#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2011 10:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ζητείται ….Αρκουδέας για τα μπλογκς



Όταν ο Σωτήρης Κούβελας ίδρυσε τον πρώτο ελεύθερο ραδιοφωνικό σταθμό στη Θεσσαλονίκη, η τότε κυβέρνηση του Α. Παπανδρέου, έστειλε τον αείμνηστο αρχηγό της Αστυνομίας Νίκωνα Αρκουδέα, με μια διμοιρία ΜΑΤ για  να τον κλείσει.

Έκανε μια τρύπα στο νερό….

Όταν άρχισαν να εκπέμπουν τα πρώτα μη κρατικά τηλεοπτικά κανάλια, ο αείμνηστος Δημήτρης Μαρούδας, απειλούσε να ρίξει τους δορυφόρους!

Ευτυχώς …επικράτησε ψυχραιμία.

Όταν ο ΣΚΑΙ ενοχλούσε την κυβέρνηση Μητσοτάκη, έστειλε και εκείνος την αστυνομία στον Υμηττό για να κατεβάσει τις κεραίες.

Τώρα, ο νέος και έμπειρος Υπουργός Δικαιοσύνης, απειλεί να φιμώσει τα blogs.

Aπορώ γιατί ο κ. Παπαϊωάννου πολιτευόταν με μετριοπάθεια. Δε θυμάμαι να έχει προκαλέσει. Πως παρασύρθηκε;

Ελπίζω να το  ξανασκεφθεί….

Γιατί η ελευθερία, δεν φιμώνεται.

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΝΒ avatar
    ΜΝΒ 03/08/2011 11:34:52

    Αν δεν απατώμαι η ΝΔ ποινικοποίησε την κουκούλα, τα ανώνυμα blogs τι είναι?

    • Alex avatar
      Alex @ ΜΝΒ 03/08/2011 11:55:03

      Στην ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ υπαρχει Ελευθερια λογου.

      Στη ΧΟΥΝΤΑ ΟΧΙ.

      Επομενως Δμοκρατια ΔΕΝ εχουμε.

    • taxidriver avatar
      taxidriver @ ΜΝΒ 03/08/2011 12:09:44

      Εσυ γιατι σχολιαζεις ανωνυμα,ε,γιατι;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΜΝΒ 03/08/2011 12:18:03

      Η ποινικοποίηση της κουκούλας ήταν σε συνδυασμό με τις καταστροφές. Στα μπλογκς τι καταστροφές γίνονται; Τους εκβιαστές τους συλλαμβάνουν. Άλλα είναι που τους ενοχλούν.

      Είναι η πραγματική ελευθερία του λόγου, που εξυπηρετείται μέσα από την ανωνυμία, η οποία σπάει το πέπλο του φόβου που έχει εγκαταστήσει η πολιτική ορθότητα.

  2. Tassos avatar
    Tassos 03/08/2011 11:35:14

    Θα σας πλάσει μια μάντρα ...μύδια όπως του πλάσαν και του Κούβελα. Ο Ε.Τ. (τότε) μπορεί να καυχιέται ότι γκρέμισε τον Α.Παπανδρέου. Το antinews γκρεμίζει τον γιό του. Κοινός παρονομαστής ο ...Φάκτορας. Τυχαίο? Δε νομίζω :-)

    • Γεώργιος Μάτσος avatar
      Γεώργιος Μάτσος @ Tassos 03/08/2011 11:45:21

      !!!

      Έχουμε δρόμο όμως ακόμα, δεν έχουν φύγει, κι ας προηγείται η ΝΔ στις δημοσκοπήσεις.

      Αυτή τη φορά ομως θα τους ρίξουμε για τα καλά. Τότε είχαμε Μητσοτάκη, σήμερα έχουμε Σαμαρά.

  3. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 03/08/2011 12:21:52

    Το πασοκικό καθεστώς χάνει σιγά - σιγά το έδαφος κάτω από τα πόδια του. Την μάχη των Μπλόγκ την έχει χάσει από καιρό. Η καταδίωξη των ιστολογίων είναι ένα παράδειγμα υστερικής αντίδρασης μιάς αντιδημοκρατικής και αποτυχημένης εξουσίας.

