρίστε όλοι στις επιχειρήσεις σας και στις κομπίνες σας... φιλελεύθερα λαμόγια του κερατά;

    • alejandro avatar
      alejandro @ Nemesist 04/03/2010 11:12:24

      Το μεγαλυτερο ανεκδοτο εισαι εσυ...Σε διαβαζω και σε ξαναδιαβαζω, και εισαι γνησιος απογονος του μινεικο και του παπανδερισμου.Πολυ μπλα μπλα και απο ουσια 0.
      Κοιτα να μαζεψεις τον αμερικανοτσολια τον ΓΑΠ, που τα εχει κανει σαν το μουστακι του (χαλια) και ψαξε και καποια τρυπα να κρυφτεις..
      Αρχισατε νωρις τις επιθεσεις στον Αντωνη, γιατι το βλεπετε να ερχεται, πιο συντομα απο οσο φανταζεστε και τοτε να δω που θα κρυφτειτε.
      Μεχρι τοτε, βγες μαζι με τα φιλαρακια σας να εξηγησετε στον λαουτζικο, τα λεφτα που υπαρχουν, τι εγιναν τελικα, οπως και τι εγινε τελικα με τις 100 εκεινες περιφημες ημερες, για τις αυξησεις σε συνταξεις,για τη μη αυξηση του φπα, και για τις περικοπες.
      Να μην ξεχασω το μεταναστευτικο...

  10. Nemesist avatar
    Nemesist 04/03/2010 18:07:43

    "alejandro"


    Καλά δεν ντρέπεσαι καθόλου να γράφεις αυτά που γράφεις; Δυο παραγράφους πιο πάνω ΕΓΡΑΨΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ για το ΠΑΣΟΚ και το ΡΟΛΟ του. Τι δεν κατάλαβες; Όποιος έχει μάτια, διαβάζει. Εγώ "απόγονος του Μινέικο"; Καλά πόσο καραγκιόζης είσαι βρε; Τέτοια ξεφτίλα πια; Ο Καραμανλής είναι αυτός που ΠΑΡΕΔΩΣΕ τη ΧΩΡΑ στον Μινέικο και θα ρίξεις το βάρος σε μένα;; Καλά πόσο ξεφτίλες είστε τέλος πάντων βρε "κεντρώοι" νδούληδες;;;

    Εγώ να ψάξω τρύπα να κρυφτώ;;; ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΕΣΕΙΣ να δούμε που θα κρυφτείτε ΠΡΟΔΟΤΕΣ νδπασόκοι που φέρατε την χώρα στην κατάντια τη σημερινή... ένα και το αυτό είστε.. Τολμάς να μιλάς κιόλας ρε νδούλη, σφουγγοκωλάριε του Σύριζα και του ΚΚΕ; Πόσο πιο χαμηλά μπορείτε να φτάσετε; Πες και τον Πελοποννήσιο να καταθέσει κανένα στεφάνι σε Φλωράκη και ΚΕΜΑΛ ΠΑΣΑ, να είστε συνεπείς με την σύγχρονη ιδεολογία σας... ΠΡΟΔΟΤΕΣ... το ΠΑΣΟΚ είναι ΠΑΣΟΚ, ο διαλυτικός του ρόλος είναι γνωστός, αλλά ΕΣΕΙΣ είστε που ΠΡΟΔΩΣΑΤΕ κάθε τι που πίστευε ο κόσμος σας... αντί να τα ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΤΕ και τολμάτα να μιλάτε ακόμα;;

    Α και κάτι άλλο, Βορίδης, Πλεύρης, Γεωργιάδης, αυτές έιναι οι φωνές που με εκφράζουν από πολιτικούς, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.