  4. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 03/08/2011 14:16:52

    εγώ θέλω να δω με ποιά νομική φόρμουλα θα 'πείσει' δύο ιδιωτικές διεθνείς πλατφόρμες τον blogger και το wordpress απόπου στήνονται τα μπλόγκς να άρουν ειδικά και μόνο για την Ελλάδα την ανωνυμία στη δημιουργία του μπλόγκ που είναι απαραίτητο ως προυπόθεση για να πουλήσουν την πλατφόρμα τους.
    Οι άνθρωποι είναι απλώς άσχετοι αν νομίζουν ότι μπορούν να χτυπήσουν διεθνείς ιδιωτικές εμπορικές εταιρείες

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΕΡΜΙΟΝΗ 03/08/2011 14:48:32

      Αυτό είναι απλό. Τους φωνάζεις και τους λες ότι με βάση τη νομοθεσία της χώρας σου τα blogs της τάδε κατηγορίας οφείλουν να είναι επώνυμα. Τους δίνεις μια λίστα και τους λες να ειδοποιήσουν τους χρήστες ή να γίνουν επώνυμοι ή να κλείσουν. Αν η google και η wordpress αρνηθούν τότε τους μπλοκάρεις πλήρως και τέλος.
      Για να το πω διαφορετικά: Που ακούστηκε μια εταιρία να μην εφαρμόζει τους νόμους ενός κράτους στο οποίο δραστηριοποιείται.

      • Δήμος avatar
        Δήμος @ anonymous 03/08/2011 16:20:29

        Και όλα αυτά τα περισπούδαστα, τα γράφεις ανωνύμως.

        Δεν ξέρεις τι λες. Το εφαρμοστέο δίκαιο στις παραπάνω περιπτώσεις είναι αυτό της Καλιφόρνια. Ο χρήστης, όπου και να βρίσκεται στον κόσμο, το αποδέχεται. ΔΕΝ υπάρχει διαδικασία να γνωρίζει η κάθε εταιρεία αν τα στοιχεία ταυτοποίησης είναι αληθινά. Εξακρίβωση στοιχείων Ελλήνων πολιτών μπορούν να κάνουν μόνο οι αρμόδιες ελληνικές αστυνομικές υπηρεσίες. ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΑ δεν ζητάνε στοιχεία ταυτότητας στη Google, ώρα είναι να γίνουμε ο περίγελος του κόσμου.

        • anonymous avatar
          anonymous @ Δήμος 03/08/2011 18:24:02

          Το δίκαιο της Καλιφόρνια εφαρμόζεται για τις νομικές διαφορές χρήστη-google. Δεν εφαρμόζεται ως προς το αν εφαρμόζεται το Ελληνικό δίκαιο μεταξύ google και ελληνικού δημοσίου.
          Αυτά που γράφεις είναι άκρως επικίνδυνα για την εθνική κυριαρχία. Ή είμαστε κυρίαρχο κράτος (έστω στα χαρτιά) ή όχι. Δε θα μας κάνει κουμάντο η google στη χώρα. Ή αποδέχεται τους ελληνικούς νόμους ή να κάτσει στην Καλιφόρνια.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/08/2011 14:41:29

    Άλλο ένα δίλημμα τρομοκρατίας;;; ΄΄ή το ΄΄βουλώνεται ή σας το κλείνουμε΄΄΄;; Εντυπωσιάζουν πάντως με την πρωτοτυπία τους..

  6. letta avatar
    letta 03/08/2011 15:05:26

    Είναι χούντα του κερατά. Διαμαρτύρεσαι στους δρόμους, σου σπάζουν το κεφάλι, απεργείς στην δουλειά σου,βλάπτεις το κοινωνικό σύνολο, μιλάς ελεύθερα στα blogs έτσι για να ξεσκάσεις λίγο, να πεις τον πόνο σου ή την γνώμη σου τέλος πάντων, δεν είσαι δημοκράτης. Ρε δεν έρχεται μια χούντα συνταγματαρχών για λιγους μήνες να βάλουν λίγο τάξη να σφίξουν λίγο οι κώλοι, να τους δω εγώ όλους στην κυβέρνηση δεν θα ξέρουν που να κρυφτούν. Πού είναι και αυτοί; Έγιναν και αυτοί προοδευτικοί.

  7. ζιζάνιο avatar
    ζιζάνιο 03/08/2011 15:43:29

    Ευτυχώς που δεν έκλεισαν οι "ελεύθεροι" ιδιωτικοί σταθμοί και δεν φτιάχτηκε ποτέ ένα πλαίσιο αδειοδότησης και έτσι, απολαμβάνουμε την απόλυτη αλήθεια και αντικειμενικότητα από "δημοσιογράφους" που ανανεώνονται τακτικά και που δεν έχουν σχέση με συμφέροντα...
    Εμπρός, στον δρόμο που χάραξε ο Χατζηνικολάου...

    @Λέττα:
    δεν είπε κανείς ότι δεν θα μπορείς να σχολιάζεις στα μπλογκ ελεύθερα και ανώνυμα, οι ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ των μπλογκ θα πρέπει να ταυτοποιηθούν...
    άλλο το ένα, άλλο το άλλο...

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ ζιζάνιο 03/08/2011 16:23:19

      Κι εσύ δεν ξέρεις τι λες. Αυτό δεν είναι εφικτό. Δεν είναι σε σύνδεση με αστυνομία-εισαγγελία η Google, για να ελέγχει ταυτότητες. Ούτε κάνεις αίτηση για ιστολόγιο μέσω τμημάτων της ΕΛ.ΑΣ. Ούτε ζητείται ταυτοποίηση από όσους γράφουν π.χ. ποίηση με ψευδώνυμο.

      «κε Ελύτη, παρακαλείσθε να περάσετε από το τμήμα για την ταυτοποίησή σας, ίνα παραλάβετε το Νόμπελ σας»

      • ζιζάνιο avatar
        ζιζάνιο @ Δήμος 03/08/2011 16:44:53

        ΟΚ!
        Ίσως σου είναι δύσκολο να καταλάβεις... Το σπάω:
        Ταυτοποίηση σημαίνει ότι, όταν κάποιο μπλογκ βρίζει, συκοφαντεί κάποιον, κλπ να μπορεί να ταυτοποιείται ο διαχειριστής του.
        Δηλαδή, ταυτοποίηση θα γίνεται εάν ο θιγόμενος θέλει να κάνει μήνυση. Απλοποιούνται οι διαδικασίες.

        Όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι γι αυτά που λέμε, να γίνουμε υπεύθυνοι και για αυτά που γράφουμε.
        Εάν στον δρόμο βρω εσένα(δεν σε ξέρω) και αρχίσω να σου λέω ότι έκλεψες, ότι είσαι προδότης, πράκτορας, μασώνος κλπ, εσύ μπορείς να μου κάνεις μήνυση (μετά τις μπουνιές...).
        Εάν ανοίξω ένα μπλογκ και σε κράζω όμως, τί μπορείς να κάνεις;
        Να ανοίξεις και εσύ άλλο ένα και να κράζεις εμένα...

        ωραία Δημοκρατία...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ζιζάνιο 03/08/2011 17:11:27

          αυτό μπορούν να το κάνουν και τώρα με άδεια της εισαγγελίας

          • ζιζάνιο avatar
            ζιζάνιο @ Κώστας Ροδινός 03/08/2011 17:17:45

            Παραθέτω απόσπασμα άρθρου στα ΝΕΑ:


            "Αξίζει να σημειωθεί ότι ως σήμερα οι χρήστες των μπλογκ καλύπτονται από την ανωνυμία και την ασυλία που τους παρέχει ο νόμος, καθιστώντας ανέφικτο τον εντοπισμό τους σε περίπτωση διάπραξης αξιόποινων πράξεων.
            Επιπλέον, όπως έχει αποδειχθεί στην πράξη, σε περιπτώσεις καταγγελλομένων πλημμελημάτων η αρμόδια Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ) δεν προχωρούσε στην άρση του απορρήτου, καθώς δεν υπήρχε το προβλεπόμενο νομοθετικό πλαίσιο. "

  8. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 03/08/2011 16:55:12

    Οταν διαπράτονται αδικήματα τιποτε δεν πρεπει να παραμμένει ανώνυμο.
    Η Ελευθερία είναι ιδανικό αλλα και η δικαιοσύνη επίσης.

  9. xenios avatar
    xenios 03/08/2011 18:28:53

    Ας μπορούσα να περάσω όλο το ταξίδι τούτο αμίλητος!

    Μια κούρα πυθαγόρεια. Να καθαρίσω απ' όλα τα λόγια που άκουσα και είπα,
    ν' αφήσω τη σιωπή ν' απλωθεί δροσάτη, καταπράσινη, σαν περιπλοκάδα στα σωθικά μου!

    Μα οι άνθρωποι είναι κοπάδι, δε σε αφήνουν.

    Ζητούν να πιαστούν ο ένας από τον άλλον, ν' ακουμπήσουν σαν τα πρόβατα λαιμό με λαιμό.

    Φοβούνται τη σιωπή. Η φλυαρία μονάχα μπορεί να στερεώσει την καρδιά τους.

    Νίκου Καζαντζάκη, Ταξιδεύοντας: Ιαπωνία –Κίνα

    Είναι η τελευταία ανάρτηση στο troktiko.

    Τον Γκιόλια ποιος τον σκότωσε; Θα μάθουμε ποτέ;

  10. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 03/08/2011 20:08:29

    ΔΗΜΟ δεν γίνεται αυτό που λες
    το ζήτησε και η αιγυπτιακή κυβέρνηση και η ιρανική και οι δύο πλατφόρμες τους έγραψαν κανονικά
    δεν εμπίπτουν ούτε εφαρμόζουν το δίκαιο της κάθε χωρας αλλά το δίκαιο της Αγοράς και του Καπιταλισμού
    δεν μπορούν να κάνουν τίποτε παρά μόνο να μπλοκάρουν τελείως τις δύο πλατφόρμες που καμία χώρα στον πλανήτη δεν έχει κάνει πόσο μάλλον ένα προτεκτοράτο σαν το δικό μας

  11. Δήμος avatar
    Δήμος 04/08/2011 04:56:36

    «Αυτά που γράφεις είναι άκρως επικίνδυνα για την εθνική κυριαρχία.»

    Ναι, αυτά που γράφω εγώ είναι επικίνδυνα, επειδή ισχύουν, όχι αυτά που κάνει το ΠΑΣΟΚ, επειδή θέλει να ισχύουν γιατί το βολεύει τώρα που έχασε τη μπάλα.

  12. Δήμος avatar
    Δήμος 04/08/2011 04:57:53

    Σου απάντησε ο Κώστας. Δεν υπάρχει καμία ασυλία, έχουν πάει αρκετές υποθέσεις στα δικαστήρια. Έλεος με την πράσινη προπαγάνδα.

  13. Δήμος avatar
    Δήμος 04/08/2011 05:01:46

    Δεν ξέρω αν σε κατάλαβα καλά, αλλά αυτό λέω κι εγώ. Όσα φαντάζεται το ΠΑΣΟΚ, είναι ανέφικτα. Φαντάσου ευρωπαϊκή χώρα να μπλοκάρει το Google επειδή θίγεται ο Χ διαπλεκόμενος, όταν βγαίνουν τα άπλυτά του στη φόρα. Το κράξιμο θα είναι απίστευτο.

  14. sapiens avatar
    sapiens 04/08/2011 07:37:35

    Υπέροχοι όσο και γραφικοί τύποι οι υπουργοί μας. Δείχνουν την αμορφωσιά τους σ' όλο της το μεγαλείο. Μου θυμίζουν κάτι ανόητους, πιο παλιούς, που ήθελαν να κλείσουν τον εναέριο χώρο της Ελλάδας στους... δορυφόρους. Συνεχίστε λεβέντες μου! Αυτά θα διαβάζουν στο μέλλον τα παιδιά μας και θα ξεραίνονται στα γέλια.

  15. Χρήστος avatar
    Χρήστος 06/08/2011 00:46:08

    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΔ